Jump to content

myphone.gr :: προτάσεις για βελτίωση


dedcat
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

όχι φυσικά. Γιατί να το βαρεθούμε; Είναι ιδανικό χρώμα για ανάγνωση, πολύ ξεκούραστο. Επιπλέον, έχει γίνει συνώνυμο του myphone... :)
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

καλα ρε!!!

μη βαρατε!!!

ωραιο ειναι και το μπλε...:scared:

 

Συζήτηση κάνουμε.Δε βαράμε...

Κι εμένα μου αρέσει το μπλε πάντως.Είναι ευχάριστο και ζωντανό.

Link to comment
Share on other sites

παντως και ενα μπεζακι δε θα ηταν ασχημο...

ετσι για αλλαγη!!!

 

 

υγ:βαρατε οσο θελετε, παω για υπνο!:)

Το καλύτερο θα ήταν η δυνατότητα επιλογής χρωματισμού από τον πίνακα ελέγχου...(όταν ξυπνήσεις απαντάς:p)

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Το καλύτερο θα ήταν η δυνατότητα επιλογής χρωματισμού από τον πίνακα ελέγχου...(όταν ξυπνήσεις απαντάς:p)

Ναι το είπα πιό πίσω.

Σε άλλα forums γίνεται πάντως..

[imgalign]http://img140.imageshack.us/img140/3467/graphic12copy4pt.gif[/imgalign]

 

 

www.hlektronika.gr - Ο Κόσμος των Hλεκτρονικών!

Link to comment
Share on other sites

Το καλύτερο θα ήταν η δυνατότητα επιλογής χρωματισμού από τον πίνακα ελέγχου...(όταν ξυπνήσεις απαντάς:p)

 

αυτο θα ηταν πραγματικα το καλυτερο...;)

πολυ καλη ιδεα...:O

Link to comment
Share on other sites

παντως για να λετε ολοι 30" ετσι θα ειναι, εγω παντως θα μπορουσα να ορκιστω οτι ειδα 5 λεπτα την τελευταια φορα. Τεσπά... :whip:

 

Το όριο της αναζήτησης ήταν εδώ και πολλά χρόνια 30 δευτερόλεπτα και δυστυχώς λόγω της κίνησης που παρουσιάζεται σε καθημερινή βάση, είναι αδύνατο να αλλάξει. Το μόνο που εξετάζω πλέον ως ιδέα είναι μήπως επιτραπεί η αναζήτηση κάθε 10 δευτερόλεπτα ΜΟΝΟ σε ώρες μη αιχμής (δηλαδή, 2-9 το πρωί...). Ως εναλλακτική πρόταση μπορείς να κάνεις χρήσης του Google ( http://www.myphone.gr/forum/google.php? ). Για το περιορισμό των 3 γραμμάτων έχω [thread=39816]απαντήσει[/thread] αναλυτικά στο σχετικό θέμα. Αν έχεις εντοπίσει μια χρήσιμη λέξη 3 χαρακτήρων, που δεν έχει προστεθεί στη λίστα των επιτρεπόμενων αναζητήσεων, μπορείς να απευθυνθείς εκεί.

 

1)ΤΕΡΜΑ ΤΑ GREEKLISH!!!(Αν θέλετε να λέγεστε ελληνικό site)

3)Reviews ή τουλάχιστον previews για ΟΛΑ τα κινητά(έχω να το λέω όμως ,μπράβο για το previews του Ν95 και μάλιστα προτού καλά καλά μάθουμε την ύπαρξη του)

 

1) Σε παραπέμπω [thread=31085]εδώ[/thread] για περισσότερες πληροφορίες και την επίσημη άποψή μας για το θέμα, η οποία δεν έχει αλλάξει. Και εγώ προσωπικά απεχθάνομαι τα greeklish, αλλά όσο δεν τα απαγορεύουμε δεν ήμαστε ελληνικό site; Μήπως να αλλάξουμε και το όνομα του site στο σε «στοτηλέφωνόμου»; :)

 

3) Ας ελπίσουμε τουλάχιστον να φθάσει η ημέρα που θα υπάρχουν previews για όλα τα κινητά, αν και πίστεψέ με είναι μια επίπονη διαδικασία. Αν ενδιαφέρεσαι να βοηθήσεις, εσύ ή οποιοσδήποτε άλλος, μπορείς να μου στείλεις PM.

 

Να υπάρχει δυνατότητα απο τον χρήστη επιλογής διαφορετικού χρωματισμού στο backround.

