Jump to content

myphone.gr :: προτάσεις για βελτίωση


dedcat
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 2,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν έχω κάποια πρόταση για βελτίωση, (προς το παρόν :) )

απλά ήθελα να πω οτι είναι πολύ καλός ο νέος σχεδιασμός του forum!

Good work! :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω κατά πόσο έχει ερωτηθεί κάτι τέτοιο ή αν είναι το κατάλληλο thread για την ερώτησή μου, αλλά από τότε που είμαι μέλος του myphone δεν έχω καταλάβει τι γίνεται στα threads του section My News->Συσκευές.

Ανοίγει ένα νήμα για την έλευση μίας συσκευής στην αγορά, έρχεται στην αγορά και ξαφνικά στο ίδιο thread αρχίζει κουβέντα - από κατόχους και μη - με ερωτήσεις, συμβουλές κλπ για την συσκευή αυτή, πράγμα που από ό,τι ξέρω εξυπηρετεί το section My Devices. Θεωρώ ότι αυτό δεν θα έπρεπε να συμβαίνει γιατί αν κάποιος θέλει να ρωτήσει κάτι, μπερδεύεται και δεν ξέρει πού να απευθυνθεί, και επίσης γεμίζει ο server με ανούσια posts τα οποία πιθανώς να επαναλαμβάνονται και στα δύο θέματα που αφορούν την εκάστοτε συσκευή, το ένα στο My Devices και το άλλο στο My News->Συσκευές. :what:

 

Γι' αυτό και πιστεύω ότι ίσως θα έπρεπε τα θέματα των ειδήσεων να διέπονται από σχετικούς κανόνες και να γίνονται και σχετικές συστάσεις από τους αρμόδιους moderators ώστε να μην ξεφεύγει η κουβέντα. ;)

 

Ευχαριστώ. :bow:

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πέρα απο τις ωραίες αλλαγές που έγιναν στο site η δική μου πρόταση παραμένει...

Σήμερα πάλι προέκυψε ένα ζήτημα με ποστ που μεταφέρθηκαν και αναζητήθηκαν από αυτούς που συζητούσαν.

Γιατί να μην αφήνουν το στίγμα τους τα μυνήματα που μεταφέρονται? Όπως πχ γίνεται με τα thread που μεταφέρονται. Μπορούν να αφήνουν ένα στίγμα (ανάμεσα στα ποστ) όπως φαίνεται όταν κάποιος κάνει edit με ένα λινκ του σημείου όπου μεταφέρθηκαν...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν θα πρότεινα να εμφανίζεται ποιος mod κλειδώνει ένα θέμα.Πολλές φορες κάποιο μέλος δίνει το link με την απάντηση και ο μοντεράτορας μετά από πιθανή αναφορά ή κάτι άλλο μπαίνει και απλά το κλειδώνει.Έτσι το νέο μελλος δε γνωρίζει σε ποιον να απευθυνθεί με pm για περεταίρω λεπτομέριες και χάνεται λίγο.....Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα πολλές φορές να δημιουργούνται θέματα παραπόνων....κάτι που πιστεύω δυσκολεύει τους πάντες.Εμας όπου σε αναζητήσεις για αυτό που ψάχνουμε εμφανίζονται τα θέματα που λένε ρώταγα για το κινητό τάδε(πατώντας εμείς την ίδια μάρκα κινητού εμφανίζεται το άσχετο στην ουσία θέμα)

και φυσικά επιβαρύνεται και ο server.....;):)

Hip Hop.
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν αρμόδιοι Moderators για κάθε γωνία του myPhone. Ανάλογα το που βρίσκεται το κλειδωμένο θέμα, απευθύνεσαι στους αρμόδιους Moderators.

