Jump to content

Τα πάντα για τo FREE2GO καρτοκινητό της Nova


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

13 minutes ago, aektzhs 1 said:

Προς το παρόν την καλύτερη προσφορά για να πας την έχει η Vodafone. Γενικά πλέον what's up και CU στο παιχνίδι

Το μοναδικο που χτυπάει ειναι το λικουιντ, που επισης θελει 15ε/μηνα για απεριοριστη ομιλια, αλλα δινει λιγοτερα gb. Και μην πεταχτει ο blizard να πει για τα σουβλάκια, διοτι εαν καταναλωθουν τα gb του λικουιντ, σουβλακια γιοκ!

Edited by VIPdriver
Link to comment
Share on other sites

Έφυγα με ηλεκτρονική φορητότητα στην φρογκ. Ο κύριος αριθμός, θα βάζω έως κ 15€.  Θα πήγαινα vf αλλά είναι πολλές φορές που μέσα στο σπίτι έχει Ε και μια γραμμή. 
Θα πάω άλλο νούμερο στη vf όμως, όταν  φαγωθούνε τα πακέτα κ τα 11€ υπόλοιπο. 
Ενα τρίτο που μενει κ παίρνει τα 1000, θα δούμε πως θα πάει κ αν συμφέρει. 
Ενα τέταρτο νούμερο θα σιωπήσει. 
 

Link to comment
Share on other sites

Το αστείο παρατράβηξε...

Έχασε πολλά πλεονεκτήματα (1ευρ ανανέωση από app/online, πακέτο των 7,25ευρ) και έκανε και την κοροϊδία να βάλει στην ονομασία των πακέτων το Bonus του Tap&GetIt που δεν το παίρνεις αν ενεργοποιήσεις πακέτο από το χρηματικό σου υπόλοιπο. ΔΕΝ έπρεπε το Small πακέτο να έχει οποιαδήποτε ένδειξη 3,5GB αλλά 1,5GB.

Καταργεί και το S πακέτο των 7,25eur, ενώ δεν το αναγγέλει στην ανακοίνωση. Το ένα αυτογκόλ πίσω απ' τ' άλλο.

Τα πακέτα Small και Large δεν έχουν κανένα νόημα με 11,80eur-1,5GB και 13,60eur-2GB και καλύπτουν το ίδιο σενάριο χρήσης. Κανένα όραμα καμμιά συνοχή, πάμε κι όπου βγει.

Μοναδικό πλεονέκτημα η χρέωση ανά δευτερόλεπτο και η επέκταση χρηματικού υπολοίπου γιο 30 ημέρες με την ενεργοποίηση πακέτου (ατύπα)


Ποιος είναι ο τρέχων λόγος καταγγελίας σύμβασης και επιστροφής υπολοίπου; (και μέχρι πότε είναι το παράθυρο)

Edited by chemeng

Samsung S500 -> Siemens S65 -> Nokia E51 -> HTC Diamond2 -> Samsung Omnia7 -> Huawei P1 LTE -> ZTE Blade S6 -> Huawei P8 -> Apple iPhone SE -> LeEco Le Max2 -> Honor View20 -> Xiaomi Mi MIX3 5G -> Motorola Edge20

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, hercoulis said:

Έφυγα με ηλεκτρονική φορητότητα στην φρογκ. Ο κύριος αριθμός, θα βάζω έως κ 15€.  Θα πήγαινα vf αλλά είναι πολλές φορές που μέσα στο σπίτι έχει Ε και μια γραμμή. 
Θα πάω άλλο νούμερο στη vf όμως, όταν  φαγωθούνε τα πακέτα κ τα 11€ υπόλοιπο. 
Ενα τρίτο που μενει κ παίρνει τα 1000, θα δούμε πως θα πάει κ αν συμφέρει. 
Ενα τέταρτο νούμερο θα σιωπήσει. 
 

