Jump to content

Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος ΙΙ)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Υπαρχει καποια ασυρματη συσκευη σταθερης τηλεφωνιας που ειτε να απορριπτει αυτοματα τις ανωνυμες κλησεις ειτε να μπορεις να βαλεις καποιον πολυ σιγανο ηχο στις ανωνυμες κλησεις ωστε να μη σε ενοχλουνε?

Ευχαριστω.

http://s9.postimg.org/hxs222dsf/ezgif_com_crop.gif
Link to comment
Share on other sites

Τι μου προτείνετε για τηλεφωνία και internet στη Κοζάνη, forthnet (ιδιόκτητο) ή conn-x, από άποψη χρόνου σύνδεσης, ποιότητας και ταχύτητας;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον η αποθεωση ειναι πως εδω και ενα χρονο σχεδον ειμαι στην Hol και ολα οκ ερχεται ενας λογαριασμος απο τον ΟΤΕ 7 € να πληρωσω.Δεν ειναι φυσικα για τα 7 € αλλα για την αποθεωση της @#$%^&^%$# Με εχουν χρεωμενο λενε γιατι το νουμερο μου εμφανιζεται στο 131 Το πληρωσα βεβαια και απαιτησα να μην με ξαναενοχλησουν και οτι δεν επιθυμω πλεον καμια τους υπηρεσια γιατι δεν προκειται να τους πληρωσω.

Και μετα εναν χρονο βρισκουν τον τροπο να σου αρπαξουν οτι μπορουν.Γιαυτο δεν προκειται να με ξαναδουν ποτε. HOL και παλι HOL λεω εγω.

 

Αρκει να μην τυχει και χρειαστεις support :X

Link to comment
Share on other sites

θέλω κάποια άποψη για το αν/πως γίνεται να έχουμε το εξής

 

μια γραμμή τηλεφώνου ISDN με δύο νούμερα (2 msn δηλαδή)

ασύρματο τηλέφωνο με δύο ακουστικά

ενδοεπικοινωνία μεταξύ των δύο ακουστικών

όταν έρχεται κλήση προς τον ένα αριθμό να χτυπάει μόνο το ένα ακουστικό και αντίστοιχα για τον άλλο αριθμό

επίσης αντίστοιχα να φαίνεται και το νούμερο στις εξερχόμενες από το κάθε ακουστικό

 

ακούω προτάσεις!! :D :D

για κατόχους κινητού samsung ένα widget εορτολόγιο
Link to comment
Share on other sites

Η αληθεια ειναι οτι πλεον δεν προκειται να τους ξαναχρειαστω μιας και η αγορα ειναι τοσο μεγαλη και εχεις πολλες επιλογες. Το τηλεφωνο ειναι πλεον προεραιτικο μιας και ολοι πλεον παιρνουμε στα κινητα.Το μονο στην ουσια ειναι το ιντερνετ οποτε οποιος ειναι ο πιο normal εκει θα παω !!!!!
Link to comment
Share on other sites

Φτασαμε σε σημείο να ειμαστε σε απόγνωση . Σ χθεσινό τηλ που έκανα στην Αλτεκ που είπαν δεν έχουμε καμιά ενημέρωση. Για την ωρα μπαινω ακόμη στο ιντερνετ αλλα οι ταχυτητες ειναι %^&^%$% . Το jetpack που εχω ληγει μεσα Οκτωβρη

 

Γενικώς δεν είχα παράπονα με την ΑΛΤΕΚ αλλα πολυ αμφιβαλω αν μπορέσει να επιβιώσει μια εταιρεία που χρωστάει τοσα εκατομύρια. Το θεμα είναι τωρα να περιμενω λιγες μέρες ακόμα η να βρω αμεσα αλλον παροχο. ???Μιλησα με tellas . μου ειπαν 16 ευρω τελικο ποσο τον μηνα (μεσω οτε παντα) στην ταχυτητα που εχω τωρα ..ισως και καλυτερη ( download 2mb / upload 100kb) Δεν ρωτησα βεβαια αν εχουν εξοδα μεταφορας γραμμης...:-/:confused: . Σε μια βδομαδα ενεργοποιειται ... ειπαν

το connex θελει κατι 29αρια το μηνα ..ελεος...

 

Οποιος έχει tellas ( meso ote ) ασ πει καμια συμβουλή .Ειναι καλα? Και ακομα μου ειπαν δεν θα εχω καποια συμβαση .οποτε θελω το κοβω...

