Jump to content

Nova: Τα πάντα για τα συμβόλαια, επιδοτήσεις, προγράμματα, χρεώσεις κλπ


Eliseos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δε ξέρω τη θα κάνουνε αλλα εγώ απο της 24/9 και μετα δεν τους δίνω δραχμή!

 

Κάτι μου λέει ότι θα πάρουνε μόνοι τους από την κάρτα, δώσεις-δεν δώσεις εσύ.

Δεν έχουν δικαίωμα να σε κρατάνε περισσότερο για κανένα λόγο πάντως. Έχεις το νόμο με το μέρος σου ;)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μήπως ξέρει κανείς αν μπορώ να μεταφέρω την επιδότηση για κινητό σε άλλο κατάστημα λόγω έλλειψης απ την wind και σε ποιά καταστήματα?Ενδιαφέρομαι για το nokia 5530 και δεν υπάρχει σε κατάστημα wind....
Link to comment
Share on other sites

Μήπως ξέρει κανείς αν μπορώ να μεταφέρω την επιδότηση για κινητό σε άλλο κατάστημα λόγω έλλειψης απ την wind και σε ποιά καταστήματα?Ενδιαφέρομαι για το nokia 5530 και δεν υπάρχει σε κατάστημα wind....

Ζήτα έκπτωση παγίου και αγόρασέ το απο δώ.http://www.skroutz.gr/s/87807/Nokia-5530-XpressMusic.html?keyphrase=Nokia+5530+XpressMusic

Link to comment
Share on other sites

των παγιων αρα δεν θα σου ερχεται μηδενικος λογαριασμος αλλα μηδενικα παγια μαλλον!

 

επειδη και εγω εταιρικό εχω και μου συνεβη το ιδιο, το παγιο οντως μηδενιζεται! Μαλιστα σε μια απο τις γραμμες μου βγαινει πιστωτικο αλλά επειδη γινονται καποιες κλησεις ισοφαριζεται. Ειμαι περιεργος αν δεν γινουν κλησεις, αν θα συμψηφιστει το πιστωτικο αυτης της γραμμης με τις αλλες μου γραμμες. Λογικα αυτο γινεται

Link to comment
Share on other sites

Η μεταβίβαση σύμβασης χρεωνεται στη Wind;

 

http://www.wind.com.gr/Images/Kiniti-%281%29/Idiwtis/Simvolaia/00001718_OtherCharges_GR_2008.aspx

 

Πάντως έχω κάνει 2 μεταβιβάσεις και το ποσό δε μου το χρεώσανε (άγνωστο γιατί)

Απλά να πας σε κατάστημα με τα 2 άτομα και ταυτότητες..Γίνεται εκείνη τη στιγμή, αλλά συνήθως τους αρέσει να το κωλυσιεργούνε τα καταστήματα (βαριώνται, δε βγάζουν λεφτά;)

Link to comment
Share on other sites

Καλα την παλεύουν εκει στη Wind?? Πάω 26/8, την ήμερα που έκλεινε 1 χρόνο η σύνδεση μου, στο κατάστημα Α. Τουμπας και κανω διακοπή (μετατροπή σε κάρτα δηλαδή)! Οπότε με λενε η διακοπή θα γινει 24/9, υπογράφω μου δινει ενα αντιγράφω και την κάρτα που θα λειτουργήσει μετα και φεύγω! Ελα που περιμένω χθες, σήμερα αλλα τίποτα! Περνω τηλ. στην εξυπηρέτηση πελατών και μου λενε οτι εχει γινει προσφορά για συνέχεια και γιαυτό πάγωσε και η διαδικασία διακοπής!

 

Εννοείτε πως με μενα δεν μίλησε κανένας και οτι λογο εξόφληση με πιστωτική δεν τους χρωστάω δραχμή!

 

Δε ξέρω τη θα κάνουνε αλλα εγώ απο της 24/9 και μετα δεν τους δίνω δραχμή!

