Jump to content

Nova: Τα πάντα για τα συμβόλαια, επιδοτήσεις, προγράμματα, χρεώσεις κλπ


Eliseos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Διέγραψα μερικά μηνύματα, παρακαλώ να γράφετε λίγο πιο κόσμιες εκφράσεις, παρά τον εκνευρισμό σας.
Link to comment
Share on other sites

Α

 

Το συμβόλαιο που έχεις υπογράψει με την wind είναι για 1 χρόνο = 12 μήνες... Αυτό σημαίνει ότι αν θες να κάνεις φορητότητα και να πας στη cosmote ή την vodafone πρέπει να περάσουν ακριβώς 12 μήνες έτσι ώστε να μην χρεωθείς τίποτα (σε αντίθετη περίπτωση θα χρεωθείς ένα ποσό που ισούται με την επιδότηση την οποία πήρες επί τις μέρες οι οποίες χρειάζονται για να συμπληρώσεις ένα χρόνο δια (/) 365.... βέβαια ο υπολογισμός είναι λίγο πιο περίπλοκος και είναι βάση μηνών και αναλογικά ημερών....)..

 

Εκανα κανονικά την αίτηση φορητότηας σε ένα κατάστημα Γερμανου για να πάω από τη Wind στην cosmote, κ μ είπαν οτι σε 1 βδομάδα θα έχει γίνει η αλλαγή. Σήμερα λοιπόν με πήρε μία υπάλληλος της Wind, και με "προειδοποίησε" ότι αν θέλω να φύγω από τη Wind θα πρέπει να πληρώσω το 50 % της επιδότησης που είχα πάρει πριν 8 μήνες! Δηλαδή η επιδότητση μου ήταν 220 , κ μ είπαν να πληρώσω 110!

Με τον παραπάνω υπολογισμό μου βγαίνει περίπου 72 € , γιατί έχει άλλους 4 μήνες για να λήξει το συμβόλαιο..! Τι κάνω τώρα? Πως το υπολογιζω? :worry:

Link to comment
Share on other sites

Εκανα κανονικά την αίτηση φορητότηας σε ένα κατάστημα Γερμανου για να πάω από τη Wind στην cosmote, κ μ είπαν οτι σε 1 βδομάδα θα έχει γίνει η αλλαγή. Σήμερα λοιπόν με πήρε μία υπάλληλος της Wind, και με "προειδοποίησε" ότι αν θέλω να φύγω από τη Wind θα πρέπει να πληρώσω το 50 % της επιδότησης που είχα πάρει πριν 8 μήνες! Δηλαδή η επιδότητση μου ήταν 220 , κ μ είπαν να πληρώσω 110!

Με τον παραπάνω υπολογισμό μου βγαίνει περίπου 72 € , γιατί έχει άλλους 4 μήνες για να λήξει το συμβόλαιο..! Τι κάνω τώρα? Πως το υπολογιζω? :worry:

 

Δες μήπως σε πιάνει κάποια καταχρηστική αύξηση (με την προϋπόθεση οτί έχει ανακοινωθεί το αργότερο πριν 30 ημέρες) ώστε να κάνεις καταγγελία της σύμβασης αζημίως (δηλ χωρίς να υποχρεωθείς σε επιστροφή αναπόσβεστου ποσό)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Απ'οσο μπορώ να δω δν έχει κάποια παραπάνω χρέωση! Που μπορώ να απευθυνθώ για να μάθω πώς ακριβώς γίνεται ο υπολογισμός ? ( Σίγουρα όχι στη Wind! )

 

@sotos1981 : Την πάτησααααα όντως!!!

Link to comment
Share on other sites

Απ'οσο μπορώ να δω δν έχει κάποια παραπάνω χρέωση! Που μπορώ να απευθυνθώ για να μάθω πώς ακριβώς γίνεται ο υπολογισμός ? ( Σίγουρα όχι στη Wind! )

 

@sotos1981 : Την πάτησααααα όντως!!!

