Jump to content

Nova ADSL & Double Play (Forthnet)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

η Hol παντως αρχισε να βαζει καποια ηχογραφημενα !! (εχει κατι καλο)

ΑΛΛΑ νομιζω η forthnet λεει το "νουμερο" της αναμονης ? (αν δεν κανω λαθος)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Εδώ και ένα μήνα που πέρνω καθημερινά το τεχνικό τμήμα δεν μου έχουν πει ποτέ νουμερο αναμονής.Δεν γνωριζω αν κάτι τετοιο συμβαίνει στην εξυπηρέτηση πελατών. Ακόμα δεν έχω φτάσει στο σημείο να πάρω την εξυπηρέτηση πελατών:wacko:
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε κανένα άλλο πριν κανεις αγορά. Απο κανένα γνωστό σου.

Δυστυχως λιγο δυσκολο γιατι δεν εχει κανενας ασυρματο που θελω εγω!!

Απο τα παιδια του Forum καποιος που να δουλευει ασυρματο χωρις προβλημα με forthnet υπαρχει?

Απο μαγαζι μου ειπαν για lingsys,πως το βλεπετε?

Link to comment
Share on other sites

DSL Status: Connected

DSL Modulation Mode: MultiMode

DSL Path Mode: Interleaved

Downstream Rate: 7183 kbps

Upstream Rate: 847 kbps

Downstream Margin: 6 db

Upstream Margin: 6 db

Downstream Line Attenuation: 23 db

Upstream Line Attenuation: 4.5 db

Downstream Transmit Power: 12 db

Upstream Transmit Power: 21 db

 

einai logiko na sinxronizo sta 7 mb?meno gkizi kai einai sto dslam alexandras.kai ola ayta me to linksys wag200g.kai den mporo na katebaso me pano apo 100kb taxitita.ti paizetai?

Link to comment
Share on other sites

loipon.katarxas geia xara se olou.eimai ki egw apo xthes xrhsths tou 2play afou allaksa th grammh mou apo 768 connx pou eixa.epeidh dokimasa na syndethw kai me to prohgoumeno modem pou eixa apo to connx kai sygxronizei kanonika tha to protimousa logw tou oti einai wi-fi kai exei kai 4 ports se antithesh me afto pou mou esteile h forthnet to to klassiko ths siemens pou oute wifi einai kai xreiazetai kai switch gia diktywsh epeidh exei mia mono ethernet port.h erwthsh mou einai poio tha protimousate eseis sth thesh mou anamesa se:

 

thomson speedtouch 585 v6 wifi kai siemens cl 110

Link to comment
Share on other sites

Να κανω μια ερωτηση??? Η forthnet κανει αριθμοδοτηση ή πρεπει να εχεις ηδη συνδεση ΟΤΕ για να εγγραφεις???

Δηλαδη εαν δεν εχω καθολου τηλ. πρεπει πρωτα να συνδεθω στον ΟΤΕ και μετα να γινει η μεταφορα στη forthnet???

Μιλαω για συνδεση στην Πατρα οπου υπαρχει το ιδιοκτητο δικτυο της forthnet.

Link to comment
Share on other sites

Μετά από ένα σχεδόν μήνα χωρίς τηλέφωνο και αφού η FORTHNET εστειλε δυο φορές τη βλάβη στον ΟΤΕ και της απάντησαν οτι το πρόβλημα είναι δικό της τώρα σηκωσαν τα χέρια ψηλά και μου είπαν θα μου στειλουνε την ΑΙΤΗΣΗ ΔΙΑΚΟΠΗΣ για να γυρίσω στον ΟΤΕ!!! ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ!!! επρεπε να περασει ενας μήνας για να φτασουν στο σημείο αυτό. Το θέμα είναι ότι για να γυρίσω στον ΟΤΕ θα πρέπει να πληρώσω νέα σύνδεση μάλλον και θα μείνω χωρίς ιντερνετ δεν ξερω και γω για πόσο...
Link to comment
Share on other sites

Καλά, τι χάλι είναι αυτό με την ταχύτητα?

 

Κάποτε πιάναμε 10 καθαρά, τότε που ήταν 10άρα η γραμμή.

 

Μετά που έγινε 24άρα, πιάναμε γύρω στα 18mbps...

