Jump to content

Nova ADSL & Double Play (Forthnet)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τον Νοέμβριο που ενεργοποιήθηκε, η 2play μου ξεκίνησα με 1700k/s, άλλα τώρα τελευταία πλεον έχω πέσει στα 400k/s...

Ήταν πολύ καλό για να είναι αληθινό... :(

 

Μένω κοντά στο μέγαρο του ΟΤΕ στο Μαρούσι, αν αυτό έπαιζε κάποιο ρόλο (δεν ξέρω που βρίσκονται τα DSLAM...)

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Ε ναι, μέσα στου ΟΤΕ έχουν βάλει DSLAM και της Forthnet. Κλασσικό...

 

Θέλεις να πεις ότι κάτι τέτοιο δεν ισχύει? Τουλάχιστον από αυτά που γνωρίζω όλες οι συνδέσεις γίνονται στο εκάστοτε Τηλεπικοινωνιακό Κέντρο (ή ΤΟ ή TP ή πιο απλά ΟΤΕ της γειτονιάς, για να μας καταλαβαίνουν όλοι) που ανήκει ο κάτοχος της γραμμής. Από το ΤΚ και μετά το πως δρομολογείται η σύνδεση ούτε που με ενδιαφέρει και ούτε και θα έπρεπε... Διαφορετικά δεν μπορώ και εγώ ο ίδιος να εξηγήσω τα τόσα καλά χαρακτηριστικά γραμμής που έχω...

I used to be arrogant, but now I am PERFECT! :D

Link to comment
Share on other sites

Παιδια την κοπανησα και πηγα tellas

 

ΑΧ>>>>...ααχχχχ ησυχασα.....:)

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα και από μένα. ξεγελάστηκα και εγώ από τις διαφημίσεις με τα ...μέχρι 24 και μετέτρεψα την απλή 2αρα μέσω αρυς σε 24αρα. Το τηλέφωνο μου επειδή ήταν isdn το άφησα στον οτέ και έχω μόνο ιντερνετ από την φορθνετ. Είμαι τρομερά δυσαρεστημένος και σας παραθέτω το γιατί...

Statistics Downstream Upstream

Line Rate 7010 Kbps 1021 Kbps

Attainable Line Rate 8572 Kbps 1199 Kbps

Noise Margin 6.6 dB 10.1 dB

Line Attenuation 42.5 dB 21.9 dB

Output Power 13.2 dBm 19.1 dBm

 

Με το ζόρι φτάνει τα 400kb/s το πρωί ενώ το βράδυ έχω δει και 20κβ/ς

του; πήρα τηλέφωνο και έχει λένε βλάβη...

Τελικά τι έγινε ρε παιδιά; Υπάρχει τρόπος να βελτιωθεί η κατάσταση ή απλά την πάτησα;;; Παρακαλώ όποιος μπορεί να με βοηθήσει ας το κάνει...ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα spyros_s. Έχεις το Siemens ADSL AC-110? Μήπως, λέω μήπως έκανες κάποια αλλαγή άθελά σου στις παραμέτρους σύνδεσης? Φέρε και πάλι τη συσκευή στις εργοστασιακές ρυθμίσεις. Αν δεν παίζει κάτι τέτοιο, τότε καλό θα είναι να γνωρίζεις την απόστασή σου από το τηλεπικοινωνιακό κέντρο του ΟΤΕ της περιοχής σου, όπως και την ποιότητα του χάλκινου καλωδίου από το κέντρο μέχρι τον κατανεμητή στο σπίτι σου.

 

Εγώ πάντως δεν έχω κανένα παράπονο από την Forthnet. Όπως βλέπετε και παρακάτω, η γραμμή πετάει...

 

Line Mode ADSL2+ Line State Show Time

Line Power State L0 Line Up Time 00:01:28:06

Line Coding Trellis On Line Up Count 1

 

Statistics Downstream Upstream

Line Rate 22008 Kbps 1020 Kbps

Attainable Line Rate 24456 Kbps 1340 Kbps

Noise Margin 6.4 dB 16.4 dB

Line Attenuation 11.0 dB 2.9 dB

Output Power 12.4 dBm 0.0 dBm

 

Ο router έχει Firmware: 3.61r και ADSL2+ : A2pB022f.d20d

 

Τι να πω ρε παιδιά? Τελικά είναι να σου κάτσει... :)

I used to be arrogant, but now I am PERFECT! :D

Link to comment
Share on other sites

ζηταω για αλλη μια φορα την βοηθεια σας!

λοιπον,εχω συνδεση Forthnet 2 Play στο ιδιοκτητο.

εχω επισης και 2 υπολογιστες,οι οποιοι ειναι συνδεμενοι στο siemens cl-110 που δινει η Forthnet.το laptop ειναι συνδεμενο με usb και ο desktop με ethernet.

