Jump to content

Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος ΙΙ)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τον ΟΤΕ γιατί τον αφήνεις έξω από τα παράπονά σου,αν δεν καλύπτεσαι από το δίκτυο της ΗΟL ?:X

 

Ίσως γιατί όταν πήγε να κάνει την αίτηση δε του είπαν τίποτα για Ο.Τ.Ε. αλλά ότι θα τα τακτοποιήσουν όλα αυτοί. Αιτήσεις συνδέσεις κ.λ.π..

Link to comment
Share on other sites

Ναι για ιδιόκτητο δίκτυο μιλάμε. Τους πρώτους 2 μήνες μου λέγανε πως δεν υπάρχει διαθεσιμότητα μέσα στην Αθήνα (!) ενώ στην αναζήτηση διαθεσιμοτητας με έβγαζε (προφανώς) κανονικά οκ

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo.gif

 

 

Α proud member of the Alliance, opposed to members of the Horde!

Link to comment
Share on other sites

Eγώ ξέρω ότι ρωτάνε αν εχεις σύνδεση ΟΤΕ ή καθόλου.:!:

Οτι και να σου είπαν,έπρεπε να τσεκάρεις τις εναλλακτικές λύσεις,όπως ΟΤΕ παροχής με ΗΟL σύνδεση.

Αν και τότε δεν γινόταν τίποτε από την HOL ...τότε θα ήταν απαράδεκτη και φταίει το δίκτυό της που αδυνατεί....

Αλλά και πάλι αφού σου έλεγαν προσωπικά ότι δεν υπάρχει διαθεσιμότητα,αυτό ισχύει,το γιατί είναι θέμα υποδομής και λεπτομερειών ανά περιοχή,και σε όποιον δεν αρέσει πάει αλλού.......οπότε άσκοπα επέμενες,και αυτοί μπορούν να το αποδείξουν αυτό,καθώς όλες οι συνομιλίες καταγράφονται.-Εξάλλου στο site της αναφέρεται στις συνδέσεις (για την ταχύτητα) "με HOL ή χωρίς το δίκτυό της δηλ. OTE".

Link to comment
Share on other sites

Eγώ ξέρω ότι ρωτάνε αν εχεις σύνδεση ΟΤΕ ή καθόλου.:!:

Οτι και να σου είπαν,έπρεπε να τσεκάρεις τις εναλλακτικές λύσεις,όπως ΟΤΕ παροχής με ΗΟL σύνδεση.

Αν και τότε δεν γινόταν τίποτε από την HOL ...τότε θα ήταν απαράδεκτη και φταίει το δίκτυό της που αδυνατεί....

Αλλά και πάλι αφού σου έλεγαν προσωπικά ότι δεν υπάρχει διαθεσιμότητα,αυτό ισχύει,το γιατί είναι θέμα υποδομής και λεπτομερειών ανά περιοχή,και σε όποιον δεν αρέσει πάει αλλού.......οπότε άσκοπα επέμενες,και αυτοί μπορούν να το αποδείξουν αυτό,καθώς όλες οι συνομιλίες καταγράφονται.-Εξάλλου στο site της αναφέρεται στις συνδέσεις (για την ταχύτητα) "με HOL ή χωρίς το δίκτυό της δηλ. OTE".

 

