Jump to content

Κάλυψη δικτύου & αναφορές προβλημάτων [2.5G/3G]


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ερώτημα:στο net monitor η Vodafone δείχνει κατά τη διάρκεια της κλήσης ότι κωδικοποιεί τον ήχο κατά το πρότυπο EFR ενώ η Wind κατά το πρότυπο AFR-τουλάχιστον στην περιοχή που μένω!Τι ακριβώς πρότυπο είναι το AFR;;;
Link to comment
Share on other sites

Amr Full rate έχει η Wind στην περιοχή σου:p

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Τι είναι καλύτερο, το amr ή το efr?

 

όχι απλά καλύτερο το amr αλλά πολύ καλύτερο.Βέβαια αυτό είναι μέχρι την κεραία,από εκεί και πέρα τα πράγματα αλλάζουν και εξαρτάται τι συμπίεση γίνεται στο backbone...;)

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Όχι βρε παιδιά,AFR σας λέω ότι δείχνει το νετ-μόνιτορ..Αν θέλετε,ποστάρω και φωτό να το διαπιστώσετε!
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει AFR.

To AMR μάλλον εννοείς το οποίο είναι καλύτερο από το EFR.

Υπάρχει AFR και AHS τα οποία είναι και τα δύο AMR,απλά το ένα μεταδίδει με το μέγιστο ρυθμό στο κανάλι ενώ το άλλο με το μισό ρυθμό:!:

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Εβαλα μια ξεχασμένη κάρτα wind στο κινητο μου και δεν υπάρχει gprs ούτε και 3G...

 

Ξέρει κανείς γιατί; πρέπει να ενεργοποιήσω τίποτα;

 

 

edit: μόλις παρατήρησα οτι πλεον δεν υπάρχει 3G απο Wind (τουλάχιστον στην περιοχη μου)

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Εχουμε καμια εικονα για τις περιοχες που εχουν γινει βελτιωσεις σηματος δικτυου 3ης γενιας το τελευταιο χρονικο διαστημα ή απλά τα εχουν παρατήσει? 4 χρονια μετα τους Ολυμπιακούς αγώνες λέμε τα ίδια και τα ίδια..
Link to comment
Share on other sites

Μένω Παλλήνη και εδώ και κάτι μέρες αντιμετώπιζα πρόβλημα με την σύνδεσή μου.

Ξαφνικά ,και ενώ όλα έδειχναν κανονικά στο Κ800i μου , από σήμα κ.λ.π. (άλλωστε 3 χρόνια εδώ ποτέ δεν είχα θέμα σήματος σπίτι κ.λ.π.) , το κινητό δεν λειτουργούσε, δεν μπορούσα να πάρω ούτε να λάβω τηλεφωνήματα,μηνύματα κ.λ.π.Όποιος με καλούσε ήταν σαν να το έχω κλειστό, ή εκτός δικτύου....Μετά από λίγο ερχόντουσαν μαζεμένα κλήσεις,μηνύματα,αναπάντητες κ.λ.π.

 

Το κινητό, λόγω του ότι ήταν ήδη 2 σχεδόν χρόνων, και λίγο ταλαιπωρημένο, υποψιάστηκα ότι φταίει αυτό...

Μια φορά αγανακτισμένος του κοπάνησα και μια στο τραπέζι , και μετά δούλεψε!...

Αυτός ο τρόπος έπιασε αρκετές φορές....:wacko:

 

Με τα πολλά όμως αγανάκτησα , και έκανα μια βιαστική αναβάθμιση συσκευής και έχω εδώ και λίγες μέρες το NOKIA Ν82.

Έλα όμως που αρχίσανε τα ίδια!..

 

Υποψιάστηκα λοιπόν την κάρτα SIM, και πριν λίγες ώρες την αντικατέστησα χωρίς κόστος.

Γυρνάω σπίτι , μετά από λίγο πάλι τα ίδια.(Έτσι κι αλλιώς δεν το κάνει πάντα για να το ελέγξω στο μαγαζί)

Με τα πολλά , σε τηλεφωνική επικοινωνία με το μαγαζί , ο υπάλληλος μου πέταξε κάτι για απενεργοποίηση του 3G χωρίς να είναι και πολύ σίγουρος , αλλά και ότι "υπάρχει κάποια αναβάθμιση αυτόν τον καιρό στον αέρα και ίσως...." , κ.λ.π.

