Jump to content

Nova ADSL & Double Play (Forthnet)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ξέρετε πόσος χρόνος χρειάζεται για τη μεταφορά από τον ΟΤΕ στη forthnet? Είχα ήδη adsl και προεπιλογή τηλεφωνίας από την εταιρία, οπότε δεν θα έχουν να κάνουν και πολλά...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Παιδιά επειδή την πάτησα με το forthnet2play προσέξτε το εξής. Ενώ μπορεί να σας ενημερώσουν αρχικά ότι είναι δικιά τους αρμοδιότητα να καταργήσουν την adsl γραμμή , ο ΟΤΕ απορρίπτει την αίτηση λόγο ύπαρξης άλλου παρόχου και καλά. Οπότε θα πρέπει εσείς να καταργήσετε την adsl γραμμή σας. Αυτό βέβαια είναι ενάντια στον κανονισμό της EETT ο οποίος αναφέρει ξεκάθαρα πως είναι αρμοδιότητα του ΤΠ2 (τηλεπικοινωνιακού παρόχου 2). Η forthnet έκανε 20 μέρες να με ανημερώσει γιαυτό. Το ζήτημα είναι πως θα πρέπει κάποτε να μάθουν να λειτουργούν με τους νόμους-κανονισμούς και όχι με ότι θέλει ο ΟΤΕ. Αν έχει τύχει σε κάποιον άλλο παρακαλώ ας αναφέρει την περίπτωση του.
Link to comment
Share on other sites

Χεχε ασφαλώς και όχι. Μου είπαν να καταργήσω την γραμμή μόνος μου και να ξανακάνω αίτηση. Η forthnet αν δεν κάνω λάθος δίνει το δεύτερο ακριβότερο πακέτο και από τις χαμηλότερες γενικά συνδέσεις (αφού η vivodi προσφέρει 20(άλλο ανέκδοτο και αυτό ) και η ΟΝ 10mbps ) .Στο μόνο που πόνταρα στην forthnet ήταν στην αξιοπιστία σαν εταιρία , αλλά νομίζω ότι χάθηκε. Οπότε υπομονή και πάμε για αλλού
Link to comment
Share on other sites

χτες 28/2 έκανα και εγώ αίτηση για 2play στην 2η γραμμή του σπιτιού μου(όχι σε αυτήν που έχω το υπάρχον dsl) προκειμένου να μην ξεμείνω από δίκτυο έστω και για 2 μέρες...όταν έρθει με το καλό , απλά καταργώ την υπάρχουσα dsl γραμμή και παίζω κανονικά με την 2η..;)

για να δούμε αναμονή τώρα..:)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, μπορώ να μπω στο ιδιοκτητο δίκτυο της forthnet. Ενδιαφέρομαι για το 2play SOHO με κοστος ανα μηνα 24,90.

 

Ερώτηση 1η. Θα διακοπεί η σύνδεσή μου από τον ΟΤΕ. Πρέπει να πληρώσω κάτι για τη διακοπή αυτή στον ΟΤΕ?

 

Ερώτηση 2η. Για τα αστικά τηλεφωνήματα η χρέωση γίνεται ανα λεπτό τα πρώτα 2 λεπτά και μετά ανα δευτερόλεπτο. Η χρέωση είναι 0.0280/min. ξέρει κανείς τη χρέωση ανα δευτερόλεπτο του ΟΤΕ?

 

Ερώτηση 3η. Στα υπεραστικά η χρέωση γίνεται ανα δευτερόλεπτο από το πρώτο δευτερόλεπτο με χρέωση 0.0524/min. Ποιά είναι η αντίστοιχη χρέωση του ΟΤΕ?

 

Ερώτηση 4η. Η φορητότητα έχει κάποιο έξτρα κόστος ή γίνεται δωρεάν? Και μένει ακριβώς ίδιο το Νούμερο ή αλλάζει το πρόθεμα? Δηλαδή το 2310 που έχω για Θεσσαλονίκη μένει ίδιο?

