Jump to content

Nova ADSL & Double Play (Forthnet)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Την Κυριακή πρωί είχα μείνει για πάνω από 3 ώρες χωρίς τηλέφωνο και ιντερνετ. Προσπαθούσα να πάρω την τεχνική υποστήριξη από το κινητό μου, χωρίς επιτυχία όμως (έπεφτε η γραμμή... ούτε στην αναμονή δεν με βάζανε). Τελικά μετά από 3 ώρες περίπου, επανήλθαν και τα δύο.

 

Τι να πω... :mad:

Lilly: Marshall, dinner's ready!

Marshal: Is there any for me?

Lilly: No, but it's your favourite!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Λοιπόν έκανα ένα τεστ πριν εγκαταστήσω την κάρτα δικτύου. Πρώτα με την σύνδεση με το USB καλώδιο

 

TCP/Web100 Network Diagnostic Tool v5.2.1e

click START to begin

03/03/2008 17:35:50

Checking for Middleboxes . . . . . . . . . . . . . . . . . . Done

running 10s outbound test (client to server) . . . . . 868.93Kb/s

running 10s inbound test (server to client) . . . . . . 5.75Mb/s

Your PC is connected to a Cable/DSL modem

 

Μετά έκανα εγκατάσταση την κάρτα δικτύου κα όντως υπήρχε μεγάλη διαφορά στη ταχύτητα. Κυρίως στο download

 

TCP/Web100 Network Diagnostic Tool v5.2.1e

click START to begin

03/03/2008 18:02:08

Checking for Middleboxes . . . . . . . . . . . . . . . . . . Done

running 10s outbound test (client to server) . . . . . 870.23Kb/s

running 10s inbound test (server to client) . . . . . . 12.97Mb/s

Your PC is connected to a Cable/DSL modem

 

Με λίγα λόγια διπλαστιάστικε το download.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Για ακόμη μια φορά νοιώθω προνομοιούχος. Καλά μιλάμε για την ίδια εταιρία, που οι περισσότεροι βλαστημάτε την ώρα και τη στιγμή που κάνατε αίτηση σύνδεσης? Κοιτάξτε τα στατιστικά του Siemens CL-110...

 

Line Mode ADSL2+ Line State Show Time

Line Power State L0 Line Up Time 00:00:55:46

Line Coding Trellis On Line Up Count 1

 

Statistics Downstream Upstream

Line Rate 20959 Kbps 1020 Kbps

Attainable Line Rate 23296 Kbps 1332 Kbps

Noise Margin 6.4 dB 16.3 dB

Line Attenuation 11.0 dB 2.9 dB

Output Power 12.4 dBm 0.0 dBm

 

Τελικά, στα σίγουρα έχει να κάνει ΣΕ ΠΟΙΟΝ κάνεις την αίτηση για το 2play (δηλ. σε κατάστημα ForthNet ή σε άλλα συνεργαζόμενα καταστήματα Ηλ.Υπολογιστών και Ηλ. Ειδών).

 

Σημείωση: Από τις 22/1/08 που έκανα την αίτηση, η υπηρεσία ενεργοποιήθηκε στις 11/2/08, δηλαδή μέσα σε λιγότερο από 25 ημερολογιακές ημέρες (σύμφωνα με αυτά που μου είπαν από το κατάστημα της ForthNet)

I used to be arrogant, but now I am PERFECT! :D

Link to comment
Share on other sites

Για ακόμη μια φορά νοιώθω προνομοιούχος. Καλά μιάμε για την ίδια εταιρία? Κοιτάξτε τα στατιστικά του Siemens CL-110...

 

Line Mode ADSL2+ Line State Show Time

Line Power State L0 Line Up Time 00:00:55:46

Line Coding Trellis On Line Up Count 1

 

Statistics Downstream Upstream

Line Rate 20959 Kbps 1020 Kbps

Attainable Line Rate 23296 Kbps 1332 Kbps

Noise Margin 6.4 dB 16.3 dB

Line Attenuation 11.0 dB 2.9 dB

Output Power 12.4 dBm 0.0 dBm

 

 

+1 να μην το γρουσουζεψω.

 

Πραγματικα ρε παιδια, πως γινεται να εχει τοση διαφορα απο περιοχη σε περιοχη? Ειστε σιγουροι οτι εχετε τις σωστες ρυθμισεις? Ethernet αντι για USB?

