Jump to content

Ταχυμεταφορές (Couriers)


mplip
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ποια συνομωσιολογια και ποιο ελεος???:wacko::ninja::worry:

Αν πίσω απο το θέμα "έχει τύχει σε κανένα σας κάτι παραπλήσιο" βλεπεις θεωρία συνομωσίας, aliens και κανά Νότη, τότε μάλλον υπάρχει θεματάκι... :O:fool:

 

Στο θέμα.Επικοινώνησα πάλι με την Αναστασία.

Αυτή τη φορά μου είπε πως έχω στείλει στο get it now εγώ.Επιστροφή προιόντος μου είπε μάλλον.Τα μόνα στοιχεία που μπορούσε να μου πει είναι πως ο παραλήπτης είναι στην ερμού 25 και ο αποστολέας μόνο το επίθετό μου το κινητό μου.Ούτε όνομα, ούτε διευθυνση.Τίποτα περισσότερο.

Επέμενε πως έχω στείλει πίσω προιόν, επέμενα πως δεν έχει γίνει κάτι τέτοιο.:rtfm:

Μετά απο λίγο μου είπε πως απο τις 2-12 είναι στα γραφεία της speedex στην αθήνα το αποστελλόμενο/επιστρεφόμενο και δεν μπορεί να παραδωθεί γιατί ο κουριερ έγραψε λάθος διευθυνση παραλήπτη....:ninja:

(Εδώ κολλάει το "έλεος" του απο πάνω μάλλον...)

 

Κλείσαμε και googlara τη διεύθυνση.

Βγαίνει πως είναι τα Public στην Αθήνα...

Το μόνο που μπορώ να θυμηθώ σχετικό είναι κάπου στον Νοέμβριο(και όχι Δεκέμβριο που μου λέει) που είχα στείλει πίσω ένα συμβόλαιο υπογεγραμένο +φωτοτυπία ταυτότητας.Αλλά δεν είμαι βέβαιη αν πρόκειται για αυτό.

Επειδή η εν λόγω κοπέλα δε μου φάνηκε και μυαλό ξυράφι, πήρα πίσω να της πώ πως στη διεύθυνση που μου είπε δεν είναι κανένα get it now, αλλά το Public.

H Aναστασία είχε βγεί για διάλειμμα και άφησα τη σωστή διεύθυνση στην συνάδελφο της.

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

δεχτηκα πριν λίγο κλήση απο κινητό,εξ ονόματος της speedex.

Με ενημέρωνε για ένα δέμα απο το get it now Που έιναι στο δικό μου όνομα και έχει το δικό μου τηλέφωνο εποκοινωνίας.

Μου είπε πως δεν ξέρει αν είναι κάτι που είναι για να παραλάβω εγώ ή κάτι που στέλνω εγώ πίσω στην εταιρεία.Το μόνο που μου είπε πέρα του οτι ειναι καταχωρημένο στα δικά μου στοιχεία. είναι πως εκκρεμεί απο τις 2-12.

Της είπα πως ούτε παραγγελία έχω κάνει, ούτε επέστρεψα κάτι.

Μου είπε πως ίσως κάποιο άτομο της οικογένειας το έκανε, και μου είπε να την καλέσω για να της πώ μηπως είναι απο συγγενικό άτομο το δέμα.

Μίλησα με εκπρόσωπο της get it now (άψογη εξυπηρετηση btw) και μου είπαν πως υπάρχει η καρτέλα πελάτη με τα στοιχεία μου, αλλά δεν υφίσταται θέμα με κάποια αποστολή/ παραλαβή.

Κάλεσα πίσω στο κινητό που με κάλεσε απο τη speedex και ζήτησα την Αναστασία(αυτά ξέρω μόνο) αλλά μιλούσε και της είπα να με καλέσει αυτή όταν τελειώσει.

Εχει τύχει σε κάποιον κάτι παρόμοιο;

Ούτε παραγγελία έκανα, ούτε επιστροφή...Και απο τις 2-12 έχουν πέράσει πάνω απο 15 μέρες!!!

