Jump to content

Ταχυμεταφορές (Couriers)


mplip
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • 4 weeks later...
Καλημέρα.Επειδη με τις τιμές και το βάρος και όλα αυτά έχω μπερδευτεί λίγο,για να στείλω από μια πόλη σε μια άλλη (επαρχία-Αθήνα) ένα tablet με το κουτί του,ποια είναι η πιο φθηνή μεταφορική να πληρώσω τα έξοδα;
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.Επειδη με τις τιμές και το βάρος και όλα αυτά έχω μπερδευτεί λίγο,για να στείλω από μια πόλη σε μια άλλη (επαρχία-Αθήνα) ένα tablet με το κουτί του,ποια είναι η πιο φθηνή μεταφορική να πληρώσω τα έξοδα;
Νομίζω πως η πιο φθηνή είναι η ελτα courier και ακόμη πιο φθηνά συστημένο elta

 

Στάλθηκε από το VOG-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.Επειδη με τις τιμές και το βάρος και όλα αυτά έχω μπερδευτεί λίγο,για να στείλω από μια πόλη σε μια άλλη (επαρχία-Αθήνα) ένα tablet με το κουτί του,ποια είναι η πιο φθηνή μεταφορική να πληρώσω τα έξοδα;

Μάλλον ΕΛΤΑ COURIER

Δες εδώ το κόστος:https://www.elta-courier.gr/calc_cost

 

Φυσικά υπάρχει και το ΑΠΛΟ δέμα ΕΛΤΑ όπου παραλαμβάνεις από το κατάστημα.

https://www.elta.gr/el-gr/%CF%85%CF%80%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%AF%CF%83%CF%89%CE%BA%CF%8C%CF%83%CF%84%CE%BF%CF%82.aspx

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G + CU (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Έστειλα την προηγούμενη Παρασκευή ένα δέμα από Τρίκαλα στην Αθήνα και ο άνθρωπος το παρέλαβε Σάββατο μεσημέρι από την Γενική χωρίς να δηλώσω παράδοση Σάββατο (έχει κάποιο έξτρα κόστος).Αντίστοιχα αύριο θα μου στείλουν με ΕΛΤΑ κουριερ από Τρίπολη στα Τρίκαλα ένα δέμα,υπάρχει πιθανότητα να είναι εδώ Σάββατο και να μπορώ να το παραλάβω ή πρέπει να βάλουμε +4€ για σίγουρα;
Link to comment
Share on other sites

Έστειλα την προηγούμενη Παρασκευή ένα δέμα από Τρίκαλα στην Αθήνα και ο άνθρωπος το παρέλαβε Σάββατο μεσημέρι από την Γενική χωρίς να δηλώσω παράδοση Σάββατο (έχει κάποιο έξτρα κόστος).Αντίστοιχα αύριο θα μου στείλουν με ΕΛΤΑ κουριερ από Τρίπολη στα Τρίκαλα ένα δέμα,υπάρχει πιθανότητα να είναι εδώ Σάββατο και να μπορώ να το παραλάβω ή πρέπει να βάλουμε +4€ για σίγουρα;
αν δεν βάλεις τα 4,θα σου έρθει την Δευτέρα.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Έστειλα την προηγούμενη Παρασκευή ένα δέμα από Τρίκαλα στην Αθήνα και ο άνθρωπος το παρέλαβε Σάββατο μεσημέρι από την Γενική χωρίς να δηλώσω παράδοση Σάββατο (έχει κάποιο έξτρα κόστος).Αντίστοιχα αύριο θα μου στείλουν με ΕΛΤΑ κουριερ από Τρίπολη στα Τρίκαλα ένα δέμα,υπάρχει πιθανότητα να είναι εδώ Σάββατο και να μπορώ να το παραλάβω ή πρέπει να βάλουμε +4€ για σίγουρα;

 

Συνήθως όλα τα δέματα φτάνουν την επόμενη μέρα. Οπότε αύριο θα είναι στο κατάστημα, όπου μαι θα μπορείς να παραλάβεις αυτοπροσώπως.

Το Σάββατο δεν κάνουν διανομές, εκτός και αν πληρώσεις την έξτρα ταρίφα.

Οπότε κατά τις 10 το πρωί έλεγξε τον αριθμό αποστολής και αν είναι στο κατάστημα, πήγαινε να παραλάβεις.