Παίρνω την Wind , δεν υπάρχει αναβάθμιση λέει, ούτε γενικώς , ούτε στην περιοχή μου, και να δοκιμάσω να θέσω εκτός το 3G και να χρησιμοποιώ μόνο το GSM.

To έκανα.

Λειτουργεί. (προς το παρόν)

 

Και ρωτώ.Οκ.Φταίει η ...λήψη με 3g.

Μόνο στην περιοχή την δική μου ή παντού?

Και αν ναι, τι γίνεται , εφόσον μου είναι αναγκαία?

 

Ξέρει κανείς κάτι σχετικό?

Link to comment
Share on other sites

Χαλάνδρι κοντά στην Κηφισίας επίσης πρόβλημα στο 3g. Ούτε κλήσεις ούτε ίντερνετ μπορώ να χρησιμοποιήσω... Μέσω gprs όλα καλά. Στο κέντρο του Χαλανδρίου κανένα πρόβλημα. Ελπίζω το πρόβλημα να'ναι προσωρινό γιατί έχει καταντήσει κουραστικό...
Δεν είμαι εδώ για κανέναν.
Link to comment
Share on other sites

@vaggos13,

 

για έλα μια βόλτα από Θεσσαλονίκη και σου εγγυώμαι ότι θα πετάξεις το κινητό απ’τα νευρα σου στον πρώτο διαθέσιμο κάδο απορριμάτων που θα βρεις στο δρόμο! :mad:

Τουλάχιστον για κέντρο και δυτική Θεσσαλονίκη,το Ίντερνετ λειτουργεί όποτε θέλει μέσω 3g ενώ μέσω gsm είναι όλα μια χαρά!Να μη μιλήσω για κάλυψη η οποία εδώ και 2 χρόνια έχει μείνει τελείως μα τελείως στάσιμη...Στα σημεία που δεν είχα κάλυψη πριν 2 χρόνια,στα ίδια δεν έχω και τώρα.....

 

 

Εντάξει,δέχομαι το γεγονός ότι πολλοί Θεσσαλονικείς είναι μουρλοί και ξηλώνουν τις κεραίες(όπως πρόσφατα εγινε σε Voda στο Επταπύργιο και Wind σε Καλαμαριά-η οποία κατά εναν περίεργο τρόπο σε λίγες μέρες την ξαναέστησε),αλλά αυτό δεν είναι διακιολογία..Ας φροντίσει να πιέσει να πάρει άδειες να τοποθετήσει σταθμούς only 3g σε πυκνοκατοικημένες περιοχές...Έχοντας όλες τις απαραίτητες άδειες και λίγη διακριτικότητα στο στήσιμο της κεραίας-κοινώς,ένα καλό καμουφλάρισμα-θα επεκτείνει την κάλυψη....Αν έκανε προσπάθειες να εκδώσει άδειες εδώ και 2 χρόνια,τώρα θα είχαν εκδωθεί-θέλω να πιστεύω,αν ήταν κωλόφαρδοι-και θα έκανε καμιά επέκταση...Αλλά η υπόθεση κατήντησε γελοία πλέον με την κάλυψή της....

Link to comment
Share on other sites

Βελτίωση παρατηρώ στην Θεσσαλονίκη το τελευταίο διάστημα όσον αφορά το πονεμένο θέμα του Ίντερνετ και των ταχυτήτων σύνδεσης..Αν και ακόμη,ΠOΛΛEΣ ΦOPEΣ,υπάρχει η αίσθηση ότι από στιγμή σε στιγμή θα παγώσει η σύνδεση..Γενικά,βελτιώθηκε ΛIΓO η κατάσταση,αλλά δεν μπορώ να πω ότι πετάει..Επίσης,προχτές στα Τεί της Σίνδου που μιλούσα σε ανοιχτό χώρο,με άμεση οπτική επαφή με τον θερμοσίφωνα-συγνώμη,την κεραία ήθελα να πω lol lol-έκλεισε η γραμμή ξαφνικά,χάθηκε το σήμα 3ης γενιάς και επανήλθε...Περίεργα πράγματα..Πάντως,περιμένω να δω βελτίωση στις ταχύτητες σύνδεσης στο Ίντερνετ,στην Θεσσαλονίκη..Και EΠITEΛOYΣ,λίγη κάλυψη σε Επταπύργιο-Συκιές....
Link to comment
Share on other sites