το προβλημα ειναι οτι εδω και 2-3 μερες ενω ο desktop φαινεται οτι ειναι συνδεμενος στο internet δεν ανοιγει ουτε μια σελιδα,ουτε λειτουργει το μtorrent και γενικα δεν κανει τιποτα με το internet!

τι μπορει να φταει?δεν εχω κανει τιποτα εγω.μονο του ξαφνικα το εκανε!επισης,με κανεναν browser δεν μπορω να "μπω" στο modem.απλα δεν ανοιγει την σελιδα!

please help me!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

παιδες έχει δοκιμασει κανείς κάτι τετοιο: http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.616088

 

κάνει όσα υποσχεται?

 

επειδη δεν θελω να καιω το laptop με τις ώρες....

 

thnx anyway

Occupational Therapist
Link to comment
Share on other sites

ζηταω για αλλη μια φορα την βοηθεια σας!

λοιπον,εχω συνδεση Forthnet 2 Play στο ιδιοκτητο.

εχω επισης και 2 υπολογιστες,οι οποιοι ειναι συνδεμενοι στο siemens cl-110 που δινει η Forthnet.το laptop ειναι συνδεμενο με usb και ο desktop με ethernet.

το προβλημα ειναι οτι εδω και 2-3 μερες ενω ο desktop φαινεται οτι ειναι συνδεμενος στο internet δεν ανοιγει ουτε μια σελιδα,ουτε λειτουργει το μtorrent και γενικα δεν κανει τιποτα με το internet!

τι μπορει να φταει?δεν εχω κανει τιποτα εγω.μονο του ξαφνικα το εκανε!επισης,με κανεναν browser δεν μπορω να "μπω" στο modem.απλα δεν ανοιγει την σελιδα!

please help me!!!!!!!

 

Έχει ένα κουμπάκι από πίσω το siemens gia οn-off, σβύστο και ξανάνοιξε το, περίμενε 2-3 λεπτά και δοκίμασε να δεις αν δουλεύει η σύνδεση.

Link to comment
Share on other sites

το εχω κανει αρκετες φορες αυτο που λες.

το κουλο ειναι οτι ο laptop ειναι κανονικα συνδεμενος.

Link to comment
Share on other sites

Χαίρε παίδες.

 

διαβάζοντας το φορουμ θα ήθελα να πω πως εχει η κατάσταση στην πόλη της Καρδίτσας.

 

μέχρι πριν λίγο καιρό εγώ και η κοπελιά μου είχαμε σύνδεση 1Mb και οι ταχύτητες ήταν καραμπινάτες.κανένα πρόβλημα.

 

πριν λίγο καιρό έχω 24άρα. οπότε στο μόντεμ βλέπω τα εξής!

 

Downstream Rate: 19045 Kbps

Upstream Rate: 1021 Kbps

Downstream Margin: 6 db

Upstream Margin: 15 db

Downstream Line Attenuation: 9

Upstream Line Attenuation: 2

 

 

καμία φορά φτάνει το Downstream Rate στα 21. στη κοπελιά μου στα 22 με 23.

 

από οτι κατάλαβα καλό είναι που κλειδώνει τόσο ψηλά αλλά στο speedtest.forthnet.gr μου βγάζει ταχύτητα κοντα στα 10 και καμια φορα 3,4 ή 6. κάπου εκεί παίζει.

 

όμως με free download manager κατέβασα ένα αρχειο από την microsoft 3,4 GB και το κατέβασε σταθερά με 1800 kb/s . σε περίπου 40 λεπτά κατέβηκαν 3,4 GB.

 

αυτή ειναι η εικόνα που παρουσιάζεται προς το παρόν.

 

θα ήθελα να ρωτήσω κάτι όμως. Η κοπελιά μου έκανε στο γραφείο της το soho με αποτέλεσμα την Πέμπτη που μας πέρασε να έχει ενεργοποιηθεί αλλά από σταθερό ΟΤΕ αμα κάποιος πάρει, καλεί κανονικά, αλλά τον τηλ δεν χτυπά. από κινητό αν πάρω όλα κανονικά.

Η φορθνετ λέει οτι φταίει ο ΟΤΕ.

μου πλασάρουν την γνωστή καραμέλα ΟΤΕ με γεύση πίκρας ή ετσι είναι;

Τι πιστεύετε;

Αυτά. Η βλάβη ακόμα δεν διορθώθηκε.

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπέρα...

εγω εχω το εξης προβλημα:

μου ενεργοπoιηθηκε η υπηρεσια την πέμπτη...μεχρι χτες, κυριακή, το πρωι δεν είχα κανενα προβλημα,απο τότε όμως δεν μπορω να δεχτώ κλήσεις απο οτε και μάλλον και απο άλλους πάροχους σταθερής!

