Jump to content

Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος ΙΙ)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δείξε μας τα στατιστικά της γραμμής σου.

 

Καλημέρα. Στατιστικά γραμμής... Σήμερα το πρωί πήρα αυτό:

 

http://www.speedtest.net/result/272464394.png

 

Επίσης, σήμερα επικοινώνησε μαζί μου ένας τεχνικός από τον OTE να μου πει πως κάναν όλες τις απαραίτητες μετρήσεις στην γραμμή και είναι εντάξει. Ύστερα από κάποια επικοινωνία με συμβούλεψαν να αλλάξω modem, ή για την ακρίβεια rooter. Βέβαια αυτό θέλει χρήματα και τόσο καιρό τώρα δεν είχα τέτοια προβλήματα.

 

Κοιτώντας το log του rooter έχω:

 

05/17/2008 07:15:12 If(PPPoE1) PPP connection ok !

05/17/2008 07:15:11 PPPoE1 get IP:87.202.225.83

05/17/2008 07:15:11 Username and Password: OK

05/17/2008 07:15:10 PPPoE1 start PPP

05/17/2008 07:15:10 PPPoE receive PADS

05/17/2008 07:15:10 PPPoE send PADR

05/17/2008 07:15:10 PPPoE receive PADO

05/17/2008 07:15:10 PPPoE send PADI

05/17/2008 07:15:07 Delay 3 second - do_connect

05/17/2008 07:15:07 If(PPPoE1) PPP fail : PAP authentication failure

05/17/2008 07:15:06 Username and Password: failed

05/17/2008 07:15:06 PPPoE stop

05/17/2008 07:15:06 enter pppShutdown()

05/17/2008 07:15:01 PPPoE1 start PPP

05/17/2008 07:15:01 PPPoE receive PADS

05/17/2008 07:15:01 PPPoE send PADR

05/17/2008 07:15:01 PPPoE receive PADO

05/17/2008 07:15:01 PPPoE send PADI

05/17/2008 07:15:00 ADSL Media Up

05/17/2008 07:14:30 PPPoE stop

05/17/2008 07:14:30 enter pppShutdown()

05/17/2008 07:14:30 PPPoE1 stop PPP

05/17/2008 07:14:30 ADSL Media Down

05/17/2008 03:54:08 NTP Date/Time updated.

05/17/2008 00:05:04 PPPoE receive PADS

05/17/2008 00:05:04 PPPoE receive PADO

05/16/2008 21:54:15 NTP Date/Time updated.

06/01/2005 00:00:25 If(PPPoE1) PPP connection ok !

06/01/2005 00:00:24 PPPoE1 get IP:79.130.111.210

06/01/2005 00:00:24 Username and Password: OK

 

Ουσιαστικά η γραμμή ή το modem τα παίζει και κλείνει, και αυτό μου συνέβαινε σχεδόν κάθε πέντε λεπτά την μέρα που έγραψα το post.

Έχω τρέξει anti-virus και spy-bot στους υπολογιστές μου και είναι καθαροί.

 

Απ' όσο έψαξα στο internet αυτό το πέσιμο μπορεί να ωφείλεται στο φαινόμενο του bottleneck στην γραμμή-αλλά το αποκλείω γιατί όταν το παθαίνω αυτό συνήθως παίζω online παιχνίδι (BF2142) και η γραμμή έχει αρκετό bandwidth.

 

Επίσης έχω παρατηρήσει ότι στο παιχνίδι αυτό, μερικές φορές έχω σοβαρό lag, packet loses, και μερικές φορές κολλάει και βγάζει το μήνυμα "There is a problem with your connection" και είτε θα πέσει η γραμμή είτε μετά από κάποια δεπτερόλεπτα το παιχνίδι θα ξεκολλήσει. Χρησιμοποίησα το uotrace που διάβασα στο support forum του παιχνιδιού και για κάποιον server του πήρα το εξής:

 

http://i279.photobucket.com/albums/kk133/TheAbsolute7/TRACING.jpg

 

Φαίνεται ότι 2 servers του OTE, έχουν 100% packet loss, το οποίο μπορεί να είναι και το πρόβλημα. Δεν ξέρω αν αυτό έχει σχέση με την γραμμή μου, αλλά σίγουρα έχει σχέση με την ποιότητα του internet στον τομέα που την χρησιμοποιώ (problem with my connection στο παιχνίδι). Μπορεί να είναι και η αιτία της δημιουργίας bottleneck στην γραμμή μου και στο πέσιμό της. Ωφείλουν να τα φτιάξουν, αλλά δεν γνωρίζω πως θα επικοινωνήσω με το τεχνικό τους τμήμα να τους ρωτήσω τι συμβαίνει με αυτούς τους δύο servers (και αν θα είχε νόημα να το κάνω!)..

