Jump to content

Τα πάντα για τo FREE2GO καρτοκινητό της Nova


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

9 minutes ago, damianos said:

Όχι ΜΗΝ κάνεις....

 

Στείλε F2G στο 1264 Δωρεάν 

Για αλλαγή πακέτου, εάν είσαι ήδη εκεί στο 8ευρω έχει έναν διακόπτη δεξιά.

Τον κλείνεις και σε πάει από 1 ευρώ έως 15

 

IMG_20231009_112154.jpg

IMG_20231009_112202.jpg

Θέλει φορητότητα ο φίλος 

1 minute ago, nif said:

Θέλω ένα CU να το μεταφέρω σε f2g (θέλω να κρατήσω το νούμερο) και μια Cosmokarta. Αλλά η cosmokarta δε με ενδιαφέρει να κρατηθεί το νούμερο. 2-3 άτομα εξάλλου το έχουν. Μήπως με συμφέρει να το παρατήσω και να πάρω νέο αριθμό. Το έχω σαν 2ο για ειδικές περιπτώσεις.

Αν στείλω το μήνυμα που λες τι θα γίνει; με παίρνουν τηλέφωνο για επιβεβαίωση; Γίνεται η μεταφορά έτσι χωρίς να χρειαστεί να κάνω ανανέωση 8€? Εγώ πήγα να κάνω τη μεταφορά από το site τους

Κάνε φορητότητα και στα δύο κατά την γνώμη μου. Επίσης το μήνυμα είναι Μόνο αν είσαι στο παλιό Free2go και θέλεις να πας στο νέο Free2go. Από την ιστοσελίδα μόνο γίνεται η φορητότητα(εκτός από το κατάστημα)

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, aektzhs 1 said:

Θέλει φορητότητα ο φίλος 

Κάνε φορητότητα και στα δύο κατά την γνώμη μου. Επίσης το μήνυμα είναι Μόνο αν είσαι στο παλιό Free2go και θέλεις να πας στο νέο Free2go. Από την ιστοσελίδα μόνο γίνεται η φορητότητα(εκτός από το κατάστημα)

οκ, οπότε κάνω τη μεταφορά και στα 2 νούμερα από το site τους και πληρώνω 2*8€. Σου στέλνουν κατευθείαν φαντάζομαι με courier τις sim

Link to comment
Share on other sites

Just now, nif said:

οκ, οπότε κάνω τη μεταφορά και στα 2 νούμερα από το site τους και πληρώνω 2*8€. Σου στέλνουν κατευθείαν φαντάζομαι με courier τις sim

Θα σε πάρουν και τηλέφωνο για επιβεβαίωση στοιχείων θα σου πουν επίσης να έχεις βγάλει μία φωτοτυπία ταυτότητας για να τη βάλεις σε κλειστό φάκελο στον κούριερ που θα σου φέρει τις κάρτες όλα αυτά να υπολογίζεις κρατάνε γύρω στις τέσσερις με πέντε μέρες 

Link to comment
Share on other sites

 

Έχω το νέο F2G και στις 7/10 έστειλα ένα SMS σε Κυπριακό αριθμό και χρεώθηκα €0,25, ενώ έχω ενεργοποιημένο το πακέτο Small (Το πακέτο ισχύει για χρήση στην Ευρωπαϊκή Ένωση), με υπόλοιπο 210 SMS. Επικοινώνησα με την εξυπηρέτηση μέσω Messenger (πολύ γρήγορη!) και πήρα την εξής απάντηση:

Quote
Να σας ενημερώσουμε όσο αφορά το αίτημα σας καθώς η χρήση ισχύει σε περιαγωγή στην ευρωπαϊκή ένωση και όχι από ελλάδα προς την ευρωπαϊκή ένωση

Δεν γνώριζα ότι ισχύει αυτό (δεν είχε χρειαστεί στο παρελθόν), οπότε το αναφέρω απλά για να μην την πατήσει κι άλλος σαν κι εμένα...

image.thumb.png.e861e855bcf02cedf10598292c3199fe.png

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

57 minutes ago, geoponer said:

 

Έχω το νέο F2G και στις 7/10 έστειλα ένα SMS σε Κυπριακό αριθμό και χρεώθηκα €0,25, ενώ έχω ενεργοποιημένο το πακέτο Small (Το πακέτο ισχύει για χρήση στην Ευρωπαϊκή Ένωση), με υπόλοιπο 210 SMS. Επικοινώνησα με την εξυπηρέτηση μέσω Messenger (πολύ γρήγορη!) και πήρα την εξής απάντηση:

