Jump to content

Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος ΙΙ)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το προβλημα προφανως ακομα να επιλυθει...εχω βαλει 24αρα στον ΟΤΕ εδω και δυο μηνες και οι ταχυτητες που πιανω στα torrent ειναι τραγικες....για παραδειγμα κατεβαζα τον ιδιο αγωνα NBA με εναν φιλο μου που εχει forthnet και μενουμε στην ιδια γειτονια...αυτος κατεβαζε με 900kb/s και εγω με μεσο ορο 100kb/s....ελεος...επισης απο τοτε που εβαλα 24αρα καθε λιγο και λιγακι πεφτει η συνδεση...μου ειπαν να κανω υποβαθμιση σε 8mb και το προβλημα δεν εχει λυθει :mad::mad:....θα κανω αιτηση για forthnet δεν παει αλλο!! :mad:
Link to comment
Share on other sites

εχω βαλει αυτο το δικτυο.ειμαι ικανοποιημενος αλλα μου εστειλαν ενα email για αναβαθμιση ή σε 2 mbps ή σε 12.αλλα ειπαν το πολυ μεχρι τελος απριλη εχει γινει σε κανενα η αναβθμιση ή ειναι μουφα???:lol:
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου έχω και γω ανάλογο πρόβλημα (μένω χωρίσ τηλέφωνο από Μ.Τετάρτη) άρα ΄πιάσαμε 1 βδομαδα και συνεχίζουμε.Αφού είδα και απόειδα οι πρώτες κινήσεις είναι να στείλω mail στον ΟΤΕ μέσω τησ σελίδας του και αν δεν έχω απάντηση θα στείλω στην ΕΕΤΤ (εθνική επιτροπή τηλεπικοινωνιών κ ταχυδρομείων) 1 με mail ή φαξ αντίγραφο του mail που στέλνω στον ΟΤΕ 'ωστε αρχικά να ενημερωθούν και κατόποιν να πάρουν θέση και να με ενημερώσουν για κάθε νόμιμο δικαίωμα και μέσο το οποίο μπορώ να χρησιμοποιήσω.Μετά βλέπουμε,εννοείται πως όταν έρθει η ώρα θα αιτηθώ την απαλλαγή μου από τα πάγια και τις λοιπές επιβαρύνσεις για την περίοδο που δεν λειτουργούσε η γραμμή.(και 1 δραχμή να ήταν ή 0,01 €, αν το προτιμάς πιο επίκαιρο δεν τους τα χαρίζω!!! αρκετά μας τρώνε!!!) αντε και περαστικα μας!!! μετά αναρωτιούνται γιατί το κλείνουν το "μαγαζι" και το ξεπουλανε... αφού όπως μας συμπεριφέρονται μας διώχνουν από πελάτες...
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου έχω και γω ανάλογο πρόβλημα (μένω χωρίσ τηλέφωνο από Μ.Τετάρτη) άρα ΄πιάσαμε 1 βδομαδα και συνεχίζουμε.

 

Τελικά σε εμένα το τηλέφωνο (στις 2 γραμμές στο Μαρούσι) ήρθε, μετά από περίπου 40μέρες... Στο Χαλάνδρι (2 γραμμές DSL ΟΤΕ) παρουσιάζονται ακόμα προβλήματα και το internet "κόβεται" ανά τακτά διαστήματα...

 

Σε ποιά περιοχή είσαι εσύ?

 

Για τις μέρες που δέν είχεις τηλέφωνο, θεωρητικά δέν πληρώνεις πάγιο (κατόπιν αιτήσεως). Πήγε η σύζυγος να πληρώσει τον τελευταίο λογαριασμό, και να κάνει αίτηση για αφαίρεση του παγίου, και της είπαν ότι την αίτηση πρέπει να την κάνει αυτοπρωσόπως ο ιδιοκτήτης της γραμμής. Αφού θέλουν να του τα χώσω από κοντά, θα πάω σήμερα ή τη Δευτέρα να κάνω την αίτηση και να ακούσουν τον εξάψαλμο... Όχι πώς θα βγεί τίποτα, απλά για να μήν τρώμε τις φάπες αδιαμαρτύρητα.. Άν προκύψει τίποτα περίεργο, θα ενημερώσω

Link to comment
Share on other sites

Τελικά σε εμένα το τηλέφωνο (στις 2 γραμμές στο Μαρούσι) ήρθε, μετά από περίπου 40μέρες... Στο Χαλάνδρι (2 γραμμές DSL ΟΤΕ) παρουσιάζονται ακόμα προβλήματα και το internet "κόβεται" ανά τακτά διαστήματα...