Δεν νομίζω πως αυτά που γράφεις έχουν μεγάλη σχέση με την ταλαιπωρία που υπέστην. Το δίκτυο τους υποτίθεται πως ήταν διαθέσιμο στην περιοχή τους, ενώ κατα τη διάρκεια αναμονής της αίτησής μου αποφάσισαν πως δεν έχουν θύρα! Όταν τους ζήτησα τουλάχιστον να βάλουν ένα απλό 768 μέσω ΑΡΥΣ πάλι τα ίδια. Η εταιρια πολύ απλά αδυνατούσε να μου βάλει dsl με οποιονδήποτε τρόπο, και όλα αυτά μέσα στην Αθήνα! Κάνανε 2 μήνες να βρουν θύρα για το ιδιόκτητο ενώ κατά τα άλλα λέγανε πως είναι άμεσα διαθέσιμο. ΑΦού βρήκαν τη θύρα έκαναν ένα μήνα να ενεργοποιήσουν και ΑΦΟΥ ενεργοποίησαν το κύκλωμα δεν συγχρόνισε ποτέ! μετά από ταλαιπωρία 4 μηνών μου είπαν απλά να ακυρώσω, ενω εγώ το χρειάζομαι τραγικά εδώ και 2 μήνες! για εξήγησε μου πως δεν φταίει η εταιρία, να ξέρω πως αυτές οι καταστάσεις είναι φυσιολογικές και πάμε κατα διαόλου.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo.gif

 

 

Α proud member of the Alliance, opposed to members of the Horde!

Link to comment
Share on other sites

Ο φιλος παραπάνω ανέφερε ότι έπρεπε να δεις και με τον ΟΤΕ σαν κύκλωμα ADSL τι γίνεται,σαν την κλασική λύση,και μετά να κατηγορήσεις ότι δεν εξυπηρετεί η HOL.

Αμα δεν γίνεται από τον ΟΤΕ αφού μέχρι τώρα από αυτόν εξαρτάτω η ενοικιαση κυκλωματος από την HOL, τι επέμενες να πας μόνο στο δικό τους δίκτυο, που προφανώς θα σου εξήγησαν,ότι δεν υποστηριζόταν στην γειτονιά σου,όχι στην περιοχή σου γενικά.

Τι ήθελες να κάνουν παραπάνω ;; με το ζόρι δεν γίνονται μερικά πράγματα σε όλες τις εταιρίες όσο δεν εχει ολοκληρωθεί η υποδομή και μεσολαβεί ο ΟΤΕ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω πως αυτά που γράφεις έχουν μεγάλη σχέση με την ταλαιπωρία που υπέστην. Το δίκτυο τους υποτίθεται πως ήταν διαθέσιμο στην περιοχή τους, ενώ κατα τη διάρκεια αναμονής της αίτησής μου αποφάσισαν πως δεν έχουν θύρα! Όταν τους ζήτησα τουλάχιστον να βάλουν ένα απλό 768 μέσω ΑΡΥΣ πάλι τα ίδια. Η εταιρια πολύ απλά αδυνατούσε να μου βάλει dsl με οποιονδήποτε τρόπο, και όλα αυτά μέσα στην Αθήνα! Κάνανε 2 μήνες να βρουν θύρα για το ιδιόκτητο ενώ κατά τα άλλα λέγανε πως είναι άμεσα διαθέσιμο. ΑΦού βρήκαν τη θύρα έκαναν ένα μήνα να ενεργοποιήσουν και ΑΦΟΥ ενεργοποίησαν το κύκλωμα δεν συγχρόνισε ποτέ! μετά από ταλαιπωρία 4 μηνών μου είπαν απλά να ακυρώσω, ενω εγώ το χρειάζομαι τραγικά εδώ και 2 μήνες! για εξήγησε μου πως δεν φταίει η εταιρία, να ξέρω πως αυτές οι καταστάσεις είναι φυσιολογικές και πάμε κατα διαόλου.

 

 

Δηλαδή λες η HOL να μη σε θέλει για πελάτη της;Δεν της κάνουν τα δικά σου λεφτά και προτιμά άλλων;:confused:

 

Συνεχίζουμε στο επισημασμένο της HOL.Είπαμε να κρατήσουμε μια τάξη στο φόρουμ,δεν γίνεται για κάθε παράπονο να υπάρχει ξεχωριστό θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Το ότι δίνουν αυτό δεν σημαίνει απαραίτητα ότι είναι και καλό ;)

Ακολούθησε την συμβουλή του chrisk.

