Jump to content

Nova ADSL & Double Play (Forthnet)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γεια σας παιδια εμενα το τεστ της forthnet με βγαζει τα εξης

TCP/Web100 Network Diagnostic Tool v5.2.1e

click START to begin

16/03/2008 21:29:24

Checking for Middleboxes . . . . . . . . . . . . . . . . . . Done

running 10s outbound test (client to server) . . . . . 814.71Kb/s

running 10s inbound test (server to client) . . . . . . 5.07Mb/s

Your PC is connected to a Cable/DSL modem

 

click START to re-test

ενω στο http://www.apn.gr/speedtest μου βγαζει

Your bandwidth speed is * : 263.30 kbps

εχω το crypto f360 μεσω usb παντως οταν κατεβαζω αρχεια μεσω opera browser κατεβαζω με ταχυτητα εως 30 kb/s

Μπορει καποιος να μου εξηγησει τι γινεται κατεβαζει τοσο αργα ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

τις τελευταίες μέρες έχω πρόβλημα με τη σύνδεση adsl της forthnet. σχεδόν καθημερινά για κάποια ώρα είναι αδύνατο να συνδεθώ. παίζει το ίδιο πρόβλημα και σε κανέναν άλλο;

σημειώνω ότι κάνω reset κλπ, αλλά δεν αλλάζει τίποτα. επανέρχεται μόνο του αργότερα, όποτε θέλει..

Link to comment
Share on other sites

εμένα πάντως που κλειδώνει με το ζόρι 7,5-8 στο τεστ της φορθνετ έβγαλε αυτά...

running 10s outbound test (client to server) . . . . . 855.86Kb/s

running 10s inbound test (server to client) . . . . . . 5.86Mb/s

 

Δεν είμαι ευχαριστημένος φυσικά αλλά δυστυχώς δεν μπορώ να κάνω και αλλιώς. 24άρα ήθελα...και μετά μας φταίει ο οτε. Θα επιστρέψω βέβαια του χρόνου για να ησυχάσω...:mad:

Link to comment
Share on other sites

Για ακόμη μια φορά θα φωνάξω: Είμαι ένας ευχαριστημένος πελάτης !!! :)

 

Statistics Downstream Upstream

Line Rate 20912 Kbps 1020 Kbps

Attainable Line Rate 23320 Kbps 1344 Kbps

Noise Margin 6.4 dB 16.3 dB

Line Attenuation 11.0 dB 3.0 dB

Output Power 12.1 dBm 0.0 dBm

 

Μιλάμε για τρελά downloads :D

I used to be arrogant, but now I am PERFECT! :D

Link to comment
Share on other sites

Νέες μετρήσεις

 

TCP/Web100 Network Diagnostic Tool v5.2.1e

click START to begin

18/03/2008 00:26:35

Checking for Middleboxes . . . . . . . . . . . . . . . . . . Done

running 10s outbound test (client to server) . . . . . 868.93Kb/s

running 10s inbound test (server to client) . . . . . . 11.67Mb/s

Your PC is connected to a Cable/DSL modem

 

http://www.speedtest.net/result/247662844.png

Link to comment
Share on other sites

Έχω στην Πάτρα την forthnet μόνο internet και τηλέφωνο από ΟΤΕ εδώ και μισό χρόνο και δεν είχα ποτέ κανένα πρόβλημα. Σκέφτομαι να βάλω το internet και τηλέφωνο της forthnet τώρα, στο ιδιόκτητο δίκτυο δηλαδή. Διαβάζω όμως και ακουω για όλα αυτα τα προβλήματα και δεν ξέρω τι να κάνω. Θα ήθελα να ρωτήσω αν το ότι εγώ μέχρι τώρα δεν είχα σχεδόν καθόλου προβλήματα σημαίνει ότι το ίδιο θα εξακολουθήσει να ισχύει και αν προσχωρήσω στο ιδιόκτητο δίκτυο της forthnet.
Link to comment
Share on other sites

παιδια ο κολητος μου εχει το wag354g και δεν συχγρονιζει..με αποτελεσμα να μην εχει ιντερνετ..καποιες φορες εχει καποιες οχι..κανει διαφορα 'πειραματα' το κλεινει..το αφηνει λιγη ωρα ,το ξανανοιγει..και συχνα δε βλεπει αποτελεσμα..τι μπορουμε να κανουμε?
Link to comment
Share on other sites

Ας πάει εδώ να ψάξει για ρυθμίσεις!

Για το WAG354G έχει μόνο νέα firmware. Αλλά έχει αναλυτικά ρυθμίσεις για τα WAG200G και WAG54G για να "τρέχουν" σωστά με την forthnet. Ας δει αυτές (ειδικά του WAG54G) και ας τις δοκιμάσει στο δικό του. :)

Link to comment
Share on other sites

θα τις δοκιμασω και θα σας πω νεοτερα..να του πω να βαλει και το νεο firm?σε ενα αλλο φορουμ μου απαντησαν τα εξης..

