Jump to content

Nova: Τα πάντα για τα συμβόλαια, επιδοτήσεις, προγράμματα, χρεώσεις κλπ


Eliseos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σημερα μου εστειλε η Wind ενα χαρτι που λεει πως αν ανανεωσω το συμβολαιο μου δινουν δωσρο την συσκευη Samsung C520 η καποια αλλη συσκευη σε προνομιακη τιμη ενω εναλλακτικα με την ανανεωση των 2 συμβολαιων θα εχω εκπτωση στον λογαριασμο 100 ευρω(χωρις ΦΠΑ) και η προσφορα ισχυει μεχρι 31 Αυγουστου.Δηαλδη εγω τωρα εχω επιδοτηση για ανανεωση συμβολεων 100 ευρω και αλλα 120 περιπου τον Οκτωβριο???
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Κάποια στιγμή, μέχρι πριν 3-4 μήνες νομίζω, υπήρχε roaming μεταξύ wind και voda έτσι ώστε όπου δεν έπιανε η μία γυρνούσε αυτόματα στην άλλη. Τώρα δεν γυρίζει. Ξέρει κανείς αν το έχουν σταματήσει ?
Life is a game
Link to comment
Share on other sites

Σημερα μου εστειλε η Wind ενα χαρτι που λεει πως αν ανανεωσω το συμβολαιο μου δινουν δωσρο την συσκευη Samsung C520 η καποια αλλη συσκευη σε προνομιακη τιμη ενω εναλλακτικα με την ανανεωση των 2 συμβολαιων θα εχω εκπτωση στον λογαριασμο 100 ευρω(χωρις ΦΠΑ) και η προσφορα ισχυει μεχρι 31 Αυγουστου.Δηαλδη εγω τωρα εχω επιδοτηση για ανανεωση συμβολεων 100 ευρω και αλλα 120 περιπου τον Οκτωβριο???

Δεν θα πάρεις δύο φορές επιδότηση σ'ένα χρόνο (αν εννοείς αυτό).Ή θα πάρεις τώρα ή τον Οκτώβριο.

Κάποια στιγμή, μέχρι πριν 3-4 μήνες νομίζω, υπήρχε roaming μεταξύ wind και voda έτσι ώστε όπου δεν έπιανε η μία γυρνούσε αυτόματα στην άλλη. Τώρα δεν γυρίζει. Ξέρει κανείς αν το έχουν σταματήσει ?

Έχει σταματήσει εδώ και καιρό η περιαγωγή μεταξύ Wind - Vodafone.Αν ψάξεις στο forum «Ελλάδα» θα βρεις και το άρθρο του MsK.:)

Link to comment
Share on other sites

Εχω μια απορια για οποιον ξερει να απαντησει.

 

Πριν ακριβως ενα χρονο εκανα συνδεση Wind και χρησιμοποιησα την επιδοτηση για συσκευη.Πριν λιγες μερες συμπληρωσα εναν χρονο και μου ειπαν οτι εχω επιδοτηση, την οποια χρησιμοποιησα σαν εκπτωση απο τον μηνιαιο λογαριασμο. Γνωριζει κανεις αν μπορω να σπασω το συμβολαιο ή αν πρεπει οπωςσδηποτε να το κρατησω για ενα χρονο??

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να το σπάσεις αφού επιστρέψεις την έκπτωση που οφελήθηκες,
Link to comment
Share on other sites

Εγώ είχα 4 συνδέσεις και επιδότηση 300€ για όλες... Παίζει να με πάρουν τηλ να μου κάνουν καλύτερη προσφορά?

 

Σε φίλο από 80 Ευρώ επιδότηση, του την πήγαν 200 και το πάγιο -50%... Για αυτό τα έκοψα μπας και κερδίσω τίποτα...

Link to comment
Share on other sites

Άλλη μια απορία παιδιά.

Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει τι σημαίνει αυτή η προσφορά?

http://www.wind.com.gr/pages.fds?langID=1&pageID=983

Link to comment
Share on other sites

Εχω μια απορια για οποιον ξερει να απαντησει.

 

Πριν ακριβως ενα χρονο εκανα συνδεση Wind και χρησιμοποιησα την επιδοτηση για συσκευη.Πριν λιγες μερες συμπληρωσα εναν χρονο και μου ειπαν οτι εχω επιδοτηση, την οποια χρησιμοποιησα σαν εκπτωση απο τον μηνιαιο λογαριασμο. Γνωριζει κανεις αν μπορω να σπασω το συμβολαιο ή αν πρεπει οπωςσδηποτε να το κρατησω για ενα χρονο??

