Jump to content

myphone.gr :: προτάσεις για βελτίωση


dedcat
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

O moderator δεν είναι μόνο να σβήνει και να κλειδώνει θέματα (αν κατάλαβα καλά αυτό εννοείς και γι αυτό δε θες το ''χέρι'' των moderators) αλλά και για να οργανώνει το forum του,να φτιάχνει επισημασμένα θέματα και να το κάνει καλύτερο.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κάτι άσχετο.

Θα αργήσει πολύ να μπει το χριστουγενιάτικο κλίμα στο Myphone?

[imgalign]http://img140.imageshack.us/img140/3467/graphic12copy4pt.gif[/imgalign]

 

 

www.hlektronika.gr - Ο Κόσμος των Hλεκτρονικών!

Link to comment
Share on other sites

Κάτι άσχετο.

Θα αργήσει πολύ να μπει το χριστουγενιάτικο κλίμα στο Myphone?

 

Αλήθεια και εγώ αυτό σκεφτόμουν. Σε καμία εβδομάδα νομίζω ότι πρέπει να μπει... Πάντως πέρσι είχε γίνει χριστουγεννιάτικο το site στις 23/12:X

Link to comment
Share on other sites

Έεεεετσι μπράβο :D

 

ΥΓ. Πάντως όπως και πέρισι, μία συγγεκριμένη νυφάδα, μας πάει στην σελίδα dynamicdrive.com

[imgalign]http://img140.imageshack.us/img140/3467/graphic12copy4pt.gif[/imgalign]

 

 

www.hlektronika.gr - Ο Κόσμος των Hλεκτρονικών!

Link to comment
Share on other sites

Ο περιορισμός έχει κάποιο λόγο ύπαρξης, γι' αυτό καλό θα είναι να μην προσπαθούμε να τον ξεπεράσουμε. 30 δευτερόλεπτα είναι όλα κι όλα, τόσο δύσκολο είναι να περιμένετε; :worry:

 

Μερικές φορές είναι όντως ενοχλητικό. Μην ξεχνάμε, υπάρχουν ένα σωρό μελέτες που δείχνουν ότι οι χρήστες δυσανασχετούν αν μία σελίδα δεν φορτώσει εντός κάποιων δευτερολέπτων. Κάτι αντίστοιχο είναι και αυτό που συζητάμε. Αλήθεια ποιος ο λόγος ύπαρξης αυτού του περιορισμού; Δεν μπορεί τουλάχιστον να μειωθεί στα 20 δεύτερα;;:confused:

Εγκαταλείψτε την ελπίδα για ένα καλύτερο παρελθόν!
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Δραματικές αλλαγές πρέπει να γίνουν στο site που είναι το αγαπημένο μου αλλά και πολλών άλλων φαντάζομαι:

1)ΤΕΡΜΑ ΤΑ GREEKLISH!!!(Αν θέλετε να λέγεστε ελληνικό site)

2)Να βελτιωθεί η αναζήτηση η οποία είναι απαράδεκτη.Δεν βρίσκει τίποτα αν λέξη αποτελείται από 3 γράμματα και ο χρόνος για δεύτερη αναζήτηση πρέπει να γίνει σε 30'??!!!

3)Reviews ή τουλάχιστον previews για ΟΛΑ τα κινητά(έχω να το λέω όμως ,μπράβο για το previews του Ν95 και μάλιστα προτού καλά καλά μάθουμε την ύπαρξη του)

Ιδέα:Δεν ξέρω το κατά πόσο είναι εφικτό αλλά ωραίο θα ήταν να γίνονταν συγκριτικά τεστ μεταξύ κινητών ανεξάρτητος μάρκας για φωτογραφία,music player κ.α ακολουθώντας το παράδειγμα πολλών γνωστών ξένων site.

Link to comment
Share on other sites

Δραματικές αλλαγές πρέπει να γίνουν στο site που είναι το αγαπημένο μου αλλά και πολλών άλλων φαντάζομαι:

1)ΤΕΡΜΑ ΤΑ GREEKLISH!!!(Αν θέλετε να λέγεστε ελληνικό site)

2)Να βελτιωθεί η αναζήτηση η οποία είναι απαράδεκτη.Δεν βρίσκει τίποτα αν λέξη αποτελείται από 3 γράμματα και ο χρόνος για δεύτερη αναζήτηση πρέπει να γίνει σε 30'??!!!