Εχεις καποιον εχθρο που θελει να σε καταστρεψει?Αν ναι προσεξε γιατι μπορει να σου εχει στειλει ορολογιακη βομβα και μολις ανοιιξεις το πακετο να εκραγει.ΜΠΟΥΜ!!! :p Μπορει να ειναι και απο τρομοκρατη

p.s. φυσικα και αστειευομαι,αν δεν ειναι απο δικο σου προσωπο,πιθανον να ειναι διαφημιστικο πακετο με τιποτα δειγματα/διαφημιστικο υλικο απο καποια εταιρεια στην οποια ειχες δοσει καποια στιγμη για καποιον λογο(π.χ. διαγωνισμος) ονομα και διευθυνση.

Link to comment
Share on other sites

Εχεις καποιον εχθρο που θελει να σε καταστρεψει?Αν ναι προσεξε γιατι μπορει να σου εχει στειλει ορολογιακη βομβα και μολις ανοιιξεις το πακετο να εκραγει.ΜΠΟΥΜ!!! :p Μπορει να ειναι και απο τρομοκρατη

p.s. φυσικα και αστειευομαι,αν δεν ειναι απο δικο σου προσωπο,πιθανον να ειναι διαφημιστικο πακετο με τιποτα δειγματα/διαφημιστικο υλικο απο καποια εταιρεια στην οποια ειχες δοσει καποια στιγμη για καποιον λογο(π.χ. διαγωνισμος) ονομα και διευθυνση.

μάλλον εγραφες μαζί με μένα και σε πρόλαβα και δημοσίευσα πρώτη.

Αναφερει-και συνεχίζει να επιμενει- πως προκειται για επιστροφη που 'έκανα!!!

Απλά δεν ξέρει τι είναι, ποιος την κάνει και σε ποιον...Παντως ουτε για τα συμβολαια προκειται, καθως μιλησα και με public και δεν εχουν καποια εκρεμμοτητα απέναντι μου...:ninja:

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...
Έστειλα ένα δέμα με αντικαταβολή την Παρασκευή και έδωσα φωτοτυπία της πρώτης σελίδας του βιβλιαρίου τραπέζης.Ο παραλήπτης το έλαβε Δευτέρα πρωί και μου είπαν από την Γενική ταχυδρομική ότι κάνουν 5 μέρες τα χρήματα.Επειδή είναι η πρώτη φορά που έστειλα έτσι και ξέχασα να διευκρινησω,5 εργάσιμες μέρες κάνει σίγουρα ή έως 5 μέρες κάνουν να μπουν τα χρήματα;Λέω μήπως μπουν πιο νωρίς αλλιώς πάμε από βδομάδα.
Link to comment
Share on other sites

Έστειλα ένα δέμα με αντικαταβολή την Παρασκευή και έδωσα φωτοτυπία της πρώτης σελίδας του βιβλιαρίου τραπέζης.Ο παραλήπτης το έλαβε Δευτέρα πρωί και μου είπαν από την Γενική ταχυδρομική ότι κάνουν 5 μέρες τα χρήματα.Επειδή είναι η πρώτη φορά που έστειλα έτσι και ξέχασα να διευκρινησω,5 εργάσιμες μέρες κάνει σίγουρα ή έως 5 μέρες κάνουν να μπουν τα χρήματα;Λέω μήπως μπουν πιο νωρίς αλλιώς πάμε από βδομάδα.
5 εργάσιμες...Μην αγχώνεσαι θα μπουν σίγουρα.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A6013 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

5 εργάσιμες...Μην αγχώνεσαι θα μπουν σίγουρα.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A6013 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ευχαριστώ...Είναι η πρώτη φορά γιαυτό :)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Να ρωτήσω αν έχει κάποιος εμπειρία από την myhermes uk?

Ποια εταιρεία παραδίδει στην Ελλάδα?

