Jump to content

Κάλυψη δικτύου & αναφορές προβλημάτων [2.5G/3G]


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Από εβδομάδα που θα έχω 4G συσκευή, θα ξέρω τι γίνεται.. Γι' αυτό και δεν πολυ-γράφω στην ενότητα του 4G. Πάντως το Η/Η+ λειτουργεί ΥΠΟΔΕΙΓΜΑΤΙΚΟΤΑΤΑ, αν και σήμερα στη γύρω περιοχή παρατηρήθηκε μια αστάθεια, δηλαδή συχνά-πυκνά γύριζε σε Ε και G, αλλά για λίγο. Αυτό που έγραψα στο προηγούμενο μήνυμά μου, ήταν για το γεγονός πως ενώ ακόμη θυμάμαι το περσινό χάλι τους π.χ. στα Καλά Νερά, με ένα δίκτυο να σέρνεται, με 3G σήμα για τα μπάζα, αυτοί μου πασάλειψαν το χάρτη με 4G κάλυψη τα μέρη εκείνα! Αν είναι δυνατόν! Τώρα μπορεί και να βελτιώθηκε η κατάσταση, αύριο θα είμαι το πρωί προς Λεχώνια - Μαλάκι, θα δω τι γίνεται και θα σας το αναφέρω.

 

Να αναφέρω όμως και κάτι το θετικό που παρατήρησα σήμερα μέσα στο κέντρο του Βόλου (άλλη μια πονεμένη ιστορία με την κάλυψή τους εκεί, που για να βρεις 3G σήμα της προκοπής έπρεπε να μένεις από τον 2ο όροφο και πάνω... οι πιο χαμηλοί χόρταιναν αηδιαστικά Ε σήμα)

 

Κάνοντας κάποιες δουλειές εκεί παρατήρησα ότι είχα Η/Η+ σήμα για αρκετή ώρα, χάνοντάς το για λίγο κοντά στις καφετέριες στο Public. Εκεί, επαναλαμβάνω, άλλες φορές το κινητό κάρφωνε σε Ε και G μόνιμα με ότι αυτό συνεπάγεται. Tώρα είδα πως κάτι άλλαξε. Μπορεί να είναι παροδικό το φαινόμενο, μπορεί και όχι, θα το τσεκάρω και τις άλλες μέρες.

Ο Βολος ειναι θεμα γιατι ξηλωνουν κεραιες οι κατοικοι.Απο Περιμετρικα γινεται η καλυψη.Παιζει να μπηκε σταθμος μεσα στη πολη.Αμα δεν το ξηλωσουν οι κατοικοι καλα ειναι.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Ο Βολος ειναι θεμα γιατι ξηλωνουν κεραιες οι κατοικοι.Απο Περιμετρικα γινεται η καλυψη.Παιζει να μπηκε σταθμος μεσα στη πολη.Αμα δεν το ξηλωσουν οι κατοικοι καλα ειναι.

 

Μακάρι να μπήκαν.

Η ΕΕΤΤ, όπως και η πολεοδομία του Βόλου αναφέρουν πάντως πως μέσα στο Βόλο υπάρχουν κεραίες-μικροκυψέλες της wind

ΘΈΛΩ Η ΚΕΡΑΊΑ ΝΑ ΕΊΝΑΙ ΝΌΜΙΜΗ

ΌΧΙ ΣΤΙΣ ΚΙΝΉΣΕΙΣ ΗΜΙΜΆΘΕΙΑΣ.

Τάσος

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω τους γνώστες..

Σε ταξίδι στην ευρωπη με f2g σε περιαγωγή οταν προσπάθησα να κάνω εκτροπή προς σταθερό στην Ελλάδα δεν το δεχόταν με κανένα τρόπο.. τουλάχιστον μέσα απο το menu.

Σε επικοινωνία μου είπαν δεν γίνεται αλλά αν θυμάμαι καλά την είχα ενεργοποιήσει με voda παλιότερα σε αλλη χώρα με περιαγωγή.

Περνάνε αυτές οι εντολές Δικτύου γενικότερα η μήπως η wind κάνει τα δικά της?

Link to comment
Share on other sites

Aπό σημερινή μέτρηση στα Λεχώνια μπροστά από το συνεταιρισμό:

upl 7.71, downl 3.85 και ping 135. To ping την τελευταία εβδομάδα σε όλες τις μετρήσεις είναι μεγαλύτερο σε σχέση με αυτό των μετρήσεων πριν το Πάσχα.

