Jump to content

myphone.gr :: προτάσεις για βελτίωση


dedcat
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγω να αναφερω ενα προβλημα που βγαζει καπως συχνα; :worry:

 

myphone.gr :: μήνυμα συστήματος

Αυτήν τη στιγμή ο διακομιστής που φιλοξενεί τις ιστοσελίδες του myPhone.gr είναι ιδιαίτερα απασχολημένος. Ζητούμε την κατανόησή σας γι αυτό το μήνυμα και σας παρακαλούμε να προσπαθήσετε και πάλι να προσπελάσετε το site μετά από μερικά λεπτά.

 

Μαλλον εχει να κανει με τον server που φιλοξενει το site αλλα εμφανιζεται καπως συχνα τελευταια...Μπορει να γινει κατι γι'αυτο;:(

Δεν ξερω αν το εχουν προσεξει κι αλλοι...

 

Πριν 10 λεπτά έγινε σε εμένα.

Γενικά το site παρουσιάζει καθυστερήσεις τελευταία.Μερικές φορές περιμένω και 2 λεπτά για να ανέβει ένα πόστ μου.

Τον τελευταίο μήνα το φαινόμενο είναι συχνό.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Να βάλετε pstn. Εγω ποτέ δεν είχα πρόβλημα έτσι :lol: :p

[imgalign]http://img140.imageshack.us/img140/3467/graphic12copy4pt.gif[/imgalign]

 

 

www.hlektronika.gr - Ο Κόσμος των Hλεκτρονικών!

Link to comment
Share on other sites

Να βάλετε pstn. Εγω ποτέ δεν είχα πρόβλημα έτσι :lol: :p

 

Δεν είναι θέμα σύνδεσης βρε.

Την ίδια στιγμή που συμβαίνει αυτό, άλλες σελίδες ανοίγουν με τη συνηθισμένη ταχύτητα.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Και μαλιστα γινεται σε ολο το site οχι μονο στο φορουμ(το οποιο ειναι και powered by VBulletin, που ειναι εξαιρετικο) αρα δεν φταιει το φορουμ.

Ψαχτε το λιγο παιδια.:)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Και καλά εμείς που καπνίζουμε, οι άλλοι? Πάντως το εχω παρατηρήσει κι εγώ τις τελευταίες μέρες...

Leave me alone/Isolation bears hope

There's something else waiting/A promised destiny

Freezing me/I feel restless and low

These days full of sadness/How joyfully changed Into fear

My freakshow will start tonight/Don't miss the right time

Link to comment
Share on other sites

Και μαλιστα γινεται σε ολο το site οχι μονο στο φορουμ(το οποιο ειναι και powered by VBulletin, που ειναι εξαιρετικο) αρα δεν φταιει το φορουμ.

Ψαχτε το λιγο παιδια.:)

Ρύθμιση του server είναι αυτή.

 

Σκοπίμως την έχει κάνει ο admin προφανώς για να μη μπουκώνει ο server.

Κάνε ένα τσιγάρο όπως είπε και ο Βασίλης και περίμενε. :)

Link to comment
Share on other sites

τα reviews και previews των κινητών απο άποψη οργάνωσης δεν μου αρέσει..μπορεί να γίνει κάτι?

 

Ευχαριστώ...

Link to comment
Share on other sites

το forum σερνεται!! πατάω υποβολή απάντησης και δουλεύει μετά απο 3-4 λεπτά! τι γίνεται γενικά?? την παλεύουμε ή μπα?
Link to comment
Share on other sites

Μια πρόταση, κυρίως αφορά τα reviews Που κυκλοφορύν κατά καιρούς για τα νέα κινητά όπως και τις αλλαγές από τα fw updates. Αποψή μου είναι αυτός που κάνει το review να κάνει έναν κόπο να μεταφράζει το κείμενο αντί να το ποστάρει αυτούσιο στα αγγλικά. Έτσι θα είναι πολύ πιο εύκολο για όλους τους συμφορουμίτες, να ασχοληθούν με αυτό.

Μέλος της θεατρικής

ομάδας Όχι Παίζουμε

 

"Ποτάμι: Διολίσθηση ύδατος εντός χάντακος ούτινος διαμορφούνται δύο όχθε εκατέρωθεν"

Link to comment
Share on other sites

Το νέο flash της Nokia ανεβάζει CPU load ή μου φαίνεται;
Link to comment
Share on other sites

Γενικα εχει ψιλο μαμησει το φορουμ αυτη η διαφημηση. Πολυ μεγαλη και ακομψη.

