Jump to content

Τα πάντα για τo FREE2GO καρτοκινητό της Nova


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κάποτε όταν έκανες ανανέωση σου έδιναν κ τίποτα πχ χρόνο ομιλίας, χθες που ανανέωσα σε ένα νούμερο δεν έδωσε. Αγοράζεις μόνο πακέτο. 
(δε βάζω το tap n get it & log n win)

Link to comment
Share on other sites

Με 8 ευρώ πλέον από καταστήματα ΔΕΝ παίρνεις ΟΥΤΕ δώρο, ΟΥΤΕ Tap&GetIt, ΟΥΤΕ Log&Win...

papagianopoulos.jpg.493025a020c47a9c40bdfa32204846f8.jpg

Edited by damianos
Link to comment
Share on other sites

Σαν να μας λέει εδώ η NOVA ότι η απαίτηση της απόδοσης του χρηματικού υπολοίπου καρτοκινητής είναι μια διαδικασία προβλεπόμενη, χωρίς ανάγκη πρότερης καταγγελίας σύμβασης.

Εχει νομοθετηθεί κάτι τέτοιο ή έστω να υπάρχει ντιρεκτίβα της ΕΕΤΤ προς τους παρόχους;

Πολύ αμφιβάλλω... Δε θέλω να πάω και στο άλλο άκρο να πω ότι είναι μια ντρίμπλα της NOVA να αποφύγει την απόδοση των χρημ. υπολ. στο πρόσφατο κύμα φυγής (α τώρα φύγατε από τη NOVA, χρηματικό υπόλοιπο last year). Αλλά αν ίσχυε αυτό (φορητότητα και επιστροφή υπολοίπου) δεν θα το είχε ανακαλύψει κάποιο από τα τσακάλια εδώ, να μην το παίζουμε νομικοί με καταγγελίες συμβάσεων σε μονομερείς αλλαγές όρων χρήσης;

myp.jpg

Edited by chemeng

Samsung S500 -> Siemens S65 -> Nokia E51 -> HTC Diamond2 -> Samsung Omnia7 -> Huawei P1 LTE -> ZTE Blade S6 -> Huawei P8 -> Apple iPhone SE -> LeEco Le Max2 -> Honor View20 -> Xiaomi Mi MIX3 5G -> Motorola Edge20

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, chemeng said:

Σαν να μας λέει εδώ η NOVA ότι η απαίτηση της απόδοσης του χρηματικού υπολοίπου καρτοκινητής είναι μια διαδικασία προβλεπόμενη, χωρίς ανάγκη πρότερης καταγγελίας σύμβασης.

Εχει νομοθετηθεί κάτι τέτοιο ή έστω να υπάρχει ντιρεκτίβα της ΕΕΤΤ προς τους παρόχους;

Πολύ αμφιβάλλω... Δε θέλω να πάω και στο άλλο άκρο να πω ότι είναι μια ντρίμπλα της NOVA να αποφύγει την απόδοση των χρημ. υπολ. στο πρόσφατο κύμα φυγής (α τώρα φύγατε από τη NOVA, χρηματικό υπόλοιπο last year). Αλλά αν ίσχυε αυτό (φορητότητα και επιστροφή υπολοίπου) δεν θα το είχε ανακαλύψει κάποιο από τα τσακάλια εδώ, να μην το παίζουμε νομικοί με καταγγελίες συμβάσεων σε μονομερείς αλλαγές όρων χρήσης;

myp.jpg

Ντροπή. Σου είχαν απαντήσει σε email να κάνεις φορητότητα και μετά να κάνεις αίτημα επιστροφής;;;;Αν ναι κάνε άμεσα καταγγελία στην ΕΕΤΤ

Link to comment
Share on other sites

Εγώ καταλαβαίνω ότι μάλλον η συγκεκριμένη περίπτωση δεν πληρεί τις προϋποθέσεις.

 

Ή μήπως απλά τσεκάρανε ότι ο αριθμός δεν έχει φύγει από το δίκτυο οπότε λενε το αυτονόητο ότι δεν μπορούν να επιστρέψουν τα λεφτά?

Edited by kmpatra
Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, kmpatra said:

Εγώ καταλαβαίνω ότι μάλλον η συγκεκριμένη περίπτωση δεν πληρεί τις προϋποθέσεις.

 

Ή μήπως απλά τσεκάρανε ότι ο αριθμός δεν έχει φύγει από το δίκτυο οπότε λενε το αυτονόητο ότι δεν μπορούν να επιστρέψουν τα λεφτά?

Καθόλου αυτονόητο..... 