 

Οσο ηλιθιο και να ακουγεται, την ειχα πατησει και εγω..

 

Τεσπα, τουλαχιστον για Θεσ/νικη οι επιλογες ειναι περιορισμενες και παρ'ολη την εξυπνη καμπανια του ΟΤΕ, δεν με επεισε ουτε για ενα λεπτο οτι αξιζει κατι παραπανω.

 

Το σταθερο μου εχει βελτιωθει (ειχε παρα πολυ θορυβο τον πρωτο μηνα) ενω το ιντερνετ πλεον εχει το 1.8MB/s σταθερο στο κατεβασμα.

 

Ελπιζω να διορθωθουν ή εαν εχετε αλλη επιλογη, να βρειτε αυτο που αναζητειτε και αυτο που δικαιουμαστε. ΦΘΗΝΟ ΚΑΙ ΓΡΗΓΟΡΟ ιντερνετ..

 

Dream big and dare to fail..
Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα πάει τέλεια.

 

Απλά σε όσους πάει καλά δεν γράφουν, γι αυτό νομίζουμε οτι είναι όλα χάλια....

 

Πολύ σωστός.

Κι εγώ έχω 2play περίπου 3 μήνες και δεν είχα το παραμικρό πρόβλημα ούτε στην σύνδεση ούτε στο τηλέφωνο. Μην τα κάνουμε και δραματικά τα πράγματα. Στο κάτω κάτω αν δεν μπορεί να ανταποκριθεί η Forthnet που είναι η κορυφαία (μετά τον ΟΤΕ), φανταστείται τι γίνεται στις άλλες εταιρίες. :D

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Πολύ σωστός.

Στο κάτω κάτω αν δεν μπορεί να ανταποκριθεί η Forthnet που είναι η κορυφαία (μετά τον ΟΤΕ), φανταστείται τι γίνεται στις άλλες εταιρίες. :D

 

Σε αυτό δεν έχεις καθόλου δίκιο. Γιατι έτσι δεν δικαιολογούνται τα χιλιάδες παράπονα που καταγράφονται καθημερινά και εδώ και στο adslgr.com ακόμα και αν υπάρχουν ακόμη περισσότεροι που δεν έχουν πρόβλημα. Γιατι αυτή τη στιγμή και η Forthnet και η HOL που είναι οι μεγαλύτερες εταιρείες στο χώρο συγκεντρώνουν τα περισσότερα παράπονα (και μάλιστα και οι δύο έχουν αξιόλογα τεχνικά τμήματα, ειδικά η δεύτερη που έχει από πίσω της και μια ολόκληρη intracom). Aντίθετα π.χ η Netone (η οποία ακόμα καλύπτει μόνο Αθήνα) θεωρείται η πλέον αξιόπιστη αν και πολύ μικρότερη, κρίνοντας πάλι από όσα γράφονται στο adslge.com :O

Link to comment
Share on other sites

ena mikro kalodio pou exei mesa i karta diktiou gia na tin simdesoume mallon me to motherboard einai aparaitito? Doulevei mia xara etsi, mon pou sto eikonidio tis sindesis mou bgazei 100mb san taxitita xa xa xa ti stigmi pou einai kapou sta 13 mb:lol:
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ena mikro kalodio pou exei mesa i karta diktiou gia na tin simdesoume mallon me to motherboard einai aparaitito? Doulevei mia xara etsi, mon pou sto eikonidio tis sindesis mou bgazei 100mb san taxitita xa xa xa ti stigmi pou einai kapou sta 13 mb:lol:

 

Η κάρτα Ethernet που έχεις είναι 10/100 Mpbs και στο connection icon σου δείχνει την ταχύτητα που συνδέεται όπως όταν κάνεις μια σύνδεση με Cross-Ethernet cable με μια άλλη κάρτα δικτύου (ο ADSL2+ router)

I used to be arrogant, but now I am PERFECT! :D

Link to comment
Share on other sites

Για να΄φτιάξει κανείς DSLAM στην Πυλαία,ποιον θα πρέπει να σκοτώσω; Κολλημένος στα 600kb/s download... :(
Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα πάει τέλεια.

 

Απλά σε όσους πάει καλά δεν γράφουν, γι αυτό νομίζουμε οτι είναι όλα χάλια....

