Jump to content

Κάλυψη δικτύου & αναφορές προβλημάτων [2.5G/3G]


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Kαι ουτε προκειται να καλυψει την εδω περιοχη διοτι η κεραια της βρισκεται σε ενα χωριο ελαχιστα μακρια απο την κυμη η οποια ειναι σε κακη κατασταση γιατι τρωει και χιονι και βροχη και τα παντα (την εχω δει ο ιδιος) και στο σημειο που βρισκεται δεν νομιζω οτι θα την αναβαθμισουν η φτιαξουν,προσωρινα παιρνει απο αλλη εταιρια σημα εδω η wind προσπαθωντας να καλυψει το προβλημα της δικης της κεραιας με αποτελεσμα η ταχυτητα του 3G να μην ξεπερναει τα 0,5 mbs και το ping να φτανει στο φεγγαρι δυστυχως,και για να πιασω αυτην την αξιοπρεπεστατη ταχυτητα ηρθα εξοπλισμενος με modem και κεραια 3G/4G οπως βλεπετε και στις φωτο.

IMG_20160814_175152.jpg

 

Λες να κρυώνει η κεραία? Πως ξέρεις ότι είναι σε κακή κατάσταση?

Link to comment
Share on other sites

Λες να κρυώνει η κεραία? Πως ξέρεις ότι είναι σε κακή κατάσταση?

 

 

Οταν την ειδα απο κοντα μου ειπε οτι ΟΝΤΩΣ ΚΡΥΩΝΕ και της εριξα μια κουβερτουλα..Την εχω δει εγω ο ιδιος οπως και Ο ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ απο το καταστημα της wind στο ΑΛΙΒΕΡΙ μου το ειπε και ο ιδιος την επομενη ημερα που πηγα στο καταστημα οτι η κεραια ειναι ασυντηρητη και εχουν κανει πολλες ενεργειες εκ μερους τους για αποκατασταση της στα κεντρικα της WIND.Νομιζω οτι σε καλυψα.

Link to comment
Share on other sites

Οταν την ειδα απο κοντα μου ειπε οτι ΟΝΤΩΣ ΚΡΥΩΝΕ και της εριξα μια κουβερτουλα..Την εχω δει εγω ο ιδιος οπως και Ο ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ απο το καταστημα της wind στο ΑΛΙΒΕΡΙ μου το ειπε και ο ιδιος την επομενη ημερα που πηγα στο καταστημα οτι η κεραια ειναι ασυντηρητη και εχουν κανει πολλες ενεργειες εκ μερους τους για αποκατασταση της στα κεντρικα της WIND.Νομιζω οτι σε καλυψα.

 

Θα πρέπει να αναβαθμιστεί όλο δίκτυο μέχρι εκείνη την κεραία προκειμένου να αντικατασταθεί. Δε νομίζω ότι θα δεσμεύουν κονδύλιο για να μπει "παλιός" σταθμός. Ότι μπαίνει πλέον είναι νέο δίκτυο, ότι χαλάει καλή τύχη. Δε λέω ότι είναι σωστό αλλά έτσι γίνεται πλέον.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Οταν την ειδα απο κοντα μου ειπε οτι ΟΝΤΩΣ ΚΡΥΩΝΕ και της εριξα μια κουβερτουλα..Την εχω δει εγω ο ιδιος οπως και Ο ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ απο το καταστημα της wind στο ΑΛΙΒΕΡΙ μου το ειπε και ο ιδιος την επομενη ημερα που πηγα στο καταστημα οτι η κεραια ειναι ασυντηρητη και εχουν κανει πολλες ενεργειες εκ μερους τους για αποκατασταση της στα κεντρικα της WIND.Νομιζω οτι σε καλυψα.

Δεν με κάλυψες καθόλου συγνώμη.

Ο υπάλληλος επίσης μπορεί να λέει ότι του κατεβαίνει.

