Jump to content

Ταχυμεταφορές (Couriers)


mplip
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

;) - καντε την συγκριση μονοι σας

 

Elta Courier: απο Αθηνα (κεντρο) προς Αθηνα, 13/1 το παραλαμβανει, 15/1 το πρωϊ αφιξη σε πρακτορειο, 19/1 προς παραδοση (δεν ειναι σιγουρο αν θα το παει μπορει να το γυρισει)

 

Γενικη Ταχυδρομικη: απο χωρα ΕΕ προς Αθηαν, 18/1 περναει τα συνορα, 19/1 ξημερωμα αφιξη σε κεντρο διαμετακομισης, τηλεφωνο στον παραληπτη και αυθημερον Παραδοση (!)

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

Παραγγελία με dhl από ισπανία ήρθε σε 3 μέρες με τους γελοίους.

7+ years with the legend...

Oneplus One // Xiaomi Mi 6 // Huawei P30 // Apple iPhone 11 // Apple iPhone 13 + Google Pixel 6a

Apple Watch SE

Apple iPad (6th gen)

Link to comment
Share on other sites

Παραγγελία με dhl από ισπανία ήρθε σε 3 μέρες με τους γελοίους.

 

dhl Ισπανία κι εγώ.

20 βράδυ παραγγελία

22 μεσημέρι παρέλαβα.

 

Πάντως, πέρασα από γενική ταχυδρομική στο Χαλάνδρι πριν μερικές μέρες και είδα μπόλικα ταξί απ'έξω. Προφανώς για διανομή

Link to comment
Share on other sites

Η γενική τα πάει τώρα τελευταία πολύ καλά και μάλιστα και εγώ παρατήρησα έξω από το κατάστημα της περιοχής μου πολλά μισθωμένα ταξί.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Τελικα νιωθω πολυ τυχερος..... οτι παραγγειλα ηρθε πολυ γρηγορα ειτε με γενικη ειτε με speedex:)
Link to comment
Share on other sites

Η γενική τα πάει τώρα τελευταία πολύ καλά και μάλιστα και εγώ παρατήρησα έξω από το κατάστημα της περιοχής μου πολλά μισθωμένα ταξί.

 

;) - σκιζει η Γενικη, πεμπτη παραγγλενω ειδος ρουχισμου και παρασκευη πρωι παραδοση

ACS και Elta Courier χαλι μαυρο ακομη και σε αντικαταβολη.

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

Ελτά courier αυτό τον καιρό του δεύτερου lockdown ήταν το μόνο που ερχόταν μέσα σε 2 μέρες ότι κι αν παρήγγειλα.

Acs και γενική απαράδεκτοι.Speedex λίγο καλύτερα τα πράγματα.

Από προσωπικές εμπειρίες πάντα.

Link to comment
Share on other sites

Ποσό ξεφτιλισμενη είναι αυτή η acs είναι δυνατόν μετά από τόσο καιρό όλα έχουν επιστρέψει στους κανονικούς ρυθμούς και αυτοί είναι στην κοσμάρα τους λες και κάνουν μεταφορές με γαϊδούρια.Με τους γελοίους που έμπλεξα ακόμη έχει περάσει μια εβδομάδα και ακόμη να παραλάβω. Οι υπόλοιπες εταιρίες μετά την εμπλοκή του Δεκεμβρίου επέστρεψαν σε κανονικούς ρυθμούς.

 

 

 

D5-C3-D8-EF-762-B-4-F43-85-CB-FDB4-B850-D433.jpg

 

 

997-C6223-07-DD-4360-843-C-ACBE14-CACCC3.jpg

Link to comment
Share on other sites

:mad: - τα γνωστα της Elta Courier , δεν περναει καν ο διανομεας και απλα γρφαει ''αδυναμια παραδοσης" και το γυριζει πισω, εκει που ηταν να το παραδωσει ειναι μαγαζι ανοιχτο απο το πρωι ως αργα το βραδυ αρα ΔΕΝ περασε καν (!)

αντε αυριο στησιμο στην ουρα αρα χαμενος χρονος συν κρυο τσαμπα.

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

Εγώ, οι τελευταίες παραγγελίες που έκανα μετά τις 10 Ιανουαρίου ας πούμε, ήρθαν πολύ γρήγορα

με όλες τις εταιρίες..

Πιστεύω έχουν στρώσει τα πράγματα σε καλό βαθμό!

 

Αλλά παίζουν ρόλο σίγουρα και τα υποκαταστήματα ανά περιοχή ως ένα βαθμό.

