Jump to content

Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος ΙΙ)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αρχίζω κατευθείαν με την παρουσίαση του προβλήματος ζητώντας τη βοήθεια σας για την επίλυσή του...Λοιπόν έχω ένα routeraki sagem 1500 f@st...Το σταθερό pc παίρνει κατευθείαν ιντερνετ με ethernet και όλα μια χαρα :) ...Τώρα όμως το πρόβλημα είναι στη σύνδεση του laptop...Συνδέεται αλλά δν μπορώ να μπω στο ιντερνετ αλλά ούτε και να δω ότι κοινόχρηστο υπάρχει..

 

Μου λέει στο Κέντρο δικτύου και κοινής χρήσης " Πρόσβαση : Περιορισμένη συνδεσιμότητα

 

Και ότι το δίκτυο δεν είναι αναγνωρισμένο :(:(

 

Τι να κάνω?? Ζητάω τα φώτα σας!!!

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά!!

 

Δοκίμασε να συνδέσεις το laptop με Ethernet (δεν ξέρω το router σου και υποθέτω ότι προσπαθείς να συνδέσεις το laptop ασύρματα). Αν συνεχίζεται το πρόβλημα τότε μπορεί να φταίει το firewall. Αν όχι τότε:

Διπλό κλικ στο εικονίδιο της σύνδεσης, (της προβληματικής) ιδιότητες, διπλό κλικ στο tcp/ip. τι λέει;

Link to comment
Share on other sites

Το μοντερ/ρουτερ είναι το κλασσικό που δίνει η Οτενετ στους πελάτες της για ασύρματες συνδέσεις δλδ για ταχύτητες άνω των 1mb....Βασικά μπήκα και στο site της sagem αλλά δεν το βρήκα :( ....Το laptop συνδέεται κανονικά με ethernet και έχω και internet και απ'όλα....Θα ψάξω αυτό που είπες με τις ip και θα δω ξανά τις ρυθμίσεις στο router....

 

Ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον σου...!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το έχουμε πει εκατοντάδες φορές,μην ανοίγετε νέα θέματα την στιγμή που υπάρχουν επισημασμένα που καλύπτουν αυτό που ζητάτε.Φανταστείτε να γεμίσει όλη η 1η σελίδα με τέτοια θέματα,πόσο δύσχρηστο θα γίνει το φόρουμ μετά!

 

Modem - Router - WiFi: Επιλογή, Σύνδεση, Δικτύωση

Link to comment
Share on other sites

Και αν υπάρξει πάλι πρόβλημα θα συνεχιστεί η κουβέντα στο

Modem - Router - WiFi: Επιλογή, Σύνδεση, Δικτύωση

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει spliter για RJ11 υποδοχη που να βγαζει παραπανω απο 2 εξοδους ???? Ευχαριστω.

 

 

 

Edit:

Τελικα βρηκα με 3 εξοδους

 

 

 

http://www.who-is.gr/starter.php?id=179616

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Η νέα σύνδεση πραγματοποιείται πιο γρήγορα από την μεταφορά. Πέρισυ για μετακόμιση στο ίδιο τετράγωνο και μεταφορά ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΚΑΦΑΟ με είχανε στη αναμονή 4 βδομάδες :down:
Link to comment
Share on other sites

Μεγάλη ιστορία...

 

Για πολύ καιρό δούλευα με τον USR sureconnect 9106, μέχρι που λόγω forthnet, τον αντικατέστησα με τον Siemens που δίνει τζαμπέ...

 

Για να έχω WiFi αλλά και καλύτερες ταχύτητες στο LAN, κάρφωσα τον Siemens επάνω στον USR... Και απο εδώ άρχισε η πίκρα...

 

Επειδή στο 191.168.1.1 έβλεπε τα admin και των δυο ρούτερ, έκατσα ένα βράδυ (τι το θελα) και άλλαξα την IP του USR σε 192.168.0.1

 

Απο την στιγμή εκείνη, το PC μου σταμάτησε να βλέπει τον USR!!!

Scannara τις IP του LAN... πουθενά δεν φαινόταν...

 

Του έκανα restart, του έκανα reset (μπας και επαναφέρει την default IP) αλλά δεν είχε κανένα αποτέλεσμα...