 

καμιά άποψη επι του θέματος;

Link to comment
Share on other sites

Ανοίγεις την σελίδα του router βάζοντας την IP του σε κάποιον browser και μετά κοιτάς για κάποια επιλογή "DSL status" ή "line status" που αναφέρονται αυτά που σου είπα.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά. Ξέρει κανείς τι είναι αυτή η εταιρία και πως σχετίζεται με τον OTE; (Αν σχετίζεται).

 

Χρησιμοποιώντας το uotrace για να κάνω trace routing σε διάφορους server, παρατηρώ ότι ένας έως τρεις server της ΟΤΕGlobe εμφανίζεται πάντα στην λίστα, εκτ των οποίων τουλάχιστον ο ένας παρουσιάζει 100% packet loss.

 

Μπορείτε να δείτε και μόνοι σας από τρια παραδείγματα:

http://i279.photobucket.com/albums/kk133/TheAbsolute7/TRACING.jpg

http://i279.photobucket.com/albums/kk133/TheAbsolute7/TRACING_2.jpg

http://i279.photobucket.com/albums/kk133/TheAbsolute7/TRACING_3.jpg

 

Αυτό το packet loss, οδηγεί σε προβλήματα κυρίως όταν πρόκειται για online-games υψηλής επικοινωνίας, torrents κτλ. Η χαμένη μεταφερόμενη πληροφορία, δρομολογείται μέσω άλλων server (εφ' όσων ανιχνευτεί ότι χάθηκε - στα online games απλά χάνεται) με αποτέλεσμα να υπάρχει υπερφόρτωση του δικτύου, υψηλότερο ping, χαμηλότερες ταχύτητες και γενικότερα λάθη μετάδοσης (ή κάνω λάθος; ).

 

Ήδη τους έχω στείλει ανώνυμο e-mail να τους ενημερώσω και να τους ζητήσω να αποκαταστήσουν το πρόβλημα (κατά την γνώμη μου). Ωστόσω δεν έχω λάβει απάντηση ακόμα. Σε περίπτωση που δεν υπάρξει απάντηση, ή δεν διορθωθεί το πρόβλημα, μπορώ να απευθυνθώ στην ΕΕΤΤ?

 

Μπορείτε να δοκιμάσετε και εσείς χρησιμοποιώντας το uotrace να δείτε αν στις συνδέσεις σας με οποιονδήποτε server (κυρίως εξωτερικού) εμπλέκονται αυτοί οι "ανενεργοί" servers της OTEGlobe, και να πείτε την γνώμη σας;

Link to comment
Share on other sites

H oteglobe είναι εταιρία που παρέχει τηλεπικοινωνιακές υπηρεσίες χονδρικής σε διάφορες εταιρίες παροχής τέτοιων υπηρεσιών λιανικής, όπως στον ΟΤΕ. Ουσιαστικά έχει κυκλώματα/καλώδια/ιστορίες προς το εξωτερικό και τα εκμισθώνει σε εταιρίες όπως η ΟΤΕnet για την παροχή υπηρεσιών internet/τηλεφωνίας και δεν συμμαζεύεται. Είναι θυγατρική του ΟΤΕ.

Δεν στέκει να διαμαρτυρηθείς απευθείας σε αυτούς. Εσύ πρέπει να τα χώσεις στην ΟΤΕνετ/ΟΤΕ. Είναι σαν να αγοράζεις φράουλες και επειδή οι από κάτω ήταν σάπιες να ψάχνεις να βρεις τον παραγωγό στην Σπάρτη που τις παρήγαγε και όχι τον έμπορο που στις πούλησε.

Περισσότερα στο http://www.oteglobe.gr

Link to comment
Share on other sites

Έστω από κινητό εκτός σπιτιού (A) καλώ κινητό στο σπίτι(B) με χρέωση 0,01ε/min -cosmokarta.

Αν στο σπίτι έχω απεριόριστα δωρεάν αστικά (Γ δίπλα στο Β) προς (Δ),

γνωρίζει κανείς πως μπορώ να ενώσω το (Β) και (Γ) ώστε να καλώ από το κινητό μου αστικά τηλέφωνα μέσω του σπιτιού μου

(κύκλωμα Α-Β-Γ-Δ με χρέωση 0,01ε/min) αντί της απευθείας χρέωσης 0,3ε/min (κύκλωμα Α-Δ)?:!:

Link to comment
Share on other sites

Όταν εννοείς να τα "χώσω" τι εννοείς;.. Να πάρω τηλέφωνο και απλώς να τους ενημερώσω ελπίζοντας ότι θα κάνουν κάτι γι' αυτό; - ειδικά οι τηλεφωνητές δεν πιστεύω να με πολυκαταλάβουν!.. Να στείλω κάπου e-mail με πιο σαφή στοιχεία (πχ. τα screenshots που ανέβασα στο forum) - και αν ναι, πού (σε πιο e-mail);

 

Και κάτι ακόμα. Στο site της oteglobe, λέει πως είναι ο μοναδικός πάροχος που συνδέει την Ελλάδα με την Δ.Ευρώπη. Επομένως, λογικά, τα ίδια τα προβλήματα θα αντιμετωπίζουν και οι χρήστες Forthnet.