Και στη Σκιάθο το θέμα ίντερνετ μέσω 3G το τελευταίο διάστημα έχει βελτιωθεί παρά μα παρά πολύ.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Στη Σκιάθο θέλει όμως βελτίωση και η κάλυψη 2ης και 3ης....Ένας απ'τους πιο πολυσύχναστους προορισμούς και το δίκτυο καταρέει...Έλεος....Τι έχουν στο μυαλό τους αυτοί οι μηχανικοί δικτύου;;;Επέκταση κάλυψης και στην Σκιάθο τώρα!!!!! :mad::mad:

 

@elias_ps,

η κάλυψη 3ης γενιάς περιορίζεται μόνο και μόνο στη Χώρα;;Και αν ναι,σε τι βαθμό;;Παραλίες απ΄την άλλη μεριά δεν καλύπτονται καθόλου;

Link to comment
Share on other sites

Ναι η κάλυψη τρίτης γενιά περιορίζεται μόνο στο χωριό και λίγο πιο έξω (μέχρι την περιοχή Αχλαδιες), Σε αντίθεση με τις άλλες δύο όπου το δίκτυο τρίτης γενιάς του καλύπτει όπου υπάρχει και κάλυψη δεύτερη γενιάς. Κρίμα που δεν έδωσαν τρίτη γενιά σε όλο το νησί, Αλλά από την άλλη δεν έχουν κάτσει να βελτιώσουν την κάλυψη δεύτερης γενιά που είναι με διαφορά η χειρότερη στο νησί, το που έδωσαν τρίτη γενιά έστω και μόνο στο χωριό είναι και αυτό θετικό.

PS: Μπράβο στην Cosmote που καλύπτει με full σήμα δεύτερης και τρίτης γενιάς τη ξακουστη παραλία της Σκιάθου "Λαλάρια" σε αντίθεση με τις άλλες δύο που είναι απούσες.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

περιοχη χαιδαρι, νοσοκομειο αττικο στους εσωτερικους χωρους η wind χαροπαλευει.
Link to comment
Share on other sites

Τουλάχιστον βρίσκεται στο σωστό χώρο!Ένα νοσοκομείο όταν χαροπαλεύεις είναι πάντα χρήσιμο :p

 

Στην Θεσ/νίκη να δεις τι γινεται σε πάρα πολλούς εσωτερικούς χώρους..Η ανυπαρξία σε όλο της το μεγαλείο...Στασιμότητα στην κάλυψη χρόνια τώρα...Μπράβο,ας συνεχίσουν έτσι,καλά το πάνε...Η Κοσμοτέ καλύπτει πάνω απ'το 80% με 3η γενιά(αν και χάρτη ακόμη περιμένουμε να δούμε),η Βόντα με τις αναβαθμίσεις της κατάφερε να πετάει το δίκτυό της για χρήση Ίντερνετ και οι ταχυτητες είναι εξαιρετικές και η Γουίντ ακόμη έχει παγώματα και αργές ταχύτητες στο Ίντερνετ και κάλυψη για τα μπάζα σε πολλούς χώρους χρόνια τώρα...Τουλάχιστον να τα διαβάζει κανείς αυτά μπας και κάνουν κάτι στο τέλος...

 

Υ.Γ.:Το τεχνικό τμήμα γιατί "γράφει" τους συνδρομητές της εταιρίας με τόσο απαράδεκτο τρόπο;;Από τον Φλεβάρη δήλωσα 3 φορές τηλεφωνικά(και κρατηθηκε αιτημα)για προβλήματα κάλυψης και πάντα το μελετάνε,μα ποτέ δεν παίρνουν τηλέφωνο.... :mad: Δε φτάνει που δε μας καλύπτουν σωστά,αγνοούν και να επικοινωνήσουν μαζί μας για να μας δώσουν μια απάντηση...Μπράβο ρε,και εις ανώτερα εκεί στην Γουίντ!Όλα τέλεια λειτουργούν!!

