Jump to content

Κάλυψη δικτύου & αναφορές προβλημάτων [2.5G/3G]


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ως παλαιότερος συνδρομητής ΤΙΜ και τωρινός Cosmote, θα ήθελα να σας ενημερώσω, ότι ΟΛΑ τα δίκτυα έχουν μέτριο σήμα στην περιοχή. Με τη δεύτερη, το σήμα μεταξύ Περαίας και Νέων επιβατών είναι μέτριο σε εξωτερικούς χώρους και αδύνατο σε εσωτερικούς. Δραματική λήψη μεταξύ των δύο παραπάνω μερών στην οδό Θερμαικού (ύψος Φαλήρου) και πάνω από αυτή (πχ Εκπαιδευτήρια Κοραής) :kill: . Στην παραλιακή ζωνή η λήψη είναι άψογη, μάλλον για όλους τους providers, μέχρι και εικονικό MOBIMAK βγαίνει περιστασιακά, το ίδιο και στην Περαία γύρω από το κτίριο του ΟΤΕ :p , αλλά ως εκεί... Άντε και λίγο στο δρόμο για Αγία Τριάδα λόγω κεραίας στον οικισμό υπαλλήλων ΟΤΕ. Ο αξιότιμος :X κ. Δήμαρχος πρέπει να βοηθήσει ΟΛΕΣ τις εταιρίες, αφού η περιοχή έχει ολοένα και περισσότερους μόνιμους κατοίκους και το καλοκαίρι γίνεται ΧΑΜΟΣ από επισκέπτες. Η κεραία της ΤΙΜ "έβγαζε δυστυχώς μάτι", ήταν σε άριστη θέση και γι'αυτό την έκλεισαν γρήγορα... Αν έμενε σε λειτουργία, η ΤΙΜ θα ήταν χαλαρά Νο.1 σε κάλυψη και ίσως αυτό ενόχλησε κάποιους :wink: Άραγε ποιας εταιρίας είναι ο "πύραυλος" στην κεντρική πλατεία Περαίας? Είναι ενεργός? ;) Το χειρότερο σήμα στην περιοχή έχει η VODAFONE, η υπεροχή της cosmote είναι μόνο τμηματική και άρα μερική σε σχέση με την ΤΙΜ. Άλλωστε, στους τυφλούς βασιλεύει ο μονόφθαλμος!! :lol: Σημ. όλα τα παραπάνω αφορούν το δεύτερης γενιάς δίκτυο. Δε διαθέτω 3g συσκευή :O

 

 

Εχεις καιρο να περασεις απο την Περαια μαλλον...

 

Η voda κανει παρεα με την cosmo και κανουν παρτυ στον ΟΤΕ. :cool:

Link to comment
Share on other sites

Εχεις καιρο να περασεις απο την Περαια μαλλον...

 

Η voda κανει παρεα με την cosmo και κανουν παρτυ στον ΟΤΕ. :cool:

Συγκατοίκηση σε κτήριο του ΟΤΕ?

Η ομορφιά θα σώσει τον κόσμο!!
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει καμια εικονα για Ζακυνθο, Πατρα η αλλες περιοχες της Πελοποννησου?
Link to comment
Share on other sites

Πάτρα το δίκτυο είναι πολύ καλό γενικά! Για τις άλλες περιοχές που έθεσες δε ξέρω :p

 

Αυτό που με στεναχωρεί ιδιαίτερα στην ΤΙΜ τον τελευταίο καιρό σε αντίθεση με το παρελθόν είναι ο χειρισμός υποθέσεων σήματος/προβλημάτων δικτύου από την εξυπηρέτηση πελατών. Εκτός του ότι καταχωρούν πλέον με δυσκολία ένα πρόβλημα, μόλις τελειώνει η κλήση σου λένε "σε περίπου μία βδομάδα θα επικοινωνήσει η ΤΙΜ μαζί σας. Που είναι η ΤΙΜ,ΟΕΟ; Η vodafone μπορεί να μην ακούει γενικά τα παράπονα των πελατών σε τεχνικά θέματα(προσωπική εμπειρία->παταγώδης αποτυχία) αλλά παίρνει για το τυπικό ένα τηλέφωνο:!: να ενημέρωσει... Από την ΤΙΜ περιμένω να επικοινωνήσουν από το Φεβρουάριο για μία καταχώρηση που είχα κάνει,ΕΛΕΟΣ:!: Ή το τεχνικό τμήμα δεν απαντά(γιατί; ) ή κάποιοι στην εξυπηρέτηση πελατών τεμπελιάζουν περισσότερο από ότι πρέπει...μιλάω για καθυστέρηση ΜΗΝΩΝ! Τουλάχιστον αν δεν ενημερώνουν να μη χάνω και το χρόνο μου να κάνω καταχωρήσεις. Τo myphone αρκεί νομίζω(?)