 

 

Μπορείς να το σπάσεις αφού επιστρέψεις την έκπτωση που οφελήθηκες,

 

Λάθος. Εφόσον έκανες έκπτωση παγίου μπορείς να φύγεις όποτε θέλεις, αφού ΔΕΝ σου έδωσαν όλο το ποσο που δικαιούσουν, αλλά σου το δίνουν λίγο λίγο. Και για αυτό στο συμβόλαιο που υπογράφεις δεν αναφέρει τα γνωστά ποσοστά που αρχίζουν και πέφτουν από το 6μηνο και μετά...

Link to comment
Share on other sites

Λάθος. Εφόσον έκανες έκπτωση παγίου μπορείς να φύγεις όποτε θέλεις, αφού ΔΕΝ σου έδωσαν όλο το ποσο που δικαιούσουν, αλλά σου το δίνουν λίγο λίγο. Και για αυτό στο συμβόλαιο που υπογράφεις δεν αναφέρει τα γνωστά ποσοστά που αρχίζουν και πέφτουν από το 6μηνο και μετά...

 

Σωστός!

Και εγώ σήμερα ρώτησα σε κατάστημα Wind το ίδιο πράγμα και μου είπαν πως φεύγεις όποτε θες αν δεν πάρεις συσκευή....

Link to comment
Share on other sites

Άλλη μια απορία παιδιά.

Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει τι σημαίνει αυτή η προσφορά?

http://www.wind.com.gr/pages.fds?langID=1&pageID=983

 

Τι ακριβώς δε καταλαβαίνεις;

Link to comment
Share on other sites

Τι ακριβώς δε καταλαβαίνεις;

 

Ποιές ακριβώς είναι οι υπηρεσίες που μπορώ να εκμεταλλευτώ?Θα κάνω αυτήν την εβδομάδα νέα σύνδεση και θα ρωτήσω και στο κατάστημα,αν όμως μπορούσες να μου εξηγήσεις θα ήταν καλύτερα.

Thanks!

Link to comment
Share on other sites

http://www.wind.com.gr/pages.fds?langID=1&pageid=1210

 

http://www.wind.com.gr/pages.fds?langID=1&pageid=1211

 

http://www.wind.com.gr/pages.fds?langID=1&pageid=1212

 

http://www.wind.com.gr/pages.fds?langID=1&pageid=1213

 

Μια από αυτές τις υπηρεσίες μπορείς να επιλέξεις, στις οποίες το πάγιο για τους δυο πρώτους μήνες είναι μηδενικό.

Αν μετά τους δυο μήνες κρίνεις ότι δε σε συμφέρει, ή ότι δε σε εξυπηρετεί η επιλογή που έκανες τη διακόπτεις χωρίς καμία επιβάρυνση.

Link to comment
Share on other sites

http://www.wind.com.gr/pages.fds?langID=1&pageid=1210

 

http://www.wind.com.gr/pages.fds?langID=1&pageid=1211

 

http://www.wind.com.gr/pages.fds?langID=1&pageid=1212

 

http://www.wind.com.gr/pages.fds?langID=1&pageid=1213

 

Μια από αυτές τις υπηρεσίες μπορείς να επιλέξεις, στις οποίες το πάγιο για τους δυο πρώτους μήνες είναι μηδενικό.

Αν μετά τους δυο μήνες κρίνεις ότι δε σε συμφέρει, ή ότι δε σε εξυπηρετεί η επιλογή που έκανες τη διακόπτεις χωρίς καμία επιβάρυνση.

 

Ευχαριστώ!!

Σημαντική η βοήθεια σου γιατί θα έχω λίγο χρόνο να το σκεφτώ.Αύριο γίνομαι μέλος της Wind.Νομίζω πως κάνω καλή επιλογή.

Link to comment
Share on other sites

Να σας κάνω μια ερώτηση παιδιά:είναι δυνατόν μια επιδότηση να είναι ένα συγκεκριμένο ποσό και μετά από 1 μήνα να πέφτει σε χαμηλότερο ποσό;

Και εξηγούμαι.Δικαιούμαι επιδότηση κινητού σε 2 εβδομάδες.Τον Ιούλιο είχα πάει σε κατάστημα της WIND για να μάθω πότε θα έβγαινε η επιδότηση και σε πόσα χρήματα.Η απάντηση ήταν 190Ε.Μετά από ένα μήνα ξαναπήγα σε άλλο κατάστημα και μου είπαν 120...Πηγαίνοντας στο πρώτο κατάστημα (των 190) και αυτοί μου είπαν το ίδιο, 120Ε δηλαδη.