3)Reviews ή τουλάχιστον previews για ΟΛΑ τα κινητά(έχω να το λέω όμως ,μπράβο για το previews του Ν95 και μάλιστα προτού καλά καλά μάθουμε την ύπαρξη του)

Ιδέα:Δεν ξέρω το κατά πόσο είναι εφικτό αλλά ωραίο θα ήταν να γίνονταν συγκριτικά τεστ μεταξύ κινητών ανεξάρτητος μάρκας για φωτογραφία,music player κ.α ακολουθώντας το παράδειγμα πολλών γνωστών ξένων site.

 

Συμφωνω μαζι σου απολυτα και στα 3

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ συμφωνώ με το θέμα των greeklish. Μόνο μειωνεκτήματα προκαλούν για το site εκτός από το κορυφαίο πλεονέκτημα ''γράφουμε πιο γρήγορα και δεν παίζει ρόλο η ορθογραφία'' :blink:

  • Δεν μπορούμε να κάνουμε αναζήτηση στο forum καθώς είμαστε αντιμέτωποι με δύο γλώσσες + το γεγονός ότι ο καθένας γράφει όπως θέλει τα greeklish, [για η,ι,οι,ει χρησιμοποιούνται τα: h,i,oi,ei και άλλες φορές μόνο το ''i'' & ένα σωρό άλλες παραλλαγές χαρακτήρων].
  • Είναι δυσανάγνωστα, ανορθόγραφα και ακαλαίσθητα
  • Δεν έχουν λόγο ύπαρξης από το στιγμή που δεν είμαστε 10δες χρόνια πίσω να μην υποστηρίζονται τα ελληνικά από πολλά συστήματα.

 

Ήδη και άλλα Fora απαγορεύουν τα greeklish με κανόνα [ο οποίος εφαρμόζεται αυστηρά] και όχι με απλές παρακλήσεις ''προσπαθείτε να γράφετε με ελληνικούς χαρακτήρες''. Τα αποτελέσματα είναι πολύ θετικά ενώ κανείς δεν παραπονιέται λόγο αυτού του περιορισμού από τη στιγμή που υπάρχει στους κανόνες που έχει αποδεχτεί κάθε μέλος.

Επίσης να σημειώσω πως υπάρχουν και προγράμματα μετατροπής greeklish ==> ελληνικά και το ανάποδο, ακόμα και online υπηρεσία που μπορούν να χρησιμοποιούν τα μέλη που αντιμετωπίζουν πρόβλημα πχ με το PC τους ή που δεν θέλουν να σταματήσουν να γράφουν με greeklish.

Τέλος, παραθέτω και τον σύνδεσμο των αποτελεσμάτων αυτής της δημοσκόπησης.

 

Αυτή η πρόταση και από μένα για ένα καλύτερο forum. :)

 

 

 

 

-philos

https://www.e-steki.gr - Forum γενικών συζητήσεων!

Link to comment
Share on other sites

Δραματικές αλλαγές πρέπει να γίνουν στο site που είναι το αγαπημένο μου αλλά και πολλών άλλων φαντάζομαι:

1)ΤΕΡΜΑ ΤΑ GREEKLISH!!!(Αν θέλετε να λέγεστε ελληνικό site)

2)Να βελτιωθεί η αναζήτηση η οποία είναι απαράδεκτη.Δεν βρίσκει τίποτα αν λέξη αποτελείται από 3 γράμματα και ο χρόνος για δεύτερη αναζήτηση πρέπει να γίνει σε 30'??!!!

3)Reviews ή τουλάχιστον previews για ΟΛΑ τα κινητά(έχω να το λέω όμως ,μπράβο για το previews του Ν95 και μάλιστα προτού καλά καλά μάθουμε την ύπαρξη του)

Ιδέα:Δεν ξέρω το κατά πόσο είναι εφικτό αλλά ωραίο θα ήταν να γίνονταν συγκριτικά τεστ μεταξύ κινητών ανεξάρτητος μάρκας για φωτογραφία,music player κ.α ακολουθώντας το παράδειγμα πολλών γνωστών ξένων site.

