Jump to content

Ταχυμεταφορές (Couriers)


mplip
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τον Νοέμβριο περίμενα 1 μήνα για παραλαβή μασκών απο Ελτά Κούριερ. Νόμιζα πως τώρα τα πραγματα θα ειναι καλύτερα, χρειαζόμουν ενα πληκτρολόγιο, το παρήγγειλα, μου το εστειλαν με Ελτά Κούριερ και απο τότε ούτε φωνή ούτε ακρόαση. Σε καποιο κοντέινερ στην Αθηνα , η απάντηση τους..

 

Μαρέσει που πήραν πιστοποίηση για τη μεταφορά φαρμάκων. Ολα ληγμένα θα φτάσουν :shifty:

Link to comment
Share on other sites

:w00t: - ρεκορ απο την ACS, οχι δεν ειναι αστειο αληθεια ειναι γιατι λεμε τα ασχημα λεμε και τα καλα οταν ειναι

 

5/1/2021 16:30 Ξανθη

7/1/2021 15:20 Παραδοση Αθηνα

 

ουτε στο ονειρο μου τετοια τυχη (!)

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

ρε τι επαθε η acs???

 

 

 

γενικη ταχυδρομική ξερουμε αν παραλαμβανει δεματα για αποστολή??

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αναλαμβανει αλλά αν επιλέξεις Γενική Ταχυδρομική, βάλε παραλαβή από το υποκατάστημα της περιοχής σου.

Είναι η πιο ασφαλής και γρήγορη μέθοδος. Την άλλη μέρα θα το έχεις.

Προχθές παρέλαβα από Θεσσαλονίκη ένα δέμα. Σάββατο δόθηκε, Δευτέρα πρωί το είχα.

Αν περιμένεις να στο φέρουν αυτοί, σωθηκες.

 

Εστάλη από το Realme X2 Pro

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Πακέτο από εξωτερικό με DHL φτάνει Δευτέρα Ελλάδα το παραδίδουν το απόγευμα στην ACS φαντάζομαι ότι μέχρι Παρασκευή στην χειρότερη αρχή της άλλης εβδομάδας.

Τσεκάρω τώρα το tracking της DHL μου εμφανίζει το παρακάτω. Παίρνω τηλέφωνο στην dhl μου δίνουν το tracking της acs το τσεκάρω δεν εμφανίζει τίποτα και στην εξυπηρέτηση πελατών δεν γνωρίζουν τίποτα απλά μου είπανε θα το ερευνήσουν και όταν έχουν νέα θα επικοινωνήσουν μαζί μου. Έχει τύχει σε κανέναν κάτι παρόμοιο ειλικρινα είμαι να σκάσω φοβάμαι μην το έχασαν.

 

593-DA92-C-BD2-F-4026-9501-E85-DA947-EF2-F.jpg

Link to comment
Share on other sites

αν φτάνει με DHL θα σου έρθει με DHL

 

Sent from my Nokia 9 using Tapatalk

 

αν δεν εξυπηρετεί η DHL στην περιοχή που μένει ,τότε δεν στο φέρνει η DHL αλλά η ACS ,που είναι εξωτερικός συνεργάτης!

Μένω σε οικισμό της Κερατέας (Αττική) ,η DHL έρχεται στην Κερατέα (και στο Λαύριο) αλλά δεν περνάνε από τον οικισμό,οπότε τα δίνουν ACS!

Δέμα DHL ήρθε Ελλάδα σε 1 μέρα και το έδωσαν ACS στις 4/1 ,ακόμη ούτε φωνή ούτε ακρόαση:mad:

Πήρα τηλέφωνο στην DHL και ζήτησα να το πάρουν πίσω ,αλλά δύσκολο το βλέπω ,οπότε μάλλον θα τους καλέσω πάλι Δευτέρα ,να το αφήσω ως έχει και ελπίζω μέχρι τις 20/1 να έχει έρθει,τι να πω δηλαδή,γελοιότητες!