Απο φορθνετ και κινητα δέχομαι κανονικα!κάνω κανονικά κλήσεις και το ιντερνετ μια χαρα....

 

Τι λέτε να παιζει?

Περιοχη:καματερο

 

thnx anyway........

Occupational Therapist
Link to comment
Share on other sites

Sto eikonidio tis sindesis mou bgazei oti exw sindesi sta 12 Mb

Fisika den exei kamia sxesi me tin pragmatiki taxitita pou einai :

Checking for Middleboxes . . . . . . . . . . . . . . . . . . Done

running 10s outbound test (client to server) . . . . . 867.55Kb/s

running 10s inbound test (server to client) . . . . . . 5.82Mb/s

Your PC is connected to a Cable/DSL modem

 

Iparxei kanenas tropos na petixo kaliteres taxitites, me alles rithmiseis i allous drivers gia to siemens ?

Apo pou mporoume na broume neous drivers gia to modem?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Οσοι εχετε προβλημα με την ταχυτητα φανταζομαι οτι εχετε συνδεσει το router σας μεσω ethernet ετσι? γιατι εαν ειναι μεσω USB τοτε ειναι λογικο να εχετε χαμηλες ταχυτητες..

 

Οσο ηλιθιο και αν ακουγεται αυτο, καποιοι την εχουν πατησει. Αναμεσα τους και εγω. Οποτε για ελεγξτε το!

Dream big and dare to fail..
Link to comment
Share on other sites

Οσοι εχετε προβλημα με την ταχυτητα φανταζομαι οτι εχετε συνδεσει το router σας μεσω ethernet ετσι? γιατι εαν ειναι μεσω USB τοτε ειναι λογικο να εχετε χαμηλες ταχυτητες..

 

Οσο ηλιθιο και αν ακουγεται αυτο, καποιοι την εχουν πατησει. Αναμεσα τους και εγω. Οποτε για ελεγξτε το!

to kalodio tou ethernet ektos apo to modem den teriazei pouthena allou. Mono me to usb mporo na to sindeso sto pc

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

to kalodio tou ethernet ektos apo to modem den teriazei pouthena allou. Mono me to usb mporo na to sindeso sto pc

 

Φιλε, το USB δεν δινει παραπανω απο 8MBps αν δεν απατωμαι.

 

Βαλε μια καρτα δικτυου. Οπως προανεφερε και ο φιλος, ειναι παρα πολυ φθηνες και για σενα απαραιτητη ωστε να δικαιολογησεις τα χρηματα που ξοδευεις για ADSL2.

Dream big and dare to fail..
Link to comment
Share on other sites

Φιλε, το USB δεν δινει παραπανω απο 8MBps αν δεν απατωμαι.

 

Βαλε μια καρτα δικτυου. Οπως προανεφερε και ο φιλος, ειναι παρα πολυ φθηνες και για σενα απαραιτητη ωστε να δικαιολογησεις τα χρηματα που ξοδευεις για ADSL2.

 

ok ekana paragelia mia karta diktiou. Tin akriboteri gia 11 euro. Otan erthei tha sas pw an eixe diafora sti taxitita

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ki'εγω σταματησα χτες τη διαδικασια συνδεσης forthnet double play γιατι οταν λενε κατα μεσο ορο 40 εργασιμες αναμονη,ειμαι στις 50 ηδη και δεν προβλεπεται να συνδεθω πριν τις 75 εργασιμες τοτε αυτο χαρακτηριζεται ως ΑΣΥΝΕΠΕΙΑ.
Link to comment
Share on other sites

Κρίμα που φτάσαμε σε τόσο μεγάλη αναμονή, αλλά και λογικό, όταν υπάρχει τόσο μεγάλη ζήτηση της υπηρεσίας και δεν υπάρχουν οι ανάλογες υποδομές όπου αυτό είναι απαταίτητο...
Link to comment
Share on other sites

Aπο τη στιγμή που κάνουμε την αίτηση, μέχρι να περάσουν οι 40+ μέρες που προαναφέρατε, θα έχω εντωμεταξύ κανονικά τη γραμμή/internet απο τον ΟΤΕ;

 

Ή απο τη στιγμή που θα κάνω την αίτηση καταργείται η γραμμή απο ΟΤΕ και μένω για 2 μήνες χωρίς τηλέφωνο και ιντερνετ; :worry:

 

 

Σκέφτομαι να κάνω την αλλαγή...

http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

Ki'εγω σταματησα χτες τη διαδικασια συνδεσης forthnet double play γιατι οταν λενε κατα μεσο ορο 40 εργασιμες αναμονη,ειμαι στις 50 ηδη και δεν προβλεπεται να συνδεθω πριν τις 75 εργασιμες τοτε αυτο χαρακτηριζεται ως ΑΣΥΝΕΠΕΙΑ.

