Jump to content

Nova ADSL & Double Play (Forthnet)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ευχαριστω φιλε αυτο θα κανω και κατι τελευταιο στο 2play τωρα με 1Μβιτ που εχω σε τι θα με πανε στο ιδιοκτυτο?Στα 4?Δηλαδη 10Μβιτ στο ιδιοκτυτο για να εχω τι πρπει να κανω?

 

Πας 4 εως 10mbps, ανάλογα με το κέντρο που συνδέεσαι και την απόσταση από αυτό (μπορεί να συγχρονίσεις στα 4, μπορεί στα 7 και αν είσαι πολύ τυχερός και ίσως κοντά στα 10).

Δεν είναι διαφορετικό "πακέτο" τα 4mbps από τα 10 mbps

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

A μαλιστα τωρα το επιασα μπορω να δω καπου τι ταχυτητα θα πιασω?Αν θα απεχω δηλαδη πολυ απο το κεντρο η οχι?Επισης παιδια κατι αλλο αυτο:http://www.forthnet.gr/templates/corporateProductsDetails2.aspx?c=10009724 τι διαφορα εχει απο το 2play soho στο ιδιοκτυτο της forthnet kαι ειναι πιο φθηνο?
Στα Τρικαλα στα δυο στενα σκοτωσανε τον Σακαφλια!!!!![sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

To 2play SOHO μέσω του ιδιόκτητου δικτύου είναι (αν έχω καταλάβει καλά) το 2play χωρίς την παροχή των απεριόριστων εθνικών κλήσεων. Χρεώνεσαι (από τη Forthnet, αφού καταργείς τον ΟΤΕ) με χρονοχρέωση την κάθε κλήση που θα κάνεις.
Link to comment
Share on other sites

A μαλιστα τωρα το επιασα μπορω να δω καπου τι ταχυτητα θα πιασω?Αν θα απεχω δηλαδη πολυ απο το κεντρο η οχι?Επισης παιδια κατι αλλο αυτο:http://www.forthnet.gr/templates/corporateProductsDetails2.aspx?c=10009724 τι διαφορα εχει απο το 2play soho στο ιδιοκτυτο της forthnet kαι ειναι πιο φθηνο?

 

Το Link που παραθετεις αφορά μόνον internet.

To 2play soho αφορά σε επιχειρήσεις (εκδίδεται τιμολόγιο που μπορεί να χρησιμοποιηθεί στα φορολογικά βιβλία, πχ για να εκπίπτει ο ΦΠΑ) και ΔΕΝ εχει δωρεάν αστικά και υπεραστικά.

Το "απλό" 2play είναι μόνον για οικιακούς χρήστες

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη εαν βαλει καποιος αυτο που δινω στο λινκ σταθερο δεν θα εχει σταθερο στο ιδιοκτυτο της forthnet?Kai to 2paly soho ειναι για νοικοκυρια
Στα Τρικαλα στα δυο στενα σκοτωσανε τον Σακαφλια!!!!![sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

min fovaste gia to ti taxitita tha piasete sto idioktito... i texnologia ADSL2+ spania peftei kato apo 7-8mbps... kai den exo akousei kapoion na sindeete stin 2play kato apo 8mbps... (peran kapoion provlimaton pou akomi den exoun allaksei stin anavathmisi apo 4 se 10...)
Link to comment
Share on other sites

καλά δείχνει να ξεκίνησε η μέρα...για σήμερα έλεγε ο wizard της forthnet ότι θα ενεργοποιηθεί το 2play στην γραμμή μου, και ήδη είμαι χωρίς τηλέφωνο αλλά βλέπω ότι το modem συγχρονίζει...

πάω να κάνω καμιά δουλειά και το μεσημεράκι λέω να ξεκινήσω συνδεσμολογία και setup...