 

Ερώτηση 5η. Φαντάζομαι ότι κόβοντας τη σύνδεση με τον ΟΤΕ ενεργοποιείται αμέσως η σύνδεση με τη forthnet... δεν πιστεύω να μένω χωρίς τηλέφωνο?

 

Ερώτηση 6η. Η εγκατάσταση έχει προαιρετικό κόστος κάπου 55 Ε. Εννούν τη σύνδεση του μοντεμ και την καλωδίωση ή κάτι άλλο που θα το χρειαστούμε οπωσδήποτε? (τεχνικός κτλ).

 

Ερώτηση 7η. Τι περιθώριο χρονικό δίνουν για την ενεργοποίηση απο τη στιγμή της αίτησης? Έστω και υποθετικό?

 

Ευχαριστώ...

Link to comment
Share on other sites

Μολις είδα εδώ...

 

 

http://www.forthnet.gr/media/double_play/applications_2play/2play%20SoHo%20application%20Instructions_140207.pdf

 

στην αρχή ότι αν είσαι στο ιδιοκτητο δίκτυο έχεις απεριοριστες δωρεαν κλησεις αστικες και υπεραστικες και στο SOHO. λέτε να ισχύει ή είναι λάθος τυπογραφικό?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, μπορώ να μπω στο ιδιοκτητο δίκτυο της forthnet. Ενδιαφέρομαι για το 2play SOHO με κοστος ανα μηνα 24,90.

 

Μολις είδα εδώ...

http://www.forthnet.gr/media/double_play/applications_2play/2play%20SoHo%20application%20Instructions_140207.pdf

στην αρχή ότι αν είσαι στο ιδιοκτητο δίκτυο έχεις απεριοριστες δωρεαν κλησεις αστικες και υπεραστικες και στο SOHO. λέτε να ισχύει ή είναι λάθος τυπογραφικό?

 

Για τυπογραφικό πρόκειται...

 

Ερώτηση 1η. Θα διακοπεί η σύνδεσή μου από τον ΟΤΕ. Πρέπει να πληρώσω κάτι για τη διακοπή αυτή στον ΟΤΕ?

 

Όχι

 

Ερώτηση 2η. Για τα αστικά τηλεφωνήματα η χρέωση γίνεται ανα λεπτό τα πρώτα 2 λεπτά και μετά ανα δευτερόλεπτο. Η χρέωση είναι 0.0280/min. ξέρει κανείς τη χρέωση ανα δευτερόλεπτο του ΟΤΕ?

 

oteshop.gr

 

Ερώτηση 3η. Στα υπεραστικά η χρέωση γίνεται ανα δευτερόλεπτο από το πρώτο δευτερόλεπτο με χρέωση 0.0524/min. Ποιά είναι η αντίστοιχη χρέωση του ΟΤΕ?

 

oteshop.gr

 

Ερώτηση 4η. Η φορητότητα έχει κάποιο έξτρα κόστος ή γίνεται δωρεάν? Και μένει ακριβώς ίδιο το Νούμερο ή αλλάζει το πρόθεμα? Δηλαδή το 2310 που έχω για Θεσσαλονίκη μένει ίδιο?

 

Το Full LLU της Forthnet παρέχεται υποχρεωτικά μόνο σε ενεργό βρόχο με φορητότητα και δεν έχει επιπλέον κόστος.

Φορητότητα σημαίνει ότι το νούμερο παραμένει ίδιο ολόκληρο.

 

Ερώτηση 5η. Φαντάζομαι ότι κόβοντας τη σύνδεση με τον ΟΤΕ ενεργοποιείται αμέσως η σύνδεση με τη forthnet... δεν πιστεύω να μένω χωρίς τηλέφωνο?

 

Εσύ δεν κόβεις τη σύνδεση με τον ΟΤΕ. Δεν απευθύνεσαι καθόλου στον ΟΤΕ. Όλα τα αναλαμβάνει η Forthnet και αν κάνει σωστά τη δουλειά της δε θα μείνεις χωρίς τηλέφωνο παρα μόνο για λίγες ώρες τη μέρα της φορητότητας.

