Jump to content

Mitac Mio P360 και Mio P560


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ναι μαλλον για καλυτερα το εκαναν. Δεν θα το ξαναπηγαινα αλλα δυστηχως το προβλημα ξαναπαρουσιαστηκε! Οποτε σε λιγακι θα ειναι παλι στο σερβις...

 

Παλι το ιδιο???? :cry::cry:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ναι φιλε μου, παλι το ιδιο. Πηγα παλι στο σερβις και μιλησα με το παιδι που το εφτιαξε. Η πρωτη ερωτηση που μου εκανε ηταν τι προγραμματα εβαλα και αν εκανα buck up με καποιο απο αυτα. Βuck up δεν ειχα κανει αλλα εβαλα τα γνωστα προγραμματα που φανταζομαι τα εχετε οι περισσοτεροι (resco explorer, spb pocket plus, pocket cm keybord). Μου ειπε οτι καποιο απο αυτα που εβαλα δημιουργουν το προβλημα. Μα ξαφνικα μετα απο ενα χρονο που ειχα τα προγραμματα στο pda να δημιουργουν προβλημα? Τι λετε εσεις? Α!, μου περασε και επιτοπου παλι την αγγλικη εκδοση!
Link to comment
Share on other sites

απο αυτά που λες, το resco explorer που χρησιμοποιώ, χωρίς τα άλλα, δε μου έχει δημιουργήσει κάποιο πρόβλημα.
Link to comment
Share on other sites

Να δημιουργει προβλημα καποιο προγραμμα μολις το εγκαταστησεις το καταλαβαινω. Αλλα μετα απο ενα χρονο δεν καταλαβαινω γιατι. Θα το ψαξω ομως να δω ποιο ακριβως προγραμμα φταει.
Link to comment
Share on other sites

Ναι φιλε μου, παλι το ιδιο. Πηγα παλι στο σερβις και μιλησα με το παιδι που το εφτιαξε. Η πρωτη ερωτηση που μου εκανε ηταν τι προγραμματα εβαλα και αν εκανα buck up με καποιο απο αυτα. Βuck up δεν ειχα κανει αλλα εβαλα τα γνωστα προγραμματα που φανταζομαι τα εχετε οι περισσοτεροι (resco explorer, spb pocket plus, pocket cm keybord). Μου ειπε οτι καποιο απο αυτα που εβαλα δημιουργουν το προβλημα. Μα ξαφνικα μετα απο ενα χρονο που ειχα τα προγραμματα στο pda να δημιουργουν προβλημα? Τι λετε εσεις? Α!, μου περασε και επιτοπου παλι την αγγλικη εκδοση!

 

Και εγώ έχω αυτά τα προγράμματα ακριβώς, αλλά τέτοιο πρόβλημα με την οθόνη, εδώ και ένα χρόνο που έχω το Μιο 360 δεν μου τα έχει παρουσιάσει. Μήπως πρόκειται για κάποιο hardware πρόβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Και εμενα ενα χρονο κανονικα δουλευε. Δεν φαινεται να ειναι hardware πρόβλημα γιατι μετα απο hard reset δουλευει κανονικα. Η πλακα ειναι οτι τα προγραμμα που ειχα τα ξαναεβαλα και για την ωρα ολα ΟΚ.
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Προφανώς κάποιο από τα προγράμματα που βάζεις δεν κάθεται καλά και κάνει confilict. Για να βρεις ποιο είναι κάνε την εγκατάσταση σιγά σιγά και δεν θα δυσκολευτείς να το καταλάβεις.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Ακομα δεν εχω βγαλει ακρη. Χτες τα ξαναπερασα και δουλευε μια χαρα. Σημερα παλι τα ιδια και παλι hard reset. Ή το resco την κανει την δουλεια ή το spb pocket plus. Αυτην την φορα δεν θα τα βαλω για να δω πως θα παει. Πως μπορω να βαλω συντομευσεις στην εναρξη χωρις το resco?
Link to comment
Share on other sites

Ακομα δεν εχω βγαλει ακρη. Χτες τα ξαναπερασα και δουλευε μια χαρα. Σημερα παλι τα ιδια και παλι hard reset. Ή το resco την κανει την δουλεια ή το spb pocket plus. Αυτην την φορα δεν θα τα βαλω για να δω πως θα παει. Πως μπορω να βαλω συντομευσεις στην εναρξη χωρις το resco?

