Jump to content

Nova ADSL & Double Play (Forthnet)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εμενα αναφεροντας οτι ενεργοποιηση λενε για 18/5, σημερα ηρθε ενας courier και μου εφερε το router USR.

Λεει το κουτι οτι εχει δωρεαν ενα φιλτρακι αλλα εγω μεσα βρηκα splitter!!!!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Καλησπερα! Θελω να μου πει καποιος συγκεκριμενα (γιατι με τοσα που διαβασα εδω μεσα μπερδευτηκα--γυναικες, τι να πει κανεις...:p ) αν λεει να κανω το 2play... Εχω forthnet το απλο πακετο στα 1024Mbps απο τον Ιανουαριο, για 5 μηνες, και μου προτειναν να μεταφερθω στο 2play. Ο εξοπλισμος ισχυει ή θα μου στειλουν τον καινουργιο? (Και αν στειλουν ρουτερ, θα διατηρει τη διευθυνση ΙΡ και δε θα μπορω να κατεβαζω στα καπακια αρχεια απο rapidshare???) Θα περιμενω οσο περιμενουν και εκεινοι που δεν εχουν forthnet εξαρχης? Θα μεινω χωρις τηλεφωνο μεχρι να μεταφερουν τη γραμμη στο δικτυο της forthnet?? (Θα με σκοτωσουν οι γονεις μου!!!):D
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα! Θελω να μου πει καποιος συγκεκριμενα (γιατι με τοσα που διαβασα εδω μεσα μπερδευτηκα--γυναικες, τι να πει κανεις...:p ) αν λεει να κανω το 2play... Εχω forthnet το απλο πακετο στα 1024Mbps απο τον Ιανουαριο, για 5 μηνες, και μου προτειναν να μεταφερθω στο 2play. Ο εξοπλισμος ισχυει ή θα μου στειλουν τον καινουργιο? (Και αν στειλουν ρουτερ, θα διατηρει τη διευθυνση ΙΡ και δε θα μπορω να κατεβαζω στα καπακια αρχεια απο rapidshare???) Θα περιμενω οσο περιμενουν και εκεινοι που δεν εχουν forthnet εξαρχης? Θα μεινω χωρις τηλεφωνο μεχρι να μεταφερουν τη γραμμη στο δικτυο της forthnet?? (Θα με σκοτωσουν οι γονεις μου!!!):D

 