 

Περί διαφορετικών skins... Να προσθέσω ότι το προκαθορισμένο θέμα (skin) του myphone.gr, είναι... χειροποίητο και σε κάθε σημαντική ανανέωση του vBulletin χρειάζονται περίπου 3-4 ώρες για να λειτουργήσει σωστά. Για τη δημιουργία του χρειάστηκαν περίπου 20 ημέρες. Ακόμη και το χρώμα να αλλάξει, θα πρέπει να δημιουργηθούν τα ανάλογα εικονίδια που θα το συνοδεύουν και πολλά ακόμη γραφικά... Επειδή δεν υπάρχει χρόνος, το αίτημα αυτό απορρίπτεται.

 

Θέμα: Προταση για την δομη του ΦΟΡΟΥΜ

θα ηταν κακο δηλαδη να υπαρχει μια τετοια δομη?

 

NOKIA n70

firmware updates tools and tutorials

periferals/audio/video

error messenges & codes

hardware problems

software problems

hardware parts and items

 

 

Συνοπτικά ναι, εκτός και αν υπάρχει ένα κινητό που να συγκεντρώνει περισσότερα από 1.500 μηνύματα / εβδομάδα, οπότε και θα το συζητήσουμε. Μπορείς να δημιουργήσεις νέο θέμα με συγκεκριμένη πρόταση αν θέλεις και εφόσον γίνει αποδεκτή θα ακολουθήσει ψηφοφορία...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δεν κατάλαβες taso, αργότερα -(εχθές)-, έγραψα ένα μήνυμα, με το οποίο συμφώνησα με τον ''greek_aeras'', στο ότι αρκετά μέλη, αφού έχουν γίνει ''banned'' για 2η ή ακόμα και 3η φορά, μετά από κάποιο χρονικό διάστημα, συνεχίζουν και γράφουν ΚΑΝΟΝΙΚΑ.

 

Μετά από αυτό, ζήτησα από κάποιον moderator, να δώσει μία ΕΓΚΥΡΗ απάντηση, σε αυτήν την -πολύ σημαντική επισήμανση- και η απάντηση ήταν αυτή ... :worry:

 

Tα παραπάνω, τα αναφέρω χωρίς ίχνος επιθετικότητας, με καλοπροαίρετη διάθεση και ευελπιστώ, σε εξίσου μία καλοπροαίρετη και υπεύθυνη απάντηση.

 

Φιλικά και όμορφα ... :cool:

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν κατάλαβες taso, αργότερα -(εχθές)-, έγραψα ένα μήνυμα, με το οποίο συμφώνησα με τον ''greek_aeras'', στο ότι αρκετά μέλη, αφού έχουν γίνει ''banned'' για 2η ή ακόμα και 3η φορά, μετά από κάποιο χρονικό διάστημα, συνεχίζουν και γράφουν ΚΑΝΟΝΙΚΑ.

 

Μετά από αυτό, ζήτησα από κάποιον moderator, να δώσει μία ΕΓΚΥΡΗ απάντηση, σε αυτήν την -πολύ σημαντική επισήμανση- και η απάντηση ήταν αυτή ...

 

Tα παραπάνω, τα αναφέρω χωρίς ίχνος επιθετικότητας, με καλοπροαίρετη διάθεση και ευελπιστώ, σε εξίσου μία καλοπροαίρετη και υπεύθυνη απάντηση.

 

Φιλικά και όμορφα ... :cool:

 

 

Πολιτική Διαχείρισης και Αποκλεισμός Πρόσβασης

 

1. Εφόσον η ομάδα διαχείρισης του myphone.gr αντιληφθεί ότι οι ενέργειες κάποιου μέλους είναι αντίθετες από τους όρους πρόσβασης και χρήσης, τότε θα προχωρήσει σε μία από τις παρακάτω ενέργειες:

* Προσωπική, ευγενική, σύσταση προς το μέλος, με την αποστολή προσωπικού μηνύματος, για συμμόρφωση στους όρους πρόσβασης και χρήσης.

* Δημόσια, επίσημη, σύσταση προς το μέλος, με την ανάρτηση μηνύματος στην ίδια θεματική ενότητα που περιέχει την επίμαχη δημοσίευση.

* Διαγραφή ή τροποποίηση της επίμαχης δημοσίευσης.

2. Κάθε εγγεγραμμένο μέλος μπορεί να δεχθεί έως και 2 προσωπικές ή δημόσιες συστάσεις για συμμόρφωση. Σε περίπτωση τρίτης παράβασης των όρων πρόσβασης και χρήσης από το ίδιο μέλος, τότε το myphone.gr θα προχωρά σε διακοπή της διάθεσης του περιεχομένου και των υπηρεσιών του προς αυτό (αποκλεισμός πρόσβασης), για χρονικό διάστημα ανάλογα με τη σοβαρότητα της εκάστοτε περίστασης.