 

Τώρα?

 

TCP/Web100 Network Diagnostic Tool v5.2.1e

click START to begin

06/02/2008 20:19:55

Checking for Middleboxes . . . . . . . . . . . . . . . . . . Done

running 10s outbound test (client to server) . . . . . 868.93Kb/s

running 10s inbound test (server to client) . . . . . . 1.69Mb/s

Your PC is connected to a Cable/DSL modem

Information: Other network traffic is congesting the link

Link to comment
Share on other sites

Με αυτα που βλεπω νοιωθω τελικα τυχερος.. Ελπιζω να γινουν σωστες αναβαθμισεις και ολοι να εχουμε αυτο που μας αξιζει σαν Ευρωπαιοι (χαχα) πολιτες :)
Dream big and dare to fail..
Link to comment
Share on other sites

TCP/Web100 Network Diagnostic Tool v5.2.1e

click START to begin

10/02/2008 03:53:58

Checking for Middleboxes . . . . . . . . . . . . . . . . . . Done

running 10s outbound test (client to server) . . . . . 868.93Kb/s

running 10s inbound test (server to client) . . . . . . 13.02Mb/s

Your PC is connected to a Cable/DSL modem

 

click START to re-test

Link to comment
Share on other sites

Ενας φιλος μου που εχει Τελλας, θελοντας να παει στην Φορθνετ, τους πηρε τηλεφωνο για να δει τι χρειαζεται... Του ειπαν πως πρεπει πρωτα να ξαναγυρισει στον ΟΤΕ και μετα απο 2μηνο να κανει αιτηση στην Φορθνετ..

 

Παραλογο? ιδιοκτητα δικτυα και ********

Dream big and dare to fail..
Link to comment
Share on other sites

Ενας φιλος μου που εχει Τελλας, θελοντας να παει στην Φορθνετ, τους πηρε τηλεφωνο για να δει τι χρειαζεται... Του ειπαν πως πρεπει πρωτα να ξαναγυρισει στον ΟΤΕ και μετα απο 2μηνο να κανει αιτηση στην Φορθνετ..

 

Παραλογο? ιδιοκτητα δικτυα και ********

Μόνο στη Forthnet ισχύει αυτό. ;)

Ας πάει Net One.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

παιδια χρειαζομαι λιγο την βοηθεια σας...εχω ADSL Vivodi πανω απο 3 χρονια και ενδιαφερομαι τωρα να βαλω Forthnet...για να κανω την αιτηση πρεπει να κοψω πρώτα την Vivodi και μετα να την κανω ή μπορω να εχω κανονικα ADSL Vivodi και να κανω την αιτηση στην Forthnet και μολις ειναι ετοιμη να ενεργοποιηθει η γραμμη της, διακοπτωντας την γραμμη της Vivodi...επισης ποσο καιρο θα κανει περιπου να ενεργοποιηθει?Μενω στην Αθήνα(Κυψέλη)...
Free Your Mind...;)
Link to comment
Share on other sites

Hello παίδες.

Έκανα την αίτηση 22/1 και σήμερα 11/2 έχω Forthnet 2play (με τα χαρακτηριστικά που αναφέρω παρακάτω). Για όποιον ενδιαφέρεται από την περιοχή μου (Αγ. Ιωάννης Κυνηγός - Λ. Βουλιαγμένης), ας δει και τα προηγούμενα post μου. Σημαντικό δεν ξέρω αν είναι για εσάς, αλλά την αίτηση την έκανα σε Forthnet-shop στη γειτονιά μου και με ρώτησαν αν το τηλέφωνό μου ξεκινά από 90 (αυτό ισχύει για μένα) ή 92.

