Jump to content

Mitac Mio P360 και Mio P560


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα και Χρόνια πολλά σε όλους

 

έχω παρατηρήσει το εξής στο δικό μου p560 και θα ηθελα να ακούσω την γνώμη αας. Θέλω να συνδεθώ με wifi με το router ( USR 9108) και να μπω στο internet όμως ενώ έχει συνδεθεί to p560 και στα settingς του router είναι συνδεδεμένο ( εμφανίζεται στους DCHP client με IP address την οποία την εμφανίζει στo CSR UniFi adapter) ποτε μπορώ να δω internet απο το PDA και ποτε όχι ενώ αφού έχω συνδεθεί ασυρματα και στην συνέχεια συνδεθώ με USB με το laptop μου το οποίο συνδέεται wireless με το router εμφανίζει όι δεν είναι δυνατή η εύρεση IP του διακoμιστή και ποτε βλέπω και πότε δεν βλέπω internet.

Εχω δοκιμάσει καρφωτές IPs για το wifi και στο Απομακρυσμένο κεντρικό υπολογιστή αλλα τίποτα.

Η ερώτηση μου είναι η εξής: Ποιες είναι οι σωστές ρυθμίσεις για να δουλεύει απροβλημάτιστα το wifi και το interent connection τοy p560. Ειλικρινά κάθε γνώμη σας καλοδεχούμενη γιατί με έχει προβληματίσει πολύ απο την αρχή της αγοράς του το θέμα και δεν έχω βρεί ακόμα ακρή

 

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων

 

Όταν συνδέεσαι με το laptop σου και συγχρονίσει το ActiveSync τότε εχεις ήδη internet, τώρα αν εχεις ενεργοποιημένο και το wifi τότε σωστά εχεις πρόβλημα. Πρέπει να συνδεθείς ή από το laptop ή από το wifi.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ευχαριστώ nikos_kallithea. Δεν έχω ενεργοποιημένο το wifi και την σύνδεση με το Activesync ταυτόχρονα για να μπώ στο δίκτυο. Υπάρχουν κάποιες ιδιαίτερες ρυθμίσεις για να σεταριστεί το PDA ώστε να εχει σταθερή και απροβλημάτιστη πρόσβαση το δίκτυο?

ειλικρινά έχω μπερδευτεί πολύ με την συμπεριφορά αυτή ή οποία ήταν απο την πρώτη στιγμή που το πήρα.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Κανονικά δεν χρειάζεται κάτι το ιδιαίτερο για να συνδεθεί η συσκευή με το Wifi του ρούτερ σου. Προφανώς στην περίπτωσή σου πρέπει να έχει να κάνει με συγκεκριμένη ρύθμιση στο δικό σου ρούτερ. Είναι το wifi ενεργοποιημένο; Είναι ξεκλειδωμένο να μπορεί να συνδεθεί οποιαδήποτε συσκευή; Όταν ενεργοποιείς το wifi στη συσκευή σου το βλέπει το router;

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά δεν χρειάζεται κάτι το ιδιαίτερο για να συνδεθεί η συσκευή με το Wifi του ρούτερ σου. Προφανώς στην περίπτωσή σου πρέπει να έχει να κάνει με συγκεκριμένη ρύθμιση στο δικό σου ρούτερ. Είναι το wifi ενεργοποιημένο; Είναι ξεκλειδωμένο να μπορεί να συνδεθεί οποιαδήποτε συσκευή; Όταν ενεργοποιείς το wifi στη συσκευή σου το βλέπει το router;

 

Ναι όλα αυτά τα έχω ελέγξει athanaso77. Ειναι σεταρισμένο το router στο να επιτρέπει οποιαδήποτε σύνδεση και στην συνέχεια στο DHCP client μου εμφανίζει και την MAC address και την IP που δίνει στο PDA. Αν μπω ασύρματα, βγώ και ξαναμπώ ενώ θα συνδεθεί με το router δεν θα δω δίκτυο και θα πρέπει να κάνώ soft reset και στην συνέχεια με μεγάλη πιθανότητα θα μπει και αν συνδεθώ μέσω USB και windows moblie center θα μου εμφανίζει ότι δεν μπορεί να μου δώσει IP απο τον διακομιστή(;) και με μεγάλη πιθανότητα να συνδεθώ στην συνέχεια κανονικά...

