Jump to content

Τα πάντα για τo FREE2GO καρτοκινητό της Nova


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αργεί όμως η έκπληξη.

Για να δουμε...

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Η "πράσινη" έδωσε για το ΠΣΚΔ...

Η "κόκκινη" έδωσε για το ΠΣΚΔ...

 

Η "μπλε" μάλλον θα κάνει την έκπληξη... για να δούμε!

 

Μπορεί να κάνει και την πάπια... :p

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να κάνει και την πάπια... :p

 

Η "πράσινη"... 10GB με 2€ αντί για 5GΒ για το ΠΣΚΔ.

 

Και η "μπλε" την πάπια...

GH388, Nokia 3210, Nokia 3310, Nokia 6310i, Sharp GX15, Sony Ericsson K510i, Moto E770v, Moto RAZR V3i, Nokia E51, HTC Desire, maguro, mako, hammerhead, shamu, angler, marlin, taimen, bonito, coral, redfin, oriole, cheetah, husky & iPad 9th

Link to comment
Share on other sites

Η "πράσινη"... 10GB με 2€ αντί για 5GΒ για το ΠΣΚΔ.

 

Και η "μπλε" την πάπια...

 

Σε λιγο που θα χασει πολλους πελάτες να δούμε αν θα συνεχισει να κανει τη πάπια.......δε θα ξερει απο που να το σώσει...

Pocophone F3 5G
Link to comment
Share on other sites

Παιδες δεν ξερω αν έχει αναφερθεί αλλα εγω θα το αναφερω να μου πείτε τη γνώμη σας : είχα ένα υπόλοιπο

9€ περιπου στο καρτοκινητό μου freetogo και σημερα μου ηρθαν 6sms, τα 5 απο τον αριθμό 54568 και ένα απο τη wind το οποιο μου γραφει οτι τα sms απο συνδρομητικες υπηρεσίες ενδεχομένως να με χρεωσουν και για να βάλω φραγη σε τετοια sms να στειλω stop στο (δεν θυμαμαι). Δεν καταλαβα τι γινεται και καπακι κάνω ενημέρωση υπολοιπου και ειδα πως το υπολοιπο μειωθηκε στα 2€. Τσαντιστηκα πολυ. Τα αλλα sms δεν τα ανοιξα καν. Ποτε δεν είχα στειλει sms σε τέτοιες υπηρεσίες και ουτε μου ερχοντουσαν περιεργα τετοια sms ουτε τα στοιχεια του καρτοκινητου μου είχα δηλωσει καπου. Πηρα τηλ την wind και μου είπαν να βάλω τη φραγη. Πιστωση του ποσου δεν γινεται. Μετα απο λιγη φασαρία ειπαν πως θα το εξετασουν κ θα με ενημερώσουν κάποια στιγμή.

Μα είναι δυνατον παιδια? Πως γινεται να μη με προφυλάσσει η εταιρία απο τετοια επικίνδυνα sms τα οποια ερχονται από το πουθενά και σε χρεωνουν? Δεν πρεπει να αναλαβουν τις ευθύνες τους?

 

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδες δεν ξερω αν έχει αναφερθεί αλλα εγω θα το αναφερω να μου πείτε τη γνώμη σας : είχα ένα υπόλοιπο

9€ περιπου στο καρτοκινητό μου freetogo και σημερα μου ηρθαν 6sms, τα 5 απο τον αριθμό 54568 και ένα απο τη wind το οποιο μου γραφει οτι τα sms απο συνδρομητικες υπηρεσίες ενδεχομένως να με χρεωσουν και για να βάλω φραγη σε τετοια sms να στειλω stop στο (δεν θυμαμαι). Δεν καταλαβα τι γινεται και καπακι κάνω ενημέρωση υπολοιπου και ειδα πως το υπολοιπο μειωθηκε στα 2€. Τσαντιστηκα πολυ. Τα αλλα sms δεν τα ανοιξα καν. Ποτε δεν είχα στειλει sms σε τέτοιες υπηρεσίες και ουτε μου ερχοντουσαν περιεργα τετοια sms ουτε τα στοιχεια του καρτοκινητου μου είχα δηλωσει καπου. Πηρα τηλ την wind και μου είπαν να βάλω τη φραγη. Πιστωση του ποσου δεν γινεται. Μετα απο λιγη φασαρία ειπαν πως θα το εξετασουν κ θα με ενημερώσουν κάποια στιγμή.