Link to comment
Share on other sites

τελικά βρήκα κάποια ISDN ασύρματα τηλέφωνα της siemens πχ τo Gigaset CX470 isdn

δεν έχει δυστυχώς πολλές πληροφορίες για αυτό στη σελίδα αλλά για μικρότερα μοντέλα (πχ 345 που έχει το datasheet) λέει μεταξύ άλλων:

 

- Individual setting of internal melody

- Extendable up to 6 handsets, recommended handsets: Gigaset, C34, S44, SL74, S1, SL1

- Own phonenumber (MSN) per handset possible

- 2 external calls and 1 internal call at the same time

- Call transfer of external calls to internal calls

 

κόστος 89 ευρώ (χωρίς δεύτερο ακουστικό)

 

case closed :p

για κατόχους κινητού samsung ένα widget εορτολόγιο
Link to comment
Share on other sites

Για να μην μπλεκόμαστε χωρίς λόγο:

 

 

  • Αν θέλουμε να μιλήσουμε για την altec:

Altec Telecoms

 

 

  • Αν θέλουμε βοήθεια στην επιλογή νέου παρόχου:

Ποιό πακέτο να προτιμήσω; Προτάσεις για νέα σύνδεση DSL

 

Ποιος πιστεύετε ότι είναι ο καλύτερος πάροχος αυτή την στιγμή;

 

Σύγκριση τιμών 2Play με δωρεάν κλήσεις σε σταθερα

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Θέλω βοήθεια και οδηγίες για την εγκατάσταση ενός Netgear WGR614v9 πάνω σε ένα δίκτυο στημένο με 3COM switch και Netgear DG834.

 

Να πω αναλυτικά πως είναι η συνδεσμολογία αυτή τη στιγμή.

 

3 pc συνδέονται με το switch (μοντέλο 3COM gigabit 8 port switch) στις 3 πρώτες θέσεις.

1 ADSL modem/router Netgear DG834 ενσύρματο συνδέεται στην 8η θέση (νομίζω crosswire υποδοχή) με το switch και επίσης συνδέεται με το καλώδιο του internet.

 

Αυτή η συνδεσμολογία μέχρι στιγμής λειτουργεί μια χαρά. Έχουν internet και τα 3 pc, όλα έχουν static ip για το δίκτυο και όλα είναι ok.

 

Εχθές πήρα ένα Netgear WRG614v9 το οποίο είναι ενα wireless router και θέλω να το χρησιμοποιήσω για να συνδεθεί μια wifi συσκευή (iPhone). Ουσιαστικά δηλαδή θέλω να το χρησιμοποιήσω σαν access point περισότερο και όχι σαν router.

 

Δεν θέλω λοιπόν να αλλάξω την υπάρχουσα συνδεσμολογία.

 

Σύνδεσα το WRG614 με το DG834 απ' ευθείας, και το WRG614 συνδέθηκε μια χαρά και έπαιρνε internet και συνδέθηκε και το iPhone και όλα καλά.

 

Όταν πήγα να μπώ στο περιβάλλον του WRG614 με το ip του από internet browser για να το κλειδώσω και να δω τις ρυθμίσεις του, μου συνδεόταν με το DG834. Λογικό αφού και τα 2 προϊόντα είναι Netgear και το default ip είναι το ίδιο.

 

Η ερώτηση είναι πως μπορώ να συνδεθώ στο WRG614 αυτή τη στιγμή;

 

Μια ιδέα είναι να συνδέσω το WRG614 απ' ευθείας σε ένα pc προσωρινά και να του καταιβάσω τον DHCP (που λογικά θα είναι on - είναι on και στο DG834) και να του αλλάξω ip, να το κλειδώσω και να κάνω ότι θέλω και μετά να το ξανασυνδέσω στο DG834.

 

Αυτή η ιδέα ισχύει; Θα λειτουργήσει;

Υπάρχει κάποια άλλη λύση, κάποιος άλλος τρόπος να κάνω αυτό που θέλω;

 

Όποιος ξέρει και μπορεί να βοηθήσει θα το εκτιμούσα.

 

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα παιδια. Γνωριζεται καποιον τροπο ωστε να μιλαω φθηνοτερα η δωρεαν σε σουηδικο κινητο καλωντας απο το σταθερο μου; Ευχαριστωωω:confused::!:
Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα παιδια. Γνωριζεται καποιον τροπο ωστε να μιλαω φθηνοτερα η δωρεαν σε σουηδικο κινητο καλωντας απο το σταθερο μου; Ευχαριστωωω:confused::!:

 

Τσάμπα τρόπος δεν υπάρχει.