Beauty Lies In The Eyes Of The Beholder
Link to comment
Share on other sites

:blink: - αντεπιθεση απο την Γενικη Ταχυδρομικη, 11 του μηνος το στελνει το καταστημα θεσσαλονκη και 12 του μηνος 9 το πρωϊ παρακαλω γινεται παραδοση στην Αθηνα (!) ουτε με αγγελιοφορο με μηχανη να το εστελναν, ''σωραιος".

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους. Έχει κανείς εμπειρία με mailboxde; Έχω κάνει την παραγγελία μου κανονικά με τα στοιχεία που μου έδωσαν και περιμένω απλά το πακέτο να φτάσει σε αυτούς και να με ειδοποιήσουν με mail.

 

Από εκεί και πέρα όμως, όταν θα χρειαστεί να πληρώσω τα μεταφορικά, τι άλλο χρειάζεται να γίνει; Βλέπω στην σελίδα τους υπάρχει ένα κουμπί recharge που υποτίθεται ότι εκεί βάζεις κάποιο ποσό με PayPal. Η βλέπω ότι μπορείς να επιλέξεις automatic dispatch με 6,90€ που δεν με αφήνει να ολοκληρώσω.

 

Sent from my Pixel 4 XL using Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους. Έχει κανείς εμπειρία με mailboxde; Έχω κάνει την παραγγελία μου κανονικά με τα στοιχεία που μου έδωσαν και περιμένω απλά το πακέτο να φτάσει σε αυτούς και να με ειδοποιήσουν με mail.

 

Από εκεί και πέρα όμως, όταν θα χρειαστεί να πληρώσω τα μεταφορικά, τι άλλο χρειάζεται να γίνει; Βλέπω στην σελίδα τους υπάρχει ένα κουμπί recharge που υποτίθεται ότι εκεί βάζεις κάποιο ποσό με PayPal. Η βλέπω ότι μπορείς να επιλέξεις automatic dispatch με 6,90€ που δεν με αφήνει να ολοκληρώσω.

 

Sent from my Pixel 4 XL using Tapatalk

 

Τελευταία φορά που το είχα χρησιμοποιήσει ήταν πριν τρία χρόνια περίπου και απ ότι θυμάμαι η διαδικασία είναι εύκολη. Μόλις φτάσει το πακέτο σου στις εγκαταστάσεις θα γίνουν οι απαραίτητες μετρήσεις για το βάρος - διαστάσεις του πακέτου θα φωτογραφηθεί και θα σε ειδοποιήσεις με mail. Αυτό που θα χρειαστεί είναι να συμπληρώσεις μια φόρμα με στοιχεία που αφορούν το πακέτο σου και να επιλέξεις με ποια εταιρία θα γίνει η αποστολή σου. Όταν τελειώσεις την διαδικασία θα εμφανιστεί το ποσό που πρέπει να πληρώσεις όπου θα πας και κανείς recharge και είσαι έτοιμος. Πρόσεξε αν βάλεις λιγότερα χρήματα απ όσα ζητάει το πακέτο σου δεν θα σταλεί.

Link to comment
Share on other sites

Τελευταία φορά που το είχα χρησιμοποιήσει ήταν πριν τρία χρόνια περίπου και απ ότι θυμάμαι η διαδικασία είναι εύκολη. Μόλις φτάσει το πακέτο σου στις εγκαταστάσεις θα γίνουν οι απαραίτητες μετρήσεις για το βάρος - διαστάσεις του πακέτου θα φωτογραφηθεί και θα σε ειδοποιήσεις με mail. Αυτό που θα χρειαστεί είναι να συμπληρώσεις μια φόρμα με στοιχεία που αφορούν το πακέτο σου και να επιλέξεις με ποια εταιρία θα γίνει η αποστολή σου. Όταν τελειώσεις την διαδικασία θα εμφανιστεί το ποσό που πρέπει να πληρώσεις όπου θα πας και κανείς recharge και είσαι έτοιμος. Πρόσεξε αν βάλεις λιγότερα χρήματα απ όσα ζητάει το πακέτο σου δεν θα σταλεί.
Ευχαριστώ πολύ.