 

Αυτό πρέπει να φταίει.

 

 

.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ πιθανο. Επειδη ομως δεν θελω να βαλω ουτε αυτο ουτε το resco explorer ξερει κανεις πως φτιαχνουμε συντομευσεις για την εναρξη?
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Πολυ πιθανο. Επειδη ομως δεν θελω να βαλω ουτε αυτο ουτε το resco explorer ξερει κανεις πως φτιαχνουμε συντομευσεις για την εναρξη?

 

Start -> Settings -> Menu

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα σε όλους.

Αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα και θέλω τη βοήθειά σας.

Θέλω να μεταφέρω τις επαφές μου από το ΜΙΟ στο κιν μου (Κ800i και ΝΟΚΙΑ 6130). Δοκιμάζω μέσω Bluetooth, γίνεται η μεταφορά και μου εμφανίζεται το όνομα στον κατάλογο του κινητού στα κινέζικα. Σημειώνω ότι το όνομα που στέλνω από ΜΙΟ σε κιν είναι στα ελληνικά.

Έχει και άλλος αυτό το πρόβλημα. Help!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους.

Αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα και θέλω τη βοήθειά σας.

Θέλω να μεταφέρω τις επαφές μου από το ΜΙΟ στο κιν μου (Κ800i και ΝΟΚΙΑ 6130). Δοκιμάζω μέσω Bluetooth, γίνεται η μεταφορά και μου εμφανίζεται το όνομα στον κατάλογο του κινητού στα κινέζικα. Σημειώνω ότι το όνομα που στέλνω από ΜΙΟ σε κιν είναι στα ελληνικά.

Έχει και άλλος αυτό το πρόβλημα. Help!

 

Προφανώς οφείλεται σε ασυμβατότητα μεταξύ των χρησιμοποιούμενων κωδικοσελίδων (ή όπως αλλιώς λέγονται) μεταξύ του Mio και των δύο συσκευών. Είναι πρόβλημα από το οποίο φαίνεται πως θα αργήσουμε πολύ να απαλλαγούμε...ίσως να υπάρχει κάποιο πρόγραμμα που αναλαμβάνει να κάνει την μετατροπή σε μια κοινή κωδικοσελίδα αλλά δυστυχώς δεν το γνωρίζω.

 

Το πρόβλημα εμφανίζεται και στα δύο κινητά? έχεις δοκιμάσει να ανταλλάξεις επαφές μεταξύ του Νοκια και του SE?

 

Εμένα μου έκανε εντύπωση το ότι κατάφερα να περάσω όλες μου τις επαφές από το Microsoft Outlook (όχι το Express) στο Mio μου μέσω Activesync χωρίς κανένα πρόβλημα! Βέβαια μετά από 2 μόλις μέρες μου έκλεψαν το Mio, οπότε έμεινα με τη χαρά. :-(

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Επόμενη ερώτηση:

Έχω εγκαταστήσει στο PDA μου μόνο 3 προγράμματα (Skype, Opera, Destinator) τα οποία ζήτησα να εγκατασταθούν στην Storage Card (transcend). Με έκπληξη παρατήρησα προχθές ότι ο διαθέσιμος χώρος στο PDA μου είναι μόλις 1,60ΜΒ από σύνολο 32,45ΜΒ.

Συμβαίνει και σε εσάς αυτό?

Μάλλον κάτι κάνω λάθος γιατί διαβάζω από άλλους ότι έχουν εγκαταστήσει πολλά προγράμματα στο MIO τους. Εγώ μόνο με 3 προγράμματα έχω γεμίσει τη μνήμη μου ενώ αυτά τα έχω εγκταστήσει στην Storage Card???

 

Θέλω τη βοήθειά σας!

Link to comment
Share on other sites

o opera 9.5 βάζει αρχεία στον κατάλογο των windows τα οποία σου τρώνε πολύ χωρο. Μπορείς να τα μεταφέρεις στην flashdisk αλλά θέλει λιγο διαδικασία να αλλάξεις τα link για να δουλέψει. Το Opera.exe είναι γύρω στα 6ΜΒ αν θυμάμαι καλά και μπαίνει στον κατάλογο των windows

 

_____________________________________________________________

 

o opera είναι λίγο μυστήριος για να δουλεψει. τον κάνεις εγκατάσταση κανονικά, μπαίνει στην κεντρική μνήμη και στη γονατίζει. Η λύση που βρήκα και δουλεύει, μετά την εγκατάσταση είναι :

