Jump to content

Ταχυμεταφορές (Couriers)


mplip
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Υπάρχουν και χειρότερα.

Από εξωτερικό, αποστολή με GLS EU Ταχυμεταφορές:blink::

LhcV9K5

Screenshot-2020-12-18-16-51-32-716-com-android-chrome.jpg

Και ακόμη έχει ψωμί.. Στην Ελλάδα συνεργάζεται με acs courier:!:, λέτε να προλάβω το 2021;

Βασίλης!
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν και χειρότερα.

Από εξωτερικό, αποστολή με GLS EU Ταχυμεταφορές:blink::

LhcV9K5

Screenshot-2020-12-18-16-51-32-716-com-android-chrome.jpg

Και ακόμη έχει ψωμί.. Στην Ελλάδα συνεργάζεται με acs courier:!:, λέτε να προλάβω το 2021;

 

Για άλλο τόσο σε κόβω.

Εμενα με ελτα courier μου ήρθε δεμα (εντός Αττικής αυτό) μετά από τρεις βδομάδες ακριβώς.

HTC 10 / HTC M8 stock 6.0 / Google NEXUS 9
Link to comment
Share on other sites

Πήγα στα Ελτα Courier να δώσω δύο επιστολές με δικαιολογητικά για δημόσια υπηρεσία.

Μου είπανε ότι θα παραδοθούν στην Αθήνα ( από Αθήνα ) μεταξύ 15 και 30 ημέρες.

Σηκώθηκα και έφυγα.

Την δευτέρα θα τα στείλω με απλό ταχυδρομείο.

Πιστεύω ότι θα φτάσει πιό γρήγορα. Και με λιγώτερα χρήματα

Link to comment
Share on other sites

14/12 έβαλα την easy mail για ένα Apple Watch, Τετάρτη είπανε, 18/12 και ακόμη περιμένω λέτε να προλάβω Χριστούγεννα η μπα;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πήγα στα Ελτα Courier να δώσω δύο επιστολές με δικαιολογητικά για δημόσια υπηρεσία.

Μου είπανε ότι θα παραδοθούν στην Αθήνα ( από Αθήνα ) μεταξύ 15 και 30 ημέρες.

Σηκώθηκα και έφυγα.

Την δευτέρα θα τα στείλω με απλό ταχυδρομείο.

Πιστεύω ότι θα φτάσει πιό γρήγορα. Και με λιγώτερα χρήματα

Με τι προτεραιότητα αποστολής σου είπαν τόσες ημέρες Α ή Β?
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν και χειρότερα.

Από εξωτερικό, αποστολή με GLS EU Ταχυμεταφορές:blink::

LhcV9K5

Screenshot-2020-12-18-16-51-32-716-com-android-chrome.jpg

Και ακόμη έχει ψωμί.. Στην Ελλάδα συνεργάζεται με acs courier:!:, λέτε να προλάβω το 2021;

Ακριβώς ίδια αποστολή είχα κι εγώ αλλά πριν μήνες που δεν υπήρχε αυτός ο πανικός και είχε αργήσει. Ήρθε όμως και όλα καλά απλά άργησε θυμάμαι. Είχα ανησυχήσει γιατί στη σελίδα έλεγε πως τα στέλνουν με dhl και κάνω την παραγγελία και βλέπω μετά GLS! Τελικά ντάξει. Άργησε αλλά όλα καλά.
Link to comment
Share on other sites

Με τι προτεραιότητα αποστολής σου είπαν τόσες ημέρες Α ή Β?

 

Εχουν τα ΕΛΤΑ COURIER Α και Β?

Θα πλήρωνα ευχαρίστως κάτι παραπάνω για να παραδοθούν ταχύτερα

Άλλλα όχι να πληρώσω τιμή courier για 30 ημέρες....

Link to comment
Share on other sites

Oλα τα ειχανε το χακαρισμα τους ελειπε στην speedex. Η πιο για τα πανηγυρια κουριερ εβερ!

 

 

Αγαπητοί Πελάτες,

Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι από τα ξημερώματα της Δευτέρας τα πληροφοριακά μας συστήματα δέχθηκαν κυβερνο-επίθεση (cyber attack) με αποτέλεσμα έως και σήμερα να μην έχουμε καταφέρει να αποκαταστήσουμε πλήρως τη λειτουργία τους.

