Jump to content

Κάλυψη δικτύου & αναφορές προβλημάτων [2.5G/3G]


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κατά κύριο λόγο οι περιοχές που θέλω να έχω καλό σήμα είναι Η Αθήνα, η Μυτιλήνη, η Καρδίτσα και η Θεσαλονίκη.Κατά τα άλλα η τα καινούργια Flexy ταα βρίσκω πολύ έξυπνα και πολύ βολικά! Είναι κάτι που έπρεπε να το είχαν κάνει εδώ και καιρό όλες οι εταιρίες! Μπράβο ΤΙΜ πολύ καλή σκέψη!

 

όχι δε πρέπει να προβληματίζεσαι ;) Εγώ θα σου πω για Καρδίτσα που ξέρω ότι η ΤΙΜ είναι η ΚΑΛΥΤΕΡΗ με τεράστια διαφορά στη πόλη αλλά και στην περιοχή της Καρδίτσας.Δε λέω πως είναι τέλεια αλλά σε σχέση με τις άλλες είναι ΧΡΟΝΙΑ μπροστά.Μόνο Αργιθέα έχει πρόβλημα(στην οποία υπάρχει σχέδιο βελτίωσης) αλλά δε νομίζω να σε απασχολήσει και πολύ;)

Από εκεί και πέρα δεν υπάρχει γενικό πρόβλημα! Εγώ πλέον πιστεύω ότι ο προβληματισμός πρέπει να υπάρχει πλέον μόνο στις χρεώσεις:cool:

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

όχι δε πρέπει να προβληματίζεσαι ;) Εγώ θα σου πω για Καρδίτσα που ξέρω ότι η ΤΙΜ είναι η ΚΑΛΥΤΕΡΗ με τεράστια διαφορά στη πόλη αλλά και στην περιοχή της Καρδίτσας.Δε λέω πως είναι τέλεια αλλά σε σχέση με τις άλλες είναι ΧΡΟΝΙΑ μπροστά.Μόνο Αργιθέα έχει πρόβλημα(στην οποία υπάρχει σχέδιο βελτίωσης) αλλά δε νομίζω να σε απασχολήσει και πολύ;)

Από εκεί και πέρα δεν υπάρχει γενικό πρόβλημα! Εγώ πλέον πιστεύω ότι ο προβληματισμός πρέπει να υπάρχει πλέον μόνο στις χρεώσεις:cool:

 

Σ' ευχαριστώ πολύ φίλε μου! Απλά επείδη δεν έχω και εγώ και κάποιος γνωστός μου εμπειρίες από το δίκτυο ήθελα να έχω και μια άποψη από κάποιον που ξέρει.

Link to comment
Share on other sites

Η ΤΙΜ ενσωματωνει τις κεραιες της Q στο δικτυο της.Ηδη εδω και 3 μερες σταματησαν οι κεραιες της Q να λειτουργουν.
Link to comment
Share on other sites

Η ΤΙΜ ενσωματωνει τις κεραιες της Q στο δικτυο της.Ηδη εδω και 3 μερες σταματησαν οι κεραιες της Q να λειτουργουν.

Πως γίνετε να τις ενσωματώνει χωρίς να λειτοργούν?Το σωστότερο για μένα είναι να κάνει τις απαραίτητες ρυθμίσεις έτσι ώστε να τις εντάξει στο δίκτο της τιμ.Ασε που υπάρχουν περιπτώσεις (ελάχιστες βέβαια) που η Q είχε καλή κάλυψη σε κάποια περιοχή της Αθήνας ενω η τιμ χάλια.Σε αυτές τις περιπτώσεις δεν θα έπρεπε να ρυθμιστούν ανάλογα ετσι ώστε να εξυπηρετούνται και οι συνδρομητές της τιμ?

Η ομορφιά θα σώσει τον κόσμο!!
Link to comment
Share on other sites

Σταματησαν οι κεραιες της Q ωστε να γινουν οι ρυθμισεις για να λειτουργησουν συντομα ξανα ως κεραιες ΤΙΜ.
Link to comment
Share on other sites

Σταματησαν οι κεραιες της Q ωστε να γινουν οι ρυθμισεις για να λειτουργησουν συντομα ξανα ως κεραιες ΤΙΜ.