Επειδή θεωρώ το ποσό αστείο , βάσει των λογαριασμών μου(τα 190Ε φάνταζαν πολύ πιο δίκαια), τους το είπα και η απάντησή τους ήταν να το αναφέρω και λογικά θα μου ανεβάσουν την επιδότηση στα 150Ε.Τι πράγματα είναι αυτά;Αν πάντως παραμείνει το ποσό στα 120-150Ε, ήρθε η ώρα να τους πω μετά από 9 χρόνια "αντίο".

Ace of Hearts..
Link to comment
Share on other sites

Να σας κάνω μια ερώτηση παιδιά:είναι δυνατόν μια επιδότηση να είναι ένα συγκεκριμένο ποσό και μετά από 1 μήνα να πέφτει σε χαμηλότερο ποσό;

Και εξηγούμαι.Δικαιούμαι επιδότηση κινητού σε 2 εβδομάδες.Τον Ιούλιο είχα πάει σε κατάστημα της WIND για να μάθω πότε θα έβγαινε η επιδότηση και σε πόσα χρήματα.Η απάντηση ήταν 190Ε.Μετά από ένα μήνα ξαναπήγα σε άλλο κατάστημα και μου είπαν 120...Πηγαίνοντας στο πρώτο κατάστημα (των 190) και αυτοί μου είπαν το ίδιο, 120Ε δηλαδη.

Επειδή θεωρώ το ποσό αστείο , βάσει των λογαριασμών μου(τα 190Ε φάνταζαν πολύ πιο δίκαια), τους το είπα και η απάντησή τους ήταν να το αναφέρω και λογικά θα μου ανεβάσουν την επιδότηση στα 150Ε.Τι πράγματα είναι αυτά;Αν πάντως παραμείνει το ποσό στα 120-150Ε, ήρθε η ώρα να τους πω μετά από 9 χρόνια "αντίο".

Το ποσό της επιδότησης "πέφτει" αν την έχεις αφήσει καιρό.Για παράδειγμα, αν η επιδότησή σου βγήκε στις 15/3 με ποσό 150 ευρώ και δεν την χρησιμοποιήσεις, μετά από ένα μήνα μπορεί να έχει "πέσει" στα 120 ευρώ.Σε όλες τις εταιρείες γίνεται αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Να σας κάνω μια ερώτηση παιδιά:είναι δυνατόν μια επιδότηση να είναι ένα συγκεκριμένο ποσό και μετά από 1 μήνα να πέφτει σε χαμηλότερο ποσό;

Και εξηγούμαι.Δικαιούμαι επιδότηση κινητού σε 2 εβδομάδες.Τον Ιούλιο είχα πάει σε κατάστημα της WIND για να μάθω πότε θα έβγαινε η επιδότηση και σε πόσα χρήματα.Η απάντηση ήταν 190Ε.Μετά από ένα μήνα ξαναπήγα σε άλλο κατάστημα και μου είπαν 120...Πηγαίνοντας στο πρώτο κατάστημα (των 190) και αυτοί μου είπαν το ίδιο, 120Ε δηλαδη.

Επειδή θεωρώ το ποσό αστείο , βάσει των λογαριασμών μου(τα 190Ε φάνταζαν πολύ πιο δίκαια), τους το είπα και η απάντησή τους ήταν να το αναφέρω και λογικά θα μου ανεβάσουν την επιδότηση στα 150Ε.Τι πράγματα είναι αυτά;Αν πάντως παραμείνει το ποσό στα 120-150Ε, ήρθε η ώρα να τους πω μετά από 9 χρόνια "αντίο".

 

Θα καλέσεις εσύ ο ίδιος το 1260,θα αναφέρεις την κατάσταση & θα ζητήσεις να κρατηθεί αίτημα προς το αρμόδιο τμήμα για αύξηση της επιδότησης τουλάχιστον στο αρχικό ποσό.Κατά πάσα πιθανότητα θα γίνει.Γενικά,για το ποσό επιδότησης δε μετράει μόνο το ύψος των μηνιαίων λογαριασμών,αλλά αρκετοί Ακόμη παράγοντες.