 

Just for the record:

 

Τελικα πηγα σήμερα στο κατάστημα να δω τη γίνεται, έψαξαν έψαξαν δεν βρίσκανε άκρη οποτε λέει ήτανε λάθος του συστήματος και πρέπει να γινει νεα ακύρωση +1μηνα παγιο πάλη οπότε ξεκίνησα λίγο το κράξιμο: Γιατί να πληρώσω 2 πάγιο απο δικό σας λάθος κλπ και μετά απο κανένα 5 λεπτό προσφέρθηκε να μετατραπεί σε μηδενικό πάγιο = θα πλήρωνα για αυτον τον μηνα περίπου 7€ που κομμάτια να γίνει το δέχτηκα!

Link to comment
Share on other sites

Just for the record:

 

Τελικα πηγα σήμερα στο κατάστημα να δω τη γίνεται, έψαξαν έψαξαν δεν βρίσκανε άκρη οποτε λέει ήτανε λάθος του συστήματος και πρέπει να γινει νεα ακύρωση +1μηνα παγιο πάλη οπότε ξεκίνησα λίγο το κράξιμο: Γιατί να πληρώσω 2 πάγιο απο δικό σας λάθος κλπ και μετά απο κανένα 5 λεπτό προσφέρθηκε να μετατραπεί σε μηδενικό πάγιο = θα πλήρωνα για αυτον τον μηνα περίπου 7€ που κομμάτια να γίνει το δέχτηκα!

 

just for the record ετοιμάσου να πληρώσεις 55,80 για το πρώτο εξάμηνο και από κει και πέρα 9,30 το μήνα και όλα αυτά με επιβάρυνση 12% (το λιγότερο)

Οh yes. Αφού τους είχες (αντίγραφο αίτησης διακοπής είχες), γιατί τους άφησες να σε πιάσουν από τη μύτη;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Γιατι να τα πληρώσω αυτα?? Δεν έκοψα την σύνδεση μέσα στο πρώτο χρόνο αλλα μετά! Απλα δεν ανανέωσα στη επιδότηση που με κάνανε και θα το μετατρέψω σε κάρτα!
Link to comment
Share on other sites

Γιατι να τα πληρώσω αυτα?? Δεν έκοψα την σύνδεση μέσα στο πρώτο χρόνο αλλα μετά! Απλα δεν ανανέωσα στη επιδότηση που με κάνανε και θα το μετατρέψω σε κάρτα!

 

Γι αυτό

 

http://www.wind.com.gr/LeftMenu/kinhth/for_individual/tariff_plans/wind_flexy_zero_tariff_plans.aspx

 

δεν υπάρχει μηδενικό πάγιο, μηδενικό κατ ευφημισμόν μόνο.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δεν εκανα νεα σύνδεση ρε να τα πληρώσω αυτά ουτε το δέχτηκα με επιδότηση! Απλα το Flexy 25 που ειχα για ενα μήνα θα γίνει flexy zero για να μην δωσω 25€ που εδεινα κανονικά για κατι που δεν θα χρησιμοποιούσα αλλα 7ε περίπου ευρω που ειναι το πάγιο σε αυτό!
Link to comment
Share on other sites

αν είχες χρησιμοποιήσει την επιδότηση ναι θα τα πληρώσεις μέσα στο πρώτο εξάμηνο. αν η επιδότηση σου τρεχει ακόμα και δεν την έχεις χρησιμοποιήσει τότε δεν θα τα πληρώσεις...
Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Οχι ρε παιδιά τη επιδότηση, αν επερνα επιδότηση σήμερα πολεμώντας εδω κ δυο μήνες να κόψω την σύνδεση θα ήμουν τελείως για τα μπάζα! + αν το ήξερα μιας και δεν το πολύ λειτουργό αυτο το νούμερο θα το ειχα κάνει απο τον τελευταία φορα που εκανε αίτηση ακύρωσης της 26/8!
Link to comment
Share on other sites

Εχει τυχει σε κανεναν το εξης?:

 

Aπο και το μήνα Μαιο ειχα 4 δωρεαν παγια, και βλεπω πως συνεχιζουν να μου κανουν δωρο το παγιο και για Σεπτεμβριο!