Θα πρέπει να αναβαθμιστεί όλο δίκτυο μέχρι εκείνη την κεραία προκειμένου να αντικατασταθεί. Δε νομίζω ότι θα δεσμεύουν κονδύλιο για να μπει "παλιός" σταθμός. Ότι μπαίνει πλέον είναι νέο δίκτυο, ότι χαλάει καλή τύχη. Δε λέω ότι είναι σωστό αλλά έτσι γίνεται πλέον.

Λάθος, πετιούνται τα παλιά μηχανήματα και μπαίνουν καινούρια και η υποδομή μένει ως έχει.

Και καινούριο BTS να μπει μπορεί να παίξει με το παλιό link αλλά το αλλάζουν και αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Εννοείς ότι θα συνδεθεί σε παλιά μικροκυματική ζεύξη νέος εξοπλισμός; Για earthlink συμφωνώ, δε το αλλάζουν αν είναι επαρκές, αλλά μικροκυματικά από όσο ξέρω τα αλλάζουν όλα. link/κεραίες/σταθμός. Μόνο ο ιστός μένει ο ίδιος (σε κάποιες περιπτώσεις άλλαξε και αυτός).

 

Δε ξέρω αν λέμε το ίδιο πράγμα! :lol:

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς σταθμός? Το σπίτι? Δεν αλλάζονται αυτά.

Λογικό είναι αν αλλάξεις BTS να αλλάξεις και κεραίες αν δουλέψεις παραπάνω μπάντες.

RTN links μπαίνουν της huawei έτσι κι αλλιώς.

Link to comment
Share on other sites

Δεν με κάλυψες καθόλου συγνώμη.

Ο υπάλληλος επίσης μπορεί να λέει ότι του κατεβαίνει.

 

Λάθος, πετιούνται τα παλιά μηχανήματα και μπαίνουν καινούρια και η υποδομή μένει ως έχει.

Και καινούριο BTS να μπει μπορεί να παίξει με το παλιό link αλλά το αλλάζουν και αυτό.

Δεν θέλω να έρθω σε αντιπαράθεση με κανέναν απο τους δύο σας ότι μου είπανε σας λέω και σας δειχνω την ταχύτητα από το συγκεκριμένο σημείο που κάνω διακοπές,δ εν γνωρίζω παραπάνω τεχνικά θέματα τα οποία αναφερετε και οι δύο σας εσείς ξέρετε παραπάνω από εμένα είναι σίγουρο με αυτα που αναφερετε, πάντως όπως και να έχει ότι καλό είναι να γίνει ας γινει.

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς σταθμός? Το σπίτι? Δεν αλλάζονται αυτά.

Λογικό είναι αν αλλάξεις BTS να αλλάξεις και κεραίες αν δουλέψεις παραπάνω μπάντες.

RTN links μπαίνουν της huawei έτσι κι αλλιώς.

 

BTS εννοώ (σταθμός δε μεταφραζεται; )

Κεραίες, link τα πάντα όλα αλλάζουν. Γεννήτρια, σπίτι, ιστός μένουν ίδια.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ρε wind, ΠΟΣΑ, πες μας, ΠΟΣΑ ΘΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΣ ΤΡΕΛΑΝΕΙΣ ΤΕΛΕΙΩΣ;;;; :confused:

Χτες έκανα μια ανάβαση στην 'Όθρη στο μοναστήρι της Παναγίας της Ξενιάς κοντά στο χωριό Κοκκωτοί (τρέχα γύρευε δηλαδή, μέσα σε κάτι κατσάβραχα με άφθονο στροφιλίκι)! Φτάνοντας στη μονή, είπα να κάνω μια μέτρηση της ταχύτητας, αν και δεν περίμενα πολλά πολλά, γιατί μέχρι και πέρυσι το σήμα χαροπάλευε με EDGE...

Λοιπόν, μου πέταξε ένα σήμα με τέσσερις γραμμές, σε ταχύτητα Η+, με 10,2 mbs upload και 2 mbs download :wacko::wacko::wacko: Kαι η πλάκα είναι ότι δεν κατέβηκε καμιά γραμμή το σήμα. Φόρτωσα mail, facebook κλπ πολύ γρήγορα. Βέβαια δεν ξέρω αυτό σε πόσο μέρος της διαδρομής παρέμεινε έτσι, αλλά με άφησε κάγκελο το όλο σκηνικό!