Link to comment
Share on other sites

Το ποσό της επιδότησης "πέφτει" αν την έχεις αφήσει καιρό.Για παράδειγμα, αν η επιδότησή σου βγήκε στις 15/3 με ποσό 150 ευρώ και δεν την χρησιμοποιήσεις, μετά από ένα μήνα μπορεί να έχει "πέσει" στα 120 ευρώ.Σε όλες τις εταιρείες γίνεται αυτό.

Σωστό, αλλά στην προκειμένη περίπτωση, η επιδότηση δεν βγήκε Απρίλιο ή Μάιο,δε με ενημερωσε καποιος "ξερετε βγηκε η επιδοτηση σας".Απλως πηγα εγω και ρωτησα.Χθες μου ήρθε και χαρτι που με ενημερωνει οτι ισχύει η "προσφορά" νεας συσκευης μέχρι τελος Αυγούστου(κάτι που εμπειρικά ξέρω ότι δεν ισχύει.Έχω πάρει συσκευή και Οκτώβριο).Εδώ και χρόνια πάντα ανανεώνω Αύγουστο.

Θα καλέσεις εσύ ο ίδιος το 1260,θα αναφέρεις την κατάσταση & θα ζητήσεις να κρατηθεί αίτημα προς το αρμόδιο τμήμα για αύξηση της επιδότησης τουλάχιστον στο αρχικό ποσό.Κατά πάσα πιθανότητα θα γίνει.Γενικά,για το ποσό επιδότησης δε μετράει μόνο το ύψος των μηνιαίων λογαριασμών,αλλά αρκετοί Ακόμη παράγοντες.

Ναι μου το ειπαν και αυτό.Το θέμα είναι ότι το ποσό έπεσε από 190 σε 120 μέσα σε 3 βδομάδες, χωρίς να με ενημερώσουν "ελάτε πάρτε κινητό".Εξάλλου όταν ρώτησα , μου είπαν Αύγουστο.Το όλο θέμα το αναφέρω, γιατί μετά από χρόνια, πρώτη φορά μου συμβαίνει κάτι τέτοιο.

Ace of Hearts..
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια αλλο ειναι η επιδοτηση και αλλο η ανανεωση συμβολαιου????Επειδη εχω δυο νουμερα σε κοινο λογαριασμο μου ειχαν πει πως τον Απριλιο ειχα επιδοτηση 60 ευρω για το ενα νουμερο και τον Οκτωβριο αλλα τοσα για το δευτερο,αλλα θα μπορουσα να την χρησιμοποιησω ως 120 τον Οκτωβριο.Τις προαλες μου ηρθε ενα χαρτι που ελεγε πως αν κανω ανανεωση συμβολαιων μεχρι τις 31/8 εχω εκπτωση 100 ευρω σε οποιαδηποτε αγορα.Τελικα τι ισχυει γιατι εχω μπερδευτει τελειως :wacko:
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Η ανανέωση συμβολαίου γίνεται όταν δέχεσαι την επιδότηση που σου προσφέρει η εταιρεία.Όταν δεχτείς την επιδότηση που θα σου δώσει η Wind αμέσως θα γίνει ανανέωση συμβολαίου για ένα χρόνο.Μπορεί η επιδότηση να βγήκε νωρίτερα από τον Οκτώβριο και γι'αυτό να σου έστειλε η Wind το χαρτί με την προσφορά.:)
Link to comment
Share on other sites

Οκ καταλαβα.Και αν την χρησημοποιησω για μειωση του λογαριασμου απλα θα μου ερχεται καθε μηνα μειωμενος η δεν θα μου ρθει λογαριασμος μεχρι να συμπληρωθει το αναλογο ποσο????
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Οκ καταλαβα.Και αν την χρησημοποιησω για μειωση του λογαριασμου απλα θα μου ερχεται καθε μηνα μειωμενος η δεν θα μου ρθει λογαριασμος μεχρι να συμπληρωθει το αναλογο ποσο????

Θα λαμβάνεις κανονικά λογαριασμούς αλλά μειωμένους.Σε αυτή την περίπτωση δεν θα γίνει ανανέωση συμβολαίου γιατί θα μπορείς να φύγεις όποτε το θελήσεις.:)

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.