 

Παιζει να μου το ζητησουν κατοπιν?

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Οχι ρε παιδιά τη επιδότηση, αν επερνα επιδότηση σήμερα πολεμώντας εδω κ δυο μήνες να κόψω την σύνδεση θα ήμουν τελείως για τα μπάζα! + αν το ήξερα μιας και δεν το πολύ λειτουργό αυτο το νούμερο θα το ειχα κάνει απο τον τελευταία φορα που εκανε αίτηση ακύρωσης της 26/8!

 

Διάβασέ το ξανά. Δυστυχώς θα υποχρεωθείς να πλερώσεις κάτι υπέρ της αναξιοπαθούσης

 

"Κατά τη νέα σύνδεση στο πρόγραμμα Flexy Zero, ο συνδρομητής λαμβάνει ενσωματωμένη μηνιαία δωρεάν χρήση αξίας 9,30€ για 6 μήνες.

 

Κατά τους 6 πρώτους μήνες της σύνδεσής του ο συνδρομητής υποχρεούται να προβεί σε ελάχιστη κατανάλωση χρήσης, ίση με το ποσό της συνολικής δωρεάν χρήσης, αξίας 55,8€ και η οποία θα υπολογίζεται πέραν της κατανάλωσης της δωρεάν μηνιαίας χρήσης."

 

Από τη στιγμή που είχες αντίγραφο της καταγγελίας σύμβασης (αίτησης διακοπής) δεν έπρεπε να υπογράψεις τίποτα. Και άστους μετά να κουρεύονται

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Το διάβασα αλλα δεν έκανα νεα σύνδεση και ουτε υπέγραψα τίποτα για νεα σύνδεση! το μόνο που υπέγραψα ηταν νεα διακοπή και απλά μετα χωρις να υπογράψω τιποτα αλλο μου αλλάξανε το πάγιο στο zero γιατι τους ειπα οτι δεν το χρησιμοποιώ το συγκεκριμένο νούμερο! Μιλάμε για αλλαγη του πακέτου της σύνδεσης και οχι νεα σύνδεση!
Link to comment
Share on other sites

το προγραμμα w250 υπαρχει ακομα ? δηλαδη 250 λεπτα ομιλιας προς ολους ... αν ναι εντυπωσεις απο κανεναν ?

 

σε ποιο τηλεφωνο μπορω να παρω για να κανω φορητοτητα προς wind απο vodafone ?

Link to comment
Share on other sites

το προγραμμα w250 υπαρχει ακομα ? δηλαδη 250 λεπτα ομιλιας προς ολους ... αν ναι εντυπωσεις απο κανεναν ?

 

σε ποιο τηλεφωνο μπορω να παρω για να κανω φορητοτητα προς wind απο vodafone ?

Μάλλον σε αυτό αναφέρεσαι, οπότε λογικά υπάρχει. Δες στην σελίδα τους, σίγουρα θα υπάρχει κάποιο τηλέφωνο.

Link to comment
Share on other sites

εχω το προγραμμα Μ και στις 25ιανουαριου κλεινω χρονο κ θελω να το αλαξω σε S! δεκεμβριο μου ερχετε η επιδοτιση. μπορει καπιος να μου πει αν μπορω να παρω την επιδοτιση σε κινητο ας πουμε και να αλαξω μετα το προγραμμα? η θα πρεπει αφου την εχω παρει να σινεχισω με M?
NOKIA: 3110--3330--5210--5100--7610--3220--n73 music edition--n95--n95 8gb--2680 slide--3120 classic--c6--lumua 800
Link to comment
Share on other sites

στην ιδια ερωτηση μου απαντησαν πως την επιδοτηση την παιρνεις για τους προηγουμενους μηνες που εισουνα στην εταιρια ..