Την διαδικασία την κάνεις ΠΡΙΝ φύγεις από το δίκτυο με την δικαιολογία ότι "αντιτάσσεσαι στην τροποποίηση των τιμολογίων" όπως προβλέπεται από τον Κανονισμό Γενικών Αδειών ΕΕΤΤ (ΦΕΚ 2265 Β’/31-5-2021) σύμφωνα με τον οποίο (σελ. 25890, παρ. ιβ):

«Εάν ο συνδρομητής /χρήστης υπηρεσιών καρτοκινητής τηλεφωνίας αντιταχθεί στην τροποποίηση τιμολογίων σύμφωνα με τα ανωτέρω, ο πάροχος, κατόπιν αιτήσεως του συνδρομητή/χρήστη οφείλει να του επιστρέψει εντός τριάντα (30) ημερών, το εναπομείναν στην κάρτα χρηματικό υπόλοιπο. Απαραίτητη προϋπόθεση, ο συνδρομητής χρήστης υπηρεσιών καρτοκινητής τηλεφωνίας να έχει προβεί σε αγορά του πακέτου το οποίο αφορά η αύξηση, μέχρι το χρόνο ανακοίνωσής της σχετικής αύξησης/τροποποίησης των τιμολογίων.»,

Άρα πρώτα πρέπει να έχεις δείξει ότι εναντιώνεσαι στις νέες τιμές.

Edited by kokalo

Στο στόμα του σκύλου....

Link to comment
Share on other sites

Γερό colpo: Αναμενόμενο, βέβαια, για την "αγορά" (>95% μας) που απευθύνεται.

ΑΝΑΜΕΝΟΜΕΝΑ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ. Πιάνειιιιιιι...."Γιατί"; ΟΚ: Καθρέπτης.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις ολοκλήρωσα τη διαδικασία για φορητότητα σε Vodafone CU και έχω υπόλοιπο €0,49 στην κάρτα μου.

Μπορεί να μου θυμίσει κάποιος αν μπορώ να χαρίσω κάπου αυτά τα χρήματα για να μην χαθούν;

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, geoponer said:

Μόλις ολοκλήρωσα τη διαδικασία για φορητότητα σε Vodafone CU και έχω υπόλοιπο €0,49 στην κάρτα μου.

Μπορεί να μου θυμίσει κάποιος αν μπορώ να χαρίσω κάπου αυτά τα χρήματα για να μην χαθούν;

Αααα νόμισα είσαι ήδη CU.. δεν έχει κάτι σε φιλανθρωπικό με τόσα λίγα λεφτά.. δεν πειράζει άστα δώρο να πάνε στην επένδυση του 27.

3 minutes ago, kmpatra said:

Παιρνεις 2 κωδικους απο cu around με 0,40 συνολικά. Για efood,coffee island ή ό,τι άλλο από τα διαθέσιμα σε ενδιαφέρει.

Δεν έχει πάει CU ακόμα..

Edited by kalitexnis_g
Link to comment
Share on other sites

Αφηρημενος τελείως...εχει γίνει το μυαλό μου liquid από το πρωί...

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, geoponer said:

Μόλις ολοκλήρωσα τη διαδικασία για φορητότητα σε Vodafone CU και έχω υπόλοιπο €0,49 στην κάρτα μου.

Μπορεί να μου θυμίσει κάποιος αν μπορώ να χαρίσω κάπου αυτά τα χρήματα για να μην χαθούν;

Και σε εμένα ολοκληρώθηκε σήμερα το μεσημέρι. Για να δούμε ποτέ θα διακοπεί η σύνδεση. 
 

Edited by hercoulis
Link to comment
Share on other sites

Κάποιος εδώ σε κάποιο από τα threads των εταιριών κινητής είχε ανεβάσει ένα συγκεντρωτικο πινακάκι με διάφορους οργανισμούς για να στείλεις sms για δωρεά. Αν μπορεί ας το ξαναβάλει. 

Link to comment
Share on other sites

Έχω πάρει πίσω  αρκετά χρήματα χωρίς να κάνω φορητότητα αριθμού. Απλά προσπαθούν να με διάφορους τρόπους να αποφύγουν την επιστροφή χρημάτων.

Και τότε όμως δεν τα επέστρεφαν μου έλεγαν ότι δεν ισχύ σε καρτοκινητά και μπούρδες.

Έκανα καταγγελία στην ΕΕΤΤ. Μόνο τότε συμμαζεύτηκαν.

Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, Vox said:

Έχω πάρει πίσω  αρκετά χρήματα χωρίς να κάνω φορητότητα αριθμού. Απλά προσπαθούν να με διάφορους τρόπους να αποφύγουν την επιστροφή χρημάτων.

Και τότε όμως δεν τα επέστρεφαν μου έλεγαν ότι δεν ισχύ σε καρτοκινητά και μπούρδες.

Έκανα καταγγελία στην ΕΕΤΤ. Μόνο τότε συμμαζεύτηκαν.

