Jump to content

Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος ΙΙ)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Φίλε το ότι περίμενες 7 ολόκληρα λεπτά ....τι να πω... έχεις δοκιμάσει σε άλλους εναλλακτικούς να δεις τι γίνεται??? Όχι ότι αυτό δικαιολογεί τη ΝΕΤΟΝΕ αλλά σε σύγκριση με άλλους είναι έτη φωτός σε επικοινωνία και διάθεση για εξυπηρέτηση. Είμαι συνδρομητής της εταιρείας γι'αυτό μπορεί να μην είμαι αντικειμενικός, αλλά από Ιούλιο που την έχω μόνο ένα διάστημα μεταξύ Σεπτεμβρίου-Οκτωβρίου υπήρχε πρόβλημα με τις ταχύτητες downloading. Κατά τα άλλα όλα άψογα και η τηλεφωνία κανόνι.

Μπες και κοίτα στο adslgr τα αντίστοιχα forum για να βγάλεις τα συμπεράσματά σου. Προσωπικά σε δικούς μου ανθρώπους την προτείνω...

 

Ετσι ακριβώς είναι τα πράγματα (αν και τώρα τελευταία πάλι σέρνεται το Internet):(

Link to comment
Share on other sites

Αν και το σπιτι σου(ή δευτερο καταστημα) ειναι στην ιδια ΠΟΛΗ , τοτε παρε στο 134 (δωρεαν απο το σταθερο) η σε ενα καταστημα οτε και ζητα να σου κανουν ISDN την γραμμη στο σπιτι σου με 2€ παραπανω παγιο και να στον βαλουν ΑΥΤΟΝ τον αριθμο ως msn

 

Aν ηδη εχεις ISDN τοτε απλα να στον ''κουμποσουν'' σαν msn

 

Αν δεν ξερεις τι ειναι isdn ειναι μια ψηφιακη γραμμη ''πανω'' στον ιδιο λογαριασμο ΜΕ 2 καναλια φωνης και μπορεις να ''κουμποσεις'' εως 8 msn

Μπορεις να συνδεσης 2 απλες και 2 isdn συσκευες για να ''ξεχωριζεις'' τον αριθμο του σπιτιου με της δουλειας !

η μετατροπη γινετε μετα απο 10-15 μερες κοστιζει περιπου 18€ και θα μεινει χωρις τηλ. για λιγες ωρες

 

-Θα εχεις μετα και ΔΩΡΕΑΝ αναγνωριση κλησεων ;)

-Δεν θα χρεωνεσε και εκτροπη ;)

Link to comment
Share on other sites

Αναητώ κάποιο linksys μοντέλο ΕΝΣΥΡΜΑΤΟ που να είναι dual. Δηλαδή να δέχεται ΚΑΙ κανονική γραμμή τηλεφωνική ΚΑΙ IP phone.

 

Θα με ενδιέφερε και ένα "απλό" ΕΝΣΥΡΜΑΤΟ χωρίς δυνατότητα IP phone...

 

Τις προτάσεις σας σας παρακαλώ...

Link to comment
Share on other sites

Εαν το κόψεις είναι υποχρεωμένοι να τον κρατήσουν κλειδωμένο για 6 μήνες δηλαδή να μην μπορούν να τον δώσουν σε άλλο. Αλλά επειδή μπορεί να θες για περισσότερο των 6 μηνών τότε κάνε τον αριθμό εξοχικό όπου θα πληρώνεις τα πάγια μόνο για 6 μήνες τον χρόνο για όσα χρόνια θέλεις...

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

Αν και το σπιτι σου(ή δευτερο καταστημα) ειναι στην ιδια ΠΟΛΗ , τοτε παρε στο 134 (δωρεαν απο το σταθερο) η σε ενα καταστημα οτε και ζητα να σου κανουν ISDN την γραμμη στο σπιτι σου με 2€ παραπανω παγιο και να στον βαλουν ΑΥΤΟΝ τον αριθμο ως msn

 

Aν ηδη εχεις ISDN τοτε απλα να στον ''κουμποσουν'' σαν msn

 

Αν δεν ξερεις τι ειναι isdn ειναι μια ψηφιακη γραμμη ''πανω'' στον ιδιο λογαριασμο ΜΕ 2 καναλια φωνης και μπορεις να ''κουμποσεις'' εως 8 msn

Μπορεις να συνδεσης 2 απλες και 2 isdn συσκευες για να ''ξεχωριζεις'' τον αριθμο του σπιτιου με της δουλειας !