Link to comment
Share on other sites

γνωριζει καποιος, κι αν εχει προσωπικη εμπειρια, την εταιρια SendX? εχω παραγγειλει, και δυστυχως πληρωσει, ένα προϊόν από ένα κατάστημα στον Χολαργό από την Τρίτη και μέχρι χθες δεν είχε πάει κανένας κούριερ να το παραλάβει. τώρα πάμε ξανά για Δευτέρα αν και πότε θα πάει καποιος να το παραλάβει... (και μου λένε μάλιστα ότι αυτή η εταιρια προσφέρει αυθημερόν παράδοση εντός Αττικής. κολοκύθια τούμπανα θα πω εγώ!!!) Τη Δευτέρα που θα καλέσω ξανά θα σκεφτώ τι θα κάνω
Link to comment
Share on other sites

γνωριζει καποιος, κι αν εχει προσωπικη εμπειρια, την εταιρια SendX?

 

https://www.kathimerini.gr/economy/561241456/exagora-tis-sendx-apo-tin-skroutz/

 

Μέσω της εξαγοράς του 100% της MyJobNow Delivery που αναπτύσσει την υπηρεσία courier SendΧ επενδύει τελικά η Skroutz στον last-mile, στον τελευταίο δηλαδή σταθμό της διανομής των παραγγελιών στον τελικό καταναλωτή. Σύμφωνα με αποκλειστικές πληροφορίες της «Κ», η συγκεκριμένη εξαγορά σηματοδοτεί την είσοδο της Skroutz στον κλάδο των ταχυμεταφορών μέσα από την δημιουργία του δικού της δικτύου διανομέων, καλύπτοντας έτσι και το κομμάτι του last-mile.

 

:rolleyes: - οταν αγοραζεις κατι απο το ''εξυπνο καλαθι" του σκρουτζ αυτη πρεπει να ειναι που αναλαμβανει την αποστολη

αν το παρεις απο καποιο απο τα καταστηματα της λιστας αυτα σου λενε με ποια συνεργαζονται πχ Ελτα-Γενικη κ.ο.κ

 

https://www.skroutz.gr/ecommerce/buyers_protection_program

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

Πριν απο λιγες ημερες μου εγινε παραδοση απο την sendx. (εξυπνο καλαθι σκρουτζ)

 

Ηταν βραδυ περιπου 01:30 οταν μου ηρθε sms στο κινητο πως η παραγγελια μου θα μου παραδοθει σημερα (εννοουσε τη μερα που ξημερωνε) μεταξυ 5-7 το απογευμα.

Δεν ημουν συνηθισμενος να παιρνω ενημερωσεις απο κουριερ εταιριες που δηλωναν συγκεκριμενη ωρα, οποτε ηταν καπως ευχαριστη εκπληξη. Οντως ηρθαν μεσα σε αυτο το διωρο που ειχαν δηλωσει.

Μαλιστα καποια στιγμη μου ηρθε δευτερο sms που ελεγε, η παραγγελια θα σας παραδοθει σε 9 λεπτα περιπου. (και οντως, τοτε παραδοθηκε)

Αυτο με εκανε να ψαξω να δω τι εταιρια ειναι αυτη και βρηκα οτι μαλλον εξαγοραστηκε απο το σκρουτζ.

 

Μεχρι τωρα, απο μεγαλες εταιριες κουριερ, οταν ρωτουσα πότε θα ερθουν, μου απαντουσαν "καπου μεσα στη μερα" γενικα και αοριστα. (τωρα βεβαια δεν σηκωνουν ουτε τηλεφωνα απο το μποτιλιαρισμα)

 

Μακαρι ολες οι κουριερ να παγιωναν μια ενημερωση που θα σου λεει ποτε θα ερθουν κατα προσεγγιση εστω διωρου. Εχω χασει αμετρητες μερες σπιτι να περιμενω δεμα που τελικα παρελαβα ή δεν παρελαβα, αφου συνηθως μου κολλανε χαρτακι απουσιας χωρις να λειπω.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

:kill: - Elta Courier: μακραν η χειροτερη, η εταιρια που κατα 99% ΔΕΝ με βρισκει (!) και γραφει ''Παραληπτης δεν εντοπιζεται"

αρα ενα μαγαζι με ταμπελα και μεσα ατομο απο τις 6 το πρωϊ ως αργα το βραδυ ΔΕΝ φαινεται στον διανομεα

