Jump to content

Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος ΙΙ)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μα ακριβώς για αυτο το λόγο δεν έχουν επάρκεια τεχνικών οι έταιριες...Με το παραμικρό πρέπει να έρθει ο τεχνικός της 4νετ σπίτι,ρε παιδιά εδω γνωστός μου φώναζε τεχνικό για μια βδομάδα επειδή του είχε κάνει disconnect απο το ip του router [τους έλεγε κατηγορηματικά οτι αποκλείεται να έφταιγε αυτο γιατι το είχε τσεκάρει]και τους έβριζε κιόλας επειδή δεν το έφτιαχναν,όταν το είδα και πρόσεξα οτι είχε πειράξει κάτι στις ρυμίσεις έκανε την πάπια...

 

Χωρίς να θέλω να σε προσβάλω φίλε JOHNOLE,έχεις και εσυ ένα μεγάλο μερίδιο ευθύνης για την ταλαιπωρία σου.

Προσέχουμε για να έχουμε...

http://img369.imageshack.us/img369/9788/n222800402208886943te9.jpg

Sleepless Degenerate Drunk.

Link to comment
Share on other sites

Απο οτι καταλαβα, ο JOHNOLE δεν ριχνει το φταιξιμο στην Forthnet επειδη εφυγε το καλωδιο. Ριχνει το φτιαξιμο γιατι δεν μπορουσε να πιασει γραμμη να πει το προβλημα του και να ερθει ενας τεχνικος να το φτιαξει.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ρε παιδιά,

 

Έχω φρικάρει αυτήν την στιγμή... Ήρθε λογαριασμός HOL στο όνομα της μανας μου, με εντελώς άκυρα στοιχεία... ΔΟΥ Αλεξανδρούπολης... Πολη Έδρας: Υμαθία...

 

Κ έχει μέσα πάγια απο 1/3/07 μέχρι 31/8/07. Θα πάρω αυριο το πρωί τηλέφωνο να τους κράξω, αλλα απο πού κι ως πού στέλνουν λογαριασμό χωρίς να έχουμε συνδρομή... Ε ρε κράξιμο που θα πεσείιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι...........

 

Μην πολυσκας! Ως τωρα εστελναν μονο σε συνδρομητες τους λαθος λογαριασμους αλλα απ'οτι φαινεται περασαν στο επομενο επιπεδο...:p

Link to comment
Share on other sites

Απο οτι καταλαβα, ο JOHNOLE δεν ριχνει το φταιξιμο στην Forthnet επειδη εφυγε το καλωδιο. Ριχνει το φτιαξιμο γιατι δεν μπορουσε να πιασει γραμμη να πει το προβλημα του και να ερθει ενας τεχνικος να το φτιαξει.

 

 

Σωστά, δεν κατηγορώ την Φόρθνετ για το πρόβλημα, τους κατηγορώ για το οτι δεν μπορούμε να τους βρούμε στο τηλέφωνο.

 

Πέντε μέρες τους έψαχνα και τελικά βρήκα άκρη λόγω του γραφείου τους στην Πάτρα. Αν δεν υπήρχε το γραφείο ή ήμουν σε άλλο μέρος, ακόμα θα ήμουν στην αναμονή.

Link to comment
Share on other sites

Με παιρνει μια φιλη , συναδελφος απο σταθερο τηλ μεσω τηλ κεντρου και εμενα μου εμφανιζεται οτι με καλουν απο +306977 ............. (12ψηφιος αριθμος μετα το +30 !!!!!!)

 

Πως γινεται αυτο ρε παιδια ???? Αν δοκιμασω εγω να παρω αυτον τον αριθμο μου λεει οτι ο αριθμος δεν χρησιμοποιειται....

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Με παιρνει μια φιλη , συναδελφος απο σταθερο τηλ μεσω τηλ κεντρου και εμενα μου εμφανιζεται οτι με καλουν απο +306977 ............. (12ψηφιος αριθμος μετα το +30 !!!!!!)