 

Εμένα δεν μου εμφανίζει ποτέ διαφημίσεις το φόρουμ σε κανένα από τους 2 υπολογιστές μου!:happy:Σε φίλους μόνο έχω δει διαφημίσεις στο myphone.Επίσης σε άλλα φόρουμς μου εμφανίζει διαφημίσεις, οπότε δεν ξέρω τι παίζει.:confused:

Link to comment
Share on other sites

Εμένα δεν μου εμφανίζει ποτέ διαφημίσεις το φόρουμ σε κανένα από τους 2 υπολογιστές μου!:happy:Σε φίλους μόνο έχω δει διαφημίσεις στο myphone.Επίσης σε άλλα φόρουμς μου εμφανίζει διαφημίσεις, οπότε δεν ξέρω τι παίζει.:confused:

Θα έχεις κανένα adblocker που τις blockάρει όλες.

Και εγώ έχω να δω διαφήμιση χρόνια τώρα!:p

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Μια πρόταση, κυρίως αφορά τα reviews Που κυκλοφορύν κατά καιρούς για τα νέα κινητά όπως και τις αλλαγές από τα fw updates. Αποψή μου είναι αυτός που κάνει το review να κάνει έναν κόπο να μεταφράζει το κείμενο αντί να το ποστάρει αυτούσιο στα αγγλικά. Έτσι θα είναι πολύ πιο εύκολο για όλους τους συμφορουμίτες, να ασχοληθούν με αυτό.

Και να προσθέσω ότι θα ήταν ευχής έργο αν υπήρχε μία σελίδα με πληροφορίες για το τελευταίο firmware των κινητών.

Link to comment
Share on other sites

Το νέο flash της Nokia ανεβάζει CPU load ή μου φαίνεται;

 

Προσωπικά, δεν έχω παρατηρήσει κάτι τέτοιο. Προσπαθώ να περιορίσω την όποια ενόχληση δημιουργούν πάντως τα μεγάλα banners στην ελάχιστη δυνατή. Πάντως το συγκεκριμένο πρόβλημα μεταφέρθηκε στους δημιουργούς του για να κάνουν και αυτοί όποιες ενέργειες κρίνουν απαραίτητες.

 

Μια πρόταση, κυρίως αφορά τα reviews Που κυκλοφορύν κατά καιρούς για τα νέα κινητά όπως και τις αλλαγές από τα fw updates. Αποψή μου είναι αυτός που κάνει το review να κάνει έναν κόπο να μεταφράζει το κείμενο αντί να το ποστάρει αυτούσιο στα αγγλικά. Έτσι θα είναι πολύ πιο εύκολο για όλους τους συμφορουμίτες, να ασχοληθούν με αυτό.

 

Προφανώς η πρότασή σου απευθύνεται σε όσους κάνουν copy / paste αγγλικό κείμενο στα forums και όχι στα επίσημα reviews, previews του site. Φυσικά και δεν διαφωνώ, ωστόσο σίγουρα δεν μπορεί κάτι τέτοιο να επιβληθεί. Όσο για το firmware και τις αλλαγές του είναι μια καλή ιδέα και μακάρι να μπορούσαν αυτές οι πληροφορίες να συγκεντρωθούν σε κάποιο FAQ που να ανανεώνεται όποτε απαιτείται.

 

τα reviews και previews των κινητών απο άποψη οργάνωσης δεν μου αρέσει..μπορεί να γίνει κάτι?

Ευχαριστώ...

 

Όπως; Δεν ξέρω τι ακριβώς έχεις στο μυαλό σου, πάντως μπορείς να γράψεις ό,τι επιθυμείς σχετικά με το My Devices στο αντίστοιχο θέμα.

 

Εγω να αναφερω ενα προβλημα που βγαζει καπως συχνα; :worry:

 

myphone.gr :: μήνυμα συστήματος

Αυτήν τη στιγμή ο διακομιστής που φιλοξενεί τις ιστοσελίδες του myPhone.gr είναι ιδιαίτερα απασχολημένος. Ζητούμε την κατανόησή σας γι αυτό το μήνυμα και σας παρακαλούμε να προσπαθήσετε και πάλι να προσπελάσετε το site μετά από μερικά λεπτά.

 

Μαλλον εχει να κανει με τον server που φιλοξενει το site αλλα εμφανιζεται καπως συχνα τελευταια...Μπορει να γινει κατι γι'αυτο;:(

Δεν ξερω αν το εχουν προσεξει κι αλλοι...

 

Ναι, είναι αλήθεια πως τον Απρίλιο ειδικά το συγκεκριμένο μήνυμα ταλαιπώρησε πολλούς χρήστες. Έγιναν κάποιες σημαντικές αλλαγές στις αρχές του Μαίου και πιστεύω ότι το πρόβλημα... περιορίστηκε μόνο σε κάποιες ώρες αιχμής. Δεν ξέρω αν μπορείτε να το επιβεβαιώσετε αυτό.