 

Anyway, παραθέτω τα στοιχεία κατευθείαν από τον Siemens ADSL2+ router:

 

Statistics Downstream Upstream

Line Rate 21887 Kbps 1020 Kbps

Attainable Line Rate 24320 Kbps 1332 Kbps

Noise Margin 6.3 dB 16.5 dB

Line Attenuation 11.0 dB 2.9 dB

Output Power 12.8 dBm 0.0 dBm

I used to be arrogant, but now I am PERFECT! :D

Link to comment
Share on other sites

παιδια χρειαζομαι λιγο την βοηθεια σας...εχω ADSL Vivodi πανω απο 3 χρονια και ενδιαφερομαι τωρα να βαλω Forthnet...για να κανω την αιτηση πρεπει να κοψω πρώτα την Vivodi και μετα να την κανω ή μπορω να εχω κανονικα ADSL Vivodi και να κανω την αιτηση στην Forthnet και μολις ειναι ετοιμη να ενεργοποιηθει η γραμμη της, διακοπτωντας την γραμμη της Vivodi...επισης ποσο καιρο θα κανει περιπου να ενεργοποιηθει?Μενω στην Αθήνα(Κυψέλη)...
Σε καμια περιπτωση μην διακοψεις εσυ την Vivodi ή τον ΟΤΕ!!

 

Απλως κανε αιτηση στην Φορθνετ για το double play που προφανως σ'ενδιαφερει και αναλαμβανουν αυτοι για ολα απο εκει και περα ;) Για την περιοχη σου δεν ξερω ποσος χρονος χρειαζεται γιατι μενω Σαλονικη.

Μας ρωτάνε:«Ποιος ανακάλυψε τον ηλεκτρισμό;»,«Ποιος μίλησε πρώτος για άτομα;»,«Ποιος ανακάλυψε πρώτος ότι η Γή στρέφεται γύρω από τον Ήλιo;» και απαντάμε: «Οι Έλληνες!».

 

Λάθος! Όλα αυτά τ'ανακάλυψαν ο Θαλής ,ο Δημόκριτος,ο Αρίσταρχος.Μεταξύ αυτών και του μέσου Έλληνα υπάρχει τόση απόσταση όσο μεταξύ του μέσου Έλληνα κι ενός «χιμπατζή».

Link to comment
Share on other sites

Οι επισκέπτες των καταστημάτων της Forthnet αποκτούν δωρεάν ένα Wi-Fi router για κάθε νέα αίτηση ευρυζωνικής πρόσβασης στο Internet. Η παραλαβή του εξοπλισμού γίνεται αμέσως μετά την κατάθεση της αίτησης για τις υπηρεσίες Forthnet 2play, Forthnet ADSL και Forthnet ADSL Economy, χωρίς χρέωση. Η προσφορά ισχύει σύμφωνα με την ανακοίνωση της εταιρείας «μέχρι εξαντλήσεως των αποθεμάτων».

Περισσότερες πληροφορίες εδώ

My mobile History:

ERICSSON GO118 -- ERICSSON GF768 -- ERICSSON T28s -- SONY ERICSSON P900 -- SONY ERICSSON G900 -- HTC LEGEND -- SAMSUNG GALAXY S3 mini -- SAMSUNG GALAXY S5 mini -- XIAOMI Mi5 -- XIAOMI Mi Mix 2s

Link to comment
Share on other sites

Anyway, παραθέτω τα στοιχεία κατευθείαν από τον Siemens ADSL2+ router:

 

Statistics Downstream Upstream

Line Rate 21887 Kbps 1020 Kbps

Attainable Line Rate 24320 Kbps 1332 Kbps

Noise Margin 6.3 dB 16.5 dB

Line Attenuation 11.0 dB 2.9 dB

Output Power 12.8 dBm 0.0 dBm

 

:blink::blink::blink::blink:

 

To DSLAM είναι μέσα στο σπίτι σου; :lol::lol:

Ό,τι πιο γρήγορο έχω δει μέχρι στιγμής...

Link to comment
Share on other sites

Hello παίδες.

Έκανα την αίτηση 22/1 και σήμερα 11/2 έχω Forthnet 2play (με τα χαρακτηριστικά που αναφέρω παρακάτω). Για όποιον ενδιαφέρεται από την περιοχή μου (Αγ. Ιωάννης Κυνηγός - Λ. Βουλιαγμένης), ας δει και τα προηγούμενα post μου. Σημαντικό δεν ξέρω αν είναι για εσάς, αλλά την αίτηση την έκανα σε Forthnet-shop στη γειτονιά μου και με ρώτησαν αν το τηλέφωνό μου ξεκινά από 90 (αυτό ισχύει για μένα) ή 92.

