Jump to content

Mitac Mio P360 και Mio P560


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Να ρωτήσω μηπως ξερει κάποιος, υπάρχει μηχάνημά σαν αυτο (με τα ιδια χαρακτηριστικά) αλλα με μεγαλύτερη οθονη, μεχρι και διπλάσια??
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

εγω δεν έχω βρει κάποια rom για να την αλλάξω, και δε νομίζω ότι υπάρχει και λόγος, εκτός μόνο για να βάλεις κάποια με wm6.5 ....αλλά αξίζει?

 

Γιατί να μην αξίζει? Ακόμα και win 6.1 Pro να ου βάλεις αξίζει! Έτσι πιστεύω τουλάχιστο!

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
εκτός μόνο για να βάλεις κάποια με wm6.5 ....αλλά αξίζει?

 

Για κανένα λόγο. Όλα τα beta builds των WM6.5 που κυκλοφορούν μέχρι σήμερα δεν έχουν να δώσουν κάτι ουσιαστικό εκτός της διαφορετικής εμφάνισης.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Για κανένα λόγο. Όλα τα beta builds των WM6.5 που κυκλοφορούν μέχρι σήμερα δεν έχουν να δώσουν κάτι ουσιαστικό εκτός της διαφορετικής εμφάνισης.

 

...και των δεκάδων προβλημάτων (που διαφέρουν) σε κάθε ROM Με 6.5: Στη μία έχει πρόβλημα το bluetooth, στην άλλη δεν κρατάει την ώρα το ρολόι, η άλλη έχει πρόβλημα με τα ελληνικά κλπ.

 

Τα 6.5 είναι ανώριμα ακόμα και δεν τα θεωρώ κατάλληλα για να βασιστείς επάνω τους.

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
...και των δεκάδων προβλημάτων (που διαφέρουν) σε κάθε ROM Με 6.5

 

Εννοείται αυτό. Μέχρι να δούμε κάποιο final build... δεν αξίζουν οι πειραματισμοί.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

 

Μήπως γνωρίζει κανείς εάν το P560 υποστηρίζει USB-Hosting? (Δηλαδή εάν μπορώ με έναν adapter (Usb A-Female --> Mini usb male) να συνδέσω το Usb-stick μου ή τον WD Passport 60gb σκληρό δίσκο και να τον "δει" ως External storage device???)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

 

Μήπως γνωρίζει κανείς εάν το P560 υποστηρίζει USB-Hosting? (Δηλαδή εάν μπορώ με έναν adapter (Usb A-Female --> Mini usb male) να συνδέσω το Usb-stick μου ή τον WD Passport 60gb σκληρό δίσκο και να τον "δει" ως External storage device???)

 

Νομίζω οτι αυτό δεν υποστηρίζεται ή δεν το έχω ακούσει μέχρι τώρα.

Link to comment
Share on other sites

ναι, δε νομίζω να γίνεται....με το σκληρό δεν υπάρχει περίπτωση, αλλά και με το φλασάκι δύσκολο το βλεπω
Link to comment
Share on other sites

Αγορασα (μεταχειρισμενη) μια mini sd wifi card (pluscom) για το mio p360. H καρτουλα ειχε adaptor για sd, οπως και τα απαραιτητα drivers. Εγκατεστησα τα drivers αλλα το mio δεν βλεπει τη καρτουλα (θα επρεπε να αναβει ενα μπλε led).:(:( Εκανα και hard reset και εγκατεστησα πρωτα τα drivers αλλα μια απο τα ιδια. :mad::mad:Στις συνδεσεις/καρτες δικτυου φαινεται οτι εχουν εγκατασταθει τα drivers, αλλα στις συνδεσεις δεν εμφανιζεται δυνατοτητα wifi. H καρτα συμφωνα με τον πωλητη δεν ειχε κανενα προβλημα.

Γνωριζει κανεις αν πρεπει να γινουν καποιες ρυθμισεις στο registry για να παρει εμπρος η καρτουλα;;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα και από εμένα.

Χρειάζομαι τη βοήθειά σας για την εγκατάσταση του QUICKMENU 2.8.

Μόλις τρέχω το προγραμματάκι μου βγαζει αντί για λέξεις κάτι περίεργα κουτάκια.

Κάτι βρήκα στο νετ για επίλυση του προβλήματος αλλά δεν καταλαβαίνω τίποτα.

Θυμάμαι σε μία εγκατάσταση παλαιότερης έκδοσης της ίδιας εφαρμογής δεν είχα πρόβλημα.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Χρόνια Πολλά σε όλους.

Έχω διαβάσει τα περισσότερα posts αυτού του θέματος. Έχω το Mio p560.

 

1) Το πρόβλημά μου είναι πως δεν μπορώ με τίποτα να συνδέσω το Mio P560 με το Internet μέσω USB, ενώ μέσω WiFi παίζει κανονικά. Έχω δοκιμάσει με ενεργή ή απενεργοποιημένη την επιλογή για προηγμένη σύνδεση (μέσα απο τα options του Mio - Usb to Pc ...).

Επίσης χρησιμοποιώντας την πολύ χρήσιμη εφαρμογή vxutil διαπίστωσα οτι το πρόβλημα έγκειται στο οτι το mio παίρνει λάθος subnet (ip), και γιαυτό δεν συνδέεται κανονικά με το Internet.

Το κακό είναι οτι στα Windows Mobile 6.1 (Ελληνικά) δεν γνωρίζω πως (και αν) γίνεται να επέμβω στην ip που παίρνει το Mio την στιγμή που συνδέεται μεσω Usb με το pc που έχει κανονικά Internet (μέσω Ethernet).

Στο Pc που έχω Internet το sub μου είναι του στύλ 192.168.1.x ενώ το Mio 560 παίρνει ip του στυλ 192.168.2.55 (!!!)

