Jump to content

Nova ADSL & Double Play (Forthnet)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ενδιαφέρον θα είχε πάντως να βλέπαμε την αντίδραση των υπαλλήλων της Forthnet που γράφουν σε αυτό το φόρουμ και υπερασπίζονται την εταιρεία τους (λογικό είναι,ψωμί τρώνε) στην περίπτωση που οι ίδιοι θα είχαν υποστεί τον απίστευτο εμπαιγμό που έχουν υποστεί εκατοντάδες άλλοι. Άραγε θα χαρακτηρίζαν τότε εμπαθείς τους εαυτούς τους προς τη συγκεκριμένη ''πρωτοπόρο" εταιρεία ή μήπως θα λέγαν ότι όλοι μια από τα ίδια είναι οπότε κάτσε κορόιδο καταναλωτή να σου φέρονται σα να είσαι πορτοφόλι και τίποτα περισσότερο.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

μεταφορά σύνδεσης adsl σε άλλον αριθμό τηλεφώνου, γίνεται; το όνομα χρήστη θα παραμείνει το ίδιο.

 

κανείς;;

Link to comment
Share on other sites

κανείς;;

 

σε καμμια περιπτωση

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

paidia efaga xontro paketo.exo steilei tin aithsh sti forthnet apo 20 dekembriou kai pira simera tilefono na do pos paei kai mou eipan oti den pernaei o seiriakos arithmos stin mixanografisi.poso kairo tha parei gnorizei kaneis?
Link to comment
Share on other sites

Τα έχω πάρει άσχημα με τη forthnet.

 

Από την μέρα που έβαλα το 2play,-Νοέμβριος- κάθε βδομάδα παίρνω τηλέφωνο για κάποιο λόγο.

 

Τα προβλήματα όμως εξακολουθούν.. Προβληματικό τηλέφωνο, μας παίρνουν και δεν χτυπάει, εκεί που μιλάμε κόβεται, μας παίρνουν και δείχνει κατειλλημένο, ενώ δεν μιλάμε.:mad:

 

Και στο ιντερνετ μια από τα ίδια. Από τέλη Δεκεμβρίου έχει ξεκινήσει να κάνει συνεχείς αποσυνδέσεις, από 1-2 λεπτά μέχρι μισή ώρα. Έχω πάρει πάνω από 15 τηλέφωνα αλλά τεχνικός ακόμα δεν μίλησε μαζί μου!

 

Η εξυπηρέτησή τους είναι τραγική. 1 στους 5 ξέρει να κάνει σωστά τη δουλειά του-μετά από άπειρα τηλέφωνα είμαι σε θέση να δώσω και ποσοστό για την σχετικότητα των υπαλλήλων-.

 

Σήμερα θα κάνω καταγγελία. Βαρέθηκα να μιλάω με άσχετους και ανοργάνωτους και να ακούω συνεχώς ατάκες του στυλ:

 

"πάρτε μας τηλέφωνο όταν υπάρξει το πρόβλημα", ενώ για τον ίδιο λόγο έχω καλέσει άλλες 10 φορές προηγουμένως!!!

 

"και τί θέλετε να κάνω??" σε οτιδήποτε τους ρωτάς:mad:

 

"πάρτε μας τηλέφωνο όταν έχετε πρόβλημα και νεκρώσει η γραμμή" και στην ερώτηση μα πως να σας πάρω με νεκρωμένη γραμμη? 8α χρεωθώ πόση ώρα κινητό ή να βάλω σταθερό ΟΤΕ για να σας καλώ?? πήρα την αποστομωτική απάντηση: "δικό σας πρόβλημα...":wacko::mad:

 

ΕΛΕΟΣ, ΑΝΕΥΘΥΝΟΙ, ΑΝΙΚΑΝΟΙ

 

Δεν ξέρω αν σε 2 3 χρ'ονια αυτή η εταιρεία θα μπορεί να είναι υπεύθυνη σε αυτά που λέει και άξια ανταγωνίστρια του ΟΤΕ. Ξέρω πως σήμερα είναι ένα μεγάλο ανοργάνωτο χωριό, που είναι ασυνεπείς προς του πελάτες τους και ψεύτες σε αυτά που υπόσχονται.

Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι με το πρόβλημά μου. 7 μέρες και τηλέφωνο δεν εχω ακόμα.Σήμερα μίλησα μαζί τους μιας και εληγε η προθεσμία των 3 εργασιμων για να απαντησει ο ΟΤΕ και τι μου είπαν. Ποτε δε στείλαμε το θέμα στον ΟΤΕ γιατι δεν εχουμε δικαίωμα για μια τόσο νέα σύνδεση!!!!! Ωσ τωρα 3 τεχνικοί με είχαν γειώσει λέγοντας μου ότι δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα το θέμα είναι στον ΟΤΕ!!