 

++

Συμφωνώ! Ένα μήνα περίπου που έχω το 2play πάει άψογα. Και το ίντερνετ πετάει, και το τηλέφωνο μια χαρά. :D

 

Χαλάλι οι 2 μήνες και κάτι αναμονής... (το μόνο αρνητικό στην υπόθεση).

Link to comment
Share on other sites

Πολύ σωστός.

1. Κι εγώ έχω 2play περίπου 3 μήνες και δεν είχα το παραμικρό πρόβλημα ούτε στην σύνδεση ούτε στο τηλέφωνο.

2. Μην τα κάνουμε και δραματικά τα πράγματα. Στο κάτω κάτω αν δεν μπορεί να ανταποκριθεί η Forthnet που είναι η κορυφαία (μετά τον ΟΤΕ), φανταστείται τι γίνεται στις άλλες εταιρίες. :D

 

1. Είσαι από τους λίγους - τυχερούς.

 

2. Δηλαδή πρέπει να βλέπουμε τους χειρότερους και να παρηγορούμαστε; Έτσι δεν πάμε μπροστά!

 

Edit :

Το ότι η Forthnet δεν μπορεί να ανταποκριθεί, είναι γεγονός.

 

Μήπως να βλέπουμε τους καλύτερους και να τους αντιγράφουμε (αν όχι, να τους ξεπερνάμε);

Νομίζω ότι έτσι, κάποτε κάτι μπορεί να κανουμε...

Link to comment
Share on other sites

1. Είσαι από τους λίγους - τυχερούς.

 

2. Δηλαδή πρέπει να βλέπουμε τους χειρότερους και να παρηγορούμαστε; Έτσι δεν πάμε μπροστά!

 

Edit :

Το ότι η Forthnet δεν μπορεί να ανταποκριθεί, είναι γεγονός.

 

Μήπως να βλέπουμε τους καλύτερους και να τους αντιγράφουμε (αν όχι, να τους ξεπερνάμε);

Νομίζω ότι έτσι, κάποτε κάτι μπορεί να κανουμε...

 

Εγω πιστευω οτι ειναι θεμα περιοχης. Αν αυριο μετακομισω στην Χ γειτονια τοτε μπορει να αρχισω να σπαω μπουκαλια και εγω στο κεφαλι της Φορθνετ.

 

Και σιγουρα, ο εχθρος του καλου ειναι το καλυτερο. Και ειναι σωστο οχι να ριχνουμε καταρες σε αυτον που ειναι καλυτερος αλλα να κοιταξουμε πως να τον φτασουμε και να τον ξεπερασουμε.

 

Ακομα και ετσι παντως, ο ΟΤΕ παραμενει κλεφτης και αντι να προχωρα μπροστα δυστυχως επαναπαυεται στο οτι πολλες ιδιωτικες εταιρειες εχουν τα προαναφερθεντα προβληματα.

Dream big and dare to fail..
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πιστεύω ότι σαν καταναλωτές έχουμε δύναμη, πρέπει να ζητάμε πάντα το καλύτερο και να ασκούμε συνεχώς πίεση, σε όλες τις εταιρείες.

 

Ειδικά σε μία δυναμική και αναπτυσσόμενη αγορά όπως είναι αυτή των τηλεπικοινωνιών και του internet!

 

Αυτοί μπορεί να επαναπαύονται και είναι δικό τους πρόβλημα.

 

Εμείς όμως, δεν πρέπει μόλις μας ρίχνουν λίγο "τυράκι", να ορμάμε...

 

Πρέπει εμείς, να τους φέρουμε στα μέτρα μας.

Όχι να μας φέρουν αυτοί, στα δικά τους...

Link to comment
Share on other sites

μια βοηθεια pls."μπηκα" να δω κατι στα χαρακτηριστικα του modem(siemens cl-110) και ειδα στο Traffic Statistics οτι καποιος χρησιμοποιει τον laptop μου ως modem.εφοσον εγω εχω συνδεμενο το laptop με ethernet,στην στηλη usb και wan θα επρεπε οι αριθμοι να ειναι ολοι 0.μονο στην usb ειναι 0.στο wan αυξανεται συνεχεια ο αριθμος.

μπαινει καποιος στο internet μεσω του pc μου?πως μπορω να το σταματησω?

 

sorry αν αυτα που λεω δεν "στεκουν".