+3! Συμφωνώ και για τα τρία!
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, για τα greeklish, ante na symfoniso:p

Και με την αναζήτηση έχω και εγώ προβλήματα, συμφωνώ.

Όμως για τα reviews , ε, οκ,όποιος θέλει και έχει χρόνο μπορεί να γράψει ένα review και να το ανεβάσει.

Δεν μπορούν να τα προλαβαίνουν όλα οι υπεύθυνοι του site:O

Και αυτά που γίνονται είναι ήδη πολλά θα έλεγα...

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

2) Το search του VB ειναι μια χαρα. Απο τα καλυτερα που υπαρχουν σε forums.

Για λεξεις μικροτερες των τριων χαρακτηρων δοκιμασε αστερακια πριν και μετα τη λεξη. Για παραδειγμα *sar*

Το οριο των 30 δευτερολεπτων ειναι αναγκαιο "κακο", δεν εχει να μπει για να ταλαιπωρει κανενα αντιθετως κανει τη "περιηγηση" στο forum ευκολοτερη για ολους, για πρακτικους λογους. Και ισχυει πλεον στα περισσοτερα boards.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, για τα greeklish, ante na symfoniso:p

Και με την αναζήτηση έχω και εγώ προβλήματα, συμφωνώ.

Όμως για τα reviews , ε, οκ,όποιος θέλει και έχει χρόνο μπορεί να γράψει ένα review και να το ανεβάσει.

Δεν μπορούν να τα προλαβαίνουν όλα οι υπεύθυνοι του site:O

Και αυτά που γίνονται είναι ήδη πολλά θα έλεγα...

 

Ειναι τοσοι Moderators και το forum το δημιουργησαν ως επι το πλειστον

για τετοιες συσκευες οποτε με σωστη οργανωση μπορουν να γραφτουν

previews και reviews.

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

Δραματικές αλλαγές πρέπει να γίνουν στο site που είναι το αγαπημένο μου αλλά και πολλών άλλων φαντάζομαι:

1)ΤΕΡΜΑ ΤΑ GREEKLISH!!!(Αν θέλετε να λέγεστε ελληνικό site)

2)Να βελτιωθεί η αναζήτηση η οποία είναι απαράδεκτη.Δεν βρίσκει τίποτα αν λέξη αποτελείται από 3 γράμματα και ο χρόνος για δεύτερη αναζήτηση πρέπει να γίνει σε 30'??!!!

3)Reviews ή τουλάχιστον previews για ΟΛΑ τα κινητά(έχω να το λέω όμως ,μπράβο για το previews του Ν95 και μάλιστα προτού καλά καλά μάθουμε την ύπαρξη του)

Ιδέα:Δεν ξέρω το κατά πόσο είναι εφικτό αλλά ωραίο θα ήταν να γίνονταν συγκριτικά τεστ μεταξύ κινητών ανεξάρτητος μάρκας για φωτογραφία,music player κ.α ακολουθώντας το παράδειγμα πολλών γνωστών ξένων site.

 

Ειναι τοσοι Moderators και το forum το δημιουργησαν ως επι το πλειστον

για τετοιες συσκευες οποτε με σωστη οργανωση μπορουν να γραφτουν

previews και reviews.

 

 

Για τα γκρίκλις, διαφωνώ. 4 σχεδόν χρόνια δηλαδή δεν είμαστε ελληνικό site; :p To θέμα έχει συζητηθεί πολλές φορές και έχουμε καταλήξει ότι δεν γίνεται να επιβληθεί τέτοιο μέτρο.

 

Η αναζήτηση για τεχνικούς λόγους δεν γίνεται να γίνεται πιο σύντομα, από όσο γνωρίζω. Υπάρχει καλός λόγος που είναι αυτός ο περιορισμός. Το ίδιο και η αναζήτηση με λιγότερους των 3 χαρακτήρων. Παιδιά, δεν έχουμε ακόμα γίνει γκουγκλ :p

 

Το όλες μα όλες οι συσκευές που κατασκευάζονται να έχουν ένα πριβιου και ένα ριβιού αργότερα ενδεχομένως, είναι το ιδανικό αλλά απλά δεν γίνεται. Δεν είμαστε αρκετοί.