ναι όντως...νομίζω πώς έχει δίκιο...στην αναζήτηση δικτύου δεν μου βγάζει πιά q-telecom...άρα κάτι παίζεται! και ναι η κεραία της q στην περιοχή μου έχει καλύτερο σήμα απο της ΤΙΜ... η q είναι στα 1800 ε?

Link to comment
Share on other sites

παιδειά είμαι συνδρομητής κοσμοτε τα τελευταία τρια χρόνια και σύντομα σκέφτομαι να γίνω ΤΙΜ σε κάποιο από τα Flexy. Με την κοσμοτε ήμουνα αρκετα ευχαριστήμενος βέβαια ποτε δεν είχα απαιτήσεις για τρίτης γενιάς δίκτυο το οποίο και δεν με ενδιαφέρει. Κάποιος που είναι στη θέση μου από πλευράς ΤΙΜ είναι το ίδιο ευχαριστημένος; Το μόνο που με χαλάει στην κοσμοτε είναι οι επιδοτήσεις της που είναι χαμηλές και γενικώς η πολιτίκη της για τις επιδοτήσεις σε σχέση με βονταφον που ακούω.

 

Βασικά θέλω να μου πει κάποιος για το σήμα της εταιρίας αν συχνά παρουσιάζονται προβλήματα δικτύου και δεν μπορείς να καλέσεις ή αν γενικά φορτώνεται το δίκτυο. Αν ύπαρχει κάποιο θέμα με την εξυπηρέτηση πελατών της τη συνεργασία της με άλλες εταιρίες για roaming και γενικά πόσο ποιοτικές είναι οι υπηρεσίες και η επικοινωνία που προσφέρει. Δεν είχα ποτέ εμπειρία με ΤΙΜ ενώ με τις αλλές είχα και με τις δύο με συμβόλαια και δεν είχα κάποιο παράπονο.Ιδίως με τη κοσμοτε.Με την ΤΙΜ είναι κάτι που πρέπει να με προβληματίσει; Τον επόμενο χρόνο θα είναι κατά πολύ αυξημένες οι ανάγκες μου με το κινητό και δεν θα ήθελα να έχω πρόβληματα με το δίκτυο μου. Κατά κύριο λόγο οι περιοχές που θέλω να έχω καλό σήμα είναι Η Αθήνα, η Μυτιλήνη, η Καρδίτσα και η Θεσαλονίκη.Κατά τα άλλα η τα καινούργια Flexy ταα βρίσκω πολύ έξυπνα και πολύ βολικά! Είναι κάτι που έπρεπε να το είχαν κάνει εδώ και καιρό όλες οι εταιρίες! Μπράβο ΤΙΜ πολύ καλή σκέψη!

ΑΠΟ ΜΥΤΙΛΗΝΗ ΔΕΝ ΘΑ ΕΧΕΙΣ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.ΕΔΩ ΚΑΙ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΕΙΜΑΙ ΣΥΝΔΡΟΜΗΤΗΣ ΤΗΣ ΤΙΜ ΚΑΙ ΜΕ ΚΑΛΥΠΤΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ.ΛΟΓΩ ΔΟΥΛΕΙΑΣ ΜΕΤΑΚΙΝΟΥΜΑΙ ΠΑΝΩ ΣΤΗ ΜΥΤΙΛΗΝΗ ΚΑΙ ΠΑΝΤΟΥ ΜΕ ΚΑΛΥΠΤΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ.ΠΑΝΤΩΣ ΜΗΝ ΕΠΙΛΕΞΕΙΣ VODA Η ΧΕΙΡΟΤΕΡΗ ΣΤΗ ΜΥΤΙΛΗΝΗ.ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΑ

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πέρασα από Φάρσαλα και είδα ότι η ΤΙΜ είχε κάνει την κεραία dual mode(2g/3g) Δεν είδα αν υπήρχαν 1800άρια κανάλια αλλά 3g υπήρχε και μάλιστα με αρκετά λίγο θόρυβο(βέβαια αυτό θα φανεί αν μπούνε και άλλοι σταθμοί 3ης γενιάς στην περιοχή ;) )

Επίσης η "τρύπα" στην Ερέτρια Φαρσάλων όμως υπάρχει ακόμα σε 2η γενιά πάντα!!