 

Όχι παραπάνω χρέωση, αναφέρθηκα σε αυτές τις αυξήσεις που έχει κάνει τελευταία. Στις ανακοινώσεις της εταιρείας θα κοιτάξεις, και ιδίως όσες βγήκαν μετά τη 1 Σεπτεμβρίου δηλ. 1 μήνα πριν. Εντός ενός μηνός από την ανακοίνωση, αν έχουν γίνει υπερβολικές αυξήσεις, έχεις δικαίωμα να διακόψεις χωρίς να πληρώσεις μέρος της επιδότησης. Οι επιτρεπόμενες αυξήσεις υπολογίζονται με ένα περίπλοκο τρόπο, σε γενικές γραμμές επιτρέπονται αυξήσεις στο ύψος του πληθωρισμού +ένα μικρό ποσοστό. Πάντως αν βλέπεις πχ αύξηση ελάχιστης διάρκειας κλήσης από 30 σε 45 ή σε 60'' είναι προφανές ότι πρόκειται για μη επιτρεπτή αύξηση. Επίσης σύμφωνα με το νόμο οι αυξήσεις πρέπει να ανακοινώνονται και στον μηνιαίο λογαριασμό του θιγόμενου συνδρομητή.

 

Κάτι άλλο που θα μπορούσες να κάνεις, θα ήταν να «αναστείλεις» τη φορητότητα ή να ζητήσεις αλλαγή σε χαμηλότερο πάγιο μέχρι να λήξει το συμβόλαιό σου

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

παιδιά για σας έχω wind σύνδεση ξέρετε πως απενεργοποιώ τον τηλεφωνητή

spacer.png

Link to comment
Share on other sites

παιδιά για σας έχω wind σύνδεση ξέρετε πως απενεργοποιώ τον τηλεφωνητή

##002# και το πληκτρο της κλησης

Never Give Up:!:

Join friend!

Link to comment
Share on other sites

##002# και το πληκτρο της κλησης

Έτσι απενεργοποιείς όμως και την ειδοποίηση κλήσης και οποιαδήποτε άλλη προώθηση τυχόν έχεις ενεργή.

Πάρε στο 1260 και πες να σου βγάλουν τον τηλεφωνητή.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ειμαι καινουριος συνδρομητης στο Wind L και θα ηθελα να ρωτησω κατι οσον αφορα το ιντερνετ, εχουν παρατηρηθει φαινομαινα υπερβολικων χρεωσεων?
ΜΑΘΕ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΡΩΤΟΥΣ!!!
Link to comment
Share on other sites

Παιδια ειμαι καινουριος συνδρομητης στο Wind L και θα ηθελα να ρωτησω κατι οσον αφορα το ιντερνετ, εχουν παρατηρηθει φαινομαινα υπερβολικων χρεωσεων?

εγώ που είμαι στο S, δεν έχω "ξεφύγει" ποτέ...και δεν έτυχε.;)

Link to comment
Share on other sites

εγώ που είμαι στο S, δεν έχω "ξεφύγει" ποτέ...και δεν έτυχε.;)

 

Δηλαδη απλα λες να κοιταω το μετρητη του κινητου μου και δε θα εχω προβλημα ετσι?

ΜΑΘΕ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΡΩΤΟΥΣ!!!
Link to comment
Share on other sites

ναι, ακριβώς...αν και εγώ είμαι χωρίς μετρητή...αλλά η χρήση είναι αρκετά ελαφριά. Με μετρητή, δεν νομίζω να ξεφύγεις !
Link to comment
Share on other sites

Παιδια ειμαι καινουριος συνδρομητης στο Wind L και θα ηθελα να ρωτησω κατι οσον αφορα το ιντερνετ, εχουν παρατηρηθει φαινομαινα υπερβολικων χρεωσεων?

 

Δηλαδη απλα λες να κοιταω το μετρητη του κινητου μου και δε θα εχω προβλημα ετσι?

