Jump to content

Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος ΙΙ)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Υπαρχει περιπτωση τα φοιτητικα πακετα που δινουν οι εταιριες να περνανε απο dslams του πανεπηστημιου και απλα να σε κανουν redirect καπου πιο κοντα ?

Δηλαδη το dslam να ειναι στου ζωγραφου και οχι καποιο κοντινο ?

Giv3 mE a b3aT !
Link to comment
Share on other sites

Όχι στο κοντινότερο dslam συνδέεσαι. Απλά σε μερικά φοιτητικά πακέτα μετά το dslam, δρομολογείσαι μέσω πανεπιστημίου.

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Αν πιάνουν λίγο τα χέρια σου να πας να συνδέσεις το modem στο κατανεμητή της πολυκατοικίας για να δεις αν φταίνε τα καλώδια από κει και ως το διαμερισμά σου.

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Ανώτατα όρια τιμών για υπηρεσίες ΟΤΕ βάζει η ΕΕΤΤ

Στον καθορισμό νέων ανώτατων ορίων τιμής για τις υπό ρύθμιση υπηρεσίες λιανικής πρόσβασης και τηλεφωνικών υπηρεσιών της εταιρείας ΟΤΕ Α.Ε. προέβη η Εθνική Επιτροπή Τηλεπικοινωνιών και Ταχυδρομείων (ΕΕΤΤ).

 

Τα νέα ανώτατα όρια αφορούν -μεταξύ άλλων- τις ακόλουθες υπηρεσίες:

 

Αστικές κλήσεις εντός δικτύου ΟΤΕ: 3,04 €λεπτά/λεπτό.

 

Υπεραστικές κλήσεις εντός δικτύου ΟΤΕ: 5,32 €λεπτά/λεπτό.

 

Κλήσεις dial-up από συνδρομητές ΟΤΕ προς το διαδίκτυο (συμπεριλαμβανομένου του EΠAK/ΠΕΑΚ) όταν ο ISP φιλοξενείται/διασυνδέεται στο δίκτυο του ΟΤΕ: 1,38 €λεπτά/λεπτό.

 

Οι ανωτέρω τιμές δεν συμπεριλαμβάνουν ΦΠΑ

 

Επισημαίνεται ότι τα ανώτατα όρια τιμών αναμορφώνονται από την ΕΕΤΤ κάθε χρόνο σύμφωνα με την ποσοστιαία μεταβολή του Μέσου Ετήσιου Γενικού Δείκτη Τιμών Καταναλωτή.

 

Πηγή : Καθημερινή http://www.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_kathremote_1_29/07/2008_242366

 

Σχόλιο

Οι τιμές είναι χωρίς Φ.Π.Α. όπως προκείπτει από την σελίδα της Ε.Ε.Τ.Τ.

Αν προσθέσουμε και τον Φ.Π.,Α

Η αστική κλήση μπορεί να αυξηθεί από 3,094 που ήταν , μέχρι 3,6176 έχουμε μια δυνατότητα αύξησης 16,9%

Η υπεραστική κλήση μειώνετε υποχρεωτικά από 0,07374 σε 0,06338 έχουμε μείωση 14,04%

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.Έχω το router D-Link DSL-G624T και το εξής πρόβλημα.Μετά από κάθε reboot χάνονται οι ρυθμίσεις για port forwarding :( Έχει κανένας ιδέα τι μπορεί να φταίει?:confused:

Sorry που δε δίνω περισσότερες λεπτομέριες αλλά δεν ξέρω τι μπορεί να έχει σημασία :O

Ρωτήστε με ότι θεωρείτε απαραίτητο.

:shifty: try again...
Link to comment
Share on other sites

Έχεις περάσει το τελευταίο firmware?

Μήπως κάνεις reset to defaults?

Αν το βγάλεις από το ρεύμα και το ξαναβάλεις μετά από 2-3 λεπτά πάλι χάνονται;

Link to comment
Share on other sites

Εάν προπληρώσεις την συνδρομή σου για 1 χρόνο θα σου βγει αρκετά φθηνότερο απ' ότι να το πληρώνεις κάθε μήνα.

 

 

Που το γράφει αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Το περιθώριο αύξησης τιμής στον ΕΠΑΚ φαίνεται πολύ μεγάλo, να δούμε πόσο θα το αυξήσει (που θα το αυξήσει λογικά, αφού το θέλει από καιρό να το κάνει).