 

Μπορεί κάποιος χρήστης forthnet να χρησιμοποιήσει το uotrace ( download: http://support.ea.com/cgi-bin/ea.cfg/php/enduser/std_adp.php?p_faqid=536&p_created=1027446190 στο κάτω μέρος της σελίδας), βάζοντας τους server που έβαλα κι εγώ:

α) 84.244.162.20

β) 84.207.19.44

γ) http://www.fatsa.gr

 

και να δώσει σε screenshot τα αποτελέσματά του; (εφ' όσων γίνει το trace root, πατήστε το poll).

 

Αν και οι χρήστες της forthnet έχουν το ίδιο πρόβλημα, τότε αυτό μας αφορά όλους μας.

Αν όχι, τότε είναι ένας λόγος παραπάνω για να βάλουμε Forthnet!...

Link to comment
Share on other sites

H νέα προσφορά του F2G είναι 1200 λεπτά προς σταθερά και F2G με 5 ευρώ. Νομίζω σου λύνει τα χέρια εκτός Αν θές να τηλεφωνάς και εξωτερικό ή εκτός αν δεν θές δεύτερο τηλέφωνο.
Link to comment
Share on other sites

Μιας και έχουν περάσει αρκετά χρόνια από το τελευταίο post, υπάρχει κάποιο white-page για αριθμούς πχ. 211 ;

Old programmers never die. They just terminate and stay resident.

Link to comment
Share on other sites

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ GREECE_GUS. Αν κ πολύπλοκο μάλλον θα το δοκιμάσω το καλοκαίρι.

Είναι χρήσιμο και για άλλες περιπτώσεις να είναι "να βγαίνεις" και σε κινητά αν πχ έχεις 1 πρόγραμμα σαν το cosmo_line_fre_etal_k300

Link to comment
Share on other sites

Οχι και ουτε και μαλλον προκειται να υπαρξει στο αμεσο μελλον ;)

Ισως καποια στιγμη να φτιαξουν για χρηση στα 5ψηφια (πληροφοριες καταλογου).

Και ο ΟΤΕ το εχει το whitepages γιατι υποχρεουται να το εχει. ;)

Link to comment
Share on other sites

Επειδή αυτόν το καιρό ψάχνω για double play, και άκρη δεν έβγαλα, άνοιξα αυτό το θέμα.

Απο τιμές βλέπω είναι ίδιες, οπότε το μόνο που μένει είναι να δώ κατα πόσο είναι ευχαριστημένοι όσοι έχουν μια απ΄ τις 3 εταιρείες που ανέφερα κοντά στην περιοχή μου. Εγώ μένω Βουλιαγμένη

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να σου απαντήσω γιατί αυτή τη στιγμή είμαι στο μεταβατικό στάδιο από ΟΤΕΝΕΤ σε forthnet, αλλά αυτό που με κέρδισε στη forthnet είναι η δωρεών πρόσβαση από τα hotspot. Το θεωρώ απίθανο feature.
Link to comment
Share on other sites

Ειχα τελεπτομ για κανα 9μηνο και μετα απο παρανομη αυξηση των χρεωσεων (χωρις ειδοποιηση εννοειται) χρεωθηκα 20ε περιπου επιπλεον.

Σταματησα να πληρωνω (για 3-4 μηνες) λεγοντας τους οτι θα τους τα δωσω μονο αυτα που χρωσταγα (χωρις τα 20ε παρανομης χρεωσης)

Εκανα καταγγελια στον ΕΕΕΤ και για να μη τα πολυλογω σε καποια φαση εφτασε το ποσο που τους χρωσταγα γυρω στα 160ε (αυτο πριν ενα χρονο)

Του ειπα τοτε τηλεφωνικα οτι θα τους δωσω μονο τα 140ε αλλα ενας φωστηρας δικηγορος τους ειπε: "οχι κυριε -ολο το ποσο".

