Jump to content

Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος ΙΙ)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Με wifi προσπαθω και εγω,αλλα δεν τα καταφερνω:mad:

 

φανταζομαι οτι αν δεν εχεις ασυρματο μοντεμ θα εχεις

παρει ενα wireless access point

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

Follow me on Twitter

Link to comment
Share on other sites

φανταζομαι οτι αν δεν εχεις ασυρματο μοντεμ θα εχεις

παρει ενα wireless access point

 

Οχι,ειναι δυο φορητοι υπολογιστες με ενσωματωμενο wi-fi.Τους εχω συνδεσει μεσω ad hoc,τον εναν τον εχω στο internet με ενσυρματο μοντεμ και τωρα θελω να συνδεσω και τον αλλο υπολογιστη πανω σε αυτη την γραμμη μεσω wi-fi.

(sony με ενσυρματο μοντεμ και συνδεδεμενος στο internet >συνδεση μεσω wi-fi>toshiba και συνδεση στο internet μεσω της γραμμης του sony,αυτο θελω να κανω,γινεται?:worry:)

 

 

edit:Ο υπολογιστης με το μοντεμ πανω του ειναι sony και ο αλλος toshiba(το λεω για ευκολια).

Απο 1/9/2009 απαγορεύονται τα greeklish.
Link to comment
Share on other sites

sobara problimata me to dns logika kai se aloys provi pantos -i otenet- einai xalia den mpeno poy8ena pia mono se liga site ..elpizo na min to exo mono egw to problima alla oloi sto lekanopedio ..:p

 

ping kani mono se liga site - elpizo na min kapsane kai ta kalodia gia na ta kanoyne oikopeda:P-

 

code=DNS_TIMEOUT] A DNS lookup error occurred because the request timed out during the lookup.

GIVE ME YOUR MIND AND I'M A OPEN IT,NAME A LAW AND I'VE ALREADY BROKEN IT,CAUSE I DON'T GIVE A FUCK ABOUT THE SYSTEM-----By_Fidel
Link to comment
Share on other sites

Όλη η βόρεια Ελλάδα ήταν πεσμένη από το μεσημέρι μέχρι τις 11 το βράδυ (οι aDSL συνδέσεις).
Γράφουμε όσα ζούμε: www.pella24.gr
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να είναι πρόβλημα των DNServers, οπότε δοκίμασε να τους αλλάξεις.

 

Βάλε π.χ. OpenDNS* (εγώ πάντως έχω βάλει και έκτοτε δεν τους άλλαξα).

 

 

*

208.67.222.222

208.67.220.220

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να είναι πρόβλημα των DNServers, οπότε δοκίμασε να τους αλλάξεις.

 

Βάλε π.χ. OpenDNS* (εγώ πάντως έχω βάλει και έκτοτε δεν τους άλλαξα).

 

 

*

208.67.222.222

208.67.220.220

 

 

basika tora ok einai ola UP!! to problima to eixe i otenet kai osi pernagane apo otenet alla pio ligo i alli ISP ayta ola ok paidia :)

GIVE ME YOUR MIND AND I'M A OPEN IT,NAME A LAW AND I'VE ALREADY BROKEN IT,CAUSE I DON'T GIVE A FUCK ABOUT THE SYSTEM-----By_Fidel
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά..Είμαι συνδρομητής του ΟΤΕ και έχω σύνδεση 1024 με το Δίοδος η οποία λήγει τέλη Σεπτεμβρη..Θέλω να ρωτήσω τα εξής:Θελω να βάλω το Forthnet 2 play με αστικες υπεραστικες και 24bmps..Τι πρέπει να κάνω;Να το κάνω απο τώρα η να περιμένω να λήξει το διοδος;Ξέρω οτι θελει περιπου δυο βδομαδες να ενεργοποιηθει..Για να μπω στο ιδιοκτητο δικτυο χρειαζεται να ακυρωσω τον ΟΤΕ πρώτα ή ολα θα τα κάνει η forthnet;
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά..Είμαι συνδρομητής του ΟΤΕ και έχω σύνδεση 1024 με το Δίοδος η οποία λήγει τέλη Σεπτεμβρη..Θέλω να ρωτήσω τα εξής:Θελω να βάλω το Forthnet 2 play με αστικες υπεραστικες και 24bmps..Τι πρέπει να κάνω;Να το κάνω απο τώρα η να περιμένω να λήξει το διοδος;Ξέρω οτι θελει περιπου δυο βδομαδες να ενεργοποιηθει..Για να μπω στο ιδιοκτητο δικτυο χρειαζεται να ακυρωσω τον ΟΤΕ πρώτα ή ολα θα τα κάνει η forthnet;