PS: σταμάτησαν να απαντάνε και στα e-mail?!?

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Πάτρα το δίκτυο είναι πολύ καλό γενικά! Για τις άλλες περιοχές που έθεσες δε ξέρω :p

 

Αυτό που με στεναχωρεί ιδιαίτερα στην ΤΙΜ τον τελευταίο καιρό σε αντίθεση με το παρελθόν είναι ο χειρισμός υποθέσεων σήματος/προβλημάτων δικτύου από την εξυπηρέτηση πελατών. Εκτός του ότι καταχωρούν πλέον με δυσκολία ένα πρόβλημα, μόλις τελειώνει η κλήση σου λένε "σε περίπου μία βδομάδα θα επικοινωνήσει η ΤΙΜ μαζί σας. Που είναι η ΤΙΜ,ΟΕΟ; Η vodafone μπορεί να μην ακούει γενικά τα παράπονα των πελατών σε τεχνικά θέματα(προσωπική εμπειρία->παταγώδης αποτυχία) αλλά παίρνει για το τυπικό ένα τηλέφωνο:!: να ενημέρωσει... Από την ΤΙΜ περιμένω να επικοινωνήσουν από το Φεβρουάριο για μία καταχώρηση που είχα κάνει,ΕΛΕΟΣ:!: Ή το τεχνικό τμήμα δεν απαντά(γιατί; ) ή κάποιοι στην εξυπηρέτηση πελατών τεμπελιάζουν περισσότερο από ότι πρέπει...μιλάω για καθυστέρηση ΜΗΝΩΝ! Τουλάχιστον αν δεν ενημερώνουν να μη χάνω και το χρόνο μου να κάνω καταχωρήσεις. Τo myphone αρκεί νομίζω(?)

PS: σταμάτησαν να απαντάνε και στα e-mail?!?

 

Και σε μένα τα έκαναν αυτά πολλές φορές.Έφαγα και κλείσιμο στα μούτρα από εξυπ. πελατών,χωρίς να έχει προηγηθεί κάποια έντονη διαφωνία.Αφού με είχαν μπαλάκι("μισό να σας συνδέσω με το αρμόδιο τμήμα"2-3 απανωτά) μου είπαν ότι δεν μπορούσαν να με εξυπηρετήσουν και το έκλεισαν.Αυτό από ότι ξέρω δεν επιτρέπεται,σωστά;Πρώτα δεν πρέπει να κλείσει ο πελάτης;Από την άλλη έχω μιλήσει και με πολύ εξυπηρετικά άτομα εκεί μέσα αλλά δυστυχώς δεν τηρήθηκαν οι υποσχέσεις τους ότι θα με καλούσε το τεχνικό τμήμα το πολύ σε μία εβδομάδα.Στην περίπτωση αυτή ευθύνονται από το τεχν. τμήμα.Κάποτε υπήρχε ένας υπεύθυνος επικοινωνίας που έπαιρνε τηλέφωνο και ενημέρωνε.Μήπως απολύθηκε και ξέχασαν να προσλάβουν άλλον στην θέση του;

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα. όσοι εχουν τιμ τώρα το πρωι δεν εχουμε καλυψη δικτύου.. γιατί αραγε;;; και ειναι γενικό. και στα συμβόλαια και καρτα..

Είναι φορές που σου μιλώ, κι αυτά που θέλω να σου πω, τα λέω μ' ένα λυγμό μες στη σιωπή μου,περνάει γρήγορα ο καιρός, κι έγινες αναστεναγμός,δεν έφυγες ποτέ απ' τη ζωή μου.Είναι βραδιές όπως αυτή που ένα παράπονο θα βγεί, να σπάσει σαν γυαλί την μοναξιά μου,και θέλω να 'ρθω να σε βρω μα είσαι μακρυά μου. .

>μόνο για λίγο να σε δω, να σου μιλήσω, μόνο για λίγο να μπορούσες να 'ρθεις πίσω. .