ΘΈΛΩ Η ΚΕΡΑΊΑ ΝΑ ΕΊΝΑΙ ΝΌΜΙΜΗ

ΌΧΙ ΣΤΙΣ ΚΙΝΉΣΕΙΣ ΗΜΙΜΆΘΕΙΑΣ.

Τάσος

Link to comment
Share on other sites

Ανάλογα πως έχει γίνει η διεπαφή με το ξένο δίκτυο.

 

Νομίζω εδώ και 3-4ετη μονο σε συμβόλαια γίνεται πλέον. Σε καρτοκινητά μόνο πριν φύγεις από Ελλάδα είναι εφικτή η προώθηση.

Edited by stefanos1999
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Στον Πόρο ξέρουμε αν υπάρχει 4G (και σε ποιά μπάντα) και αν υπάρχει αναβαθμισμένο 3G (μιας και το κινητό της συζύγου δεν υποστηρίζει 800άρα);
Link to comment
Share on other sites

Στον Πόρο ξέρουμε αν υπάρχει 4G (και σε ποιά μπάντα) και αν υπάρχει αναβαθμισμένο 3G (μιας και το κινητό της συζύγου δεν υποστηρίζει 800άρα);

 

Στο χάρτη η WIND φαίνεται να έχει νέο 3G και 4G στον Πόρο. Δεν έχω πάει εκεί, αλλά καλό είναι ειδικά στην επαρχία, να έχετε και συσκευές που υποστηρίζουν την B20 (800 MHz) μπάντα...

Link to comment
Share on other sites

... αλλά καλό είναι ειδικά στην επαρχία, να έχετε και συσκευές που υποστηρίζουν την B20 (800 MHz) μπάντα...

 

Μόλις το τακτοποίησα :lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα η μικρή αδερφή μου (δημοτικό) πήγε εκδρομή στη Βεργίνα.Της εβαλα εναν αριθμό Q για να μπορώ να μιλάω σημερα και δεν ρίσκαρα,το εβαλα μονο GSM.Σε ενα μουσείο δεν έπιανε αλλα γενικά μιλήσαμε.. Ηθελα πολυ να ειμαι εκει να κάνω μετρήσεις.Εχει κανείς ιδεα πως ειναι τα πράγματα εκεί?Παιζει με (πολυ) παλιο 3G οπως σχεδον ολη η Β. Ελλάδα?
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα η μικρή αδερφή μου (δημοτικό) πήγε εκδρομή στη Βεργίνα.Της εβαλα εναν αριθμό Q για να μπορώ να μιλάω σημερα και δεν ρίσκαρα,το εβαλα μονο GSM.Σε ενα μουσείο δεν έπιανε αλλα γενικά μιλήσαμε.. Ηθελα πολυ να ειμαι εκει να κάνω μετρήσεις.Εχει κανείς ιδεα πως ειναι τα πράγματα εκεί?Παιζει με (πολυ) παλιο 3G οπως σχεδον ολη η Β. Ελλάδα?

 

Ακριβώς παλιό 3G.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα η μικρή αδερφή μου (δημοτικό) πήγε εκδρομή στη Βεργίνα.Της εβαλα εναν αριθμό Q για να μπορώ να μιλάω σημερα και δεν ρίσκαρα,το εβαλα μονο GSM.Σε ενα μουσείο δεν έπιανε αλλα γενικά μιλήσαμε.. Ηθελα πολυ να ειμαι εκει να κάνω μετρήσεις.Εχει κανείς ιδεα πως ειναι τα πράγματα εκεί?Παιζει με (πολυ) παλιο 3G οπως σχεδον ολη η Β. Ελλάδα?

Παίζει με παλιό 3G ταχύτητες έως 2Mbps, παραέξω (πλατανάκια) μόνο 2G αλλά full, δεν έχεις πρόβλημα με κλήσεις.

Link to comment
Share on other sites

WIND 3G μέσα σε κτίριο στην Πατησίων. Τραγική ταχύτητα. Το σήμα ήταν 5/5 σκάλες.

 

Τουλάχιστον το 4G σώζει την κατάσταση, με 22 Mbps...

