Jump to content

Ταχυμεταφορές (Couriers)


mplip
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πριν λίγο καιρό χρειάστηκε να στειλω αντικαταβολή κάτι με κουρριερ.

Εχουν περασει 10 μερες και ακομα δεν εχω λαβει τα λεφτά μου.

Γνωριζει κανεις τι διαδικασια ακολουθειται και γιατι αργω τοσο πολυ να παρω τα χρηματα? Υπαρχει περιπτωση να χαθουν? Οταν παιρνω τηλεφωνο μου λενε ακομα δε το βλεπουμε στο συστημα κυριε οτι εχει παραλαβει ο αλλος ενω ο αλλος εχει παραλαβει κανονικα απο την πρωτη μερα.

 

Γενικως μπορει καποιος που εχει εμπειρια να με ενημερωσει σχετικα? Υποψιν οτι η εταιρια ειναι μια απο τις μεγαλυτερες

:X
Link to comment
Share on other sites

Πριν λίγο καιρό χρειάστηκε να στειλω αντικαταβολή κάτι με κουρριερ.

Εχουν περασει 10 μερες και ακομα δεν εχω λαβει τα λεφτά μου.

Γνωριζει κανεις τι διαδικασια ακολουθειται και γιατι αργω τοσο πολυ να παρω τα χρηματα? Υπαρχει περιπτωση να χαθουν? Οταν παιρνω τηλεφωνο μου λενε ακομα δε το βλεπουμε στο συστημα κυριε οτι εχει παραλαβει ο αλλος ενω ο αλλος εχει παραλαβει κανονικα απο την πρωτη μερα.

 

Γενικως μπορει καποιος που εχει εμπειρια να με ενημερωσει σχετικα? Υποψιν οτι η εταιρια ειναι μια απο τις μεγαλυτερες

Από όσα έχω στείλει με ACS περίμενα περίπου 1 μήνα να πάρω τα χρηματά μου ενώ ο άλλος το έλαβε αμέσως ;)
Link to comment
Share on other sites

Πριν λίγο καιρό χρειάστηκε να στειλω αντικαταβολή κάτι με κουρριερ.

Εχουν περασει 10 μερες και ακομα δεν εχω λαβει τα λεφτά μου.

Γνωριζει κανεις τι διαδικασια ακολουθειται και γιατι αργω τοσο πολυ να παρω τα χρηματα? Υπαρχει περιπτωση να χαθουν? Οταν παιρνω τηλεφωνο μου λενε ακομα δε το βλεπουμε στο συστημα κυριε οτι εχει παραλαβει ο αλλος ενω ο αλλος εχει παραλαβει κανονικα απο την πρωτη μερα.

 

Γενικως μπορει καποιος που εχει εμπειρια να με ενημερωσει σχετικα? Υποψιν οτι η εταιρια ειναι μια απο τις μεγαλυτερες

 

Τα έστειλες με καμμιά σωστή και γνωστή Courier ή "πετάξανε" ?:rolleyes:

"Δεν με πειράζει να πηγαίνω για δουλειά αλλά αυτή η 8ωρη αναμονή για να γυρίσω σπίτι με σκοτώνει!!!!!!!"

Link to comment
Share on other sites

Από όσο ξέρω αργούν τα λεφτά πολύ με κούριερ, για αυτό και αρκετοί αποφεύγουν την αντικαταβολή μέσω κούριερ...
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς, και η πιθανότερη εξήγηση είναι ότι κρατάνε τα χρήματα για τόσο χρονικό διάστημα, όσο να καρπωθούν τους (έστω μικρούς) τόκους κατάθεσης του μήνα.

Το παραπάνω δεν είναι επιβεβαιωμένο, αλλά είναι προϊόν συζήτησης με άνθρωπο που υποτίθεται ότι γνωρίζει τα πράγματα.

 

Κι εγώ έπαψα να συναλλάσσομαι με αντικαταβολή courier ακριβώς λόγω των 25 εργάσιμων που κάνουν τα χρήματα να μου έρθουν.