Δεν γνώριζα ότι ισχύει αυτό (δεν είχε χρειαστεί στο παρελθόν), οπότε το αναφέρω απλά για να μην την πατήσει κι άλλος σαν κι εμένα...

image.thumb.png.e861e855bcf02cedf10598292c3199fe.png

Σωστά σου απάντησαν. Όταν λέει για χρήση στην Ευρωπαϊκή Ένωση εννοεί όταν είσαι σε κάποια χώρα της ΕΕ(πχ Ιταλία,Ισπανία)να στέλνεις από αυτά στην Ελλάδα χωρίς επιπρόσθετη χρέωση και δεν είμαι σίγουρος αν είναι διαθέσιμα για χρήση προς τοπικούς αριθμούς όταν είσαι στην συγκεκριμένη χώρα(πχ είσαι Ισπανία προς ισπανικούς αριθμούς)

Link to comment
Share on other sites

Όταν είσαι στην Ε.Ε. οι κλήσεις και τα sms προς όλους τους αριθμούς Ελλάδος ( όχι προς Nova ) μετατρέπονται σε κλήσεις και μηνύματα προς όλη την Ε.Ε. 

δηλαδή και από Ιταλία προς Κύπρο.

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, geoponer said:

 

Έχω το νέο F2G και στις 7/10 έστειλα ένα SMS σε Κυπριακό αριθμό και χρεώθηκα €0,25

Από τις 15 Μαΐου 2019, για τις τηλεφωνικές κλήσεις μέσω σταθερού και κινητού τηλεφώνου και για την αποστολή SMS από μία χώρα της ΕΕ σε άλλη θα ισχύουν ανώτατα όρια 19 λεπτών του ευρώ ανά λεπτό κλήσης (+ ΦΠΑ) και 6 λεπτών ανά SMS (+ ΦΠΑ).

https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/el/MEMO_19_2430

Link to comment
Share on other sites

Από τον τιμοκατάλογο5d99aef2c61f826e418f256db92a1ab0.jpg

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Σωστά , το μήνυμα προς Ε.Ε. είναι πλέον πολύ φτηνό και σε τιμή που ορίζεται από την Ε.Ε.  0,06 + 24% Φ.Π.Α. = 0,0744

 

Παρόλα αυτά αν δεν έχεις πακέτο μηνυμάτων και στείλεις από Ιταλία - Κύπρο , βάση του κανονισμού roam like Home, θα χρεωθείς τιμή Ελλάδος δηλαδή 0,25 

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά με μπερδέψατε!

Αφού εγώ έστειλα από Ελλάδα προς Κύπρο (Ε.Ε) γιατί χρεώθηκα €0,25 και όχι €0,07;

Απλά για να καταλάβω, δεν σώζομαι με τη διαφορά που χρεώθηκα 😄 

Edited by geoponer
Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά με μπερδέψατε!
Αφού εγώ έστειλα από Ελλάδα προς Κύπρο (Ε.Ε) γιατί χρεώθηκα €0,25 και όχι €0,07;
Απλά για να καταλάβω, δεν σώζομαι με τη διαφορά που χρεώθηκα  
Και δεν τους ρωτάς;;; Όχι τίποτα άλλο μην κλέψουν και άλλους.... :)

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

On 9/10/2023 at 11:37 ΠΜ, nif said:

οκ, οπότε κάνω τη μεταφορά και στα 2 νούμερα από το site τους και πληρώνω 2*8€. Σου στέλνουν κατευθείαν φαντάζομαι με courier τις sim

Εγώ που πήγα σε κατάστημα μου ζήτησαν 5€ για την κάρτα κ 8€ μια ανανέωση. 
 

Αμέσως δε γίνεται ούτε σε κατάστημα γιατί πρέπει να σε πάρει τηλ κ η άλλη εταιρεία για αντιπροσφορά. 

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, hercoulis said:

Εγώ που πήγα σε κατάστημα μου ζήτησαν 5€ για την κάρτα κ 8€ μια ανανέωση. 
 