 

Σε ποιά περιοχή είσαι εσύ?

 

Για τις μέρες που δέν είχεις τηλέφωνο, θεωρητικά δέν πληρώνεις πάγιο (κατόπιν αιτήσεως). Πήγε η σύζυγος να πληρώσει τον τελευταίο λογαριασμό, και να κάνει αίτηση για αφαίρεση του παγίου, και της είπαν ότι την αίτηση πρέπει να την κάνει αυτοπρωσόπως ο ιδιοκτήτης της γραμμής. Αφού θέλουν να του τα χώσω από κοντά, θα πάω σήμερα ή τη Δευτέρα να κάνω την αίτηση και να ακούσουν τον εξάψαλμο... Όχι πώς θα βγεί τίποτα, απλά για να μήν τρώμε τις φάπες αδιαμαρτύρητα.. Άν προκύψει τίποτα περίεργο, θα ενημερώσω

Καλημέρα και καλό μήνα.

Να μαστε παλι εδω αφου δεν λύθηκε το πρόβλημα

Περιστέρι είμαι όρια με Ίλιο και Πετρούπολη και ήταν ένας λόγος παραπάνω ταλαιπωρίας αφου η υπηρεσία της μιας περιοχής με έστελνε στην άλλη.

Σήμερα (Παρασκευή 02/05/08) κατάφερα να μιλήσω με την υπηρεσία καλωδιακών βλαβών και η επισκευή πήγε για ΣΚ γιατί όπως είπε όλες αυτές τις μέρες έπεσαν μαζεμένες οι αργίες,στην αρχή ευγενική, κάπως τσίτωσε μόλις ξεκίνησα να τα χώνω η κυρία που το σήκωσε.Τώρα πωσ θα φτιαστεί ΣΚ αφου δεν δουλεύουν αργίες δεν κατάλαβα.Προφανώς προσπαθούν να δώσουν ένα άλλοθι στον κοσμάκι που την κάνει για εναλλακτικούς παρόχους και να μας ΄κάνουν να χαιρόμαστε που 1 δημόσια εταιρία που φτιάχτηκε με τα λεφτά όλων μας πουλιέται.Να δω θα τα κάνουν αυτά όταν θα έχουν πάνω από το κεφάλι τον Γερμανο, όταν θα πα΄ψουν να είναι μόνιμοι άρα και βολεμένοι, όταν θα σταματήσουν να έχουν τσάμπα τηλέφωνα;Μήπωσ τότε θα μας συμπεριφέρονται σαν πελάτες και όχι σαν ζώα;

Δεν μου απάντησε αυτή η κυρία πως θα αντιδρούσε αν της συνέβαινε το ίδιο, αν έμενε μια βδομαδα χωρις τηλέφωνο και μάλιστα σε περίοδο γιορτών...

Ούτε στο αν υπάρχει προσωπικό ασφαλείας για να αποκαταστήσει την βλάβη τέτοιες μέρες

Και επειδη απάντησε ότι κάνουν ότι οι άλλες υπηρεσίες και δίνουν προτεραιότητα σε νοσοκομεία απαντάω με ερώτηση : αν κοπεί το ρεύμα ή σπάσει 1 σωλήνα και τρέχει το νερό περιμένουν την πρώτη εργάσιμη για να το φτάξουν;Μάλλον ΌΧΙ...Αθτά για τώρα,περιμένω την αποκατάσταση το ΣΚ άλλιώς θα έχουμε άλλα από Δευτέρα,ευτυχώς υπα΄ρχουν πολλά πρωινάδικα που κάνουν κρα για τετοια θέματα,δε μου μένει παρα να τουσ πάρω με την σειρα.το mail έτοιμο είναι όπως έφυγε για την ΕΕΤΤ...Τα λέμε,καλο κουράγιο όπως μπλέξαμε...Και γερά όπου μπορούμε να τους ξεφωνίζουμε.Και έναν να σώσουμε κέρδος είναι

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω να βρώ κάποιο σταθερό τηλέφωνο που να παίρνει ακουστικά (ή αν υπάρχουν ακουστικά για οποιοδήποτε τηλέφωνο) ή τέλος πάντων οποιαδήποτε λύση ώστε να μπορώ να μιλάω στο τηλέφωνο χρησιμοποιώντας ακουστικά (headset)...