Κατά τους ελέγχους μας και τις προβλεπόμενες ενέργειες που πραγματοποιήθηκαν, δεν διαπιστώθηκε καμίας μορφής απώλεια ή διαρροή δεδομένων εταιρικού ή προσωπικού χαρακτήρα.

Ως αποτέλεσμα αυτού του γεγονότος και με δεδομένη την αδυναμία ελέγχου των εισροών – παραλαβών των αποστολών, καθώς και της εξασφάλισης της πλήρους ιχνηλασιμότητάς τους, είμαστε αναγκασμένοι προκειμένου να διασφαλίσουμε την ποιότητα των υπηρεσιών μας, να προχωρήσουμε σε αναστολή παραλαβής αποστολών για το διάστημα από την Πέμπτη 17/12 έως και το Σάββατο 19/12.

Θα σας ενημερώσουμε εκ νέου για τον περαιτέρω προγραμματισμό μας, συνεκτιμώντας και την πορεία επίλυσης των προβλημάτων που προκλήθηκαν από την προαναφερθείσα κακόβουλη ενέργεια εναντίον της Speedex.

 

Παραμένουμε στη διάθεσή σας για κάθε διευκρίνηση.

http://www.speedex.gr/content.asp?id=255

Link to comment
Share on other sites

Εχουν τα ΕΛΤΑ COURIER Α και Β?

 

Θα πλήρωνα ευχαρίστως κάτι παραπάνω για να παραδοθούν ταχύτερα

 

Άλλλα όχι να πληρώσω τιμή courier για 30 ημέρες....

Ναι έχουν, είχα στείλει κάτι φακέλους αρχές του μήνα και με είχε ρωτήσει τι προτεραιότητα θέλω. Θυμάμαι δεν ήταν μεγάλη διαφορά στην τιμή, περίπου 3 ευρώ, ανάλογα και με το βάρος βέβαια. Τότε και εμένα μου είχαν πει ότι θα καθυστερησουν, αλλά τελικά είχαν πάει από Αθήνα επαρχία σε 1-2 ημέρες. Βέβαια αρχές του μήνα δεν ήταν τόσο φορτωμένο το σύστημα.
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

:blink: - δινω παραγγελια στο Aliexpress αλλα σαν χωρα διαλεξω Τσεχια σαν πιο κοντα να γλυτωσω χρονο

 

27 Νοε 2020 13:11 Cainiao

The instruction data for this shipment have been provided by the sender to DHL electronically - Germany

27 Νοε 2020 14:11 Deutsche Post DHL Paket

The instruction data for this shipment have been provided by the sender to DHL electronically

28 Νοε 2020 06:46 4PX Express

Picking the operating point CZECH POST, PRAHA 120 - CZ

29 Νοε 2020 01:24 4PX Express

Leaving the operating point CZECH POST, PRAHA 120 - CZ

01 Δεκ 2020 10:21 DHL Paket

The international shipment has been processed in the parcel center of origin Neumark - Germany

2 Δεκ 2020 02:10 4PX Express

The international shipment has been processed in the export parcel center Germany, Feucht - Germany

 

και μου βγαζουν προβλεψη για 9 δεκεμβριου που μετα εγινε 12 και μετα 19 και λεω μεσα μου τα χριστουγεννα θα τα προλαβω και ξαφνικα:

 

11 Δεκ 2020 06:42 Deutsche Post DHL Paket

The shipment has arrived in the destination country/destination area - Greece

11 Δεκ 2020 11:56 DHL Paket

The shipment has been loaded onto the delivery vehicle - Greece

11 Δεκ 2020 13:39 DHL Paket

The shipment has been successfully delivered- Greece

 

δηλαδη στα ενδιαμεσα ενω αυτο ταξιδευε δεν εβγαζε καμια ενημερωση και καπακι με το που εφθασε φορτωθηκε και διανεμηθηκε (!) πολυ τυχερος ημουν που δεν χαθηκε στα ενδιαμεσα.