 

Αν το αυξήσει, προφανώς όσοι έχουν κάλυψη ADSL και δεν έχουν ακόμη σύνδεση ADSL καλό θα είναι να βάλουν, ενώ όσοι δεν έχουν κάλυψη ADSL... να κόψουν το Internet (ή κάτι άλλο, τσιγάρο/ποτό ας πούμε, για να τους μένουν χρήματα να το πληρώνουν).

 

 

Y.Γ. Απλά για σύγκριση, οι τιμές που ισχύουν για τον ΕΠΑΚ χωρίς ΦΠΑ, αν τις θυμάμαι καλά, είναι 0,352€/ΩΡΑ από 08:00-22:00 και 0,176€/ΩΡΑ από 22:00-08:00. Ή 0,0059€/λεπτό και 0,0029€/λεπτό αντίστοιχα. Αν ο ΟΤΕ εκμεταλλευθεί όλο το περιθώριο που του δίνει η ΕΕΤΤ δηλαδή, μπορεί έως και να τετραπλασιάσει το κόστος.

Link to comment
Share on other sites

Μπήκα σήμερα στην σελίδα της Ε.Ε.Τ.Τ

Τελικά οι τιμές είναι χωρίς Φ.Π.Α. Αναπροσαρμόζω λοιπόν τα σχόλια μου στο αρχικό θέμα .

Ελπίζω ότι ο Οτε δεν θα εξαντλήσει τα περιθώρεια που έχει.....

Link to comment
Share on other sites

Πριν λιγο ειδα διαφημιση με εναν που τρεχει και μιλαει συνεχεια και στο τελος λεει οτι πλεον το conn-x ειναι για ολα τα σταθερα δικτυα
[85]IPHONE(6)3G-3GS-4-5-5s-6plus[NOKIA(42)1100 6110 6150 6210 6310i 3210 3310 3330 8210 8310 8810 8850 7650 3510 3100 5100 5140 3200 6610 6600 7200 2650 7260 6101 6230 6670 3230 6111 N71 5300 6290 6300 N76 1650 5220 6303i c2-03 202 206 301 515 225] [ERICSSON z200 v800 w800i T280i 337 388 768 788 t20 t20s t28][sHARP G400 G30i G25 G703 GX29 GX770] [PANASONIC (3)] [sAMSUNG 5522 7722 8262 9060][XIAOMI RN2-3-4-5A-5 MIMAX1-2-3 MI MIX][POCO F2-X3]
Link to comment
Share on other sites

...και, να προσθέσω και εγώ, ο ΟΤΕ με το Conn-x talk 24/7 με άριστη ποιότητα επικοινωνίας, όσον αφορά στις κλήσεις (αστικές και υπεραστικές), οι οποίες πλέον είναι δωρεάν προς όλα τα σταθερά δίκτυα της χώρας, άριστο τμήμα εξυπηρέτησης πελατών χωρίς αναμονές - δεν έχω περιμένει περισσότερο από 2 λεπτά και έχω τηλεφωνήσει πάρα πολλές φορές στο 134, ίντερνετ στα 4mbit - αυτό έχω εγώ - και πάει "σφαίρα" χωρίς διακοπές και τέλος η σύνδεση μου ενεργοποιήθηκε σε 4 εργάσιμες από την κατάθεση της αιτήσεώς μου. Τώρα για λίγα ευρώ παραπάνω, που πιστέψτε με αξίζει τον κόπο, δεν τρέχει τίποτα. Άλλωστε ό, τι δίνεις παίρνεις! ΥΓ Είχα Forthnet double play πριν από 1 χρόνο περίπου και ορκίστηκα να μην ξανασχοληθώ με άσχετους, κερδοσκόπους, απατεώνες, μπακάληδες. Αυτά!

 

Καθόλου λίγα η διαφορά που υπάρχει ανάμεσα στις 2 εταιρείες.