η μετατροπη γινετε μετα απο 10-15 μερες κοστιζει περιπου 18€ και θα μεινει χωρις τηλ. για λιγες ωρες

 

-Θα εχεις μετα και ΔΩΡΕΑΝ αναγνωριση κλησεων ;)

-Δεν θα χρεωνεσε και εκτροπη ;)

den ειναι στην ιδια πολη ειναι μοσχατο το μαγαζι-βαρκιζα το σπιτι.γινεται isdn και να κουμπωσω τα 2 νουμερα δω?η αναγκαστικα τοτε θα πρπει να την φερω την γραμμη και να πληρωνω το παγιο κανονικα?

Link to comment
Share on other sites

Στην Βάρκιζα 210 έχει έτσι;

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

Άρα κάνεις το τηλ στην βάρκιζα isdn (τηλέφωνο στο 134,πληρώνεις 30€,κλείνεις ραντεβού με το συνεργείο οτε και στο κάνουν σε λίγη ώρα). Μετά αίτηση εσωτερικής φορητότητας της γραμμής του μοσχάτου να εγκατασταθεί ως ανεξάρτητη pstn στον ίδιο χώρο με τον αριθμό της βάρκιζας και όταν εγκατασταθεί και φαίνεται στο σύστημα οκ (μετά από 2 μέρες) ζητάς να σου κρεμάσουν το μοσχάτο νούμερο σε μσν στην isdn (οπότε και κόβεται αυτόματα η 2η γραμμή).

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

ΟΤΑΝ κανεις την αιτηση μετατροπης σε isdn θα ζητησεις το νουμερο του μαγαζιου να στο κανουν msn
Link to comment
Share on other sites

Όντως 17,47€ έχει τώρα η μετατροπή :)

Για να γίνει μσν μια γραμμή που ανήκει σε άλλο αστικό κέντρο πρέπει πρώτα να είναι ξεχωριστή γραμμή στο ίδιο κέντρο δηλαδή να έχει γίνει εσωτερική φορητότητα.

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

Βασικά ο ipparxos ψάχνει:

- με προεπιλογή (άρα η Netone δεν μας κάνει)

- για όλα τα δίκτυα (άρα ο ΟΤΕ δεν μας κάνει)

 

Σχεδόν όλες οι υπόλοιπες προσφέρουν αυτά που ζητάς.

 

Για το κόστος νομίζω οι φτηνότερες είναι η Cosmoline και η Vivodi (14.80 Ευρώ/μήνα πρέπει να έχουν, αν θυμάμαι καλά). Από ποιότητα ήχου δεν γνωρίζω.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά ο ipparxos ψάχνει:

- με προεπιλογή (άρα η Netone δεν μας κάνει)

- για όλα τα δίκτυα (άρα ο ΟΤΕ δεν μας κάνει)

 

Σχεδόν όλες οι υπόλοιπες προσφέρουν αυτά που ζητάς.

 

Για το κόστος νομίζω οι φτηνότερες είναι η Cosmoline και η Vivodi (14.80 Ευρώ/μήνα πρέπει να έχουν, αν θυμάμαι καλά). Από ποιότητα ήχου δεν γνωρίζω.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Ποιο είναι το πρόγραμμα της Cosmoline; Δεν το βρήκα στο site τους. (Edit: Άκυρο. Το βρήκα!)

 

Ξέρεις κανείς αν κάποιο από όλα αυτά τα προγράμματα υποστηρίζει εμφάνιση του καλούντος σε κλήσεις προς κινητά;

Εγκαταλείψτε την ελπίδα για ένα καλύτερο παρελθόν!
Link to comment
Share on other sites

έχω ένα μαγαζί, και έχω μια γραμμή τηλεφώνου που ήτανε πρώτα με τον ΟΤΕ + FORTHNET, και τώρα μόνο Teledome (μην ρωτάτε πως και γιατί πονεμένη ιστορία:))...