Σημερα λοιπόν και μετά από απαίτηση μου κάνανε κάποιους ελέγχους και είδαν ότι τελικά ο βρόχος δεν είναι έτοιμος!!!! Επομένως θα πρέπει να ζητήσουν από τον ΟΤΕ να τον φτιάξει!! Και τι μου λέει η τεχνικός. Αν και δεν έχουμε το δικαίωμα θα σας κάνουμε τη χάρη να επικοινωνήσουμε με τον ΟΤΕ. Επειδή όμως δεν μας επιτρέπεται επίσημη επικοινωνία θα στείλουμε κάποιο mail!!ΤΙ ΝΑ ΠΩ ΡΕ Γ@#$ΤΟ μου κάνουν και χαρη τελικα!!!!

Link to comment
Share on other sites

Έκανα αίτηση για 2play πριν 2 μέρες (στις 22/1/2008) και μου είπαν για πλήρη ενεργοποίηση μέσα σε 25 ημερολογιακές ημέρες. Να το πιστέψω ή μου σέρβιραν κουτόχορτο?

 

Έχω ADSL από το 2003 και υπάγομαι στο κέντρο Νέου Κόσμου (Αθήνα). Μέχρι στιγμής δεν είχα προβλήματα σύνδεσης, αλλά είμαι και πολύ κοντά στο TO (λιγότερο από 500 μέτρα :D), οπότε με την παρούσα σύνδεση είμαι πάντα στα όρια του download/upload. Ελπίζω αυτό να μην αλλάξει με το 2play.

 

Είναι κανείς στην περιοχή να μου πει αν έχει πρόβλημα ή όχι με το 2play?

 

Ευχαριστώ :)

I used to be arrogant, but now I am PERFECT! :D

Link to comment
Share on other sites

Εγώ συμπληρώνω 1 μήνα αναμονής σύνολο, με το status μου εδώ και 3 βδομάδες στο "Εκκρεμότητα Δεσμευσης Βροχου".Στο τηλέφωνο μου είπαν ότι περιμένουν απο τον Οτε ζεύγη χαλκού για να κατασκευάσουν την γραμμή μου.Υποψιάζομαι πως θα περιμένω πολύ ακόμα...
http://img.userbarz.com/46/9081.jpg
Link to comment
Share on other sites

Εγώ συμπληρώνω 1 μήνα αναμονής σύνολο, με το status μου εδώ και 3 βδομάδες στο "Εκκρεμότητα Δεσμευσης Βροχου".Στο τηλέφωνο μου είπαν ότι περιμένουν απο τον Οτε ζεύγη χαλκού για να κατασκευάσουν την γραμμή μου.Υποψιάζομαι πως θα περιμένω πολύ ακόμα...

 

:lol::D:)

 

Παντως ειναι πρωτοι στις δικαιολογιες ......στα ψεματα

 

απολαυστικοτατη η πρωτη εταιρεια (ιδιωτικη) στη χωρα μας που θα εκανε τη διαφορα ......

 

αλλα τι ψαχνεις το μονο που ενδιαφερονται ειναι ποιος θα τους αγορασει .....

 

ξεπουλαμε (γερμανος-tellas-forthnet) ..

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

Έκανα αίτηση για 2play πριν 2 μέρες (στις 22/1/2008) και μου είπαν για πλήρη ενεργοποίηση μέσα σε 25 ημερολογιακές ημέρες. Να το πιστέψω ή μου σέρβιραν κουτόχορτο?

 

Καλά...

Κι' εμένα μου είπαν ΑΚΡΙΒΩΣ την ίδια κουβέντα στις 6/12/2007!

Το πολύ σε ένα μήνα...

:mad:

 

Μετά από 10-12 τηλεφωνήματα στα οποία μου έλεγαν κάθε φορά και κάτι διαφορετικό ["την παραλάβαμε την αίτησή σας" - δεν την παραλάβαμετην αίτησή σας, "την στείλαμε τον ΟΤΕ - δεν την στείλαμε στον ΟΤΕ" ], και 4 επιστολές διαμαρτυρίας στις οποίες ανέφερα ότι προτίθεμαι να ακυρώσω την αίτησή μου :

 

Βroadband Status

21/01/2008 Παραλαβή και καταχώρηση της αίτησης από Forthnet

21/01/2008 Αποστολή αίτησης προς ΟΤΕ

 

Άρα...

Link to comment
Share on other sites

Καλά...