 

Sent from my Pixel 4 XL using Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Άρχισα να βλέπω διαφημίσεις από καταστήματα να λένε για 24ωρες παραδόσεις στο σπίτι με δικά τους μέσα. Η αρχή του τέλους των κουριερ...
Link to comment
Share on other sites

Άρχισα να βλέπω διαφημίσεις από καταστήματα να λένε για 24ωρες παραδόσεις στο σπίτι με δικά τους μέσα. Η αρχή του τέλους των κουριερ...

 

 

Μάλιστα... Θα σηκωθεί ο υπάλληλος της Χ εταιρίας και θα έρθει στην πόλη μου 200 χλμ μακριά. Είσαι σοβαρός; Οι courier μια χαρά θα αντεπεξέλθουν. Μόλις ανοίξουν τα καταστήματα και ομαλοποιηθεί η κατάσταση όλοι αυτοί θα πάνε ΟΑΕΔ. Είπαμε ότι αντιμετωπίζουν προβλήματα λόγω εκτάκτων συνθηκών. Δεν έκαναν προσλήψεις κτλ. Αλλά όχι και ότι θα τελειώσουν. Εκτός αν θεωρείς ότι θα πάμε σε μόνιμο lockdown και θα κλείσουν για πάντα τα φυσικά καταστήματα.

Link to comment
Share on other sites

τα φυσικά καταστήματα δεν θα κλείσουν.. αλλα η αγορά άλλαξε.. έμαθε ο Έλληνας το ηλεκτρονικό εμπόριο κσι την ευκολία που μέχρι τώρα αγνοούσε.. Θυμηθείτε πριν την εποχή των capital control την χρήση πλαστικού χρήματος και πως εκτοξεύτηκε μετά

 

Sent from my Nokia 9 using Tapatalk

KTLK
Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα... Θα σηκωθεί ο υπάλληλος της Χ εταιρίας και θα έρθει στην πόλη μου 200 χλμ μακριά. Είσαι σοβαρός; Οι courier μια χαρά θα αντεπεξέλθουν. Μόλις ανοίξουν τα καταστήματα και ομαλοποιηθεί η κατάσταση όλοι αυτοί θα πάνε ΟΑΕΔ. Είπαμε ότι αντιμετωπίζουν προβλήματα λόγω εκτάκτων συνθηκών. Δεν έκαναν προσλήψεις κτλ. Αλλά όχι και ότι θα τελειώσουν. Εκτός αν θεωρείς ότι θα πάμε σε μόνιμο lockdown και θα κλείσουν για πάντα τα φυσικά καταστήματα.

Αδιαφορώ. Ας έπαιρναν εποχικούς υπαλλήλους οι τσιγκουνηδες. Και ολόκληρη την τούρτα και χορτάτο το σκύλο ήθελαν.

Εάν η πόλη σου δεν έχει υποκατάστημα μάλλον δεν ζεις σε πόλη.

Όταν πληρώνεις για μια υπηρεσία και δεν στην προσφέρουν, θα αλλάξεις υπηρεσία. Εκτός από πρακτικό θέμα, είναι και θέμα αυτοσεβασμου. Τα αφεντικά των κουριερ ΉΞΕΡΑΝ από πριν τις γιορτές ότι θα γινόταν χαμός.

Link to comment
Share on other sites

Ολόκληρη Πάτρα και έχει ΕΝΑ Πλαίσιο. Και μου λες πως δεν ζω σε πόλη επειδή δεν έχω τέτοιο; Πρέπει να ανοίξει Πλαίσιο σε κάθε κατσικοχώρι με δικούς του μεταφορείς επειδή έχεις πρόβλημα με τις courier;

 

Επίσης ένας υπάλληλος κοστίζει όπως και τα μηχανάκια και τα αυτοκίνητα. Τώρα που ψιλοέστρωσε η δουλειά τι θα τα κάνουν; Και ΟΚ τον υπάλληλο τον στέλνεις ΟΑΕΔ. Το μηχανάκι; Θα το στείλεις που; Για ανακύκλωση;

 

Ξεκολλάτε κάποιοι. Ναι υπήρχε και υπάρχει πρόβλημα. Αλλά τα πράγματα είναι πολύ πιο πολύπλοκα από όσο νομίζετε.