 

Συνεχίζουμε στο Modem - Router - WiFi: Επιλογή, Σύνδεση, Δικτύωση

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα στο ξαναπώ, βρες και δανήσου ένα ρουτεράκι ...... Τα crypto έχουν πολλά προβλήματα!

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Εισαι σιγουρος οτι τα φιλτρα ειναι σωστα τοποθετημενα στα καλωδιο που καταληγουν στις τηλεφωνικες συσκευες και οχι στο καλωδιο του μοντεμ ?
Link to comment
Share on other sites

Αν τα είχε βάλει στο ρουτεράκι δεν θα συνδέονταν ποτέ. Ο φίλος έχει πρόβλημα όταν μπαίνουν επάνω τα τηλέφωνα.

 

Μπορείς να μας δώσεις κάποια στοιχεία για την γραμμή σου? Θόρυβος, attenuation κλπ.

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει χάρτης στον οποίο φαίνονται οι κωδικοί κλήσης της κάθε περιοχής; Σε κάποιον παλιό τηλεφωνικό κατάλογο είχα συναντήσει κάτι τέτοιο (κάθε κωδικός-κέντρο αντιστοιχούταν με τα χωριά στα οποία ανήκε). Στο net δε βρίσκω κάτι.

I can't tell you what the Cuore Sportivo is...

You have to see it for yourself.

Link to comment
Share on other sites

Κι όμως! Αυτά τα βρήκα αλλά θέλω χάρτη στον οποίο να φαίνονται εποπτικά ;)

I can't tell you what the Cuore Sportivo is...

You have to see it for yourself.

Link to comment
Share on other sites

Εχω να καταγγείλω τον ΟΤΕ στο οτι εδω και 6 μήνες δεν επιτρέπει να μεταβώ σε σταθερή τηλεφωνία-internet σε άλλο πάροχο,4 φορές παραδέχτηκαν οτι δεν ανήκω στο δικτυό τους και μου ήρθε λογαριασμός σπίτι 219 ευρώ, τον οποιο φυσικά δε δέχτηκα να πληρώσω(τους απέστηλα αιτήσεις που είχα κάνει σε άλλες εταιρίες και μου έλεγαν πως φταίει ο ΟΤΕ),τώρα το τι θα γίνει είμαι σε αναμονή, οποιος έχει ανάλογες εμπειρίες ας προτείνει τι μπορώ να κάνω έλεος ποια, να ξαναγυρίσω στον κλεφτη που οταν είχε το μονοπώλειο ερχόταν ο λογαριαμός 300.000 δρχ για πλάκα.Οι υπόλοιπες εταιρίες φυσικά και φταίνε γιατί δεν ενημερώνουν πριν κάνεις σύμβαση μαζί τους, το τι ακριβώς πρέπει να κάνεις για να φύγεις απο τον ΟΤΕ,οσο για τη σύνδεση στο internet εκεί και αν γίνεται μπάχαλο 6-8 μήνες χωρις net κοντεύω και καμία εταιρία δεν μπορεί να με συνδέσει γιατί ρίχνει το φταίξιμο στον ΟΤΕ,Ελλαδάρα μας με τις τρελές υπηρεσίες που προσφέρεις.
mobile fan user
Link to comment
Share on other sites

Εχω να καταγγείλω τον ΟΤΕ στο οτι εδω και 6 μήνες δεν επιτρέπει να μεταβώ σε σταθερή τηλεφωνία-internet σε άλλο πάροχο,4 φορές παραδέχτηκαν οτι δεν ανήκω στο δικτυό τους και μου ήρθε λογαριασμός σπίτι 219 ευρώ, τον οποιο φυσικά δε δέχτηκα να πληρώσω(τους απέστηλα αιτήσεις που είχα κάνει σε άλλες εταιρίες και μου έλεγαν πως φταίει ο ΟΤΕ),τώρα το τι θα γίνει είμαι σε αναμονή, οποιος έχει ανάλογες εμπειρίες ας προτείνει τι μπορώ να κάνω έλεος ποια, να ξαναγυρίσω στον κλεφτη που οταν είχε το μονοπώλειο ερχόταν ο λογαριαμός 300.000 δρχ για πλάκα.Οι υπόλοιπες εταιρίες φυσικά και φταίνε γιατί δεν ενημερώνουν πριν κάνεις σύμβαση μαζί τους, το τι ακριβώς πρέπει να κάνεις για να φύγεις απο τον ΟΤΕ,οσο για τη σύνδεση στο internet εκεί και αν γίνεται μπάχαλο 6-8 μήνες χωρις net κοντεύω και καμία εταιρία δεν μπορεί να με συνδέσει γιατί ρίχνει το φταίξιμο στον ΟΤΕ,Ελλαδάρα μας με τις τρελές υπηρεσίες που προσφέρεις.