αραχνούλες έπιασε πάλι το site της ΤΙΜ στην 3g coverage? :spider:

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Nα ρωτήσω κάτι που μου κάνει εντύπωση; Στα(ς) Σέρρας:lol: δεν υπάρχει ακόμα 3g , ή ο χάρτης κάλυψης στο site έχει μείνει πίσω;Οι αραχνούλες που λέγαμε;:worry:
Link to comment
Share on other sites

Nα ρωτήσω κάτι που μου κάνει εντύπωση; Στα(ς) Σέρρας:lol: δεν υπάρχει ακόμα 3g , ή ο χάρτης κάλυψης στο site έχει μείνει πίσω;Οι αραχνούλες που λέγαμε;:worry:

Δεν έχει 3G ακόμα μέχρι και προχτές που πήγα εκεί!Το ίδιο ισχύει και για την Κατερίνη!

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει 3G ακόμα μέχρι και προχτές που πήγα εκεί!Το ίδιο ισχύει και για την Κατερίνη!

 

Αίσχος...Δηλαδή πότε θα βάλουν σε αυτές τις πόλεις;Ποτέ;Πηγαίνουν και βάζουν σε κάτι άκυρα σημεία για να έχουν σήμα τα πρόβατα και τα γίδια και δεν έχουν σε 2 από τις μεγαλύτερες πόλεις στη Β.Ελλάδα για να μην πω σε όλη την Ελλάδα(κάπου στη 10η θέση βρίσκονται)!

Edit:Τελικά αυτή η εταιρεία όσα ονόματα και να αλλάξει τη "ρετσινιά" του ανύπαρκτου σήματος* δεν πρόκειται να τη χάσει ποτέ!

 

*Εξαιρείται η Καρδίτσα.

Link to comment
Share on other sites

Αίσχος...Δηλαδή πότε θα βάλουν σε αυτές τις πόλεις;Ποτέ;Πηγαίνουν και βάζουν σε κάτι άκυρα σημεία για να έχουν σήμα τα πρόβατα και τα γίδια και δεν έχουν σε 2 από τις μεγαλύτερες πόλεις στη Β.Ελλάδα για να μην πω σε όλη την Ελλάδα(κάπου στη 10η θέση βρίσκονται)!

Edit:Τελικά αυτή η εταιρεία όσα ονόματα και να αλλάξει τη "ρετσινιά" του ανύπαρκτου σήματος* δεν πρόκειται να τη χάσει ποτέ!

 

*Εξαιρείται η Καρδίτσα.

 

Το ότι δεν έχει καλό σήμα στα Πορόϊα δε μου λέει κάτι... Εγώ ξέρω ότι ακόμα και στο Βόλο που ζω καθημερινά,παρόλα τα ξηλώματα κεραιών,βλέπω υπεράνθρωπη προσπάθεια από την ΤΙΜ να στρώσει το δίκτυο σε αντίθεση με την cosmote που έχει αφήσει το δίκτυο στην τύχη του...(το μόνο που έκανε ήταν να βάλει 3 micro μαζεμένα σε μία ταμπέλα άκουσον άκουσον...!:shifty: )

Από την άλλη η ΤΙΜ την περασμένη Παρασκευή με πήρε τηλέφωνο και μου είπε ότι θα υπάρξει σύντομα εκ νέου ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ βελτίωση σήματος στην περιοχή που μένω(μέσα στο καλοκαίρι κάτι θα γίνει σίγουρα)

Και εσύ ακόμα γκρινιάζεις....

Αν πάλι κάνεις τόση φασαρία για το 3g τι να πω...αν δε φτάσει στη Καρδίτσα πρώτα να χτυπάει -51dBm δε πρόκειται να βάλει Σέρρες:p

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Το ότι δεν έχει καλό σήμα στα Πορόϊα δε μου λέει κάτι... Εγώ ξέρω ότι ακόμα και στο Βόλο που ζω καθημερινά,παρόλα τα ξηλώματα κεραιών,βλέπω υπεράνθρωπη προσπάθεια από την ΤΙΜ να στρώσει το δίκτυο σε αντίθεση με την cosmote που έχει αφήσει το δίκτυο στην τύχη του...(το μόνο που έκανε ήταν να βάλει 3 micro μαζεμένα σε μία ταμπέλα άκουσον άκουσον...!:shifty: )

Από την άλλη η ΤΙΜ την περασμένη Παρασκευή με πήρε τηλέφωνο και μου είπε ότι θα υπάρξει σύντομα εκ νέου ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ βελτίωση σήματος στην περιοχή που μένω(μέσα στο καλοκαίρι κάτι θα γίνει σίγουρα)

Και εσύ ακόμα γκρινιάζεις....