Μα είναι δυνατον παιδια? Πως γινεται να μη με προφυλάσσει η εταιρία απο τετοια επικίνδυνα sms τα οποια ερχονται από το πουθενά και σε χρεωνουν? Δεν πρεπει να αναλαβουν τις ευθύνες τους?

 

 

Έπεσες θύμα, μάλλον, της DIMOCO που έχει απασχολήσει πολλούς τα τελευταία χρόνια.

Η απάτη είναι γνωστή και αναφέρεται στις ΥΠΠ (Υπηρεσίες Πολυμεσικής Πληροφόρησης) που ασχολούνται κυρίως με διαγωνισμούς, δημοσκοπήσεις κλπ, μέσω των παρόχων κινητής τηλεφωνίας. Οι σωστές εταιρείες που ασχολούνται με τις ΥΠΠ δεν περιλαμβάνονται στην απάτη αλλά μερικές το κάνουν συστηματικά και μαζεύουν μικρά ποσά από πάρα πολύ μεγάλο αριθμό θυμάτων.

Το πρόβλημα έχει μεγαλώσει αρκετά τον τελευταίο καιρό και έχουν κατατεθεί πολλές καταγγελίες στην ΕΕΤΤ και στο Συνήγορο του Καταναλωτή.

Πρέπει να σου έχει αφαιρέσει 6,25€ και χρειάζεσαι ΑΜΕΣΗ φραγή από 5ψήφιους για να μην συνεχίσει να σου αφαιρεί και άλλα.

Ο πάροχος ισχυρίζεται ότι δεν ευθύνεται, αλλά εάν κάνεις καταγγελία, επιστρέφει μερικές φορές το ποσό.

Τα καλά νέα είναι ότι, μετά από τις πολλές καταγγελίες, η ΕΕΤΤ αποφάσισε να τροποποιήσει τον Κώδικα Δεοντολογίας για τις ΥΠΠ και θα χρειάζεται εφεξής συναίνεση του χρήστη με sms, για τη συμμετοχή του. Η απόφαση είναι στο στάδιο της διαβούλευσης από 23/10 μέχρι 5/11 και μετά θα ισχύσει.

Το πιθανότερο είναι ότι άνοιξες μια κακόβουλη εφαρμογή ή "διαφήμιση" προιόντος και χωρίς να το καταλάβεις ενεργοποίησες τη "συμμετοχή" σου.

Edited by makap
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την ενημέρωση.. Οντως απο το λίγο που ψαχτηκα και εγω είδα ότι είναι σύνηθες φαινόμενο.. Απιστευτο τι να πω. Μας τα τρωνε ανοιχτα. Θα περιμένω να ακουσω τι έχει να μου πει η wind και μετα αναλογα θα πραξω. Έχω καποιους κρυφους ασσους στο μανίκι μου.

 

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αν κάνουμε φραγή στα 5ψηφια θα μπορούμε να στέλνουμε sms στο Χαμόγελο του Παιδιού ή στην Κιβωτό του Κόσμου ;
Link to comment
Share on other sites

Αν κάνουμε φραγή στα 5ψηφια θα μπορούμε να στέλνουμε sms στο Χαμόγελο του Παιδιού ή στην Κιβωτό του Κόσμου ;

 

Για sms δεν έχω δοκιμάσει, αλλά κάποιοι ανέφεραν πως δεν γίνεται. Μέσω κλήσης όμως, σίγουρα μπορούμε.