1η απαντηση:Στοιχεία γραμμής;

Να αφήσει μόνο το ρουτερ πάνω στη γραμμή χωρίς σπλίτερ και τηλέφωνα και να δει αν άλλαξε κάτι.

Επίσης να δοκιμάσει με διαφορετικό ρουτερ.

2η απαντηση:

Το ιδιο συνβαινει και με εναν φιλο μου που βρισκεται ψηλα στο βουνο του περαματοs,εχει τηλεφωνο αλλα το internet οποτε του κατεβει...

Μετα απο ψαξιμο,φταιει η κακη γραμμη του,καλωδια του σπιτιου ποιο πολυ...

Θα τα αλλαξει και ολα οκ του ειπαν...

Link to comment
Share on other sites

ΕΧΩ ΣΥΝΔΕΣΗ ADSL FORTHNET ΜΕΣΩ ΟΤΕ ΚΑΙ ΠΡΙΝ ΑΠΟ 2 ΜΗΝΕΣ ΠΕΡΙΠΟΥ ΜΟΥ ΤΗΛΕΦΩΝΗΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΚΥΡΙΑ (ΜΕΤΑΠΩΛΗΤΕΣ ΤΟΥΣ ΟΝΟΜΑΖΕI) Η ΟΠΟΙΑ ΜΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕ ΓΙΑ ΤΟ 2PLAY ΚΑΙ ΤΗΣ ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΑΙ ΕΦΟΣΟΝ 1ο: ΕΡΘΕΙ ΤΟ ΙΔΙΟΚΤΗΤΟ ΣΤΗΝ ΠΟΛΗ ΜΟΥ ΚΑΙ 2ο: ΠΑΡΑΛΑΒΩ ΝΕΟ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟ ΑΦΟΥ Ο ΥΠΑΡΧΟΝ ΕΙΝΑΙ ADSL KAI OXI ADSL2. ΕΤΣΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ Η ΜΕΤΑΤΡΟΠΗ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΣΤΙΣ 28/3 ΚΑΙ ΟΤΙ ΘΑ ΠΑΡΑΛΑΒΩ ΤΟΝ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟ ΜΕ COURIER. ΦΤΑΝΟΝΤΑΣ ΕΤΣΙ 2 ΜΕΡΕΣ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΑΛΛΑΓΗ ΠΗΡΑ ΤΗΛ. ΣΤΟ CUSTOMER CARE ΓΙΑ ΤΟ ΠΟΤΕ ΘΑ ΕΡΘΕΙ ΤΟ ΜΟΝΤΕΜ, ΓΙΑ ΝΑ MAΘΩ ΟΤΙ ΑΠΛΑ ΕΞΑΠΑΤΗΘΗΚΑ! ΑΛΛΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΤΗΛΕΦΩΝΙΚΑ ΚΑΙ ΑΛΛΗ ΣΤΑ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΑ (ΓΙΑ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΟΥΝ ΤΑ FRANCHISE ΛΕΕΙ) ΟΠΟΥ ΘΑ ΕΠΑΙΡΝΑ ΑΣΥΡΜΑΤΟ ROUTER. HELP!!!

http://users.oneway.gr/alemao/tuscani.jpg

ALEM@O RELOADED!

Link to comment
Share on other sites

click START to re-test

29/03/2008 00:18:16

Checking for Middleboxes . . . . . . . . . . . . . . . . . . Done

running 10s outbound test (client to server) . . . . . 868.84Kb/s

running 10s inbound test (server to client) . . . . . . 13.30Mb/s

Your PC is connected to a Cable/DSL modem

 

click START to re-test

Link to comment
Share on other sites

παιδια, ειμαι κι εγω ενας ενδιαφερομενος χρηστης της forthnet πια... σερφαρω με hol, αλλα απ'οτι βλεπω στην κορινθο μεγαλη ταχυτητα αυτης της εταιριας θα ερθει τον ιουλιο!!

οποτε εστρεψα το κεφαλι μου στη forthnet!!:DΕνδιαφερομαι για το συγκεκριμενο προγραμμα!

 

θα ηθελα καποιες πληροφοριες:

1)η forthnet λεει με broadband ADSL έως 24Mbps!! αυτο το "εως" αλλαζει την τιμη των 39,90ευρω?

2)εγω αν βαλω αυτο το προγραμμα και ζητησω 24Mbps, ποσο θα πληρωνω το μηνα?

3)ακομα λεει, πως αναβαθμιζει συνεχεια τις ταxυτητες internet!συμφερει καλυτερα να βαλω μια πιο φθηνη ταχυτητα, κ να αναβαθμιστει σε μεγαλυτερη?τι προτεινετε γι αυτο?