 

Aπο τη στιγμη που η αιτηση σου στο νεο παροχο εκκρεμει ακομη σημαινει οτι εισαι συνδεδεμενος στο δικτυο του ΟΤΕ και ολες οι κλησεις σου γινονται απο εκει. Λογικο λοιπον να χρεωνεσαι και στον ΟΤΕ.

 

Επειδη εχει γινει καραμελα αυτη η δικαιολογια (φταιει ο ΟΤΕ) στην εξυπηρετηση πελατων των παροχων δεν μπορεις να εισαι σιγουρος για το τι φταιει.

Αυτο που μπορεις να κανεις ειναι μια καταγγελια στην ΕΕΤΤ και να καταγγειλεις τον παροχο στον οποιο εχεις κανει αιτηση και δεν σε εχει συνδεσει. Απο εκει και περα ασε την ΕΕΤΤ να βρει ποιος φταιει και να σε ενημερωσει.

 

Καταγγελια μπορεις να υποβαλλεις εδω ενω χρησιμα θα ηταν οτι χαρτια εχεις που αφορουν το θεμα για να υποστηριξεις τα λεγομενα σου. :)

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με τον νέο τιμοκατάλογο του ΟΤΕ που ισχύει από το Σάββατο 5 Μαΐου 2007, όλες οι κλήσεις από σταθερά τηλέφωνα ΟΤΕ προς γεωγραφικούς αριθμούς άλλων δικτύων σταθερής τηλεφωνίας διαμορφώνονται ως εξής:

 

Για κλήσεις προς γεωγραφικούς αριθμούς που ανήκουν στους παρόχους:

Algonet Telecom, Altec Telecoms, Cosmoline, Forthnet, Lannet, Netone, Q-Telecom, On Telecoms, Teledome, Tellas, Vivodi Telecom, Voicenet,

οι αστικές κλήσεις πλέον χρεώνονται με 0,0364€/λεπτο ενώ οι υπεραστικές με 0,0550€/λεπτο.

 

Eξαίρεση αποτελεί το δίκτυο της HOL και συγκεκριμένα η κατηγορία των αστικών κλήσεων η οπόια τιμολογείται όπως οι αστικές κλήσεις εντός του δικτύου του ΟΤΕ.

Το τιμολόγιο για τις υπεραστικές κλήσεις διαφοροποιείται ανάλογα με την ημέρα, την ώρα αλλά και τη διάρκεια της κλήσης ενώ παραμένει ως έχει για την Κυριακή (χρέωση υπεραστικών ως αστικών).

 

Εκτός από τις χρεώσεις προς γεωγραφικούς αριθμούς, αντίστοιχα τροποποιούνται και εκείνες προς μη γεωγραφικούς αριθμούς της σειράς 801 καθώς και προς τους ολιγοψήφιους αριθμούς που χρησιμοποιούνται κυρίως από τα τμήματα εξυπηρέτησης πελατών.

