Jump to content

Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος ΙΙ)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σε κινητά δεν υπάρχει φυσικά επιλογή για δωρεάν κλήσεις όπως τα σταθερά

 

Αν θέλει να μείνει ΟΤΕ μπορεί να βάλει το απεριόριστο του προς σταθερά

Αν θέλει να πάει σε άλλη εταιρία εκεί προσφέρει δίκτυο η Hol από ότι ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

Vodafone Double Play! 24mbps με 1200 λεπτά. 1000 προς σταθερά Ελλάδας και εξωτερικού και 200 προς Vodafonoκινητά!

Με 20,50 ΕΥΡΩ! Νομίζω υπάρχει ακόμη η προσφορά.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω τα πακέτα 2Play με δωρεάν σταθερή τηλεφωνία είναι αυτά που ενδιαφέρουν τον περισσότερο κόσμο. Ποια εταιρεία όμως έχει την καλύτερη προσφορά (με ή χωρίς δωρεάν χρόνο προς κινητά?)

 

Ξεκινάω με τη Forthnet που με 40€ δίνει 24Mbit δωρεάν αστικά/υπεραστικά/διεθνή (για τις δημοφιλέστερες χώρες) και 1 ώρα προς όλα τα Ελληνικά κινητά.

Μικρή λεπτομέρεια είναι πως τους 801 αριθμούς τους χρεώνει μια αστική μονάδα.

Ποιότητα επικοινωνίας μέτρια (αλλά δεν προβληματίζει). Σε κλήσεις προς Αμερική πολύ συχνά ήταν κακή και κάποιες φορές δεν μπορούσα να πιάσω γραμμή.

ΑDSL ταχύτητες καλές, αλλά τουλάχιστον στην περίπτωσή μου υπάρχει πρόβλημα αποσυνδέσεων.

Τηλεφωνική εξυπηρέτηση μέτρια (συχνά ο χρόνος αναμονής είναι 20λεπτά με μισή ώρα) αλλά οι υπάλληλοι είναι καταρτισμένοι και εξυπηρετικοί.

Χρόνος ενεργοποίησης δυστυχώς δε θυμάμαι... Χωρίς τηλέφωνο δεν πρέπει να έμεινα σχεδόν καθόλου, χωρίς Ιnternet όμως πρέπει να ήμουν αρκετές ημέρες. Πάει αρκετός καιρός όμως.

 

39,90 ευρω για την ακριβεια:p

οντως η ποιοτητα κλησεων δεν ειναι και η καλυτερη αλλα δεν προβληματιζει κιολας.

για τηλεφωνικη εξυπηρετηση δεν εχω να πω τιποτα απο προσωπικη πειρα,αλλα απο οτι εχω ακουσει και διαβασει ειναι η χειροτερη.ωρες αναμονης κλπ.

χρονος ενεργοποιησης γυρω στον 1μιση με 2 μηνες τωρα.το γνωριζω γιατι εχει 1μιση μηνα που εκανε αιτηση ενα φιλαρακι μου και τωρα το ενεργοποιησανε.

χωρις τηλεφωνο εμεινα 1 μερα μονο.χωρις internet κατι ωρες:pκαι αυτο γιατι κατι κανανε με τις οπτικες ινες(?)

γενικα δεν εχω παραπονο απο την forthnet:)

Link to comment
Share on other sites

Στα μέχρι 40 ευρώ βρίσκεις πακέτα με αρκετές διαφορές φανερές και μη. Η δική μου εμπειρία λέει τα παρακάτω:

 

Η On έχει πάγιο €27, δίνει triple play, έχει καλό internet, αλλά έτσι και σου βγάλει βλάβη την πάτησες, το τμήμα εξυπηρέτησης είναι πολύ ανώριμο ακόμα, υπεύθυνοι δεν υπάρχουν, τους τεχνικούς τους κρύβουν... Επίσης χρεώνει όλες τις data κλήσεις (fax, συναγερμό) και νομίζω και τα 801 και τα ψιλά γράμματα στη δεύτερη γραμμή (για όποιον τη θέλει) κρύβουν τέλος αποκατάστασης κλήσης. Τέλος από ότι φάνηκε πρόσφατα, των νέων προσφορών δεν επωφελούνται οι παλιοί συνδρομητές. Έχει το καλό ότι έχει την On Ολλανδίας από πίσω και μάλλον είναι από τις εταιριες που θα μείνουν.