Ειλικρινα δεν ξέρω αν το περιγράφω καλα αλλα δεν έχω καταλάβει στο παραμικρό γιατι το κανει αυτό.... Λογικά με το να ρυθμίσεις να λαβμάνει ΙP απο το διακομιστη στο CSR unifi Adapter ή απλά να το συνδέεις στο PC μεσω USB και WMC θα ήταν όκ ε? Γιατί εμένα όμως μου βγάζει ζημιές δεν καταλαβαίνω..

Κάθε γνώμη πολύτιμη!!!!

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα και απο μένα και ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ σε όλους:)

"ζαχαρώνω το μιο p560 εδώ και 6-7 μήνες :blink: και τελικά τώρα που είπα

να το πάρω η τιμή του είναι στα 340ε:( περίπου (πριν 2-3 μήνες ήταν στα 230ε)

ποια η γνώμη σας συμφέρει να το πάρω τώρα ? προτείνετε κάποιο άλλο? ή να περιμένω κανα μήνα ακόμα μήπως με το νέο χρόνο βγει τίποτα νέο?

(η χρήση που θα κάνω κυρίως είναι για πλοηγό gps και wi-fi )

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Μια χαρά ανταποκρίνεται σε αυτά που υπόσχεται να κάνει. Εάν τα χαρακτηριστικά του σε καλύπτουν χωρίς συμβιβασμούς... είναι μια καλή αγορά.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα και χρόνια πολλά.

Ξέρει κανείς που μπορούμε να βρούμε γραφίδα για το 560 σε κατάστημα της Αθήνας;

Aπο μια σύντομη έρευνα που έκανα, βρήκα μόνο σε e-shop στο εξωτερικό και στην επαρχία, ενώ στα καταστήματα πληροφορικής μόνο για ΜΙΟ Α701.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Παιδιά καλημέρα και χρόνια πολλά.

Ξέρει κανείς που μπορούμε να βρούμε γραφίδα για το 560 σε κατάστημα της Αθήνας;

Aπο μια σύντομη έρευνα που έκανα, βρήκα μόνο σε e-shop στο εξωτερικό και στην επαρχία, ενώ στα καταστήματα πληροφορικής μόνο για ΜΙΟ Α701.

 

http://www.skroutz.gr/c/610/palmtop_stylus.html?keyphrase=mio+p560

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Εχω γυρισει ενα Mio 560 απο Ελληνικα σε αγγλικα Windows, κυριως για να λυθει το προβλημα με τα ξαφνικα ανοιγματα.Το προβλημα δεν υπαρχει πια αλλα τωρα εχω αλλο θεμα.Δεν μπορω να διαβασω Ελληνικα,ουτε και να γραψω με το default πληκτρολογιο των Win.Γνωριζει καποιος φιλος τι πρεπει να κανω για να διαβαζει το mio Ελληνικα αλλα και να γραφω Ελληνικα ? (Με το πληκτρολογιο των αγγλικων win οχι το resco η καποιο αλλο).
Link to comment
Share on other sites

Εχω γυρισει ενα Mio 560 απο Ελληνικα σε αγγλικα Windows, κυριως για να λυθει το προβλημα με τα ξαφνικα ανοιγματα.Το προβλημα δεν υπαρχει πια αλλα τωρα εχω αλλο θεμα.Δεν μπορω να διαβασω Ελληνικα,ουτε και να γραψω με το default πληκτρολογιο των Win.Γνωριζει καποιος φιλος τι πρεπει να κανω για να διαβαζει το mio Ελληνικα αλλα και να γραφω Ελληνικα ? (Με το πληκτρολογιο των αγγλικων win οχι το resco η καποιο αλλο).

δυστυχώς το κανονικό πληκτρολόγιο δεν το έχω χρησιμοποιήσει καθόλου και δεν ξέρω να βοηθήσω. Με το resco δουλεύω. Το regional settings το έχεις βάλει για Ελληνικά?