Link to comment
Share on other sites

Όχι έτσι και αλλιώς έχω βάλει να παραλάβω από το κατάστημα γιαυτό το άφησα έτσι...αλλιώς από Δευτέρα απλά το είχα απορία.
Link to comment
Share on other sites

Τελικά όλα καλά,παρέλαβα το Σάββατο από το κατάστημα.Να ρωτήσω κάτι ακόμα για όποιον ξέρει.Θελω να στείλω κάτι με αντικαταβολή,ξέρουμε με ποια εταιρία θα πάρω πιο γρήγορα τα χρήματα;Με γενική βλέπω ότι αργούν πολύ,τα ΕΛΤΑ κουριερ λίγο καλύτερα.Οι άλλες πως τα πάνε σε αυτό το κομμάτι;
Link to comment
Share on other sites

Τελικά όλα καλά,παρέλαβα το Σάββατο από το κατάστημα.Να ρωτήσω κάτι ακόμα για όποιον ξέρει.Θελω να στείλω κάτι με αντικαταβολή,ξέρουμε με ποια εταιρία θα πάρω πιο γρήγορα τα χρήματα;Με γενική βλέπω ότι αργούν πολύ,τα ΕΛΤΑ κουριερ λίγο καλύτερα.Οι άλλες πως τα πάνε σε αυτό το κομμάτι;
Εμένα πάντως η γενική πιο γρήγορα από acs μου τα καταθέτει.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A6013 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως η γενική πιο γρήγορα από acs μου τα καταθέτει.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A6013 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Η γενική εμένα μου κάνει περίπου 2 βδομάδες.Τουλαχιστον 2 φορες που έστειλα τόσο μου έκανε.Αυτοι είναι οι χρόνοι γενικά;

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...
Καλημέρα και χρόνια πολλά...Στην κατάσταση που είναι αυτή τη στιγμή οι εταιρίες ταχυμεταφορων ποια από όλες να επιλέξουμε για οσο το δυνατόν πιο σύντομη παραλαβή;Χάλασε το κινητό της κοπέλας μου και ψάχνοντας να βρω κάτι πολλά καταστήματα γραφουν για καθυστερήσεις με ACS.Οι υπόλοιπες σε τι κατάσταση βρίσκονται;
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και χρόνια πολλά...Στην κατάσταση που είναι αυτή τη στιγμή οι εταιρίες ταχυμεταφορων ποια από όλες να επιλέξουμε για οσο το δυνατόν πιο σύντομη παραλαβή;Χάλασε το κινητό της κοπέλας μου και ψάχνοντας να βρω κάτι πολλά καταστήματα γραφουν για καθυστερήσεις με ACS.Οι υπόλοιπες σε τι κατάσταση βρίσκονται;

 

Το ίδιο χάλια.

Link to comment
Share on other sites

Ελτα κουριερ λέω εγώ.

Λιγότερες καθυστερήσεις στην περιοχή μου.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και χρόνια πολλά...Στην κατάσταση που είναι αυτή τη στιγμή οι εταιρίες ταχυμεταφορων ποια από όλες να επιλέξουμε για οσο το δυνατόν πιο σύντομη παραλαβή;Χάλασε το κινητό της κοπέλας μου και ψάχνοντας να βρω κάτι πολλά καταστήματα γραφουν για καθυστερήσεις με ACS.Οι υπόλοιπες σε τι κατάσταση βρίσκονται;

Απ'ότι έχω καταλάβει διαφέρει από περιοχή σε περιοχή. Εγώ Θεσσαλονίκη έχω παραλάβει πολύ γρήγορα 5 δέματα ΕΛΤΑ courier, είτε την ίδια μέρα που έφτασε στο κατάστημα είτε την επόμενη. Το ίδιο και με 2-3 δέματα Speedex. ACS τα είχαν 3 μέρες στο κατάστημά τους και πήγα και τα παρέλαβα η ίδια, μια που ήμουν κοντά.