Αν κανεις αιτηση τωρα δεν θα μεινεις χωρις τηλεφωνο παρα μονο λιγες ωρες τη μερα που θα γινει η μεταφορα.Πλεον συμφωνα με τις νεες αποφασεις και μετα απο πολλα δικαστηρια φορθνετ-οτε το ιδιο θα γινει και με το ιντερνετ.Δηλαδη μονο λιγες ωρες εκτος απροοπτου.Το θεμα ειναι το ποσο θα καθυστερησει η ολη διαδικασια ωσπου να μεταφερθεις.Εγω εχω κανει αιτηση απο 16/4 και ακομα περιμενω.Δεν ειχα καμια διακοπη ακομη ουτε απο τηλ. ουτε απο νετ.ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ????????????Για rapid δεν ξερω τι παιζει γιατι δεν ασχολουμαι.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Περυσι μετακομισα σε αλλη περιοχη και μετεφερα το αριθμο μεσω φορητοτητας στο νεο τοπο διαμονης.εκανα την αιτηση για 2play.τωρα εχει δημιουργηθει το εξης προβλημα.ο οτε με βλεπει οτι εχω αλλαξει κεντρο αλλα η καλη και ενημερωμενη φορθνετ με βλεπει στο παλιο κεντρο.τωρα εχουν κολησει δεν ξερω γιατι.οταν ειχα κανει την αιτηση τα ειχα δηλωσει ολα αυτα στην κυρια της φορθνετ για τη φορητοτητα που εχει γινει στο παρελθον για να μην μπλεχτουνε και και καθυστερουνε.τι και αν τα ειπα δεν με ακουσε κανεις και τα κανανε πουτ@@@@@@ν@@@@.συγνωμη για τον τροπο εκφρασης αλλα αρχιζω να τα παιρνω κρανιο.ετσι ωπος μου τα ειπε μια απο το τηλ. θελουν ακομη 1-2 βδομαδες να βγαλουν ακρη και να στειλουν την αιτηση στον οτε παλι.και αφου γινει αυτο περιμενε καμια 20αρα μερες ωσπου να γινει η μεταφορα.τι να κανω στη συγκεκριμενη περιπτωση?????ακουω γνωμες!!!!!να παω στα κεντρικα και να γινει χαμος?????αφου ρε ****το ξερετε οτι ειμαι εκει γιατι δεν μπορειτε να βρειτε πυ ειμαι????τι να τους πω τα αυτονοητα?????
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αν κανεις αιτηση τωρα δεν θα μεινεις χωρις τηλεφωνο παρα μονο λιγες ωρες τη μερα που θα γινει η μεταφορα.Πλεον συμφωνα με τις νεες αποφασεις και μετα απο πολλα δικαστηρια φορθνετ-οτε το ιδιο θα γινει και με το ιντερνετ.Δηλαδη μονο λιγες ωρες εκτος απροοπτου.Το θεμα ειναι το ποσο θα καθυστερησει η ολη διαδικασια ωσπου να μεταφερθεις.Εγω εχω κανει αιτηση απο 16/4 και ακομα περιμενω.Δεν ειχα καμια διακοπη ακομη ουτε απο τηλ. ουτε απο νετ.ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ????????????Για rapid δεν ξερω τι παιζει γιατι δεν ασχολουμαι.

Σε ευχαριστω. Παντως με αυτα που διαβαζω εδω περα λεω να κατσω στα αβγουλακια μου με το 1024 και να μην τραβιεμαι με τις ******** οτε-φορθνετ...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι δεν εκατσα στα αυγουλακια μου και εκανα αιτηση την Παρασκευη!! Μου ειπαν οτι θα διακοπει λιγες ωρες μονο εκεινη τη μερα..και αφου υπαρχει και νομος λεω ΟΚ.. Το θεμα ειναι οτι θα πρεπει να περιμενω πολυ μεχρι να ενεργοποιηθει..

Οσον αφορα το rapidshare θα μπορεις να χρησιμοποιεις το παλιο μοντεμ οποτε θες,βεβαια με μονο 8Μβιτ, και να κανεις αποσυνδεση και επανασυνδεση κλπ εκτος αν εχεις στατικη ΙΡ οποτε οτι και να κανεις δεν θα αλλαζει..

Link to comment
Share on other sites

Να πω και εγώ την εμπειρία σύνδεσης, αφού από εχθές είμαι πλέον κάτοχος 2play...

 

Η σύνδεση έγινε σε 6 εβδομάδες από τη στιγμή της 1ης αίτησης στο Plaisio. Μου είχαν πει θα χρειασθού 3-6 εβδομάδες, ήταν και το Πάσχα στο ενδιάμεσο.

 

Σημειωτέον μιλάμε για Καλαμαριά. 27/3 αίτηση στο Plaisio, 13/4 καταχώρηση στη forthnet, 20/4 αποστολή στον ΟΤΕ.

Η αναμενόμενη ημερομηνία σύνδεσης που μου δώσανε στις 20/4 τηρήθηκε επακριβώς. (για 16/5)

 

Η εξυπηρέτηση όσον αφορά στην παροχή internet, στο μεσοδιάστημα, ήταν υποδειγματική. Αφενός μου παραχώρησαν δωρεάν adsl πρόσβαση επί 4 εβδομάδες, ωσότου διακόπηκε η γραμμή από τον ΟΤΕ (ήμουν ήδη πελάτης forthnet και στις 28/3 έληγε η παλιά συνδρομή μου) και εν συνεχεία μου δώσανε δωρεάν dialup. Η ουσιαστική ταλαιπωρία μου (δίχως adsl) ήταν 2 εβδομάδες.