 

Περιμένω ένα δέμα από Αγγλία το οποίο σύμφωνα με το tracking number, παραδόθηκε 07/02/19 (Delivered to safe place), αλλά δεν παρέλαβα τίποτα.....

Link to comment
Share on other sites

Το safe place είναι συνήθως ένα μέρος που ορίζεις εσύ αν λείπεις από το σπίτι (υπάρχει σαν επιλογή στην Αγγλία).

Από ότι καταλαβαίνω είσαι Ελλάδα όμως, οπότε λογικά το "safe place" είναι η εταιρία με την οποία συνεργάζονται εδώ στην Ελλάδα (π.χ. ACS κτλ). Μάθε με ποιον συνεργάζονται για να πάρεις να ρωτήσεις και λογικά θα έχει βγει και καινούριος κωδικός για το δέμα που περιμένεις

Link to comment
Share on other sites

Το safe place είναι συνήθως ένα μέρος που ορίζεις εσύ αν λείπεις από το σπίτι (υπάρχει σαν επιλογή στην Αγγλία).

Από ότι καταλαβαίνω είσαι Ελλάδα όμως, οπότε λογικά το "safe place" είναι η εταιρία με την οποία συνεργάζονται εδώ στην Ελλάδα (π.χ. ACS κτλ). Μάθε με ποιον συνεργάζονται για να πάρεις να ρωτήσεις και λογικά θα έχει βγει και καινούριος κωδικός για το δέμα που περιμένεις

 

Ναι στην Ελλάδα είμαι.

Δυστυχώς ο πωλητής μου λέει ότι παραδόθηκε και δεν έχω άλλα στοιχεία.

Κάλεσα και στην ACS αλλά δεν τους λέει κάτι ο αριθμός που έχω.

Το απόγευμα θα κάνω claim.

 

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

Ρώτα DHL μπας και..

 

--- edit ---

UPS εννοούσα.

 

Τώρα που το ξανασκέφτηκα μπορεί και να είναι DHL. Δοκίμασε και τους δυο, δε χάνεις κάτι.

Edited by XP130TD
συνεχόμενα posts
Link to comment
Share on other sites

Τώρα που το ξανασκέφτηκα μπορεί και να είναι DHL. Δοκίμασε και τους δυο, δε χάνεις κάτι.

 

Καμία από τις δύο, δυστυχώς.

Link to comment
Share on other sites

Καμία από τις δύο, δυστυχώς.

 

Νομίζω για international αποστολές είναι αυτοί εδώ

Στείλε σε αυτούς να σου πουν. Αν δε γνωρίζουν και αυτοί, τι να πω; :)

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω για international αποστολές είναι αυτοί εδώ

Στείλε σε αυτούς να σου πουν. Αν δε γνωρίζουν και αυτοί, τι να πω; :)

 

Είσαι αρχηγός!!!

Σκέψου οι άχρηστοι έλεγαν στον πωλητή ότι παραδόθηκε...

Δεν του είπαν όμως ότι παραδόθηκε σε άλλον courier...

Ήταν η πρώτη μου ερώτηση... ποιος θα το παραδώσει στην Ελλάδα άλλα άμα έχεις να κάνεις με άχρηστους...

Μου έβγαλε άλλο tracking στη διεύθυνση που που έδωσες και λέει in transit DPD και ότι θα μου έρθει μέχρι τις 15/2.

Χίλια ευχαριστώ!!!:):):)

Link to comment
Share on other sites

Ήταν λογικό ότι κάτι τέτοιο είχε γίνει. Με τον σωστό tracker φάνηκε και όλα ΟΚ.

Με το καλό να παραλάβεις λοιπόν.

Edited by thodoris85
Link to comment
Share on other sites

Ήταν λογικό ότι κάτι τέτοιο είχε γίνει. Με τον σωστό tracker φάνηκε και όλα ΟΚ.

Με το καλό να παραλάβεις λοιπόν.