4)αξιζει σαν εταιρια ή να στραφω αλλου?

 

ευχαριστω πολυ για οποιον ενδιαφερθει... κ ισως αργοτερα να μου δημιουργηθουν κι αλλες αποριες!:)

Motorola Startac 130, Motorola v360, Motorola Razr v3i, Motorola Razr v3x, Motorola Rizr z3, Motorola Pebl U6, Motorola Pebl U9, Motorola Ming a1200, Motorola Milestone, Motorola Droid Razr, Motorola Moto X (2014), Motorola Moto Z, Motorola Moto Z2 Force, Google Pixel 6

Link to comment
Share on other sites

παιδια, ειμαι κι εγω ενας ενδιαφερομενος χρηστης της forthnet πια... σερφαρω με hol, αλλα απ'οτι βλεπω στην κορινθο μεγαλη ταχυτητα αυτης της εταιριας θα ερθει τον ιουλιο!!

οποτε εστρεψα το κεφαλι μου στη forthnet!!:DΕνδιαφερομαι για το συγκεκριμενο προγραμμα!

 

θα ηθελα καποιες πληροφοριες:

1)η fothnet λεει με broadband ADSL έως 24Mbps!! αυτο το "εως" αλλαζει την τιμη των 39,90ευρω?

2)εγω αν βαλω αυτο το προγραμμα και ζητησω 24Mbps, ποσο θα πληρωνω το μηνα?

3)ακομα λεει, πως αναβαθμιζει συνεχεια τις ταxυτητες internet!συμφερει καλυτερα να βαλω μια πιο φθηνη ταχυτητα, κ να αναβαθμιστει σε μεγαλυτερη?τι προτεινετε γι αυτο?

4)αξιζει σαν εταιρια ή να στραφω αλλου?

 

ευχαριστω πολυ για οποιον ενδιαφερθει... κ ισως αργοτερα να μου δημιουργηθουν κι αλλες αποριες!:)

 

To "έως 24" σημαίνει ότι πρακτικά δεν μπορούν να σου εγγυηθούν ποια ακριβώς θα είναι η ταχύτητά σου. Η μέγιστη θεωρητική είναι τα 24 Mbps, αλλά η πραγματική (που είναι μικρότερη από τη θεωρητική) εξαρτάται από πολλούς παράγοντες. Εγώ πιάνω τα 16 Mbps για να σου δώσω να καταλάβεις και είμαι ευχαριστημένος (κατεβάζω δηλαδή με 2 MByte το δευτερόλεπτο).

 

Οπότε η τιμή που θα πληρώνεις είναι 39,90 ευρώ το μήνα (συν τα όποια τηλέφωνα κάνεις προς κινητά και προς κάποιους άλλους προορισμούς).

 

Επίσης το 2play "έρχεται" μόνο στα "έως 24" MBps, άρα δεν παίζει να επιλέξεις κάποια άλλη ταχύτητα. Έλεγξε πρώτα βέβαια αν υπάρχει στη γειτονιά σου το ιδιόκτητο δίκτυο της forthnet, γιατί αλλιώς ισχύουν διαφορετικά πράγματα (πάγιο ΟΤΕ κλπ κλπ)

 

Γενικότερα να ξέρεις ότι χρειάζεται υπομονή, ειδικά στην αρχή. Υπάρχουν πολλά προβλήματα... Και δεν είναι αποκλειστικότητα της forthnet αυτό...

Lilly: Marshall, dinner's ready!

Marshal: Is there any for me?

Lilly: No, but it's your favourite!

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ ρε συ!!

 

οταν λες οτι θα πληρωνω συν τα τηλεφωνα, εννοεεις μονο τα κινητα και εξωτερικο!! (σε μερικες περιοχες εξωτερικου, εννοω) ε?

 

στην γειτονια μου, πιανει!! εδωσα και τον αριθμο του σπιτιου μου, και μου εγραψε διαθεσιμο!!

 

 

Να σε ρωτησω: να τρεξω δλδ, ή να μην βιαστω? τι πρεπει να προσεξω αρκετα...?

Motorola Startac 130, Motorola v360, Motorola Razr v3i, Motorola Razr v3x, Motorola Rizr z3, Motorola Pebl U6, Motorola Pebl U9, Motorola Ming a1200, Motorola Milestone, Motorola Droid Razr, Motorola Moto X (2014), Motorola Moto Z, Motorola Moto Z2 Force, Google Pixel 6

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ ρε συ!!

 

οταν λες οτι θα πληρωνω συν τα τηλεφωνα, εννοεεις μονο τα κινητα και εξωτερικο!! (σε μερικες περιοχες εξωτερικου, εννοω) ε?