Και δεν έχεις υπολογίσει και την 1 ώρα τσαμπέ κινητά.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά επειδή είμαι άσχετος στον χώρο της τηλεφωνίας και των συσκευών χρειάζομαι την βοήθειά σας. Έχω μια κοινή γραμμή τηλεφώνου (ISDN) στο μαγαζί μου και στο σπίτι (που είναι στον επάνω όροφο). Πώς μπορώ να καλέσω από το σπίτι στο μαγαζι και αντίστροφα; Πως μπορώ να στείλω μια κλήση που προορίζονταν για το σπίτι και πρόλαβε και το σήκωσε κάποιος στο μαγαζί; Με τι τεχνολογία-συσκευή επιτυγχάνεται κάτι τέτοιο; Απαιτείται τηλεφωνικό κέντρο για κάτι τέτοιο ή υπάρχει κάποια άλλη λύση; Ευχαριστώ προκαταβολικά,Λεωνίδας
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά επειδή είμαι άσχετος στον χώρο της τηλεφωνίας και των συσκευών χρειάζομαι την βοήθειά σας. Έχω μια κοινή γραμμή τηλεφώνου (ISDN) στο μαγαζί μου και στο σπίτι (που είναι στον επάνω όροφο). Πώς μπορώ να καλέσω από το σπίτι στο μαγαζι και αντίστροφα; Πως μπορώ να στείλω μια κλήση που προορίζονταν για το σπίτι και πρόλαβε και το σήκωσε κάποιος στο μαγαζί; Με τι τεχνολογία-συσκευή επιτυγχάνεται κάτι τέτοιο; Απαιτείται τηλεφωνικό κέντρο για κάτι τέτοιο ή υπάρχει κάποια άλλη λύση; Ευχαριστώ προκαταβολικά,Λεωνίδας

 

Νετμοντ εχεις ή το καινουργιο το NT1; :)

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση ότι είναι το Netmod.Δεν γράφει Netmod ομως.Από πίσω λέει Siemens (ε τι άλλο στην Ελλάδα της μίζας:-)Πάντως είναι ένα από αυτά τα ευρέως διαδομένα άσπρα κουτιά
Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση ότι είναι το Netmod.Δεν γράφει Netmod ομως.Από πίσω λέει Siemens (ε τι άλλο στην Ελλάδα της μίζας:-)Πάντως είναι ένα από αυτά τα ευρέως διαδομένα άσπρα κουτιά

 

To NT1 ειναι.

Συμφωνα με το manual (σελ. 35) μπορεις να το κανεις (να στειλεις την κληση). :)

 

Κοιταξε και τις σελιδες 23-24 για να ορισεις την καθυστερηση. :)

 

Αν μπερδευεσαι καπου πες μου γιατι οι οδηγιες δεν ειναι και οτι καλυτερο.

 

Για ενδοεπικοινωνια η καλυτερη λυση ειναι το ασυρματο μιας και με το ΝΤ1 δεν μπορεις να το κανεις απ'οτι βλεπω. :O

 

Επισης μια αλλη λυση ειναι να παρεις ενα επιπλεον αριθμο (MSN) απο τον ΟΤΕ και να ρυθμισεις να χτυπαει ο ενας στο μαγαζι και ο αλλος στο σπιτι.

Link to comment
Share on other sites

(Αν και δεν εχει να κανει με το δυκτιο (νομιζω;...) δεν νομιζω να κολαει περισσοτερο καπου αλλου)

 

Λοιπον, εχω μερικα τηλεφωνα απο αυτα τα παλια που γυρναγε ολοκληρο "κυκλακι" για να καλεσεις. Αυτα ητανε σε ενα ξενοδοχειο, και πανω σε τηλεφωνικο κεντρο. Οταν προσπαθω λοιπον να τα χρεισιμοποιησω ειναι απλα νεκρα. Ολα τους. Οποτε υποθετω οτι δεν ειναι χαλασμενα... Το μονο που μπορω να σκευτω λοιπον ειναι να ειναι κλειδωμενα κατα καπιων τροπο, λογο του κεντρου. Το θεμα ειναι αν ειναι οντως ετσι, και αν ειναι πως τα ξεκλειδωνω... Γιατι εδω και καιρο ψαχνω τετιο τηλεφωνο, και τωρα που βρηκα δεν μπορω να το χρησιμοποιησω...

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου είπαν ότι το διαθέτουν. Όμως το παλιό σίγουρα δεν θα το αλλάξουν σε καινούρο αυτόματα. Γιατι το παλιό το δίναν και σε επαγγελματίες ενώ το καινούριο όχι.

