Jump to content

Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος ΙΙ)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για να επωφεληθω μεχρι την ταχυτητα των 24 mb πρεπει κ το τηλεφωνο μου να ειναι στην 4net?

οχι, γινεται η τηλεφωνια να ειναι ΟΤΕ και το ιντερνετ ιδιοκτητο φορθνετ :)

Link to comment
Share on other sites

Θελω μονο internet απο την 4net στο ιδιόκτητο δίκτυο.

Οποτε ο ΟΤΕ θα ρχεται κανονικα,ετσι δεν ειναι?

 

Για να επωφεληθω μεχρι την ταχυτητα των 24 mb πρεπει κ το τηλεφωνο μου να ειναι στην 4net?

 

Aν θέλεις μόνο Internet 24Mbps από Forthnet και να κρατήσεις τον ΟΤΕ, θα πάρεις το ADSL in a box WIRELESS στα €129 και θα στείλεις την αίτηση για ιδιόκτητο, όπως σου έγραψα παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

μπορει να με βοηθησει καποιος λιγο πιο αναλυτικα στα εξης γιατι ειμαι λιγο(αρκετα δηλαδη) ασχετος?

 

καπου ειπωθηκε οτι με router + ata δεν χρειαζεται να συνδεεις το τηλεφωνο επανω στο κομπιουτερ.

 

απορια 1)Εχω ενα us robotics 9108 router.χρειαζετε συγκεκριμενο router ή παιζει και με αυτο?

 

απορια 2)Εψαξα στο eshop να βρω αυτο το "ατα" που λετε και δεν βρηκα κατι. βρηκα μονο VoIP Phones και VOIP ADAPTERS.

Που μπορω να βρω αυτο το "ατα" και πως το ζητω απο τους πωλητες?

μηπως αυτα τα "adapters" ειναι το ιδιο με το "ατα"?

 

απορια 3)οταν παρω αυτο το "ατα" , θα συνδεσω πανω του κανονικη τηλεφωνικη συσκευη ή USB Phone?

 

απορια 4)εμενα με ενδιαφερει το voipbusterpro και ΟΧΙ το skype.

ειναι αυτες οι συσκευες συμβατες με ολα τα προγραματα η μονο με το skype?(αυτο το ρωταω γιατι τα περισοτερα voip τηλεφωνα που βρηκα στο eshop αναφερουν μονο το skype)

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά σε όλους!

Χρησιμοποιώ εδώ και καιρό ένα Zyxel Prestige 652H-33 σε γραμμή ISDN και πρόσφατα έκανα αίτηση για ενεργοποίηση του 2Play από τη Forthnet.

 

Η γραμμή μου , όπως με ενημέρωσαν στη Forthnet θα μετατραπεί σε PSTN για να δουλέψει το 2Play.

 

Θα ήθελα να ξέρω αν το router/modem μου θα συνεχίζει να "παίζει" κανονικά ή θα έχω πρόβλημα. Θα μπορούσε μια αλλαγή στο firmware να διόρθωνε το πρόβλημα (αν αυτό προκύψει)?

 

Δεν θα ήθελα με τίποτα να χρησιμοποιήσω τα ψεύτικα modemάκια που δίνουν καθώς το δικό μου έχει και ενσωματωμένο firewall.

 

Περιμένω απαντήσεις σας και ευχαριστώ εκ των προτέρων για το χρόνο σας...

 

Φιλικά

Νικόλας

Link to comment
Share on other sites

To μοντεμ που δινει ειναι καλο?

ρουτερ ειναι και για τη νορμαλ χρηση που κανουμε σχεδον ολοι ειναι μια χαρα :)

Link to comment
Share on other sites

Σε δεκα μερες κλεινει και το δικο μου συμβολαιο conn-x και θελω forthnet adsl(οχι 2play).

Γινεται να στειλω την αιτηση στην forthnet χωρις να κανω διακοπη στην συνδρομη conn-x που εχω για να μην μεινω χωρις internet, μεχρι που θα μου ενεργοποιηθει απο την forthnet?