Link to comment
Share on other sites

επειδη ειπες για τεχνικο τμημα ακου τι μου συνεβει εμενα. πριν 2 χρονια εδω στον πειραια ειχαμε τεραστιο προβλημα με το σημα ενω παλιοτερα ηταν τελειο. σε καποια επικοινωνια που ειχα με το 1260 με ρωτησαν αν αντιμετωπιζω καποιο προβλημα και τους ειπα οτι το μονο προβλημα ηταν οτι χαθηκε το σημα στην περιοχη μου. οκ μου λεει η κοπελα το μεταβιβαζω στους τεχνικους. μετα απο 1 εβδομαδα με παιρνει καποιος που λεει οτι ειναι τεχνικος και μου ξεκαθαριζει οτι δεν προκειται να γινει τιποτα στην περιοχη μου για τουλαχιστον 1 χρονο. μετα απο κανα μηνα εμφανιζεται φουλ 3g σημα και το 2g πολλη καλυτερο. η αμφισβητηση μου μπαινει στον αν τελικα μιλαμε οντως με το τεχνικο τμημα ή με καποιον που απλως τον εχουν βαλει για να σηκωνει το τηλεφωνο χωρις γνωσεις για το τι γινεται στην wind.
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι να υπάρξει συνομιλία με το τεχνικό τμήμα..Όταν κάνω επί 3 μήνες παράπονα για την κάλυψη και μέσω e-mail και τηλεφωνικά και δεν επικοινωνούν μαζί μου,πώς λέτε να αισθάνομαι;;Να σας δώσω εγώ την απάντηση:Μ.....ς...Μου φαίνεται η Wind πλέον αξίζει μόνο για το δωρεάν wap,για το οποίο αρκεί να έχεις ένα καρτοκινητό και να μην τους δίνεις λεπτό παραπάνω από τα 3,5 ευρώ..Τουλάχιστον στην Θεσσαλονίκη..Προβλήματα χωρητικότητας καθημερινά και η κάλυψη σε πολλές περιοχές ανύπαρκτη ή στάσιμη χρόνια τώρα...Πλήρης απογοήτευση...
Link to comment
Share on other sites

Βόλος,Σωρός...έσβησε το 3g από την κεραία του Σωρού!

Τι απέγινε; :lol: Πήρα 1231 και μου είπε,πράγματι τώρα σε ένα χάρτη που βλέπω δεν υπάρχει κάλυψη 3g στο Βόλο σε μεγάλο μέρος αλλά μόνο γύρω γύρω...Δε μπόρεσα να κρατηθώ και έσκασα στα γέλια.Τι έφταιγε βέβαια και η γυναίκα:!: Απορώ,ζήλεψαν την κάλυψη της vodafone στο 3g και ακολουθούν κατά γράμμα;

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Εχει τυχει σε κανεναν να χρεωθει διπλα για μια υπηρεσια? Πιο συγκεκριμενα, πηγα να ανανεωσω το non-stop και στο τελος μου ελεγε ''το αιτημα σας δεν εγινε δεκτο, προσπαθειστε αργοτερα'' και τερματιζοταν η κληση. Προσπαθησα αλλες 5 φορες, τα ιδια. Στο τελος αφου μου λεει ''το αιτημα σας πραγματοποιηθηκε'' σταματησα τις προσπαθειες. Την επομενη μερα ανακαλυπτω ομως οτι ο λογαριασμος (εχω καρτοκινητη free to go) ειχε χρεωθει με 10 ευρω αντι για 5. Πηγα την προηγουμενη τριτη στο καταστημα της wind στο κεντρο του Πειραια, ειπαν οτι θα επικοινωνησουν μαζι μου αλλα τιποτα. Οπως βλεπετε, συγκρατω ακομη τα νευρα μου. Δεν ειμαι διατεθιμενος να τα παρατησω ομως. Τα 5 ευρω πισω απο τους κλεφτες.
σιγα μωρε.. Στην Ελλάδα ζούμε . . . :w00t:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...