Στα καταστήματα λειτουργούν κατά βούληση. Εμένα ένα φεγγάρι απαιτούσαν να μου ενεργοποιήσουν πακέτο οι ίδιοι χωρίς να το θέλω. Γενικώς τα καταστήματα αν μπορούμε να τα αποφύγουμε καλό είναι.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, οι ίδιοι θα το ενεργοποιήσουν έτσι μου είπαν κ θέλει 8€. Το πρόβλημα δεν είναι τα 8 αλλά ότι θέλει να ξαναπάω για να ενεργοποιήσει τα 1000 κάθε μήνα. 

IMG_4259.jpeg

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, hercoulis said:

Ναι, οι ίδιοι θα το ενεργοποιήσουν έτσι μου είπαν κ θέλει 8€. Το πρόβλημα δεν είναι τα 8 αλλά ότι θέλει να ξαναπάω για να ενεργοποιήσει τα 1000 κάθε μήνα. 

Σε συγγενή μου τα ενεργοποίησαν σε ήδη υπάρχον νούμερο, χωρίς να χρειαστεί να πάει σε κανένα κατάστημα και μάλιστα του έκαναν φορητότητα από q σε f2g, άμεσα, χωρίς να χάσει και τα χρήματα που είχε στην κάρτα.

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, hercoulis said:

Ναι, οι ίδιοι θα το ενεργοποιήσουν έτσι μου είπαν κ θέλει 8€. Το πρόβλημα δεν είναι τα 8 αλλά ότι θέλει να ξαναπάω για να ενεργοποιήσει τα 1000 κάθε μήνα. 

Για κάποιο λόγο όλες οι εταιρείες κινητής θέλουν να μας δουν ξανά στα καταστήματα, είτε για ανανέωση χρόνου ομιλίας (βλ. Cote & Voda που έχουν χαμηλότερη ανανέωση ΜΟΝΟ στα καταστήματα) είτε για ενεργοποίηση και ανανέωση προσφορών.

Τους λείψαμε φαίνεται από το lock down κσι μετά - ή απλά θέλουν να δικαιολογήσουν την ύπαρξη των καταστημάτων τους 😄 

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Στα καταστήματα είναι 8€ η μίνιμουμ ανανέωση στο νέο F2G????

Link to comment
Share on other sites

Για κάποιο λόγο όλες οι εταιρείες κινητής θέλουν να μας δουν ξανά στα καταστήματα, είτε για ανανέωση χρόνου ομιλίας (βλ. Cote & Voda που έχουν χαμηλότερη ανανέωση ΜΟΝΟ στα καταστήματα) είτε για ενεργοποίηση και ανανέωση προσφορών.
Τους λείψαμε φαίνεται από το lock down κσι μετά - ή απλά θέλουν να δικαιολογήσουν την ύπαρξη των καταστημάτων τους  
Πολλοί πάνε στα καταστήματα με καρτοκινητο και φεύγουν με συμβόλαιο..

Γνωρίζω αρκετές περιπτώσεις

Γι'αυτό το κάνουν

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, HEO said:

Πολλοί πάνε στα καταστήματα με καρτοκινητο και φεύγουν με συμβόλαιο..

Γνωρίζω αρκετές περιπτώσεις

Γι'αυτό το κάνουν

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk
 

Σου βάζει μία κάρτα 8€ και... ΔΩΡΟ τους δύο πρώτους μήνες σε συμβόλαιο 2 έτη σε προνομιακή τιμή μόνο για σήμερα που το αφεντικό τρελάθηκε!! 😉

Edited by kalitexnis_g
Link to comment
Share on other sites

Οσοι εχετε παει σε καταστημα και σας ζητησαν εξτρα λεφτα πέρα από την ανανέωση, καλο θα ηταν να στειλετε ενα email στα κεντρικα να τους βαλουν λιγο χερι. Ο κυριος λογος που δεν μπορω να παρω στα σοβαρά αυτήν την εταιρία ειναι οτι το καθε καταστημα δουλευει ανεξαρτητα απο την κοινη πολιτικη της εταιριας, πραγμα που δειχνει ελλειψη επικοινωνιας και ελλειψη σοβαροτητας. Στη βονταφον ολα σχεδον τα καταστηματα ακολουθούν την ιδια εταιρικη πολιτικη. Στην κοσμοτε, τα καταστηματα κοσμοτε ακολουθουν πιστά την εταιρική πολιτικη και στα καταστήματα Γερμανος ειναι αρκετά πονηροί, χωρίς ομως να συμπεριφερονται εκτός ελέγχου οπως τα καταστήματα Nova.