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που το σκέφτομαι, θα ήθελα να δω ένα ειδικό thread με ανακοινώσεις σχετικά με ποια μέλη έχουν υποστεί ban και για ποιους λόγους. Δε χρειάζεται να υπάρχει συζήτηση μεταξύ των μελών (κάτι που σίγουρα εμπεριέχει τον κίνδυνο η κουβέντα να μετατραπεί σε μπάχαλο), απλά να προστίθεται κάθε φορά με σχετικό συνοπτικό post 1-2 σειρών η διαγραφή του μέλους από κάποιον αρμόδιο moderator και το θέμα να παραμένει κλειδωμένο. Έτσι, για να ξέρουμε τι μας γίνεται.

 

Θενξ. :bow:

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ. Όπως επίσης να δημοσιεύονται εκεί και οι ποινές και για ποιό λόγο μπήκαν.

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Σαν πολύ κουτσομπόληδες δεν είστε;

Η χαρά του μεσημεριανάδικου θα το κάνετε :p

http://img515.imageshack.us/img515/4932/moodswf6.jpg
Link to comment
Share on other sites

Σαν πολύ κουτσομπόληδες δεν είστε;

Η χαρά του μεσημεριανάδικου θα το κάνετε :p

 

Αν είναι ανοικτό το θέμα εννοείται! :D

 

Αλλά αν είναι κλειστό, νομίζω δεν υπάρχει πρόβλημα...

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Σαν πολύ κουτσομπόληδες δεν είστε;

Η χαρά του μεσημεριανάδικου θα το κάνετε :p

 

Αν είναι ανοικτό το θέμα εννοείται! :D

 

Αλλά αν είναι κλειστό, νομίζω δεν υπάρχει πρόβλημα...

Γι' αυτό ακριβώς πρότεινα να παραμένει κλειδωμένο και απλά να προστίθενται τα ενημερωτικά ποστ από τον αρμόδιο διαχειριστή. Εννοείται ότι αν παρέμενε ανοιχτό θα γινόταν του κουτρούλη ο γάμος. :D

 

p.s.: Χούρχου, είμαι κουτσομπόλης, το παραδέχομαι. :grin:

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Και ποιός ο λόγος να γίνει κάτι τέτοιο;
Link to comment
Share on other sites

@gkr41: Καθαρά για λόγους ενημέρωσης και - θέλω να πιστεύω - εύρυθμης λειτουργίας του "MyPhone Community".

Σε μία κοινωνία, έστω και virtual, όπως είναι το myphone forum, θα πρέπει να υπάρχει κάποιας μορφής διαφάνεια (χωρίς να εννοώ ότι τώρα δεν υπάρχει διαφάνεια). Όταν κάποιο μέλος παρεκτρέπεται και τίθεται εκτός αυτής, ίσως είναι σκόπιμο να είναι ενήμερα και τα υπόλοιπα μέλη για αυτή καθαυτή την παρεκτροπή. :)

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Χώρια που μπορεί να χρησιμεύσει και σαν παράδειγμα για τυχόν επόμενους «παραβάτες».

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

@gkr41: Καθαρά για λόγους ενημέρωσης και - θέλω να πιστεύω - εύρυθμης λειτουργίας του "MyPhone Community".

 

Αν υποθέσουμε ότι η πρόταση θα γινόταν για την εύρυθμη λειτουργία του φόρουμ, θα έπρεπε να δεχθούμε παράλληλα ότι 5 χρόνια τώρα που δεν μαθαίνει και το τελευταίο μέλος την αιτία ενός μπαν, η λειτουργία του φόρουμ ήταν (sic) άρρυθμη.

 

Σε μία κοινωνία, έστω και virtual, όπως είναι το myphone forum, θα πρέπει να υπάρχει κάποιας μορφής διαφάνεια (χωρίς να εννοώ ότι τώρα δεν υπάρχει διαφάνεια). Όταν κάποιο μέλος παρεκτρέπεται και τίθεται εκτός αυτής, ίσως είναι σκόπιμο να είναι ενήμερα και τα υπόλοιπα μέλη για αυτή καθαυτή την παρεκτροπή. :)

 

Καταλαβαίνω την λογική σου, αλλά προσωπικά έχω σχηματίσει διαφορετική άποψη, βλέποντας πώς λειτουργεί το σύστημα και σε άλλα φόρα.