 

Η Vivodi έχει προσφορά στα €20 τώρα αν δεν κάνω λάθος, έχει καλό internet, είναι VoIP για όποιον τον επηρεάζει, το τμήμα εξυπηρέτησης είναι καλύτερο από τη On και έχει αποκτήσει και 800 νούμερο κατευθείαν για την τεχνική υποστήριξη. Δίνει 2 γραμμές τηλεφωνίας ισάξιες. Επίσης είναι καλή με τους παλιούς συνδρομητές, γιατί τους δίνει γενικά τις νέες προσφορές που βγάινουν. Είναι από τις πρώτες που έχει αρχίσει να στήνει δικό της δίκτυο και λογικά θα της βγει σε καλό το μέλλον.

 

Η netone είναι η πιο "εναλλακτική" που έχω δει: Δίνει 2 γραμμές τηλεφωνίας ισάξιες Voip πάλι, έχει καλύτερη ποιότητα στην τηλεφωνία από τη Vivodi, εκμεταλεύεται καλύτερα το speedtouch 780. Έχει σχετικά καλό internet, έχει καλό τμήμα εξυπηρέτησης το οποίο δουλεύει όλο το 24ωρο και όλες τις μέρες και έχω δει ότι για απλά τεχνικά θέματα υπάρχει τεχνικός που τα λύνει εντός της ημέρας ακόμα και 9 η ώρα το βράδυ ή Κυριακή. Έιναι από τις λίγες Voip και μη που εγγυάται και δουλεύει ο συναγερμός, δε χρεώνει data/fax και 801. Σε αφήνει να ρυθμίζεις με δική σου ευθύνη το SNR. Είναι άγνωστο αν θα είναι καλή με τους παλιούς συνδρομητές και τέλος πίσω της κρύβονται ξένες τράπεζες και όχι κάποιος τηλεπικοινωνιακός οργανισμός. Επίσης είναι και από τις ακριβότερες = 38€.

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Κάθε μέρα 1με2 φορές δέχομαι κλήσεις στο σταθερό μου απο τον δικό μου αριθμό και μόλις το σηκώσω ακούω κανονικά τον τόνο...Μήπως ξέρετε τι μπορεί να συμβαίνει...;:blink:
Link to comment
Share on other sites

Και εμενα μου βγαζει τον αριθμο μου μονο οταν με παιρνουν με αποκρυψη. Μαλλον θα σου κανουν αναπάντητες με αποκρυψη.. ¨:)
Link to comment
Share on other sites

...και, να προσθέσω και εγώ, ο ΟΤΕ με το Conn-x talk 24/7 με άριστη ποιότητα επικοινωνίας, όσον αφορά στις κλήσεις (αστικές και υπεραστικές), οι οποίες πλέον είναι δωρεάν προς όλα τα σταθερά δίκτυα της χώρας, άριστο τμήμα εξυπηρέτησης πελατών χωρίς αναμονές - δεν έχω περιμένει περισσότερο από 2 λεπτά και έχω τηλεφωνήσει πάρα πολλές φορές στο 134, ίντερνετ στα 4mbit - αυτό έχω εγώ - και πάει "σφαίρα" χωρίς διακοπές και τέλος η σύνδεση μου ενεργοποιήθηκε σε 4 εργάσιμες από την κατάθεση της αιτήσεώς μου. Τώρα για λίγα ευρώ παραπάνω, που πιστέψτε με αξίζει τον κόπο, δεν τρέχει τίποτα. Άλλωστε ό, τι δίνεις παίρνεις! ΥΓ Είχα Forthnet double play πριν από 1 χρόνο περίπου και ορκίστηκα να μην ξανασχοληθώ με άσχετους, κερδοσκόπους, απατεώνες, μπακάληδες. Αυτά!
Link to comment
Share on other sites

Η φτηνότερη επιλογή είναι τo προγραμμα talk free 300 της cosmoline. Απαιτεί προεπιλογή (γραμμή ΟΤΕ)

 

Ναι αλλά έχει πάγιο οπότε δεν συμφέρει...