 

Το τηλέφωνο διακόπηκε για περίπου 5 ώρες στις 16/5.

Η ποιότητα φωνής μου φαίνεται ίδια με αυτή του ΟΤΕ.

Οι ταχύτητα download του adsl, όταν το linksys συνδέεται με καλώδιο, είναι στα 4mbps με το μετρητή της forthnet, 2,2mbps με το testmy.net και 3,1mbps με το adsl.speedtest. Το upload περίπου ίδιο σε όλα (440-450kbps)

 

Με ασύρματη σύνδεση, είναι στα 3,7mbps με το μετρητή της forthnet, αλλά πέφτει στα άλλα 0,9mbps με το testmy.net και 1,5mbps με το adsl.speedtest. Το upload παραμένει σταθερό στα 440-450kbps.

 

(Αλήθεια ξέρει κανείς γιατί πέφτει στο ασύρματο?? Η σύνδεση linksys και laptop είναι 5/5)

 

Με ευχαρίστησε το τηλέφωνο από το τεχνικό τμήμα (με πήραν μόνοι τους) για να με ρωτήσουν πως πάει η ταχύτητα και είμαστε σε διαδικασία εξεύρεσης λύσης, γιατί θεωρούν ότι πρέπει να έχω τουλάχιστον 6-7mbps.

 

Αυτά προς στιγμήν……

Link to comment
Share on other sites

mic_nick45, δυστυχως δεν γνωριζω να σου απαντησω.

Ηθελα ομως να σε ρωτησω ποιο linksys σου εδωσαν? Καπου διαβασα οτι η Forthnet δινει το US Robotics 9112 που δεν ειναι ασυρματος router:confused:

Μας ρωτάνε:«Ποιος ανακάλυψε τον ηλεκτρισμό;»,«Ποιος μίλησε πρώτος για άτομα;»,«Ποιος ανακάλυψε πρώτος ότι η Γή στρέφεται γύρω από τον Ήλιo;» και απαντάμε: «Οι Έλληνες!».

 

Λάθος! Όλα αυτά τ'ανακάλυψαν ο Θαλής ,ο Δημόκριτος,ο Αρίσταρχος.Μεταξύ αυτών και του μέσου Έλληνα υπάρχει τόση απόσταση όσο μεταξύ του μέσου Έλληνα κι ενός «χιμπατζή».

Link to comment
Share on other sites

Το linksys είναι το γνωστό 354G από το adsl in a box plus και το είχα από πριν. H fοrthnet μου έστειλε ένα απλό USR

Aν υπηρχε η δυνατοτητα με μια μικρη χρεωση να εδιναν ασυρματο θα βολευε νομιζω πολλους γιατι οι περισσοτεροι ηδη εχουν εναν απλο router...

 

Τεσπα,ευχαριστω mic_nick45 ;)

Μας ρωτάνε:«Ποιος ανακάλυψε τον ηλεκτρισμό;»,«Ποιος μίλησε πρώτος για άτομα;»,«Ποιος ανακάλυψε πρώτος ότι η Γή στρέφεται γύρω από τον Ήλιo;» και απαντάμε: «Οι Έλληνες!».

 

Λάθος! Όλα αυτά τ'ανακάλυψαν ο Θαλής ,ο Δημόκριτος,ο Αρίσταρχος.Μεταξύ αυτών και του μέσου Έλληνα υπάρχει τόση απόσταση όσο μεταξύ του μέσου Έλληνα κι ενός «χιμπατζή».

Link to comment
Share on other sites

Παιδια γραφτε και οσοι εισαστε καλημενοι με τη Forthnet γιατι σκεφτομαι και γω να βαλω(οπως και πολλοι αλλοι φανταζομαι) και με αυτα που διαβασα αλλαξα γνωμη αλλα τελικα απ'οτι καταλαβα μονο οσοι εχουν προβλημα γραφουν σε αυτο το thread...