 

 

Αναλυτικότερα:

Οι ισχύουσες χρεώσεις σύμφωνα με το oteshop.gr (pdf)

Οι χρεώσεις σύμφωνα με την ανακοίνωση του ΟΤΕ (πάνω κάτω τα ίδια) (pdf)

Οι παλαιότερες χρεώσεις που πλέον δεν ισχύουν

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με τον νέο τιμοκατάλογο του ΟΤΕ που ισχύει από την Τετάρτη 20 Ιουνίου 2007, όλες οι κλήσεις από σταθερά τηλέφωνα ΟΤΕ προς γεωγραφικούς αριθμούς άλλων δικτύων σταθερής τηλεφωνίας διαμορφώνονται ως εξής:

 

Έχει εκδοθεί σχετικό δελτίο τύπου; Από που προέρχεται η ενημέρωση ότι από Τετάρτη 20 Ιουνίου 2007 ισχύει νέος τιμοκατάλογος;

 

Υπενθυμίζεται ότι μέχρι και την Τρίτη 19 Ιουνίου 2007 η τιμολόγηση για κλήσεις προς γεωγραφικούς αριθμούς άλλων δικτύων γινόταν σύμφωνα με το φθηνότερο τιμολόγιο που ισχύει για τις κλήσεις προς αριθμούς που ανήκουν στο δίκτυο του ΟΤΕ.

 

ΤΟ παραπάνω δεν ισχύει. :!:

 

Από 11/2/2007 ο ΟΤΕ αύξησε τη χρέωση προς τους γεωγραφικούς εναλλακτικών σε €0,0387 / λεπτό.

 

Στις 5/5/2007 τη μείωσε σε €0,0364 / λεπτό.

 

Εκτός από τις χρεώσεις προς γεωγραφικούς αριθμούς, αντίστοιχα τροποποιούνται και εκείνες προς μη γεωγραφικούς αριθμούς της σειράς 801 καθώς και προς τους ολιγοψήφιους αριθμούς που χρησιμοποιούνται κυρίως από τα τμήματα εξυπηρέτησης πελατών.

Έτσι πλέον δεν καθίσταται σίγουρο ότι οι κλήσεις προς αριθμούς της σειράς 801 χρεώνονται ως αστικές όπως ίσχυε παλαιοτέρα αλλά σύμφωνα με τα τέλη τερματισμού των άλλων δικτύων.

 

Και αυτά είχαν γίνει στις 11/2/2007. :!:

 

Το θέμα περιπλέκεται περισσότερο καθώς σύμφωνα με ανακοίνωση του ΟΤΕ παρόμοιο τιμολόγιο ίσχυε από το Σάββατο 5 Μαΐου 2007 και μέχρι την Τρίτη 19 Ιουνίου οπότε και έγινε ξανά τροποποίηση στο τιμολόγιο (το οποίο και ισχύει μέχρι σήμερα).

 

Εγώ δεν βλέπω σε κανένα από τα links που παραθέτεις ποιά είναι η διαφορά των σημερινών χρεώσεων με αυτές που ίσχυαν από 5/5/2007. :worry:

Link to comment
Share on other sites

Χμμμμμμμμ δυστυχώς εχω κάνει εκεί καταγγελία αλλά δεν έγινε τίποτε, ο οργανισμός αυτός υπάρχει απλά για μόστρα για μένα,επίσης ανέφερα πως 4 φορές, υπάλληλοι του οτε μου είπαν πως δεν ανήκω σε αυτόν.
mobile fan user
Link to comment
Share on other sites

Εδω (κατω κατω) αναφερεται οτι οι νεες τιμες ισχυουν απο 20/6/2007!

 

Η μονη αλλαγη που εντοπισα ηταν στην τιμολογηση για την HOL.

Στις χρεωσεις που ανακοινωθηκαν το Μαϊο υπαρχει διαφορετικη χρεωση στις υπεραστικες αναλογα με τη διαρκεια της κλησης (>25sec και >28sec) ενω στον νεο τιμοκαταλογο υπαρχει διαφορετικη χρεωση για το τμημα κλησης εως 25 ή 28 sec και διαφορετικη για τον υπολοιπο χρονο. Η ειναι το ιδιο πραγμα και δεν το εγραψαν σωστα!