 

βεβαια το ΥΨΟΣ της επιδοτησης εξαρταται απο το μ.ο των προηγουμενων λογαριασμων οπως και απο το αν το καινουργιο συμβολαιο θα εχει ιντερνετ ή οχι

Link to comment
Share on other sites

το προγραμμα w250 υπαρχει ακομα ? δηλαδη 250 λεπτα ομιλιας προς ολους ... αν ναι εντυπωσεις απο κανεναν ?

Αν είναι αυτό που λέει από κάτω σου ο φίλος, τότε εξέτασε μήπως είναι καλύτερο ένα από τα νέα S ή M....

 

σε ποιο τηλεφωνο μπορω να παρω για να κανω φορητοτητα προς wind απο vodafone ?

 

Πάρε εδώ: 210-6158000 και θα σε καθοδηγήσουν.......

 

 

εχω το προγραμμα Μ και στις 25ιανουαριου κλεινω χρονο κ θελω να το αλαξω σε S! δεκεμβριο μου ερχετε η επιδοτιση. μπορει καπιος να μου πει αν μπορω να παρω την επιδοτιση σε κινητο ας πουμε και να αλαξω μετα το προγραμμα? η θα πρεπει αφου την εχω παρει να σινεχισω με M?

 

Το συμβόλαιο που έχεις υπογράψει με την wind είναι για 1 χρόνο = 12 μήνες... Αυτό σημαίνει ότι αν θες να κάνεις φορητότητα και να πας στη cosmote ή την vodafone πρέπει να περάσουν ακριβώς 12 μήνες έτσι ώστε να μην χρεωθείς τίποτα (σε αντίθετη περίπτωση θα χρεωθείς ένα ποσό που ισούται με την επιδότηση την οποία πήρες επί τις μέρες οι οποίες χρειάζονται για να συμπληρώσεις ένα χρόνο δια (/) 365.... βέβαια ο υπολογισμός είναι λίγο πιο περίπλοκος και είναι βάση μηνών και αναλογικά ημερών....). Επίσης επειδή η φορητότητα διαρκεί 15 μέρες θεωρητικά μπορείς να την κάνεις 15 μέρες πριν συμπληρωθεί ένας χρόνος. Δηλαδή αν υπόγραψες συμβόλαιο 1 χρόνου με την wind στις 25 Ιανουαρίου 2009, τότε αίτηση για φορητότητα μπορείς να κάνεις στις 10 Ιανουαρίου 2010, χωρίς να χρεωθείς βέβαια όπως είπαμε (όμως τότε η φορητότητα θα διαρκεί 3 μέρες, άρα 22 Ιανουαρίου 2010).....

Αλλά εσύ θέλεις να παραμείνεις στη wind. Σε αυτή τη περίπτωση μπορείς να κάνεις ανανέωση συμβολαίου ακόμα και δύο μήνες πριν την λήξη του χρόνου, αν δεν κάνω λάθος. Δηλαδή στο παραπάνω παράδειγμα όπου το συμβόλαιο έγινε στις 25 Ιανουαρίου 2009, ανανέωση με τη wind μπορείς να κάνεις από τις 25 Νοεμβρίου 2010 και θα είσαι υποχρεωτικά στη wind μέχρι της 25 Νοεμβρίου του 2011 (χωρίς να χρεωθείς).

Καλό είναι να προσέξεις τα σταθερά τηλέφωνα στη μετάβαση από το M στο S.... Συγκεκριμένα αυτά τα δύο προγράμματα αποτελούν το 90% των συνδρομητών και ο μέσος συνδρομητής προφανώς εξυπηρετείτε από κάτι μεσαίο. Το σημαντικό είναι να γνωρίζεις ότι στο M τα σταθερά τηλέφωνα υπάγονται στα 1500 λεπτά προς Wind, Q και σταθερά, ενώ στο S στα 100 προς λοιπά δίκτυα....

