Jump to content

Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος ΙΙ)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δηλαδή, για να καταλάβω, η συγκεκριμένη συζήτηση αφορά το πώς μπορο΄θμε να κάνουμε κλήσεις μέσω Ιντερνετ έχοντας κλειστό τον υπολογιστη? μπορείς να κάνεις PC--->PC and PC-->telephone με κλειστό τον υπολογιστή, με χρήση ΜΟΝΟ του οντεμ/ρουτερ σου?

Και αν ναι, παρακαλω, διευκρινει΄στε μου ποια προγραματα, μπορω να χρησιμοποιήσω για την επικοινωνία?

 

καλά κατάλαβες. Στην περίπτωση που έχεις ata, ή voip router συνδέεις μια σταθερή συσκευή και κάνεις κλήσεις (αφού ρυθμίσεις το ρουτερ/ata)

Link to comment
Share on other sites

Σε όσες γνωρίζω εγώ, όχι. Βέβαια δεν αποκλείεται να υπάρχει και εξαίρεση. Όμως σε αρκετές εστίες υπάρχει στα δωμάτια δωρεάν internet μέσω του αντιστοίχου Παν/μίου.

I can't tell you what the Cuore Sportivo is...

You have to see it for yourself.

Link to comment
Share on other sites

Επειδη σε φοιτητικες εστιες γινεται της π@@@@@ς ουτε καν τηλεφωνο θα εβαζα!

Αμα μαθευτει οτι υπαρχει γραμμη ξερεις ποσοι καλοθελητες υπαρχουν που θα εσπαγαν το κεφαλι τους για να υποκλεψουν τηλεφωνικη γραμμη ή ακομα πολυ περισσοτερο ιντερνετ?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

μια απο αυτες τις μερες θα μου ερθουν για εγκατασταση για το cable tv,εχω κανει φορητοτητα απο τον ΟΤΕ το σταθερο μου νουμερο και μου ειπαν οτι θα μου δωσουν και μια δευτερη γραμμη.

Απο οτι μου ειπαν και τα δυο νουμερα θα εξυπηρετουνται μεσω voip, τη μια που ειναι και το νουμερο του ΟΤΕ θα τη συνδεσω σε ενα ασυρματο, την αλλη γραμμη αφου ειναι voip sip μπορω να την συνδεσω μεσω wifi στο nokia n95 το οποιο υποστηριζει κλησεις voip μεσω wifi????

Link to comment
Share on other sites

Οι δυο γραμμες βγαινουν απο δυο αναλογικες θυρες στο πισω μερος του Vood452W,αν βαλεις καπου τηλεφωνο,αυτο θα ειναι στις δυο αυτες θυρες.

Το να κανεις κλησεις μεσω Wifi φυσικα και γινεται,αλλα οχι με το νουμερο που σου δινει η Vivodi.

Φανταζομαι ξερεις οτι το ρουτερ μπαινει στην κεντρικη μπριζα του σπιτιου και οχι οπου θες,οτι μπορει να εχεις ψιλο προβλημα με το ασυρματο τηλ,οτι το Vood δεν κανει να το ανοιγοκλεινεις συχνα πυκνα γιατι πολυ πιθανο να χανεις το Port Forwarding.

A,και οταν ερθει ο τεχνικος,δες σε τι ταχυτητα συνχρονισε,αλλα μην περιμενεις αυτη να δεις και στο ρουτερ σου,επισης ζητα του να σου συνδεσει και το cable tv,μην σου παρατησει το ρουτερ και φυγει.

Τελος μπορει η φορητοτητα να μην δουλεψει αμεσως και να περιμενεις μια δυο μερες,οχι παραπανω,αν παρει παραπανω παρε τηλ στη Vivodi να τον δωσουν βλαβη στον ΟΤΕ.

Αυτα,καλη καλωδιακη τηλεοραση.

 

Υ.Γ. Οι ταινιες ειναι πανακριβες.

images?q=tbn:ANd9GcT8OsGmBG7mQ2xUUvI02EsZ1r7MeL6ek1Prw_emqW7zVQoTOtp0
Link to comment
Share on other sites

σήμερα δοκίμασα το icall βάζοντας τις ρυθμίσεις που δίνει το icall για το n95 και δούλεψε τέλεια και χωρίς να βάζω μπροστά το 0030 και με άψογη ποιότητα και με hol adsl,αν μπω στις ρυθμίσεις του ρουτερ μήπως υπάρχουν κάποιες ρυθμίσεις που να επιτρέπουν το 'γύρισμα'της γραμμής από τη θύρα στο wifi?
Link to comment
Share on other sites

Τα παν/μια δεν έχουν ασύρματο για τις εστίες?