 

Τι με νοιάζει εμένα που συχνάζω στο C&F (π.χ.) για ποιο λόγο έφαγε μπαν ο μήτσος ή ο κίτσος που συχνάζει στο SE forum (π.χ.)? Μου θυμίζει μια μόνιμη στήλη ενθέτου του Βήματος, "Η άχρηστη πληροφορία της εβδομάδας".

 

p.s.: Χούρχου, είμαι κουτσομπόλης, το παραδέχομαι.

 

Και καλά κάνεις, δικαίωμά σου είναι και ούτε θα δώσεις αναφορά σε κανέναν.

 

Παρόλαυτά συμφωνώ με τον χουρχού, έστω και αν δεν το εννοεί αυτό που λέει, η χαρά του μεσημεριανάδικου θα γινόταν.

Link to comment
Share on other sites

Κάπου πρέπει να το έχω αναφέρει και στο παρελθόν, αλλά επειδή δεν το βρίσκω ας εξηγήσω και τη δική μου άποψη: Δεν θεωρώ σωστό να κοινοποιούνται τέτοια δεδομένα, ακόμη και αν ο σκοπός είναι ο «παραδειγματισμός» και η «συμμόρφωση» των υπολοίπων. Σε ορισμένες περιπτώσεις δεν υπάρχει νόημα, αφού υπάρχουν «ποινές» που έχουν δοθεί πριν από χρόνια και οι οποίες προσθέονται στις πιο πρόσφατες με αποτέλεσμα να υπάρχει περισσότερη σύγχηση παρά διαλεύκανση.

 

Σε ορισμένες περιπτώσεις - όποτε αυτό κρίνεται απαραίτητο - γίνονται δημόσιες αντί για προσωπικές συστάσεις οι οποίες έχουν ακριβώς αυτόν τον σκοπό. Τις περισσότερες φορές αυτές αφορούν περισσότερους από έναν χρήστες και κατά συνέπεια, μία διαφορετική αντιμετώπιση θα ήταν παράλογη. Και πάλι όμως υπάρχουν περιπτώσεις (π.χ. δημόσιες συστάσεις - κλείδωμα θέματος) όπου και το ίδιο το θέμα περιέχει τόσο ανάρμοστο περιεχόμενο, που είναι αδύνατο να παραμείνει έστω και κλειδωμένο... Ωστόσο, σε όλες τις περιπτώσεις ο ίδιος ο χρήστης γνωρίζει πάντοτε τους λόγους για τους οποίους «τιμωρήθηκε» με αποκλεισμό (είτε με email, είτε με ειδική σημείωση).

 

Σε κάθε περίπτωση πάντως, ναι, εξετάζεται ένα βελτιωμένο σύστημα συστάσεων / ποινολογήσεων, το οποίο όμως θα έχει σκοπό να κάνει πιο ξεκάθαρο στον ίδιο τον χρήστη τους λόγους για τους οποίους «ποινολογήθηκε» και όχι στους υπόλοιπους.

 

Επίσης, επειδή έγινε μία αναφορά στο θέμα «ποιος κλειδώνει τι», μπορείτε πάντοτε να απευθυνθείτε στον/στους αρμόδιο/αρμόδιους moderator του εκάστοτε forum, οι οποίο αναγράφονται στη σχετική σελίδα. Ακόμη και αν δεν έκανε αυτός τη συγκεκριμένη ενέργεια (αλλά κάποιος super moderator ή εγώ) θα μπορεί να σας προωθήσει εκεί που πρέπει, αφού γνωρίζει λόγω αρχείου κάθε κίνηση που γίνεται στο forum του.

