Jump to content

Nova: Τα πάντα για τα συμβόλαια, επιδοτήσεις, προγράμματα, χρεώσεις κλπ


Eliseos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

έχω μία επιδότηση από τη Wind 200 euro, αλλά δε θέλω να αγοράσω κάποιο κινητό. Γνωρίζετε αν μπορώ να χρησιμοποιήσω αυτά τα χρήματα για να πάρω το ASUS Eee PC 1101HA το οποίο δίνει με τα προγράμματα wind adsm, χωρίς όμως να συνδεθώ με αυτά τα προγράμματα? Πραγματικά δεν ξέρω τι να την κάνω την επιδότηη καθώς δε χρειάζομαι κινητό και η wind δεν έχει τίποτα αλλά στα καταστήματα της εκτός από κινητά και αξεσουάρ. Σαν έκπτωση στο πάγιο δεν μπορώ να την πάρω καθώς είναι ειδική προσφορά και ρώτησα και δεν το δέχονται.

 

Σας ευχαριστώ.

Ποιός σου είπε ότι δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις την επιδότηση σου ως πίστωση στον λογαριασμό σου????????

Τους εχθρούς μου τους ξέρω..τους φίλους μου φοβάμαι!:pig:
Link to comment
Share on other sites

Έχω αφήσει έναν απλήρωτο λογαριασμό στη Wind που θα'πρεπε να τον είχα εξοφλήσει πριν από δύο εβδομάδες και δεν είχα χρόνο να πάω να τον πληρώσω (σχολείο, αγγλικά, γερμανικά κλπ). :O Πριν από λίγο, όμως, που άνοιξα το κινητό μου μου ήρθε το εξής μήνυμα:

"Παρακαλούμε να εξοφλήσετε άμεσα τους ληγμένους λογαριασμούς σας (σημείωση έχω μόνο έναν απλήρωτο) και ενημερώστέ μας στο 2105100100 προς αποφυγή οριστικής απώλειας του αριθμού σας . Πάμε καλά; Θα πάω αύριο το απόγευμα να τον πληρώσω, αλλά είναι ανάγκη να φτάσουν σε αυτό το σημείο; Είναι η πρώτη φορά που έχω ξεχάσει να πληρώσω το κινητό όλο αυτό τον καιρό που είμαι συνδρομητής. Anyway, θα ήθελα να σας κάνω μερικές ερωτήσεις: Θα πρέπει μετά την πληρωμή θα καλέσω οπωσδήποτε τον παραπάνω αριθμό ή θα ενημερώσει το κατάστημα για την πληρωμή;; Η οριστική απώλεια του αριθμού μου είναι απειλή για να πάω να πληρώσω το λογαριασμό μου ή είναι μία ταχτική που ακολουθεί η Wind με σκοπό να τρομοκρατήσεις τους πελάτες της;

 

Σας ευχαριστώ και συγνώμη για το μακροσκελές μήνυμα. :)

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς έχουν αγριέψει γιατί έχουν αυξηθεί οι κακοπληρωτές (δεν το λέω για εσένα εννοείται) και παράλληλα η εταιρεία ψάχνει να βρει απεγνωσμένα έσοδα ή να μαζέψει τα χρωστούμενα κτλ και βάζει σε εφαρμογή πιο άμεσες και ψυχολογικές μεθόδους.

Δεν μπορεί να σου πάρει τον αριθμό με ένα και δυο απλήρωτους λογαριασμούς αλλά πρέπει να είναι ληξιπρόθεσμοι για 6 μήνες και μετά τη 2η έγγραφη ειδοποίηση να στον διακόψει οριστικά και αμετάκλητα.

Βέβαια δεν είναι σωστό να χρωστάμε οπότε και να φτάνουμε σε τόσο ακραία πράγματα (6 μήνες καθυστέρηση).

Όταν τον πληρώσεις απλά κάλεσε την εξ. πελατών και ενημέρωσέ τους αλλά θα τους ενημερώσει και το κατάστημα (παλιά το έκαναν με email χειροκίνητα, δεν ξέρω εαν άλλαξε κάτι τώρα).

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς έχουν αγριέψει γιατί έχουν αυξηθεί οι κακοπληρωτές (δεν το λέω για εσένα εννοείται) και παράλληλα η εταιρεία ψάχνει να βρει απεγνωσμένα έσοδα ή να μαζέψει τα χρωστούμενα κτλ και βάζει σε εφαρμογή πιο άμεσες και ψυχολογικές μεθόδους.