το απόγευμα τα νεώτερα..:)

 

ειμαι ακριβώς στην ίδια περίπτωση , μόνο που είμαι χωρίς τηλέφωνο από την Παρασκευή και η σύνδεση μου αντί 4-10 mb είναι 1 :cry: :cry:

peterv
Link to comment
Share on other sites

ειμαι ακριβώς στην ίδια περίπτωση , μόνο που είμαι χωρίς τηλέφωνο από την Παρασκευή και η σύνδεση μου αντί 4-10 mb είναι 1 :cry: :cry:

Για δες φιλε _ΕΔΩ_ σε ποιον proxy εισαι.Μηπως ακομα μπαινεις μεσω ARYS? :confused:

Μας ρωτάνε:«Ποιος ανακάλυψε τον ηλεκτρισμό;»,«Ποιος μίλησε πρώτος για άτομα;»,«Ποιος ανακάλυψε πρώτος ότι η Γή στρέφεται γύρω από τον Ήλιo;» και απαντάμε: «Οι Έλληνες!».

 

Λάθος! Όλα αυτά τ'ανακάλυψαν ο Θαλής ,ο Δημόκριτος,ο Αρίσταρχος.Μεταξύ αυτών και του μέσου Έλληνα υπάρχει τόση απόσταση όσο μεταξύ του μέσου Έλληνα κι ενός «χιμπατζή».

Link to comment
Share on other sites

Για δες φιλε _ΕΔΩ_ σε ποιον proxy εισαι.Μηπως ακομα μπαινεις μεσω ARYS? :confused:

 

πως καταλαβαίνω αν ειμαι σε ARYS ?

 

μου βγάζει :

 

IP address info:

My IP address: 77.49.198.236 (copy)

IP country: Greece

IP Address state: Attiki

IP Address city: Athens

IP latitude: 37.9833

IP longitude: 23.7333

Your ISP: FORTHnet SA

Organization: FORTHnet SA

 

More info about you:

Speed: Cable/DSL

Browser: Internet Explorer 6.0

καμμιά ιδέα ????

peterv
Link to comment
Share on other sites

update: :)

το τηλέφωνο όπως ήταν αναμενόμενο και όπως με διαβεβαίωσαν αποκαταστάθηκε πλήρως την ίδια μέρα, ήτοι την Παρασκευή το απόγευμα...παίζει πλέον κανονικά και μάλιστα με εφάμιλλη ποιότητα με τον ΟΤΕ..:)

το internet από την πρώτη στιγμή (Παρασκευή πρωί) έπαιζε κανονικά αλλά λίγο χαμηλά σε απόδοση, δηλαδή 5.5-6.5 MBit...μετά από σχεδόν 1 ώρα αναμονή στο cc (είναι όντως τραγικοί σε αυτό) ο πολύ ευγενικός κατά τ'άλλα υπάλληλος άκουσε το πρόβλημα προσεχτικά και γρήγορα διαπιστώσαμε ότι η γραμμή μου έχει αρκετό θόρυβο, να μην πω πάρα πολύ θόρυβο...ενδεικτικά ήταν 49-51 ενώ κανονικά απ'ότι μου είπε ,έπρεπε να κειμένεται κοντά στο 20..

το δήλωσε βλάβη λοιπόν να το ελένξουν οι τεχνικοί και προς το παρόν απολαμβάνω τα 6 MBit εν αναμονή των λίγων παραπάνω..:)

Link to comment
Share on other sites

min fovaste gia to ti taxitita tha piasete sto idioktito... i texnologia ADSL2+ spania peftei kato apo 7-8mbps... kai den exo akousei kapoion na sindeete stin 2play kato apo 8mbps... (peran kapoion provlimaton pou akomi den exoun allaksei stin anavathmisi apo 4 se 10...)

Μια φίλη μου που έβαλε 2play και είναι στο ιδιόκτητο της Forthnet δεν πιάνει ούτε το 1Mbps και η ποιότητα του τηλεφώνου είναι χάλια (δεν μπορείς να συνεννοηθείς). Σε ποιόν πρέπει να απευθυνθεί, στη Forthnet ή στον ΟΤΕ?

Link to comment
Share on other sites

πως καταλαβαίνω αν ειμαι σε ARYS ?