Currently using:

Samsung Galaxy S23 Ultra, Galaxy Buds 2 Pro, Galaxy Watch

Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Όχι. Έχω στειλει αρκετές φορές, και συνήθως πάει σε 2 μέρες. Σε 3 μέρες πάει Κρήτη...
http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

popo ti mou 8umises...

 

prin 5-6 xronia eixa steilei antikatavoli me courier...kai ta lefta den mou ir8an pote!!! Perase o kairos kai to ksexasa!! Den itan polla, 2-3 xiliarika, kai gia auto den to kynigisa apo varemara...(pou na trexo tora klp)

No Rest for the Wicked
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ παιδιά έστειλα κάτι από Κρήτη στη Θεσσαλονίκη Τρίτη και Παρασκευή είχα τα λεφτά.Με ΕΛΤΑ εννοείται...
no sig...
Link to comment
Share on other sites

Πριν ενα χρονο ειχα στειλει με αντικαταβολη εναν φορητο υπολογιστη με κουριερ. Το αποτελεσμα ηταν να μου πουνε οτι θα παρω τα χρηματα σε 3 μηνες τουλαχιστον. Φυσικα δεν το αφησα ετσι, εβαλα δικηγορο να τους παρει τηλεφωνο και μεσα σε 24 ωρες τα εβαλαν στο λογαριασμο μου και μαλιστα τον πηραν και δυο φορες τηλεφωνο το πρωι της επομενης να τον παρακαλεσουν να μην τους στειλει τον εισαγγελεα, γιατι καθυστερουσαν τα χρηματα να περασουν στον λογαριασμο μου και οτι μεχρι το μεσημερι θα ειχαν περαστει!!!!Αν δεν κανεις κατι τετοιο δεν προκειται να τα παρεις. Ενα απλο τηλεφωνο θα τους κανει μονο.
Link to comment
Share on other sites

απ'οτι ξερω κ εγω αργουνε παρα πολυ. μια φορα που ρωτησα με ειπαν τουλαχιστον 20 μερες. οποτε καλυτερα ελτα γρηγορα κ φτηνα:D .
Link to comment
Share on other sites

Όχι. Έχω στειλει αρκετές φορές, και συνήθως πάει σε 2 μέρες. Σε 3 μέρες πάει Κρήτη...

 

ΕΛΤΑ Πορτα-Πορτα παραδοση σε 1 εργασιμη και λεφτα σε 3-4 μερες

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

Και χρεώνουν μάλιστα επιπλέον τα λαμόγια την αντικαταβολή... :fool: Εμένα είχαν κάνει 1 μήνα να έρθουν τα χρήματα από ένα PDA που είχα στείλει Β. Ελλάδα.

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα....

Συγνώμη και γιατί όχι δηλαδή σε κάποια τράπεζα να κάνεις τηλεφωνική επιταγή που είναι ποιό ασφαλές και γρήγορα...:rolleyes:

"Δεν με πειράζει να πηγαίνω για δουλειά αλλά αυτή η 8ωρη αναμονή για να γυρίσω σπίτι με σκοτώνει!!!!!!!"

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα....

Συγνώμη και γιατί όχι δηλαδή σε κάποια τράπεζα να κάνεις τηλεφωνική επιταγή που είναι ποιό ασφαλές και γρήγορα...:rolleyes:

Για τον απλούστατο λόγο ότι δεν σε εξασφαλίζει πλήρως. Αν ο αγοραστής βάλει τα λεφτά πρίν πάρει ότι αγόρασε στα χέρια του, ο πωλητής μπορεί αν είναι απατεώνας να πάρει τα λεφτά και να κάνει την πάπια («εγώ του το 'στειλα, δεν ξέρω γιατί δεν το πήρε» κ.ο.κ.). Αντίθετα, μπορεί ο αγοραστής να κάνει την πάπια («εγώ δεν πήρα τίποτα») και να μην βάζει λεφτά στην τράπεζα μετά την παραλαβή του αντικειμένου. Ο μόνος σίγουρος τρόπος είναι η αντικαταβολή καθώς ο αγοραστής δεν μπορεί να πάρει το προϊόν χωρίς να πληρώσει και ο πωλητής δεν παίρνει λεφτά πριν την αλλαγή χεριών.