Εχεις adsl? Αν ναι δες http://www.poivy.com

Αν οχι δες την κάρτα διεθνών κλήσεων ya της TELLAS (όχι της Q) . Και στις δυο περιπτώσεις πρέπει να δεις την ποιότητα γιατί δεν τα έχω δοκιμάσει προς τον προορισμο αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Τότε μήπως υπάρχει πρόταση για ασύρματα bluetooth ακουστικά με μικρόφωνο που θα μπορούσα να χρησιμοποιήσεω με το Skype, για να κινούμαι και να μιλάω χωρίς πρόβλημα;

 

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=26642

Μη γκρινιάζεις που δε σου 'ρθε η ζαριά, τζογάρισε στο όνειρο κι είσαι έτοιμος για όλα!
Link to comment
Share on other sites

Gos2010 αν τελικά έχεις καταφέρει να λύσεις το πρόβλημά θα είχε ενδιαφέρον να παρουσιάσεις και το συμπερασμά σου με την ποιο ενδεδιγμένη λύση καθώς την ίδια μεταβατική διδικασία από netmod σε Siemens αντιμετοπίζω σε ανάλογο πρόβλημα για Caller ID αναγνώριση

 

ευχαριστώ θερμά

Link to comment
Share on other sites

Φίλε ArtGreek, το πρόβλημα το έλυσα εδώ και πολύ καιρό (σχεδόν απο τότε που ξεκίνησα αυτό το thread) αλλά όχι μέσω σειριακής, μιας και αυτό δεν γίνεται πια, τόσο επειδή δεν υπάρχουν πλέον σειριακές στα ISDN modems της αγοράς (τουλάχιστον στα περισσότερα που γνωρίζω), αλλά και επιπλέον διότι αυτό που ζήταγα ήταν η αυτονομία και όχι η εξειδίκευση όπως με τα κέντρα του OTE τα NetMods. Απλά τότε πίστευα ότι θα ήταν ένας καθιερωμένος τρόπος επικοινωνίας τα NetMod με τις ISDN γραμμές και ότι δεν θα άλλαζαν. Αυτό ήταν λάθος μου φυσικά, αλλά ήταν και η πρώτη φορά που προσέγγιζα κάτι τέτοιο.

Τέλος πάντων, το πρόβλημά μου το έλυσα κάνοντας χρήση των CAPI drivers που δίνουν οι κατασκευαστές των modems και είναι ένα standard πρωτόκολλο ανεξάρτητα από συσκευή. Ο κάθε κατασκευαστής συνήθως βγάζει και CAPI drivers για το modem που πλασάρει στην αγορά. Δοκίμασα διάφορα modems και τους αντίστοιχους CAPI, αλλά αυτό που στάθηκε αξοιπρεπέστερο ήταν το FRITz!Card USB 2.0 modem εξωτερικό, με το οποίο και δουλεύουν οι εφαρμογές της εταιρείας μου μέχρι σήμερα. Τώρα ψάχνω και κάποια περισσότερο complex σενάρια που έχουν να κάνουν με το πρωτόκολλο TAPI και τα μεγάλα τηλεφωνικά κέντρα, αλλά εδώ τα πράγματα πρέπει να προειδοποιήσω ότι είναι πολύ σκούρα. Φυσικά αν κάποιος χρησιμοποιήσει TAPI δεν ψάχνει μια απλή αναγνώριση κλήσης με Caller ID αλλά πιο εξελιγμένα σενάρια με PBX κέντρα. Εμείς περισσότερο κοιτάμε λύσεις αυτοματισμού παραγγελειοληψίας με τηλεφωνικά κέντρα κλπ (κάτι σαν το σύστημα των Goody's για να καταλάβεις).

 

Στην φωτογραφία σου δείχνω το fritz που χρησιμοποιώ σήμερα.

 

http://www.myphone.gr/forum/newattachment.php?do=manageattach&p=2496310

Link to comment
Share on other sites

Συνδεσε το WRG614 μονο του σε ενα pc και αλλαξε τη default ip του.

Μετα συνδεσετο οπως πριν στο δικτυο και κανε τις ρυθμισεις που θες.

Link to comment
Share on other sites

Mε πήραν από τη Vivodi για το 2play στα 20€ (που όμως δεν περιλαμβάνει δωρεάν κινητά)

Μου είπαν πως χωρίς internet/τηλέφωνο θα μείνω το πολύ για 30 λεπτά κατά τη μετάβαση από το 2Play της Forthnet που έχω.

 

Ισχύει κάτι τέτοιο? Γιατί όσες φορές έχω αλλάξει πάροχο παλαιότερα είχα μεν τηλέφωνο αλλά χωρίς Ιnternet έμενα για εβδομάδες.:mad:

 

Αν έχει κανείς εμπειρία από πρόσφατη μεταφορά από έναν πάροχο σε άλλο να μας πει πόσο καιρό έμεινε χωρίς τηλέφωνο/ιnternet.