Σε περιπτωση που δεν κανω εγκαιρα την διακοπη conn-x απλα θα συνεχιστει και τον επομενο μηνα η συνδρομη και κανω διακοπη οποτε θελω?Η υπαρχει κατι που πρεπει να προσεξω?

Κατι τελευταιο πειτε μου ενα router μεχρι 70ευρω γιατι το modem (sagem fast 840) που εχω χαλασε Eυχαριστω προκαταβολικα

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά σε όλους!

Χρησιμοποιώ εδώ και καιρό ένα Zyxel Prestige 652H-33 σε γραμμή ISDN και πρόσφατα έκανα αίτηση για ενεργοποίηση του 2Play από τη Forthnet.

 

Η γραμμή μου , όπως με ενημέρωσαν στη Forthnet θα μετατραπεί σε PSTN για να δουλέψει το 2Play.

 

Θα ήθελα να ξέρω αν το router/modem μου θα συνεχίζει να "παίζει" κανονικά ή θα έχω πρόβλημα. Θα μπορούσε μια αλλαγή στο firmware να διόρθωνε το πρόβλημα (αν αυτό προκύψει)?

 

Δεν θα ήθελα με τίποτα να χρησιμοποιήσω τα ψεύτικα modemάκια που δίνουν καθώς το δικό μου έχει και ενσωματωμένο firewall.

 

Περιμένω απαντήσεις σας και ευχαριστώ εκ των προτέρων για το χρόνο σας...

 

Φιλικά

Νικόλας

 

To Siemens CL-110 που θα σου στείλει η Forthnet κάνει πολύ καλά τη δουλειά του.

 

Αν το Zyxel σου υποστηρίζει ADSL2+, θέσε το ερώτημα για την αλλαγή firmware στο adslgr.com

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο σίγουρο είναι οτι αν αλλάξεις εταιρία δεν θα έχεις ίντερνετ(ADSL) για κάποιο διάστημα(που μπορεί να έιναι και αρκετό). :(:mad:
Link to comment
Share on other sites

Αφού ενδιαφέρεστε για forthnet και αφού υπάρχει ολόιδιο επισημασμένο θέμα με τον ίδιο τίτλο,γιατί δεν ρωτάτε εκεί; :blink:

 

Forthnet DSL

Link to comment
Share on other sites

gallidoula σταμάτα να δημιουργείς νέα θέματα από την στιγμή που υπάρχουν στην 1η σελίδα θέματα που σε καλύπτουν.

Link to comment
Share on other sites

ΠΡΙΝ 5 ΗΜΕΡΕΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 4 ΜΗΝΕΣ ΑΝΑΜΟΝΗ ΣΥΝΔΕΘΗΚΑ ΣΤΗΝ 4NET! ΤΙΣ 2 ΠΡΩΤΕΣ ΜΕΡΕΣ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΓΡΑΜΜΗ ΣΤΟ ΣΤΑΘΕΡΟ ΑΛΛΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥΣΕ ΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΜΠΩ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΚΩΔΙΚΟΥΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΠΙΑΣΩ ΓΡΑΜΜΗ ΓΙΑ ΝΑ ΜΟΥ ΔΩΣΟΥΝ ΕΝΑ ΝΤΕΜΟ! ΜΕΤΑ ΑΠΟ 2 ΗΜΕΡΕΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥΣΕ Η ΓΡΑΜΜΗ ΑΛΛ ΚΟΠΗΚΕ ΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΠΗΡΑ 7 ΦΟΡΕΣ ΣΤΗΝ ΓΡΑΜΜΗ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗΣ ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΜΟΥ ΕΛΕΓΑΝ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΠΡΑΓΜΑ! ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ ΤΩΡΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΕΙΚΟΝΙΚΗ ΣΥΝΔΕΣΗ ΜΕ ΤΟ ΠΟΥ ΑΝΟΙΓΕΙ ΤΟ PC ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΑΝΟΙΓΕΙ ΣΕΛΙΔΕΣ ΑΛΛΑ ΤΟ ΦΩΤΑΚΙ ΣΤΟ ΡΟΥΤΕΡ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΤΗΝ ΓΡΑΜΜΗ ADSL ΕΙΝΑΙ ΣΒΗΣΤΟ! ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΠΑΙΔΕΣ ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΜΕ!!!!!!
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Έχω μια μικρή αποριούλα..Αλλά επειδή είμαι και άσχετη με όλα αυτα τα της τεχνολογίας,αν δεν είναι αρκετά σαφής η ερώτηση δείξτε μια επιείκεια..