Εννοειται δεν εδωσα τιποτα -και τωρα μετα απο 1 χρονο ηρθε εξωδικο για να πληρωσω τα 160 (+30 το εξωδικο)

Ξερει κανεις τι κανουμε σε αυτες τις περιπτωσεις? -εχει ακουσει κανεις για μαζικες υποβολες δικαστικων εντολων πληρωμης απο την τελεπτομ?

Γιατι δεν νομιζω να μπουν στην διαδικασια να στειλουν δικαστικη εντολη πληρωμης για ενα τοσο μικρο ποσο...

Οποιαδηποτε συμβουλη θα ηταν εκτιμητεα. Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

η vodafone εχει ξεχωριστα το σταθερο , ειναι υπερ γιατι ακομα και να εχει προβλημα το νετ , το σταθερο δουλευει!

και εχει 200λεπτα προς κινητα vodafone ενω η HOL 60λεπτα σε ολα (η forthnet οχι)

 

η hol εχει δωρεαν ασυρματο ρουτερ η forthnet με εξτρα χρεωσει !

 

δες αυτα τα ψιλα γραμματα και αποφασησε αναλογα της αναγκες σου hol forthnet vodafone

 

εγω εχω hol και ειχα παλια φορτηνετ αλλα θα την εβαζα τελευταια !

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια. Σκεφτομαι να εγκαταστησω καποιο προγραμμα για voip στο κινητο. Με ενδιαφερει να το χρησιμοποιω μεσω wifi για να καλω ειτε σε pc με παρομοια προγραμματα ειτε σε κινητα που βρισκονται online με voip προγραμματα.

εχω δει το fring και το gizmo...υπαρχει κανεις να τα χρησιμοποιει αυτα η κατι αλλο να μου πει εντυπωσεις και κυριως αν υπαρχουν κρυφες χρεωσεις?

Link to comment
Share on other sites

λοιπον.εχω 2αρα συνδεση conx over pstn.μεχρι πριν καμμια βδομαδα ειχα το απλο μοντεμ π δινει ο οτε.η συνδεση εκανε συνεχεια διακοπες κ δεν ειχα καλες ταχυτητες.

πηρα αυτο http://www.oteshop.gr/product_catalog.asp?gcid=22&hop=h&wid=&cid=56

 

και στην αρχη ηταν ολα οκ!δουλεψε κ οι ταχυτητες ηταν αψογες.μονο που δεν δουλευε καμμια τηλεφωνικη συσκευη.τωρα με καποιες αλλαγες στη συνδεση των συσκευων πανω στη γραμμη καταφερα να δουλευουν ολες οι συσκευες αλλα να μην δουλευει το ρουτερ:wacko:

συνδεω το παλλιο μοντεμ κ συνδεετε κανονικα στο νετ αλλα με διακοπες κ χαμηλες ταχυτητες οπως πριν....

εχω βαλει φιλτρα σε ολα τα καλωδια.να σημειωσω οτι η συσκευες συνδεοντε ολες πανω σε μια γραμμη τηλεφωνου.

η συνδεση του ρουτερ τωρα εχει γινει κανονικα οπως δειχνει το σχεδιαγραμμα...δεν παιζει δλδ να φταιει κατι σαυτο το σημειο.

κανονικα πρεπει να αναβουν 4 λαμπακια στο ρουτερ.σε εμενα αναβουν μονο τα 2 κ τα αλλα 2 αναβοσβηνουν,μ δειχνει δλδ οτι κ καλα μια εχει σημα κ μια οχι.

 

τι μπορω να κανω για να διορθωθει αυτο?δεν ξερω τι αλλο να σκευτω...μπορει να φταινε οι συσκευες κ να μην το σηκωνει το δικτυο?

help pls

ευχαριστω για τον χρονο σας

Link to comment
Share on other sites

περα απο την καταγγελια εκανες τπτ?

η εμεινες εκει?

 

 

οχι δεν εκανα τιποτα αλλο. απλα θελω να ξερω τι παιζει αυτη την εποχη με την τελεπτομ

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να μας δουλέυουνε και να μας τα παίρνουνε γερά αλλά τουλάχιστον βγάλανε και μια καλή διαφήμιση. Για Ελληνική παραγωγή νομίζω είναι φοβερή.

 

Panathinaikos Uber Alles. Death to false metal. For every day that stings a better day it brings.
Link to comment
Share on other sites

ελληνικη παραγωγη ???? :lol::lol::dash:

 

με εκανες και γελασα !

 

ουτε στην ελλαδα εγινε ,ουτε ελληνικη παραγωγη ειναι !!

πιστευω η την νοικιασαν απο καποια αλλη διαφημιση η την ''δανειστηκαν'' :X

 

 

Μπορει να συνεχισει εδω: Αγαπημένες διαφημίσεις

 

:lock:

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος ΙΙ)
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...