 

Και μαλιστα γινεται σε ολο το site οχι μονο στο φορουμ(το οποιο ειναι και powered by VBulletin, που ειναι εξαιρετικο) αρα δεν φταιει το φορουμ. Ψαχτε το λιγο παιδια.:)

 

Μπορεί το forum να είναι powered by vBulletin, ωστόσο όλα τα άλλα sections του έχουν γραφτεί πάνω σε αυτό... (πέρα από το γεγονός ότι το load αφορά όλο το server και όχι μόνο το forum). Κατά συνέπεια το ένα επηρεάζει το άλλο... (αλυσίδα).

 

Να κάνω και γωω τις εισηγήσεις μου ΄εδώ! Γίνεται να μπει ένα μενού στο profile που να λεει τ΄κινητά έχουμε? Το άλλο το ξέχασα:X . Α το θυμήθηκα, νομίζω ήταν να υπάρχει thanks και thanked στο προφιλ επίσης γιατί ήθελα πολύ να ευχαριστήσω κάποιον και το σκέφτηκα! νομίζω θα φαίνεται και ποιος προσφέρει στο φορουμ. ελπίζω όμως να μην το πατάμε για απλές ερωτο απαντησεις. Ευχαριστώ για το χρόνο σας και νομίζω είναι εύκολο να υλοποιηθούν.

 

Το avatar εξυπηρετεί προτίστως αυτό το σκοπό. Υπάρχει περίπτωση να προστεθεί αυτό που αναφέρεις ωστόσο στο... μακρινό μέλλον υπό τη μορφή ειδικού script που θα συνδέεται με το My Devices.

 

Αξιολόγηση!

 

Έχουν γίνει εκτενείς συζητήσεις γύρω από το θέμα, χωρίς να καταλήξουμε σε ένα εύλογο συμπέρασμα. Παλαιότερα είχε υπάρξει ένα πείραμα, που ονομάζονταν κάρμα. Ήταν αρκετά πολύπλοκο, ωστόσο έγινε κατάχρηση, ενώ δημιούργησε έχθες και περισσότερη γκρίνια από αυτή που έλυσε.

 

Αποφασισαμε να προσθεσουμε κατι που το εκανε το site πιο ενδιαφερον, και πετυχε!

------------------------

 

Τα παιχνίδια δεν είναι στα άμεσα ενδιαφέροντα του myphone. Αν και είχα σκεφτεί να προσφέρω κάποια στιγμή μόνο για τα μέλη όλα τα κλασικά παιχνίδια για κινητά, για τις ελεύθερες ώρες ή υπό τη μορφή διαγωνισμού. Τελικά όμως κατέληξα στο συμπέρασμα ότι υπάρχουν καλύτερα και πιο ειδικευμένα sites για αυτόν το σκοπό.

 

Υπενθυμίζω με την ευκαιρία, ότι το συγκεκριμένο θέμα δεν φιλοξενεί παράπονα για το moderating. Αν έχετε κάποια απορία σχετικά με τη διαχείριση μπορείτε να απευθυνθείτε στα αρμόδια πρόσωπα με PM, τα οποία θα σας παραπέμψουν εφόσον χρειαστεί σε εμένα.

 

---

 

Τις επόμενες ημέρες έχει προγραμματιστεί και η αναβάθμιση στο vBulletin 3.6.7 (PL1 πλέον). Το πότε ακριβώς θα γίνει αυτό εξαρτάται από πολλούς παράγοντες και φυσικά θα ανακοινωθεί, αφού θα υπάρξει downtime μερικών ωρών. Παράλληλα θα γίνουν και κάποιες εργασίες συντήρησης του server. Μέχρι τότε πάντως έχουν εγκατασταθεί τα απαραίτητα patches ασφαλείας...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ναι, είναι αλήθεια πως τον Απρίλιο ειδικά το συγκεκριμένο μήνυμα ταλαιπώρησε πολλούς χρήστες. Έγιναν κάποιες σημαντικές αλλαγές στις αρχές του Μαίου και πιστεύω ότι το πρόβλημα... περιορίστηκε μόνο σε κάποιες ώρες αιχμής. Δεν ξέρω αν μπορείτε να το επιβεβαιώσετε αυτό.

 

 

Μπορεί το forum να είναι powered by vBulletin, ωστόσο όλα τα άλλα sections του έχουν γραφτεί πάνω σε αυτό... (πέρα από το γεγονός ότι το load αφορά όλο το server και όχι μόνο το forum). Κατά συνέπεια το ένα επηρεάζει το άλλο... (αλυσίδα).