Διάβασα οτι με hard reset το πρόβλημα διορθώνεται. Όμως τι είναι αυτό που αλλάζει και διορθώνει το συγκεκριμένο θέμα? Έχω δοκιμάσει ότι λύση προτείνεται και απο forums εξωτερικού, αλλά τίποτα... :( Είναι το μοναδικό που έχω εντοπίσει ως αδυναμία, απλά θέλω να αποφύγω το hard reset.

 

2) Να ρωτήσω κλείνοντας για το αν υπάρχει κάποιο πρόγραμμα το οποίο να κάνει full backup όλων των περασμένων προγραμμάτων-αρχείων του Mio. Έχω ήδη δοκιμάσει το Spb Backup v2 όμως διαπιστώνω οτι το Full Backup που δημιουργεί είναι μόλις 9 mb, εμένα με ενδιαφέρει κάτι σαν το Acronis True Image στους υπολογιστές, κάτι δηλαδή που να παίρνει ΤΑ ΠΑΝΤΑ σε backup, ωστε μετά στην περίπτωση "πατάτας" να μπορώ να κάνω Full Restore...γνωρίζετε τέτοιο πρόγραμμα ?

 

Σας ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Να ρωτήσω κλείνοντας για το αν υπάρχει κάποιο πρόγραμμα το οποίο να κάνει full backup όλων των περασμένων προγραμμάτων-αρχείων του Mio. Έχω ήδη δοκιμάσει το Spb Backup v2 όμως διαπιστώνω οτι το Full Backup που δημιουργεί είναι μόλις 9 mb, εμένα με ενδιαφέρει κάτι σαν το Acronis True Image στους υπολογιστές, κάτι δηλαδή που να παίρνει ΤΑ ΠΑΝΤΑ σε backup, ωστε μετά στην περίπτωση "πατάτας" να μπορώ να κάνω Full Restore...γνωρίζετε τέτοιο πρόγραμμα ?

 

Δοκίμασε και το Sprite Backup.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

ΠΑιδιά, υπάρχει τρόπος να ελευθερώσω μνήμη χωρίς format??

 

Έχω απεγκαταστήσει κάποια άχρηστα προγράμματα που είχα, αλλά έχω ακομα πρόβλημα.

Αν ανοίξω ταυτόχρονα 3 tabs στον opera αρχίζει και σέρνεται...

 

Τι μπορώ να κάνω???:wacko:

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε και το Sprite Backup.

 

Πράγματι κάνει πολύ καλύτερη δουλειά! Ευχαριστώ πολύ athanaso77!

Τώρα μένει το πρώτο θέμα, για να δούμε τι θα βγεί απο αυτή την έρευνα...

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
ΠΑιδιά, υπάρχει τρόπος να ελευθερώσω μνήμη χωρίς format??

 

Έχω απεγκαταστήσει κάποια άχρηστα προγράμματα που είχα, αλλά έχω ακομα πρόβλημα.

Αν ανοίξω ταυτόχρονα 3 tabs στον opera αρχίζει και σέρνεται...

 

Τι μπορώ να κάνω???:wacko:

 

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις τα διάφορα εργαλεία που φέρει το SKTools για να καθαρίσεις τη συσκευή από τα σκουπίδια. Εντούτοις, συνιστώ προσοχή σε ότι έχει να κάνει με σβήσιμο στη registry. Εκεί να σβήνεις μόνο ότι καταλαβαίνεις περί τίνος πρόκειται.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις τα διάφορα εργαλεία που φέρει το SKTools για να καθαρίσεις τη συσκευή από τα σκουπίδια. Εντούτοις, συνιστώ προσοχή σε ότι έχει να κάνει με σβήσιμο στη registry. Εκεί να σβήνεις μόνο ότι καταλαβαίνεις περί τίνος πρόκειται.

 

Thanks!

Το προσπάθησα κ αυτό αλλά χωρίς ιδιαίτερα αποτελέσματα...

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Σε συσκευές με συνολική RAM 64ΜΒ, πρέπει να είμαστε πολύ φειδωλοί σχετικά με αυτά που εγκαθιστούμε γιατί δυστυχώς δεν αντέχει την υπερφόρτωση.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Σε συσκευές με συνολική RAM 64ΜΒ, πρέπει να είμαστε πολύ φειδωλοί σχετικά με αυτά που εγκαθιστούμε γιατί δυστυχώς δεν αντέχει την υπερφόρτωση.

 

Δεν έχουν όλα 64ΜΒ το δικό μου έχει 2GB

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι πόσα Gb μνήμη μπορώ να βάλω στο p560 ? Μπορείτε να μου προτείνετε κάποια μνήμη (είτε SD είτε MMC) που έχετε δοκιμάσει και δουλεύει καλά?

Διαβάζω πως υπάρχουν Dual Voltage και λοιπές τεχνολογίες που δίνουν μεγαλύτερες ταχύτητες ή λιγότερη κατανάλωση μπαταρίας, ενδέχεται να είναι συμβατές με το mio ή όχι ?

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Από τη στιγμή που η συσκευή υποστηρίζει κανονικά τις SDHC κάρτες, μπορείς να βάλεις και μεγαλύτερες χωρίς περιορισμό 8, 16, 32GB.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας .σημερα γραφτηκα στο forum, αφου ειχα κανει εδω και αρκετες μερες μια ξεναγηση στα θεματα σας τελικα το αποφασισα.θα ηθελα να ρωτησω για το P560 PDA που καποιος μου εκανε δωρο για GPS αλλα εγω GPS δε βλεπω ακομη.Ας μου ανοιξει καποιος τα ματακια!!!!! χρειαζεται προγραμμα μηπως?ευχαριστω.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...