Καλά έκανες. Ήδη έχασαν από χτες κάμποσα νούμερα 

5 minutes ago, chemeng said:

Ποιος είναι ο τρέχων λόγος καταγγελίας σύμβασης και επιστροφής υπολοίπου; (και μέχρι πότε είναι το παράθυρο)

Στην φόρμα επικοινωνίας θα αιτηθείς την επιστροφή υπολοίπου λόγω των τιμολογιακών αλλαγών(εκεί θα βάλεις και το link των αλλαγών). Θα σε καλέσουν αυτοί μετά από κάποιες μέρες και θα σου ζητήσουν Iban. Μετά εντός 30 ημερών θα σου τα αφαιρέσουν από το υπόλοιπο μαζί με διακοπή της γραμμής(την οποία όμως μπορείς να μεταφέρεις αλλού)και θα σου τα πιστώσουν στον τραπεζικό λογαριασμό. Θα σου συνιστούσα αύριο κι όλας να κινήσεις την διαδικασία 

Edited by aektzhs 1
Link to comment
Share on other sites

Χθες γύρισα στο παλιό F2G. Σήμερα έβαλα κάρτα και πήρα τα 1500' προς magic numbers. Γύρισα πριν λίγο στο νέο F2G και χρησιμοποιώ κανονικά το χρόνο προς magic numbers. Οπότε μπορείς να ενεργοποιείς όποιο πακέτο θες είτε ανήκει στο παλιό είτε στο νέο αρκεί να αλλάζεις πρόγραμμα. 

TCL 40 NXTPAPER

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, snapp said:

Χθες γύρισα στο παλιό F2G. Σήμερα έβαλα κάρτα και πήρα τα 1500' προς magic numbers. Γύρισα πριν λίγο στο νέο F2G και χρησιμοποιώ κανονικά το χρόνο προς magic numbers. Οπότε μπορείς να ενεργοποιείς όποιο πακέτο θες είτε ανήκει στο παλιό είτε στο νέο αρκεί να αλλάζεις πρόγραμμα. 

Αυτά τα 1500 λεπτά ομιλίας που πήρες προς magic numbers (ιδέα δεν έχω τι είναι) όσο ήσουν στο παλιό καταναλώνταν ανά 3λεπτο ενώ τώρα που γύρισες στο νέο κααναλώνονται ανά δευτερόλεπτο;

Link to comment
Share on other sites

 Αν και δεν ασχολούμαι καθόλου με "μαύρες", είπα να μπω για λίγο στον εξαντλητικό κόπο για νοήμονες τρόπο του άλλα ντ'άλλα και να κάνω κανα-δυο ποσοτικούς υπολογισμούς στα μέτρα και σταθμά της Ισορροπίας αυτής της εταιρίας vs παραμένοντων συνδρομητών της.

Και να ρωτήσω: Πακέτο με αντίστοιχο ανάλογο για 20 ευρώ μηνιαία κάρτα δεν έχει το νέο f2go, έτσι;

Για να βρω εάν υπάρχει κάποια "λογική" στα καρτοκινητά αυτής της εταιρίας, καθώς αναγνωρίζω ότι στην Ισορροπία δεν υπάρχει μόνο η ΛΟΓΙΚΗ λογική, αλλά και με άλλο κοσμητικό επίθετο, μπας και την ανακαλύψω και βρω "που" το πάνε εκτός από το προφανές (συμβόλαια).

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, snapp said:

Χθες γύρισα στο παλιό F2G. Σήμερα έβαλα κάρτα και πήρα τα 1500' προς magic numbers. Γύρισα πριν λίγο στο νέο F2G και χρησιμοποιώ κανονικά το χρόνο προς magic numbers. Οπότε μπορείς να ενεργοποιείς όποιο πακέτο θες είτε ανήκει στο παλιό είτε στο νέο αρκεί να αλλάζεις πρόγραμμα. 