 

Ερώτηση 6η. Η εγκατάσταση έχει προαιρετικό κόστος κάπου 55 Ε. Εννούν τη σύνδεση του μοντεμ και την καλωδίωση ή κάτι άλλο που θα το χρειαστούμε οπωσδήποτε? (τεχνικός κτλ).

 

Εννοούν τη σύνδεση του modem με τη USB θύρα του υπολογιστή σου :lol: , οπότε μην το επιλέξεις.

 

Ερώτηση 7η. Τι περιθώριο χρονικό δίνουν για την ενεργοποίηση απο τη στιγμή της αίτησης? Έστω και υποθετικό?

 

Για τον υποθετικό χρόνο ενεργοποίησης ρώτησέ τους στο τηλέφωνο.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά επειδή την πάτησα με το forthnet2play προσέξτε το εξής. Ενώ μπορεί να σας ενημερώσουν αρχικά ότι είναι δικιά τους αρμοδιότητα να καταργήσουν την adsl γραμμή , ο ΟΤΕ απορρίπτει την αίτηση λόγο ύπαρξης άλλου παρόχου και καλά. Οπότε θα πρέπει εσείς να καταργήσετε την adsl γραμμή σας. Αυτό βέβαια είναι ενάντια στον κανονισμό της EETT ο οποίος αναφέρει ξεκάθαρα πως είναι αρμοδιότητα του ΤΠ2 (τηλεπικοινωνιακού παρόχου 2). Η forthnet έκανε 20 μέρες να με ανημερώσει γιαυτό. Το ζήτημα είναι πως θα πρέπει κάποτε να μάθουν να λειτουργούν με τους νόμους-κανονισμούς και όχι με ότι θέλει ο ΟΤΕ. Αν έχει τύχει σε κάποιον άλλο παρακαλώ ας αναφέρει την περίπτωση του.

 

Φίλε μου,

Αυτό που λες με την κατάργηση ίσχυε παλαιότερα, πλέον με απόφαση της ΕΕΤΤ έχει αλλάξει η διαδικασία.

 

Κάνεις μόνο μία αίτηση στην εταιρεία που θέλεις να πας (π.χ. Forthnet) και αυτή η αίτηση ισχύει τόσο για την κατάργηση του ADSL που τυχόν υπάρχει στη γραμμή σου από προηγούμενο πάροχο όσο και στην κατάργηση της τηλεφωνικής γραμμής και την μεταφορά της στη νέα εταιρεία.

 

Παλαιότερα, πράγματι έπρεπε πρώτα εσύ χωριστά να κάνεις διακοπή στον προηγούμενο πάροχο γιατί αλλιώς ο ΟΤΕ θα απέριπτε την αίτηση.

 

Πλέον αυτό δεν ισχύει.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου,

Αυτό που λες με την κατάργηση ίσχυε παλαιότερα, πλέον με απόφαση της ΕΕΤΤ έχει αλλάξει η διαδικασία.

 

Κάνεις μόνο μία αίτηση στην εταιρεία που θέλεις να πας (π.χ. Forthnet) και αυτή η αίτηση ισχύει τόσο για την κατάργηση του ADSL που τυχόν υπάρχει στη γραμμή σου από προηγούμενο πάροχο όσο και στην κατάργηση της τηλεφωνικής γραμμής και την μεταφορά της στη νέα εταιρεία.

 

Παλαιότερα, πράγματι έπρεπε πρώτα εσύ χωριστά να κάνεις διακοπή στον προηγούμενο πάροχο γιατί αλλιώς ο ΟΤΕ θα απέριπτε την αίτηση.

 

Πλέον αυτό δεν ισχύει.

 

Κανένας χρήστης δεν έχει αναφέρει προς το παρόν ότι στην περίπτωσή του εφαρμόστηκε η απόφαση της ΕΕΤΤ...

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν το εφαρμόζει ο ΟΤΕ, πρέπει απλά να απαιτήσουν οι χρήστες να το εφαρμόσει γιατί είναι γνωστό ότι ο Οργανισμός αυθαιρετεί ασύστολα ώστε να δυσκολέψει όσο περισσότερο γίνεται την διαδικασία φορητότητας.

