Jump to content

Ταχυμεταφορές (Couriers)


mplip
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • 2 weeks later...
Εχει παρει κανεις κατι απο Αμαζον με I-parcel. Γνωρίζει με ποιά συνεργάζεται Ελλάδα;[/QUOΔ

 

Πριν τα έφερνε τα ΕΛΤΑ ,μόλις παραλάμβανε ο συνεργάτης τους στην Ελλάδα σου στέλνει τον αριθμό αποστολης του ΕΛΤΑ

Link to comment
Share on other sites

Εαν κάποιος εχει παραγγείλει κατι ονλαιν και ενω το κατάστημα έλεγε 3 εργάσιμες έχουν περάσει 12 μερες και κανένα μήνυμα, μπορει να αρνηθεί να το παραλάβει; Αντικαταβολή εννοείται.
Link to comment
Share on other sites

Κανεις δεν μπορεί να πάρει τα χρήματα σου από την τσέπη σου αν δεν τα δώσεις εσύ ο ίδιος.

Ακόμα και αν παραλάβεις μπορείς να το επιστρέψεις εντός 14 ημερών χωρίς δικαιολογια.

Πολύ περισσότερο μπορείς να μην το παραλάβεις χωρίς δικαιολογία.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Έχει κανείς γνώση για την αποστολή δεμάτων απο Ισπανία με την εταιρία GLS? Έχω tracking number (αριθμούς σκέτο) το οποίο ξεκίνησε απο Ισπανία στις 1/12 και σήμερα έβγαλε ενημέρωση οτι "The parcel has reached the parcel center." στην τοποθεσία "Hungary Alsónémedi". Πήγε δλδ Ουγγαρία. Οδικώς έρχεται; Εν τω μεταξύ γράφει αντιπρόσωπο Ελλάδα την ACS...

Το δέμα είναι απο banggood (αποθήκη Ισπανίας) και σαν shipping time έγραφε 7-9 εργάσιμες.

Βασίλης!
Link to comment
Share on other sites

Εαν κάποιος εχει παραγγείλει κατι ονλαιν και ενω το κατάστημα έλεγε 3 εργάσιμες έχουν περάσει 12 μερες και κανένα μήνυμα, μπορει να αρνηθεί να το παραλάβει; Αντικαταβολή εννοείται.

 

Παιδιά κάντε λίγη υπομονή. Είναι περίεργες μέρες. Εγώ εδώ και μία εβδομάδα αναμένω τρείς παραγγελίες και η πρώτη μου ήρθε χθες Κυριακή! Οι άλλες δύο έχουν κολλήσει στις courier. Γίνεται χαμός αυτήν την περίοδο.

TCL 40 NXTPAPER

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά κάντε λίγη υπομονή. Είναι περίεργες μέρες. Εγώ εδώ και μία εβδομάδα αναμένω τρείς παραγγελίες και η πρώτη μου ήρθε χθες Κυριακή! Οι άλλες δύο έχουν κολλήσει στις courier. Γίνεται χαμός αυτήν την περίοδο.
τυχερος εισαι εγω και πολλοι αλλοι που διαβαζω σε αλλο φορουμ παραγγελιες απο 16-20 νοεμβριου και ακομα τιποτα.
Link to comment
Share on other sites