Δεν μπορεί να σου πάρει τον αριθμό με ένα και δυο απλήρωτους λογαριασμούς αλλά πρέπει να είναι ληξιπρόθεσμοι για 6 μήνες και μετά τη 2η έγγραφη ειδοποίηση να στον διακόψει οριστικά και αμετάκλητα.

Βέβαια δεν είναι σωστό να χρωστάμε οπότε και να φτάνουμε σε τόσο ακραία πράγματα (6 μήνες καθυστέρηση).

Όταν τον πληρώσεις απλά κάλεσε την εξ. πελατών και ενημέρωσέ τους αλλά θα τους ενημερώσει και το κατάστημα (παλιά το έκαναν με email χειροκίνητα, δεν ξέρω εαν άλλαξε κάτι τώρα).

Σ'ευχαριστώ για την απάντηση. Θα πάω να τον πληρώσω και θα ενημερώσω και το 210-****** και την εξυπηρέτηση πελατών και μετά θα πάω να κάνω αίτηση διακοπής και μετατροπή σε καρτοκινητό ή φορητότητα. Είναι ντροπή τους να απειλούν τους πελάτες τους με τέτοιο τρόπο..!! :down:

Link to comment
Share on other sites

... Είναι ντροπή τους να απειλούν τους πελάτες τους με τέτοιο τρόπο..!! :down:

 

Η μισή ντροπή δική τους και η μισή δική σου. :lol:

Δεν είναι επίθεση προς εσένα αυτό, αλλά γενικότερη παρατήρηση.

Το έχουμε ξανά πει και θα το ξανά λέμε μέχρι να γίνει κατανοητό. Αν δεν είμαστε τυπικοί δεν έχουμε δικαίωμα ή πιο σωστά χάνουμε το δικαίωμα, να ζητάμε οτιδήποτε. :)

Link to comment
Share on other sites

Η μισή ντροπή δική τους και η μισή δική σου. :lol:

Δεν είναι επίθεση προς εσένα αυτό, αλλά γενικότερη παρατήρηση.

Το έχουμε ξανά πει και θα το ξανά λέμε μέχρι να γίνει κατανοητό. Αν δεν είμαστε τυπικοί δεν έχουμε δικαίωμα ή πιο σωστά χάνουμε το δικαίωμα, να ζητάμε οτιδήποτε. :)

Είπαμε να μας ενημερώνουν όταν χρωστάμε, αλλά όχι κι'έτσι. Αυτό ήταν η σταγόνα που ξεχείλισε το ποτήρι. :p

Link to comment
Share on other sites

Σε 3 χρόνια να πας να τον διακόψεις , Όταν γίνεις 18 χρονών .

Τώρα αποκλείετε να είναι δικός σου ο λογαριασμός.

Link to comment
Share on other sites

Σε 3 χρόνια να πας να τον διακόψεις , Όταν γίνεις 18 χρονών .

Τώρα αποκλείετε να είναι δικός σου ο λογαριασμός.

Γιατί όταν γίνω 18 χρονών; Μπορώ να πάω να διακόψω το συμβόλαιό μου εγώ. Το έχω ξανακάνει χωρίς την παρουσία και την υπογραφή του γονεά στον οποίον ανήκει ο αριθμός. :)

Link to comment
Share on other sites

Γιατί όταν γίνω 18 χρονών; Μπορώ να πάω να διακόψω το συμβόλαιό μου εγώ. Το έχω ξανακάνει χωρίς την παρουσία και την υπογραφή του γονεά στον οποίον ανήκει ο αριθμός. :)

Νομικά δεν μπορείς πάντως ασχέτως εαν το κάνει ο υπάλληλος, μεταξύ μας αυτά :lol:

 

Πάντως σκεφτείτε τι φέσια θα έχουν ρίξει οι συνδρομητές στις εταιρείες τον τελευταίο χρόνο για να έχουν αγριέψει τόσο πολύ ε;

Είναι τραγικό!

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

Νομικά δεν μπορείς πάντως ασχέτως εαν το κάνει ο υπάλληλος, μεταξύ μας αυτά :lol:

 

Πάντως σκεφτείτε τι φέσια θα έχουν ρίξει οι συνδρομητές στις εταιρείες τον τελευταίο χρόνο για να έχουν αγριέψει τόσο πολύ ε;

Είναι τραγικό!

