Jump to content

Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος ΙΙ)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

είτε πληκτρολογήσεις http://192.168.1.1 στον browser σου , είτε βάλεις το easy configurator είναι το ίδιο.και το easy configurator είναι πιο προβληματικό.Εγώ δεν το έχω καν.

αν δεν λειτουργήσει αυτό με τον browser και σου βγάλει σφάλμα,κάνε hard reset με το κουμπάκι πίσω ξανά και κάντο σωστά σίγουρα και εν συνεχεία δοκίμασε http://192.168.1.x όπου x από 0 εώς 255(καλό κουράγιο).Αν δεν σου βγάλει τίποτα και δεν συνδέται ούτε σε αυτά το ip τότε μάλλον κάτι μυρίζει για hardware.Και μακρυά από το πρόγραμμα του easy configurator.Είναι άχρηστο και κολλάει.Πληκτρολογώντας http://192.168.1.1 κάνεις την ίδια δουλεία.

Και να γράφεις με ελληνικά!!!είναι δυσανάγνωστη η ερώτηση σου!

Χαλαρά... :lol:
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας.

Πριν απο χρόνο είχα ενεργοποιήσει τον προσωπικό τηλεφωνητη του ΟΤΕ για το σταθερό μου νούμερο αλλά δεν τον είχα σε χρήση.

Τώρα που θέλω να τον θέσω σε ενεργεία τι κωδικό πρέπει να καλέσω;

Η υπηρεσία λειτουργεί απλά δεν ξέρω πως να την θέσω σε κατάσταση On.

 

 

 

Για ενεργοποίηση πατάς *62# και για να οργανώσεις τη θυρίδα σου καλείς 1899 όπως και όταν θες να ακούσεις μηνύματα!!

 

:):)

this is how we do...
Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κάποιος με ποιόν κωδικό απενεργοποιούμε το τηλεφωνητή στο σταθερό του ΟΤΕ?

 

 

 

#62#

 

:happy::happy:

this is how we do...
Link to comment
Share on other sites

#62#

 

:happy::happy:

Ευχαριστώ

Η ομορφιά θα σώσει τον κόσμο!!
Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανείς αν υπάρχει στην HOL αντίστοιχο πρόγραμμα όπως το SOHO της Forthnet (δηλαδή ADSL μέχρι 24 Mbps και τηλεφωνικές κλήσεις χρεώσιμες); Κι αν υπάρχει, ποια είναι η τιμή του/μήνα (στη Forthnet είναι 25 ευρώ);
Link to comment
Share on other sites

Ειμαι γενικα άσχετη απο θεματα τηλεφωνιών. Μπορεί καποιος να μου πει τι με συμφέρει πιο πολύ. Χρειαζομαι ADSL γιατι δουλευω μεσα απο το δικτυο και επισης να εχω μια ISDN γραμμη. Τα τηλέφωνα που κάνω κάθε μήνα ειναι ελάχιστα, υπεραστικά σχεδόν καθόλου. Επίσης δεν θέλω να μεινω χωρίς internet αν χρειαστεί να βάλω κάποια τηλεφωνία εκτός από ΟΤΕ (εχω ακούσει για κάποιους που μένουν και μήνες χωρίς περιμένοντας). Επίσης να μην μου χαλάσει η γραμμή γιατί είναι πολύ δυνατή. :blink:
Link to comment
Share on other sites

Ειμαι γενικα άσχετη απο θεματα τηλεφωνιών. Μπορεί καποιος να μου πει τι με συμφέρει πιο πολύ. Χρειαζομαι ADSL γιατι δουλευω μεσα απο το δικτυο και επισης να εχω μια ISDN γραμμη. Τα τηλέφωνα που κάνω κάθε μήνα ειναι ελάχιστα, υπεραστικά σχεδόν καθόλου. Επίσης δεν θέλω να μεινω χωρίς internet αν χρειαστεί να βάλω κάποια τηλεφωνία εκτός από ΟΤΕ (εχω ακούσει για κάποιους που μένουν και μήνες χωρίς περιμένοντας). Επίσης να μην μου χαλάσει η γραμμή γιατί είναι πολύ δυνατή. :blink:

 

Είτε κρατάς την ISDN (πάγιο €19/μήνα) και βάζεις ADSL Internet Shared LLU έως 24Mbps με περίπου €20-30/μήνα από Forthnet, HOL, Vodafone, Netone, Tellas, Wind, Vivodi.