καθε μα καθε φορα πρεπει την επομενη μερα να χανω χρονοα να στηνομαι στην ουρα, τι διαολο γρασο εχει στην ζελατινα του κρανους ή στα γυαλια ηλιου του και δεν βλεπει που ειναι να παραδωσει;

Πως γινεται επακριβως στο ιδιο μερος ΟΛΕΣ οι αλλες εταιριες να παραδιδουν αλλα η Elta Courier κατα 99% Οχι;

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

Απλά δεν παραδιδουν, έχουν από πριν έτοιμο το χαρτάκι και δεν μεταφέρουν πότε το δέμα. Μου έχει τύχει μέσα στις καραντινες (πέρσι Μάρτιο αλλά και τώρα) να είμαι σπίτι (είτε λόγο αναστολης είτε λόγο τηλε εργασίας) και παρόλα αυτά βρήκα ειδοποίηση ότι δεν με βρήκαν και να πάω να παραλάβω εγώ.
Link to comment
Share on other sites

Απλά δεν παραδιδουν, έχουν από πριν έτοιμο το χαρτάκι και δεν μεταφέρουν πότε το δέμα.

 

:mad: - και σε εναν γνωστο μου χτες τα ιδια ''περσαμε και δεν ηταν κανεις εκει" μονο που την πατησαν (!) εκει ηταν εταιρια με security-καμερες κλπ και φυσικα δεν περασε κανεις ουτε καν αφησε χαρτακι

οταν ο γνωστος μου πηρε και αρχισε τα παραπονα του πεταξαν ενα ''εαν θελετε ελατε να παραλαβετε εσεις απο μονος σας απο εδω" και ο αλλος αρχισε να φωναζει περι ιδιωτικοποιησης κλπ.

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

Θαυμάστε την ACS

Μου στέλνουν μήνυμα το πρωί στο viber ότι ή αποστολή Νο τάδε προς κύριον ***** ***** βρίσκεται σε δρομολόγιο προς παράδοση στην διεύθυνση **** Αντικαταβολή *****

Περίμενα λοιπόν κι εγώ και πράγματι πέρασε ο οδηγός από την περιοχή μου και τον περίμενε κι άλλος πελάτης. Παραδίδει στον άλλον , πάω μετά εγώ του λέω το όνομά μου και μου λέει δεν έχω τίποτα. Σίγουρα του λέω! Ναι φυσικά απαντάει δεν έχω άλλο δέμα. Κι έφυγε. Παρόντες άλλα 5-6 άτομα στους οποίους τους είπα. Καθήστε να δείτε ότι σε δέκα λεπτά θα στείλει μήνυμα ότι δεν με βρήκε και να πάω να το παραλάβω. Και ακριβώς έτσι έγινε. Ο λεβέντης ο οδηγός ήθελε να σχολάσει ποιο νωρίς όπως φαίνεται και παρέδιδε τα μισά τα δέματα.

Έκανα κι εγώ υπομονή και πήρα τηλέφωνο στα κεντρικά τους και τους είπα ότι εγώ δεν πρόκειται να πάω να παραλάβω το δέμα και αν θέλουν το φέρνουν .....

http://img19.imageshack.us/img19/126/nokialumia710.jpg
Link to comment
Share on other sites

:) - δεματακι ειχε ''κολλησει" σε υποκαταστημα της Γενικης, περιμενα μπα τιποτα,αποφασιζω να παρω τηλεφωνο το κατα τοπους καταστημα να δω τι γινεται, η αναμονη κρατησε για την ακριβεια 1,5 ωρα (!) τραβηξα μια φωτογραφια στο 1:27 για το αληθες της υποθεσης,επαιζε το ηχογραφημενο μηνυμα και στο περιμενε αλλα δεν αντεξα και το εκλεισα.

 

http://img6.uploadhouse.com/fileuploads/28937/289372366f4bef009764993ea4e971339c0f0b16.jpg

 

Μεσα στα νευρα το ιδιο βραδυ αργα στελνω μεσω της φορμας επικοινωνιας ερωτηση στην εταιρια (λεω μεσα μου σιγα που θα νοιαστουν μεσα στον χαμο) και ομως την αλλη μερα το πρωϊ στις 8:01 μου ερχεται mail απο τα κεντρικα

 

Αγαπητέ κύριε,

Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι είμαστε σε επικοινωνία με το αρμόδιο

τμήμα μας και φροντίζουμε να παραδοθεί η αποστολή σας το συντομότερο.