[imgalign]http://img140.imageshack.us/img140/3467/graphic12copy4pt.gif[/imgalign]

 

 

www.hlektronika.gr - Ο Κόσμος των Hλεκτρονικών!

Link to comment
Share on other sites

σήμερα δοκίμασα το icall βάζοντας τις ρυθμίσεις που δίνει το icall για το n95 και δούλεψε τέλεια και χωρίς να βάζω μπροστά το 0030 και με άψογη ποιότητα και με hol adsl,αν μπω στις ρυθμίσεις του ρουτερ μήπως υπάρχουν κάποιες ρυθμίσεις που να επιτρέπουν το 'γύρισμα'της γραμμής από τη θύρα στο wifi?

 

Eαν εχεις το cabletv ολα οκ απο τηλεφωνα μην χρησιμοποιεις αλλα, ειναι ωραια τα εχω 2 μηνες,εαν χρειαστης κατι πες μου,αρχισα να παλιωνω στο cabletv,εαν εχεις msn,skype,yahoo, γραψτα στο προφιλ σου να βοηθησουμε να μπεις γρηγορα στο πνευμα του cabletv.

Link to comment
Share on other sites

Διευρύνεται το πρόγραμμα conn-x talk του ΟΤΕ καλύπτοντας όλο το 24ωρο. Συγκεκριμένα, αποκτώντας το δημοφιλές conn-x και μόνο με 14,90 ευρώ το μήνα επιπλέον, οι καταναλωτές μπορούν να έχουν απεριόριστες αστικές και υπεραστικές κλήσεις 24 ώρες το 24ωρο/ 7 ημέρες την εβδομάδα...

 

... συνδυάζοντας τις ευρυζωνικές ταχύτητες σύνδεσης στο Διαδίκτυο με τη σταθερή τηλεφωνία.

Παράλληλα με νέα μειωμένη τιμή στα 6,50 ευρώ το μήνα, συνεχίζεται το πρόγραμμα conn-x talk για τους καταναλωτές που η ανάγκη τους για επικοινωνία εστιάζεται στις κλήσεις που πραγματοποιούνται τις καθημερινές μεταξύ 20:00 με 08:00 και τα Σαββατοκύριακα.

Το conn-x talk συνδυαζόμενο και με τα οικονομικά προγράμματα ΟΤΕπιλογές ή ΟΤΕπιχειρώ για διεθνείς κλήσεις, διαμορφώνει την πρόταση του ΟΤΕ για ακόμη πιο ολοκληρωμένη κάλυψη των τηλεπικοινωνιακών αναγκών του καταναλωτή.

Η νέα εμπορική πρόταση του ΟΤΕ για συνδυασμό τηλεφωνίας και ευρυζωνικότητας θα είναι εμπορικά διαθέσιμη από τις 24/7 στα δίκτυα καταστημάτων ΟΤΕ/ ΟΤΕShop και Γερμανός, τηλεφωνικά στο 134 (κλήση χωρίς χρέωση) και στο ηλεκτρονικό κατάστημα του ΟΤΕ (http://www.oteshop.gr).

 

Πηγη:

 

http://www.connecting.gr/news/preview_news.asp?CATEGORY_id=103&NEWS_DATA_ID=63286

 

 

http://www.ote.gr/anakoinshow.asp?cat=3&id=694

 

Nα ενημερωσουμε εδω οτι οι κλησεις ειναι δωρεαν μονο στο ΔΙΚΤΥΟ ΤΟΥ ΟΤΕ απο το conn-ex talk.:)

Link to comment
Share on other sites

Άλλα έχουν ασύρματο, άλλα ασύρματο και άλλα δεν έχουν καθόλου.