Ετοιμάζομαι να φύγω έξω για σπουδές και όσο να'ναι το θέμα του τηλεφώνου είναι σημαντικό..

Χθες άκουσα από έναν φίλο ότι ένας γνωστός μας που σπουδάζει Αμερική έχει λέει αγοράσει μια ψηφιακή γραμμή από την ALTEC,με κάποιο τρόπο έχει συνδέσει τη γραμμή αυτή στην ήδη υπάρχουσα γραμμή σπίτι του στην Αμερική ή στο PC του (αυτό το part δεν το πολυκατάλαβα) κ συνέδεσε κ μια τηλεφωνική συσκευή και μπορούν λέει να τον παίρνουν τηλέφωνο από Ελλάδα, κανονικά καλώντας 211 και πληρώνοντας αστική χρέωση ενώ ο ίδιος βρίσκεται στην Αμερική..

Ισχύει αυτό το πράγμα?Πώς γίνεται αυτό ρε παιδιά?Μπορώ ας πούμε κάτι παρόμοιο να κάνω κ εγώ στη Γερμανία και να με παίρνουν τηλέφωνο με κάποιο τρόπο σε έναν 211 αριθμό πληρώνοντας αστική χρέωση?

Ευχαριστώ πάρα πάρα πολύ!! :O

Link to comment
Share on other sites

taratsa τελείως όμως.. Οι οδηγίες που βρίσκονται στο κουτί με τον εξοπλισμό είναι για αρχάριους, γιατί δεν δοκιμάζεις μία ανάγνωση?
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ρωτήσω που ακριβώς αναφέρεται το €40 για μεταφορά DSL. Το κόστος για μεταφορά γραμμής απ' ότι είδα στο oteshop.gr είναι αυτό για PSTN/ISDN, το δεύτερο δεν πολυκατάλαβα.

 

Κάνω bump το thread γιατί προφανώς μ' ενδιαφέρει.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

η τιμη μεταφοράς ΄''πρεπει'' να εξαρτάτε απο την εταιρεια (forthnet-tellas-otenet k.a)

Η forthnet νομίζω ειναι 40ε (αν και εμενα δεν με χρέωσε λογω μεγάλης καθυστερήσεις) τοτε !

Link to comment
Share on other sites

η τιμη μεταφοράς ΄''πρεπει'' να εξαρτάτε απο την εταιρεια (forthnet-tellas-otenet k.a)

Η forthnet νομίζω ειναι 40ε (αν και εμενα δεν με χρέωσε λογω μεγάλης καθυστερήσεις) τοτε !

 

 

Ευχαριστώ για την απάντηση, αλλά δε νομίζω ότι ισχύει. Πριν δύο χρόνια έκανα μετακόμιση για την οποία δεν πλήρωσα έξοδα για DSL μεταφορά.

 

Σε κανά δίμηνο θα κάνω μία ακόμα και αναρωτιέμαι αν άλλαξε κάτι. Θέλω να πιστεύω πως όχι.

Link to comment
Share on other sites

ΑΝ ειναι οτενετ ειναι δωρεάν !

Η ιδιωτικές εταιρίες δεν χρεώνουν μάλλον μονο οταν είναι στο ιδιο κέντρο η μεταφορά

αλλα αν ειναι σε άλλο κέντρο πρεπει να χρεώνουν.

Link to comment
Share on other sites

OK - makes sense.

 

Είμαι Forthnet και η μεταφορά που έκανα ήταν 50μ το ένα σπίτι από το άλλο (το αυτό θα κάνω και τώρα) - άρα μέσα στο ίδιο κέντρο.

 

Ευχαριστώ και πάλι για το χρόνο σου.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος ΙΙ)
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...