 

 

http://www.speedtest.net/android/2919758556.png

Link to comment
Share on other sites

Παλι καλα που γνώριζα περίπου την κατάσταση και το έβαλα σε GSM (οχι οτι είχε Mb να χρησιμοποιήσει,απλή ομιλία θέλαμε) και όλα εντάξει.Ευχαριστώ για τις πληροφορίες Bayern και Gerstavros :)
Link to comment
Share on other sites

Χαμένες κλήσεις αυτήν την ώρα στη Βέροια. Παλεύεις να βγάλεις γραμμή με 2G, σε παίρνουν και δείχνει ότι το έχεις κλειστό.

Παίρνω εγώ, βγάζω γραμμή αλλά πέφτει η κλήση μετά από λίγα δευτερόλεπτα.

Σε 3G όλα κομπλέ.

Link to comment
Share on other sites

Χαμένες κλήσεις αυτήν την ώρα στη Βέροια. Παλεύεις να βγάλεις γραμμή με 2G, σε παίρνουν και δείχνει ότι το έχεις κλειστό.

Παίρνω εγώ, βγάζω γραμμή αλλά πέφτει η κλήση μετά από λίγα δευτερόλεπτα.

Σε 3G όλα κομπλέ.

 

Τα παιξε το GSM.Ευκαιρια να το φτιαξουν γιατι ειναι οι χειροτεροι στον νομο.Απο Ημαθια μεχρι Κλειδι εχεις 3G απο τις αλλες και 4G σε ορισμενα σημεια.Πλατανο στο χωριο μονο εξω κανεις κληση και μεσα εχει 1 γραμμη σημα.Τρικαλα προς το γυμνασιο τα ιδια χαλια.Στο υπολοιπο χωριο και στα χωραφια ειναι ενταξει.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Στη Σκύρο υπάρχει ακόμη το παλιό 3G;

ΘΈΛΩ Η ΚΕΡΑΊΑ ΝΑ ΕΊΝΑΙ ΝΌΜΙΜΗ

ΌΧΙ ΣΤΙΣ ΚΙΝΉΣΕΙΣ ΗΜΙΜΆΘΕΙΑΣ.

Τάσος

Link to comment
Share on other sites

Στη Σκύρο υπάρχει ακόμη το παλιό 3G;

 

Αναβαθμιζει προς τα εκει νομιζω.Δες το χαρτη καλυψης για να σιγουρευτεις.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Τραγικό πρόβλημα από σήμερα το πρωι στην πόλη της Κατερίνης. Δεν βγαίνουν οι κλήσεις. 5 φορές καλείς την μια βγαίνει. Αποτυχία κλήσης στην οθόνη του κινητού με φουλ σήμα.
Link to comment
Share on other sites

Τραγικό πρόβλημα από σήμερα το πρωι στην πόλη της Κατερίνης. Δεν βγαίνουν οι κλήσεις. 5 φορές καλείς την μια βγαίνει. Αποτυχία κλήσης στην οθόνη του κινητού με φουλ σήμα.

 

Πήρες στην εξυπηρέτηση πελατών να ενημερώσεις; :wacko: Δε θα στο λύσει το μαηφον το πρόβλημα. ;)

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Για θέματα δικτύου/Ιντερνετ, 1231. Δεν είναι το myphone όπως σωστά επισημαίνει ο Μιχάλης, το επίσημο κανάλι επικοινωνίας.
Link to comment
Share on other sites

Τραγικό πρόβλημα από σήμερα το πρωι στην πόλη της Κατερίνης. Δεν βγαίνουν οι κλήσεις. 5 φορές καλείς την μια βγαίνει. Αποτυχία κλήσης στην οθόνη του κινητού με φουλ σήμα.

 

Πρωτα η Βεροια,μετα η κατερινη.Πρεπει να αναβαθμισουν αμεσα σε Πιερια,Ημαθια.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Γεια.χθες το απόγευμα σταυρουπολη Θεσσαλονίκης περιοχή αερογέφυρας ήταν κολλημένο για αρκετή ωρα σε gprs με πολυ χαμηλό σήμα.σε κάποια φάση γύρισε σε 3G αλλα επισης με πολυ χαμηλό έως μηδενικό σήμα.lenovo a5000ds.
Link to comment
Share on other sites

Σε εκείνο το σημείο γενικά δεν εχει καλό σήμα. Τουλάχιστον μεχρι πριν λιγους μηνες. Εκτοτε δε ξέρω αν αλλαξε κάτι

 

Sent from my Letv-LeEco Le Max 2 X829 6/128 using Tapatalk!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...