 

Πως γινεται αυτο ρε παιδια ???? Αν δοκιμασω εγω να παρω αυτον τον αριθμο μου λεει οτι ο αριθμος δεν χρησιμοποιειται....

 

GSM gateway συνδεδεμένο με τηλεφωνικό κέντρο. Aυτή σε παίρνει από το σταθερό της, η κλήση δρομολογείται μέσω δικτύου κινητής.

Link to comment
Share on other sites

Και στοιχιζει πιο φτηνα ετσι ????? Ευχαριστω.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά!Είδα στο http://www.forthnet.gr/templates/corporateProductsDetails2.aspx?c=10008375

 

ότι λέει οι κάρτες που είναι για ιντερνετ έχουν και dsl 512!Δηλαδή πληρώνω και έχω τόσες ώρες που λέει η κάρτα dsl;Στο λογαριασμό πλήρωνω τίποτα άλλο;

 

Aυτό το έκανα πέρισυ για 6-8 μήνες περίπου..

Είναι πολύ απλό , αγόραζα μια των 20 ευρώ και παιρνούσα 2 μήνες 24ωρες on-line..

Aπλά πληρώνεις στον ΟΤΕ το πάγιο της γραμμής.

Nokia 9500, HP 6515 , FC T830 , HTC TYTN II , Samsung i5800 Galaxy 3 , HTC legend , s 6102 , SIII mini , s 7562, Grand Duos.
Link to comment
Share on other sites

edit: μπα στης 16/12/2007 θα αλλάξει και θα γινει 30/01/2008 :lol:

 

Και μετά θα ξαναλάξει για αργότερα..

Ετσι είναι εδώ στην επαρχία....

Nokia 9500, HP 6515 , FC T830 , HTC TYTN II , Samsung i5800 Galaxy 3 , HTC legend , s 6102 , SIII mini , s 7562, Grand Duos.
Link to comment
Share on other sites

Καμιά ιδιωτική εταιρεία δεν ήταν έτοιμη να ανταπεξέλθει στην εξυπηρέτηση τόσων πελατών.Και είναι εν μέρει λογικό όταν πχ από κει που είχαν 1000 συνδρομητές τώρα να έχουν 500.000. Γι' αυτό ας είμαστε λίγο πιο ανεκτικοί και ας μην παίρνουμε με το παραμικρό τηλέφωνο στην υποστήριξη για πράγματα που μπορούμε πολύ εύκολα να τα βρούμε μόνοι μας. (δεν μιλάω για την περίπτωση του JOHNOLE αλλά γενικά).Εχω φίλο που δουλεύει σε υποστήριξη πελατών και το τι ακούει κάθε μέρα για "προβλήματα" δεν περιγράφεται.

Εϊναι που είναι τα πράγματα δύσκολα ας μην τα κάνουμε χειρότερα...

 

Υ.Γ. Το παρόν θέμα κλείνει μιας και υπάρχει το Forthnet : προσφερόμενες υπηρεσίες και παράπονα

Link to comment
Share on other sites

To περιοδικο RAM λεει οτι εχει 3 μηνες δωρεαν adsl.Το εχει παρει κανεις? Ισχυει ή ειναι μουφα ?(μηπως εννοει να κανεις συνδεση 12 μηνες ,για να σου δωσουν τους 3 δωρο) Στο εξωφυλο δεν λεει τιποτα, μονο οτι εχει μεσα κουπονι.
Link to comment
Share on other sites

Ήξερα για το σύνταγμα (αλλά σε ποια έκταση ακριβώς; Μόνο η πλατεία ή πιάνει και λίγο παραπάνω;) και πρόσφατα άκουσα για το Μαρούσι. Που αλλού υπάρχει δωρεάν; Στα starbucks είναι δωρεάν ή πληρώνεις;
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να καταργήσω την cosmoline (έχω προεπιλογή φορέα) και να επιστρέψω στον ΟΤΕ :wacko:, τι κάνω? πληρώνω και τίποτα για όλα αυτά? :worry:
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να καταργήσω την cosmoline (έχω προεπιλογή φορέα) και να επιστρέψω στον ΟΤΕ :wacko:, τι κάνω? πληρώνω και τίποτα για όλα αυτά? :worry:

 

Καλείς το 134 και λες ότι θέλεις να διακόψεις προεπιλογή.