3. Εφόσον οι ενέργειες κάποιου μέλους είναι ακραίως αντίθετες από τους όρους πρόσβασης και χρήσης, τότε το myphone.gr μπορεί να διακόψει απροειδοποίητα και για απεριόριστο χρόνο τη διάθεση του περιεχομένου και των υπηρεσιών του προς αυτό (αποκλεισμός πρόσβασης).

 

Με άλλα λόγια υπάρχουν τα ολιγοήμερα ban και τα μόνιμα.Προφανώς θα αναφέρεσαι σε περιπτώσεις που είχαν δεχτεί ban λίγων ημερών το οποίο έληξε και ο λογαριασμός τους ενεργοποιήθηκε ξανά.Αλλη περίπτωση δεν υπάρχει καθώς για να μπορεί να γράψει κάποιος που ήταν banned σημαίνει ότι αυτό έληξε και επανήλθε σαν κανονικός χρήστης.

Link to comment
Share on other sites

Ok Βασίλη, thank you για την άμεση παρέμβασή σου ... :cool: Κατανοητά απολύτως, τα παραπάνω. :cool:
Link to comment
Share on other sites

Πολιτική Διαχείρισης και Αποκλεισμός Πρόσβασης

 

1. Εφόσον η ομάδα διαχείρισης του myphone.gr αντιληφθεί ότι οι ενέργειες κάποιου μέλους είναι αντίθετες από τους όρους πρόσβασης και χρήσης, τότε θα προχωρήσει σε μία από τις παρακάτω ενέργειες:

* Προσωπική, ευγενική, σύσταση προς το μέλος, με την αποστολή προσωπικού μηνύματος, για συμμόρφωση στους όρους πρόσβασης και χρήσης.

* Δημόσια, επίσημη, σύσταση προς το μέλος, με την ανάρτηση μηνύματος στην ίδια θεματική ενότητα που περιέχει την επίμαχη δημοσίευση.

* Διαγραφή ή τροποποίηση της επίμαχης δημοσίευσης.

2. Κάθε εγγεγραμμένο μέλος μπορεί να δεχθεί έως και 2 προσωπικές ή δημόσιες συστάσεις για συμμόρφωση. Σε περίπτωση τρίτης παράβασης των όρων πρόσβασης και χρήσης από το ίδιο μέλος, τότε το myphone.gr θα προχωρά σε διακοπή της διάθεσης του περιεχομένου και των υπηρεσιών του προς αυτό (αποκλεισμός πρόσβασης), για χρονικό διάστημα ανάλογα με τη σοβαρότητα της εκάστοτε περίστασης.

3. Εφόσον οι ενέργειες κάποιου μέλους είναι ακραίως αντίθετες από τους όρους πρόσβασης και χρήσης, τότε το myphone.gr μπορεί να διακόψει απροειδοποίητα και για απεριόριστο χρόνο τη διάθεση του περιεχομένου και των υπηρεσιών του προς αυτό (αποκλεισμός πρόσβασης).

 

Με άλλα λόγια υπάρχουν τα ολιγοήμερα ban και τα μόνιμα.Προφανώς θα αναφέρεσαι σε περιπτώσεις που είχαν δεχτεί ban λίγων ημερών το οποίο έληξε και ο λογαριασμός τους ενεργοποιήθηκε ξανά.Αλλη περίπτωση δεν υπάρχει καθώς για να μπορεί να γράψει κάποιος που ήταν banned σημαίνει ότι αυτό έληξε και επανήλθε σαν κανονικός χρήστης.

 

Ok να ευχαριστήσω και εγώ για την απάντηση απλά να προσθέσω και ένα ακόμα δικό μου συμπέρασμα: ουσιαστικά σε ορισμένα άτομα δεν υπάρχει απεριόριστο ban (ή μάλλον είναι δυσκολότερο ή δεν εξαντλείται τόσο εύκολα η υπομονή των υπευθύνων σε αυτά).. Αυτό δρα αρνητικά για το forum και το site γενικότερα, αφού ενώ νομίζω υπάρχει η δυνατότητα επιλογής αποκλεισμού των μηνυμάτων τους, νομίζω δεν ενοχλούν 1-2 άτομα σαν εμένα, αλλά γενικότερα. Σε αυτά τα άτομα, τα οποία παρεκτράπησαν πέρα τις 1/2 φορές από τους Ο.Π.Χ., όντας ταραχοποιά στοιχεία και δημιουργώντας εντάσεις θα πρότεινα μια διαφορετική (όχι εχθρική αλλά πιο αυστηρή) αντιμετώπιση.