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την ενημέρωση.. Οντως απο το λίγο που ψαχτηκα και εγω είδα ότι είναι σύνηθες φαινόμενο.. Απιστευτο τι να πω. Μας τα τρωνε ανοιχτα. Θα περιμένω να ακουσω τι έχει να μου πει η wind και μετα αναλογα θα πραξω. Έχω καποιους κρυφους ασσους στο μανίκι μου.

 

 

Αν δεν κάνεις καταγγελία τουλάχιστον στην ΕΕΤΤ, δεν πρόκειται να αντιδράσει η Wnd. <θα σου απαντήσει ότι δεν είναι υπεύθυνη. Είναι υποχρεωμένος, όμως, ο πάροχος να απαντήσει στην ΕΕΤΤ και σαν ένδειξη καλής θέλησης επιστρέφει τις περισσότερες φορές το ποσό.

Επίσης, πρέπει να απευθυνθείς και στη Dimoco (εύκολα θα βρεις τηλέφωνο και email και αν δεν βρεις θα στα δώσω) και να απαιτήσεις την επιστροφή του ποσού αναφέροντας την καταγγελία.

Ψάξε στο διαδίκτυο για "απάτες με 5ψήφιους" ή κάτι τέτοιο και θα βρεις πλούσιο υλικό και φόρμες για τις καταγγελίες τουλάχιστον στην ΕΕΤΤ και στο Συνήγορο του Καταναλωτή.

Τα περισσότερα θύματα δεν αντιδρούν, λόγω μικτού ποσού, και η απάτη συνεχίζεται, τουλάχιστον μέχρι να ισχύσει η νέα τροποποίηση του Κώδικα Δεοντολογίας για της ΥΠΠ

Link to comment
Share on other sites

Η Καταγγελία ούτως ή άλλως θα γίνει.. Οσο για το stop εγω το εστειλα οκ αλλα σε καποιον που δεν του ηρθαν τέτοια μηνύματα θα μπορέσει να κάνει χρήση του stop? Θα το δοκιμασω αργότερα σε καποιο αλλο καρτοκινητό wind

 

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τελικά καμιά προσφορά για το τριήμερο από την WIND.

Κρίμα γιατί κάποτε αυτή ξεκινούσε τέτοιες προσφορές στα τριήμερα και οι άλλοι ακολουθούσαν, ενώ τώρα είναι η μοναδική πού δεν ακολούθησε!!

 

Στάλθηκε από το Nokia 8 Sirocco μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά απορώ πως δεν έχουμε ακούσει ακόμη κάποια αιτιολόγηση του στυλ δεν δίνει γιατί φοβάται μην πέσει το δίκτυο....

 

Sent from my SM-G970F

Link to comment
Share on other sites

Είχα την εντύπωση ότι αν, στους 2 μήνες, δεν βάλεις χρήματα τότε:

- σε πάει σε 0 υπόλοιπο χρημάτων

- δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις τα δεδομένα που έχεις

ΑΛΛΑ

μπορείς να καταναλώσεις τα ήδη αγορασμένα πακέτα με χρόνο ομιλίας που έχεις μέχρι τη λήξη τους.

 

Δυστυχώς αυτό δεν ισχύει.

Χθες έληξε το δίμηνο και εκτός από τα χρήματα (0,8€) και τα ΜΒ (300-400) χάθηκαν και τα 400 λεπτά ομιλίας που είχα και κανονικά έληγαν 17/11.

 

Η επιλογή ήταν συνηδητή καθώς θέλω να περάσω (δοκιμαστικά) σε VOIP και ήθελα για 2-3 βδομάδες να έχω και χρόνο ομιλίας από wind να δω πως θα πάει.

 

Ιντερνετ έχω από την 2η ΣΙΜ.