μόνο για λίγο να σε δω, μόνο για λίγο, είναι βραδιές που δεν μπορώ να σ' αποφύγω. .<

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα. όσοι εχουν τιμ τώρα το πρωι δεν εχουμε καλυψη δικτύου.. γιατί αραγε;;; και ειναι γενικό. και στα συμβόλαια και καρτα..
και εγω απο πειραια και καρτοκινητα και συμβολαια δεν δουλευουν. και οταν παιρνω την tim το κλεινουν λογω φορτου.
Link to comment
Share on other sites

10:30 έφτιαξε.. τώρα τι να πω...δε ξέρω!!! Ας ελπισουμε να μην εχουμε κι αλλα τέτοια προβλήματα..

Είναι φορές που σου μιλώ, κι αυτά που θέλω να σου πω, τα λέω μ' ένα λυγμό μες στη σιωπή μου,περνάει γρήγορα ο καιρός, κι έγινες αναστεναγμός,δεν έφυγες ποτέ απ' τη ζωή μου.Είναι βραδιές όπως αυτή που ένα παράπονο θα βγεί, να σπάσει σαν γυαλί την μοναξιά μου,και θέλω να 'ρθω να σε βρω μα είσαι μακρυά μου. .

>μόνο για λίγο να σε δω, να σου μιλήσω, μόνο για λίγο να μπορούσες να 'ρθεις πίσω. .

μόνο για λίγο να σε δω, μόνο για λίγο, είναι βραδιές που δεν μπορώ να σ' αποφύγω. .<

Link to comment
Share on other sites

10:30 έφτιαξε.. τώρα τι να πω...δε ξέρω!!! Ας ελπισουμε να μην εχουμε κι αλλα τέτοια προβλήματα..

Στην εξυπηρέτηση πελατών πήρε κανείς τηλέφωνο να μας πει την εμπειρία καταγραφής του προβλήματος;:lol:

Παλιότερα.είχα και εγώ πρόβλημα παροδικό στο Βόλο στο δίκτυο 2ης γενιάς,τους πήρα τηλέφωνο,με δυσκολία το κατέγραψαν και μαντέψτε...με πήραν τηλέφωνο μετά από κανένα μήνα να μου πουν ότι δεν υπάρχει πρόβλημα στο Βόλο...ε,δε κρατήθηκα,τους το έκλεισα όπως κάναν και αυτοί στον getolika! Μου φαίνεται έχει ξεφύγει η κατάσταση στην ΤΙΜ για τα καλά! Και ασχολούνται με τι χρώμα θα βάψουν τα καταστήματά τους:!:

Πριν ένα χρόνο το δίκτυο δούλευε πολύ καλύτερα όπου και αν ήμουν,η εξυπηρέτηση πελατών ήταν πολύ καλή και τώρα όλα έχουν αντιστραφεί,ΑΣ ΒΑΛΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΑΞΗ ΕΚΕΙ ΜΕΣΑ! Είναι δυνατόν ακόμα να λαμβάνω 30 ειδοποίησεις κλήσεων κάθε μέρα?!? Να μην έχω δει καμία βελτίωση παρά ξηλώματα; Τουλάχιστον στην Cosmote ξηλώνουν μία,ανεβάζουν 10... Η ΤΙΜ αφήνει ξεκρέμαστους συνδρομητές! Και συν τοις άλλοις πέρυσι είχαν και μια Α εξυπηρέτηση στα εταιρικά,τώρα είμαστε σε χειρότερη μοίρα και από τους καρτοκινητούς!

Μα είναι δυνατόν κάθε λίγο και λιγάκι που αλλάζει η διοίκηση να έχουμε αυτά τα προβλήματα; Προσοχή,καλύτερα να βγει το μάτι παρά το όνομα για ακόμη μια φορά! Αν κρίνω τις μέχρι τώρα διοικήσεις η Ιταλική 2004 -2005 ήταν καταπληκτική...! 2005-2007 καλή και 2007 - 2χχχ δε δείχνει να έχει και πολύ κέφι...

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Στην εξυπηρέτηση πελατών πήρε κανείς τηλέφωνο να μας πει την εμπειρία καταγραφής του προβλήματος;:lol:

Παλιότερα.είχα και εγώ πρόβλημα παροδικό στο Βόλο στο δίκτυο 2ης γενιάς,τους πήρα τηλέφωνο,με δυσκολία το κατέγραψαν και μαντέψτε...με πήραν τηλέφωνο μετά από κανένα μήνα να μου πουν ότι δεν υπάρχει πρόβλημα στο Βόλο...ε,δε κρατήθηκα,τους το έκλεισα όπως κάναν και αυτοί στον getolika! Μου φαίνεται έχει ξεφύγει η κατάσταση στην ΤΙΜ για τα καλά! Και ασχολούνται με τι χρώμα θα βάψουν τα καταστήματά τους:!:

Πριν ένα χρόνο το δίκτυο δούλευε πολύ καλύτερα όπου και αν ήμουν,η εξυπηρέτηση πελατών ήταν πολύ καλή και τώρα όλα έχουν αντιστραφεί,ΑΣ ΒΑΛΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΑΞΗ ΕΚΕΙ ΜΕΣΑ! Είναι δυνατόν ακόμα να λαμβάνω 30 ειδοποίησεις κλήσεων κάθε μέρα?!? Να μην έχω δει καμία βελτίωση παρά ξηλώματα; Τουλάχιστον στην Cosmote ξηλώνουν μία,ανεβάζουν 10... Η ΤΙΜ αφήνει ξεκρέμαστους συνδρομητές! Και συν τοις άλλοις πέρυσι είχαν και μια Α εξυπηρέτηση στα εταιρικά,τώρα είμαστε σε χειρότερη μοίρα και από τους καρτοκινητούς!

Μα είναι δυνατόν κάθε λίγο και λιγάκι που αλλάζει η διοίκηση να έχουμε αυτά τα προβλήματα; Προσοχή,καλύτερα να βγει το μάτι παρά το όνομα για ακόμη μια φορά! Αν κρίνω τις μέχρι τώρα διοικήσεις η Ιταλική 2004 -2005 ήταν καταπληκτική...! 2005-2007 καλή και 2007 - 2χχχ δε δείχνει να έχει και πολύ κέφι...

Μιχάλη η πλάκα η μεγάλη είναι οτι κοροϊδεύουμε τους δημόσιους υπαλλήλους της κοσμοτέ ενω αυτοί της τιμ είναι χειρότεροι!

Ασε που απ΄ότι ξέρω πέρνουν και καλύτερους μισθούς απο την βόνταφον.

Πάντως σε εμένα (η βόνταφον) σε δυο αιτήματα (για κάλυψη) που τους έκανα μου απάντησαν τηλεφωνικά, στην μεν πρώτη περίπτωση ότι η Αργιθέα δεν προβλέπεται στον σχεδιασμό για κάλυψη στη δε Πύλη Τρικάλων διαπίστωσαν το πρόβλημα και θα το επιλύσουν το συντομώτερο!

Η ομορφιά θα σώσει τον κόσμο!!
Link to comment
Share on other sites

για το σημερινό πρόβλημα αναγκάστικα να πάρω τηλέφωνο στα κεντρικά και αφού σε έβαζαν να πληκτρολογήσης τον αριθμό σου μετά έκλεινε λόγο φόρτου εργασίας. είμαι στην tim από τον πρώτο χρόνο λειτουργείας της, 1993 ήταν νομίζω, και κάθε χρόνο το σήμα γίνεται χειρώτερο.
Link to comment
Share on other sites

Είπαμε υπάρχει και η φορητότητα!!!
Η ομορφιά θα σώσει τον κόσμο!!
Link to comment
Share on other sites

για το σημερινό πρόβλημα αναγκάστικα να πάρω τηλέφωνο στα κεντρικά και αφού σε έβαζαν να πληκτρολογήσης τον αριθμό σου μετά έκλεινε λόγο φόρτου εργασίας. είμαι στην tim από τον πρώτο χρόνο λειτουργείας της, 1993 ήταν νομίζω, και κάθε χρόνο το σήμα γίνεται χειρώτερο.

 

To πρόβλημα είναι καταρχάς στο marketing(πολύ στόκοι θεέ μου...:O ) και μετά η συνεχής αλλαγή διοίκησης/ιδιοκτησίας που πριν γίνει ένα έργο σωστά(η Ιταλική διοίκηση άρχισε αναδόμηση δικτύου επενδύοντας ΤΕΡΑΣΤΙΑ ποσά στην επαρχία και στις Ολυμπιακές πόλεις) άρχισε άλλο(υπηρεσίες για να μαζεύεται κόσμος,συγχωνεύσεις κτλ...) Αλλά έτσι μόνο τσαπατσουλιές γίνονται,δυστυχώς:!:

Επιλέον η ΤΙΜ δεν έχει εξωτερικούς συνεργάτες για να συντηρούν το δίκτυο που φτιάχνεται... Άλλο ένα λάθος της ΤΙΜ αλλά και της Vodafone πλέον. Μία κονσόλα στα κεντρικά συστήματα δε μπορεί να συντηρήσει όλο το δίκτυο! Άνθρωποι χρειάζονται...