Μείνε στο παλιό καλύτερα…το θεωρώ αξιοπρεπές αν θέλεις Nova καρτοκινητο. 
Γιατί το καινούργιο είναι κάκιστο.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Παιδια το εχασα αν βαλουμε καρτα 13€ τι μενει απο χρηματα για να βαλουμε πακετο; Μιλαω για το παλιο f2g. Ευχαριστω επισης για το νεο free2go παει η 8€ ανανεωση με αυτα που εδινε; Τωρα ποσο ειναι το λιγοτερο,που πρεπει να βαλουμε; Το 1€ ισχυει; Εχω 2 νουμερα στο νεο κια ενα στο παλιο και εχασαντη μπαλα δεν ξερω ποσα πρεπει να βαζω πλεον…

Αγαπάτε ΑΛΛΗΛΟΥΣ- Κακο ΔΕΝ κανει...

Samsung Galaxy S2, HTC ONE(Μ7),Iphone6s, Samsung J7(2016),Samsung S9, iphone7,iphone 13pro max
Ipad 3,Ipad 5

Link to comment
Share on other sites

Απο 8 μόνο στο νέο και μόνο σε κατάστημα. Online ξεκινάει από 13.

11,81 μένουν σε ανανέωση 13€. Για το νέο βέβαια αν έχεις αυτόματο πακέτο δεν σε απασχολεί. Αν έχεις κλείσει το αυτόματο, φτάνουν για το πακέτο των 11,8.

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Ntinos_tech said:

Παιδια το εχασα αν βαλουμε καρτα 13€ τι μενει απο χρηματα για να βαλουμε πακετο; Μιλαω για το παλιο f2g. Ευχαριστω επισης για το νεο free2go παει η 8€ ανανεωση με αυτα που εδινε; Τωρα ποσο ειναι το λιγοτερο,που πρεπει να βαλουμε; Το 1€ ισχυει; Εχω 2 νουμερα στο νεο κια ενα στο παλιο και εχασαντη μπαλα δεν ξερω ποσα πρεπει να βαζω πλεον…

Παλιό F2G

Online ανανέωση από 13€(καθαρό ποσό 11.81€)

Ανανέωση από κατάστημα 15€(καθαρό ποσό 13.63€)

Νέο Free2go

Online ανανέωση από 13€(καθαρό ποσό 11.81€)

Ανανέωση από κατάστημα 8€(καθαρό ποσό 7.27€)

Στο Νέο Free2go το πακέτο με τα 8€ καταργήθηκε(στο παλιό έτσι και αλλιώς δεν υπήρχε)

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, opmgls said:

Αυτά τα 1500 λεπτά ομιλίας που πήρες προς magic numbers (ιδέα δεν έχω τι είναι) όσο ήσουν στο παλιό καταναλώνταν ανά 3λεπτο ενώ τώρα που γύρισες στο νέο κααναλώνονται ανά δευτερόλεπτο;

Και στο νέο ελάχιστος χρόνος 3' και μετά ανά δευτερόλεπτο όπως και στο παλιό δηλαδή.

TCL 40 NXTPAPER

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, kmpatra said:

Απο 8 μόνο στο νέο και μόνο σε κατάστημα. Online ξεκινάει από 13.

11,81 μένουν σε ανανέωση 13€. Για το νέο βέβαια αν έχεις αυτόματο πακέτο δεν σε απασχολεί. Αν έχεις κλείσει το αυτόματο, φτάνουν για το πακέτο των 11,8.

 

5 minutes ago, aektzhs 1 said:

Παλιό F2G

Online ανανέωση από 13€(καθαρό ποσό 11.81€)

Ανανέωση από κατάστημα 15€(καθαρό ποσό 13.63€)

Νέο Free2go

Online ανανέωση από 13€(καθαρό ποσό 11.81€)

Ανανέωση από κατάστημα 8€(καθαρό ποσό 7.27€)

Στο Νέο Free2go το πακέτο με τα 8€ καταργήθηκε(στο παλιό έτσι και αλλιώς δεν υπήρχε)

 

3 minutes ago, snapp said:

Και στο νέο ελάχιστος χρόνος 3' και μετά ανά δευτερόλεπτο όπως και στο παλιό δηλαδή.