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

Από ποια χώρα ξεκίνησε;

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς από Ελλάδα αφου η Speedex είναι Ελληνική εταιρεία.
Link to comment
Share on other sites

Σκέφτηκα μήπως παρήγγειλε κάτι από το εξωτερικό και του ήρθε με συνεργαζόμενη εταιρεία εδώ στην Ελλάδα

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Κωτσόβολος έστειλε το iphone 12 pro max που είχα προπαραγγείλει από την πρώτη μέρα!! στις 26 Νοεμβρίου με ACS. Το παρέλαβα 12 Δεκεμβρίου πριν μία βδομάδα. Μένω Αθήνα. Οπότε υπομονή σε όλα. Τους είχα πρήξει μάλιστα γιατί μιλάμε για ένα τόσο ακριβό προϊόν. Φοβόμουνα και την κατάσταση που το αποθήκευσαν τόσες μέρες. Αλλά τελικά όλα καλά αν και λίγο ταλαιπωρημένη η κούτα.
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον μόνο εγώ ημουν τυχερός, παρειγγειλα στην istorm μια θήκη την Πέμπτη 10/12 το βράδυ και την Τρίτη 15/12 παρέλαβα μέσω acs.
Link to comment
Share on other sites

:blink: - με ACS 16 μερες και ακομη δεν εχει φτασει φακελος απο κηφισια σε γουδι,

φιλος μου λογιστης τραβαει τα μαλλια του,με τα ποδια αμα πηγαινε θα τον ειχε στο γραφειο του αυθημερον.

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

Πολύ γκρίνια ρε παιδιά! Πόσο εξαρτημένοι ειστε πια; Στην τελική βγείτε και ψωνίστε μόνοι σας αν δεν θέλετε να περιμένετε.

 

 

 

Sent from my Pixel 4 XL using Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ γκρίνια ρε παιδιά! Πόσο εξαρτημένοι ειστε πια; Στην τελική βγείτε και ψωνίστε μόνοι σας αν δεν θέλετε να περιμένετε.

 

 

 

Sent from my Pixel 4 XL using Tapatalk

 

δεν καταλαβαινω το σχολιο σου,πραγματικα.Πληρωνω για μια υπηρεσια.Την ιδια τιμη και προ κορονοιου..και παραλαμβανω στην καλυτερη σε 2 βδομαδες αντι για την επομενη μερα.ας ειχε το 1/10 της τιμης,να το συζητησουμε και να ανεχτω την καθυστερηση.Αλλα οχι,αυτο το πραμα ειναι κοροιδια..τα εσοδα τους εχουν 20πλασιαστει(και λιγα λεω) με μηδαμινες επενδυσεις...ακου γκρινια...

Vamos Aris
Link to comment
Share on other sites

δεν καταλαβαινω το σχολιο σου,πραγματικα.Πληρωνω για μια υπηρεσια.Την ιδια τιμη και προ κορονοιου..και παραλαμβανω στην καλυτερη σε 2 βδομαδες αντι για την επομενη μερα.ας ειχε το 1/10 της τιμης,να το συζητησουμε και να ανεχτω την καθυστερηση.Αλλα οχι,αυτο το πραμα ειναι κοροιδια..τα εσοδα τους εχουν 20πλασιαστει(και λιγα λεω) με μηδαμινες επενδυσεις...ακου γκρινια...
Γκρίνια και πάλι γκρίνια. Τι θα πάθεις αν σου έρθει το πακέτο σου μια εβδομάδα μετά;

 

Γιατί δεν κάνεις κι εσύ αυτή την δουλειά, του courier, που τρέχει όλη μέρα σε βροχές και κακοκαιρίες, αφου την θεωρείς εύκολη και δεδομένη;

 

Sent from my Pixel 4 XL using Tapatalk

Edited by XP130TD

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Γκρίνια και πάλι γκρίνια. Τι θα πάθεις αν σου έρθει το πακέτο σου μια εβδομάδα μετά;

 

Γιατί δεν κάνεις κι εσύ αυτή την δουλειά, του courier, που τρέχει όλη μέρα σε βροχές και κακοκαιρίες, αφου την θεωρείς εύκολη και δεδομένη;

 

Sent from my Pixel 4 XL using Tapatalk

 