αν εχεις καλυψη κανε τωρα αιτηση, μεχρι να ενεργοποιηθει θα ληγει το Διοδος. δε χρειαζεται να διακοψεις εφοσον εχεις καλυψη.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς όπως τα λέει ο nikoskat, μόνο φρόντισε να μάθεις από τον ΟΤΕ αν πρέπει να τους ειδοποιήσεις νωρίτερα για τη διακοπή (μην φας καμιά ετήσια ανανέωση και ψάχνεσαι).

Κατά τα άλλα, όσο νωρίτερα κάνεις την αίτηση στη Forthnet τόσο το καλύτερο. ;)

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Για το διοδος λες;Αποτι ξέρω ανανεωνεται αυτόματα και γίνεται αοριστου με καποια συγκεκριμένη τιμή..
Link to comment
Share on other sites

Για το διοδος λες;Αποτι ξέρω ανανεωνεται αυτόματα και γίνεται αοριστου με καποια συγκεκριμένη τιμή..

Αν είσαι απόλυτα σίγουρος, τότε μην ρωτάς τον ΟΤΕ.

Εν πάσει περιπτώσει την αίτηση στη Forthnet καν'την όσο νωρίτερα μπορείς.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ναι, γίνεται. Φτιάξε δίκτυο από τις ρυθμίσεις του υπολογιστή, βάλε στον έναν ΙΡ 192.168.1.2 και στον άλλο 192.168.1.3 και στους δύο την ίδια subnet mask 255.255.255.0 και ενεργοποίησε το ICS (Internet Connection Sharing) στην σύνδεση ίντερνετ που έχεις. Στα είπα πολύ απλοικά, αν θες κάτι επιπλέον, ρώτα με.

Can't get enough

Can't give it up

When you're telling me those white lies

Champagne

It's getting rough and I wanna know if I'm addicted to your white lies in vain...

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετω.

Επειδη θελω να καταργησω το ασυρματο τηλεφωνο, σε ενα σπιτι, λογω του οτι εκπεμπει συνεχως και υπαρχει μωρο, εχω δυο ερωτησεις.

Πρωτον, υπαρχουν ασυρματα, που δεν εκπεμπουν συνεχως απο τη βαση, δουλευουν, δε δουλευουν;Και δευτερον,

Υπαρχουν σταθερα, που να μη μπορει να παρει κανεις αμεσως, αλλα με καποιο διακοπτη, η κωδικο, γιατι το μωρο, μολις δει τηλεφωνο. ορμαει και αρχιζει να το πασπατευει, οποτε καλει διαφορα νουμερα;

 

Θοδωρος.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Θα κοψεις και τα καλωδια της ΔΕΗ,θα ξυλωσεις τις μπριζες,και θα κλεισεις και το Wifi ολων των γειτονων?

Επισης θα χρησιποποιεις το φουρνο μικροκυμματων με 20 μετρο ξυλινο κονταρι και θα βαλεις γυρω γυρω απο το σπιτι σου αλουμινοχαρτο?

Γιατι εκει εξω υπαρχει μια θαλασσα απο ακτονοβολιες.

Θα καταλαβαινα να μου πεις οτι θες να κλεισεις το Wifi γιατι οντως ειναι καπως,αλλα να βγαλεις τα ασυρματα τηλεφωνα δεν το καταλαβαινω.

Δεν ξερω αν υπαρχουν τηλεφωνα που να κλειδωνουν για να μην παρει καπου λαθος ο μπεμπης,παρτου ενα ψευτικο που κανει μονο ηχους λογικα θα ξεχαστει με αυτο.