 

Eίτε πηγαίνεις σε Full LLU εναλλακτικού που δίνει 2 τηλεφωνικές γραμμές -VoIP- (NetOne, HOL, Vivodi), απεριόριστες αστικές/υπεραστικές προς όλα τα σταθερά και ADSL Internet με συνολικό μηνιαίο κόστος €35-40.

 

Kαι στις 2 περιπτώσεις, δεν μένεις καθόλου χωρίς Ιnternet αν επιλέξεις "Μετατροπή από Χονδρική Ευρυζωνική Πρόσβαση" στην αίτηση προς τον νέο πάροχο (υποθέτωντας ότι έχεις ADSL μέσω AΡΥΣ-ΟΤΕ ή Conn-x).

 

Διευκρίνησε για ποιό λογο χρειάζεσαι την ISDN: Για τις 2 τηλεφωνικές γραμμές, ή για άλλο λόγο;

Link to comment
Share on other sites

ΠΑΙΔΙΑ ΕΙΠΑ ΝΑΙ ΜΕΝ ΑΛΛΑ.ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΤΟ ΣΥΓΚΛΟΝΙΣΤΙΚΟ ΑΛΛΑ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΚΑΘΥΣΤΕΡΙΣΕΙΣ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΟΙ ΑΛΛΕΣ ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ ΕΤΑΙΡΙΕΣ ΚΑΜΙΑ ΚΡΥΦΗ ΧΡΕΩΣΗ.ΚΑΙ ΤΟ ΒΑΣΙΚΟΤΕΡΟ ΠΟΛΥ ΓΡΗΓΟΡΗ ΣΤΟ SERVICE.AYTO ΕΙΠΑ.ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΟΤΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΝΑ ΣΥΝΔΙΑΖΟΝΤΑΙ ΜΕ ΙΔΙΟΚΤΗΤΟ ΔΙΚΤΥΟ ΚΑΙ ΠΙΟ ΧΑΜΗΛΗ ΧΡΕΩΣΗ ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΤΟ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ 1 ΚΑΙ 2 ΜΗΝΕΣ ΣΤΗ FORTHNET KAI HOL H NA ME ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΣΤΗΝ WIND ΜΕ ΠΑΡΑΛΟΓΕΣ ΧΡΕΩΣΕΙΣ ΟΚ.ΤΟ ΠΑΚΕΤΑΚΙ ΤΟ ΔΙΜΗΝΟ ΕΙΝΑΙ 98 ΕΥΡΩ ΜΕ 20 ΛΕΠΤΑ ΚΙΝΗΤΑ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟΝ ΟΤΕ.ΕΙΠΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΤΡΕΛΟ ΑΛΛΑ ΠΑΛΙ ΕΧΩ ΣΥΝΔΕΣΗ ΜΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΕΤΑΙΡΙΕΣ ΣΤΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΧΩΡΙΣ ΕΧΤΡΑ ΧΡΕΩΣΕΙΣ.ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕ ΗΤΑΝ Η ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΑΝΤΑΠΟΚΡΙΣΗΣ ΣΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΖΗΤΗΣΑ.ΣΙΓΟΥΡΑ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΠΟΛΥ ΚΑΛΥΤΕΡΟΙ ΑΝ ΕΧΟΥΝ ΤΟ ΔΙΚΟ ΤΟΥΣ ΔΙΚΤΥΟ:ninja:
Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια.