 

Οι περισσότεροι μοντς ασχολούνται με συντονισμό των φόρουμ και όχι με το συντακτικό κομμάτι. Οι editors από την άλλη ασχολούνται περισσότερο με το ανέβασμα ειδήσεων. Τελικά, αυτοί που ξέρουν και έχουν και χρόνο να φτιάξουν ένα (π)ριβιού δεν είναι και τόσο πολλοί όσο τους παρουσιάζεις. Κάνουμε όμως ό,τι μπορούμε, κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη! :)

 

Χρόνια πολλά και καλή χρονιά.

Link to comment
Share on other sites

1) δεν μπορει ενα site πιστευω να το επιβαλει αυτο γιατι ειναι πολλοι οι χρηστες εξωτερικου και δεν εχουν ελληνικα.

2)για την αναζητηση δεν με καιει και τοσο.

3) preview-review ολοι πιστευω μπορουμε να συντελεσουμε σ'αυτο,οπως και με τις ειδησεις.

καλη χρονια!

Never Give Up:!:

Join friend!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, για τα greeklish, ante na symfoniso:p

Και με την αναζήτηση έχω και εγώ προβλήματα, συμφωνώ.

Όμως για τα reviews , ε, οκ,όποιος θέλει και έχει χρόνο μπορεί να γράψει ένα review και να το ανεβάσει.

Δεν μπορούν να τα προλαβαίνουν όλα οι υπεύθυνοι του site:O

Και αυτά που γίνονται είναι ήδη πολλά θα έλεγα...

Ισως καποια Mini reviews-previews απο αλλους χρηστες που εχουν τα κινητα στα χερια τους; Θα μπορουσα να βοηθησουν και ατομα τα οποια δουλευουν σε εταιριες με κινητα τηλεφωνα και ειναι μελη στο forum.

 

Για παραδειγμα δεν υπαρχει ενα review του N93, ενω εχει κυκλοφορησει εδω και καιρο. Θα μπορουσα να ετοιμασω ενα εγω.

Link to comment
Share on other sites

Ισως καποια Mini reviews-previews απο αλλους χρηστες που εχουν τα κινητα στα χερια τους; Θα μπορουσα να βοηθησουν και ατομα τα οποια δουλευουν σε εταιριες με κινητα τηλεφωνα και ειναι μελη στο forum.

 

Για παραδειγμα δεν υπαρχει ενα review του N93, ενω εχει κυκλοφορησει εδω και καιρο. Θα μπορουσα να ετοιμασω ενα εγω.

κοιτα λιγο καλυτερα... ΕΔΩ

απο πριν κυκλοφορησει το εχει ανεβασει το myphone.

Never Give Up:!:

Join friend!

Link to comment
Share on other sites

Εμενα προσωπικα δεν με ενοχλουν τα greeklish, ας γραφει οποιος θελει οπως θελει, δεν δυσκολευομαι και τοσο, εκτος απο την αναζητηση που αν δεν εχω βρει αυτο που θελω, ισως να υπαρχει, αλλα σε μορφη greeklish, και να υποχρεωθω να γραψω τη λεξη που ψαχνω με 42653576467 διαφορετικους συνδυασμους..

Οχι τιποτα αλλο, αλλα αν γραψω ενα νεο θεμα που παρεμφερες ηδη υπαρχει, λογικο ειναι να μου την πει ενας mod οτι :rtfm:δεν ψαχνω αρκετα:rtfm:..Ή οχι;;

αυτο ειναι το θεμα..

Αυτος ειναι ο λογος που σταματησα κ γω να γραφω σε greeklish, αλλα και γιατι καταλαβα οτι οταν γραφω σε greeklish, δεν χρειαζεται να ανησυχω και πολυ για την ορθογραφια μου, και αυτο δεν μ'αρεσει τελικα..

Μου φαινεται καπως σαν ισοπεδωση της γλωσσας μας..