 

Πραγματικά η απουσία τους βελτιώνει το site!!

 

Αυτά για να κλείσω το θέμα και πραγματικά σκεφτείτε τα:)

Φιλικά (τελείως:p )!

Link to comment
Share on other sites

Κατα τη γνωμη μου η καλυτερη λυση για το θεμα greeklish ειναι η προσθηκη καποιου tab στις φορμες γραφης νεου ποστ το οποιο θα ειναι ενας greeklish converter. Ετσι με τη επιλογη αυτου του κουμπιου να γινετε μια "μεταφραση" των greeklish σε ελληνικα.

 

Δεν ξερω κατα ποσο ειναι εφικτο αυτο αλλα δεν ειναι δικη μου ιδεα. Το εχω δει και σε αλλο φορουμ!

Link to comment
Share on other sites

Εδω και λιγους μηνες ειμαι ενας απο τοus moderators σε ενα site (GovClass) το οποιο χρησιμοποιει to vB

Αποφασισαμε να προσθεσουμε κατι που το εκανε το site πιο ενδιαφερον, και πετυχε!

Προσθεσαμε καποια arcade games here

Νομιζω οτι αυτη η προσθηκη θα εκανε το παρα πολυ καλο myphone , ακομα καλυτερο

------------------------

In varietate concordia

~Ενότητα στην πολυµορφία~United in diversity

~Unis dans la diversité~In Vielfalt geeint

~Uniti nella diversità~Förenade i mångfalden

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
greeklish ειναι η προσθηκη καποιου tab στις φορμες γραφης νεου ποστ το οποιο θα ειναι ενας greeklish converter. Ετσι με τη επιλογη αυτου του κουμπιου να γινετε μια "μεταφραση" των greeklish σε ελληνικα.

 

Και να συμπληρώσω, αν είναι εφικτό...οι moderators όταν βλέπουν σ' ενα topic τον τίτλο με greeklish, ας το γράφουν στα ελληνικά.

..είναι κουλό να βλέπουμε τίτλους από topics σε greeklish!

http://new.koolart.co.uk/catalog/images/1822.jpg

http://www.msprotege.com/vbb225/images/smilies/drive.gif

My love for you insatiable, not superficial

You 'LL never waLk aLone!

Link to comment
Share on other sites

Και να συμπληρώσω, αν είναι εφικτό...οι moderators όταν βλέπουν σ' ενα topic τον τίτλο με greeklish, ας το γράφουν στα ελληνικά.

..είναι κουλό να βλέπουμε τίτλους από topics σε greeklish!

 

Αυτό θα βοηθούσε και την λειτουργία της αναζήτησης.:O

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Και να συμπληρώσω, αν είναι εφικτό...οι moderators όταν βλέπουν σ' ενα topic τον τίτλο με greeklish, ας το γράφουν στα ελληνικά.

..είναι κουλό να βλέπουμε τίτλους από topics σε greeklish!

 

Πολλοί mods το κάνουν αυτό, ίσως και όλοι.

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω αν ισχυει κατι τετοιο, αλλα θελω να το πω!

δε θα ηταν καλυτερα αν καθε χρονο (παραδειγμα) γινοταν ενα γενικο cleanup στα θεματα που ανοιχθηκαν και κλειδωθηκαν με ενα ισως και κανενα Post στο ιστορικο τους αλλα και σε αλλα θεματα τα οποια δε παρουσαιζουν κανενα ενδιαφερον?

υγ:μια προταση κανω, τιποτε αλλο!

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω αν ισχυει κατι τετοιο, αλλα θελω να το πω!

δε θα ηταν καλυτερα αν καθε χρονο (παραδειγμα) γινοταν ενα γενικο cleanup στα θεματα που ανοιχθηκαν και κλειδωθηκαν με ενα ισως και κανενα Post στο ιστορικο τους αλλα και σε αλλα θεματα τα οποια δε παρουσαιζουν κανενα ενδιαφερον?

υγ:μια προταση κανω, τιποτε αλλο!