Link to comment
Share on other sites

Η κατασταση με τις κουριερ αυτη την περιοδο ειναι τραγικη (οχι οτι φταινε κι αυτοι δηλαδη)...και παραλαβη να πας να κανεις απο το καταστημα πρεπει να εχεις μιση μερα τουλαχιστον ελευθερη
Link to comment
Share on other sites

Από acs παρέλαβα δέμα στην Πάτρα από Αθήνα σε 12 μέρες.... Την ίδια στιγμή με dhl δέμα που έφτασε χτες Ελλάδα από Γερμανία ήταν σήμερα στην πόρτα μου
Link to comment
Share on other sites

Έχει φύγει από το κέντρο διαλογής για το κατάστημα παράδοσης acs. Η μεταφορά έγινε εντός πόλης. Παρόλο που δεν υπάρχει κάποια σχετική κίνηση, παίζει να είναι στο κατάστημα παράδοσης και να μη το έχουν περάσει; Μπορώ να πάω να το πάρω;5131fe7187d581881f9df5b58a33cbd4.jpg

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με τα σημεία ελέγχου, δεν είναι στο κατάστημα παράδοσης.

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Εν τω μεταξύ, ούτε τα στοιχεία στην αναζήτηση μέσω tracking numbers φαίνονται σωστά... Σε πολλές εταιρείες αυτό.

Είναι δυνατόν να έφυγε την Πέμπτη ένα δέμα από Αθήνα και να παρουσιάζεται κολλημένο τόσες μέρες;

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Εν τω μεταξύ, ούτε τα στοιχεία στην αναζήτηση μέσω tracking numbers φαίνονται σωστά... Σε πολλές εταιρείες αυτό.

Είναι δυνατόν να έφυγε την Πέμπτη ένα δέμα από Αθήνα και να παρουσιάζεται κολλημένο τόσες μέρες;

 

Ναι, είναι.

 

Πριν 2-3 μήνες πήρα το Red Mi Note 8 pro για μένα και ήρθε σε μία μέρα.

Το έχω παραγγείλει και για την γυναίκα μου πριν 2 εβδομάδες και ακόμα φαίνεται να είναι στο πρώτο spot.

Καταλαβαίνω αυτό που έχει γίνει με τις online παραγγελίες εν μέσω κοροναϊού και τον όγκο που έχει προκύψει αλλά κάτι πρέπει να κάνουν για να βελτιωθεί όλο αυτό το σκηνικό.

 

Υ.Γ: Σε μία άλλη άσχετη παραγγελία που έκανα πριν 3 εβδομάδες από ένα eshop, για ένα αντικείμενο που κόστιζε 100 περίπου ευρώ +20 ευρώ μεταφορικά λόγω όγκου και βάρους, το δέμα δεν βρέθηκε ποτέ και ζήτησα από την εταιρία επιστροφή χρημάτων. Και ξαφνικά σήμερα το πρωί στις 9 η ώρα μου ήρθε sms ότι το δέμα μου θα παραδοθεί μέχρι τις 12. Εγώ τα χρήματα μου τα έχω πάρει πίσω από την εταιρία και έχω μιλήσει ήδη μαζί τους για το τι έχει γίνει. Η εταιρία μου κάνει έκπτωση κοντά στα 20 ευρώ (με άμεση μεταφορά των χρημάτων μέσω e-banking) για να το παραλάβω και να μην γίνει επιστροφή σε αυτούς. Λογικά δεν τους συμφέρει να πάει πίσω. Εγώ λόγω τις εταιρίας που η συμπεριφορά/συνεργασία τους ήταν άψογη σκέφτομαι να το κάνω. Άσχετα από το κέρδος των 20 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Εν τω μεταξύ, ούτε τα στοιχεία στην αναζήτηση μέσω tracking numbers φαίνονται σωστά... Σε πολλές εταιρείες αυτό.

Είναι δυνατόν να έφυγε την Πέμπτη ένα δέμα από Αθήνα και να παρουσιάζεται κολλημένο τόσες μέρες;

 

Εγώ αυτό υποθέτω πως είναι το πρόβλημα. Γιατί τα ΕΛΤΑ κούριερ μου έλεγε κέντρο διαλογής της πόλης μου 3 μέρες. Και το κατάστημα είναι πέντε λεπτά από εκεί με το αυτοκίνητο. Απλά έχουν τεράστιο φόρτο τα υποκαταστήματα και αργούν να κάνουν διαλογή των δεμάτων που έρχονται και για αυτό δεν αλλάζει το tracking

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...