Jump to content

Nova ADSL & Double Play (Forthnet)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σήμερα πήρα και εγώ τηλέφωνο και έμαθα ότι είναι υποχρεωτικό να έχεις ήδη τηλέφωνο ΟΤΕ.

 

Μα εγώ θέλω το ΙΔΙΟΚΤΗΤΟ ΔΙΚΤΥΟ που ήδη είναι διαθέσημο στην περιοχή μου... Θέλω και νέο αριθμό που να μην ΕΙΝΑΙ ΟΤΕ!!!

 

Δεν μπορώ να καταλάβω σε ιδιόκτητο δίκτυο να σε υποχρεώνουν να πας πρώτα στον ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΤΗ !!

 

Τελικά τα πάντα λειτουργούν περίεργα, μήπως δεν είναι ιδιόκτητο αλλά μισθωμένο?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Σήμερα πήρα και εγώ τηλέφωνο και έμαθα ότι είναι υποχρεωτικό να έχεις ήδη τηλέφωνο ΟΤΕ.

 

Μα εγώ θέλω το ΙΔΙΟΚΤΗΤΟ ΔΙΚΤΥΟ που ήδη είναι διαθέσημο στην περιοχή μου... Θέλω και νέο αριθμό που να μην ΕΙΝΑΙ ΟΤΕ!!!

 

Δεν μπορώ να καταλάβω σε ιδιόκτητο δίκτυο να σε υποχρεώνουν να πας πρώτα στον ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΤΗ !!

 

Τελικά τα πάντα λειτουργούν περίεργα, μήπως δεν είναι ιδιόκτητο αλλά μισθωμένο?

 

Tωρα τι εξυπηρετει να υπαρχουν 2 ΟΜΟΙΑ ακριβως θεματα και να μιλαμε

για κατι το οποιο ακομα και η ιδια η Forthnet δεν ξερει τι...πως....

προθεσμιες.....κλπ. δεν το εχω καταλαβει :cry:

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

Παίδες για μπείτε εδώ http://www.ontelecoms.gr. Μιλάμε για ταχύτητες 10Mb, ψηφιακή τηλεόραση με δυνατότητα χρήσης και των καναλιών της nova και φυσικά τηλεφωνία με χρέωση 0,09 ευρώ/κλήση όχι μόνο στα σταθερά Ελλάδος αλλά και στο εξωτερικό. Όλα αυτά με 35 ευρώ το μήνα (για αιτήσεις μέχρι 28/02/07).
Link to comment
Share on other sites

Εμενα γιατι μου φαίνεται ψιλομούφα αυτή η εταιρία? Τα 10ΜΒps θα είναι για ολες τις συνδέσεις?Θα είναι για όλη μέρα ή για μερικά δευτερόλεπτα την ημέρα? Επίσης γιατί διαφημίζει απεριόριστες αστικές και υπεραστικές κλήσεις δωρεάν και ενώ στον τιμοκατάλογο γράφει 0Ε, εχουν ένα αστερίσκο δίπλα και από κάτω με ψιλά γράμματα γράφουν ότι η χρέωση ανά κλήση είναι 0.09Ε????

Οπως σε ακόμα πιο ψιλά γράμματα αναφέρουν οτι υπάρχει και τέλος ενεργοποίησης 65Ε

Αμα δεν ψαξεις δηλαδή τα ψιλά γραμματα την ΠΑΤΗΣΕΣ μεγαλοπρεπώς! Πως λοιπον να πάρεις σοβαρά μια τέτοια εταιρία?

Επίσης αναφέρουν οτι το πακέτο παροχών σταθερής τηλεφωνίας αξίζει 4Ε/μήνα!!!!Δηλαδή η αναγνώριση κλήσεων μασ χρεώνεται 4Ε??

ΕΛΕΟΣ είπαμε να απαλλαγούμε απο τον Π-ΟΤΕ αλλα οχι και να πάμε σε χειροτερους!!!

Link to comment
Share on other sites

Τρεις ερωτήσεις (οι ίδιες απορίες ισχύουν και για το zisto όποιος γνωρίζει ας απαντήσει)

 

α) Η τηλεγωνική γραμμή που χρησιμοποιείς για τις απεριόριστες κλήσεις είναι PSTN ή VOIP?

 

β) Μπορείς να χρησιμοπιήσεις τετραψήφιο πρόθεμα ή χρονοκάρτες άλλων παρόχων (για κλήσεις στο εξωτερικό) ή είσαι περιορισμένος?

 

γ)Μπορείς να καλέσεις τα δίκτυα άλλων εναλλακτικών?

Open your Windows to Freedom!

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

http://www.reactos.org

Link to comment
Share on other sites

Τρεις ερωτήσεις (οι ίδιες απορίες ισχύουν και για το zisto όποιος γνωρίζει ας απαντήσει)

 

α) Η τηλεγωνική γραμμή που χρησιμοποιείς για τις απεριόριστες κλήσεις είναι PSTN ή VOIP?