 

Υπάρχει πιθανότητα να ξαναδώ το USR μου;

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Βάλε στο PC σου IP της μορφής 192.168.0.x και θα το δεις. Στη συνέχεια μπες στο USR και δώστου IP της μορφής 192.168.1.x και μετά κάνε το ίδιο και στο PC σου.
Link to comment
Share on other sites

Λές δηλαδή πως έχει κρατήσει την 0.1 άσχετα με τα απανωτά reset που του έριξα;

Μακάρι, Θα το δοκιμάσω μόλις γυρίσω σπίτι!!!

 

Thanks!

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Χμ, δεν πρόσεξα οτι είπες πως έκανες reset. Λογικά θα έπρεπε να το έχει γυρίσει σε 192.168.1.1...

Βασικά πως γίνεται να βλέπεις το interface και των 2 με την ίδια IP; Κανονικά θα έπρεπε να σε έχουν προειδοποιήσει τα XP για IP conflict...

Link to comment
Share on other sites

Βάλε στο PC σου IP της μορφής 192.168.0.x και θα το δεις. Στη συνέχεια μπες στο USR και δώστου IP της μορφής 192.168.1.x και μετά κάνε το ίδιο και στο PC σου.

 

Δεν το βλέπει με τίποτα....

 

Το interface ήταν "μπλεγμένο"... Είχε το μενού του siemens και εμφάνιζε σελιδες του usr...

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Είμαι συνδρομητής της Forthnet 2 play (soho).

 

Έχω ένα προβληματάκι με την τηλεφωνία.

 

Όταν με καλούν, το ασύρματο τηλέφωνό μου δεν κτυπάει και αν δοκιμασω να το σηκώσω λετουργεί σαν να μην δεχεται κλήση (πατάω το πράσινο και μου βγάζει τις τελευταίες εξερχόμενες).

 

Έχω βάλει προφανως φιλτράκι αλλά δεν έχει αλλάξει κάτι. Οι υπόλοπες ενσύρματες συσκευές λειτουργούν κανονικά.

 

Όσον αφορά τις εξερχόμενες από το ασύρματο, κανένα πρόβλημα...

(Εννοείται πως το ασύρματο λειτουργούσε κανονικά μέχρι τη στιγμή που διακόπηκε η γραμμή για να ενεργοποιηθεί ξανά (ΟΤΕ -> FORTHNET)). Το δοκιμασα και στο γραφείο αλλά εκει λειτουργεί κανονικά.

 

Αφού δεν δέχεται (αντιλαμβάνεται τις) εισερχόμενες, δεν λειτουργεί και ο τηλεφωνητής του κλπ κλπ.

 

Αν μπορούσε κάποιος που έχει τεχνικές γνώσεις να με διαφωτίσει (για να ξέρω τι να λέω στους τεχνικούς). Ποια είναι η αλήθεια;

 

Σε επικοινωνία που είχα μου είπαν άκουσα διάφορα (μίλησα πολλές φορές)

- Και άλλοι ανέφεραν τα ίδια προβλήματα

- Πρώτη φορά ακούω αυτό το πρόβλημα

- Η γραμμή σας είναι οριακα (λόγω θορύβου?)

- Η γραμμή σας είναι οκ (μετά από κάποιες δοκιμές που έκαναν έχοντας εγω συνδεδεμένο μόνο τη συγκεκριμένη συσκευή)

 

Να υποθέσω οτι και στην τηλεφωνία υπάρχουν προδιαγραφές (γι'αυτό υπάρχουν και τα standards !) που θα πρέπει να πληροί η forthnet σχετικά με την υπηρεσία.

 

Είναι δυνατόν το "σήμα" να είναι "εξασθενημένο" με συνέπεια το τηλέφωνο να μην "αντιλαμβάνεται" την εισερχόμενη κλήση; (είμαι άσχετος με το θέμα οπότε δεν γνωρίζω ούτε την τεχνολογία, ούτε την ορολογία).

 

Η συσκευή μου είναι η siemens gigaset S645.

 

Τα ερωτήματα είναι

- Τι μπορεί να φταίει;

- Τι μπορώ να πω στους τεχνικούς;

- Τι μπορώ να πω στο κατάστημα (θα τους πάω τη συσκευή και θα την συνδέσω στο κατάστημα να την δοκιμάσω ...)

- Σε τελική ανάλυση φταίνει αυτοί (δίκτυο) ή εγώ (συσκευή);

- Μήπως πρέπει να κάνω κάποια ρύθμιση στο τηλέφωνό μου;

 

Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη.