 

Φιλικα παντα:)

iphone 3G & Nokia N82 owner
Link to comment
Share on other sites

file mou ego ekana aitisi peripou tis 16 apriliou kai 2 maiou eixa forthnet 2play me 10mbit sindesi...

vevea tin aitisi tin paredosa o idios sta grafeia tous kai oxi me taxidromio pou tha prepei na prostheseis 1-2 bdomades extra...

 

min anisixeis... einai i pio sintomi stis sindeseis tis apo olous...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!Σκέφτομαι να κανω αιτηση για 2play.Έχω isdn γραμμή και adsl in a dox απ'την forthnet.Στην αίτηση στην δεύτερη σελίδα τι επιλέγω?Παροχή υπηρεσίας 2play:ενεργοποίηση βρόχου και φορητότητας ή μεταφορά υπηρεσίας από άλλο πάροχο?Ευχαριστώ!
Link to comment
Share on other sites

Να πω και εγώ την εμπειρία σύνδεσης, αφού από εχθές είμαι πλέον κάτοχος 2play...

 

Η σύνδεση έγινε σε 6 εβδομάδες από τη στιγμή της 1ης αίτησης στο Plaisio. Μου είχαν πει θα χρειασθού 3-6 εβδομάδες, ήταν και το Πάσχα στο ενδιάμεσο.

 

Σημειωτέον μιλάμε για Καλαμαριά. 27/3 αίτηση στο Plaisio, 13/4 καταχώρηση στη forthnet, 20/4 αποστολή στον ΟΤΕ.

Η αναμενόμενη ημερομηνία σύνδεσης που μου δώσανε στις 20/4 τηρήθηκε επακριβώς. (για 16/5)

 

Η εξυπηρέτηση όσον αφορά στην παροχή internet, στο μεσοδιάστημα, ήταν υποδειγματική. Αφενός μου παραχώρησαν δωρεάν adsl πρόσβαση επί 4 εβδομάδες, ωσότου διακόπηκε η γραμμή από τον ΟΤΕ (ήμουν ήδη πελάτης forthnet και στις 28/3 έληγε η παλιά συνδρομή μου) και εν συνεχεία μου δώσανε δωρεάν dialup. Η ουσιαστική ταλαιπωρία μου (δίχως adsl) ήταν 2 εβδομάδες.

 

Το τηλέφωνο διακόπηκε για περίπου 5 ώρες στις 16/5.

Η ποιότητα φωνής μου φαίνεται ίδια με αυτή του ΟΤΕ.

Οι ταχύτητα download του adsl, όταν το linksys συνδέεται με καλώδιο, είναι στα 4mbps με το μετρητή της forthnet, 2,2mbps με το testmy.net και 3,1mbps με το adsl.speedtest. Το upload περίπου ίδιο σε όλα (440-450kbps)

 

Με ασύρματη σύνδεση, είναι στα 3,7mbps με το μετρητή της forthnet, αλλά πέφτει στα άλλα 0,9mbps με το testmy.net και 1,5mbps με το adsl.speedtest. Το upload παραμένει σταθερό στα 440-450kbps.

 

(Αλήθεια ξέρει κανείς γιατί πέφτει στο ασύρματο?? Η σύνδεση linksys και laptop είναι 5/5)

 

Με ευχαρίστησε το τηλέφωνο από το τεχνικό τμήμα (με πήραν μόνοι τους) για να με ρωτήσουν πως πάει η ταχύτητα και είμαστε σε διαδικασία εξεύρεσης λύσης, γιατί θεωρούν ότι πρέπει να έχω τουλάχιστον 6-7mbps.

 

Αυτά προς στιγμήν……

 

file mou ego ekana aitisi peripou tis 16 apriliou kai 2 maiou eixa forthnet 2play me 10mbit sindesi...

vevea tin aitisi tin paredosa o idios sta grafeia tous kai oxi me taxidromio pou tha prepei na prostheseis 1-2 bdomades extra...