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, VIPdriver said:

Οσοι εχετε παει σε καταστημα και σας ζητησαν εξτρα λεφτα πέρα από την ανανέωση, καλο θα ηταν να στειλετε ενα email στα κεντρικα να τους βαλουν λιγο χερι. Ο κυριος λογος που δεν μπορω να παρω στα σοβαρά αυτήν την εταιρία ειναι οτι το καθε καταστημα δουλευει ανεξαρτητα απο την κοινη πολιτικη της εταιριας, πραγμα που δειχνει ελλειψη επικοινωνιας και ελλειψη σοβαροτητας. Στη βονταφον ολα σχεδον τα καταστηματα ακολουθούν την ιδια εταιρικη πολιτικη. Στην κοσμοτε, τα καταστηματα κοσμοτε ακολουθουν πιστά την εταιρική πολιτικη και στα καταστήματα Γερμανος ειναι αρκετά πονηροί, χωρίς ομως να συμπεριφερονται εκτός ελέγχου οπως τα καταστήματα Nova.

Συμφωνώ.

Πολλές φορές δωρεάν κάρτες SIM που έβγαζε το σύστημα (passport),

της χρέωναν 5 ευρώ παρόλο τα παράπονα κ την ενημέρωση ότι μας είχανε πει από το 13800 ότι θα γίνει δωρεάν αλλαγή σιμ.

ΠΟΛΛΆ παράπονα και γενικά έλεγε ο καθένας ότι ήθελε... 

Από εκπαιδευόμενους μέχρι υπεύθυνους καταστήματος... Ότι αρπάξουν...

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, HEO said:

Πολλοί πάνε στα καταστήματα με καρτοκινητο και φεύγουν με συμβόλαιο..

Γνωρίζω αρκετές περιπτώσεις

Γι'αυτό το κάνουν

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk
 

Και γώ δυναμικά μπήκα.. για συμβόλαιο.. όλα απεριόριστα στα 21€, αλλά η υπάλληλος δεν ήταν ενήμερη.. 

της έδειξα τη σελίδα, μπήκε κ αυτή αλλά δεν το έβλεπε… οκ!

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πριν, geoponer said:

Ρε παιδιά με μπερδέψατε!

Αφού εγώ έστειλα από Ελλάδα προς Κύπρο (Ε.Ε) γιατί χρεώθηκα €0,25 και όχι €0,07;

Απλά για να καταλάβω, δεν σώζομαι με τη διαφορά που χρεώθηκα 😄 

Η εξήγηση είναι ότι επειδή έστειλες μήνυμα μέσω ελληνικού νούμερου ενώ η συσκευή βρισκόταν συνδεδεμένη σε δίκτυο Ελληνικής εταιρείας δεν ισχύουν οι κανόνε τιμολόγησης της ΕΕ γιατί αφορούν΄το roaming εντός ΕΕ αποκλειστικά. Εσύ δεν βρισκόσουν σε roaming και έτσι ισχύον οι χρεώσεις της τοπικής εταιρίας,  έστω και αν έστειλες μήνυμα προς χώρα της ΕΕ. 

15 ώρες πριν, Vasileios said:

Σωστά , το μήνυμα προς Ε.Ε. είναι πλέον πολύ φτηνό και σε τιμή που ορίζεται από την Ε.Ε.  0,06 + 24% Φ.Π.Α. = 0,0744

Παρόλα αυτά αν δεν έχεις πακέτο μηνυμάτων και στείλεις από Ιταλία - Κύπρο , βάση του κανονισμού roam like Home, θα χρεωθείς τιμή Ελλάδος δηλαδή 0,25 

Αυτό φαίνεται παράτυπο. Άμα δεν έχει πακέτο μηνυμάτων ας μην τον άφηνει να στείλει.  Αφού τον αφήνει να στείλει μήνυμα, εφόσον βρίσκεται ο αριθμός του σε roaming θα πρέπει να ισχύουν οι οδηγίες της ΕΕ για την τιμολογηση.΄Αραγε να εχουν οι οδηγίες της ΕΕ τέτοιο όρο: ότι η ενιαία τιμολόγηση ισχύει εφόσον υπάρχει ειδικό πακέτο αγορασμένο. Όλα τα έχουμε δει βέβαια αλλά αυτό ακούγεται ξεφτίλα γιατί είναι σα να έχουν κάνει μισή δουλειά οι νομοθέτες της ΕΕ. 
 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...