 

 

Δίνεται σε όλους...το OTETALK είναι μόνο για οικιακούς...:D:D:D:D

this is how we do...
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ίσως η ερώτησή μου να φανεί κουτή γιατί είμαι newbie στο Skype: εφόσον επιλέξω με συνδρομή το πακέτο Unlimited calls to US & Canada, υπάρχει τρόπος να χρησιμοποιώ το κανονικό μου τηλέφωνο για να καλώ τα νούμερα, με τρόπο ανάλογο του phone to phone της Betamax; Δεν θέλω να αγοράσω extra εξοπλισμό (skype phone) ούτε να είμαι κολλημένος στη θέση του υπολογιστή με μικρόφωνα. Κάποια πρόταση;
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει τρόπος, από όσο γνωρίζω

 

Τότε μήπως υπάρχει πρόταση για ασύρματα bluetooth ακουστικά με μικρόφωνο που θα μπορούσα να χρησιμοποιήσεω με το Skype, για να κινούμαι και να μιλάω χωρίς πρόβλημα;

Link to comment
Share on other sites

Swiffer να σε ρωτήσω και κάτι ακόμα.

 

Σχετικά με το τελευταίο που είπες..Θα δηλώσω λοιπόν έναν αριθμό σταθερού τηλεφώνου και οι δικοί μου θα με καλούν, οπότε αν έχω κλειστό τον υπολογιστή θα χτυπάει το τηλέφωνο. Οι δικοί μου από πού θα με παίρνουν δηλαδή? Μέσω του δικού τους skype?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας.ελπιζω να μην ανοιγω ασκοπο θεμα..το προβλημα μου ειναι οτι θα μετακομισω στο ολυμπιακο χωριο και το σπιτι εχει οπτικη ινα.γνωριζει καποιος ποια εταιρεια μπορει να το υποστηριξει αυτο,ταχυτητες προσφορες κλπ.?ευχαριστω για την βοηθεια σας
:w00t: STERGIOS :w00t:
Link to comment
Share on other sites

Ο ΟΤΕ ανακοίνωσε την Παρασκευή ότι έχει προχωρήσει σε προσωρινή διακοπή ορισμένων κυκλωμάτων διασύνδεσης προς την Altec Telecoms, λόγω ληξιπρόθεσμων οφειλών της και αδυναμίας της να ανταποκριθεί στις συμβατικές της οικονομικές υποχρεώσεις για μεγάλο χρονικό διάστημα.

 

Στην ανακοίνωσή του ο ΟΤΕ αναφέρει ότι «εξάντλησε όλα τα περιθώρια συνεννόησης με την εταιρεία Altec Telecoms για μεγάλο χρονικό διάστημα, χωρίς η τελευταία να ανταποκριθεί στις υποχρεώσεις της».

 

«Ο ΟΤΕ», αναφέρεται στην ανακοίνωση, «κάλεσε επανειλημμένα την εταιρεία Altec Telecoms για την αποπληρωμή των αναγνωρισμένων από την ίδια οφειλών της, δηλώνοντάς της συγχρόνως ότι σε αντίθετη περίπτωση θα προέβαινε, σύμφωνα με την κείμενη νομοθεσία, στη διακοπή των υπηρεσιών του που της παρέχει».

 

«Επιπλέον, είχε ενημερώσει έγκαιρα για τις ενέργειές του αυτές και την αρμόδια για την εποπτεία της ελληνικής τηλεπικοινωνιακής αγοράς Ρυθμιστική Αρχή, Εθνική Επιτροπή Τηλεπικοινωνιών και Ταχυδρομείων» προστίθεται στην ανακοίνωση.

 

Οι συνδρομητές της εταιρείας μπορούν ακόμη να πραγματοποιούν και να δέχονται κλήσεις.

 

Όλοι οι συνδρομητές της εταιρείας μπορούν να πραγματοποιούν κλήσεις και μέσω οποιουδήποτε άλλου αδειοδοτημένου παρόχου επιθυμούν, προσθέτοντας πριν από τον αριθμό που θέλουν να καλέσουν τον τετραψήφιο κωδικό επιλογής που αντιστοιχεί στον κάθε πάροχο, συμπεριλαμβανομένου και του ΟΤΕ.

 

Πηγή: Newsroom ΔΟΛ

-------------

 

Το ερώτημα, λοιπόν, είναι τι θα γίνουμε οι συνδρομητές της Altec μετά από αυτό.

Χάθηκαν τα 70 Ευρώ που ξοδέψαμε για το Jetpack Megabit (αναφέρομαι στο ίντερνετ 24Mbit) ;

Δε μπορώ να πιστέψω ότι η εταιρεία αυτή πάει για πτώχευση. Δε θα υπάρχει λύση;

 

Προς το παρόν κατεβάζω με αυτή τη ταχύτητα:(:cry::

 

http://www.speedtest.net/result/312472289.png

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος ΙΙ)
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...