Το τραβάνε από τα μαλλιά…θα ξεκινήσουν να μαζεύουν καταγγελειες στο τέλος μέχρι που η ΕΕΤΤ θα τους ρίξει και ενα βαρύ πρόστιμο. 
 

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά, στην  Ανακοίνωση της Nova, 19/12/2023 αναφέρει μεταξύ άλλων: 

6. Από 17/01/2024 κι εφεξής, τροποποιούνται τα πακέτα:

1GΒ για 30 ημέρες με χρέωση υπολοίπου 4,5€, το οποίο θα προσφέρει 3GB στην ίδια τιμή για 30 ημέρες, για συνδρομητές στο εμπορικά διαθέσιμο πρόγραμμα FREE2GO 

Εξακολουθεί να υπάρχει; Αν ναι πως ενεργοποιείται αυτό το πακέτο; Υπάρχει στην εφαρμογή; μπορείς και με αποστολή sms; 

Είμαι στο παλιό F2G ακόμα αλλά αν ισχύει να μεταφερθώ στο νέο 

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, NovaLacertae said:

Γεια σας παιδιά, στην  Ανακοίνωση της Nova, 19/12/2023 αναφέρει μεταξύ άλλων: 

6. Από 17/01/2024 κι εφεξής, τροποποιούνται τα πακέτα:

1GΒ για 30 ημέρες με χρέωση υπολοίπου 4,5€, το οποίο θα προσφέρει 3GB στην ίδια τιμή για 30 ημέρες, για συνδρομητές στο εμπορικά διαθέσιμο πρόγραμμα FREE2GO 

Εξακολουθεί να υπάρχει; Αν ναι πως ενεργοποιείται αυτό το πακέτο; Υπάρχει στην εφαρμογή; μπορείς και με αποστολή sms; 

Είμαι στο παλιό F2G ακόμα αλλά αν ισχύει να μεταφερθώ στο νέο 

Εγω στο app του νεου F2G δεν το βρισκω. Αυτα που βλεπω ειναι:

Α) Απεριοριστο 1 μερα 0.90€

Β) 1gb 30 μερες 4.50€

Γ) 5gb 30 μερες 9.00€

 

Link to comment
Share on other sites

Είχε γραφτεί εδώ ότι θα γίνονταν η αλλαγή στα data σε 2η φάση. 
Φέξε μου κ γλίστρησα. 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, hercoulis said:

Είχε γραφτεί εδώ ότι θα γίνονταν η αλλαγή στα data σε 2η φάση. 
Φέξε μου κ γλίστρησα. 

 

IMG_20240206_173711.jpg

Link to comment
Share on other sites

On 5/2/2024 at 5:16 ΜΜ, chemeng said:

Σαν να μας λέει εδώ η NOVA ότι η απαίτηση της απόδοσης του χρηματικού υπολοίπου καρτοκινητής είναι μια διαδικασία προβλεπόμενη, χωρίς ανάγκη πρότερης καταγγελίας σύμβασης.

Εχει νομοθετηθεί κάτι τέτοιο ή έστω να υπάρχει ντιρεκτίβα της ΕΕΤΤ προς τους παρόχους;

Πολύ αμφιβάλλω... Δε θέλω να πάω και στο άλλο άκρο να πω ότι είναι μια ντρίμπλα της NOVA να αποφύγει την απόδοση των χρημ. υπολ. στο πρόσφατο κύμα φυγής (α τώρα φύγατε από τη NOVA, χρηματικό υπόλοιπο last year). Αλλά αν ίσχυε αυτό (φορητότητα και επιστροφή υπολοίπου) δεν θα το είχε ανακαλύψει κάποιο από τα τσακάλια εδώ, να μην το παίζουμε νομικοί με καταγγελίες συμβάσεων σε μονομερείς αλλαγές όρων χρήσης;

myp.jpg

χρειαζεται πρωτα να υπαρχει ενας λογος να καταγγειλεις την συμβαση

παραδειγμα τωρα υπαρχει η καταργηση του 1 ευρω ανανεωση, αν εχεις κανει ανεννεωση 1 € στο παρελθον τωρα δεν μπορεις να κανεις

οποτε κανεις ακυρωση του αριθμου ή φορητοτητα και ΑΦΟΥ ΑΥΤΗ ΟΛΟΚΛΗΡΩΘΕΙ μπορεις να παρεις τα λεφτα σου πισω

στην δικη σου περιπτωση, εχεις κανει στο παρελθον ανανεωση με 1 €;;;

Αν ναι εχει ολοκληθωθει η φορητοτητα;;;

Edited by HEO

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Μπήκε η 8ευρη στο μίνι Μουσείο μου...

 

IMG_20240207_073826.jpg

Edited by damianos
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...