 

-τον κάνεις εγκατάσταση και επιλέγεις flash memory. Εκεί φτιάχνει έναν κατάλογο Opera 9 αλλά πρέπει να έχει μέσα μόνο ένα αρχείο setup.dll

 

-μπαίνεις στον κατάλογο windows της rom και βρίσκεις τα αρχεία Opera9.exe και OperaL.exe και τα μεταφέρεις στον Flash\Program Files\Opera 9 . Και τα 2 αρχεία είναι κάτι παραπάνω από 6mb οπότε θα σου αδειάσει αρκετά η μνήμη.

 

- για να τον τρέξεις φτιάχνεις ένα νέο shortcut στο start menu για το OperaL και όχι για το Opera9 και είσαι έτοιμος

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

παιδιά , με συγχωρείτε που αλλάζω θέμα

έχω το ΜΙΟ εδώ και δέκα μήνες. Σήμερα κατεβασα μια ταινία ΜΡ4 και είπα να τη δω, όταν δοκίμασα να βάλω τα απλά ακουστικά που έχω και για το λαπτοπ με έκπληξη διαπίστωσα ότι δεν τιαριάζουν. Σήμερα το ανακάλυψα. Μήπως έχετε να μου προτείνετε ακουστικά να αγοράσω?

Link to comment
Share on other sites

παιδιά , με συγχωρείτε που αλλάζω θέμα

έχω το ΜΙΟ εδώ και δέκα μήνες. Σήμερα κατεβασα μια ταινία ΜΡ4 και είπα να τη δω, όταν δοκίμασα να βάλω τα απλά ακουστικά που έχω και για το λαπτοπ με έκπληξη διαπίστωσα ότι δεν τιαριάζουν. Σήμερα το ανακάλυψα. Μήπως έχετε να μου προτείνετε ακουστικά να αγοράσω?

 

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις ακουστικά από NOKIA. Ταιριάζουν απόλυτα. Πάντως ακουστικά από εκείνα που χρησιμοποιούσαμε στα walkman δεν ταιριάζουν!

Κατέβασε και το Skype για κλήσεις σε pc όταν βρίσκεσαι σε κάποιο wi-fi hotspot!

Link to comment
Share on other sites

παιδιά , με συγχωρείτε που αλλάζω θέμα

έχω το ΜΙΟ εδώ και δέκα μήνες. Σήμερα κατεβασα μια ταινία ΜΡ4 και είπα να τη δω, όταν δοκίμασα να βάλω τα απλά ακουστικά που έχω και για το λαπτοπ με έκπληξη διαπίστωσα ότι δεν τιαριάζουν. Σήμερα το ανακάλυψα. Μήπως έχετε να μου προτείνετε ακουστικά να αγοράσω?

 

Δεν χρειάζεται να αγοράσεις άλλα ακουστικά. Πάνε σε ένα κατάστημα ηλεκτρονικών και ζήτα αντάπτορα mini jack στερεο από 3,5" (βύσμα ακουστικών) σε 2,5" (υποδοχή 560). Θηλ στο 3,5 και αρσ στο 2,5 αλλά καλύτερα να έχεις μαζί σου το PDA και ένα ζευγάρι ακουστικά.

Link to comment
Share on other sites

με στεγνό πανάκι. αν είναι πολύ βρώμικη και με νωπό πανάκι με νερό. Μπορείς να χρησιμοποιήσεις και κοινό καθαριστικό άζαξ για τα τζάμια ή τα ειδικά που κυκλοφορούν για οθόνες.

 

καλό είναι να βάλεις και screen protector

Link to comment
Share on other sites

Χρειάζομαι τη βοήθειά σας.

Προσπαθώ μέσω Βluetooth να μεταφέρω σημειώσεις από το MIO στο NOKIA κινητό που έχω. Το ΝΟΚΙΑ όμως λαμβάνει την σημείωση αλλά την διαβάζει στα κινέζικα. Προφανώς η γραμματοσειρά που υποστηρίζει το ΜΙΟ δεν υποστηρίζεται από το κινητό της ΝΟΚΙΑ.

Καμία ιδέα πως μπορώ να λύσω το πρόβλημα αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Έχεις ελληνικά στο μίο?

 

Το αγόρασα από Ελλάδα και έχει ελληνικό πληκτρολόγιο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...