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδία είχα ένα πρόβλημα με το κουμπί οn-off στο P560 το οποίο έιχε αναφερθει και απο αλλουσ φίλους και πήγα και μου έκαναν αλλαγή μητρικης με αποτέλεσμα να χαθεί το destinator PN που είχα περάσει μέσα. Επειδη έχω χάσει όλες τις οδηγίες κλπ έχει κανείς την καλοσύνη να με βοηθήσει να μου πει τι στο καλό πρέπει να κάνω για να το ξαναπεράσω? Το έχω βάλει στην κάρτα αλλά δεν μπορεί να ενεργοποιηθεί και δεν το βλέπω και στο κουμπι έναρξη και γενικά εχουν περαστε μόνο τα αρχεία μέσα χωρίς να μπορώ να κάνω χρήση του προγράμματος. HELP PLEASE :)
''Στο τέλος όλα θα πάνε καλά..κι αν δεν πάνε να είσαι σίγουρος πως δεν έχει έρθει ακόμα το τέλος':)
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά έχω αγοράσει ένα Mio 560 το καλοκαίρι και εδώ κανένα μήνα δεν λειτουργεί πάντα το πλήκτρο On-Off αλλά μετά από πολλές προσπάθειες. Ορισμένες φορές δεν λειτουργούσε το touch-screen, έκανα hard-reset και δούλεψε για λίγες μέρες καλά χωρίς να φορτώσω κανένα λογισμικό, μέχρι που πάλι σταμάτησε να λειτουργεί το touch-screen και ξαναέκανα hard-reset και από τότε έχει μείνει στο align screen μήπως γνωρίζει κανένας τίποτα για τα συγκεκριμένα προβλήματα;
Link to comment
Share on other sites

Hard-reset σύμφωνα με το manual στο cd. Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον γνωρίζει κανένας αν στο service στην ARVATO αργούν ή όχι;

 

είχα το ιδιο πρόβλημα μου άλλαξαν οθόνη σε 2-3 ημέρες αν θυμάμαι καλα

 

 

.

Link to comment
Share on other sites

Μέσω του sktools έκανα optimize στο Mio μου, με αποτέλεσμα τώρα πλέον η οθόνη να σβήνει κάθε 5 δευτερόλεπτα, που η συσκευή μένει ανενεργή. Τι να κάνω για να το διορθώσω, διότι είναι πολύ σπαστικό να ανοίγεις συνέχεια την συσκευή κάθε λίγο με το πάνω κουμπί?
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Να μη χρησιμοποιείς το SKTools για τέτοια πράγματα. Πειράζει πολλά που δεν θα θέλαμε και δεν θα έπρεπε.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Να μη χρησιμοποιείς το SKTools για τέτοια πράγματα. Πειράζει πολλά που δεν θα θέλαμε και δεν θα έπρεπε.

 

Ευχαριστώ, αλλά τελικά τι να κάνω για λύσω το πρόβλημα?

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Ευχαριστώ, αλλά τελικά τι να κάνω για λύσω το πρόβλημα?

 

Δε θέλω να σε απογοητεύσω αλλά εγώ σε αυτές τις περιπτώσεις προτείνω hard reset.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Δε θέλω να σε απογοητεύσω αλλά εγώ σε αυτές τις περιπτώσεις προτείνω hard reset.

 

Ευχαριστώ, άλλά μήπως υπάρχει κάτι άλλο, πριν την ύστατη λύση το hard reset?

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Ευχαριστώ, άλλά μήπως υπάρχει κάτι άλλο, πριν την ύστατη λύση το hard reset?

 

Μήπως μπορείς να επαναφέρεις αυτό το optimize που έκανες με το SKTools;

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Πώς το κάνω αυτό?

 

Δεν το έχω ψάξει τόσο πολύ το συγκεκριμένο εργαλείο. Υποθετικά το ανέφερα.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά , μου χουν σπάσει τα νεύρα

κάθε φορά που ανοίγω το PDA μετά απο 1 λεπτό κλείνει μόνο του, ενώ το έχω ρυθμίσει να μην κάνει κάτι τέτοιο

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...