 

Τέλος το στίγμα για τη μετακίνηση μηνυμάτων σε άλλο θέμα, είναι μία καλή ιδέα. Επειδή πρακτικά η εφαρμογή της είναι δύσκολη (το bumping δεν μπορεί να αποφευχθεί), προτείνω σε ορισμένες περιπτώσεις - όπου αυτό κρίνεται απαραίτητο - να προσθέτει σχετικό μήνυμα ο αρμόδιος moderator. Αυτό γίνεται ήδη, ωστόσο θα πρέπει να (και θα) γίνεται συχνότερα.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Και καλά κάνεις, δικαίωμά σου είναι και ούτε θα δώσεις αναφορά σε κανέναν.

 

Παρόλαυτά συμφωνώ με τον χουρχού, έστω και αν δεν το εννοεί αυτό που λέει, η χαρά του μεσημεριανάδικου θα γινόταν.

 

Δεν παίζει πρόβλημα, εννοείται ότι μεταξύ αστείου και σοβαρού το είπε ο Χουρχουλίτσος και έτσι το εξέλαβα. :)

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δε νομίζω ότι το είπε και τόσο πλακατζίδικα ο Χουρχου και συμφωνώ μαζί του. Η χαρά του μεσημεριανάδικου, να μπαίνει η κάθε κατίνα να μαθαίνει γιατί βγάλανε τον ένα και τον άλλο.

Τώρα αυτό ρε παιδιά (το να θες να μάθεις γιατί έφαγε ο ένας κι ο άλλος πόδι) δεν είναι κουτσομπολιό? Προτείνω να μη γίνει τίποτα, μόνο αν υπήρχε ένας τρόπος να διαχωρίζονται τα μόνιμα ban από τα προσωρινά, αυτό ναι!

Link to comment
Share on other sites

θελω να δω την λειτουργια Ενεργοί χρήστες(active members) οπως υπαρχει στο παρακατω φορουμ

http://www.vbulletin.com/forum/

Link to comment
Share on other sites

Δλδ με λίγα λόγια ζητάτε αναπαραγωγή των σχολίων που ήταν η αφορμή του ban. Την αναπαραγωγή κειμένων που προσέβαλλαν άλλους χρήστες και ήταν αντίθετα με τους ΟΠΧ....

Μάλιστα..... χμ....

Link to comment
Share on other sites

Λάθος καταλάβατε όλοι όσοι πέσατε να με φάτε.

Εγώ πρότεινα να δημιουργηθεί ένα thread που κάθε τόσο θα υπάρχουν ανακοινώσεις του τύπου: Στις τάδε του μηνός, ο τάδε χρήστης διεγράφη από το myphone γιατί παρενέβη τους Ο.Π.Χ. του forum, στο τάδε thread.

 

Διάβασα την άποψη του διαχειριστή που ήταν πληρέστατη και αναλυτικότατη και τον ευχαριστώ που αφιέρωσε χρόνο να διαβάσει το post μου και να μου απαντήσει. Τα υπόλοιπα σχόλια κάποιων πιστεύω ότι μάλλον περιττά είναι.

 

:bow:

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Για αυτό εδώ δεν άκουσα τη γνώμη κανενός. Δεν έχω καταλάβει τι γίνεται με τα διπλά threads?

Εξυπηρετούν κάποιο σκοπό? :what:

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Να ρωτήσω.

 

Η δυνατότητα του auto edit (δλδ η αυτόματη ένωση 2 διαδοχικών μηνυμάτων από το ίδιο μέλος) προβλέπεται να εφαρμοστεί?

Στο adslgr.com υπάρχει και είναι αρκετά πρακτική.

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Αφού απαγορεύεται να φτιάχνουμε ποστ του τύπου Ευχαριστώ, τότε αν γίνεται να δημιουργήσετε ένα κουμπάκι thank you ή reputation. Είναι πολύ χρήσιμο για πολλούς εδώ μέσα. Επίσης, στους όρους χρήσης, στον πίνακα περιεχομένων λέει προίμιο (λάθος), ενώ στην πρώτη παράγραφο των όρων λέει πολύ σωστά προοίμιο.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...