κανονικα με τετοια συμπεριφορα,δεν πρεπει να σου απανταω αλλα θα το κανω.Καποιοι ειμαστε υποχρεωμενοι να μενουμε μεσα(ευπαθεις ομαδες) οποτε αναγκαστικα τις δουλειες μας τις κανουμε με κουριερ/ντελιβερι

Δευτερον,το οποις θα κανει αυτη τη δουλεια ειναι υποθεση του καθενος.Την δουλεια που κανω εγω την κανω καλα και οι πελατες μου ειναι ευχαριστημενοι.Εννοειται δεν τα εχω με τους κουριερ σαν ανθρωπους,αλλα με τις εταιρειες ,το γραφω αλλωστε.Αν αυτο καταλαβες,λυπαμαι.

Edited by XP130TD
Vamos Aris
Link to comment
Share on other sites

κανονικα με τετοια συμπεριφορα,δεν πρεπει να σου απανταω αλλα θα το κανω.Καποιοι ειμαστε υποχρεωμενοι να μενουμε μεσα(ευπαθεις ομαδες) οποτε αναγκαστικα τις δουλειες μας τις κανουμε με κουριερ/ντελιβερι

 

Δευτερον,το οποις θα κανει αυτη τη δουλεια ειναι υποθεση του καθενος.Την δουλεια που κανω εγω την κανω καλα και οι πελατες μου ειναι ευχαριστημενοι.Εννοειται δεν τα εχω με τους κουριερ σαν ανθρωπους,αλλα με τις εταιρειες ,το γραφω αλλωστε.Αν αυτο καταλαβες,λυπαμαι.

Μην μου απαντάς λοιπόν. Τους τελευταίους μήνες βλέπουμε πολύ γκρίνια σε πολλά επίπεδα, όπως και στο θέμα με τους couriers. Χαλαρώστε, ηρεμήστε και μην τα βλέπετε όλα τόσο μίζερα. Είναι ολοφάνερο πλέον όμως πως όλοι είσαστε εξαρτημένοι και τα θέλετε όλα έτοιμα στο πιάτο σας.

 

Όσο αναφορά το άλλο που γράφεις. Εαν ανήκεις στις ευπαθείς ομάδες, να ξερεις πως τα courier και τα delivery, είναι 10 φορές πιο επικίνδυνα για την μετάδοση του κινεζοϊού.

 

Sent from my Pixel 4 XL using Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Μην μου απαντάς λοιπόν. Τους τελευταίους μήνες βλέπουμε πολύ γκρίνια σε πολλά επίπεδα, όπως και στο θέμα με τους couriers. Χαλαρώστε, ηρεμήστε και μην τα βλέπετε όλα τόσο μίζερα. Είναι ολοφάνερο πλέον όμως πως όλοι είσαστε εξαρτημένοι και τα θέλετε όλα έτοιμα στο πιάτο σας.

 

Όσο αναφορά το άλλο που γράφεις. Εαν ανήκεις στις ευπαθείς ομάδες, να ξερεις πως τα courier και τα delivery, είναι 10 φορές πιο επικίνδυνα για την μετάδοση του κινεζοϊού.

 

Sent from my Pixel 4 XL using Tapatalk

 

Επι της ουσιας καμια απαντηση.Λυπαμαι.

 

Παμε παρακατω.

Vamos Aris
Link to comment
Share on other sites

Ποτέ δεν είχαν την έννοια της κούριερ..κούριερ σημαίνει πληρώνω κάτι ακριβά για να φθάσει γρήγορα και ασφαλείς....εγώ το φωνάζω χρόνια τώρα...κούριερ είναι που παρήγγειλα εγώ ρολόι και με 20 δολάρια μεταφορικά έφυγε από Καναδά και την δεύτερη μέρα ήταν Γερμανία..και από εκεί έκανε άλλες 2 μέρες για Αθήνα..από Αθήνα για Ασπροβάλτα έκανε Μια εβδομάδα και τελικά αναγκαστικά να περιμένω και το σκ έξτρα γιατί παρότι πλήρωσα το τελωνείο με τραπεζική εντολή το είχαν σημειωμένο πως θα το πληρώσω σαν αντικαταβολή.

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...