 

Κατα τ'αλλα εχεις δικιο!

Απορω πως μου ξεφυγε η ανακοινωση που βγηκε τον Ιανουαριο με τοσο ψαξιμο που εριξα! :ninja:

 

edited

Εριξα ενα γερο edit στο αρχικο ποστ!

Τωρα ουτε μπερδευει τον κοσμο,... ουτε γραφω μ..:X :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Χμμμμμμμμ δυστυχώς εχω κάνει εκεί καταγγελία αλλά δεν έγινε τίποτε, ο οργανισμός αυτός υπάρχει απλά για μόστρα για μένα,επίσης ανέφερα πως 4 φορές, υπάλληλοι του οτε μου είπαν πως δεν ανήκω σε αυτόν.

 

Κοιταξε, αν δεν ανηκεις στον ΟΤΕ σημαινει οτι εχει παραδοθει η γραμμη σου στην αλλη εταιρια που εκανες αιτηση για τηλεφωνια/internet μεσω full LLU και εκεινη για καποιο λογο δεν σε συνδεει!

Αν ειναι ευκολο πες μας ακριβως τι εχει γινει και με ποια εταιρια αλλα και τι δικαιολογια σου λενε (το φταιει ο ΟΤΕ ειναι πολυ γενικο...πρεπει να απαιτησεις μια σοβαρη δικαιολογια απο τον παροχο)!

Δε γινεται να μην ανηκεις στον ΟΤΕ και να σου στελνει λογαριασμο! :ninja:

Τηλεφωνο και internet μεσω ΟΤΕ δεν εχεις;

 

Το οτι εκανες αιτηση σε καποια εταιρια δε σημαινει οτι εχεις ενεργοποιηθει κιολας. Μεχρι να γινει αυτο εισαι ακομη στον ΟΤΕ.

 

Καταγγελια ποτε εκανες, προσφατα;

Link to comment
Share on other sites

Καποιος να μου εξηγήσει το παρακάτω γιατι... η Ειμαι βλαμμενος... η λενε βλακείες!

 

Η ALTEC ΤELECOMS προσφέρει δωρεάν τηλεφωνία από κινητά

28/06/2007

 

Η σύγκλιση σταθερής και κινητής τηλεφωνίας γίνεται πραγματικότητα και στην Ελλάδα, από την ALTEC TELECOMS με το i-call.

 

Το i - Call είναι η ολοκληρωμένη υπηρεσία Τηλεφωνίας μέσω Internet, που πρώτη η ALTEC TELECOMS εισήγαγε στην ελληνική αγορά, για να αλλάξει τον τρόπο που επικοινωνούμε με το σταθερό και πλέον και με το κινητό μας τηλέφωνο, ακόμα και με μηδενική χρέωση στην Ελλάδα και το εξωτερικό!

 

Αρκεί μία ασύρματη ευρυζωνική πρόσβαση στο Internet, ανεξαρτήτως παρόχου, στο σπίτι ή στο γραφείο και μία συσκευή κινητού, συμβατή με το i-Call, για την πιο οικονομική - έως και δωρεάν - ευέλικτη επικοινωνία σε όλο τον κόσμο.

 

Ο χρήστης με την πλήρη αξιοποίηση των δυνατοτήτων του i-call μπορεί να καλύψει όλες τις ανάγκες επικοινωνίας του μειώνοντας δραστικά το κόστος της -μέχρι μηδενισμού- και περιορίζει τις κλήσεις που θα δρομολογηθούν μέσω δικτύων κινητής τηλεφωνίας στις περιπτώσεις που βρίσκεται σε χώρους που δεν υπάρχει ασύρματη ευρυζωνική πρόσβαση στο Internet.

 

Πηγη : http://www.altectelecoms.gr/viewer.asp?rec=259&lang=1

[sIGPIC][/sIGPIC] Αγαπώ Σουηδία!
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος ΙΙ)
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...