 

Το γράφω πάλι. Όταν ανοίξει κανονικά το λιανεμπόριο όλοι αυτοί θα πάνε σπίτια τους. Τα κόστη είναι τεράστια για αυτές τις εταιρίες.

 

Προσωπικό παράδειγμα. Δούλευα σε μεγάλη εταιρία με δικές μας αποθήκες. Δρομολόγιο 2 φορές την εβδομάδα. Κατ' εξαίρεση Χριστούγεννα, Πρωτοχρονιά και Πάσχα 3 φορές. Αλίμονο αν ξέχναγες παραγγελία. Τελικά κατάργησαν το τμήμα μεταφορών και το έδωσαν σε courier. Για μαντέψτε; ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗ. Το κατάστημά μας βελτίωσε κατά πολύ τα οικονομικά του. Δεν κάναμε παραγγελίες με το ίσως. Βάζαμε ένα στοκ και από κει και πέρα παραγγέλλαμε και την επόμενη το είχαμε. Οπότε είχαμε ελάχιστες διαρροές πελατών.

Link to comment
Share on other sites

33 μερες Θεσσαλονικη Αθηνα θυριδα με θυριδα...Ελτα κουριερ..μια χαρα!

 

:cool: - εχει παραδωθει το δεμα αλλα ακομη μετα απο σχεδον 48ωρες στην αναζητηση στο site των Elta Courier φαινεται πως ειναι στο καταστημα (2η φορα που συμβαινει αυτο σε μενα)

αργουν παρα πολυ να ενημερωσουν το συστημα τους και επειδη το εχω ψυλλιαστει δεν παω στο καταστημα αμεσως για να μην στηθω ασκοπα στο κρυο, κατα τα αλλα εν ετη 2021 εχουμε scanner κλπ αλλα αυτοι ειναι ακομη στο τεφτερι του μπακαλη (!)

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

Πού μπορώ να κάνω καταγγελία για τα ελτα courier.από 5 Δεκεμβρίου περιμένω δέμα.

Το δέμα και να έρθει δε το θέλω.θέλω ομως αποζημίωση.

 

Στάλθηκε από το SM-G985F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Πού μπορώ να κάνω καταγγελία για τα ελτα courier.από 5 Δεκεμβρίου περιμένω δέμα.

Το δέμα και να έρθει δε το θέλω.θέλω ομως αποζημίωση.

 

Στάλθηκε από το SM-G985F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Εαν θέλεις διάβασε το άρθρο που ανέβασα στο προηγούμενο ποστ.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα μου ήρθε δέμα και δεν ήταν μέσα όλα τα προϊόντα ουτε και αποδειξη. Στην παραγγελια φαινονται ολα και μαλλον το ένα δε σταλθηκε μου είπαν λόγω μη διαθεσιμότητας αλλά δεν πιστωθηκε. τι να κανω;
Link to comment
Share on other sites

Εαν θέλεις διάβασε το άρθρο που ανέβασα στο προηγούμενο ποστ.
Θα βγάλω άκρη;

Συνήγορος του καταναλωτή έτσι;

 

Στάλθηκε από το SM-G985F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Θα βγάλω άκρη;

Συνήγορος του καταναλωτή έτσι;

 

Στάλθηκε από το SM-G985F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Έτσι κατάλαβα και εγώ από το άρθρο. Επειδή είναι νομικό το θέμα, ίσως καλύτερα να συμβουλευτείς πρώτα τον δικηγόρο σου.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...