 

Βασίλης

Link to comment
Share on other sites

EΓΩ ΕΊΜΑΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΈΝΗ ΜΕ ΟΤΕNET ΜΌΝΟ TΩPA ΤΕΛΕΥΤΑΊΑ ΜΕ ΠΕΤΆΕΙ ΕΛΆΧΙΣΤΕΣ ΦΟΡΈΣ ΕΚΤΌΣ ΣΎΝΔΕΣΗΣ. EXΩ ΦΟΙΤΗΤΙΚΌ 768 Κ ΕΊΧΑ ΠΛΗΡΏΣΕΙ 124 ΕΥΡΏ ΓIA ENA XPONO ΜΌΝΟ. BEBAIA ΈΚΑΝΕ ENA ΜΉΝΑ NA ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΘΕΊ. :-)
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να μου πει κάποιος πως μπορω να ανεβάζω και να κατεβάζω ποιο γρήγορα??γιατί κατεβάζω μόνο με 80kb!!!αν γίνετε να κάνω κάποιες ριθμυμισεις στο router??

Ο ΠΛΑΝΗΤΗΣ ΕΚΠΕΜΠΕΙ S.O.S !!! ΑΣ ΒΟΗΘΗΣΟΥΜΕ ΟΛΟΙ!!!

;)

Link to comment
Share on other sites

και όμως χάνω...

 

Τελικά το έβγαλα το Κεριο...μου γονάτιζε το σέρφιγκ. Τώρα είμαι με του ρούτερ και των xp.

Απλά καμία σχέση.

 

Το ίδιο modem έχω, χωρίς εξωτ. fw,μόνο router+xp εδώ και 2-3χρόνια...

Link to comment
Share on other sites

Βασικά το 768 της HOL έχει 9.90 και 10 % έκπτωση από τα τηλεφωνήματα σου άρα πολύ φτηνώτερο .

Έγώ έχω φοιτητικό 1024 HOL αλλά τώρα ζήτησα να πάω στο ιδιόκτητο.

Τα 24 Μbps έχουν 17,97 ευρώ τώρα (στην τιμή των 6), άρα δεν υπάρχει λόγος για φοιτητικό 1024 με 15 ευρώ ......

Τέλος μην ξεχνάς ότι στο double play έχεις και απεριόριστες αστικές και υπεραστικές κλήσεις.

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΒΑΛΩ Κ ΕΓΩ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΣΥΝΤΟΜΑ. ΟΠΩΣ ΒΛΕΠΩ ΤΟ ΦΟΙΤΗΤΙΚΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΔΕΝ ΑΞΙΖΕΙ ΠΛΕΟΝ. ΑΥΤΟ ΜΕ ΤΑ 24MBPS ΠΟΥ ΛΕΣ, ΠΟΙΑΝΗΣ ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ ΕΙΝΑΙ? ΗΟΛ? ΕΙΔΑ Κ ΤΗΣ ΦΟΡΘΝΕΤ 24ΑΡΑ ΜΕ 21 ΕΥΡΩ ΤΟ ΜΗΝΑ. ΟΥΦ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΠΙΑ :-)
Link to comment
Share on other sites

Είναι η προσφορά της HOL

http://www.hol.gr

ναι το φοιτητικό δεν λέει πια, είναι πολύ μικρή η διαφορά τιμής.

Link to comment
Share on other sites

βάλε το πολύ καλό Comodo 3.0 ...το έχει στο Insomnia.

 

είναι δωρεάν και είναι το καλύτερο και ελαφρύτερο firewall που κυκλοφορεί. Είναι σαφώς ανώτερο και από όλα τα επι πληρωμή.

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Δεν το βλέπει με τίποτα....

 

Το interface ήταν "μπλεγμένο"... Είχε το μενού του siemens και εμφάνιζε σελιδες του usr...

Δοκιμασες να βαλεις μονο τον usr;

Μετεωρολογικός σταθμός Αμαρουσίου

http://users.otenet.gr/~oyxbc3/myweather/index.html

Link to comment
Share on other sites

Το έχεις δοκιμάσει και με το fw ρουτερ ανοιχτό;

Φοβάμαι μην αρχίσει και μπλοκάρει σελίδες,μια χαρά είμαι-σκέτος-μέχρι τώρα...

Link to comment
Share on other sites

Μήπως κάποιος φίλος που διαθέτει i call in αριθμό,μπορεί να μου πει αν φαίνεται ο αριθμός του στις κλήσεις που πραγματοποιεί (αναγνώριση καλούσας γραμμής) σε σταθερά ή κινητά δίκτυα; :confused:
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος ΙΙ)
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...