Θα ηθελα τη γνωμη σας στο εξης. Ειμαι στη vodafone πανω απο 8 χρονια. Αποφασισα ομως να φυγω με φορητοτητα, μετα απο μια μεγαλη πουσ.ια που μου εκαναν επι 2 χρονια, και που τυχαια ανακαλυψα στον τελευταιο λογαριασμο. Συγκεκριμενα, μου χρεωναν υπηρεσια για double sim που δεν ειχα, απο τον Δεκεμβριο του 2007 μεχρι σημερα...!!!! Ουτε συγγνωμη δεν μου ζητησαν... Τελος παντων, αλλο θεμα αυτο..

Το θεμα ειναι, οτι με τη vodafone, εχω αψογο σημα παντου θα ελεγα, αλλα το κυριοτερο ειναι οτι εχει τελεια ποιοτητα συνομιλιας. Χωρις αυτες τις ''μικροδιακοπες'' κλασματος δευτερολεπτου που παρατηρω στην cosmote.

Στη wind, πως ειναι ειναι τα πραγματα σ'αυτο το θεμα? Δηλαδη σε ποιοτητα επικοινωνιας, αλλα και σημα? Ειστε ευχαριστημενοι? (Ειδικα οσοι ειχατε vodafone)..Θα με βοηθουσατε πολυ και θα εκτιμουσα περισσοτερο τις οσο γινεται πιο αντικειμενικες απαντησεις σας - γνωμες σας!!!:)

φιλικά, Αντωνης.

Link to comment
Share on other sites

Έχω συμβόλαιο και στη Vodafone και στη Wind και έχω παρατηρήσει ότι στις περιοχές που κινούμαι (Κέρκυρα) η Wind έχει καλύτερο σήμα και ποιότητα ήχου λες και μιλάω από σταθερό.Το ίδιο συμβαίνει ακόμα και αν έχω 2-3 γραμμές σήμα.Για να ελέγξεις το σήμα της Wind στην περιοχή σου αγόρασε ένα πακέτο Wind και δες το σήμα της στις περιοχές που πας.Καλύτερα, όμως, να ρωτήσεις εδώ:"Κάλυψη δικτύου & αναφορές προβλημάτων [2.5G/3G]".:)
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.

Θα ηθελα τη γνωμη σας στο εξης. Ειμαι στη vodafone πανω απο 8 χρονια. Αποφασισα ομως να φυγω με φορητοτητα, μετα απο μια μεγαλη πουσ.ια που μου εκαναν επι 2 χρονια, και που τυχαια ανακαλυψα στον τελευταιο λογαριασμο. Συγκεκριμενα, μου χρεωναν υπηρεσια για double sim που δεν ειχα, απο τον Δεκεμβριο του 2007 μεχρι σημερα...!!!! Ουτε συγγνωμη δεν μου ζητησαν... Τελος παντων, αλλο θεμα αυτο..

Το θεμα ειναι, οτι με τη vodafone, εχω αψογο σημα παντου θα ελεγα, αλλα το κυριοτερο ειναι οτι εχει τελεια ποιοτητα συνομιλιας. Χωρις αυτες τις ''μικροδιακοπες'' κλασματος δευτερολεπτου που παρατηρω στην cosmote.

Στη wind, πως ειναι ειναι τα πραγματα σ'αυτο το θεμα? Δηλαδη σε ποιοτητα επικοινωνιας, αλλα και σημα? Ειστε ευχαριστημενοι? (Ειδικα οσοι ειχατε vodafone)..Θα με βοηθουσατε πολυ και θα εκτιμουσα περισσοτερο τις οσο γινεται πιο αντικειμενικες απαντησεις σας - γνωμες σας!!!:)

φιλικά, Αντωνης.

 

 

'Εχω υπάρξει κατά καιρούς και στις 2 εταιρίες. Δυστυχώς και οι δύο μου έχουν κάνει που...ιές. :mad::mad::mad:

Από κάλυψη και δίκτυο σίγουρα υπερτερεί η Vodafone σε κάθε σημείο που έχω βρεθεί. Καλό θα 'ηταν να ρωτήσεις ατόμα που μένεουν στην περιοχή που σε ενδιαφέρει, πριν κάνεις κάτι.

Προσωπική μου άποψη, να μην πας στη Wind, εφόσον είσαι ευχαριστημένος από το δίκτυο της Voda. Θεωρώ τη Voda πιο αξιόπιστη και πιο εξυπηρετική. H wind είναι πιο "πέρα βρέχει"...

Όσο για τις που...ιές, όπου και να πας δε θα τις γλιτώσεις...:O

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Nova: Τα πάντα για τα συμβόλαια, επιδοτήσεις, προγράμματα, χρεώσεις κλπ

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...