Jump to content

Κάλυψη δικτύου & αναφορές προβλημάτων [2.5G/3G]


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Same here...

 

Μάλλον γίνεται κάτι περίεργο. Σε εμένα τώρα δε συμβαίνει κάτι τέτοιο αλλά αν δείτε λίγα posts πριν...συνέβη! Και επειδή το πρόβλημα εμφανίζεται κατά περιοχές μάλλον αφορά αναβαθμίσεις κέντρων! Πάντως στην εξυπηρέτηση πελατών δε δίνουν ένδειξη "προβλήματος" σε καμία περίπτωση...

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον γίνεται κάτι περίεργο. Σε εμένα τώρα δε συμβαίνει κάτι τέτοιο αλλά αν δείτε λίγα posts πριν...συνέβη! Και επειδή το πρόβλημα εμφανίζεται κατά περιοχές μάλλον αφορά αναβαθμίσεις κέντρων! Πάντως στην εξυπηρέτηση πελατών δε δίνουν ένδειξη "προβλήματος" σε καμία περίπτωση...

Ίσως γίνονται αλλαγές! Αυτό που πρόσεξα σήμερα ήταν ότι (επιτέλους) κατά τη διάρκεια κλήσης φωνής, το δίκτυο δεν με πετούσε σε gsm αλλά παρέμενε σε 3G ;)

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=862&dateline=1324629158
Link to comment
Share on other sites

Sector? κόβω το χέρι μου ότι είσαι εσύ:p

Από εκεί και πέρα φαντάσου ότι μπορεί η ΤΙΜ να πήρε 4 colocation η ΤΙΜ στο Ν.Κιλκίς αλλά και η Vodafone πήρε 4 colocation σε κάποιο άλλο σημείο της Ελλάδος;) Μην ανησυχείς,η fragofone δεν είναι από τις εταιρίες με συναίσθημα(καμία δεν είναι,μη τρελαθούμε:wacko: )

 

Από εκεί και πέρα στην Αθήνα η Cosmote έχει την χειρότερη εικόνα...Εγώ στο κέντρο της Αθήνας με ΤΙΜ το λιγότερο που έχω είναι -52dBm:lol: Τέλος πάντων...δε μπορώ να κρίνω γιατί εγώ ήμουν πάντα σε 3g(ΑΦΘΟΝΗ ΤΡΕΛΗ ΧΩΡΗΤΙΚΟΤΗΤΑ στο κέντρο της Αθήνας) όταν πήγα στα πανεκπαιδευτικά συλλαλητήρια:cool: Δεν ήταν τυχαίο πάντως ότι δε μπορούσα μετά τις "φασαρίες" των γνωστών αγνώστων να μιλήσω με συνδρομητές Cosmote ενώ με Vf/TIM κανονικότατα!:worry: Νομίζω ότι η Cosmote πρέπει να προσέξει λίγο...

 

Mιξτρι ελπιζω να βαλει η βονταφον κεραια στο Κιλκις για να ρθει η ΤΙΜημενη να κανει colocation :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Ακουσα οτι το απογευμα ηταν η Σαντορινη χωρις δικτυο. Το επιβεβαιωνει κανεις?
Link to comment
Share on other sites

Είναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΙ. Το πρόβλημα στο σήμα στους Ν.Επιβάτες Θεσσαλονίκης είναι από 28/10 και τίποτα μέχρι σήμερα. Εδώ και πόσες μέρες μου απαντούν ότι θα λυθεί σύντομα το πρόβλημα αλλά . . . . . . ΤΙΠΟΤΑ! Χθές επικοινώνησα με το κατάστημα ΤΙΜ της Περαίας και μου είπαν ότι έχουν προταθεί τρία σημεία για τοποθέτηση κεραίας αλλά μέχρι σήμερα...........ΤΙΠΟΤΑ! Να φανταστείτε ότι από τις 28/10/2006 που έκανα αναφορά στην ΤΙΜ για το πρόβλημα και μου είπαν ότι ξηλώθηκε η κεραία και είναι θέμα ημερών η αποκατάστασή της ............ περιμένουμε ακόμη !!!!!!!!!!!! Πρίν μία βδομάδα ξαναέστειλα e-mail και όπως είναι ΦΥΣΙΚΟ για την ΤΙΜ ακόμη μου απαντάει..............................................................................................................!!!!!!!!!!!!
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως έχω την εντύπωση ότι οι εργασίες roaming έχουν παγώσει διαδικασίες ανάπτυξης δικτύου 2g. 10 φορές να μην είχαμε roaming με vodafone και να αναπτυσσόταν το δίκτυο λίγο...Εξάλλου για εμένα έχει δεν έχει εσωτερικό roaming με vodafone το ίδιο είναι :cool:

 

damierom,τι τρώγεσαι; Αν έχει δικαστήριο η ΤΙΜ ούτε σε 1 χρόνο δε θα μπορέσει να βάλει νόμιμη κεραία... Θες να μπει και να ξηλωθεί πάλι;:worry:

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως έχω την εντύπωση ότι οι εργασίες roaming έχουν παγώσει διαδικασίες ανάπτυξης δικτύου 2g. 10 φορές να μην είχαμε roaming με vodafone και να αναπτυσσόταν το δίκτυο λίγο...Εξάλλου για εμένα έχει δεν έχει εσωτερικό roaming με vodafone το ίδιο είναι :cool:

 

damierom,τι τρώγεσαι; Αν έχει δικαστήριο η ΤΙΜ ούτε σε 1 χρόνο δε θα μπορέσει να βάλει νόμιμη κεραία... Θες να μπει και να ξηλωθεί πάλι;:worry:

 

Περιεργο. Στην vf δεν σταματησαν.

Link to comment
Share on other sites

Απο Πελοποννησου υπαρχει κατι νεωτερο?
Link to comment
Share on other sites

ΟΛΕΣ ΟΙ ΕΤΑΙΡΙΕΣ συνεχιζουν να αναπτυζουν το δικτυο τους κανονικα.Μην δημιουργουμε εντυπωσεις χωρις στοιχεια.
Link to comment
Share on other sites

ΟΛΕΣ ΟΙ ΕΤΑΙΡΙΕΣ συνεχιζουν να αναπτυζουν το δικτυο τους κανονικα.Μην δημιουργουμε εντυπωσεις χωρις στοιχεια.

Δε δημιουργώ εντυπώσεις. οι τοποθετήσεις micro έχουν σταματήσει λόγω δικαστηρίου με HellasCOM!

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Δε δημιουργώ εντυπώσεις. οι τοποθετήσεις micro έχουν σταματήσει λόγω δικαστηρίου με HellasCOM!

Τι έχει γίνει με την HellasCOM?

Link to comment
Share on other sites

Καλά, μόνο εγώ έχω πρόβλημα με το απαράδεκτο σήμα στους Ν.Επιβάτες Θεσσαλονίκης? Μιλάμε για περιοχή με 10-12 χιλιάδες κατοίκους! Ξήλωσαν την κεραία που είχε λειτουργήσει για λίγους μήνες και μας έχουν χωρίς σήμα απ τις 28/10/2006!!!!!!!!! Τάχα συζητούν με τον Δήμαρχο για εγκατάσταση νέας κεραίας..........! Το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι οι Άνω Ν.Επιβάτες κι όχι τόσο οι Κάτω. Ελπίζω η κεραία να μπεί στον 'Ανω Οικισμό!
Link to comment
Share on other sites

Καλά, μόνο εγώ έχω πρόβλημα με το απαράδεκτο σήμα στους Ν.Επιβάτες Θεσσαλονίκης? Μιλάμε για περιοχή με 10-12 χιλιάδες κατοίκους! Ξήλωσαν την κεραία που είχε λειτουργήσει για λίγους μήνες και μας έχουν χωρίς σήμα απ τις 28/10/2006!!!!!!!!! Τάχα συζητούν με τον Δήμαρχο για εγκατάσταση νέας κεραίας..........! Το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι οι Άνω Ν.Επιβάτες κι όχι τόσο οι Κάτω. Ελπίζω η κεραία να μπεί στον 'Ανω Οικισμό!

 

auth thn paratirisi tha eprepe na tin kaneis stous katoikous twn epivatwn pou zitisan na apomakrinthei h keraia:!: :!: :!:

as min erxomaste katopin eortis kai leme oti mia etaireia mesa se mia katoikimenh perioxi den exei sima:!: poios eufthinetai arage gi auto?!!

oles oi keraies stin ellada pliroun oles,akoma kai tis pleon austires,europaikes

prodiagrafes ekpompis aktinovolias.einai apolita asfaleis gia tous anthropous!!