 

τώρα η χρήση δεν είναι κάτι τρομερό,τα κλασικά ενός μικρού μαγαζιού λιανικης, προμηθευτές (Αστικά τα πιο πολλά),κινητά(πολύ λίγα),τράπεζες,πιστωτικές,FAX

Επειδή έχω χάσει το τόπι στα site των εταιριών, θέλω τις γνώμες σας και τις προτάσεις σας για κάποιον πάροχο χωρίς ΟΤΕ κατά προτίμηση..

Keep Away from CooliCool
Link to comment
Share on other sites

..θέλω τις γνώμες σας και τις προτάσεις σας για κάποιον πάροχο χωρίς ΟΤΕ κατά προτίμηση..

 

 

Ξανασκέψου το....:happy::happy::happy::happy:

this is how we do...
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν βέβαια κάποιες εταιρείες που προσφέρουν επαγγελματικά πακέτα (νομίζω HOL και Tellas ας πούμε) που λογικά θα έχουν και καλύτερη υποστήριξη, αλλά είναι και αντίστοιχα ακριβότερα, επομένως κι εγώ νομίζω ότι δεν αξίζει και τόσο για επαγγελματικό τηλέφωνο να φύγεις από τον ΟΤΕ.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στο forum

 

Μήπως γνωρίζει κάποιος το πότε θα είναι διαθέσιμο το 2play της forthnet στο Πευκοχώρι Χαλκιδικής ? Πριν 1 - 2 εβδομάδες κάποια συνεργεία έσκαψαν και πέρασαν κάποια καλώδια και έκτοτε τίποτα... :blink: ... thanx

Link to comment
Share on other sites

Ποια ειναι ρε παιδια ???? Θελει να βαλει ενας ξαδερφος μου που δεν κανει αστικα και υπεραστικα τηλεφωνα. Δεν τον ενδιαφερει η ταχυτητα . Και 1 ΜΒps του ειναι αρκετα.

 

Ευχαριστω.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

hol hibox με 6 mb με € 16,50 !!!λαθος!!!

 

νεο σωστο : hol double-play με προνομιακή σταθερή τηλεφωνία

ΕΔΩ με 6 mb στα 21,90 €

Στο ιδιοκτητο με εξτρα οτι κλησεις κανει ! 60’ δωρεάν αστικές / υπεραστικές κλήσεις για τους πρώτους 6 μήνες

πιο φθηνο ΔΕΝ νομιζω να εχει !!

 

1. Στις τιμές περιλαμβάνεται ΦΠΑ 19%

2. Τιμή πώλησης double-play στα καταστήματα €109 και περιλαμβάνει 5 μήνες συνδρομής.

3. Όλες οι κλήσεις χρεώνονται ανά λεπτό ομιλίας

4. Ελάχιστη διάρκεια κλήσης προς τα εθνικά δίκτυα κινητής τηλεφωνίας 60 δευτερόλεπτα

5. Απαραίτητη προϋπόθεση για τη λειτουργία της υπηρεσίας είναι η αδιάλειπτη παροχή ηλεκτρικού ρεύματος

6. Τέλος διακοπής υπηρεσίας πριν την λήξη 12μήνου: €70

 

και ακομα ενα ειναι της lannet

 

Ταχύτατη πρόσβαση στο internet με ρυθμούς μέχρι και 24Mbps … και απεριόριστες κλήσεις προς όλους τους σταθερούς αριθμούς εντός Ελλάδος μόνο από 20,98€* το μήνα.

EΔΩ

Link to comment
Share on other sites

To hibox απαιτεί να έχει ΟΤΕ.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω.Το vivodi telefonet 1024/256 με 17,85 θελει και ΟΤΕ ??

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω.Το vivodi telefonet 1024/256 με 17,85 θελει και ΟΤΕ ??

Όχι, αλλά πρέπει να έχει κάλυψη από το ιδιόκτητο.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

@γιαννη ναι θελει γιατι δεν ειναι στο δικτυο της βιβοντι

 

Απο vivodi μου ειπαν οτι δεν χρειαζεται ΟΤΕ

 

Όχι, αλλά πρέπει να έχει κάλυψη από το ιδιόκτητο.

 

 

Εχει καλυψη.Νεο Ηρακλειο Αττικης ειναι.

 

Ευχαριστω.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος ΙΙ)
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...