Link to comment
Share on other sites

Έχω γραμμή isdn και αυτό γιατί έχω ένα επιπλεόν τηλεφωνικό αριθμο msn τον οποίο χρησιμοποιώ. Θέλω να βάλω 2play το οποίο δεν έβαζα τόσο καιρό γιατί δεν υποστηρίζει isdn.Τώρα βλέπω ότι δίνουν δέυτερο νούμερο με κόστος 10 ευρώ επιπλεόν τον μήνα. Αλλά λέει χρειάζεται αδιάκοπη παροχή ρέυματος , αυτό σημαίνει με άλλα λόγια ότι ειναι voip με ότι αυτό συνεπάγεται?Έχει κανέις δέυτερο νούμερο να μου πεί την εμπειρία του ? Αξίζει να αφήσω το isdn? (Έχω altec adsl και προεπιλογή και με τα τελευταια γεγονότα ψάχνομαι να την κάνω αν και έχω ακόμα 1,5 χρόνο δωρεάν ιντερνετ από προσφορά..)
Near to the East, in a part of Ancient Greece...in an ancient land called Macedonia...
Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι και εγώ να αλλάξω από Otenet σε Οn αλλά ο λόγος που κολλάω είναι ότι φοβάμαι τον χρόνο μετάβασης.

Έχω ακούσει κάτι τρελά.

Επίσης η χρέωση στο λογαριασμό θα έχει κάποια διαφορά?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ από οτε και conn-x πήρα σε forthnet 2 play και έμεινα εκτός κανα 3ωρο. Η ενεργοποίηση έγινε μέσα στην εκτιμώμενη ημερομηνία ενεργοποίησης από την ίδια την εταιρία...
Link to comment
Share on other sites

Τα συμπεράσματα είναι πολύ χρήσιμα καθώς περιληπτικά περιέχει το δια ταύτα και σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου Gos2010.

 

Πριν αρκετά χρόνια με απασχόλησε το θέμα του Caller ID σε pstn modem. Τα δικά μου τότε συμπεράσματα ήταν ότι σχεδόν κανένα modem δεν εργαζόταν στο ελληνικό δίκτυο του ΟΤΕ παρότι στα κουτιά τους έγραφαν με μεγάλα γράμματα αυτή την χαρακτηριστική δυνατότητα.

 

Όπως θα ξέρεις όλα τα διεθνή δίκτυα δεν έχουν το ίδιο πρότυπο κωδικοποίησης του Caller ID... μετά η σκέψη ήταν ή να αγοραστεί μια αποκλειστική συσκευή από το εξωτερικό που δίνει αυτή την έξοδο σε υπολογιστή ή να κατασκευαστεί κάτι ανάλογο από εμάς ... κάτι το οποίο έγινε αλλά φάνηκε μάλλον ασύμφορο ή αρκετά εξαρτημένο και εγκαταλείφθηκε η ιδέα... η δική σου περίπτωση ευτυχώς είναι αποκλειστική με σαφή χώρο και όρια όποτε μπορεί να εγκατασταθεί και το ανάλογο υλικό που απαιτεί η εφαρμογή... το ερώτημα είναι τι γίνεται όταν το software διατίθεται στο εμπόριο και πρέπει να καλύπτει κάθε δυνατή περίπτωση με οποιαδήποτε γραμμή/συσκευή έχει ένας χρήστης... και η αλήθεια είναι ότι έχω δει τέτοιες εφαρμογές και με εντυπωσιάζει το γεγονός.

 

Ένα ερώτημα είναι επίσης κατά πόσο το TAPI μπορεί να αντικαταστήσει το CAPI ... στο παρακάτω κείμενο από το web αναφέρεται το εξής ...

 

Microsoft TAPI supports a wide variety of devices operating on voice grade lines, ISDN lines, and private branch exchanges. It provides services for placing outgoing calls, accepting incoming calls and managing calls, devices, etc.

 

Έχεις δοκιμάσει ?

Link to comment
Share on other sites

Έχεις μιλήσει με forthnet να σιγουρευτείς ότι δεν υποστηρίζει isdn?

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς τι ακριβώς γίνετε? Μένω στο εξωτερικό και χρησιμοποιώ πολύ την υπηρεσία της ALTEC, έχω μάλιστα και αριθμό (Icall in). Τον τελευταίο καιρό δεν δουλεύει αξιόπιστα. Ακούω διάφορα αλλά κανείς δεν ξέρει τίποτα το σίγουρο.

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Μην ανησυχείς για το τι σκέφτονται οι άλλοι για εσένα. Είναι απασχολημένοι με το να ανησυχούν τι σκέφτεσαι εσύ για αυτούς.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος ΙΙ)
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...