 

PSTN φτάνει στον πελάτη

 

β) Μπορείς να χρησιμοπιήσεις τετραψήφιο πρόθεμα ή χρονοκάρτες άλλων παρόχων (για κλήσεις στο εξωτερικό) ή είσαι περιορισμένος?

 

Δεν μπορείς

 

γ)Μπορείς να καλέσεις τα δίκτυα άλλων εναλλακτικών?

 

Μπορείς να καλέσεις τα δίκτυα με τα οποία έχει διασύνδεση ο εκάστοτε πάροχος. Κανένας όμως δε δημοσιεύει με ποιά έχει και με ποιά δεν έχει διασύνδεση...

Link to comment
Share on other sites

PSTN φτάνει στον πελάτη

 

 

Αυτό που με ενδιαφέρει είναι τι γίνεται με το ΦΑΧ. Εχώ ακούσει οτι η αποστολή και λήψη ΦΑΞ μπορεί να είναι προβληματική σε δίκτυα IP. Στην προκειμένη περίπτωση τι συμβαίνει με την αποστολή και λήψη ΦΑΞ? Είναι απροβλημάτιστη?

Open your Windows to Freedom!

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

http://www.reactos.org

Link to comment
Share on other sites

kalispera, gia tilefonia exw telepassport kai gia adsl otenet kai ennoeitai pagio apo ton ote.gia na paw stin ypiresia forthnet 2play prepei na kanw diakopi tis telepassport i mipws analambanei tin diakopi i forthnet;(gnorizw oti gia tin otenet prepei na kanw egw tin diakopi). oli ayti i diadikasia poso xrono tha parei; eyxaristw ek twn proterwn:)

 

Φίλε μου κι εγώ έχω ακριβώς τα ίδια με εσένα στην γραμμή μου! Τους πήρα τηλέφωνο και μου είπαν ότι πρέπει να κόψω μόνος μου και την DSL και την ΤΡ και μετά να κάνω αίτηση για το 2play. Έχω ήδη ζητήσει και από τα δύο να διακοπούν και αμφότεροι μου είπαν γύρω στις 10 μέρες να περιμένω.

Link to comment
Share on other sites

Το σταματάς όποτε θες. Αν το σταματήσεις μέσα στον πρώτο χρόνο πληρώνεις 70 ευρώ. Αν το σταματήσεις μετά τον πρώτο χρόνο δεν πληρώνεις τίποτα.
Link to comment
Share on other sites

Το σταματάς όποτε θες. Αν το σταματήσεις μέσα στον πρώτο χρόνο πληρώνεις 70 ευρώ. Αν το σταματήσεις μετά τον πρώτο χρόνο δεν πληρώνεις τίποτα.

 

 

malista!wraia,thanks!

Link to comment
Share on other sites

να ρωτήσω και εγω κάτι...

 

είμαστε σίγουροι οτι η τηλεφωνική γραμμή είναι PSTN και όχι VoIP?

 

δηλαδή αυτά τα 4Mbps είναι αποκλειστικά για το ιντερνετ?

 

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Ναι το τηλέφωνο είναι PSTN. Εκτός βέβαια και αν κάνω τραγικό λάθος που δεν νομίζω γιατί έχω ασχοληθεί αρκετά και παρακολουθώ κι άλλα φόρουμ για το θέμα.
Link to comment
Share on other sites

εμένα αυτο που με προβλημάτισε είναι η διαφήμιση ...

πάνω από την ίδια γραμμή περνάει και το τηλέφωνο και το ιντερνετ..

 

πολύ ύποπτο... σε επικοινωνία με forthnet δεν ήξερε η κοπέλα να μου απαντήσει...

Link to comment
Share on other sites

Γιατί? Πάνω από τη γραμμή του ΟΤΕ πώς περνάνε και τα δύο ταυτόχρονα?? :blink:

 

Απλά η φωνή περνάει από κάποια συχνότητα και τα δεδομένα από κάποια άλλη. :p

Link to comment
Share on other sites

το ξέρω...δεν διαφωνώ...

Η ερώτηση μου είναι αν θα ισχύει το ίδιο και στην forthnet.

Αν ξέρεις ότι τα 4Mbps θα είναι μόνο για δεδομένα και θα υπάρχει άλλη συχνότητα για την φωνή πάω πασο...