Ευχαριστω ολους, κοινώς μας πηραν τα σωβρακα παλι…13€ ελαχιστη…γιατ δεν καταργουν τα καρτοκινητα να ηρεμησουμε ….ελεος εχουμε γινει λογιστες καθε 3-4 μηνες αλλαγες και πακετα και σκατα να φάνε ολοι τους…δεν καταλαβαινω πλεον τη λογικη της καρτας….ολοι τους καρτελ στο κεφαλι μας!

Αγαπάτε ΑΛΛΗΛΟΥΣ- Κακο ΔΕΝ κανει...

Samsung Galaxy S2, HTC ONE(Μ7),Iphone6s, Samsung J7(2016),Samsung S9, iphone7,iphone 13pro max
Ipad 3,Ipad 5

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Ntinos_tech said:

 

 

Ευχαριστω ολους, κοινώς μας πηραν τα σωβρακα παλι…13€ ελαχιστη…γιατ δεν καταργουν τα καρτοκινητα να ηρεμησουμε ….ελεος εχουμε γινει λογιστες καθε 3-4 μηνες αλλαγες και πακετα και σκατα να φάνε ολοι τους…δεν καταλαβαινω πλεον τη λογικη της καρτας….ολοι τους καρτελ στο κεφαλι μας!

Εσύ τι χρήση κάνεις;;;;

Link to comment
Share on other sites

Στο παλιο f2g 300-400λ το πολυ προς ολους, και 1-2gb δεδομενα το πολυ, στο ενα καινουριο free2go μονο προς ολους 200λ το πολυ και στο αλλο νεο free2go μονο συντηρηση του αριθμου εβαζα 1€ πλεον καταργηθηκε…

Edited by Ntinos_tech

Αγαπάτε ΑΛΛΗΛΟΥΣ- Κακο ΔΕΝ κανει...

Samsung Galaxy S2, HTC ONE(Μ7),Iphone6s, Samsung J7(2016),Samsung S9, iphone7,iphone 13pro max
Ipad 3,Ipad 5

Link to comment
Share on other sites

Στον νέο τιμοκατάλογο πάντως, ακόμα υπάρχει το πακέτο… και για αυτόματη και για χειροκίνητη ενεργοποίηση. Όπως θα έπρεπε δηλαδή. 

IMG_5282.png

Link to comment
Share on other sites

Ωραια ποια η λογικη να τρεχουμε για ανανεωση στα καταστηματα;τιποτα απλα ειναι οτι να ναι η νοβα, παει και το  1€ ανανεωση

Edited by Ntinos_tech

Αγαπάτε ΑΛΛΗΛΟΥΣ- Κακο ΔΕΝ κανει...

Samsung Galaxy S2, HTC ONE(Μ7),Iphone6s, Samsung J7(2016),Samsung S9, iphone7,iphone 13pro max
Ipad 3,Ipad 5

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρον. Άρα ίσως αυτό ξαναπεράσει στην δεύτερη φάση αλλαγών που μου είπε και θα γίνει τον Φεβρουάριο.

Less is more...
Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, T-mobile said:

Ενδιαφέρον. Άρα ίσως αυτό ξαναπεράσει στην δεύτερη φάση αλλαγών που μου είπε και θα γίνει τον Φεβρουάριο.

Το πρόβλημα είναι ότι το αφαίρεσαν ενώ υπάρχει στις ανακοινώσεις. Τέτοιες κινήσεις (αφαιρεση πακέτων, καθυστέρηση υλοποίησης αλλαγών κτλ) ούτε μπακάλικο δεν τις κάνει.