 

Ακριβώς. Πάντα πρέπει να κοιτάς τον μετρητή.... Τώρα οι υπερβολικές χρεώσεις θα οφείλονται στο γεγονός ότι θα ξεπέρασες τα 420 Mb που έχει το L και θα ήσουν με το wind plus του οποίου η χρέωση άμα υπερβείς το όριο είναι 12 Ευρώ / Mb αν δεν κάνω λάθος.... Πάρε το 1260 για να είσαι ασφαλής και ζήτησε να σου απενεργοποιήσουν το wind plus και στο ίντερνετ να μπαίνεις με το wind internet του οποίου η χρέωση είναι 0.1 Ευρώ / Mb μετά το όριο...

http://img192.imageshack.us/img192/8724/htcquietlybrilliant1.gif
Link to comment
Share on other sites

Εκανα χρηση φορητοτητας απο wind σε cosmote , και μου εστειλε η wind ενα λογαριασμο χωρις ημερομηνια ληξης , που γραφει ΜΗ ΑΠΟΣΒΕΣΘΕΙΣΑ ΕΠΙΔΟΤΗΣΗ E31,25. Ξερετε τι ειναι αυτο.
Link to comment
Share on other sites

Εκανα χρηση φορητοτητας απο wind σε cosmote , και μου εστειλε η wind ενα λογαριασμο χωρις ημερομηνια ληξης , που γραφει ΜΗ ΑΠΟΣΒΕΣΘΕΙΣΑ ΕΠΙΔΟΤΗΣΗ E31,25. Ξερετε τι ειναι αυτο.

Προφανώς έφυγες πριν κλήσεις χρόνο , και πληρώνεις μέρος της επιδότησης

δηλαδή 16,6 % για κάθε μήνα που υπολείπετε των 12 (μέγιστο 6 μήνες)

Link to comment
Share on other sites

Αρχίσαμε τα spam sms τώρα ? Πριν 1 λεπτό μου ήρθε (2 φορές) μήνυμα από τράπεζα που μου δίνει μετρητά με ελάχιστη δόση 14 ευρώ ανα 1000 ευρώ.

 

ΕΛΕΟΣ ! :mad:

Edited by sv2evs
Link to comment
Share on other sites

Αρχίσαμε τα spam sms τώρα ? Πριν 1 λεπτό μου ήρθε (2 φορές) μήνυμα από τράπεζα που μου δίνει μετρητά με ελάχιστη δόση 14 ευρώ ανα 1000 ευρώ.

 

ΕΛΕΟΣ ! :mad:

 

CREDICOM BANK ?

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αυτή. Δεν ήθελα να αναφέρω το όνομα, δεν έχει σημασία !
Link to comment
Share on other sites

Μου είχε έρθει και εμένα μια φορά. Πήρα τηλ. στο τηλέφωνο που έγραφε στο μήνυματα και ζήτησα τη διαγραφή του αριθμού μου. Έκτοτε δεν έχει έρθει κάτι (αλλά και δεν αποκλείεται να έρθει όμως)
lalista.gr
Link to comment
Share on other sites

ερχεται το iphone 4 στην wind?

 

κατι τετοιο πηρε το αυτι μου σε γνωστο ελληνικο μηλοφορουμ.

 

αν γνωριζει καποιος σιγουρα ας επιβεβαιωσει.

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

ερχεται το iphone 4 στην wind?

 

κατι τετοιο πηρε το αυτι μου σε γνωστο ελληνικο μηλοφορουμ.

 

αν γνωριζει καποιος σιγουρα ας επιβεβαιωσει.

 

Όπως ήρθε και το 3!

 

Γνωρίζει κάποιος κάτι παραπάνω για την υπηρεσία Blackberry Internet Non Stop.

http://www.wind.com.gr/LeftMenu/kinhth/for_individual/tariff_plans/epiprosthetes-uphresies-sumvolaiou/blackberry-internet-non-stop.aspx

 

Έχω εταιρική γραμμή και θέλω να προσθέσω άλλη μια γραμμή, σκέφτομαι να αλλάξω από NOKIA να πάω σε Blackberry .