 

Και στην αντικαταβολή βέβαια, μπορεί να στείλεις μια «πατάτα» και ο αγοραστής να το καταλάβει αφού έχει πληρώσει και ανοίξει την συσκευασία.

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

Για τον απλούστατο λόγο ότι δεν σε εξασφαλίζει πλήρως. Αν ο αγοραστής βάλει τα λεφτά πρίν πάρει ότι αγόρασε στα χέρια του, ο πωλητής μπορεί αν είναι απατεώνας να πάρει τα λεφτά και να κάνει την πάπια («εγώ του το 'στειλα, δεν ξέρω γιατί δεν το πήρε» κ.ο.κ.). Αντίθετα, μπορεί ο αγοραστής να κάνει την πάπια («εγώ δεν πήρα τίποτα») και να μην βάζει λεφτά στην τράπεζα μετά την παραλαβή του αντικειμένου. Ο μόνος σίγουρος τρόπος είναι η αντικαταβολή καθώς ο αγοραστής δεν μπορεί να πάρει το προϊόν χωρίς να πληρώσει και ο πωλητής δεν παίρνει λεφτά πριν την αλλαγή χεριών.

 

Και στην αντικαταβολή βέβαια, μπορεί να στείλεις μια «πατάτα» και ο αγοραστής να το καταλάβει αφού έχει πληρώσει και ανοίξει την συσκευασία.

 

Όταν κάνεις συναλλαγή μέσω τραπέζης τότε θα καταλάβεις φίλε μου... :rolleyes:

Μπορείς να κάνεις κατάθεση χρήματα αλλά τα χρήματα δεν μπορεί να τα αγγίξει ο άλλος εαν δεν δώσεις το ok εσύ στην τράπεζα να του τα δώσει...;)

"Δεν με πειράζει να πηγαίνω για δουλειά αλλά αυτή η 8ωρη αναμονή για να γυρίσω σπίτι με σκοτώνει!!!!!!!"

Link to comment
Share on other sites

Όταν κάνεις συναλλαγή μέσω τραπέζης τότε θα καταλάβεις φίλε μου... :rolleyes:

Μπορείς να κάνεις κατάθεση χρήματα αλλά τα χρήματα δεν μπορεί να τα αγγίξει ο άλλος εαν δεν δώσεις το ok εσύ στην τράπεζα να του τα δώσει...;)

Υπάρχει τέτοιο πράγμα; Πως το ζητάς στην τράπεζα; :worry: Δεν είχα ακούσει για τέτοιου τύπου κατάθεση. :O Και πάλι όμως, μπορεί να στα μπλοκάρει τότε για πάντα ο αγοραστής και ας έχει πάρει το προϊόν... :rolleyes: Τι γίνεται σε τέτοια περίπτωση;

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
Θέλω να στείλω ένα χαλασμένο ipod στην rainbow και επειδή δεν μπορώ να τρέχω στον Νέο κόσμο, γνωρίζετε πως θα γίνει να το στέιλω με courrier?Όσοι έχουν στείλει πράγματα με courrier θέλω μια βοήθεια για να ξέρω τί γίνεται
Link to comment
Share on other sites

Απλό είναι... Τους παίρνεις τηλέφωνο, έρχονται σπίτι σου, τους δίνεις το πακέτο (να το έχεις συσκευάσει) τους λες που θες να πάει. συμπληρώνεις κάτι χαρτιά, πληρώνεις και είσαι έτοιμος!
Link to comment
Share on other sites

Μήπως να σου φέρουν και τσιγάρα όπως θα έρχονται;

 

Ναι, εσύ πρέπει να το συσκευάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...