Αν πλήρωνες μηνιαίο πάγιο στον εναλλακτικό, θα χρειαστεί να ενημερώσεις και αυτόν.

Link to comment
Share on other sites

επειδη μετακομιζω σε αλλη πολη για να σπουδασω και θελω να βαλω internet αλλα δεν θελω να βαλω σταθερο τηλεφωνο γινεται με καποιο τροπο να βαλω χωρις να πληρωνω τα παγια του οτε ?
Link to comment
Share on other sites

Μόνο εαν σε καλύπτει μέσω ιδιόκτητου δικτύου κάποια από τις παρακάτω εταιρείες για να βάλεις Full LLU σε ανενεργό βρόχο:

 

HOL ξεκινάει από €34/μήνα για 6Mbps + απεριόριστα αστικά/υπεραστικά

Vodafone στα €32,50/μήνα για 24Mbps Internet μόνο: ADSL X24 (Full)

NetOne είναι στα €38/μήνα για 10Mbps + απεριόριστα αστικά/υπεραστικά

On Telecoms στα €32/μήνα για 10Mbps + απεριόριστα αστικά/υπεραστικά

Tellas στα €30/μήνα για 4Mbps (Zisto DSL)

Vivodi από €25/μήνα για 10Mbps (Maxx10)

 

Θα χρειαστείς τον τηλεφωνικό αριθμό ενός γείτονα για τον έλεγχο διαθεσιμότητας από τα sites των εταιρειών.

 

Αν δεν σε καλύπτουν, βάζεις αναγκαστικά γραμμή ΟΤΕ + ADSL μέσω ΑΡΥΣ ΟΤΕ.

Link to comment
Share on other sites

Καλείς το 134 και λες ότι θέλεις να διακόψεις προεπιλογή.

Αν πλήρωνες μηνιαίο πάγιο στον εναλλακτικό, θα χρειαστεί να ενημερώσεις και αυτόν.

 

Ευχαριστώ πολύ ariadgr. Το΄κανα ήδη :)

Link to comment
Share on other sites

θα ηθελα να μαθω αν υπαρχει καποιοσ τροποσ οπου θα μπορουσα να μαθω την αποσταση που εχω απο τον κομβο του οτε.

ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

Πάρε το αμάξι σου, πήγαινε έξω από το κτίριο του dslam που ανήκεις και ακολούθησε τη προφανή διαδρομή. Ε με απόκλιση μεγάλη απόκλιση θα το έχεις βρει.
Link to comment
Share on other sites

θα ηθελα να μαθω αν υπαρχει καποιοσ τροποσ οπου θα μπορουσα να μαθω την αποσταση που εχω απο τον κομβο του οτε.

ευχαριστω εκ των προτερων

 

Εαν εχεις ρουτερ θα μπορεσεις να το τσεκαρεις εδω:

 

http://www.adslgr.com/features/adsl_calculator.php :cool:

http://www.danasoft.com/sig/grlansin.jpg
Link to comment
Share on other sites

ριξε και ματια στο wireless ADSL που εβγαλε η Vodafone... το διαφημιζει πολυ.γυρω στα 30-40 ευρω ειναι τον μηνα και απλα βαζεις ενα συσκευη USB στο PC..
Link to comment
Share on other sites

ριξε και ματια στο wireless ADSL που εβγαλε η Vodafone... το διαφημιζει πολυ.γυρω στα 30-40 ευρω ειναι τον μηνα και απλα βαζεις ενα συσκευη USB στο PC..

 

Έχει μηνιαίο όριο χρήσης 5GB, και απο πλευράς ταχύτητας/σταθερότητας δεν συγκρίνεται με τη DSL. Ακόμα και μια DSL 768K δουλεύει πιο σταθερά και γρήγορα από το 3G της Vodafone (όπου υπάρχει κάλυψη 3G).

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος ΙΙ)
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...