Πριν κάνα μήνα παραγγελία από banggood eu Ευρώπη μέσω DHL έρχεται το δεμα Ελλάδα και στο tracking εμφανίζει για 2-3 μέρες processed in parcel center και ύστερα ότι εγώ δεν αποδέχτηκα το δέμα και ότι γυρίζει πίσω στον αποστολέα. Παίρνω τηλέφωνο dhl λέω το tracking μου λέει να πάρω ένα άλλο τηλέφωνο γιατι το διαχειρίζεται άλλο τμήμα της dhl και μου δίνει ένα κωδικό δικό τους. Παίρνω 2ο τηλέφωνο και λέω το κωδικό τις, το βρίσκει και οτι είχαν δώσει ACS και μου δίνει το tracking από ACS παίρνω τηλέφωνα στο τοπικό acs τίποτα (επαρχία , απόγευμα , μία υπάλληλος, μένω σε χωριό) κατεβαίνω στη πόλη πάω στην acs 5-10 άτομα ουρά. Έρχεται η σειρά μου και μου λέει ότι δεν υπήρχε το τηλέφωνο και δεν με βρήκανε και θα γύριζε (επειδή είμαι σε χωριό δεν υπάρχουν διευθύνσεις). Λοιπόν παραλαμβάνω το πακέτο βλέπω πάνω στο πακέτο 3 διαφορετικά αυτοκόλλητα με τα στοιχεία μου όλα κανονικά φαινόντουσαν (όνομα, διεύθυνση, τηλέφωνο) πλην της acs που στο τηλέφωνο αντί να έχει 69xxxxxxxx είχε 1234567890 δεν ξέρω γιατί. Άμα είχαν είχαν λίγο μυαλό θα βλέπανε το τηλέφωνο μου από τα άλλα τα αυτοκόλλητα. Ευτυχώς που είδα το tracking αλλιώς θα είχε γυρίσει πίσω. Το παράξενο ήταν όταν με ρώτησε η υπάλληλος πώς βρήκα αυτο το tracking number της acs.
Link to comment
Share on other sites

Το ιδιο εγινε και σε δικη μου περιπτωση με αποστολη της GLS. Μονο που εγω δεν το προλαβα και γυρισε πισω. Πηγα στο καταστημα της ACS, ρωτησα και δεν μπορουσαν να βρουν τον δικο τους αριθμο. Μου ειπαν να παρω τηλ στα κεντρικα τους που βεβαια δεν το σηκωσαν ποτε.

 

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

Edited by XP130TD
εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση για γνωστες.Παρηγγειλα απο e-fantasy.gr κατι pop figures και ειχε επιλογες speedex και DHL courier.Για Ελλαδα παντα.Επελεξα DHL..Εκανα καλα;υπαρχει περιπτωση να ερθει γρηγορα?Εχει κανεις εμπειρια με την DHL στο εσωτερικο;
Link to comment
Share on other sites

αν ειδες τι γίνεται αυτην την περιοδο με τις μεταφορικές, ισως να μην ρωτουσες :p

γινεται ενας ψιλοχαμος. τιποτα δεν είναι σιγουρο οσον αφορα τις ημέρες αποστολης.

κατ εμε καλά έκανες και επελεξες dhl.

μακαρι να παραλαβεις γρήγορα

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

αν ειδες τι γίνεται αυτην την περιοδο με τις μεταφορικές, ισως να μην ρωτουσες :p

γινεται ενας ψιλοχαμος. τιποτα δεν είναι σιγουρο οσον αφορα τις ημέρες αποστολης.

κατ εμε καλά έκανες και επελεξες dhl.

μακαρι να παραλαβεις γρήγορα

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ναι προφανως,απλα ρωτησα μηπως κανεις ξερει για αυτη τη μεθοδο καθως DHL εσωτερικο πρωτη φορα βλεπω σε μαγαζι

 

EDIT:Η αποστολη λεει δοθηκε στην DHL σημερα.Οποτε θεωρω πως αν ειναι αξιοπιστη οπως καθε αλλη μου παραλαβη δεν θα υπαρχει σημαντικη καθυστερηση

Edited by andrew123137
Link to comment
Share on other sites

H υπάλληλος στην ACS Μητροπόλεως, μου είπε ανερυθρίαστα οτι ένας φάκελος για Κιάτο στοιχίζει 13 ευρώ, γιατί είναι "δυσπρόσιτη πόλη". Της είπα οτι δυσπρόσιτη μπορεί να αποκαλείται η Ανάφη, όχι πάντως μια πόλη 100 χλμ από την Αθήνα, μία ώρα μέσω Εθνικής.

 

http://www.press-gr.com/2020/12/acs-13.html

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

Στις 2/12 αναχώρησε ένα κινητό αγορασμένο από γνωστό και αξιόπιστο ηλεκτρονικό κατάστημα με έδρα την Αθήνα, με μια από τις πιο γνωστές εταιρείες ταχυμεταφορών.

Ακόμη δεν έχει φτάσει στο υποκατάστημα της περιοχής μου (ανατολική Θεσσαλονίκη).