M'ενα tracert που εκανα για το IP που δινεις μου εβγαλε οτι εισαι στο bbras-llu-ath-02.forthnet.gr που αν δεν κανω λαθος σημαινει οτι ειναι τοπικος βρογχος της Forthnet οποτε δεν εισαι μεσω ΑΡΥΣ στο ιντερνετ.

Oποιος γνωριζει περισσοτερα ας βοηθησει

Μας ρωτάνε:«Ποιος ανακάλυψε τον ηλεκτρισμό;»,«Ποιος μίλησε πρώτος για άτομα;»,«Ποιος ανακάλυψε πρώτος ότι η Γή στρέφεται γύρω από τον Ήλιo;» και απαντάμε: «Οι Έλληνες!».

 

Λάθος! Όλα αυτά τ'ανακάλυψαν ο Θαλής ,ο Δημόκριτος,ο Αρίσταρχος.Μεταξύ αυτών και του μέσου Έλληνα υπάρχει τόση απόσταση όσο μεταξύ του μέσου Έλληνα κι ενός «χιμπατζή».

Link to comment
Share on other sites

update: :)

το τηλέφωνο όπως ήταν αναμενόμενο και όπως με διαβεβαίωσαν αποκαταστάθηκε πλήρως την ίδια μέρα, ήτοι την Παρασκευή το απόγευμα...παίζει πλέον κανονικά και μάλιστα με εφάμιλλη ποιότητα με τον ΟΤΕ..:)

το internet από την πρώτη στιγμή (Παρασκευή πρωί) έπαιζε κανονικά αλλά λίγο χαμηλά σε απόδοση, δηλαδή 5.5-6.5 MBit...μετά από σχεδόν 1 ώρα αναμονή στο cc (είναι όντως τραγικοί σε αυτό) ο πολύ ευγενικός κατά τ'άλλα υπάλληλος άκουσε το πρόβλημα προσεχτικά και γρήγορα διαπιστώσαμε ότι η γραμμή μου έχει αρκετό θόρυβο, να μην πω πάρα πολύ θόρυβο...ενδεικτικά ήταν 49-51 ενώ κανονικά απ'ότι μου είπε ,έπρεπε να κειμένεται κοντά στο 20..

το δήλωσε βλάβη λοιπόν να το ελένξουν οι τεχνικοί και προς το παρόν απολαμβάνω τα 6 MBit εν αναμονή των λίγων παραπάνω..:)

Μάλλον σε αυτά θα μείνεις, εκτός αν ο θόρυβος δεν οφείλεται στην γραμμή του ΟΤΕ (σπάνιο).

Παίζει να φταίει και η εσωτερική καλωδίωση.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

kalimera paides. mia erwtisi tha ithela na kanw.

epeidi o odigos klaipsis tis forthnet sto internet den leitourgei.

kserei kaneis an me kaliptei sto volo gia ti grammi ews 10mb???

kserete kanena thl na rotiso sta kentrika?

Link to comment
Share on other sites

Την δεύτερη τηλεφωνική γραμμή που προσφέρει η Forthnet στο 2play που θα τη βρω...? Σε όποια τηλεφωνική πρίζα και αν συνδέσω συσκευή, ισχύει το νούμερο που είχα πάντα. Που είναι η δεύτερη γραμμή οεο...???
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά.Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι σχετικά με το forthnet2play.Βασικά η περιοχή μου δεν καλύπτεται από το ιδιόκτητο δίκτυο της(μέχρι 11/2007),αλλά σκέφτομαι να βάλω γιατί μου φαίνεται ότι συμφέρει.Θα ήθελα να ρωτήσω:

α)αν βάλω,θα χάσω το internet που έχω και θα πρέπει να περιμένω μέχρι να βάλουν καινούργιες πόρτες;

β)είναι δεσμευτικό για κάποιο διάστημα ή όποτε θέλω το ακυρώνω και γυρίζω σε ΟΤΕ,παίρνει πολύ χρόνο;

Ευχαριστώ

 

κανείς δεν ξέρει να μου πει;

Link to comment
Share on other sites

Χτες μου ήρθε σπίτι το ρουτεράκι. Ένα USR είναι τελικά.