Πάντως δεν έχω ακούσει κανένα να βάζει γραμμή ΟΤΕ σε εστία. Νομίζω πως δεν γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

το θέμα που προσπαθώ να λύσω είναι ότι θα πρέπει να εχω δύο ασύρματα για να τα συνδεσω με τις αντίστοιχες τηλ. γραμμές ,ενώ εγώ θέλω να εχω ένα ασύρματο το πρώην νούμερο του ΟΤΕ και την άλλη γραμμή με το νούμερο της vivodi σύνδεμενη με το n95 μέσω wifi αφού εχω κάλυψη παντού μέσα στο σπίτι έχοντας repeaters.
Link to comment
Share on other sites

To spa 3102 της linksys, δεν χρειάζεται router..παίρνει απ' ευθείας την σύνδεση dsl καθ' όσον είναι η ίδια η συσκευή router και ata ταυτοχρόνως..
Link to comment
Share on other sites

Η λύση της Vodafone δεν παίζει; :confused:

 

Για τηλεφωνία θα παίζει (μέσω κινητής), για Internet όχι φυσικά αφού είναι μέσω καλωδίου.

Link to comment
Share on other sites

Εχω οτενετ κ μεχρι στιγμης χρησιμοποιω το sagem Που ειχε μεσα το κουτι.Θελω να αλλαξω μοντεμ.Προτεινετε μου κανενα καλο,γυρω στα 50-60 ευρω..
Link to comment
Share on other sites

Σε λιγο κλεινει το συμβολαιο που εχω στην οτενετ κ σκεφτομαι να την κανω...

Ειδα την προσφορα της forthnet στα 24 mbs.Aπ'οτι ειδα στην περιοχη μου εχει διαθεσιμοτητα.

Να προβω σε αγορα του πακετου?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια..Θα ηθελα τη βοηθεια σας για μια επιλογη μου..εχω το conn-x 1024mbps και θα ηθελα να αλλαξω για να εχv και μεγαλυτερη ταχυτητα..Οι επιογες ειναι Tellas Zisto Telephone+DSL και Forthnet Doyple play...θελω και inernet και adsl με σταθερο ποσο για να εχω απεριοριστες αστικες και υπεραστικες..μενω λαρισα και η forthnet λεει οτι θα λειτουργησει το δικτυο απο 15/9 αλλα και παλι μπορω να περιμενω για 24mbps ενω η tellas δινει μεχρι 4mbps..εγω βασικα ψηνομαι για forthnet αλλα μερικες συμβουλες δεν θα ηταν ασχημες...
Link to comment
Share on other sites

Με τα τωρινά δεδομένα εννοείται Forthnet. Απλώς να έχεις υπ'όψιν σου ότι η Wind μέσω της Tellas θα παρέχει σύντομα (μέχρι το τέλος του μήνα μάλλον) σταθερά πακέτα σε συνδυασμό με κινητή σε πολύ υψηλότερες ταχύτητες από τα 4 Mbps. Αξίζει λοιπόν να περιμένεις λίγο ακόμα.
Link to comment
Share on other sites

και οι 2 εταιρειες ειναι καλες..απλα η forthnet εχει δωρεαν τελος ενεργοποιησης μεχρι 30/9 και δωρεαν εκσοπλισμο μεχρι τοτε νομιζω...εχω cosmote...μαλλον forthnet με βλεπω να βαζω και αμα ειναι εδω ειμαι και εδω ειναι και η tellas..:)
Link to comment
Share on other sites

Εχω οτενετ κ μεχρι στιγμης χρησιμοποιω το sagem Που ειχε μεσα το κουτι.Θελω να αλλαξω μοντεμ.Προτεινετε μου κανενα καλο,γυρω στα 50-60 ευρω..

 

Αφού σκέφτεσαι να πας στα 24Mbps της Forthnet:

 

> Aν θέλεις να κρατήσεις τον ΟΤΕ (Shared LLU) πάρε το ADSL in a box WIRELESS στα €129 για 6 μήνες που δίνει το Linksys WAG200G και στείλε την αίτηση για ενεργοποίηση στο ιδιόκτητο δίκτυο (μετά τους 6 μήνες χρέωση €21,50/μήνα)

 

> Αν θέλεις 2play (χωρίς το πάγιο ΟΤΕ με €40/μήνα) θα σου στείλουν δωρεάν το Siemens CL-110 (ethernet router).

 

Oπότε δεν αξίζει να αγοράσεις modem αν κάνεις αίτηση στη Forthnet. :)

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος ΙΙ)
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...