Link to comment
Share on other sites

Το πιθανότερο είναι ότι άνοιξες μια κακόβουλη εφαρμογή ή "διαφήμιση" προιόντος και χωρίς να το καταλάβεις ενεργοποίησες τη "συμμετοχή" σου.

 

Oχι ειναι απάτη. Τελευταία εχει γινει χαμός, υπάρχει ενα νέο κύμα.

Αντε να δουμε αν θα τελειώσουμε με δαυτους. Εχουν βγαλει εκατομμύρια.

Link to comment
Share on other sites

Η Καταγγελία ούτως ή άλλως θα γίνει.. Οσο για το stop εγω το εστειλα οκ αλλα σε καποιον που δεν του ηρθαν τέτοια μηνύματα θα μπορέσει να κάνει χρήση του stop? Θα το δοκιμασω αργότερα σε καποιο αλλο καρτοκινητό wind

 

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ναι δουλεύει, η φραγή.μπαίνει ανεξάρτητα αν έχεις λάβει η όχι. Εγώ το έκανα σε όσα wind ξέρω, συγγενείς και φίλους.

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα ξέρετε αν θα ισχύουν νέες αυξήσεις στην κάρτα με πήρε χτες από winb εκπρόσωπος και μου πρότεινε να βάλω καρτοκινητο και σταθερό όλα μαζί 40 ευρώ ευρώ στο σταθερό πληρώνω τώρα 30 και βάζω μια δεκάρα κάρτα κάθε δύο μήνες δηλαδή πληρώνω 35 ευρώ το μήνα όλα μαζί

Ο εκπρόσωπος είπε ότι οι δεκαρες κάρτες θα γίνουν 15 σε λίγο το γνωρίζετε αυτό η μου λέει μπούρδες ?

Link to comment
Share on other sites

Κανείς δεν ξέρει αν θα πάνε οι κάρτες στα 15€ και φυσικά ούτε αυτός που σε πήρε τηλέφωνο.

 

Γνωστός μου έβαλε wind double play στο σπίτι του μαζί με καρτοσυμβόλαιο για το κινητό του (600 λεπτά προς όλους και 2GB data)

και στη γυναίκα του έδωσα το δώρο της wind (120 λεπτά προς όλους και 1GB)

Βολεύτηκαν και οι 2 με προσφορά στα 35€ το μήνα.

 

Για ρώτα τον για την τιμή

Link to comment
Share on other sites

Κανείς δεν ξέρει αν θα πάνε οι κάρτες στα 15€ και φυσικά ούτε αυτός που σε πήρε τηλέφωνο.

 

Γνωστός μου έβαλε wind double play στο σπίτι του μαζί με καρτοσυμβόλαιο για το κινητό του (600 λεπτά προς όλους και 2GB data)

και στη γυναίκα του έδωσα το δώρο της wind (120 λεπτά προς όλους και 1GB)

Βολεύτηκαν και οι 2 με προσφορά στα 35€ το μήνα.

 

Για ρώτα τον για την τιμή

 

Φίλε μου μου είπε 40 με τα ίδια πράγματα που αναφερεις ποιο πάνω

Link to comment
Share on other sites

Πιθανότατα να μην ήταν εκπρόσωπος της wind αλλά κάποιος εξωτερικός συνεργάτης που παίρνει προμήθεια για κάθε νέο συμβόλαιο που κάνει.

Πες του για 35€.

Και πάλι θα πάρει προμήθεια αλλά θα είναι μικρότερη.

Link to comment
Share on other sites

Πιθανότατα να μην ήταν εκπρόσωπος της wind αλλά κάποιος εξωτερικός συνεργάτης που παίρνει προμήθεια για κάθε νέο συμβόλαιο που κάνει.

Πες του για 35€.

Και πάλι θα πάρει προμήθεια αλλά θα είναι μικρότερη.

 

Οκ σε ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Oχι ειναι απάτη. Τελευταία εχει γινει χαμός, υπάρχει ενα νέο κύμα.