Link to comment
Share on other sites

Πρόκειται να φύγω για Αγγλία και θέλω να επικοινωνώ με τους δικούς μου στην Ελλάδα. Αποφάσισα λοιπόν να βάλω skype. Θα ήθελα λοιπόν άμα κάποιος από εσάς χρησιμοποιεί το skype να μου δώσει λίγη βοήθεια σε ότι αφορά τις επι πληρωμή υπηρεσίες. Συγκεκριμένα, τι με συμφέρει να πληρώσω? Να αγοράσω credits ή να κάνω αυτό που λέει μηνιαία συνδρομή με ευρωπαικά τηλέφωνα? Επίσης πώς γίνεται να με καλούν από Ελλάδα στον υπολογιστή μου? Από ότι είδα υπάρχει μια υπηρεσία που είτε την πληρώνεις έξτρα (άμα αγοράζεις credits) ή εμπεριέχεται στη μηνιαία σου συνδρομή και με την οποία αποκτάς ένα τηλεφωνικό νούμερο. Τότε οι δικοί μου μπορούν να με καλούν από Ελλάδα και από ότι κατάλαβα ο υπολογιστής μου θα χτυπάει σαν τηλέφωνο. Αν απαντήσω την κλήση, ποιος χρεώνεται? Εγώ ή οι δικοί μου από Ελλάδα? Και τι ακριβώς πληρώνει ο καθένας?
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα και εγώ σε κάποιον που δε θέλει μπελάδες και θα δεχόταν να πληρώσει τα παραπάνω χρήματα τώρα* ΟΤΕ θα πρότεινα. Επιπλέον στα παραπάνω χρήματα χάνεις κλήσεις προς εξωτερικό και κάποιες μοντέρνες διευκολύνσεις των εναλλακτικών όπως online billing.

Αλλά οι περισσότεροι το έχουμε δει και σαν πειραματισμό, σε μια ανάγκη που μας έχει δημιουργηθεί να διώξουμε τον τόσα χρόνια πίσω στις εξελίξεις ΟΤΕ, θέλουμε τη μέγιστη ταχύτητα που πιάνει η περιοχή μας και να πληρώσουμε λιγότερα από πριν με περισσότερες ευκολίες. Αυτή η ανταλλαγή πελατών και οι διαφορετικές απόψεις είναι που διαμοφώνουν τον ανταγωνισμό στην αγορά.

 

*υπήρχε μια εποχή που φεύγαμε από τον ΟΤΕ ακόμα και ακριβότερα να ήταν ο άλλος. Θυμάμαι τον πρώτο καιρό του DSL στη δουλειά που όταν έβρεχε γυρίζαμε στο isdn... (και μόλις αλλάξαμε σε δίκτυο vivodi όλα ομαλοποιήθηκαν)

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει καπου να ενημερωθουμε που βρισκονται οι κομβοι του ΟΤΕ πανω στον χαρτη η γενικα τοποθεσιες για να δουμε ποσο μακρια ειμαστε ?
Giv3 mE a b3aT !
Link to comment
Share on other sites

Πάρε το απεριόριστο για Ελλάδα. Συμφέρει καλύτερα. Οι δικοί σου μπορούν να σε καλούν μέσω υπολογιστή δωρεάν. Εσύ μπορείς να τους καλείς σε σταθερό μέσω skype
Link to comment
Share on other sites

Θα ήταν καλό να μην υπήρχε γιατι οι τηλεπικοινωνιακοί κόμβοι μιας χώρας αποτελούν στόχο :p

Σε περίπτωση που έχεις ήδη dsl μπορείς να υπολογίσεις την απόσταση σου μεσω του attenuation. Για κάθε 13,81db έχεις 1 χιλιόμετρο απόστασης. (λοιπές συνθήκες ιδανικές)

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Αυτό μπορεις να το δεις και απο τις ρυθμίσει My broadband connection του router σου όπου γραφει πόση απόσταση είσαι απο το Dslam που παίρνεις δίκτυο :cry:
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με το εδάφιο 10 του άρθρου 10, του κανονισμού εκχώρησης αριθμόδωτικών πόρων, ο αριθμός δέν μπορεί να χορηγηθεί αλλού για 6 μήνες. Αν στην διάρκεια αυτή τον ζητήσεις με νέα αίτηση πρέπει να σου τον δώσουν ξανά.