θα ηθελα και εγω την γνωμη σας για το τι με συμφερει απο αποψη εταιριων να εχω στη δουλεια μου.

δλδ internet και σταθερο τηλ.

μενω στα τρικαλα.

και πως θα γλιτωσω απο το νταβατζιλικι των παγιων του ΟΤΕ.

θα μεενδιεφερε καποια προσφορα που εχουνε για δωρεαν αστικες και υπεραστικες κλησεις,οακετο δλδ.

ευχαριστω πολυ.

Link to comment
Share on other sites

θα μεενδιεφερε καποια προσφορα που εχουνε για δωρεαν αστικες και υπεραστικες κλησεις,οακετο δλδ.

 

Τα πακέτα των εναλλακτικών με απεριόριστες κλήσεις αφορούν οικιακή χρήση.

Μπορείς να βάλεις Connx + Conn-x talk, ή ΑΡΥΣ εναλλακτικού + OTEtalk που αφορά και επιχειρήσεις.

 

Ή μπορείς να περιμένεις να σε καλύψει κάποιος εναλλακτικός.

Link to comment
Share on other sites

Αρχίζω κατευθείαν με την παρουσίαση του προβλήματος ζητώντας τη βοήθεια σας για την επίλυσή του...Λοιπόν έχω ένα routeraki sagem 1500 f@st...Το σταθερό pc παίρνει κατευθείαν ιντερνετ με ethernet και όλα μια χαρα :) ...Τώρα όμως το πρόβλημα είναι στη σύνδεση του laptop...Συνδέεται αλλά δν μπορώ να μπω στο ιντερνετ αλλά ούτε και να δω ότι κοινόχρηστο υπάρχει..

 

Μου λέει στο Κέντρο δικτύου και κοινής χρήσης " Πρόσβαση : Περιορισμένη συνδεσιμότητα

 

Και ότι το δίκτυο δεν είναι αναγνωρισμένο :(:(

 

Τι να κάνω?? Ζητάω τα φώτα σας!!!

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά!!

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς ακριβές?

Η αστική μονάδα είναι 0.0309 Άρα δεν μπορεί να θεωρηθεί ακριβό το 0.0353 Προς εξωτερικό...... Με 5 ευρώ μιλάς 140 λεπτά....

Link to comment
Share on other sites

Εχω το Microcom AD 2636. Αυτό βλέπω ότι έχει firewall. Να το εμπιστευτώ ή να συνεχίσω να έχω το Kerio που έχω τώρα ;

Οταν το πρωτοείχα πάρει ήμουν μόνο με αυτό για κανα 6μηνο. Σε κάποιο φόρουμ όμως μου είπαν ότι δεν με προστατεύει για ότι βγαίνει έξω (ισχύει αυτό??) και τρόμαξα κι έβαλα το Kerio.

 

Λοιπόν τι να κάνω ;

 

ιδού τα specs του firewall του:

 

Safety / Firewall

• PPP authentication protocol PAP, CHAP

• System management protected by password

• DMZ – Demilitarized zone

• Remote management option

• NAT, NAPT

• PING, IKE blocking

• Detection and logging of attacks

• Rules setting option for IP addresses, ports and protocols

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Εχω το Microcom AD 2636. Αυτό βλέπω ότι έχει firewall. Να το εμπιστευτώ ή να συνεχίσω να έχω το Kerio που έχω τώρα ;

Οταν το πρωτοείχα πάρει ήμουν μόνο με αυτό για κανα 6μηνο. Σε κάποιο φόρουμ όμως μου είπαν ότι δεν με προστατεύει για ότι βγαίνει έξω (ισχύει αυτό??) και τρόμαξα κι έβαλα το Kerio.