Τελειώνοντας να τονίσω 4 σημαντικά πράγματα. Πρώτον δεν μπορείς να πάρεις επιδότηση χωρίς να κάνεις ανανέωση συμβολαίου την ίδια στιγμή. Δεύτερον άμα έχεις όρεξη ψάξε μήπως συμφέρει την επιδότηση να την βάλεις ώστε να μειωθεί το μηνιαίο πάγιό σου και το κινητό που θες μήπως το βρεις πιο φθηνά στο ίντερνετ. Τρίτον η μετάβαση από το πρόγραμμα M στο S μπορεί να γίνει αυτή τη στιγμή, καλώντας στο 1260 με χρέωση νομίζω 4.25 Ευρώ (4 η μετάβαση, 0.25 η κλήση). Το μόνο που πρέπει να γνωρίζετε σε αυτή την περίπτωση είναι ότι η μετάβαση από το πρόγραμμα Α στο πρόγραμμα Β όπου το Β έχει χαμηλότερο πάγιο από το Α μπορεί να γίνει 4 μήνες μετά την ενεργοποίηση του Α.... Δηλαδή εσύ στο S μπορούσες να είχες πάει από τις 25 Μαΐου 2010.... Τέταρτον, επειδή διανύουμε περίοδο οικονομικής κρίσης, σκεφτείτε πολύ σοβαρό το σταθερό και κινητό με τη wind και θα γλιτώσετε πολλά λεφτά. Εγώ έχω το M του οποίου το μηνιαίο πάγιο είναι 23,5 Ευρώ (σαν συνδρομητής σταθερού και η επιδότηση χρησιμοποιήθηκε για μείωση παγίου και όχι για συσκευή) και σταθερό - ίντερνετ στο σπίτι με 23 Ευρώ (μία γραμμή ίντερνετ και μία γραμμή τηλεφώνου για εισερχόμενες μόνο, αφού για εξερχόμενες είμαι καλυμμένος από όλες τις απόψεις (κινητά - σταθερά) από το Μ του κινητού) + τα τέλη τηλεφωνίας...

 

Σε κάθε περίπτωση μπορείς να πάρεις στο 1260 να ρωτήσεις ότι πληροφορίες θες.

Edited by energeiakos
http://img192.imageshack.us/img192/8724/htcquietlybrilliant1.gif
Link to comment
Share on other sites

καλα τωρα οτι κ να πω ειναι λιγο να σαι καλα! κ αυτο με το σταθερο ιντερνετ κ κινητο αν ειναι ετσι οι τιμες οπως τα λες αξιζει! αλα μην παω απο οτε σε wind κ μου ερθει ο πρωτος λογαριασμος καμια 100αρα...
NOKIA: 3110--3330--5210--5100--7610--3220--n73 music edition--n95--n95 8gb--2680 slide--3120 classic--c6--lumua 800
Link to comment
Share on other sites

πολυ καλες οι τοποθετησεις του ενεργειακου .. πραγματι ..

 

εγω εχω αλλη μια ερωτηση αν μπορει να απαντηθει ..

 

εγω με προγραμμα w250 στην ελλαδα.. και η κοπελα μου με καρτοκινητο της wind σε ιταλια...

 

τι θα χρεωνομαι εγω ?

τι θα χρεωνεται εκεινη ?

 

:worry:

Link to comment
Share on other sites

Με πήρανε σήμερα να μάθουν τον λογο που κόβω την σύνδεση και αν θέλω να μου κάνουνε καμια προσφορά να μείνω!

 

Σαν λογο τους ειπα τις χρεώσεις off net wap browsing που ειχα σε ενα λογαριασμό (γύρω στο 20ευρ) τα οποια εκτός του ηταν τεράστιες για λίγα kB δεν βρήκα και πως μπορώ να τις χρησιμοποίησα (έχοντας παράλληλα F2G με 1,5 γιγα σε αλλη κάρτα)! Εννοείτε πως ειπα και οτι δεν θελω καποια προσφορα!

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Nova: Τα πάντα για τα συμβόλαια, επιδοτήσεις, προγράμματα, χρεώσεις κλπ

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...