Να κάνω μια ερώτηση παιδια? Μιλάμε για πρώτη σύνδεση, έχω δώσει δύο προτεινόμενα username αλλά από password τι γίνεται? Υπάρχει κάποιο αρχικό που θα το αλλάξω μόλις κάνω την πρώτη σύνδεση? Με το μόντεμ δεν μου έστειλαν κάποιο φάκελο. Μόνον ξερή την συσκευή με το δελτίο αποστολής. Δεν θα έπρεπε να στείλουν και κάποιο φάκελο που να έχει πληροφορίες για το username και το αρχικό password που θα έχω? Sorry αν είναι χαζές οι ερωτήσεις μου, αλλά είμαι πρωτάρης στο adsl internet.

 

A!! Και μία ακόμα ερώτηση. Το κουτί μέσα είχε και ένα σπλιτεράκι - φίλτρο. Το οποίο το σύνδεσα, έβαλα το τηλέφωνο επάνω του και το ρουτεράκι.

Στο σπίτι έχω όμως και δεύτερο τηλέφωνο σε άλλο δωμάτιο, το οποίο ενώνεται η γραμμή του εσωτερικά στην κεντρική μπρίζα (εκεί που έβαλα το σπλίτερ-φίλτρο και το ρουτεράκι).

Τι είναι προτειμότερο? Να αγοράσω ένα δεύτερο φιλτράκι για το άλλο τηλέφωνο και να αφείσω την σύνδεση όπως είναι μέσα στην μπρίζα? Ή να την αποσυνδέσω από μέσα από την μπρίζα, να την βγάλω έξω, και με μια ψιλοπατεντούλα να την βάλω πάνω στο σπλιτεράκι σαν ντούμπλεξ τηλέφωνο με το κεντρικό?

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Χτες μου ήρθε σπίτι το ρουτεράκι. Ένα USR είναι τελικά.

Να κάνω μια ερώτηση παιδια? Μιλάμε για πρώτη σύνδεση, έχω δώσει δύο προτεινόμενα username αλλά από password τι γίνεται? Υπάρχει κάποιο αρχικό που θα το αλλάξω μόλις κάνω την πρώτη σύνδεση?

 

Κανονικά, στο κινητό που δήλωσες, πρέπει να έχει έρθει ένα μύνημα με το username και το password. Αν δεν έχει έρθει τέτοιο μήνυμα, τότε επικοινώνησε με τη forthnet, έχοντας μια φωτοτυπία της ταυτότητάς σου, την οποία θα στείλεις στο fax που θα σου πούνε, για να πάρεις καινούριο password.

 

Για τις συνδέσεις που λες για 2ο τηλέφωνο, κανονικά πρέπει σε κάθε τηλεφωνική συσκευή να προηγείται φίλτρο. Αν όμως δουλεύει και χωρίς φίλτρο, τότε είναι οκ. Αλλοιώς αγοράζεις ένα φίλτρο (κάνει από 3 ως 6 ευρώ).

 

Από δική μου εμπειρία για τη σύνδεση, το προτιμότερο είναι να συνδέσεις το μεγάλο καλώδιο αρχικά, μετά να βάλεις το φίλτρο/splitter, και πάνω σε αυτό, με το πολύ μικρό καλώδιο να συνδέσεις το USR και με ένα οποιοδήποτε καλώδιο το τηλέφωνο. Εγώ έτσι πέτυχα πολύ καλύτερο συγχρονισμό του router (από 5800kbps σε 9600 kbps).

Link to comment
Share on other sites

κανείς δεν ξέρει να μου πει;

 

Αν δεν έχει ιδιόκτητο δίκτυο, τότε το 2play, είναι το ίδιο σαν να κάνεις

-σύνδεση adsl

-προεπιλογή forthnet, αλλά με απεριόριστα αστικά-υπεραστικά (το δίνει πχ και η LANNET αυτό, με 16 ευρώ το μήνα)

-θα πληρώνεις πάγιο ΟΤΕ

Δεν θα αλλάξει κάτι άλλο, δε θα διακοπεί το Internet, ούτε θα έχεις πρόβλημα να ξαναγυρίσεις στον ΟΤΕ, διότι δε θα έχεις φύγει ποτέ από τον ΟΤΕ. Μόνο θα πληρώσεις 70ευρώ, αν φύγεις πριν κλείσει χρόνος.