 

Λοιπόν τι να κάνω ;

 

ιδού τα specs του firewall του:

Εγω θα σου προτεινα να εχεις και το Kerio γιατι αυτο που διαβασες ειναι σωστο.Ετσι και αλλιως δεν χανεις τιποτα να το εχεις.

Μετεωρολογικός σταθμός Αμαρουσίου

http://users.otenet.gr/~oyxbc3/myweather/index.html

Link to comment
Share on other sites

και όμως χάνω...

 

Τελικά το έβγαλα το Κεριο...μου γονάτιζε το σέρφιγκ. Τώρα είμαι με του ρούτερ και των xp.

Απλά καμία σχέση.

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Απ'όσο γνωρίζω δεν υπάρχει συσκευή που να μην δέχεται απόρρητες κλήσεις. Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να βάλεις Forthnet 2play ή Telephony, αν υπάρχει ιδιόκτητο δίκτυο στην περιοχή σου, και να ενεργοποιήσεις την υπηρεσία απόρριψης κλήσεων με απόκρυψη.

 

Επίσης κάποιες ασύρματες συσκευές (π.χ. Panasonic, Siemens) επιτρέπουν ομαδοποίηση των καταχωρήσεων με διαφορετικό ήχο κλήσης για κάθε ομάδα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλημερα. Μετακομισα και ηθελα να ρωτησω τι ειναι πιο γρηγορο, διακοπη υπαρχοντος αριθμου τηλεφωνου (ειμαι στον ΟΤΕ αναγκαστικα) και αίτηση για καινουριο, ή μεταφορά του υπάρχοντος?

 

Λεπτομερια που δε ξερω εαν παιζει ρόλο, ειμαι σε άλλο νομό , δηλαδή σε διαφορετικό "prefix".

 

Ευχαριστω!

MyPhone member since 2003! :rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα, θα πληρώσεις 10 € παραπάνω για την Εσωτερική φορητοτητα οτε

αρκεί να είναι στον ίδιο νομό πχ 2810222222 σε άλλη περιοχή 2810999999 αλλά ΟΧΙ σε περιοχή με κωδικό 2821022222 (Χανιά)

οσο για το νούμερο τηλεφώνου ή μεταφορά, κανονικά ο χρόνος είναι ίδιος αλλά και στα 2 είναι θέμα τύχης !

 

Περισσότερες λεπτομέρειες δωρεάν στο 134 απο σταθερό οτε.

Link to comment
Share on other sites

εδω και καποιο καιρο εχω ενα πακετο conn-x στο 768 με το router της philips που ειναι στο πακετο και ολα λειτουργουσαν καλα. Επεσε στα χερια ομως ενα linksys wrt54g και ειπα να το δοκιμασω , αλλα δεν μπορει να συνδεθει, πηρα την otenet αλλα δεν μπορεσαν να με εξυπηρετησουν. Ξερει καποιος τις ρυθμισεις για να συνδεθω ?
:up:
Link to comment
Share on other sites

λες δηλαδη οτι η Forthnet 2play μπορει να το κανει αυτο?? μμμμμ...θα το ψαξω γιατι δεν ξερω πως και τι προσφερει η συγκεκριμενη.

σ' ευχαριστω για το ενδιαφερον.

Link to comment
Share on other sites

Ναι το κάνει σε όλα τα προγράμματα της εντός του ιδιόκτητου δικτύου (Full LLU).

Δες εδώ http://www.forthnet.gr/templates/faq.aspx?p=191709 , είναι η τελευταία υπηρεσία.

Link to comment
Share on other sites

Καλυτερα διακοπη και νεα συνδεση παρα μεταφορα.

Οταν ειχα κανει περυσι, οι οτετζηδες αυτο μου ειπαν! :O

Link to comment
Share on other sites

Πως μπορώ να φτιάξω μια σελίδα ωστε όποιος μπαίνει στο wifi μου να του βγάζει πρώτα αυτή? Σαν Αυτές τις σελίδες που έχουν μερικά hot spots.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος ΙΙ)
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...