 

και σε αλλα φορουμ και πολλα μλογκ διαβαζω καταγγελιες συνδρομητων wind για αυτα τα εκφοβιστηκα μηνυματα περι απωλειας αριθμου και τα συναφη. συμφωνω οτι η εταιρια δεν ειναι φιλανθρωπικο ιδρυμα και θελει τα λεφτα της στην ωρα της, αλλα εχω την εντυπωση οτι με αυτην την τακτικη μαζευει μεν καποια χρεωστουμενα νωριτερα, αλλα απο την αλλη χανει πολλους συνδρομητες που απογοητευμενοι κανουν συνεχως αιτησεις φορητοτητας. συνεπως , δεν ξερω κατα ποσο η εταιρια βγαινει κερδισμενη απο αυτην την διαδικασια.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Η εταιρεία είναι σε πολη δύσκολη θέση .τiς ληξιπρόθεσμες οφειλές της δίνη σε εισπρακτικές εταιρείες που έχω δουλέψει προσωπικά ήμουν δίπλα από το τμήμα τισ wind .όσο έμενα στην Αθήνα βέβαια .στόχος είναι να εισπράξουνε ληξιπρόθεσμες οφειλές(παλιά ήταν από δυο λογαριασμούς) τώρα και εβδομάδων φυσικά απώλεια αριθμού δεν παίζει έως 2 λογαριασμούς απλήρωτους .σε καμία περίπτωση για λογαριασμό ληξιπρόθεσμο 2 εβδομάδων δεν προβαίνουνε σε τέτοιες δηλώσεις .Είναι καθαρά εισπρακτικό μέσο με μια δόση πίεσης .κάποια στιγμή θα χάση με αυτό που κάνει .

το μόνο που τη σώζει είναι η φτηνή καρτοκινιτι

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια φετος τον Φεβρουαριο εκανα δυο συνδεσεις κ πηρα δωρεαν δυο συσκευες (τοτε με τις δωρεαν συσκευες) ,η ερωτηση μου ειναι η εξης ποτε μπορω να υποβιβασω το συμβολαιο μου ?

Εχω ακομα 4 μηνες υπολοιπο ,δυο αριθμους με παγιο 35ε το καθενα ,τωρα πιο προγραμμα θα σας γελασω .

Επειδη εχω καρτοκινητο κ τις δυο συνδεσεις δεν τις χρειαζομαι(μονο την μια) ,μπορω να τις κανω σε μια κ να συγχωνευσω το παγιο :rolleyes: η μπορω να υποβιβασψ το παγιο ?

Ευχαριτω .

Link to comment
Share on other sites

και σε αλλα φορουμ και πολλα μλογκ διαβαζω καταγγελιες συνδρομητων wind για αυτα τα εκφοβιστηκα μηνυματα περι απωλειας αριθμου και τα συναφη. συμφωνω οτι η εταιρια δεν ειναι φιλανθρωπικο ιδρυμα και θελει τα λεφτα της στην ωρα της, αλλα εχω την εντυπωση οτι με αυτην την τακτικη μαζευει μεν καποια χρεωστουμενα νωριτερα, αλλα απο την αλλη χανει πολλους συνδρομητες που απογοητευμενοι κανουν συνεχως αιτησεις φορητοτητας. συνεπως , δεν ξερω κατα ποσο η εταιρια βγαινει κερδισμενη απο αυτην την διαδικασια.

 

Αν χάνει "καλοπληρωτές" τότε δεν αλλάζει κάτι, ειδικά αυτούς που απογοητεύονται γιατί δε τους αφήνει να χρωστάνε. :lol:

Είναι γενικά δύσκολες εποχές για όλη την αγορά και η κάθε εταιρεία (ειδικά εάν έχει το άνοιγμα που έχει η Wind) προσπαθεί να μαζέψει ότι μπορεί.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια φετος τον Φεβρουαριο εκανα δυο συνδεσεις κ πηρα δωρεαν δυο συσκευες (τοτε με τις δωρεαν συσκευες) ,η ερωτηση μου ειναι η εξης ποτε μπορω να υποβιβασω το συμβολαιο μου ?

Εχω ακομα 4 μηνες υπολοιπο ,δυο αριθμους με παγιο 35ε το καθενα ,τωρα πιο προγραμμα θα σας γελασω .

Επειδη εχω καρτοκινητο κ τις δυο συνδεσεις δεν τις χρειαζομαι(μονο την μια) ,μπορω να τις κανω σε μια κ να συγχωνευσω το παγιο :rolleyes: η μπορω να υποβιβασψ το παγιο ?

Ευχαριτω .

 

Καλησπέρα. Το πάγιό σου, μπορείς να το κατεβάσεις με την λήξη του συμβολαίου σου. Τώρα αν θέλεις απλά να σου έρχεται ένας λογαριασμός, πήγαινε σε ένα κατάστημα, ΄κανε τα δύο νούμερα family πακέτο και ζήτα και 10% έκπτωση που δικαιούται το family.