Symbian, Die hard
Link to comment
Share on other sites

auth thn paratirisi tha eprepe na tin kaneis stous katoikous twn epivatwn pou zitisan na apomakrinthei h keraia:!: :!: :!:

as min erxomaste katopin eortis kai leme oti mia etaireia mesa se mia katoikimenh perioxi den exei sima:!: poios eufthinetai arage gi auto?!!

oles oi keraies stin ellada pliroun oles,akoma kai tis pleon austires,europaikes

prodiagrafes ekpompis aktinovolias.einai apolita asfaleis gia tous anthropous!!

 

Και εγώ από κατοικημένη περιοχή είμαι αλλά δεν έχω αξιόλογο σήμα ΤΙΜ,ούτε είχα ποτέ!Βέβαια ξέρω ότι η ΤΙΜ το παιδεύει εδώ και χρόνια να βάλει κεραία αλλά ρε παιδιά η Κοσμοτέ πως έχει από όταν εγώ πήγαινα στο γυμνάσιο; Η ΚΟΣΜΟ όμως μάλλον την έχει λερωμένη την φωλιά της (με κάθε επιφύλαξη το λέω,μου το είπε ιδιοκτήτης ξενοδοχείου κοντά στην κεραία) καθώς έχει κεραία σε μέρος όπου "ανήκει" στο δασαρχείο και πληρώνει (μόλις 200 ευρώ:blink: ) ενοίκιο στο δήμο!Τι κόλπα είναι αυτά μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος;Ενώ λοιπόν είναι παράνομη από ότι μου είπαν και παρά τις υπογραφές που μαζεύτηκαν για να μετακινηθεί (όχι να φύγει τελείως) από εκείνο το σημείο είναι εκεί που είναι εδώ και Χρόνια!:confused:

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ από κατοικημένη περιοχή είμαι αλλά δεν έχω αξιόλογο σήμα ΤΙΜ,ούτε είχα ποτέ!Βέβαια ξέρω ότι η ΤΙΜ το παιδεύει εδώ και χρόνια να βάλει κεραία αλλά ρε παιδιά η Κοσμοτέ πως έχει από όταν εγώ πήγαινα στο γυμνάσιο; Η ΚΟΣΜΟ όμως μάλλον την έχει λερωμένη την φωλιά της (με κάθε επιφύλαξη το λέω,μου το είπε ιδιοκτήτης ξενοδοχείου κοντά στην κεραία) καθώς έχει κεραία σε μέρος όπου "ανήκει" στο δασαρχείο και πληρώνει (μόλις 200 ευρώ:blink: ) ενοίκιο στο δήμο!Τι κόλπα είναι αυτά μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος;Ενώ λοιπόν είναι παράνομη από ότι μου είπαν και παρά τις υπογραφές που μαζεύτηκαν για να μετακινηθεί (όχι να φύγει τελείως) από εκείνο το σημείο είναι εκεί που είναι εδώ και Χρόνια!:confused:

 

einai aplo:h cote exei prosvasi se ola ta ktiria kai egkatastaseis tou ote.mporei na valei ekei keraies xoris polles-polles diadikasies.kai me poli pio xamilo kostos apo oti h tim kai h vf.

Symbian, Die hard
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι δε μπορώ να καταλάβω γιατί όταν υπάρχουν ακόμα και 3 κεραίες μαζί όταν ξηλώνεται κάποια ΠΟΤΕ δεν είναι της Cosmote...Μιλάμε για μεγάλα μέσα! Και έχω πολλά παραδείγματα(Ερέτρια,Ξυνόβρυση...) Μετά μου λένε για κάλυψη. Αν δεν έχουμε επί ίσοις όροις ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΚΕΡΑΙΩΝ πως να συγκρίνουμε και πως να υπάρχει υγιής ανταγωνισμός;

Εγώ τόσα χρόνια είμαι στη Θεσσαλία,δεν έχω δει κεραία της Cosmote να ξηλώνεται ούτε καν στο Βόλο(μια ξηλώθηκε και μετά από μία μέρα ξαναστήθηκε) ενώ στην ΤΙΜ γνωρίζω προσωπικά τουλάχιστον 15-20 περιπτώσεις ξηλωμάτων...Υγιές ε;

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Tin teleutaia vdomada exw paratirisei to eksis fainomeno, spiti mou opou exw TIM simvoleo, den exw pote sima, prepei na vgw sto balkoni gia na parw/paroun tilefono ktl... edw kai 2 xronia auto, alla edw k mia vdomada mesa sto spiti exw sima k mporw na milisw se kapoia simeia, poio einai to koufo? to kinito den grafei TIM panw panw alla Vodafone!!! episis polles fores vlepw na to skefetai, mia TIM, mia Vodafone...