 

Απ'όσο γνωρίζω, δεν μπορεί πλέον να απορρίψει αίτηση LLU και να στείλει ως αιτιολογία την ύπαρξη ενεργού ADSL... Εκτός αν βρίσκει και βάζει άλλες αιτιολογίες!

 

Παίζει βέβαια, η απόφαση της ΕΕΤΤ (2/2/2007) να μην έχει εκδοθεί ακόμα στο ΦΕΚ και να μην ισχύει οπότε πάω πάσο, γιατί σε μια αναζήτησή μου στο et.gr δεν βρήκα κάτι σχετικό...

 

Πάντως ο ΟΤΕ υπέβαλε το RUO και άρα από το Μάρτη θα ισχύει αυτό, καθώς οι κανόνες που έβγαλε η ΕΕΤΤ ήταν προσωρινοί μέχρι την κατάθεση και έγκριση του RUO του ΟΤΕ. Σίγουρα πάντως και οι πρόνοιες του RUO του ΟΤΕ δεν θα είναι χαμηλότερες από αυτές των προσωρινών διατάξεων της ΕΕΤΤ.

Link to comment
Share on other sites

Paidia apo mera se mera tha mou energopoihthei to forthnet double play opote tha sas pw tis entypwseis mou...Exw kanei thn aithsh peripou 20-25 meres....

 

Σου έχουν στείλει εξοπλισμό ή όταν θα γίνει η ενεργοποίηση? Είσαι στο ιδιόκτητο δίκτυο ή θα μείνεις μέσω ΑΡΥΣ?

 

Παντως παιδιά και οι χρεώσεις της στο SOHO είναι πιο φτηνές από τον ΟΤΕ. Πως γίνεται αυτό? 0,0309 ο οτε ανα λεπτο στα αστικα και 0.073 εναντι 0,0524 στα υπεραστικα.

Link to comment
Share on other sites

Tha eimai sto idioktito diktyo ths Forthnet. Tous phra thlefwno kai mou eipan pws tha mou energopoihthei to argotero mexri to telos ths allhs evdomados..Eksoplismo tha parw molis ksekinhsei h leitourgia alla exw diko mou opote den me apasxolei..
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/8915burberry.jpg
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά βλέπω εδώ τι γράφεται και δεν έχω καταλάβει ακόμα τι παίζει. Είναι καλές οι υπηρεσίες η όχι. Το πακέτο πάντως φαίνεται πολύκαλό... Αν μπορεί κάποιος (που να ξέρει) να επικοινωνήσει μαζί θα το εκτιμήσω πολύ!
Link to comment
Share on other sites

Tha eimai sto idioktito diktyo ths Forthnet. Tous phra thlefwno kai mou eipan pws tha mou energopoihthei to argotero mexri to telos ths allhs evdomados..Eksoplismo tha parw molis ksekinhsei h leitourgia alla exw diko mou opote den me apasxolei..

 

Τελικα τι εγινε ? Σε "ενεργοποιησανε" ?:D

Πως παιζει ?

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια εχω κανει αιτηση απο τα μεσα ιανουαριου, μου εχουν στειλει εδω και καιρο και τον εξοπλισμο αλλα ακομα συνδεση δεν...:mad:

θα ξαναπαρω τηλ να δω ...

δε θελω να επιστρεψουν τα φαντασματα τις βι-ΒΟΔΙ...

-Dell Axim x51v WM6 A03 RTM football

-HTC P3600 WM6 Gelly_01 :cool:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εγώ έχω στείλει την αίτηση για 2play από τις 6-2, την παρέλαβαν κατά τα λεγομενά τους και κατεχωρήθει στις 23-2 ! Από τότε τίποτα, πέρνω κάθε εβδομάδα τηλέφωνο και μου λένε ότι θα είμαι οκ την επόμενη εβδομάδα.

Σημείωση ότι έχω isdn του ΟΤΕ.

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον ακομα περιμενω...