Έχει κανείς καμία ιδέα τι υπάρχει και που?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Το Hello-Hello τώρα πια είναι και για υπεραστικά .

Η χρέωση όμως δεν είναι αστική ΟΤΕ ( είναι 0,0387 δηλαδή 25 % ακριβώτερη από αστικό ΟΤΕ. Γιαυτο αναφέρεταισ στην σελίδα ως αστική χρέωση algonet και όχι αστική χρέωση ΟΤΕ. Υπάρχει ακόμα και το http://www.viva.gr

Για πραγματική αστική χρέωση προτείνω τηλεφωνία HOL με ή χωρίς Προεπιλογή . χρέωση 10% λιγώτερη από τον ΟΤΕ άστική χρέωση σε όλη την Ελλάδα ( 0.0284 ) και χρέωση ανα δευτερόλεπτο ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΩΤΟ δευτερόλεπτο.

 

Μισό λεπτό Vasileios γιατί εδώ γράφει άλλα από αυτά που λέει η Hello-Hello στην σελίδα της...συγκεκριμένα στη σελίδα 9 αναφέρεται ότι οι κλήσεις σε νούμερα Algonet με νούμερα:

801-200-0ΧΧΧ

801-200-1ΧΧΧ

801-200-2ΧΧΧ

801-200-3ΧΧΧ

801-200-4ΧΧΧ

801-200-5ΧΧΧ

801-200-6ΧΧΧ

801-200-8ΧΧΧ

έχουν μειωμένο κόστος (0,03416 με ΦΠΑ) οπότε πιστεύω ότι στο site του ΑΝΤ-1 δεν έχουν αλλάξει το κόστος κλήσης. Διαφορετικά δεν εξηγείται...

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν έχεις καταλάβει ότι το κόστος αστικής κλήσης ΟΤΕ είναι 0,03094.

Από κει και πέρα είναι θέμα απλών μαθηματικών να δεις ότι 0,03870 δια 0,03094 =1,25

δηλαδή πληρώνεις 25 % ακριβώτερα από το Αστικό τηλέφωνο ΟΤΕ .

Πονηρά οι εταιρίες βαπτήσαν αυτήν την Τιμή ως αστική χρέωση ALGONET.

 

 

Δεύτερον απαντάς σε ένα μήνυμα με ημερομηνία 1 Απριλίου 2007 και ως επιχείρημα χρησιμοποιείς τον τιμοκατάλογο που εκδόθηκε

 

ΚΛΗΣΕΙΣ ΠΡΟΣ ΑΛΛΑ ΔΙΚΤΥΑ

Ισχύουν από 07/05/2008 όπως γράφει στην σελίδα http://www.oteshop.gr/page_content.asp?wid=375&hop=h

Να σημειώσω ότι τα μηνύματα μου δεν έχουν προφητική διάσταση , Αναφέρονται στον τιμοκατάλογο του 2007 και όχι του 2008

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν έχεις καταλάβει ότι το κόστος αστικής κλήσης ΟΤΕ είναι 0,3094.

Από κει και πέρα είναι θέμα απλών μαθηματικών να δεις ότι 0,3870 δια 0,3094 =1,25

δηλαδή πληρώνεις 25 % ακριβώτερα από το Αστικό τηλέφωνο ΟΤΕ .

Πονηρά οι εταιρίες βαπτήσαν αυτήν την Τιμή ως αστική χρέωση ALGONET.

 

 

Δεύτερον απαντάς σε ένα μήνυμα με ημερομηνία 1 Απριλίου 2007 και ως επιχείρημα χρησιμοποιείς τον τιμοκατάλογο που εκδόθηκε

 

ΚΛΗΣΕΙΣ ΠΡΟΣ ΑΛΛΑ ΔΙΚΤΥΑ

Ισχύουν από 07/05/2008 όπως γράφει στην σελίδα http://www.oteshop.gr/page_content.asp?wid=375&hop=h

Να σημειώσω ότι τα μηνύματα μου δεν έχουν προφητική διάσταση , Αναφέρονται στον τιμοκατάλογο του 2007 και όχι του 2008

 