Αν πάλι κάνεις τόση φασαρία για το 3g τι να πω...αν δε φτάσει στη Καρδίτσα πρώτα να χτυπάει -51dBm δε πρόκειται να βάλει Σέρρες:p

 

Συγνώμη, τι σχέση έχει το ότι πήραν εσένα τηλ. να σου πουν ότι θα υπάρξει βελτίωση στην περιοχή σου με το αν πρέπει να γκρινιάζω εγώ;

Επίσης μιας που ανέφερες τα Πορόια να κάνω άλλη μια ερώτηση.Πως είναι δυνατόν τη μια βδομάδα να υπάρχει σημαντική βελτίωση και όταν μιλάω με άτομα από εκεί να έχω ελάχιστες διακοπές και την άλλη να γίνεται η κατάσταση χειρότερα από ότι ήταν πριν;Μέχρι και μέσα από τη στόφα του φούρνου(ξέρεις εσύ:lol: ) μπορούσες να μιλήσεις(όχι όμως και από το υπόγειο,έστειλα να το τσεκάρουν:lol: και έπεσε αμέσως η γραμμή ) και ξαφνικά χειροτέρεψε πάλι και κάνει διακοπές ακόμα και σε εξωτερικούς χώρους.Σε εσωτερικούς;Δράμα...Ανάλογα με τα κέφια του μου φαίνεται δουλεύει το δίκτυο!

Για το 3g δεν μπορώ να καταλάβω με ποια λογική διαλέγουν που θα βάλουν.Είναι δυνατόν να έχουν στα Γρεβενά,στην Καρδίτσα,στο Κιλκίς,σε κάτι χωριά στη Φλώρινα και να μην έχουν Κατερίνη και Σέρρες;:wacko:

 

Για την Κοσμοτέ στο Βόλο τι να πούμε.Έχει δεμένο το γάιδαρό της στο κτίριο του ΟΤΕ οπότε είναι και καλύτερη με διαφορά στο κέντρο.Για αυτό και το πάει χαλαρά το ζήτημα....

Link to comment
Share on other sites

Για το 3g δεν μπορώ να καταλάβω με ποια λογική διαλέγουν που θα βάλουν.Είναι δυνατόν να έχουν στα Γρεβενά,στην Καρδίτσα,στο Κιλκίς,σε κάτι χωριά στη Φλώρινα και να μην έχουν Κατερίνη και Σέρρες;:wacko:

 

Στη Φλώρινα και την γύρω περιοχή δεν έχει η ΤΙΜ 3G. Ξέρεις τι τραβάω με το gprs και την άθλια ταχύτητα του από προχτές; :confused:

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=862&dateline=1324629158
Link to comment
Share on other sites

Στη Φλώρινα και την γύρω περιοχή δεν έχει η ΤΙΜ 3G. Ξέρεις τι τραβάω με το gprs και την άθλια ταχύτητα του από προχτές; :confused:

 

Εγώ από ότι είδα στο χάρτη κάλυψης έχει σε αρκετά σημεία,δεν ξέρω καν αν υπάρχουν χωριά προς τα εκεί ή αν έχουν 3g στα λαγκάδια για τα γαϊδούρια:!:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ από ότι είδα στο χάρτη κάλυψης έχει σε αρκετά σημεία,δεν ξέρω καν αν υπάρχουν χωριά προς τα εκεί ή αν έχουν 3g στα λαγκάδια για τα γαϊδούρια:!:

έχει σε ένα χιονοδρομικό κοντά στη Φλώρινα(και σε κάποια χωριά για τα γαϊδούρια όπως είπες) αλλά δε νομίζω ότι το επιχείρημά σου στέκει...ούτε το να μην έχει στη Φλώρινα 3g δεν είναι και το τέλος του κόσμου;) Τουλάχιστον η ΤΙΜ όταν βάζει 3g δουλεύει σε HSDPA και όχι μόνο σε 384kbps.Και πίστεψέ με,η aDsl στην πόλη των Σερρών,στη Φλώρινα και την Κατερίνη έχει φθάσει,στις περιοχές που ονομάζετε "κατσάβραχα" ξέρετε ότι μόνο η hellasCom είναι προσιτή(με τιμές φωτιά) και αν....?!?!? Ξέρετε πόσους επαγγελματίες έχουν σώσει οι data cards; Πόσο μάλλον αν έχει και 3g...