 

Το παρέλαβα εχθές τελικά από Speedex.

Η διαδρομή ήταν - Myhermes uk - DPD - Speedex, το γράφω μήπως ψάχνεται κάποιος στο μέλλον.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Για εμένα η ΕΛΤΑ είναι η καλύτερη.. Όπως και να έχει είναι αρκετά ακριβές για της υπηρεσίες τους ειδικά αν είσαι ιδιώτης.. Θυμάμαι για ένα φανάρι αυτοκινήτου στην Acs πλήρωσα 22 ευρώ και έκανα και 18 χιλιόμετρα να το πάρω γιατί εδώ είναι στο διπλανό χωριό και μέχρι της 2 κάνει διαμονες και έως της 3 είναι ανοιχτό.. Οπότε εγώ εκείνη την ώρα σχολαω..

ΣΥΝ ότι την μεγάλη Τρίτη πρωί μου έστειλαν ένα κινητό για το κατάστημα της Δράμας από Ρόδο.. Εφυγε από Αθήνα 2 πμ μεγάλη Παρασκευή και μεγάλο Σάββατο δεν κινούνταν τα δέματα. Οπότε αφού τους καταραστηκα την κωλοεταιρια τους και ευχήθηκα καλό Πάσχα στις υπαλλήλους.. Ζήτησα να σταματήσει το δέμα αντί για Δράμα στην Ασπροβάλτα..γιατθ επέστρεφα από της ημέρες των γιορτών.. Το δέμα Τρίτη μετά το Πάσχα ήταν δράμα και η επιλογή μου ήταν να περιμένω να το παραλάβω Παρασκευή ή να πάω να το πάρω Από Δράμα κάνοντας 160 χιλιόμετρα μετά την δουλειά μου.. Πως μου γλίτωσαν την φωτιά δεν ξέρω.. Παρήγγειλα ρολόι από Καναδά και έκανε λιγότερο από 32 ώρες να φτασει Αθήνα και από εκεί για εκτελωνισμό πλήρωσα παραπάνω από την αξία του μαζί με τα μεταφορικά... Έκαναν 5 μέρες να το εστειλουν και το έστειλαν με χρέωση.. Οπότε παραδόθηκε την επόμενη πάλι.. Και δεν μπορώ να βρω κάποια επιτροπή να τους ελέγχει να τους ταράξω στις μηνύσεις και ας μην βγάλω ακρη

 

Στάλθηκε από το VOG-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

ενα αναλογα το υποκαταστημα σε μενα εδω Καστορια θεωρω την acs κορυφη μενω σε χωριο 7 χιλιομετρα απο Καστορια και μου φερνουν το δεμα καθε μερα ακομα και Σαατο χωρις εξτρα χρεωση. Γενικη και speedex ερχονται 3 φορες την δομαδα η οταν εχουν δεατα να μοιρασουν. Τα ΕΛΤΑ courrier παραδινουν το δεμα στα τοπικο πρακτορειο ΕΛΤΑ και πρεπει να παω εγω να το παρω... οποτε τα αποφευγω
υπογραφή εκτός ορίων
Link to comment
Share on other sites

Από την ελάχιστη εμπειρία μου κακή εξυπηρέτηση έχω με Speedex που αν δεν πάω εγώ να το πάρω από το κατάστημα τους δεν παίζει να το φέρουν και μιλάμε για μέσα στην πόλη πάντα...Η καλύτερη εξυπηρέτηση που έχω είναι με ACS (αν και τσιμπημένες τιμές για αποστολές) και ΕΛΤΑ Courier.
Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τον φίλο.

Η speedex είναι για τα ανάθεμα.

Περιμένω ένα δέμα το οποίο πήγε σε διαφορετικό κατάστημα εξυπηρέτησης περιοχής, με αποτέλεσμα να κάθεται εκεί εδώ και 3 μέρες.

Έχω μουλαρώσει, δεν πηγαίνω να το πάρω, και όταν μου το φέρουν θα τους ρίξω ένα άκυρο όλο δικό τους.