 

Θέλω να μάθω χρεώσεις, MB που προσφέρει καθώς και τις άλλες δυνατότητες.

Αν την έχει χρησιμοποιήσει κάποιος ή αν έχει ακούσει κάτι...

Edited by Petros the Great
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

Πριν από περίπου 2 εβδομάδες μου ήρθε χαρτί για επιδότηση χωρίς να έχω κλείσει χρόνο. Αυτή τη στιγμή είμαι στο πρόγραμμα xl 1000 και ενώ ενδιαφέρθηκα για την επιδότηση τους ρώτησα σε ένα κατάστημα τους αν μπορώ να το αλλάξω στο large και να αποκτήσω την επιδότηση αυτή. Μου είπαν ναι και πως το πρόγραμμα θα άλλαζε στις 6/10 την ημέρα δηλαδή που εκδίδεται ο λογαριασμός. Δεν μου έχει έρθει κάποιο μήνυμα για αλλαγή πακέτου και τους τηλεφώνησα σήμερα για το εν λόγω θέμα και μου είπαν οτι δεν γίνεται διότι δεν έχω κλείσει ακόμα χρόνο (πράγμα το οποίο θα γίνει σε 3 μήνες). Με κοροιδεύουν ή μου φαίνεται?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

Πριν από περίπου 2 εβδομάδες μου ήρθε χαρτί για επιδότηση χωρίς να έχω κλείσει χρόνο. Αυτή τη στιγμή είμαι στο πρόγραμμα xl 1000 και ενώ ενδιαφέρθηκα για την επιδότηση τους ρώτησα σε ένα κατάστημα τους αν μπορώ να το αλλάξω στο large και να αποκτήσω την επιδότηση αυτή. Μου είπαν ναι και πως το πρόγραμμα θα άλλαζε στις 6/10 την ημέρα δηλαδή που εκδίδεται ο λογαριασμός. Δεν μου έχει έρθει κάποιο μήνυμα για αλλαγή πακέτου και τους τηλεφώνησα σήμερα για το εν λόγω θέμα και μου είπαν οτι δεν γίνεται διότι δεν έχω κλείσει ακόμα χρόνο (πράγμα το οποίο θα γίνει σε 3 μήνες). Με κοροιδεύουν ή μου φαίνεται?

ωχ μη λες τετοια τωρα και γω το ιδιο θελω να κανω! ρωτησα ακριβως το ιδιο πραγμα και με ειπαν περνεις την επιδοτηση πριν κλεισεις χρονο και μολις γινει αυτο αλαζεις προγραμμα!

NOKIA: 3110--3330--5210--5100--7610--3220--n73 music edition--n95--n95 8gb--2680 slide--3120 classic--c6--lumua 800
Link to comment
Share on other sites

Κομπλέ τότε. Κοίτα μου το είχαν πει αυτό σε 2 καταστήματα και όχι σε ένα οπότε δεν παίζει να μας κοροιδεύουν ομαδικώς. Επίσης από την άλλη από νομικής πλευράς , νομίζω ότι μόλις βγει καινούριο συμβόλαιο αυτόματα ακυρώνεται το παλιό. Εγώ πάντως δεν έχω υπογράψει τίποτε, άσε που το προηγούμενο συμβόλαιο ήταν χωρίς επιδότηση που συμαίνει οτι μπορώ να το ακυρώσω οποιαδήποτε στιγμή. Μ' άλλα λόγια πιστεύω οτι η τηλεφωνήτρια στην εξυπηρέτηση δεν ήξερε τι της γίνεται ;)
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Nova: Τα πάντα για τα συμβόλαια, επιδοτήσεις, προγράμματα, χρεώσεις κλπ

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...