Κι' εμένα μου είπαν ΑΚΡΙΒΩΣ την ίδια κουβέντα στις 6/12/2007!

Το πολύ σε ένα μήνα...

:mad:

 

Μετά από 10-12 τηλεφωνήματα στα οποία μου έλεγαν κάθε φορά και κάτι διαφορετικό ["την παραλάβαμε την αίτησή σας" - δεν την παραλάβαμετην αίτησή σας, "την στείλαμε τον ΟΤΕ - δεν την στείλαμε στον ΟΤΕ" ], και 4 επιστολές διαμαρτυρίας στις οποίες ανέφερα ότι προτίθεμαι να ακυρώσω την αίτησή μου :

 

Βroadband Status

21/01/2008 Παραλαβή και καταχώρηση της αίτησης από Forthnet

21/01/2008 Αποστολή αίτησης προς ΟΤΕ

 

Άρα...

 

Δηλαδή φίλε μου να υποθέσω ότι βρίσκομαι σε καλύτερη κατάσταση? Μόλις μέσα σε 2 ημέρες, πήρα το 1ο μήνυμα από τη Forthnet, έλεγξα στο site της και ...

 

Βroadband Status

24/01/2008 Παραλαβή και καταχώρηση της αίτησης από Forthnet

24/01/2008 Αποστολή αίτησης προς ΟΤΕ

I used to be arrogant, but now I am PERFECT! :D

Link to comment
Share on other sites

5/10/2007 Αποστολή αίτησης προς ΟΤΕ

Σήμερα 24/1/2008 και σχεδόν τέσσερις μήνες μετά ακόμα το ίδιο πράγμα γράφει. Μακάρι να βγω ψεύτης αλλά η περιπέτειά σας τώρα ξεκινάει...

Link to comment
Share on other sites

5/10/2007 Αποστολή αίτησης προς ΟΤΕ

Σήμερα 24/1/2008 και σχεδόν τέσσερις μήνες μετά ακόμα το ίδιο πράγμα γράφει. Μακάρι να βγω ψεύτης αλλά η περιπέτειά σας τώρα ξεκινάει...

 

Τι σου έχουν πεί στο τηλέφωνο?

http://img.userbarz.com/46/9081.jpg
Link to comment
Share on other sites

Πλέον δεν μου λένε τίποτα στο τηλέφωνο γιατί έκανα αίτηση στην ΟΝ και έχω συνδεθεί εκεί. Με πήραν μόνο ένα τηλέφωνο να τους στείλω αίτηση διακοπής την οποία είχα στείλει και φυσικά είχαν χάσει και αφού τους εξήγησα ότι το μόνο που θα παίρνουν από εμένα πλέον είναι καταγγελίες χωρίσαμε φιλικά...
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή φίλε μου να υποθέσω ότι βρίσκομαι σε καλύτερη κατάσταση? Μόλις μέσα σε 2 ημέρες, πήρα το 1ο μήνυμα από τη Forthnet, έλεγξα στο site της και ...

 

Βroadband Status

24/01/2008 Παραλαβή και καταχώρηση της αίτησης από Forthnet

24/01/2008 Αποστολή αίτησης προς ΟΤΕ

 

Δεν νομίζω ότι είσαι σε κάλύτερη κατάσταση, ούτε σε χειρότερη!

 

Δεν ξέρω πόσο σκοπεύεις να περιμένεις εσύ, αλλά εγώ αν μέχρι τις 4/2 δεν δω καθόλου πρόοδο, θα ακυρώσω την αίτησή μου.

 

ΥΠΟΜΟΝΗ - ΤΕΛΟΣ, ΚΟΡΟΪΔΙΑ - ΤΕΛΟΣ!

:mad: :mad: :mad: :mad: :mad:

Link to comment
Share on other sites

Δεν πάει πολύ καλά αυτή τη στιγμή.....

 

26/01/2008 01:02:46

Checking for Middleboxes . . . . . . . . . . . . . . . . . . Done

running 10s outbound test (client to server) . . . . . 870.32Kb/s

running 10s inbound test (server to client) . . . . . . 5.34Mb/s

Your PC is connected to a Cable/DSL modem

Information: Other network traffic is congesting the link

 

click START to re-test

Link to comment
Share on other sites

26/01/2008 01:05:11

Checking for Middleboxes . . . . . . . . . . . . . . . . . . Done

running 10s outbound test (client to server) . . . . . 868.93Kb/s

running 10s inbound test (server to client) . . . . . . 7.02Mb/s

Your PC is connected to a Cable/DSL modem

 

click START to re-test

Link to comment
Share on other sites

26/01/2008 02:32:04

Checking for Middleboxes . . . . . . . . . . . . . . . . . . Done

running 10s outbound test (client to server) . . . . . 872.68Kb/s

running 10s inbound test (server to client) . . . . . . 13.83Mb/s

Your PC is connected to a Cable/DSL modem

Information: Other network traffic is congesting the link

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εμένα ακόμη τα ίδια χάλια....