 

στην γειτονια μου, πιανει!! εδωσα και τον αριθμο του σπιτιου μου, και μου εγραψε διαθεσιμο!!

 

 

Να σε ρωτησω: να τρεξω δλδ, ή να μην βιαστω? τι πρεπει να προσεξω αρκετα...?

 

Ναι αυτά εννοώ... κινητά και όλες οι χώρες οι οποίες δεν περιλαμβάνονται στο πακέτο της forthnet. Επίσης είναι και κάποια νούμερα 4ψήφια και 5ψήφια που χρεώνονται... Δες εδώ για πλήρη λίστα: pdf1 και pdf2

 

Εσύ αποφασίζεις τι θα κάνεις. Εγώ απλά σου συνιστώ να το ψάξεις το θέμα πρώτα (να δεις και άλλες εταιρείες τι προσφέρουν... τι προβλήματα υπάρχουν, αν υπάρχει διαθεσιμότητα κ.λπ.) και μετά αποφασίζεις.

 

Α, και καλό μήνα! :)

Lilly: Marshall, dinner's ready!

Marshal: Is there any for me?

Lilly: No, but it's your favourite!

Link to comment
Share on other sites

επισης!!μηνας της μπλοφας!!:p

 

τεσπα... σε ευχαριστω ρε!!

(αν και δεν εχει ερθει καμμια αλλη εταιρια κορινθο...!!!αν και σε λιγο ερχεται η vodafone...!! εε, γι αυτη καλα λογια ακουγονται..)

εσυ τι λες?

Motorola Startac 130, Motorola v360, Motorola Razr v3i, Motorola Razr v3x, Motorola Rizr z3, Motorola Pebl U6, Motorola Pebl U9, Motorola Ming a1200, Motorola Milestone, Motorola Droid Razr, Motorola Moto X (2014), Motorola Moto Z, Motorola Moto Z2 Force, Google Pixel 6

Link to comment
Share on other sites

επισης!!μηνας της μπλοφας!!:p

 

τεσπα... σε ευχαριστω ρε!!

(αν και δεν εχει ερθει καμμια αλλη εταιρια κορινθο...!!!αν και σε λιγο ερχεται η vodafone...!! εε, γι αυτη καλα λογια ακουγονται..)

εσυ τι λες?

 

Επαναλαμβάνω: η απόφαση είναι αποκλειστικά δική σου. Βάλε κάτω και υπολόγισε τι πληρώνεις τώρα σε τηλέφωνα και internet, τι υπηρεσίες απολαμβάνεις... σύγκρινέ τα με αυτά που σου προσφέρουν οι εναλλακτικές επιλογές και αποφάσισε.

 

Αυτά από μένα :)

Lilly: Marshall, dinner's ready!

Marshal: Is there any for me?

Lilly: No, but it's your favourite!

Link to comment
Share on other sites

καλώς!

 

να 'σαι καλα!:)

Motorola Startac 130, Motorola v360, Motorola Razr v3i, Motorola Razr v3x, Motorola Rizr z3, Motorola Pebl U6, Motorola Pebl U9, Motorola Ming a1200, Motorola Milestone, Motorola Droid Razr, Motorola Moto X (2014), Motorola Moto Z, Motorola Moto Z2 Force, Google Pixel 6

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας.

 

11/03/2008 Παραλαβή και καταχώρηση της αίτησης από Forthnet

 

11/03/2008 Σε αναμονή δέσμευσης καλωδίωσης (βρόχου) στον ΟΤΕ

 

Τι σημαινει αυτο γνωριζει κανεις?

Τι αναμονη δεσμευσης ειναι αυτη?

Τα πιο μεγάλα ονειρα τα κάνεις οταν όλοι σε ξεχνάνε!!!
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας.

 

11/03/2008 Παραλαβή και καταχώρηση της αίτησης από Forthnet

 

11/03/2008 Σε αναμονή δέσμευσης καλωδίωσης (βρόχου) στον ΟΤΕ

 

Τι σημαινει αυτο γνωριζει κανεις?

Τι αναμονη δεσμευσης ειναι αυτη?

δεν εχεις παρει πορτα..περιμενεις..

Link to comment
Share on other sites

δεν εχεις παρει πορτα..περιμενεις..

 

Καταλαβα δηλαδη καλο καλοκαιρι:worry:

Τα πιο μεγάλα ονειρα τα κάνεις οταν όλοι σε ξεχνάνε!!!
Link to comment
Share on other sites

Καταλαβα δηλαδη καλο καλοκαιρι:worry:

οχι απαραιτητα, μπορει να ειναι και αυριο.. :O

Link to comment
Share on other sites

Ας ελπισω συντομα γιατι διαφορα ακουω :X
Τα πιο μεγάλα ονειρα τα κάνεις οταν όλοι σε ξεχνάνε!!!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...