Άπειρα τα τηλεφωνήματα, στερεότυπες οι απαντήσεις.

Υπομονή, ο φόρτος είναι μεγάλος.

Στην καλύτερη περίπτωση θα έρθει τέλη της εβδομάδας που διανύουμε.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ πρόσφατα είχα συναλλαγή από επαρχιακή πόλη σε επαρχιακή επίσης πόλη. Έκανε ακριβώς επτά εργάσιμες ημέρες. Υπομονή δείξτε , στην περίπτωση μου ήταν αμοιβαία φυσικά μεταξύ αγοραστή και πωλητή. Η αποστολή έγινε με ΕΛΤΑ courier.

Όλες πάντως είναι πηχτρα από δέματα, φουλ φόρτος εργασίας.

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ πρόσφατα είχα συναλλαγή από επαρχιακή πόλη σε επαρχιακή επίσης πόλη. Έκανε ακριβώς επτά εργάσιμες ημέρες. Υπομονή δείξτε , στην περίπτωση μου ήταν αμοιβαία φυσικά μεταξύ αγοραστή και πωλητή. Η αποστολή έγινε με ΕΛΤΑ courier.

Όλες πάντως είναι πηχτρα από δέματα, φουλ φόρτος εργασίας.

Έχεις δίκιο φίλε μου, γίνεται χαμός.

Αλλά κι εγώ δεν έχω υπομονή δυστυχώς.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα για εφτά εργάσιμες μου είπαν, οπότε αυτές συμπληρώνονται την Παρασκευή.

Άρα ή Παρασκευή καλώς εχόντων των πραγμάτων ή από βδομάδα θα το έχω και εγώ στα χέρια μου το κινητό που παρήγγειλα.

Για να δούμε...

 

----- προσθήκη μηνύματος 49 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Περίμενα το Mi 10 T... άξιζε η αναμονή ✌️ ;)

Και βέβαια άξιζε!

Καλορίζικο και να το χαρείς!

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

6η εργάσιμη μέρα σήμερα που δεν έχει εμφανιστεί το δέμα και να δούμε αν θα έρθει μέσα στην προθεσμία των 10 εργάσιμων ημερών που μου είπαν από την κούριερ, λόγω της εξαιρετικά δυσμενούς κατάστασης από τον αυξημένο όγκο παραγγελιών...

Περιμένουμε.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Παραγγελία κινητό από πλαίσιο 30/11/20 παράδοση στη Γενική 2/12/20 και ακόμα δεν υπάρχει καμία κίνηση στο site της Γενικής. Λέει "Ο αριθμός αποστολής που ζητήσατε δεν βρέθηκε στην αναζήτηση". Είναι φυσιολογικό;

My mobile History:

ERICSSON GO118 -- ERICSSON GF768 -- ERICSSON T28s -- SONY ERICSSON P900 -- SONY ERICSSON G900 -- HTC LEGEND -- SAMSUNG GALAXY S3 mini -- SAMSUNG GALAXY S5 mini -- XIAOMI Mi5 -- XIAOMI Mi Mix 2s

Link to comment
Share on other sites

Παραγγελία κινητό από πλαίσιο 30/11/20 παράδοση στη Γενική 2/12/20 και ακόμα δεν υπάρχει καμία κίνηση στο site της Γενικής. Λέει "Ο αριθμός αποστολής που ζητήσατε δεν βρέθηκε στην αναζήτηση". Είναι φυσιολογικό;

Ίδια ακριβώς περίπτωση με μια θήκη που περιμένω για τον γιο μου.

Το ίδιο μήνυμα.

Επικοινώνησα με το κατάστημα και μου είπαν ότι λόγω μεγάλου φόρτου εργασίας στην courier δεν έχει σκαναριστει ακόμη, γι' αυτό και δεν φαίνεται στην εξέλιξη παραγγελίας. Προφανώς θα γίνει αργότερα και θα πάρει το δρόμο της.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Έτσι όπως σας τα λένε είναι παιδιά, υπομονή! Εγώ και λίγο πριν από Μπλάκ Friday που κανόνισα έκανε 7 εργάσιμες κι όταν παρέλαβα μου είπαν είσαι από τους τυχερούς...
Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...