 

Η επιδότηση είναι μεγαλύτερη από τα πάγια μου ενός έτους.

 

Τι πρόγραμμα έχεις???Γιατί για να είναι η επιδότησή σου μεγαλύτερη από τα πάγιά σου, πρέπει να έχεις πρόγραμμα των 15Ε.:wacko: Και τι λογαριασμούς πληρώνεις????

Τους εχθρούς μου τους ξέρω..τους φίλους μου φοβάμαι!:pig:
Link to comment
Share on other sites

Τι πρόγραμμα έχεις???Γιατί για να είναι η επιδότησή σου μεγαλύτερη από τα πάγιά σου, πρέπει να έχεις πρόγραμμα των 15Ε.:wacko: Και τι λογαριασμούς πληρώνεις????

 

Καλησπέρα.

Το πάγιο μου είναι στα 30 ευρώ, αλλά επειδή πήγα να μεταφερθώ στην cosmote με πήραν τηλέφωνο και μου αύξησαν την επιδότηση από τα 100 στα 200 ευρώ και μου έδωσαν και τα 6 πρώτα πάγια δωρεάν, οπότε η επιδότηση είναι μεγαλύτερη από το σύνολο των παγίων.

Τελικά πάντως έκανα λάθος και την επιδότηση την πήρα σαν έκπτωση στο πάγιο.

 

Ευχαριστώ για τη βοήθεια!

Link to comment
Share on other sites

Νέο πρόγραμμα XL,με πάγιο 50 ευρώ και:1000 λεπτά ομιλίας προς όλους,1000 sms/mms,1 gb Internet και 3 λεπτά ελάχιστος χρόνος κλήσης.

Ενδιαφέρον ακούγεται.. :)

Link to comment
Share on other sites

Η WIND HELLAS Τηλεπικοινωνίες Α.Ε.Β.Ε. ανακοινώνει την από 15 Οκτωβρίου 2009 εμπορική διάθεση του νέου προγράμματος συμβολαίου για ιδιώτες “WIND XL”. Συγκεκριμένα, το “WIND XL” προσφέρει κάθε μήνα 1000 λεπτά ομιλίας, 1000 λεπτά βίντεο κλήσεων, 1000 SMS, 1000 MMS προς όλα τα εθνικά δίκτυα σταθερής και κινητής τηλεφωνίας, καθώς και 1000 ΜΒ για πλοήγηση στο Internet από το κινητό. Το μηνιαίο πάγιο του προγράμματος είναι 90€.

 

Οι χρεώσεις μετά την κατανάλωση της ενσωματωμένης χρήσης είναι 0,0055€/δευτ. για κλήσεις ομιλίας προς όλα τα εθνικά δίκτυα σταθερής και κινητής τηλεφωνίας και 0,12€/SMS για αποστολή SMS προς όλα τα εθνικά δίκτυα σταθερής και κινητής τηλεφωνίας. Οι λοιπές χρεώσεις είναι όμοιες με αυτές των εμπορικά διαθέσιμων οικονομικών προγραμμάτων Χρόνου Ομιλίας WIND 100 – 1000. Η δωρεάν ενσωματωμένη χρήση ισχύει μόνο εντός Ελλάδος. Η χρέωση γίνεται ανά δευτερόλεπτο με ελάχιστη διάρκεια χρέωσης 3 λεπτά. Τα δωρεάν λεπτά, SMS, MMS καθώς και τα δωρεάν MB που δεν καταναλώνονται εντός του μήνα τιμολόγησης δεν μεταφέρονται στον επόμενο.

 

Όλες οι τιμές συμπεριλαμβάνουν ΦΠΑ 19%

 

http://www.wind.com.gr/Listing.fds?langid=1&pageID=410&tablePageID=195&rec=305

Link to comment
Share on other sites

παμε καλα? εγω νομιζα οτι ακουσα 50 ευρω που και παλι ακριβα ηταν... και το εχουν 90? δεν θα παρω ευχαρηστω
Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

και μονο για τα 1000 mb νομιζω οτι αξιζει. αν υποθεσουμε οτι δεν θα ξεπερασεις ουτε τα sms, ουτε τα mms ουτε κατι αλλο, ποσο βγαινει το τελικο παγιο με τους φορους και τα τελη συνδρομητων κινητης? ποιο θα ειναι το τελικο πληρωτεο ποσο?
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Nova: Τα πάντα για τα συμβόλαια, επιδοτήσεις, προγράμματα, χρεώσεις κλπ

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...