Link to comment
Share on other sites

Πηρα σημερα τηλεφωνο αλλα δεν δεν μπορουσαν να μου πουνε κατι για την εξελιξη τον προβληματων που υπαρχουν με την αιτηση μου γιατι ειχε πεσει το συστημα τους και δεν μπορουν να δουν τιποτα.ελπιζω οταν συνδεθω οι ταχυτητα και η ποιοτητα της γραμμης να με αποζημιωσουν.αν οχι θα γινει ψιλοχαμος,γιατι καλη η υπομονη και η ευγενια ως τωρα αλλα υπαρχουν και ορια.:mad: :mad: :mad: :mad: :worry: :worry: :worry:
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

agio paulo thessalonikis exei valei kanis;;;sto idioktito tis forthnet;;

Ντεν έκει εκεί ιντιόκτιτο.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Το Link που παραθετεις αφορά μόνον internet.

To 2play soho αφορά σε επιχειρήσεις (εκδίδεται τιμολόγιο που μπορεί να χρησιμοποιηθεί στα φορολογικά βιβλία, πχ για να εκπίπτει ο ΦΠΑ) και ΔΕΝ εχει δωρεάν αστικά και υπεραστικά.

Το "απλό" 2play είναι μόνον για οικιακούς χρήστες

Eπειδη διαβασα το post σου τους ρωτησα και η απαντηση ηταν:

 

 

 

Αξιότιμε Κύριε

 

Σε συνέχεια του αιτήματος σας, θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι η υπηρεσία Forthnet 2play SoHo είναι ειδικά σχεδιασμένη για να ταιριάζει τόσο σε εταιρίες, όσο και σε οικιακούς χρήστες.

 

Σας ευχαριστούμε θερμά για την εμπιστοσύνη σας.

 

 

Το τμήμα Εξυπηρέτησης Πελατών Σταθερής Τηλεφωνίας forthnet είναι στη διάθεσή σας 24 ώρες το 24ωρο, 365 ημέρες το χρόνο, για κάθε διευκρίνιση ή συμπληρωματική πληροφορία.

Μας ρωτάνε:«Ποιος ανακάλυψε τον ηλεκτρισμό;»,«Ποιος μίλησε πρώτος για άτομα;»,«Ποιος ανακάλυψε πρώτος ότι η Γή στρέφεται γύρω από τον Ήλιo;» και απαντάμε: «Οι Έλληνες!».

 

Λάθος! Όλα αυτά τ'ανακάλυψαν ο Θαλής ,ο Δημόκριτος,ο Αρίσταρχος.Μεταξύ αυτών και του μέσου Έλληνα υπάρχει τόση απόσταση όσο μεταξύ του μέσου Έλληνα κι ενός «χιμπατζή».

Link to comment
Share on other sites

Eπειδη διαβασα το post σου τους ρωτησα και η απαντηση ηταν:

 

 

 

Αξιότιμε Κύριε

 

Σε συνέχεια του αιτήματος σας, θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι η υπηρεσία Forthnet 2play SoHo είναι ειδικά σχεδιασμένη για να ταιριάζει τόσο σε εταιρίες, όσο και σε οικιακούς χρήστες.

 

Σας ευχαριστούμε θερμά για την εμπιστοσύνη σας.

 

 

Το τμήμα Εξυπηρέτησης Πελατών Σταθερής Τηλεφωνίας forthnet είναι στη διάθεσή σας 24 ώρες το 24ωρο, 365 ημέρες το χρόνο, για κάθε διευκρίνιση ή συμπληρωματική πληροφορία.

.

Ετσι ειναι παιδια το soho ειναι και για οικιακους χρηστες το εχω κανει εγω.:happy:

myphone_2.png
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...