Καλο ειναι το μωρο(αλλα και εσεις) να κοιμαστε μακρια απο μπριζες.

images?q=tbn:ANd9GcT8OsGmBG7mQ2xUUvI02EsZ1r7MeL6ek1Prw_emqW7zVQoTOtp0
Link to comment
Share on other sites

Ριξε μια ματια στο αρθρο που σου βαζω. Ξερεις, τα πραγματα, δεν ειναι τοσο απλα.Μη νομιζεις οτι επειδη υπαρχουν κινητα και σταθερα, αυτοματως αυτο σημαινει οτι δεν εχουν παρενεργειες, ειδικα στα μωρα. Μην ξεχνας την κονομα.

http://tech.groups.yahoo.com/group/bioelectromagnetics/message/4681

 

Θοδωρος.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι εάν τοποθετήσεις την βάση του φορητού σε κάποιο άλλο δωμάτιο μακριά από το μωρό δεν θα έχεις πρόβλημα..

 

Όσον αφορά το σταθερό, υπάρχουν σταθερά με κλειδάκι από πίσω ώστε να μην μπορείς να πάρεις εάν δεν γυρίζεις το κλειδάκι να ξεκλειδώσει..

 

Σε ένα σταθερό που έχω εγώ, έχω κάνει το εξής..:

έχω παρεμβάλλει στο τηλεφωνικό καλώδιο ένα απλό διακοπτάκι από πορτατίφ, και όποτε θέλω το ανοίγω για να πάρω..είναι πολύ απλό να το φιάξεις..

Link to comment
Share on other sites

Μα πλέον μπορείς να βρεις ότι έρευνα θέλεις στο net, ακόμα και ότι το χ3σιμο σκοτώνει εγκεφαλικά κύτταρα. Κατά τη γνώμη μου, αν θέλεις να προστατέψεις το παιδί σου από ακτινοβολίες μετακόμισε σε κανένα χωριό.. Πλέον είμαστε τόσο τίνγκα στα ασύρματα, που και να καταργήσεις τα δικά σου θα υπάρχει ένας γείτονας να γεμίσει το κενό!
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά η ερωτησή μου αν παρεισ απο κάποιο παροχο πρόγραμμα απεριορίστων κλήσεων σε εθνικο δικτυο (σταθερά τηλέφωνα) ισχύει για τηλέφωνα σταθερά ΠΡΟΣ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΠΑΡΟΧΟΥΣ? Π.χ. αν πάρεις το πρόγραμμα σταθερησ τηλεφωνια + internet με πάγεια χρέωση 27 Ευρώ το μήνα της Tellas, θα μπορείς να κάνεισ απεριόριστα, και χωρίς επιπλέον χρέωση κλήσεις σε σταθερά τηλεφωνα του ΟΤΕ, ή της Vivodi, forthnet?

Μου είπαν ότι το ΟΤΕ talk στο πρόγραμμά του δεν περιλαμβλανει τα σταθερά αλλων παρόχων για απεριόριστες κλήσεις, και αυτό πρέπει να ισχύει λογικά και για τισ άλλες εταιρείες! Μας κοροϊδεύουν τελείως?

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή, για να καταλάβω, η συγκεκριμένη συζήτηση αφορά το πώς μπορο΄θμε να κάνουμε κλήσεις μέσω Ιντερνετ έχοντας κλειστό τον υπολογιστη? μπορείς να κάνεις PC--->PC and PC-->telephone με κλειστό τον υπολογιστή, με χρήση ΜΟΝΟ του οντεμ/ρουτερ σου?

Και αν ναι, παρακαλω, διευκρινει΄στε μου ποια προγραματα, μπορω να χρησιμοποιήσω για την επικοινωνία?

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει η δυνατότητα να βάλεις σε φοιτητική εστία προσωπική σύνδεση adsl?? Δηλαδή να έχεις το δικό σου τηλέφωνο και ταυτόχρονα adsl????

 

Ελπίζω σε μια απάντηση........

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος ΙΙ)
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...