Αντε να δουμε αν θα τελειώσουμε με δαυτους. Εχουν βγαλει εκατομμύρια.

 

Υπάρχει ειδικό θέμα στο forum για περισσότερες πληροφορίες και για μεγαλύτερη ανάλυση

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=441441

Link to comment
Share on other sites

Oχι ειναι απάτη. Τελευταία εχει γινει χαμός, υπάρχει ενα νέο κύμα.

Αντε να δουμε αν θα τελειώσουμε με δαυτους. Εχουν βγαλει εκατομμύρια.

 

Απάτη είναι όλη η ιστορία με τη χρέωση από τους 5ψήφιους, αλλά εγώ έγραψα για τον τρόπο με τον οποίο κάποιες λίγες από τις εταιρείες που ασχολούνται με τις υπηρεσίες ΥΠΠ κάνουν αυτή την απάτη. Είναι γνωστές και έχουν γραφτεί πολλές σελίδες για το θέμα.

Εσύ το έμαθες τελευταία (14/10/19) και είσαι απόλυτος στους χαρακτηρισμούς σου, χωρίς να είσαι ενημερωμένος.

Στο κατάλληλο νήμα έχεις γράψει και σου έχουν απαντήσει.

Link to comment
Share on other sites

Είχα την εντύπωση ότι αν, στους 2 μήνες, δεν βάλεις χρήματα τότε:

- σε πάει σε 0 υπόλοιπο χρημάτων

- δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις τα δεδομένα που έχεις

ΑΛΛΑ

μπορείς να καταναλώσεις τα ήδη αγορασμένα πακέτα με χρόνο ομιλίας που έχεις μέχρι τη λήξη τους.

 

Δυστυχώς αυτό δεν ισχύει.

Χθες έληξε το δίμηνο και εκτός από τα χρήματα (0,8€) και τα ΜΒ (300-400) χάθηκαν και τα 400 λεπτά ομιλίας που είχα και κανονικά έληγαν 17/11.

 

Η επιλογή ήταν συνηδητή καθώς θέλω να περάσω (δοκιμαστικά) σε VOIP και ήθελα για 2-3 βδομάδες να έχω και χρόνο ομιλίας από wind να δω πως θα πάει.

 

Ιντερνετ έχω από την 2η ΣΙΜ.

 

Εχει ειπωθεί δεκάδες φορές ότι μετά το δίμηνο η Wind μηδενίζει τα πάντα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 103 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Κανείς δεν ξέρει αν θα πάνε οι κάρτες στα 15€ και φυσικά ούτε αυτός που σε πήρε τηλέφωνο.

 

Γνωστός μου έβαλε wind double play στο σπίτι του μαζί με καρτοσυμβόλαιο για το κινητό του (600 λεπτά προς όλους και 2GB data)

και στη γυναίκα του έδωσα το δώρο της wind (120 λεπτά προς όλους και 1GB)

Βολεύτηκαν και οι 2 με προσφορά στα 35€ το μήνα.

 

Για ρώτα τον για την τιμή

 

Για να διατηρήσεις τα 120 λεπτά και το 1GB χρειάζεσαι 10+10 ευρω το διμηνο. Δηλαδή +10ε το μηνα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Τελικά καμιά προσφορά για το τριήμερο από την WIND.

Κρίμα γιατί κάποτε αυτή ξεκινούσε τέτοιες προσφορές στα τριήμερα και οι άλλοι ακολουθούσαν, ενώ τώρα είναι η μοναδική πού δεν ακολούθησε!!

 

Στάλθηκε από το Nokia 8 Sirocco μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Θυμάμαι όταν ήμουν μικρός, το F2G έδινε μια scratch card με λεπτά και μηνύματα ως δωρο με κυριακατικη εφημερίδα... Ωραιες εποχές, ανεμελες!!

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Τα πάντα για τo FREE2GO καρτοκινητό της Nova

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...