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ας μην αρχίζουμε την καταστροφολογία! Και μένα που πιάνει σπίτι μου μόνο η ΤΙΜ τι να κάνω?? Που να κάνω φορητότητα? ΛΟΛ! Άντε μην μου σπαράζετε την καρδιά μεσημεριάτικο...μπορεί να έρθουν και καλύτερες μέρες...
Link to comment
Share on other sites

Είπαμε υπάρχει και η φορητότητα!!!

 

ευχαριστουμε για την συμβουλη αλλα προσωπικα δεν ασχολουμαι με τετοιες λυσης. αν βεβαια τα πραγματα χειρωτερεψουν μπορει να το σκεφτω.

Link to comment
Share on other sites

Η ΤΙΜ είχε τοποθετήσει κεραία στην οροφή ξενοδοχείου στο κέντρο της πόλης. Το ξενοδοχείο ανακαινίζεται εδώ και λίγο καιρό. Στην ουσία, τίποτα δεν έμεινε όρθιο πόσο μάλλον η κεραία. Εδώ και λίγο καιρό σήμα υπάρχει μόνο σε δρόμο.
Link to comment
Share on other sites

Η ΤΙΜ είχε τοποθετήσει κεραία στην οροφή ξενοδοχείου στο κέντρο της πόλης. Το ξενοδοχείο ανακαινίζεται εδώ και λίγο καιρό. Στην ουσία, τίποτα δεν έμεινε όρθιο πόσο μάλλον η κεραία. Εδώ και λίγο καιρό σήμα υπάρχει μόνο σε δρόμο.

 

ανακαινίζεται ή γκρεμίζεται;:p Πάντως η ΤΙΜ έπρεπε να βάλει έναν άλλο σταθμό προσωρινό...:!: Δεν αφήνεις τους πελάτες χωρίς σήμα,νομίζω ότι αυτό είναι χοντρό αν δε το είχε προβλέψει(!!!) Και εδώ κολλάν οι εξωτερικοί συνεργάτες τους οποίους η ΤΙΜ δε τους έχει πάρει σοβαρά!

Βέβαια μπορεί να ετοιμάζεται κάτι ήδη:O Μη λέμε μεγάλες κουβέντες!

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια στην ΤΙΜ για την βελτίωση του σήματος στην Κρήτη και ειδικά στην περιοχή του Πανόρμου και Ρεθύμνου.
Life is a game
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστουμε για την συμβουλη αλλα προσωπικα δεν ασχολουμαι με τετοιες λυσης. αν βεβαια τα πραγματα χειρωτερεψουν μπορει να το σκεφτω.

 

Γιατί, τι κακό έχουν αυτές οι λύσεις και δεν ασχολείσαι μαζί τους? Είναι καλύτερα να κάθεσαι στη ΤΙΜ και να μην έχεις σήμα? :confused: :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Η κατάσταση δεν είναι τόσο τραγική που να δικαιολογεί μετακίνηση σε άλλη εταιρεία. Όλες οι εταιρείες έχουν κάποιες περιοχές που έχουν πρόβλημα. Τόσα χρόνια ( πάνω από 10) που είμαι στην ΤΙΜ σπάνια βρέθηκα σε σημείο που να μην έχω σήμα. Και έχω γυρίσει όλη την Ελλάδα. Μπορεί να μην έχει σήμα φουλ αλλά την δουλεία σου την κανείς. Και αυτό που έγινε εχτές στον Πειραιά πρώτη φορά έγινε.
Link to comment
Share on other sites

Η κατάσταση δεν είναι τόσο τραγική που να δικαιολογεί μετακίνηση σε άλλη εταιρεία. Όλες οι εταιρείες έχουν κάποιες περιοχές που έχουν πρόβλημα. Τόσα χρόνια ( πάνω από 10) που είμαι στην ΤΙΜ σπάνια βρέθηκα σε σημείο που να μην έχω σήμα. Και έχω γυρίσει όλη την Ελλάδα. Μπορεί να μην έχει σήμα φουλ αλλά την δουλεία σου την κανείς. Και αυτό που έγινε εχτές στον Πειραιά πρώτη φορά έγινε.

 

Α sorry απλώς νόμιζα πως είχες μόνιμο σοβαρό πρόβλημα. :O

Link to comment
Share on other sites

Παρ'ολες τις βελτιωσεις εδω πανω στο κιλκις εχει προβληματα σε πολλα χωρια,ασθενες σημα ως μηδενικο,επισης και στην πολη του κιλκις η κατασταση συνεχιζεται,μονο η κοσμοτε εχει πληρη καλυψη σε ολο το νομο και φυσικα σε ολη την ΕΛλαδα
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...