Vasileios η τιμή 0,3870 που γράφεις από που προκύπτει; Ήταν η παλαιότερη τιμή χρέωσης; Σε κάθε περίπτωση, ανεξάρτητα με το τι ίσχυε, αυτή τη στιγμή στην ιστοσελίδα του Hello γράφει 0,0364 Ευρώ/λεπτό το οποίο όμως είναι λάθος καθώς ο ΟΤΕ σύμφωνα με το τιμολόγιο για άλλα δίκτυα χρεώνει για νούμερα 801 (συμπεριλαμβανομένης κα της Algonet) maximum 0,03416 το λεπτό. Επομένως έχω την εντύπωση ότι οι τύποι στον Αντ1 δεν έχουν ενημερώσει την ιστοσελίδα τους με την ισχύουσα μειωμένη τιμή. Επίσης όλα τα προηγούμενα τιμολόγια για άλλα δίκτυα που είχα κατεβάσει από τις αρχές του έτους είχαν την ίδια χρέωση για τα νούμερα 801 (0,03416) επομένως δεν είναι κάτι που ισχύει από 7/5. Απλά τώρα είδα το μύνημά σου και το ανέφερα για να ακουστούν και άλλες απόψεις. Τα μυνήματά σου φυσικά και δεν έχουν προφητική διάσταση αφού ισχύουν για τις τιμές του 2007 και δεν μπορώ να κρίνω αν έχεις δίκιο ή άδικο για τότε. Απλά αναφέρω ότι η χρέωση έχει αλλάξει.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν έχεις καταλάβει ότι το κόστος αστικής κλήσης ΟΤΕ είναι 0,3094.

 

Μάλλον κάνεις ένα μικρό λάθος:p,δεν είναι 0,3094 αλλά 0,03094:)

Link to comment
Share on other sites

Paidia xeretw eimai katoikos pentelis kai tha ithela na rwtisw poia sindesi adsl einai kaliteri se auti tin perioxi! egw exw valei on telecoms alla pianw mexri 1 mbps! etsi thelw na dw an kapoios allos apo tin idia perioxi pou exei allo paroxo ti taxitites exei sto internet!
Link to comment
Share on other sites

Πράγματι έχετε δίκιο για το μικρό λάθος. Θα το διορθώσω.

Φίλε Spiros_k δες τον κατάλογο του ΟΤΕ που ίσχυε το 2007 στην παρακάτω σελίδα στην σελίδα 4

http://web.archive.org/web/20070226221657/www.oteshop.gr/pdf/alladiktya.pdf

Πράγματι το site δεν έχει ανανεωθεί . Η νέα τιμή είναι 0,03416

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μήπως ξέρει κανείς αν υπάρχει προεπιλογή (για συνδρομητές ΟΤΕ) ή ιδιόκτητο δίκτυο (μεταξύ Tellas, Fothenet και Lannet, καθώς αναφέρομαι σε επαρχία) που να δίνει δωρεάν κλήσεις σε νούμερα 801 χωρίς να υπάρχει θέμα μπλοκαρίσματος (όπως είχε κάνει για κάποιο διάστημα η Forthnet);
Link to comment
Share on other sites

Sorry για την ασχετοσυνη μου αλλα χρειάζομαι βοήθεια.

Οπως διαβασα , Full LLU σημαίνει οτι :

 

...τα ζεύγη μεταλλικών καλωδίων ενός τοπικού βρόχου (local loop) εκμισθώνονται σε τρίτα μέρη για αποκλειστική χρήση ...

 

OK.

Και πώς είναι δυνατόν σε πολλές περιοχές να υπάρχει ιδιοκτητο δίκτυο περισσότερων του ενος εναλλακτικών παρόχων (Forthnet,HOL κλπ) ?

 

Εφοσον ο ΟΤΕ το δίνει για αποκλειστική χρήση σε εναν.Εχει περάσει κιαλλα καλώδια ? Διαφωτίστε με please.

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται να μπερδεύεσαι. Φαντάσου πιο απλά ότι μπορούν σε επίπεδο τοπικού βρόχου (εκεί δηλαδή που μαζεύονται όλες οι γραμμές της περιοχής σου και πάνε στο κέντρο του ΟΤΕ) να αποσυνδέσουν τη γραμμή σου από το κέντρο του ΟΤΕ και να τη συνδέσουν με το DSLAM κάποιου άλλου provider (που συνήθως βρίσκεται και αυτό μέσα στο κέντρο του ΟΤΕ, φυσική συνεγκατάσταση). Το αποκλειστική χρήση δεν σημαίνει ότι δίνει τη γραμμές μιας περιοχής μόνο σε ένα provider. Σημαίνει πως αν π.χ εγώ έχω κάνει αίτηση στη HOL, η HOL θα πάρει τη γραμμή μου και θα έχει την αποκλειστική της χρήση για όσο είμαι συνδρομητής της και κανένας άλλος. Αν είχα κάνει αίτηση στην ON, το ίδιο.
Link to comment
Share on other sites