 

Γίνεται νομίζω ήδη αυτό:O

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα γινεται ...:whistle: :)

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

επανηλθα, σε κατι τετοια και πολλα αλλα αναφερομαι:

http://www.myphone.gr/forum/forumdisplay.php?f=13&page=34&pp=25&sort=lastpost&order=desc&daysprune=-1

http://www.myphone.gr/forum/forumdisplay.php?f=13&page=33&pp=25&sort=lastpost&order=desc&daysprune=-1

http://www.myphone.gr/forum/forumdisplay.php?f=13&page=32&pp=25&sort=lastpost&order=desc&daysprune=-1

http://www.myphone.gr/forum/forumdisplay.php?f=13&page=31&pp=25&sort=lastpost&order=desc&daysprune=-1

αυτα δε θα μπορουσαν να ειχαν διαγραφει?

ουτως ή αλλως ανενεργα θεματα ειναι που απλα ποτε δε κλειδωθηκαν!

φιλικα Mvagustgm2000.:)

Link to comment
Share on other sites

επανηλθα, σε κατι τετοια και πολλα αλλα αναφερομαι:

http://www.myphone.gr/forum/forumdisplay.php?f=13&page=34&pp=25&sort=lastpost&order=desc&daysprune=-1

http://www.myphone.gr/forum/forumdisplay.php?f=13&page=33&pp=25&sort=lastpost&order=desc&daysprune=-1

http://www.myphone.gr/forum/forumdisplay.php?f=13&page=32&pp=25&sort=lastpost&order=desc&daysprune=-1

http://www.myphone.gr/forum/forumdisplay.php?f=13&page=31&pp=25&sort=lastpost&order=desc&daysprune=-1

αυτα δε θα μπορουσαν να ειχαν διαγραφει?

ουτως ή αλλως ανενεργα θεματα ειναι που απλα ποτε δε κλειδωθηκαν!

φιλικα Mvagustgm2000.:)

 

Aν γινόταν prune όλα τα inactive/deleted topics θα έμενε μισό το forum. Άλλωστε δεν δουλεύει έτσι.

Άσε που οι μισοί users θα έψαχναν τα posts και γιατί μειώθηκε ο counter.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια

 

Οι "γενικες" κατηγοριες (αναφερονται ως επισημασμενο) δεν παλευονται. Αποτελουνται απο δεκαδες σελιδες και ειναι πολυ κουραστικες....καντε κατι.

 

ΜΦΧ

Success is just like being pregnant. Everybody congratulates you but nobody knows how many times you were f#*ked
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν επειδή με απασχόλησε αλλά πιστεύω απασχολεί και άλλο κόσμο στην εύρεση χρήσιμων πληροφοριών έχω να κάνω μια προτασούλα επηρεασμένος εν μέρει από άλλα φόρουμ αλλά και από το αντικείμενο ενασχόλησης μου τον τελευταίο καιρό. Ελπίζω να μην έχει προταθεί ξανά και γίνομαι κουραστικός. Η πρότασή μου είναι η εξής:

 

Αξιολόγηση!

 

Έχω παρατηρήσει ότι υπάρχει αξιολόγηση στα threads αλλά πρακτικά αυτό δεν είναι τόσο χρήσιμο. Χρήσιμο πιστεύω είναι να γίνεται αξιολόγηση στα posts... Έτσι όταν πχ μπαίνω σε ένα topic με 100+ σελίδες να μπορώ να επιλέξω να φαίνονται μόνο τα αξιόλογα posts και άρα να περιηγηθώ πολύ πιο γρήγορα και ξεκούραστα βλέποντας τα posts που περιέχουν όντως πληροφορία και όχι τις κουβεντούλες ή δεν ξέρω και γω τι άλλο. Και αυτό θα μπορούσε να μπει και σαν κριτήριο στην αναζήτηση.

 

Επίσης μπορεί να γίνεται και αξιολόγηση στους χρήστες με βάση τις λύσεις που δίνουν. Έτσι πάλι στην αναζήτηση θα μπορούσαν τα posts από αυτά τα άτομα να ανεβαίνουν πιο ψηλά και έτσι να έχουμε εύκολη αναζήτηση χρήσιμων πληροφοριών.

 

Σίγουρα υπάρχουν αρνητικά όπως ο όγκος δεδομένων που θα δημιουργηθεί για τόσα πολλά posts ή η άσκοπη αξιολόγηση από χρήστες με αποτέλεσμα να αποδιοργανώνουν τη διαδικασία. Αλλά πιστεύω ότι μπορούν να υπάρξουν ελεγκτικοί μηχανισμοί όπως επιβεβαίωση της αξιολογημένης πληροφορίας από έμπιστα μέλη με ανάλογο δικαίωμα ή κατώτερο αριθμό αξιολογήσεων.

 

Ελπίζω να έγινα κατανοητός. μπορούμε να συζητήσουμε αυτή μου την πρόταση εκτενέστερα αν νομίζετε ο,τι αξίζει.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...