αιτηση απο 22/1

περιοχη Ιλισια

εχω isdn

απο την 4νετ μου ειπαν πως πρεπει να περιμενω τον οτε να κανει την αλλαγη isdn--->pstn. Δυστυχως ακομα isdn εχω σπιτι και δε βλεπω προκοπη. Μαλιστα ειπα στο τηλ κεντρο τους να κινησω εγω τις διαδικασιες στον οτε ωστε να γινει αυτη η αλλαγη, ομως απαντησαν αρνητικα. Πρεπει να γινουν ολα απο την αιτηση που εχει στειλει στον οτε η 4νετ...

 

η υποθεση εχει αρχισει να γινεται κουραστικη και βιβοντικη( εκει περιμενα 3 μηνες για να ακυρωσω στο τελος την αιτηση ενεργοποιησης). Οπως καταλαβαινετε παλευω να βαλω dsl 6 μηνες τωρα..

 

ελπιζω να μην συμβαινει σε πολλους αυτο, αν και πιστευω το αντιθετο...

-Dell Axim x51v WM6 A03 RTM football

-HTC P3600 WM6 Gelly_01 :cool:

Link to comment
Share on other sites

ωωχχ...και εγώ ανησυχώ που έκανα αίτηση στις 28-2 και ακόμα τίποτα...:O

βέβαια η γραμμή μου(χαχα..η δεύτερη γραμμή μου εννοείται..στην πρώτη παίζει ήδη απλό dsl over isdn 512) είναι pstn,οπότε ίσως γλυτώσω λίγο χρόνο...ελπίζω..:O

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, εγώ έχω ήδη 2Play (με το ιδιόκτητο δίκτυο της forthnet) από την προηγούμενη εβδομάδα. αίτηση έκανα από 15-2 (την έστειλα με courier για να μην καθυστερήσει). Το προηγούμενο Σάββατο ήρθε ο εξοπλισμός και διαπίστωσα ότι είχα αναγνώριση κλήσης. Τη δευτέρα δεν δούλευε το τηλέφωνο το μεσημέρι και τους πήρα τηλ. Σε 2 ώρες είχε φτιάξει και συνδέθηκα και στο dsl (με προσωρινό username & password).

 

Περιμένω να μου δώσουν και username.

Κάποια στιγμή το τηλέφωνο ήταν νεκρό.

Πάντως από την Πέμπτη και μετά δεν έχω κανένα πρόβλημα.

Χθες κατέβασα αναβάθμιση για το κινητό μου (24 Mb) σε 1,5 λεπτά από το site της sony erickson

 

H forthnet δεν κάνει αριθμοδότηση γιατί δεν τη συμφέρει. Φανταστείτε να χρειαστεί να προσλάβει 300 (υποθετικό νούμερο) άτομα για να κάνουν συνδέσεις. Οπότε άσε τον οτέ που τους έχει και κάθονται.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, εγώ έχω ήδη 2Play (με το ιδιόκτητο δίκτυο της forthnet) από την προηγούμενη εβδομάδα. αίτηση έκανα από 15-2 (την έστειλα με courier για να μην καθυστερήσει). Το προηγούμενο Σάββατο ήρθε ο εξοπλισμός και διαπίστωσα ότι είχα αναγνώριση κλήσης. Τη δευτέρα δεν δούλευε το τηλέφωνο το μεσημέρι και τους πήρα τηλ. Σε 2 ώρες είχε φτιάξει και συνδέθηκα και στο dsl (με προσωρινό username & password).

 

Περιμένω να μου δώσουν και username.

Κάποια στιγμή το τηλέφωνο ήταν νεκρό.

Πάντως από την Πέμπτη και μετά δεν έχω κανένα πρόβλημα.

Χθες κατέβασα αναβάθμιση για το κινητό μου (24 Mb) σε 1,5 λεπτά από το site της sony erickson

 

H forthnet δεν κάνει αριθμοδότηση γιατί δεν τη συμφέρει. Φανταστείτε να χρειαστεί να προσλάβει 300 (υποθετικό νούμερο) άτομα για να κάνουν συνδέσεις. Οπότε άσε τον οτέ που τους έχει και κάθονται.

 

Πες μας τι ταχυτητες πιανεις στο UP και στο DOWN.:D

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...