Εγκατεστησα το NetLimiter 2 Pro se Vista και μου λεει δεν επιτρεπεται ή προσβαση οταν παώ να θεσω καποιο οριο ή οτιδηποτε αλλο... Εχουμε προβλημα συμβατοτητας? Υπαρχει κατι αντιστοιχο και αξιολογο?
Link to comment
Share on other sites

Μηπως καποιος μπορει να μας φωτισει εαν το linksys cit 200

μπορει να παιξει με αλλη εταιρια εκτος απο skype μια και

τωρα πια ο ανταγωνισμος οδηγει σε ενα σωρο αλλες

εταιριες και ειναι κριμα αυτο το ασυρματο συστημα να δουλευει μονο με spype

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έχει κανέις το συγκεκρίμενο τηλέφωνο? Μου εμφανίζει τις εξερχόμενες, τις αναπάντητες αλλά όχι τις εισερχόμενες (δηλαδή αυτές που έχω σηκώσει το τηλέφωνο)

 

Στο manual γράφει και καλά ότι εμφανίζει μόνο τις αναπάντητες...και μέτα λέει ότι στην κατάσταση των κλήσεων πατάς το menu Και μετά στο Κατάσταση και σου λέει την κατάσταση της κλήσης...νέα αναπ ή παλιά αναπ ή εισερχόμενη (Δηλαδή ότι έχω απαντήσει!) ΛΟΛ!

 

πως γίνεται να εμφανίζει μόνο τις αναπάντητες αλλά στην κατάσταση να μου λέει στο Manual ότι μπορεί να δώ και ως κατάσταση εισερχόμενη?!?!? :O

Link to comment
Share on other sites

Έλεος! Να μην μπορώ να παίξω ένα online παιχνίδι. Κάθε τόσο και λιγάκι πέφτει η γραμμή και το lost connection πάει σύννεφο! Τί έχει πάθει ο ΟΤΕ; Το παθαίνετε κι άλλοι αυτό και αν ναι, πόσο συχνά χάνετε την σύνδεσή σας;

 

Ακόμα και τώρα πάτησα "προεπισκόπηση" και γρήγορα υποψιάστηκα ότι και πάλι δεν είχα internet! >:/

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έχει κανέις το συγκεκρίμενο τηλέφωνο? Μου εμφανίζει τις εξερχόμενες, τις αναπάντητες αλλά όχι τις εισερχόμενες (δηλαδή αυτές που έχω σηκώσει το τηλέφωνο)

 

Στο manual γράφει και καλά ότι εμφανίζει μόνο τις αναπάντητες...και μέτα λέει ότι στην κατάσταση των κλήσεων πατάς το menu Και μετά στο Κατάσταση και σου λέει την κατάσταση της κλήσης...νέα αναπ ή παλιά αναπ ή εισερχόμενη (Δηλαδή ότι έχω απαντήσει!) ΛΟΛ!

 

πως γίνεται να εμφανίζει μόνο τις αναπάντητες αλλά στην κατάσταση να μου λέει στο Manual ότι μπορεί να δώ και ως κατάσταση εισερχόμενη?!?!? :O

ok guys , πήρα τηλέφωνο την siemens..μίλησα με κάποια γερμανίδα νομίζω...που ήταν πάρα πολύ ευγενική και το λύσαμε. thanks σε όσους ασχοληθήκαν.

Link to comment
Share on other sites

ote=Πote

 

Και τι να βάλουμε, όταν το ιδιόκτητο της Forthnet δεν έχει φτάσει ακόμα εδώ;

Και όταν είμαστε επαρχία όπου μόνο OTE υπάρχει;..

 

 

Είμαστε ακόμα...Στην χώρα του πΟΤΕ...!

Link to comment
Share on other sites

Έλεος! Να μην μπορώ να παίξω ένα online παιχνίδι. Κάθε τόσο και λιγάκι πέφτει η γραμμή και το lost connection πάει σύννεφο! Τί έχει πάθει ο ΟΤΕ; Το παθαίνετε κι άλλοι αυτό και αν ναι, πόσο συχνά χάνετε την σύνδεσή σας;

 

Ακόμα και τώρα πάτησα "προεπισκόπηση" και γρήγορα υποψιάστηκα ότι και πάλι δεν είχα internet! >:/

Δείξε μας τα στατιστικά της γραμμής σου.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος ΙΙ)
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...