Σας ευχαριστούμε που επικοινωνήσατε με την εταιρεία μας.

Με εκτίμηση,

Για το Τμήμα Εξυπηρέτησης Πελατών

 

και μετα απο λιγη ωρα mail απο την υπευθυνη του υποκαταστηματος που ειχε ''κολλησει" το δεμα οπου με πληροφορησε επακριβως το τι ειχε συμβει και αυθμερον το απογευμα παρελαβα,δεν εχω μετοχες στην Γενικη ουτε αμεση-εμμεση εργασιακη σχεση αλλα ενα τεραστιο ΜΠΡΑΒΟ νομιζω τους αξιζει.

 

:clap:

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

Έχει κανείς εικόνα τι παίζει δυτική Θεσσαλονίκη με τις κούριερ?

Συγκεκριμένα ΕΛΤΑ και γενική.

Θα παραγγείλω κάτι (από Κρήτη) και έχω να επιλέξω ανάμεσα στις 2. Ποια έχει καλύτερους χρόνους???

Εύοσμο βρίσκομαι.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έχει κανείς εικόνα τι παίζει δυτική Θεσσαλονίκη με τις κούριερ?

Συγκεκριμένα ΕΛΤΑ και γενική.

Θα παραγγείλω κάτι (από Κρήτη) και έχω να επιλέξω ανάμεσα στις 2. Ποια έχει καλύτερους χρόνους???

Εύοσμο βρίσκομαι.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Με Γενικη απο Βορεια Ελλαδα προς Κρητη τις τελευταιες εβδομαδες οι χρονοι ειναι 3-4 εργασιμες! ΕΛΤΑ αστο.

Link to comment
Share on other sites

Με Γενικη απο Βορεια Ελλαδα προς Κρητη τις τελευταιες εβδομαδες οι χρονοι ειναι 3-4 εργασιμες! ΕΛΤΑ αστο.
Ok, αν και γενικά εμπιστεύομαι ΕΛΤΑ κούριερ, θα επιλέξω τη γενική

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

:worry: - η ACS απο 7 ως σημερα το βραδυ 9 του μηνος μεταφερει ενα δεματακι απο το Κεντρο Διαλογης και ακομη να φτασει στο καταστημα, ειναι στο ''αναχωρηση" ακομα (!)

Για διανομη δεν το συζηταω θα γραψουν παλι τα γνωστα πως περασαν και δεν βρηκαν κανενα αρα στησιμο στην ουρα.

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

Με Γενικη απο Βορεια Ελλαδα προς Κρητη τις τελευταιες εβδομαδες οι χρονοι ειναι 3-4 εργασιμες! ΕΛΤΑ αστο.
Ok, αν και γενικά εμπιστεύομαι ΕΛΤΑ κούριερ, θα επιλέξω τη γενική

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Τελικά επέλεξα γενική. Δευτέρα το έστειλαν, Τετάρτη μεσημεράκι το είχα σπίτι!
:worry: - η ACS απο 7 ως σημερα το βραδυ 9 του μηνος μεταφερει ενα δεματακι απο το Κεντρο Διαλογης και ακομη να φτασει στο καταστημα, ειναι στο ''αναχωρηση" ακομα (!)

Για διανομη δεν το συζηταω θα γραψουν παλι τα γνωστα πως περασαν και δεν βρηκαν κανενα αρα στησιμο στην ουρα.

Περιμένω acs... Να δω πότε και αν το φέρουν.οχι τίποτε άλλο, αλλά η ουρά στο κατάστημα του Ευόσμου είναι τραγική.

 

 

Τις τελευταίες ημέρες δέχτηκα δέματα από dhl, speedex, γενική ταχυδρομική. Όλες σε πολύ καλά επίπεδα! Η acs μας τα χάλασε.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

:angry: - η ΜΟΝΑΔΙΚΗ εταιρια courier στην Ελλαδα που σχεδον ΠΟΤΕ δεν με βρισκει να παραδωσει δεματακι σε καταστημα που ειναι συνεχως ανοιχτο απο το πρωϊ ως αργα το βραδυ ειναι η Elta Courier (!)

 

Φεβρουαριος 2021

 

Screenshot-20210313-123053.png

 

10 Μαρτιου 2021

 

Screenshot-20210313-123106.png

 

οποτε μα οποτε περασει το μαγαζι ειναι κλειστο με ρολα κατω ή κλειστη η πορτα και ο υπαλληλος λειπει, ρε κατι περιεργες συμπτωσεις ε?

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...