On 17/1/2024 at 4:23 ΠΜ, ParafronGR said:

Μιας και έχω λίγο χρόνο , θα σας γράψω μια ιστορία που μου είχε συμβεί το 21 και βλέπω να επαναλαμβάνεται δυστυχώς πάλι το ίδιο τώρα.

Το καλοκαίρι του 21 μου έκλεψαν το κινητό το οποίο είχα χωρίς PIN (στη SIM), όλα απεριόριστα και γύρω στα 50€+ υπόλοιπο (λόγω σεζόν). Αμέσως πήρα τηλ τη WIND να μου κλείσουν την κάρτα και πήγα την επομένη σ'ένα κατάστημα όπου μου έδωσαν το καρτάκι με τον αριθμό μου και ένα νέο νούμερο F2G καθώς, όπως μου είπαν, είναι πολιτική της εταιρείας να υπάρχει και δεύτερο νούμερο στη WIND για να με καλέσουν να γίνει η ταυτοποίηση. Τη διαδικασία την είχα ξεκινήσει τότε Τετάρτη (έχω όλα τα μηνύματα στο messenger, δεν είμαι Θεός να τα θυμάμαι απ'έξω :p ) και μέχρι την επόμενη Πέμπτη (μια βδομάδα μετά) δεν με είχε καλέσει κανείς!! Παρασκευή πρωί με κάλεσε μια κυρια , μου ζήτησε συγγνώμη, μου ζήτησε να της στείλω σ'ένα mail μια υπεύθυνη δήλωση και άλλα χαρτιά και έκλεισε το τηλ λέγοντας μου "μόλις στείλετε τα δικαιολογητικά, θα καλεσε στο 210χχχ να πείτε ότι τα στείλατε για να σας ενεργοποιήσουν τον αριθμό ΑΜΕΣΑ". Το έκανα και η απάντηση του υπαλληλου τότε ήταν "θα σας καλέσουμε εμείς ξανά". 

Για να μην μακρηγορώ, με κάλεσαν την επομενη Τετάρτη, 2 βδομάδες μετά την αίτηση, και αφού είχα κάνει καταγγελία στην ΕΕΤΤ με όλες τις αποδείξεις καθώς είχα φτάσει στο αμήν μου ενώ η WIND, 10-15 μέρες μετά την καταγγελία, μου έστειλε μήνυμα γραπτό πως μου ζητάνε συγγνώμη και πως μου πίστωσαν 12€ κάρτα στο κινητό. 

 3 χρόνια μετά, την ίδια ακριβώς κατάσταση ζει ο πατέρας μου με τη NOVA. Δήλωσε κλοπή την Πέμπτη για να του ακυρώσουν τη SIM, παρασκευή πρωί πήγε σε κατάστημα και πήρε τη νέα SIM και νεο νούμερο και από τότε δεν έχει καλέσει κανείς! Όχι μόνο αυτό, αλλά έχουν και το θράσος στο 13700 (το μόνο νούμερο στο οποίο έχει πρόσβαση με τον αριθμό που του έδωσαν) να του λένε "καλέστε στο 13800 για να το αναφέρετε ή στείλτε mail" - σ'έναν ανθρωπο 65 ετών. Το απόγευμα μάλιστα, που ξανακάλεσε του είπαν "μισό λεπτό να σας συνδεσουμε εμείς" και του το έκλεισαν στα μούτρα.

Αλλά δεν φταίνε αυτοί, αυτός φταίει που έχει βολευτεί από εποχές Telestet με αυτή την κ@λ$ εταρεία. 

Η συνέχεια στις οθόνες σας.... 