 

 

Εμένα πάντως χθες μου εμφάνιζε πάλι το μήνυμα αυτό από νωρίς το απόγευμα μέχρι αργά το βράδυ. Παρουσιάστηκε όταν προσπάθησα να υποβάλλω μία απάντησή μου στο φόρουμ της ΤΙΜ και από τότε δεν έλεγε να φύγει.To πρόβλημα κάποιες φορές λύνεται όταν δεν προσπαθώ να πάω στην κεντρική σελίδα του φόρουμ,αλλά πηγαίνω απευθείας στο υποφόρουμ που με ενδιαφέρει μέσω του ιστορικού του browser.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Δεν ξέρω αν έχει υποθεί ξανά, ελπίζω πως όχι: Προτείνω τα avatars των κινητών στο φόρουμ να μην σε παραπέμπουν στο προφίλ του χρήστη, αλλά στα στοιχεία του κινητού και την αξιολόγησή του. Για να δει κάποιος το προφίλ του χρήστη να σε παραπέμπει μόνο το username του που είναι πάνω από το avatar.

 

Αυτό το λέω γιατί βλέπω πολλά κινητά που με ενδιαφέρουν καθώς διαβάζω το φόρουμ και θα πρέπει να τα αναζητήσω αρκετή ώρα για να δω τα στοιχεία τους. Νομίζω πως θα διευκόλυνε πολλούς αλλά ξέρω ότι είναι δύσκολο εγχείρημα καθώς θα πρέπει να αλλάξουν όλα τα links...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν έχει υποθεί ξανά, ελπίζω πως όχι: Προτείνω τα avatars των κινητών στο φόρουμ να μην σε παραπέμπουν στο προφίλ του χρήστη, αλλά στα στοιχεία του κινητού και την αξιολόγησή του. Για να δει κάποιος το προφίλ του χρήστη να σε παραπέμπει μόνο το username του που είναι πάνω από το avatar.

 

Αυτό το λέω γιατί βλέπω πολλά κινητά που με ενδιαφέρουν καθώς διαβάζω το φόρουμ και θα πρέπει να τα αναζητήσω αρκετή ώρα για να δω τα στοιχεία τους. Νομίζω πως θα διευκόλυνε πολλούς αλλά ξέρω ότι είναι δύσκολο εγχείρημα καθώς θα πρέπει να αλλάξουν όλα τα links...

 

Δεν είναι κακή η πρόταση σου, απλά να αναφέρω (δεν ξέρω αν το έχεις προσέξει), πως όταν βάλεις τον κέρσορα σου πάνω από οποιαδήποτε συσκευή ορισμένη ως avatar, εμφανίζεται το όνομα της, οπότε σίγουρα η εύρεση της είναι κάπως γρηγορότερη...

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

με εχει ενοχλησει οτι κλειδωνονται απο τους mods πολυ ευκολα θεματα , κατα την γνωμη μου οχι για τοσο σοβαρους λογους(πχ για offtopic μηνυματα).αν δεν υπαρχουν εντονα παραπονα απο τους χρηστες που χρησιμοποιουν το θεμα δεν το θεωρω απαραιτητο να κλειδωθει και μαλιστα να υπαρχουν επιπλεον κυρωσεις σε ορισμενα μελη.

ευχαριστω

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

με εχει ενοχλησει οτι κλειδωνονται απο τους mods πολυ ευκολα θεματα , κατα την γνωμη μου οχι για τοσο σοβαρους λογους(πχ για offtopic μηνυματα).αν δεν υπαρχουν εντονα παραπονα απο τους χρηστες που χρησιμοποιουν το θεμα δεν το θεωρω απαραιτητο να κλειδωθει και μαλιστα να υπαρχουν επιπλεον κυρωσεις σε ορισμενα μελη.

ευχαριστω

 

Μερικές φορές κάποιο θέμα κλειδώνεται για να καθαριστεί από τα offtopic μηνύματα...

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Δεν είναι ακριβώς πρόταση για βελτίωση, αλλά τις τελευταίες δύο μέρες το site καθυστερεί ιδιαίτερα να φορτώσει, ενώ πολύ συχνά μου πετάει μήνυμα «ο διακομιστής που φιλοξενεί τις σελίδες του myphone κλπ...». Σε τι μπορεί να οφείλεται αυτό;

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι ακριβώς πρόταση για βελτίωση, αλλά τις τελευταίες δύο μέρες το site καθυστερεί ιδιαίτερα να φορτώσει, ενώ πολύ συχνά μου πετάει μήνυμα «ο διακομιστής που φιλοξενεί τις σελίδες του myphone κλπ...». Σε τι μπορεί να οφείλεται αυτό;

 

Και εμένα μου το λέει σχεδόν κάθε φορά που πάω να μπω!:(

Hip Hop.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...