 

min anisixeis... einai i pio sintomi stis sindeseis tis apo olous...

 

Αρκετα ενθαρρυντικες απαντησεις αυτες οι δυο που παραθετω... Τι να πω δεν ξερω.... Σκεφτομαι για 2play... Καλυπτομαι απο το ιδιοκτητο δικτυο της Forthnet αυτη τη στιγμη εχω ΑDSL Forthnet και θεωρω οτι αξιζει μια τετοια κινηση... Τι λετε...;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

καλά δείχνει να ξεκίνησε η μέρα...για σήμερα έλεγε ο wizard της forthnet ότι θα ενεργοποιηθεί το 2play στην γραμμή μου, και ήδη είμαι χωρίς τηλέφωνο αλλά βλέπω ότι το modem συγχρονίζει...

πάω να κάνω καμιά δουλειά και το μεσημεράκι λέω να ξεκινήσω συνδεσμολογία και setup...

το απόγευμα τα νεώτερα..:)

Link to comment
Share on other sites

file mou ego ekana aitisi peripou tis 16 apriliou kai 2 maiou eixa forthnet 2play me 10mbit sindesi...

vevea tin aitisi tin paredosa o idios sta grafeia tous kai oxi me taxidromio pou tha prepei na prostheseis 1-2 bdomades extra...

 

min anisixeis... einai i pio sintomi stis sindeseis tis apo olous...

 

και εγω ακριβως το ιδιο εκανα με σενα την ιδια μερα στα κεντρικα.η διαφορα ειναι ομως οτι εγω ειμαι ακομα στο κενο.ολα αυτα γιατι ειχα μεταφερει τον αριθμο μου περυσι το καλοκαιρι σε αλλη περιοχη,δηλαδη αλλαξα κεντρο.ολα καλα και κανενα προβλημα οταν πηγα την αιτηση τους ειπα τι εχει γινει για τι μεταφορα και ολα οκ.εχω adsl forthnet εδω και ενα χρονο αρα ηδη γνωριζαν που ειμαι.τωρα δεν μπορουν να βρουν το κεντρο μου και μου λεν ιστοριες για αγριους.εστειλαν την αιτηση μου στον οτε με κεντρο το παλιο μου κεντρο.εγω ομως ειμαι σε αλλο κεντρο και το ξερουν αφου οταν ειχα κανει τη μεταφορα ημουν ηδη συνδρομητης.ετσι οπως πανε με βλεπω για σεπτεμβρη.δεν ξερω τι να κανω.δεν εχω χασει την ψυχραιμια μου ακομη αλλα μαλλον θα το κανω γιατι αυτο που συμβαινει ειναι απο προχειροτητα και ανευθυνοτητα.κατα τα αλλα δεν εχω αλλο παραπονο απο την εταιρια εκτος οταν ειχα παρει το πακετο adsl περυσι μου το ενεργοποιησαν αλλα ωσπου να να εχω dsl περασαν 2 βδομαδες περιπου και ενω η συνδρομη ετρεχε.δεν ηξεραν γιατι δεν φτανει το dsl σπιτι μου.τελικα μεσω γνωστου στον οτε ελυσα το προβλημα μου μεσα σε λιγες ωρες.και κατι αλλα δεν μπορω να πω οτι εχω κανενα αλλο παραπονο απο την ποιοτητα της γραμμης μου:worry: :worry: :worry: :worry: :worry: :( :( :mad: :mad:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εγω παιδια εχω 1Μbit και λεω να παω 2play ωστοσο το ιδιοκτυτο ερχεται τελη αυγουστου,θελω να ρωτησω τα εξης:1)Οταν λεει η forthnnet 2play soho μεσω οτε ποσο πληρωνεις?Παλι 25 ευρω

2)Eπειδη θελω τον Σεπτεμβρη να παω ιδιοκτυτο η συνδεση που εχω τωρα λυγει Ιουνιο,ειναι καλυτερα να παω σε Fortnet Adsl η σε 2play soho μεσω Οτε?