Στη συνέχεια της ιστορίας μας, όλα κύλησαν ομαλά και πολύ καλύτερα από την εμπειρία μου με τη WIND το 21, αλλά και πάλι, οι χρόνοι ανταπόκρισης από τη NOVA είναι τεράστιοι ειδικά αν κάποιος έχει χάσει το βασικό/επαγγελματικό νούμερό του και εξηγούμαι:

12/1 δήλωση κλοπής, 13/1 πήγαμε σε κατάστημα και πήραμε τη νέα SIM και το νέο νούμερο για ταυτοποίηση, 16/1 σκάει μήνυμα ότι τα στοιχεία είναι ελλειπή, 18/1 επίσκεψη εκ νεου στο ίδιο κατάστημα NOVA όπου ξαναδώσαμε τα στοιχεία μας και από χθες, 23/1, ο αριθμός είναι ξανα ενεργός αφού μας κάλεσαν από την εξυπηρετηση και μας ζήτησαν διαφορα στοιχεία ταυτοποίησης. 

Η διαφορά από τη δική μου εμπειρία είναι ότι δεν ζήτησαν αυτή τη φορά υπεύθυνες δηλώσεις κτλ, μόνο τα στοιχεία του, αλλά 10 (!!) μέρες για επαναφορά αριθμού από κλοπή είναι απάραδεκτες. Για να είμαι δίκαιος, χάσαμε 2 μέρες επειδή στο μήνυμα για τα ελλειπή στοιχεία έγραφε "επισκεφτείτε ένα κατάστημα NOVA" ενω στην πραγματικότητα έπρεπε να πάμε στο ίδιο κατάστημα όπου εκεί δώσαμε απλά ξανά την ταυτότητά του - δεν υπήρχε κανένα άλλο στοιχείο που δώσαμε την πρώτη φορά και ήταν λάθος/ελλειπές, οπότε κανείς δεν ξέρει τί πήγε λάθος στην πρώτη επίσκεψη. 

 

myName: Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πριν, snapp said:

Χθες γύρισα στο παλιό F2G. Σήμερα έβαλα κάρτα και πήρα τα 1500' προς magic numbers. Γύρισα πριν λίγο στο νέο F2G και χρησιμοποιώ κανονικά το χρόνο προς magic numbers. Οπότε μπορείς να ενεργοποιείς όποιο πακέτο θες είτε ανήκει στο παλιό είτε στο νέο αρκεί να αλλάζεις πρόγραμμα. 

Πώς γύρισες στο παλιό υπάρχει τέτοια δυνατότητα;

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι ποια είναι η λογική πάνω στο πακέτο Large ενώ στο CU μπορείς να έχεις αυτό το πακέτο με 11,80€ και παίρνεις δώρα 4.5GB από το shake αντί για 3.5GB που είναι στο free2go + bonus 5GB από το bring a friend

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, uomo said:

Πώς γύρισες στο παλιό υπάρχει τέτοια δυνατότητα;

Αν ήσουν παλιότερα στο παλιό f2g και κάποια στιγμή έκανες μετάβαση στο νέο f2g τότε μόνο μπορείς να γυρίσεις στο παλιό αν στείλεις sms στο 1264 γράφοντας στο μήνυμα OLD.

Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πριν, aektzhs 1 said:

Καλά έκανες. Ήδη έχασαν από χτες κάμποσα νούμερα 

Στην φόρμα επικοινωνίας θα αιτηθείς την επιστροφή υπολοίπου λόγω των τιμολογιακών αλλαγών(εκεί θα βάλεις και το link των αλλαγών). Θα σε καλέσουν αυτοί μετά από κάποιες μέρες και θα σου ζητήσουν Iban. Μετά εντός 30 ημερών θα σου τα αφαιρέσουν από το υπόλοιπο μαζί με διακοπή της γραμμής(την οποία όμως μπορείς να μεταφέρεις αλλού)και θα σου τα πιστώσουν στον τραπεζικό λογαριασμό. Θα σου συνιστούσα αύριο κι όλας να κινήσεις την διαδικασία 

Ωραίος.!! Ξέρω έως δύο μήνες από τη δημοσίευση της ανακοίνωσης μετά δεν γίνεται ή υπάρχει κόστος;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...