 

Ti simvenei? padrepsan tin emveleia tous giati i Cosmote se polles perioxes tis exei patisei?

 

(sorry gia ta greeklish, grafw apo linux pc)

Na pernate kala...
Link to comment
Share on other sites

Tin teleutaia vdomada exw paratirisei to eksis fainomeno, spiti mou opou exw TIM simvoleo, den exw pote sima, prepei na vgw sto balkoni gia na parw/paroun tilefono ktl... edw kai 2 xronia auto, alla edw k mia vdomada mesa sto spiti exw sima k mporw na milisw se kapoia simeia, poio einai to koufo? to kinito den grafei TIM panw panw alla Vodafone!!! episis polles fores vlepw na to skefetai, mia TIM, mia Vodafone...

 

Ti simvenei? padrepsan tin emveleia tous giati i Cosmote se polles perioxes tis exei patisei?

 

(sorry gia ta greeklish, grafw apo linux pc)

Προφανώς είσαι σε σημείο όπου ισχύει η εθνική περιαγωγή μεταξύ Tim και Vodafone.

Link to comment
Share on other sites

Tin teleutaia vdomada exw paratirisei to eksis fainomeno, spiti mou opou exw TIM simvoleo, den exw pote sima, prepei na vgw sto balkoni gia na parw/paroun tilefono ktl... edw kai 2 xronia auto, alla edw k mia vdomada mesa sto spiti exw sima k mporw na milisw se kapoia simeia, poio einai to koufo? to kinito den grafei TIM panw panw alla Vodafone!!! episis polles fores vlepw na to skefetai, mia TIM, mia Vodafone...

 

Ti simvenei? padrepsan tin emveleia tous giati i Cosmote se polles perioxes tis exei patisei?

 

(sorry gia ta greeklish, grafw apo linux pc)

Η απάντηση βρίσκεται εδώ:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=168000 ;)

 

Λογικά είσαι σε κάποια από αυτές τις περιοχές

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=862&dateline=1324629158
Link to comment
Share on other sites

ethniki periagogi legetai auto.

afisan thn cote apo exw....;)

 

Λες και τους έχει ανάγκη η COSMOTE. Και μόνη της και οι άλλοι 2 μαζί, πάλι καλύτερη κάλυψη έχει συνολικά στην Ελληνική επικράτεια.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως παιδιά ακόμα έχω πρόβλημα εδώ στη Νίκαια και σε 3G mode δε μπορώ να κάνω ή να λάβω κλήσεις. Μου βγάζει σφάλμα δικτύου ενώ δείχνει full σήμα. Σε άλλες περιοχές της Αθήνας δουλύει μια χαρά σε 3G. Περίεργα πράγματα.... Κανείς άλλος τίποτα παρόμοιο?
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως παιδιά ακόμα έχω πρόβλημα εδώ στη Νίκαια και σε 3G mode δε μπορώ να κάνω ή να λάβω κλήσεις. Μου βγάζει σφάλμα δικτύου ενώ δείχνει full σήμα. Σε άλλες περιοχές της Αθήνας δουλύει μια χαρά σε 3G. Περίεργα πράγματα.... Κανείς άλλος τίποτα παρόμοιο?

 

Ακούγεται αρκετά απλό το πρόβλημα:)

Πάρε 1277 για εταιρικό/1260 για συμβόλαιο-καρτοκινητό να το δηλώσεις για βλάβη...βασικά δεν ακριβώς βλάβη,λίγο να tunelling χρειάζονται οι σταθμοί γύρω σου;)

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως παιδιά ακόμα έχω πρόβλημα εδώ στη Νίκαια και σε 3G mode δε μπορώ να κάνω ή να λάβω κλήσεις. Μου βγάζει σφάλμα δικτύου ενώ δείχνει full σήμα. Σε άλλες περιοχές της Αθήνας δουλεύει μια χαρά σε 3G. Περίεργα πράγματα.... Κανείς άλλος τίποτα παρόμοιο?

 

Είχα και εγώ το ίδιο πρόβλημα στο Βόλο στις 25 Φεβρουαρίου.Αν δεις στην 1η σελίδα είχα πει ακριβώς τα ίδια! Πήρα τηλ. στο cc και το πρόβλημα λύθηκε άμεσα.:)

Link to comment
Share on other sites

Mαλλον τωρα δω που τα λεμε η ΤΙΜ περιμενει να ολοκληρωθιε η εξαγορα της προκειμνου να προχωρησει σε ριζικη αναβαθμιση του δικτυου της...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...