Έχω κάνει ήδη την παραγγελία από άλλο κατάστημα, το οποίο δεν συνεργάζεται με αυτήν την εταιρεία.

 

 

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έχω για παραλαβή από ACS φάκελο με έγγραφα με εντολή παραλαβής από το υποκατάστημα ACS. Ο φάκελος έχει φτάσει στο κατάστημα όπως φαίνεται στο σύστημά τους, αλλά και στα sms που λαμβάνω, από Τετάρτη 8/5/2019. Όμως δεν τον βρίσκουν (δεν μπορούν να βρουν που τον έχουν ακουμπήσει...). Και εννοείται ούτε μία ενημέρωση. Εγώ τους καλώ κάθε μέρα μπας και τον βρήκανε.

I can't tell you what the Cuore Sportivo is...

You have to see it for yourself.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Γενικη ταχυδρομικη οτι χειροτερο.. γ εμενα η acs ειναι πολυ αξιοπιστη σε οτι αφορα την εξελιξη της παραλαβης κτλ
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Κεφαλλονια οπου ειμαι μια χαρα ειναι οι κουριερ.Με Γενικη Ταχυδρομικη εχω παραλαβει ογκωδες δεμα,ολα καλα

Μετα για ΕΛΤΑ,σημερα πηρα ενα ρουτερ και εκανε να ερθει απο την τριτη(Θεσσαλονικη-Κεφαλονια),ενω ηταν απο χθες το μεσημερι(μετα τις 12).

Με Speedex,Ελτα Κουριερ δεν ετυχε ακομα αλλα σε δεματα που πηραν γνωστοι δεν ειχανε θεμα.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Speedex ..Πρόσφατα.ανταλλακτικό αυτοκινήτου από Γερμανία...έρχεται με dhl κι στην περιοχή μου παραδίδει η speedex ..βλέπω θέμα με τον αριθμό τηλεφώνου και το δέμα είναι να επιστρέφει..περνώ τηλέφωνο την dhl ..μιλάω με Γερμανία..μου δίνουν το ελληνικό νούμερο μιλάω μου δίνει το τηλέφωνο της sp και τον αριθμό..περνώ μου δίνουν το τηλέφωνο στον Λαγκαδά Θεσσαλονίκης..μιλάω..Ναι λέει το έχει μαζί του ο οδηγός..του λέω είναι επείγον..(Τετάρτη).μου λέει θα σας κάλεσε ο ο οδηγός..Αφού κάνουμε επαλήθευση τα στοιχεία παραδώσεις και το τηλέφωνο το οποίο ελειπε ελαφρώς το τελευταίο νούμερο..τα γράφει..περιμένω τίποτα..τον καλώ την Παρασκευή.μιας και δεν φάνηκε..Ναι λέει δεν ερχόμαστε κάθε μέρα..Τέλος πάντων το δέμα περιμένω..Ναι λέει είναι να επιστρέφει γιατί δεν έχει αριθμό τηλεφώνου..Καλά προχθές δεν μιλησα με και στον έδωσα καθώς κάναμε αντιπαραβολή και τα στοιχεία..α..εμ δεν θυμάμαι..να μου λέει είναι εδώ..από Δευτέρα τώρα..του λέω δεν σου είπα ότι είναι ανταλλακτικό;;και το καίγομαι..ελάτε να το πάρετε μου λέει η στείλτε κάποιον..του λέω εσείς πληρώνετε και πήρατε ένα δέμα από Θεσσαλονίκη και δεν μπορείτε να το παραδώσετε στα 80 km και εγώ που είμαι χωρίς αμάξι γιατί περιμένω το ανταλλακτικό ... να μείνω και όλο το σκ και την Δευτέρα χωρίς αμάξι γιατί είσαστε άχρηστοι να κάνετε κάτι τόσο απλό..

 

Στάλθηκε από το W2S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...