Άρα λοιπόν:

Μπορεί κάποιοι στα πεδινά της Μαγνησίας και στο Πήλιο να μην έχουν καλό 3g ή 4g, (προχτές το Σάββατο στα Καλά Νερά σερνόταν), μπορεί το 4g της μέσα στο Βόλο να μην είναι ότι καλύτερο, αλλά το κορφοβούνι εκεί πάνω έχει σήμα καμπάνα! :lol:

 

Πέρα από την πλάκα, ίσως να έχουν αναβαθμίσει την κεραία που βρίσκεται λίγο πιο πέρα, πάνω από το χωριό της Βρύνενας, (αν είναι δικιά τους) ή δεν ξέρω τι άλλο μπορεί να κάνανε. Άρα, οι προσπάθειες για αναβάθμιση του δικτύου της συνεχίζονται.

ΘΈΛΩ Η ΚΕΡΑΊΑ ΝΑ ΕΊΝΑΙ ΝΌΜΙΜΗ

ΌΧΙ ΣΤΙΣ ΚΙΝΉΣΕΙΣ ΗΜΙΜΆΘΕΙΑΣ.

Τάσος

Link to comment
Share on other sites

[ATTACH]65933[/ATTACH]

 

Κάτω Σχολάρι Θεσσαλονίκης (27ο χιλ. Εθν. Οδού Θεσσαλονίκης - Ν. Μουδανιών).

Τα σχόλια περιττεύουν!

Μιλάμε για 3g!

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Αντε ρε παιδιά και μεις από Θεσσαλια και πάνω(Εκτός Θεσσαλονίκης που πάει καλά σχετικά) να δούμε τέτοιες ταχύτητες.. Έστω 10mbps.Απλα να κάνουμε τη δουλειά μας
Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι αρκετά κοντά από το συγκεκριμένο σημείο (Τρίλοφος Θεσσαλονίκης) αλλά τέτοιες ταχύτητες δεν βλέπω σε καμία περίπτωση!

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160815/5bf454ba5ed3edd6abe297bd18e2383f.jpg

Link to comment
Share on other sites

Στο κέντρο του Τριλόφου πιάνει και παραπάνω.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Αντε ρε παιδιά και μεις από Θεσσαλια και πάνω(Εκτός Θεσσαλονίκης που πάει καλά σχετικά) να δούμε τέτοιες ταχύτητες.. Έστω 10mbps.Απλα να κάνουμε τη δουλειά μας

 

Μακαρι γιατι εχει παραγινει.

Link to comment
Share on other sites

Ρε wind, ΠΟΣΑ, πες μας, ΠΟΣΑ ΘΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΣ ΤΡΕΛΑΝΕΙΣ ΤΕΛΕΙΩΣ;;;; :confused:

Χτες έκανα μια ανάβαση στην 'Όθρη στο μοναστήρι της Παναγίας της Ξενιάς κοντά στο χωριό Κοκκωτοί (τρέχα γύρευε δηλαδή, μέσα σε κάτι κατσάβραχα με άφθονο στροφιλίκι)! Φτάνοντας στη μονή, είπα να κάνω μια μέτρηση της ταχύτητας, αν και δεν περίμενα πολλά πολλά, γιατί μέχρι και πέρυσι το σήμα χαροπάλευε με EDGE...

Λοιπόν, μου πέταξε ένα σήμα με τέσσερις γραμμές, σε ταχύτητα Η+, με 10,2 mbs upload και 2 mbs download :wacko::wacko::wacko: Kαι η πλάκα είναι ότι δεν κατέβηκε καμιά γραμμή το σήμα. Φόρτωσα mail, facebook κλπ πολύ γρήγορα. Βέβαια δεν ξέρω αυτό σε πόσο μέρος της διαδρομής παρέμεινε έτσι, αλλά με άφησε κάγκελο το όλο σκηνικό!