Εγώ προσωπικά θα προτιμούσα να είχα 3g στην Αργαλαστή(για τα άλογα και τις ελιές) παρά στο Βόλο μιας και data από το κινητό μου μόνο σε Αργαλαστή χρησιμοποιώ.

PetrosTheGreat,όταν λες άθλιες ταχύτητες στο gprs τι εννοείς; Πόσα kb/sec; Γιατί εγώ στο Βόλο όσες φορές έχω συνδεθεί με tim plus έχω ταχύτητες 5-6kb/sec παρόλο ότι το δίκτυο έχει μεγάλο traffic;) Γενικά το gprs έχει στρώσει για τα καλά:worry:

P.S. : Γρεβενά,Καρδίτσα,Κιλκίς προφανώς η TIM έχει backbone...όσο και αν πονάει αυτό φαίνεται ότι σε αυτές τις περιοχές η ΤΙΜ έχει καλύτερο δίκτυο!!! Εσένα μπορεί να μη σε νοιάζει αλλά εμένα με ενδιαφέρει να φθάνει backbone 4*155Mbit έξω από την πόλη της Καρδίτσας...Επίσης μη λες μεγάλες κουβέντες ότι δε σε ενδιαφέρει βελτίωση στις περιοχές που κινούμαι...

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

έχει σε ένα χιονοδρομικό κοντά στη Φλώρινα(και σε κάποια χωριά για τα γαϊδούρια όπως είπες) αλλά δε νομίζω ότι το επιχείρημά σου στέκει...ούτε το να μην έχει στη Φλώρινα 3g δεν είναι και το τέλος του κόσμου;) Τουλάχιστον η ΤΙΜ όταν βάζει 3g δουλεύει σε HSDPA και όχι μόνο σε 384kbps.Και πίστεψέ με,η aDsl στην πόλη των Σερρών,στη Φλώρινα και την Κατερίνη έχει φθάσει,στις περιοχές που ονομάζετε "κατσάβραχα" ξέρετε ότι μόνο η hellasCom είναι προσιτή(με τιμές φωτιά) και αν....?!?!? Ξέρετε πόσους επαγγελματίες έχουν σώσει οι data cards; Πόσο μάλλον αν έχει και 3g...

 

Επειδή δεν κατάλαβες καλά τι έχω πει:1ον)Για κανένα χωριό ποτέ στη ζωή μου δεν έχω χρησιμοποιήσει τον χαρακτηρισμό "κατσάβραχα για γαϊδούρια".Αναφέρθηκα σε περιοχές που δεν υπάρχουν χωριά ως "λαγκάδια".Όχι τπτ άλλο αλλά να μη θιχτεί και κανένας.:)

2ον)Το ότι πήγαν και έβαλαν πρώτα στα Γρεβενά για παράδειγμα και όχι στις Σέρρες και στην Κατερίνη μου κάνει αντίστοιχο του να έβαζαν πρώτα στις Σέρρες και Θεσσαλονίκη να μην είχε ακόμα:blink: .

Μακάρι να βελτιώνεται το δίκτυο παντού κάθε μέρα αλλά δεν μπορώ να καταλάβω πως έχουν ορίσει τις πρωτεραιότητές τους.Εντελώς παράλογα ίσως;

Το ότι δεν έχουν το ίδιο καλό backbone όπως λες, εμένα το μόνο που μου λέει είναι ότι θα 'πρεπε να φροντίσουν να έχουν;) ...

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να βελτιώνεται το δίκτυο παντού κάθε μέρα αλλά δεν μπορώ να καταλάβω πως έχουν ορίσει τις πρωτεραιότητές τους.Εντελώς παράλογα ίσως;

Το ότι δεν έχουν το ίδιο καλό backbone όπως λες, εμένα το μόνο που μου λέει είναι ότι θα 'πρεπε να φροντίσουν να έχουν;) ...