 

Σωστός!

 

Εγώ σήμερα έκλεισα 90 ημέρες αναμονής!

 

Τους έστειλα την ΑΙΤΗΣΗ ΑΚΥΡΩΣΗΣ και να πάνε στο διάολο, αυτοί και το γελοίο μαγαζάκι τους...

Link to comment
Share on other sites

Το λυπηρό με αυτή την εταιρία που κάποτε ήταν η πιο αξιόπιστη στο χώρο δεν είναι οι 70, οι 90 ή οι 150 (στην περίπτωσή μου) μέρες αναμονής. Είναι ότι τους πελάτες που την εμπιστεύτηκαν και την φτάσαν εκεί που είναι σήμερα τους αντιμετωπίζει με προκλητική αδιαφορία και υποτιμά πραγματικά τη νοημοσύνη τους. Θεωρώ απαράδεκτο να είμαι από τους πρώτους ανθρώπους στην Ελλάδα που βάλανε Internet στο σπίτι τους με τη Forthnet (φοιτητής στην Κρήτη το 1994), να τους εμπιστεύομαι όλα αυτά τα χρόνια και μόλις κάνω αίτηση για double play να με κοροιδεύουν συστηματικά επί 5 μήνες. Σταματήστε να κάνετε αιτήσεις αφενώς μεν για να διατηρήσετε την ψυχική σας ηρεμία αφετέρου δε για να καταλάβουν ότι πρέπει να σέβονται τον καταναλωτή.
Link to comment
Share on other sites

τελικά αυτή η φορθνετ σε τι είναι καλή;;;Το ιντερνετ σέρνεται λόγω πολλών συνδρομητών, το τηλέφωνο της "πέφτει" συχνά και σε πολλούς, η αναμονή για σύνδεση είναι τεράστια, η εξυπηρέτηση ελλιπέστατη, μην πω ανύπαρκτη ύστερα από εκνευριστική αναμονή(αν πιάσεις γραμμή). Τι θράσος τελικά έχουν οι τύποι;;; Φυσικά δεν τα έχω μόνο με αυτούς... και η ον τα ίδια @κ@τ@ είναι...και η τελλάς τα ίδια...τελικά οτε και πάλι οτέ και ας πληρώνω κερατιάτικα! Είμαι από τους τυχερούς που την πάτησα μόνο στο ιντερνετ αφού κράτησα την isdn του οτε αλλά θα ...χρονίσει και θα αποχωρήσω προς οτε σε όλα. Αλήτες όλοι οι πάροχοι που κανείς δεν συνετίζει ενώ μας βομβαρδίζουν με ψευδείς διαφημίσεις στα ΜΜΕ για την ανωτερότητα τους. Αλλά ξέρω...φταίει ο οτε...(έξυπνη ή διαφήμιση απάντηση...)

 

Το μόνο καλό που κάνανε όλοι αυτοί είναι ότι φέρανε το ιντερνετ στην αρχή και βγάλανε τον οτέ με το ζόρι από τον Μεσαίωνα του προσφέροντας φθηνό έστω και αργό ιντερνετ σε καλές συγκριτικά τιμές. Πλέον όμως είναι αναξιόπιστοι όλοι ακόμα και σε σχέση με τον οτε που τουλάχιστον σε επίπεδο τηλεφωνίας είναι άψογος παρά την ακρίβεια του.:mad:

Link to comment
Share on other sites

τελικά αυτή η φορθνετ σε τι είναι καλή;;;

 

Σε τίποτα!

:mad:

 

Μάλλον όχι...

 

Εδώ υπήρξα άδικος!

 

Είναι πολύ καλή στο :

 

1. Να διαφημίζει προϊόντα και υπηρεσίες που δεν μπορεί να προσφέρει.

2. Να εξαντλεί την υπομονή σου.

3. Να σε προσβάλει.

4. Να σε κάνει να την μισείς.

Link to comment
Share on other sites

Κάτι ακόμη:όσοι έχετε προβλήματα με τη Forthnet ( υπάρχει άραγε κανείς που δεν έχει; ) ή κάποιον άλλο πάροχο μη διστάζετε να κάνετε καταγγελία στην ΕΕΤΤ. Ένα Fax είναι στο 210-6105049 και τίποτα περισσότερο. Η λογική του σιγά να μην βγει κάτι έχει οδηγήσει όλους τους ''πανέξυπνους'' να μας θεωρούν πρόβατα. Τουλάχιστον με τις καταγγελίες πληρώνουν πρόστιμα αν και κανονικά θα έπρεπε να κλείσουν μια και καλή...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...