 

Δες τον κανονισμό στο παρακάτω link

http://www.eett.gr/export/sites/default/sites/EETT/NewsReleases/Announcments/FEK_1260-B-2007.pdf

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν....

 

Το Skype έχει μηνιαίες συνδρομές που σου προσφέρουν δωρεάν κλήσεις σε σταθερά το οποίο συμφέρει κατα πολύ. Εάν προπληρώσεις την συνδρομή σου για 1 χρόνο θα σου βγει αρκετά φθηνότερο απ' ότι να το πληρώνεις κάθε μήνα. Μπορείς να πληρώσεις είτε μέσω διαθέσιμων credits είτε μέσω credit/debit/paypal.

 

Σχετικά με το online number που υπάρχει στο πακέτο Unlimited, σου δίνεται η δυνατότητα να επιλέξεις έναν γεωγραφικό αριθμό (υπάρχουν 5-6 διαθέσιμες περιοχές πχ. Λονδίνο, Liverpool, Bristol κ.α.) και έναν αριθμό της επιλογής σου (αρκεί να είναι διαθέσιμος). Τώρα, εάν κάποιος σε καλέσει στον αριθμό αυτό ενώ είσαι online στο Skype τότε θα χτυπήσει κανονικά ο υπολογιστής σου σα να σε καλεί κάποιο άλλο μέλος του Skype. Φυσικά η χρέωση είναι του καλούντα και όχι δική σου. Εάν έχετε Fortnet σπίτι σου τότε οι κλήσεις απο Ελλάδα προς το Αγγλικό νούμερο σου (που δε ξέρει κανείς ότι είναι Skype εκτός εάν τους το πεις) θα είναι δωρεάν.

 

Αυτά, ότι άλλο θέλεις, εδώ είμαστε.

http://www.flyfishingdevon.co.uk/salmon/year1/parkinsons.gif

Link to comment
Share on other sites

Θα ήταν καλό να μην υπήρχε γιατι οι τηλεπικοινωνιακοί κόμβοι μιας χώρας αποτελούν στόχο :p

Σε περίπτωση που έχεις ήδη dsl μπορείς να υπολογίσεις την απόσταση σου μεσω του attenuation. Για κάθε 13,81db έχεις 1 χιλιόμετρο απόστασης. (λοιπές συνθήκες ιδανικές)

 

 

για την ακριβεια εχω 50 attenuation και ειναι πακετο . Απλα αν ηξερα που ακριβως ειναι οι κομβοι και εβλεπα οτι καποιος κομβος ειναι πολυ κοντα και εγω ενα attenuation πολυ μεγαλο και ενα SNR margin 11 , μηπως φταιει η καλωδιοση του σπιτιου .

 

@GX2

ευχαριστω φιλε μου , respect. κατα ποσο ειναι σωστα τωρα αυτα ξερουμε ?

 

 

για παραδειγμα τωρα βλεπω οτι υπαρχουν 2 dslams πολυ κοντα μου και υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα να φταιει η καλωδιοση του σπιτιου μου . ειναι και καμια 30αρια χρονια πολυκατοικια. μενει μονο να βρω καποιον εδω κοντα και αν δω οτι εχει πολυ καλυτερα adsl statistics τοτε καινουργια καλωδια .

ειμαι εδω και ενα χρονο που πανω απο 1ΜΒ δεν παει . εχω ΟΤΕΝΕΤ παροχο .

thanx :)

Giv3 mE a b3aT !
Link to comment
Share on other sites

Εαν οι γονείς σου δεν είναι κ πολύ της τεχνολογίας, για να μη τους μπλέξεις, αγόρασε συνδρομή skype europe unlimited k θα τους καλείς εσύ όποτε κ όσο θέλεις, στο σταθερό τους. Άσε που αν τους βρεις τρόπο να σε καλούν και αυτοί δωρεάν ή οικονομικά... Την Πάτησες !!!
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος ΙΙ)
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...