 

Οι προτεραιότητες ορίζονται καταρχάς με βάση τις περιοχές που κάποιος θα χρειαστεί το 3G και κατά δεύτερο λόγο με βάση τη ζήτηση:cool: Αυτό έχω παρατηρήσει!

Το ίδιο καλό backbone δεν είναι δυνατόν να έχει στην Ελλάδα! Γίνονται παντού αναβαθμίσεις απλά η ΤΙΜ ότι κάνει...το κάνει σωστά;) Για παράδειγμα θα προτιμούσες να τοποθετούσε 3g δίκτυο στις Σέρρες και εκ των υστέρων να παρατηρούσες συμπίεση ήχου στο δίκτυο 2ης γενιάς; Εγώ προσωπικά με ΤΙΠΟΤΑ!

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλεις να καταλάβεις αυτό που σου λέω για τη ζήτηση...Γιατί αυτά που μου λες είναι λίγο εκτός πραγματικότητας(στην Καρδίτσα υπάρχει περισσότερη ανάγκη και ζήτηση για 3g ; :blink: )

Το λήγω εδώ γιατί δεν βγάζουμε άκρη δυστυχώς:worry: .

Το ίδιο καλό backbone δεν είναι δυνατόν να έχει στην Ελλάδα! Γίνονται παντού αναβαθμίσεις απλά η ΤΙΜ ότι κάνει...το κάνει σωστά;)

 

Α πες έτσι.Δηλαδή είναι της άποψης "ή κάνε κάτι ολοκληρωμένο ή μην κάνεις τίποτα" με ξεκάθαρη προτίμηση στο τίποτα:lol: !

Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλεις να καταλάβεις αυτό που σου λέω για τη ζήτηση...Γιατί αυτά που μου λες είναι λίγο εκτός πραγματικότητας(στην Καρδίτσα υπάρχει περισσότερη ανάγκη και ζήτηση για 3g ; :blink: )

Το λήγω εδώ γιατί δεν βγάζουμε άκρη δυστυχώς:worry: .

 

 

Α πες έτσι.Δηλαδή είναι της άποψης "ή κάνε κάτι ολοκληρωμένο ή μην κάνεις τίποτα" με ξεκάθαρη προτίμηση στο τίποτα:lol: !

Για μενα πάντως χίλιες φορές προτιμώ να εχω δίκτυο παρά οτιδήποτε άλλο.Επειδή χρησιμοποιώ (και τα τρια δίκτυα)και κάνω αρκετά μεγάλη χρήση του κινητού ,(κινούμαι και ζω στην Αθήνα κάνοντας συνάμα και αρκετα ταξίδια) συνολικά η κοσμοτέ εχει την καλύτερη κάλυψη, χωρίς βέβαια να πραγνωρίζουμε οτι κάθε δίκτυο εχει τις ''τρύπες'' του.

Η ομορφιά θα σώσει τον κόσμο!!
Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλεις να καταλάβεις αυτό που σου λέω για τη ζήτηση...Γιατί αυτά που μου λες είναι λίγο εκτός πραγματικότητας(στην Καρδίτσα υπάρχει περισσότερη ανάγκη και ζήτηση για 3g ; :blink: )

Το λήγω εδώ γιατί δεν βγάζουμε άκρη δυστυχώς:worry: .

Ποιος σου είπε ότι η ΤΙΜ δεν έχει περισσότερη πελατειακή βάση στην Καρδίτσα από ότι στις Σέρρες ή στην Κατερίνη; Η ΤΙΜ πλέον έχει ξεκολλήσει από το θέμα επαρχία-πόλεις και κάνει κινήσεις που ξέρει ότι θα πιάσουν τόπο (δεν είναι τυχαίο ότι στο κέντρο της Καρδίτσας υπάρχει αρκετό 900/1800/3g ενώ στο κέντρο των Σερρών αμφιβάλλω στα gsm 1800)