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Tzitzikos the cat.!.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Θέμα: Προταση για την δομη του ΦΟΡΟΥΜ

 

 

απορω για ποιο λογο δεν κανεται μια κινηση να βελτιωθει αυτος ο βραχνας για πολλους η δομη του site θα μπορουσε να ειναι ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ καλυτερη ο καινουριος χρηστης ειναι αναγασμενος να του σβηνουν τα ποστ να κανει 100αδες αναζητησεις.θα ηταν δυσκολο να υπαρχει session

εμενα μου ελεγαν μην κανεις καινουριο γραφε οτι θες στο παλιο μα βρε χρυσε μου ειναι ασχτετα οχι στο παλιο. θα ηταν κακο δηλαδη να υπαρχει μια τετοια δομη?

 

NOKIA n70

firmware updates tools and tutorials

periferals/audio/video

error messenges & codes

hardware problems

software problems

hardware parts and items

 

δηλαδη ειμαι χρηστης 10 χρονια τωρα με 150 forum και τετοιο πραγμα πρωτη φορα βλεπω μου κοβετε η ορεξη να γραψω δεν λεω για τον νεο χρηστη και τις αναζητησεις.με μια τετοια δομη και πολλα stickys το σαιτ θα απογειωνωταν.προσωπικη αποψη χρηστη ιντερενετ 10χρονια τωρα με εγγεγραφες σε εκατονταδες ξενα forums

Link to comment
Share on other sites

Αναλογίστηκες ποτέ πόσες συσκευές κινητής τηλεφωνίας κυκλοφορούν; Κάτι τέτοιο δεν μπορεί να γίνει για κάθε μία συσκευή ξεχωριστά για καθαρά τεχνικούς λόγους.

 

Από κει και πέρα, το forum ανανεώνεται συνεχώς με επισημασμένα θέματα για κάθε καινούριο δημοφιλές κινητό τηλέφωνο και σε πολλές περιπτώσεις υπάρχουν επίσημα θέματα μόνο για οδηγούς αναβάθμισης, προβλημάτων ή ευρέσεως θεμάτων-ήχων-εφαρμογών κλπ.

 

Τέλος, αφού όπως λες επισκέφτεσαι 150 fora τα τελευταία δέκα χρόνια, θα έπρεπε να είσαι εξοικιωμένος με τη διαφορετικότητα του καθενός από αυτά συν το ότι το myPhone.gr αποτελεί για πολλούς ένα από τα καλύτερα δομημένα ελληνικά fora.

:shifty:
Link to comment
Share on other sites

οπως το παρει κανεις.

και τελευταια ειναι πολυ της μοδας να κατηγορουμε την δομη του φορουμ.

πιστευω ειναι και θεμα θελησης.

 

αν κρινει ο admin του φορουμ να κανει καποια αλλαγη θα γινει..μεχρι τοτε πιστευω ειμαστε καλα.

:)

Never Give Up:!:

Join friend!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

ερωτηση:

αυτο το μπλεδακι που κυριαρχει σε ολες τις σελιδες γιατι δεν εχει αλλαξει τοσα χρονια???

δε το εχουμε βαρεθει?

Link to comment
Share on other sites

Είναι το πιό ξεκούραστο χρώμα. Μια χαρά είναι

[imgalign]http://img140.imageshack.us/img140/3467/graphic12copy4pt.gif[/imgalign]

 

 

www.hlektronika.gr - Ο Κόσμος των Hλεκτρονικών!

Link to comment
Share on other sites

Είναι το πιό ξεκούραστο χρώμα. Μια χαρά είναι

 

Συμφωνώ ότι είναι μια χαρά, αν και το πιό ξεκούραστο χρώμα για τα μάτια είναι το πράσινο

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Είναι το πιό ξεκούραστο χρώμα. Μια χαρά είναι

 

Συμφωνώ ότι είναι μια χαρά, αν και το πιό ξεκούραστο χρώμα για τα μάτια είναι το πράσινο

 

βρε, δε λεω οτι ειναι ασχημο...

απλα για αλλαγη μιλαω...

ενα μπεζακι ας πουμε ειναι και αυτο εξαιρετικο...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...