Άρα λοιπόν:

Μπορεί κάποιοι στα πεδινά της Μαγνησίας και στο Πήλιο να μην έχουν καλό 3g ή 4g, (προχτές το Σάββατο στα Καλά Νερά σερνόταν), μπορεί το 4g της μέσα στο Βόλο να μην είναι ότι καλύτερο, αλλά το κορφοβούνι εκεί πάνω έχει σήμα καμπάνα! :lol:

 

Πέρα από την πλάκα, ίσως να έχουν αναβαθμίσει την κεραία που βρίσκεται λίγο πιο πέρα, πάνω από το χωριό της Βρύνενας, (αν είναι δικιά τους) ή δεν ξέρω τι άλλο μπορεί να κάνανε. Άρα, οι προσπάθειες για αναβάθμιση του δικτύου της συνεχίζονται.

 

Είμαι από τους ανθρώπους που περπατάνε ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ πολύ. Αναφέρομαι περίπου σε 30ΚΜ την ημέρα, ενώ ποδηλατώ ακόμα και 150ΚΜ-200ΚΜ. Έχω γυρίσει το Πήλιο από Ανατολικά προς Δυτικά, από Βόρεια μέχρι Νότια. Το ίδιο και τα ορεινά της Καρδίτσας. Η κάλυψη GSM της WIND είναι ΑΣΥΓΚΡΙΤΗ από κάθε άποψη. Έχω βρεθεί στα πιο κουλά μέρη και είχα τέρμα σήμα και οι άλλες δεν είχαν τίποτα. Έχω κάνει κλήσεις μέσα από δάση που θα περίμενα ότι δεν υπήρχε κανένα δίκτυο. Αλλά ό,τι και να πούμε το δίκτυο έμεινε πολλά χρόνια χωρίς να αναβαθμιστεί. Και είναι πραγματικά ΚΡΙΜΑ. Πάντα έχω μια Wind μαζί μου.

 

Αν αναβαθμιστεί ο Σωρός θα δούμε μεγάλη διαφορά στο Νομό Μαγνησίας. Είναι κάποιοι σταθμοί που παίζουν καθοριστικό ρόλο στην κάλυψη, ευτυχώς ή δυστυχώς.

Αναμένουμε!

 

@παντελή, φοβερή ταχύτητα!

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Στο κέντρο του Τριλόφου πιάνει και παραπάνω.

Είμαι δίπλα στην κάλυψη της δεύτερης κεραίας (Άγιος Αθανάσιος) αλλά θα κάνω και μια δοκιμή στο κέντρο του χωριού στην κύρια κεραία.

Link to comment
Share on other sites

Στο κέντρο του Τριλόφου πιάνει και παραπάνω.

Αισθητή η διαφορά στην κεντρική πλατεία.

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160815/ca71c500bb076c4fea3fa709dd2be97e.jpg

Link to comment
Share on other sites

Στον οικισμό Παλτσης ΝΑ Πηλίου. Μόνο 2η γενιά.

 

Η Wind αναβαθμίζει αυτή την περίοδο αλλά μιλάμε το δίκτυο θέλει τρελή δουλειά...

 

Sent from my Le X820 using Tapatalk

Edited by Mark_K

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Εχθες βρεθηκα στην Λιμνη Πλαστηρα στα Καλυβια Πεζουλας συγκεκριμενα η Wind ειχε 3G αλλα εννοειται το παλιο που εκανε μια ωρα να φορτωσει τη σελιδα οπου αναγκαστικα εκανε φιλος tehthering απο αλλη εταιρια που ειχε 4G. Σε ολη τη διαδρομη απο Καρδιτσα εως Λιμνη Πλαστηρα μονο Gprs.
Link to comment
Share on other sites

Στον οικισμό Παλτσης ΝΑ Πηλίου. Μόνο 2η γενιά.

 

Η Wind αναβαθμίζει αυτή την περίοδο αλλά μιλάμε το δίκτυο θέλει τρελή δουλειά...