 

3)Εαν διακοψω εντελως το dsl απο τον Ιουνιο μεχρι σεπτεμβριο και παω κατευεθιαν τοτε ιδιοκτυτο θα χασω τιποτα σε σχεση με αν παω απο τωρα 2play soho μεσω οτε?

4)Με τις ταχυτητες τι παιζει?10Μbit ποτε σου δινουν?Εγω απο 1 θα παω τεσσερα ς πουμε στο 2play(κοινως τεραπλασιαζονται?) soho και θα πληρωνω 25+κλησεις?Εαν θελω να παω 10 ποσα θα πληρωνω?

Σας ευχαριστω εκ των προτερων

Στα Τρικαλα στα δυο στενα σκοτωσανε τον Σακαφλια!!!!![sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά.Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι σχετικά με το forthnet2play.Βασικά η περιοχή μου δεν καλύπτεται από το ιδιόκτητο δίκτυο της(μέχρι 11/2007),αλλά σκέφτομαι να βάλω γιατί μου φαίνεται ότι συμφέρει.Θα ήθελα να ρωτήσω:

α)αν βάλω,θα χάσω το internet που έχω και θα πρέπει να περιμένω μέχρι να βάλουν καινούργιες πόρτες;

β)είναι δεσμευτικό για κάποιο διάστημα ή όποτε θέλω το ακυρώνω και γυρίζω σε ΟΤΕ,παίρνει πολύ χρόνο;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Χθές ενεργοποιήθηκε το 2play σε μένα (καταχώρηση αίτησης 30/4). Έκανα την εγκατάσταση του router, στον υπολογιστή, μέσω usb. Έκανα και τις απαραίτητες συνδέσεις καλωδίων αλλά δεν μπορώ να συνδεθώ στο internet. Οι ενδείξεις (λαμπάκια) στο router (US Robotics 9112) είναι εντάξει (power, usb, adsl) εκτός από αυτό που δείχνει ότι συνδέεσαι στο internet (τα 2 βελάκια). Δεν έχω κάνει καμία άλλη ρύθμιση πουθενά. Μήπως πρέπει? Το τηλέφωνο δουλεύει κανονικά. Υπάρχει περίπτωση να μην έχει ενεργοποιηθεί κάτι από τη Forthnet ή κάτι δεν κάνω εγώ σωστά?
Link to comment
Share on other sites

pare ena paketo forthnet me wifi router kai kanto gia 3 mines 2mbit (meso ote) gia na sou minei kai to router meta kai apo septemvri kaneis idioktito kai den exeis kai tin mapa modem pou sou stelnoun...
Wifi router εχω φιλε αφου adsl in a box plus ειχα βαλει να βαλω μεσω οτε 2Μbit αοριστου(1 bill) και το Σεπτεβρη στο ιδιοκτυτο να μου γινει 8 λες η να βαλω μεσω οτε 2play sto 1MBIT?
Στα Τρικαλα στα δυο στενα σκοτωσανε τον Σακαφλια!!!!![sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

na mineis os exeis (na glitoneis xartoura apo tora) kai otan energopoiithei to 2play stin perioxi sou tote na steileis tin xartoura... alla na to kaneis amesos molis exei i perioxi sou diktio mi plakosei kosmos kai tha eisai se kaliteri moira...

tora tsampa tha to kaneis giati kai na mpeis (me 1mbit) mporei na se ksexasoun meta gia liges evdomades giati se exoun pelati idi...!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω φιλε αυτο θα κανω και κατι τελευταιο στο 2play τωρα με 1Μβιτ που εχω σε τι θα με πανε στο ιδιοκτυτο?Στα 4?Δηλαδη 10Μβιτ στο ιδιοκτυτο για να εχω τι πρπει να κανω?
Στα Τρικαλα στα δυο στενα σκοτωσανε τον Σακαφλια!!!!![sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...