Όχι,μη το λήγεις το θέμα γιατί τα επιχείραματά σου είναι αν μη τι άλλο "κενά"...Δε λέει κάτι ο πληθυσμός,με την ίδια λογική δε θα έπρεπε να καλυφθούν τα 3-5 πηγάδια,ούτε το Ποσιδέρι... Όταν η ΤΙΜ ξέρει ότι έχει 5000 συνδρομητές κρεμασμένους στην κεραία των Φαρσάλων και βέβαια θα πάει να βάλει και 3g,και 1800mhz(κατά παρόμοιο τρόπο και στα λαγκάδια) Άσε με να ξέρω εδώ και αρκετά χρόνια καλύτερα την πολιτική της. Μπορώ άνετα να σου προβλέψω ότι σύντομα ένα μέρος που θα βάλει 1800/3g είναι η Αργαλαστή Πηλίου(και ακόμα οι Σέρρες θα περιμένουν:!: )

Επίσης το θέμα των αδειών είναι προς εξέταση...! Δεν είναι δυνατόν στην εποχή μας να πάει να βάλει εταιρία κινητής κεραία και να μη βρίσκει για 5+ χρόνια άδεια,και φυσικά αναφέρομαι στα Πορόια...Πόσο super priority να έχουν μια τέτοια περιοχή; Εγώ προσωπικά αν ήμουν ΤΙΜ θα προτιμούσα να πάω να βάλω κεραία στην Αργιθέα όπου έχω και άδειες,έχω και συνδρομητές...

 

Α πες έτσι.Δηλαδή είναι της άποψης "ή κάνε κάτι ολοκληρωμένο ή μην κάνεις τίποτα" με ξεκάθαρη προτίμηση στο τίποτα

Εσύ αυτό κατάλαβες ή απλά κοροϊδεύεις; Γιατί δεν είναι τυχαίο ότι σε περιοχές που καλύπτονται εξίσου καλά από ΤΙΜ/Vodafone/Cosmote το πράσινο δίκτυο "τα ακούει" για την απόδοσή του.... Ως και ο αδερφός μου που μισεί την ΤΙΜ σαν δίκτυο λέει ότι γενικά έχει αρκετά καλή κάλυψη,με το Βόλο να είναι το χειρότερο σημείο της(που φαντάσου ότι για το Βόλο κάποιοι δεν έχουν καν παράπονο,αυτοί που συνδέονται σε 3η γενιά δηλαδή...)

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ποιος σου είπε ότι η ΤΙΜ δεν έχει περισσότερη πελατειακή βάση στην Καρδίτσα από ότι στις Σέρρες ή στην Κατερίνη; Η ΤΙΜ πλέον έχει ξεκολλήσει από το θέμα επαρχία-πόλεις και κάνει κινήσεις που ξέρει ότι θα πιάσουν τόπο (δεν είναι τυχαίο ότι στο κέντρο της Καρδίτσας υπάρχει αρκετό 900/1800/3g ενώ στο κέντρο των Σερρών αμφιβάλλω στα gsm 1800)

Όχι,μη το λήγεις το θέμα γιατί τα επιχείραματά σου είναι αν μη τι άλλο "κενά"...Δε λέει κάτι ο πληθυσμός,με την ίδια λογική δε θα έπρεπε να καλυφθούν τα 3-5 πηγάδια,ούτε το Ποσιδέρι... Όταν η ΤΙΜ ξέρει ότι έχει 5000 συνδρομητές κρεμασμένους στην κεραία των Φαρσάλων και βέβαια θα πάει να βάλει και 3g,και 1800mhz(κατά παρόμοιο τρόπο και στα λαγκάδια) Άσε με να ξέρω εδώ και αρκετά χρόνια καλύτερα την πολιτική της. Μπορώ άνετα να σου προβλέψω ότι σύντομα ένα μέρος που θα βάλει 1800/3g είναι η Αργαλαστή Πηλίου(και ακόμα οι Σέρρες θα περιμένουν:!: )

Έχουμε ξεφύγει μου φαίνεται.Άλλο το χιονοδρομικό (ακριβό σπορ το σκι με πολλούς λάτρεις=κόσμος που τα σκάει) και άλλο να βάλει σε κάτι χωριά του νομού ή στις Σέρρες /Κατερίνη/Καρδίτσα που δεν έχουν τουρισμό.

Επιπλέον,πάρε για παράδειγμα το Κιλκίς που ο περισσότερος κόσμος έχει Κοσμοτέ!Το 3g όμως το μόστραρε η ΤΙΜ...