 

Sent from my Le X820 using Tapatalk

 

Τώρα έρχεσαι στα λόγια μου φίλε μου... τώρα κατάλαβες γιατί γκρίνιαζα για την Β. Ελλάδα :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εχθες βρεθηκα στην Λιμνη Πλαστηρα στα Καλυβια Πεζουλας συγκεκριμενα η Wind ειχε 3G αλλα εννοειται το παλιο που εκανε μια ωρα να φορτωσει τη σελιδα οπου αναγκαστικα εκανε φιλος tehthering απο αλλη εταιρια που ειχε 4G. Σε ολη τη διαδρομη απο Καρδιτσα εως Λιμνη Πλαστηρα μονο Gprs.

 

Όπως ανέβασα στο screen capture από την συνομιλία με το support του f2g στο θέμα του 4g τώρα αναβαθμίζουν Μεσολόγγι, Ιωάννινα και Λέσβο. Οπότε οι υπόλοιποι υπομονή. :)

Edited by cmvr

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Ήμουν στα mikel στη Λεπτοκαρυά...κάποιος στη διπλανή παρέα είπε πως έχει wind...και γέλασαν και τα τραπεζάκια με τις καρέκλες....
Apple iphone 12 mini
Link to comment
Share on other sites

Ήμουν στα mikel στη Λεπτοκαρυά...κάποιος στη διπλανή παρέα είπε πως έχει wind...και γέλασαν και τα τραπεζάκια με τις καρέκλες....

 

Την έκφραση καλύτερα γελάει όποιος γελάει τελευταίος την ξέρεις; ;)

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Εδω υποτιθεται οτι ειναι ενα φορουμ για να αναφερουμε προβληματα και γενικοτερα τις εμπειριες μας απο την καθε εταιρια. Δεν μπορω να καταλαβω γιατι υποστηριζουν καποιοι μια συγκεκριμενη εταιρια τηλεπικοινωνιων τι οφελος εχουν;;; Οποτε παιδια πρεπει να χαλαρωσετε και να επιστρεψει το φορουμ στο σκοπο για τον οποιο δημιουργηθηκε. Ευχαριστω και συγνωμη για το οφ τοπικ δεν μπορω να βλεπω αλλο τοση υποστηριξη.
Link to comment
Share on other sites

Έχω κουραστεί τις υποσχέσεις από την Wind!Κάθε χρόνο τα ίδια και τα ίδια!Τώρα ανακαλύψαμε πώς καλύπτει γεωγραφικά την Ελλάδα και όχι πληθυσμιακά και καλύπτει κάτι τρύπες που δεν υπάρχει πολιτισμός!Και το θεωρούμε προτέρημα όταν πληθυσμιακά απλά ΠΑΣΧΕΙ σε μεγάλο βαθμό!

 

Για το ότι προσπαθεί.....σιγά μην λυπηθώ ρε παιδιά μια εταιρεία!Τα λεφτά μας θέλουν ΟΛΟΙ!Όταν η Cosmote με άφησε για 3-4 ώρες χωρίς ίντερνετ τα άκουσαν άσχημα!Το ίδιο οποιαδήποτε εταιρεία κάνει κουλαμάρες!Σιγά μην τους δικαιολογήσουμε!

 

@mixtri

Την φράση για το ποιος γελάει καλύτερα.....αυτές τις ατάκες τις ακούμε πολλά χρόνια τώρα για διάφορα πράγματα!Μόνο υποσχέσεις!Είναι τυχερή η Wind που δεν υπάρχει τέταρτος παίχτης γιατί ακόμα κι έτσι πάλι τελευταία θα ήταν!Το μόνο καλό είναι οι τιμές της και οι περιοχές που έχει στηθεί σωστά το καινούριο δίκτυο(εκτός Αττικής τα πράγματα ΔΕΝ είναι καθόλου καλά όσο κι αν προσπαθείτε να μας πείσετε)!

Edited by Mark_K
αφαίρεση off topic

Άσκηση & Τρόπος Ζωής

Όσα θέλετε να μάθετε για την άσκηση...!

http://askisitroposzwis.blogspot.gr/

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...