Link to comment
Share on other sites

"Η Ρόδος, η Κως και η Πρέβεζα καλύπτονται πλέον από το ιδιόκτητο ADSL2+ δίκτυο της Forthnet και έτσι οι κάτοικοί τους μπορούν να μιλούν από το σταθερό τους, αλλά και να σερφάρουν ελεύθερα, χωρίς πάγιο ΟΤΕ" όπως αναφέρει επιτέλους το site της forthnet. Έχω σύνδεση forthnet στο 1mbps εδώ και 1 χρόνο αλλά προς το παρόν δε με ενδιαφέρει to 2play, τι πρέπει να κάνω για να μπω στα 24 mbps; Θα πρέπει να υπογράψω νέο συμβόλαιο με δέσμευση για 1 χρόνο;

Habeo quem fugiam, quem sequar non habeo..

 

Cicero

Link to comment
Share on other sites

Απο την Τετάρτη (05/03) είμαι χωρίς τηλέφωνο και internet...

Πριν λίγο το Internet επανήλθε... άντε να δούμε τι θα γίνει με το τηλέφωνο... :mad:

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Μια διακοπή της τάξεως της μίας ώρας περίπου είχα χθες στην περιοχή της Πυλαίας. Το τηλέφωνο κανένα πρόβλημα.

 

Μου συμβαίνει το εξής κουφό. Από τότε που μπήκα στην Forthnet o OTE δεν σταμάτησε ποτέ να στέλνει λογαριασμούς. Την πρώτη φορά ήταν εκκαθαριστικός (μάλιστα μας έδωσε 35€!!!), την δεύτερη φορά ήταν μηδενικός (μας έδωσε 0,01€ :p) και χθες μας ξανάρθε με πάλι -0,01€ στον λογαριασμό! Δεν πτοείται με τίποτα! Επιμένει να μας ξανακερδίσει;

Σε σας συμβαίνει αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Μια διακοπή της τάξεως της μίας ώρας περίπου είχα χθες στην περιοχή της Πυλαίας. Το τηλέφωνο κανένα πρόβλημα.

 

Μου συμβαίνει το εξής κουφό. Από τότε που μπήκα στην Forthnet o OTE δεν σταμάτησε ποτέ να στέλνει λογαριασμούς. Την πρώτη φορά ήταν εκκαθαριστικός (μάλιστα μας έδωσε 35€!!!), την δεύτερη φορά ήταν μηδενικός (μας έδωσε 0,01€ :p) και χθες μας ξανάρθε με πάλι -0,01€ στον λογαριασμό! Δεν πτοείται με τίποτα! Επιμένει να μας ξανακερδίσει;

Σε σας συμβαίνει αυτό;

 

Ναι, και σε εμένα έστειλαν 3-4 φορές...

 

Μέχρι που πήγα στο ΟΤΕShop και παραλίγο να το κάνω αρένα....

 

ΕΓΩ ΔΕΝ ΕΧΩ ΟΤΕ, τους έλεγα. Το έχω κόψει.....

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και δύο ημέρες έχω και εγω double play στην Καλαμάτα...Ενώ λοιπόν ο router κλειδώνει στα 22Mbps όταν πάω να κάνω τεστ στο forthnet.speedtest.net κοιτάξτε τι αποτελέσματα παίρνω:

 

TCP/Web100 Network Diagnostic Tool v5.2.1e

click START to begin

14/03/2008 16:50:36

Checking for Middleboxes . . . . . . . . . . . . . . . . . . Done

running 10s outbound test (client to server) . . . . . 641.22Kb/s

running 10s inbound test (server to client) . . . . . . 3.82Mb/s

Your PC is connected to a Cable/DSL modem

 

Και σε αυτό το τεστ έπιασα και καλές ταχύτητες!!! Έχω δει και πολύ χαμηλότερες!!!!

Σκέτη απογοήτευση το net!!!!!

Και Καλαμάτα ακόμη δεν έχουν μπει πολλοί συνδρομητές :blink:

Link to comment
Share on other sites

Έφτασε και στην Καλαμάτα η Forthnet???

 

ΜΠΡΑΑΑΑΑΑΑΑΑΒΟ!!!!!

 

Θα βελτιωθούν οι ταχύτητες, το σημαντικό είναι οτι η γραμμή συγχρονίζει στα 22Mbit!!!!

Link to comment
Share on other sites

Για να μην γίνομαι και εντελώς άδικος χτες κατέβαζα από μtorrent με ταχύτητα 1 MB/sec δηλαδή με ταχύτητα 8 Mbps...Αρκετά καλά για βραδάκι...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...