Επίσης Ποσιδέρι δεν ξέρω τι είναι, Πισοδέρι κάτι μου λέει...:p

 

Επίσης το θέμα των αδειών είναι προς εξέταση...! Δεν είναι δυνατόν στην εποχή μας να πάει να βάλει εταιρία κινητής κεραία και να μη βρίσκει για 5+ χρόνια άδεια,και φυσικά αναφέρομαι στα Πορόια...Πόσο super priority να έχουν μια τέτοια περιοχή;Εγώ προσωπικά αν ήμουν ΤΙΜ θα προτιμούσα να πάω να βάλω κεραία στην Αργιθέα όπου έχω και άδειες,έχω και συνδρομητές...

 

και είναι και στην Καρδίτσα και με βολεύει γενικότερα ακόμα και όταν δεν είμαι η ΤΙΜ.Ξέχασες να το πεις:p ...

Έχεις μια μανία να μπλέκεις στη συζήτησή μας τα Πορόια(για τα οποία έχουμε κουράσει πολύ κόσμο) ενώ εγώ αναφερθηκα στο 3g στις Σέρρες/Κατερίνη.Δηλαδή βάζεις στην ίδια μοίρα Αργιθέα(ούτε 200 κάτοικοι) και [Πορόια(1529 κατ.)+Κερκίνη(1450)+διάφορα άλλα χωριά τριγύρω+κέντρο νεοσυλλέκτων στην περιοχή];ΣΚέψου επίσης ότι και τα Πορόια είχαν ολόκληρο τάγμα μέχρι πριν λίγα χρόνια!Σήμα όμως δεν είχαν.Ρώτα τον takeovernet να σου τα πει

Ακόμη και το 10% των κατοίκων της περιοχής Κερκίνης να έχει ΤΙΜ αποτελούν μεγαλύτερη συνδρομητική βάση από ότι το 100% της Αργιθέας.;)

Αν προσπαθούν να βάλουν κεραία στην κορυφή στα 2031 μ. για να καλύψουν όλη την περιοχή με μια τσιτωμένη κεραία από ψηλά(κάτι σαν ραδιόφωνο) δεν τους φταίει κανείς.Ο δήμαρχος δεν έχει να κάνει με αυτό,αλλά πήγαν και έμπλεξαν με το δασαρχείο...

PS Ε άμα δω πρώτα 3g στην Αργαλαστή θα πάω θα τους βρω και θα τους φτύσω τους τεχνικούς διότι πηγαίνουν όπου φυσάει ο άνεμος

Link to comment
Share on other sites

PS Ε άμα δω πρώτα 3g στην Αργαλαστή θα πάω θα τους βρω και θα τους φτύσω τους τεχνικούς διότι πηγαίνουν όπου φυσάει ο άνεμος

 

Μάζεψε τα σάλια σου γιατί μάλλον η Αργαλαστή Πηλίου δε ξέρεις ότι είναι τουριστικό μέρος....και μάλιστα αρκετά γνωστό στη Θεσσαλία(κόμβος Β.Πηλίου-Ν.Πηλίου για τους εκδρομείς)

 

PS: ανανεώθηκε ο χάρτης κάλυψης της ΤΙΜ http://www.tim.gr/pages.fds?langID=1&pageID=26

Νέες περιοχές με 3g(και στη Θεσσαλία όπως πχ τα Φάρσαλα που προανέφερα...!!!)

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Μάζεψε τα σάλια σου γιατί μάλλον η Αργαλαστή Πηλίου δε ξέρεις ότι είναι τουριστικό μέρος....και μάλιστα αρκετά γνωστό στη Θεσσαλία(κόμβος Β.Πηλίου-Ν.Πηλίου για τους εκδρομείς)

 

PS: ανανεώθηκε ο χάρτης κάλυψης της ΤΙΜ http://www.tim.gr/pages.fds?langID=1&pageID=26

Νέες περιοχές με 3g(και στη Θεσσαλία όπως πχ τα Φάρσαλα που προανέφερα...!!!)

 

Άντε και σε λίγο θα βάλουν και στους Σοφάδες έτσι όπως το κόβω:lol:

Χαρά σου

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...