 

Που βρίσκεσαι εσύ Capone?

 

26/01/2008 13:56:18

Checking for Middleboxes . . . . . . . . . . . . . . . . . . Done

running 10s outbound test (client to server) . . . . . 867.55Kb/s

running 10s inbound test (server to client) . . . . . . 3.36Mb/s

Your PC is connected to a Cable/DSL modem

Information: Other network traffic is congesting the link

 

click START to re-test

Link to comment
Share on other sites

Εγω παιδια ειμαι υπερ ευχαριστημενος με τη forthnet 3 χρονια τωρα(εχω 768 συνδεση),δεν ειχα ουτε ενα προβλημα,ουτε τεχνικης φυσεως ουτε με την εξυπηρετηση τους,,το Σαββατο 19 του μηνα ηρθε ο κουριερ και εκανα την αιτηση για το double play και τη Δευτερα καπακι εγινε η καταχωρηση της και προωθηση της στον ΟΤΕ ταυτοχρονα,στις 24 του μηνα μου εστειλαν μηνυμα οτι η υπηρεσια θα ενεργοποιηθει εως τις 7/2 και ταυτοχρονα το μεσημερι στις 24 βρηκα ενα συστημενο στο σπιτι και πηγα τη παρασκευη και το παρελαβα και ηταν ο εξοπλισμος (siemens) συν δωρο ενα ασυρματο τηλεφωνο!

Σημερα με ξαναπηραν τηλεφωνο και με ρωτησαν αν παρελαβα το μοντεμ και μου επιβεβαιωσαν την ημερομηνια που ειχαν ορισει!

 

24/01/2008 Η γραμμή σας βρίσκεται στη διαδικασία κατασκευής. Εκτιμώμενη ημερομηνία ενεργοποίησης:07/02/2008

21/01/2008 Παραλαβή και καταχώρηση της αίτησης από Forthnet

21/01/2008 Αποστολή αίτησης προς ΟΤΕ

 

Υ.Γ Μηπως οσοι απο εσας που εχετε κανει την αιτηση,την κανατε σε καποιον μεσολαβητη της forthnet? Γιατι αυτοι αργουν να προωθησουν συνηθως τις αιτησεις στη μαμα forthnet!

Αυτοι οι μεσολαβητες ειναι οι γνωστοι που σε παιρνουν τηλεφωνο και σου λενε αν ενδιαφερεσαι να αλλαξεις τη συνδεση σου σε double play και τετοια.....!

Αυτο δεν το κανει η forthnet αλλα καποιες εταιρειες που προωθουν τετοια προιοντα!

Ενα παραδειγμα ειναι ο κολλητος μου που την ειχε πατησει ετσι και βρηκε το τηλ. του μεσολαβητη απο τον κουριερ που του ειχε φερει την αιτηση και τους ειπε να μην προωθησουν την αιτηση που την ειχαν 2 μηνες εκει και εκανε αιτηση κατευθειαν στη forthnet και σε 20 μερες συνδεθηκε!

Και ετσι και εγω εκανα αιτηση κατευθειαν στη forthnet και παει μια χαρα η αιτηση μου!

Αααα και επειδη το εχω ψαξει λιγο,η forthnet προωθει προς ενεργοποιηση πιο γρηγορα τις αιτησεις που γινονται κατευθειαν σε αυτη παρα των μεσολαβητων,γι'αυτο μπορει μερικοι να βλεπετε στο adsl status οτι η αιτηση σας εχει παραληφθει και αποσταλει στον Οτε και να μενει εκει σταθερα σε αυτο το status για αρκετο καιρο!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

 

Φαίνεται ότι τα πράγματα βαίνουν καλώς! :)

28/01/2008 Η γραμμή σας βρίσκεται στη διαδικασία κατασκευής. Εκτιμώμενη ημερομηνία ενεργοποίησης:11/02/2008.

 

Την αίτηση την είχα κάνει 22/01/2008 και στις 24/1 είχε γίνει παραλαβή της αίτησης από την Forthnet και προώθηση προς ΟΤΕ.

 

Ο trellosgauros πρέπει να έχει δίκιο με τις αιτήσεις και που τις κάνεις.

I used to be arrogant, but now I am PERFECT! :D

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...