 

Anyway, παραθέτω τα στοιχεία κατευθείαν από τον Siemens ADSL2+ router:

 

Statistics Downstream Upstream

Line Rate 21887 Kbps 1020 Kbps

Attainable Line Rate 24320 Kbps 1332 Kbps

Noise Margin 6.3 dB 16.5 dB

Line Attenuation 11.0 dB 2.9 dB

Output Power 12.8 dBm 0.0 dBm

 

Απίστευτο! Για ρίξε μια ματιά μήπως έχουν βάλει στο ισόγειό σας κανένα DSLAM της Forthnet :D:lol::rolleyes::!:

Link to comment
Share on other sites

Χμ, ναι, έχω και κάνει ειδική συμφωνία με το ΟΤΕ της γειτονιάς μου, ώστε μαζί με το πρωϊνό γάλα και εφημερίδα να μου δίνει και την καλύτερη δυνατή σύνδεση στο DSLAM.

 

Ok, για να σοβαρευτώ τώρα, απλά το τηλεπικοινωνιακό κέντρο του ΟΤΕ Νέου Κόσμου στο οποίο υπάγομαι βρίσκεται σε απόσταση λιγότερη των 500 μέτρων...

 

Τα σημερινά δεδομένα μου δίνουν:

Statistics Downstream Upstream

Line Rate 21856 Kbps 1020 Kbps

Attainable Line Rate 24288 Kbps 1344 Kbps

Noise Margin 6.4 dB 17.0 dB

Line Attenuation 11.0 dB 2.9 dB

Output Power 12.1 dBm 0.0 dBm

I used to be arrogant, but now I am PERFECT! :D

Link to comment
Share on other sites

Πριν περιπου εικοσιπεντε ημερες εκανα αιτιση για forthnet 2 play και σημερα ελαβα το router, μπορω να το συνδεσω απο τωρα στον υπολογιστη μου η πρεπει να περιμενω να γινει η συνδεση?Ξερει κανεις περιπου σε ποσες ημερες θα γινει η συνδεση και για ποσο καιρο δεν θα εχω τηλεφωνο?:(:wacko::worry:
----------------------------------- Φιλοκαλουμεν τε γαρ μετ' ευτελειας και φιλοσοφουμεν ανευ μαλαkιαs (θουκυδιδης)
Link to comment
Share on other sites

Χμ, ναι, έχω και κάνει ειδική συμφωνία με το ΟΤΕ της γειτονιάς μου, ώστε μαζί με το πρωϊνό γάλα και εφημερίδα να μου δίνει και την καλύτερη δυνατή σύνδεση στο DSLAM.

 

Ok, για να σοβαρευτώ τώρα, απλά το τηλεπικοινωνιακό κέντρο του ΟΤΕ Νέου Κόσμου στο οποίο υπάγομαι βρίσκεται σε απόσταση λιγότερη των 500 μέτρων...

 

Τα σημερινά δεδομένα μου δίνουν:

Statistics Downstream Upstream

Line Rate 21856 Kbps 1020 Kbps

Attainable Line Rate 24288 Kbps 1344 Kbps

Noise Margin 6.4 dB 17.0 dB

Line Attenuation 11.0 dB 2.9 dB

Output Power 12.1 dBm 0.0 dBm

 

Ε ναι, μέσα στου ΟΤΕ έχουν βάλει DSLAM και της Forthnet. Κλασσικό...

Link to comment
Share on other sites

παιδιαα καλησπερα..ηθελα να ρωτησω κατι...εγω εχω εδω κ κατι χρονια στον αγιο στεφανο μια συνδεση 512 την οποια περσι αναβαθμισανε απο μονοι τους κ τωρα εχω 1μβ. εχω την εντυπωση οτι πληρωννω καπου στα 20 ευρω το μηνα. εμενα θα μου αναβαθμισουν την γραμμη κ παλι στα 24 η πρεπει να γινω μελος καποιου αλλου πακετου ? μπορειετε να με ενημερωσετε η εστω να μου δωσετε ενα λινκ γιατι δεν ξερω πο πανε τα τεσσερα πλεον !!!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/6396my_car.jpg

 

https://www.facebook.com/JpaulsCarWash?ref=hl

^^Autoglym Detail Center^^

βιολογικοί καθαρισμοί, γυάλισμα-κέρωμα

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...