Link to comment
Share on other sites

Τις διάβασα τις FAQ του 2play αλλά να σου πω την αλήθεια σαν να γράφει τον ορισμό του VoIP. Μεταφέρω με copy paste

" Έχετε ADSL στο σπίτι αλλά μέσα από την ίδια σύνδεση, η Forthnet σας προσφέρει τη δυνατότητα να πολλαπλασιάσετε τους τρόπους που χρησιμοποιείτε το ADSL στο σπίτι σας"

Αν καταλαβαίνω καλά από την σύνδεση ADSL θα κάνουμε και όλα τα άλλα

(τηλέφωνο = VoIP, τηλεόραση στο μέλλον = video on demand)

Πουθενά δεν αναφέρεται οτι θα υπάρχει ξεχωριστή συχνότητα για φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Τις διάβασα τις FAQ του 2play αλλά να σου πω την αλήθεια σαν να γράφει τον ορισμό του VoIP. Μεταφέρω με copy paste

" Έχετε ADSL στο σπίτι αλλά μέσα από την ίδια σύνδεση, η Forthnet σας προσφέρει τη δυνατότητα να πολλαπλασιάσετε τους τρόπους που χρησιμοποιείτε το ADSL στο σπίτι σας"

Αν καταλαβαίνω καλά από την σύνδεση ADSL θα κάνουμε και όλα τα άλλα

(τηλέφωνο = VoIP, τηλεόραση στο μέλλον = video on demand)

Πουθενά δεν αναφέρεται οτι θα υπάρχει ξεχωριστή συχνότητα για φωνή.

 

Στην πλευρά του συνδρομητή δεν αλλάζει τίποτα σε σχέση με την κλασσική τηλεφωνία του ΟΤΕ.

Οπότε ναι, η συγκεκριμένη τηλεφωνία χρησιμοποιεί διαφορετικές συχνότητες για την φωνή.

Στα πόσα τελικιάζει η γραμμή σας?:X
Link to comment
Share on other sites

@ΜikeR1925

Μη μπερδεύεσαι. Το ότι μπορεί μέσα από τη γραμμή DSL να περνάνε και άλλα δεδομένα (φωνής) δεν σημαίνει ότι ειναι VoIP...

Είναι σαν να σου λέει, οτι «εχεις ΟΤΕ στο σπίτι; μέσα από την ίδια σύνδεση, η Forthnet σας προσφέρει τη δυνατότητα να πολλαπλασιάσετε τους τρόπους που χρησιμοποιείτε το ADSL στο σπίτι σας». Αυτό που γίνοταν μέχρι πριν λίγο καιρό. Πριν αναπτύξουν ιδιόκτητο δίκτυο οι εταιρίες.

Link to comment
Share on other sites

μακάρι... και εγω αυτό θέλω...

απλά δεν θα μου κάνει και μεγάλη εντύπωση αν στο τέλος διαπιστώσω καθυστερήσεις στην τηλεφωνική συνομιλία η να μειώνεται πολύ η ταχύτητα

στο ιντερνετ όταν μιλάει κάποιος στο τηλέφωνο

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

gia sas paidia!!!as me boithisoun oi pio eidikoi!!!!!!!!

exw merikes erwtiseis!!!

a)an exei diathesimotita to diktio tis forthnet stin perioxi mou dil arta apallasomai apo tis xrewseis tou ote k to pagio tou edelos???diladi den exw logariasmo ote k plirwnw mono forthnet???

B)exei kanei kapoios sindesi??as mas pei ta thetika k ta arnitika an ginetai!!

G)an apalasomai apo ote k pagia k plirwnw mono ta 40euro to mina sinferei poli kala!!!!

d)kalo oti boroume na to kopsoume an theloume opote theloume

e)se poso kairo ginetai oli i sindesi an to apofasisw???

 

as mas dwsei kapoios ta fota tou!!!!!!!!k as mou apadisei!!

mou fainetai poli kali prosfora!!!!

Link to comment
Share on other sites

gia sas paidia!!!as me boithisoun oi pio eidikoi!!!!!!!!

exw merikes erwtiseis!!!

a)an exei diathesimotita to diktio tis forthnet stin perioxi mou dil arta apallasomai apo tis xrewseis tou ote k to pagio tou edelos???diladi den exw logariasmo ote k plirwnw mono forthnet???

B)exei kanei kapoios sindesi??as mas pei ta thetika k ta arnitika an ginetai!!

G)an apalasomai apo ote k pagia k plirwnw mono ta 40euro to mina sinferei poli kala!!!!

d)kalo oti boroume na to kopsoume an theloume opote theloume

e)se poso kairo ginetai oli i sindesi an to apofasisw???

 

as mas dwsei kapoios ta fota tou!!!!!!!!k as mou apadisei!!

mou fainetai poli kali prosfora!!!!

 

 

a) Ακριβώς. Θα πληρώνεις 40ε τον μήνα.

b) Περιμένουμε μέσα στην εβδομάδα τους πρώτους. Ενδεχομένως να έχουν ενεργοποιηθεί κάποιοι που δεν γράφουν εδώ!

c) Ναι!

d) Αν το διακόψεις μέσα στον πρώτο χρόνο πληρώνεις 70ε. Αν το διακόψεις μετά τον πρώτο χρόνο δεν πληρώνεις τπτ.

e) Έλα ντε!!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...